HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
موسیقی مناسب تماشاگر را میخکوب میکند - ۱
تلویزیون در اصل رسانه ای متکی به تصویر است، اما نباید تاثیر صدا و به خصوص موسیقی را در آن از یاد ببریم. جوئل بکرمن (Joel Beckerman)، کسی است که کار خود را بر مبنای تحقیق و دریافت تاثیر موسیقی بر احساسات و اینکه چگونه این موسیقی میتواند تماشاگران تلویزیون را به دام بیاندازد، بنا کرده است.

شرکت او به نام Man Made Music به معنای "موسیقی دست ساز" در نیویورک واقع شده است و کارش ساختن تبلیغات و قطعات کوتاه موسیقی برای بزرگترین برنامه های تلویزیونی است. او در تولید تم اصلی اخبار NBC همکاری داشته و با هنرمندانی چون Fatboy Slim و Sting برای اجراهای تلویزیونیشان در برنامه هایی مانند Showtime و CBS کار کرده است.

به گفته بکرمن، از زمانی که شبکه های تلویزیونی برای حفظ و افزایش بینندگان رو به کاهش برنامه های خود دست به کوششی همه جانبه زده اند، نقش موسیقی بیش از قبل تعیین کننده شده است. از طرف دیگر، خوانندگان و موسیقی دانان تازه وارد، برای موفقیت نیازمند به پخش تلویزیونی برنامه هایشان هستند.

"این روزها دیگر کسی نمیتواند گروه خود را به راحتی وارد کانال MTV کنند، حالا وارد شدن به رادیو هم برای گروهها به سادگی گذشته نیست. تلویزیون تنها جایی است که میتوان گروههای تازه کار و محصولات جدید موسیقی را در آن معرفی کرد ..."

در این باره، مجله نیوزویک با جوئل بکرمن مصاحبه ای انجام داده که آنرا در اینجا میخوانید:

نقش موسیقی در بازاریابی تا چه حد اهمیت دارد؟
• این یک حقیقت است که دیگر نشان دادن مارکهای مختلف به مردم برای تبلیغ آن کافی نیست و در این باره مطالب بسیاری هم منتشر شده است. حالا زمان ن است که با مردم ارتباط احساسی برقرار کنیم و به نوعی با زندگی آنها مرتبط شویم.

همه ما میدانیم که سرعت "کانال عوض کردن" روز به روز بیشتر میشود و مردم در یک دهم ثانیه تصمیم میگیرند که روی این کانال [تلویزیونی] بمانند و به آنچه نشان میدهند کمی فرصت بدهند یا به کانال دیگری بروند. این انتخاب به مقدار فراوانی متکی به موسیقی است زیرا قبل از اینکه تصویر بخواهد چیزی به بیننده بگوید، او میتواند تنها با شنیدن صدای آن متوجه شود که برنامه چیست و آیا برایش جالب است یا خیر.

پس به نظر شما موسیقی به خصوص برای تلویزیون بسیار مهم است.
• کسب و کار تلویزیون برای جذب تماشاگران مورد نظرشان، نیازمند موسیقی عالی از حرفه ایهای کار موسیقی است. این یکی از کارهایی است که شبکه ها برای جلوگیری از کاهش بینندگان خود آزموده اند.

آیا در حال حاضر صنعت موسیقی به تولید برای تلویزیون بیشتر علاقمند شده است؟
• کمپانیهای تولید موسیقی در اصل به دو چیز علاقمند هستند: اول اینکه بتوانند راه هایی برای دست یابی به سود بیشتر بیابند و تلویزیون یک واسطه نو با اهمیتی روزافزون برای ناشران و کمپانیهای بزرگ تولید موسیقی به شمار می آید.

مورد دوم تبلیغ و گسترش آثار و افراد تازه در این زمینه است. قبلا یک محل عرضه چشمگیر و عظیم برای شناساندن تازه کارها وجود داشت و MTV یک ویترین عالی برای چنین منظوری به شمار میرفت. اما دیگر نمیشود به این سادگی گروه جدیدی را وارد MTV کرد. حتا وارد کردن یک گروه تازه کار به برنامه رادیو هم به سادگی گذشته نیست... حالایکی از راههای معرفی گروه یا اثری تازه، شبکه های عادی تلویزیون هستند.

چگونه انواع مختلف موسیقی جذب بازارهای مختلفی- مانند بزرگسال یا جوان- میشوند؟
• در رابطه با سن این قضیه بیشتر جنبه سرشماری دارد اما در حقیقت جذب بازار به یک آمارگیری مبتنی بر روانشناسی هم نیاز دارد. طرفداران موسیقی heavy-metal طیفی وسیع از 12 سال گرفته تا 40 ساله را دربر میگیرند و شما میتوانید همین مثال را به انواع دیگر سبکهای موسیقی تعمیم دهید. سن یک عامل است، اما عوامل موثر بسیاری در اینجا وجود دارند.

سریال پلیسی "CSI" (یکی از موفق ترین سریالهای جنایی کانال تلویزیونی CBS که بیشتر بر اساس ماجراهای واقعی است که یک گروه از ماموران پلیس به دنبال کشف آن هستند) را در نظر بگیرید. این برنامه طیف سنی وسیعی را در بر میگیرد که طبعا سلیقه موسیقی متفاوتی هم دارند. اما باید ببینیم این بینندگان چه وجوه مشترکی دارند.

همه آنها به داستانی میخکوب کننده علاقه دارند. پس باید به دنبال موسیقیی باشیم که چنین خاصیتی داشته باشد، برای یافتن این موسیقی میتوان به سراغ هر سبکب رفت، اما در کل این موسیقی باید بیشتر به موسیقی متن شبیه باشد و جنبه سینمایی داشته باشد...کار این موسیقی این است که وارد ذهن بینندگان این برنامه شود و هدفش این باشد که علاقه آنها را به آنچه میبینند افزایش دهد.

Newsweek

February 10, 2006

نظرات شما
- ba tashakore faravn az zahamati ke mikeshid..moteasefane ma to jameee zendegi mikonim ke hanoz in masale ja nayoftade ke to zendegi hame chi nabaye motabeghe ba meil va saligheye ma bashe kheili chiza mitonan bar khalafe idea va saligheye ma bashand (be ghole doostan takhasosi nabashe)man nazaram ine ke doostane motekhasese agar mibinand ke mataleb khabari va amatore va ba salighashon hamahang nist ye sari be site (berklee collage of music) bezanan.shado dorost bashid
siamak pishdadian , February 11, 2006
- man ham ba ziad taraf-dare in joor matalebe serfan "khabari" dar site nistam, va bishtar tarjih midam matalebe site mofid tar va takhassosi tar bashe, vali nemitoonim in ro nadid begirim ke be rooz negah dashtane yek chenin siti kare sadeyi nist, va dast-andar-karane in site ham zahmat mikeshand ta har rooz matalebi ro tahiyye konand, ensaf nist ke ma khanande ha ham kheili por tavagho beshim, dashtane chonin manbae ettela'ati be zaboone farsi baraye hameye ma ghanimat hast, pas az visitor ha khahesh mikonim kami ham takhfif bedand, agar matlabi ro kamelan napasandidand, ma ke talabi az kesi nadarim, masoolane in site ham fekr nemikonam ta be hal az in kar chizi gireshoon oomade bashe (in matlab ro kolli arz kardam)
Babak , February 11, 2006
- یادم رفت اینو بگم اگر همین مصاحبه با استاد موسیق الدوله نمی دونم چی چی یانی بود، هزار نفر به به و چه چه می کردند. آخه تا کی می خواهیم تنگ نظر باشیم و همه چیز رو برای خودمون بخایم و هر چیزی رو که دوست داریم فقط حمایت کنیم و اونچیزهایی که نمی دونیم یا ازش سر در نمیاریم سرکوب کنیم
روشنک , February 10, 2006
- سلام، مدتها بود کامنت نذاشته بودم؛ اما الآن مجبور شدم. چرا فکر می کنید موسیقی همه اش راجع به فرمولهای پیچیده تئوری یا صحبت کردن راجع به ملودی و آکورد و ... است. چرا نباید مطالبی نوشته بشه که برای عموم قابل استفاده باشه، من قبلآ هم در نظراتم گفتم یک اشکال این سایت این است که به اخبار و موضوعات روز توجهی نداره که البته مدتی است که داره بهتر میشه. نباید دنیا رو از دید چشمهای خودمون فقط نگاه کنیم. من شخصآ از این مطلب شما تشکر می کنم. روانشاسی موسیقی رشته بسیار مهمی است که در بسیاری از دانشگاه های معتبر دنیا تدریس میشه و بعضی چشمشون رو بستن و فکر می کنن موسیقی یعنی تار و سه تار یا حالا هر ساز دیگه ای زدن! در صورتی که اون کسایی همیشه اثر گذار هستند که خوب می بینند، فکر می کنن، درست تشخیص میدند و دیگران رو هدایت می کنن.
روشنک , February 10, 2006
- salam khjeili mamnoon mesle inke shoma ham yavash yavash darid be samte bazare pouche music iran mirid vaghan ja ye taasofe
, February 10, 2006
- مرسي ؛ انتخاب موسيقي براي فيلم يا هر برنامه تلويزيوني خودش تکنيک بسيار بالاييه. درست خاطرم نيست اما فکر مي کنم حدود سالهاي 1960 بود که آهنگسازان فيلم بيشتر براي موسيقي فيلم از کارهايي که قبلآ تهيه شده بود و نام و شهرتي هم کسب کرده بود استفاده مي کردند.
سعيد , February 10, 2006
- با تشکر ولی این تارنما از یک پایگاه تخصصی موسیقی رفته رفته به یک سایت خبری از نوع حاشیه(با خبرهای کم اهمیت)می شود.نمی دانم این سیاست مسئولان سایت است یا مطلب خوب کم شده.
, February 10, 2006