The Pros and Cons of HitchHiking

Rog
Rog
یک توضیح: اصطلاح HitchHiking، معادل فارسی یک کلمه ای ندارد و هرچند اصطلاح اروپایی آن autostop، در اثر تبدیل و تحول در چند سال اخیر به “اتو زدن” تبدیل شده، اما باز هم با معنای واقعی این اصطلاح فاصله دارد.

عبارت HitchHiking به معنای مسافرت مجانی از طریق سوار شدن بر خودرو مسافران دیگر یا کامیونها، موتور سیکلت و دیگر وسایط نقلیه ای که در مسیری موافق حرکت میکنند- و البته به جان خریدن عواقب احتمالی آن – است. این قبیل مسافران گاهی چنان عاقبت جذاب، ترسناک یا غم انگیزی پیدا میکنند که این ماجراهای واقعی بارها دستمایه هنرهای مختلف از نقاشی و عکاسی گرفته تا داستان، فیلم و موسیقی قرار گرفته است.

در مطلبی که میخوانید ما برای سهولت مطالعه، به جای نوشتن عبارت انگلیسی HitchHiking ، از جایگزین ناقص اما مفید “سواری مجانی” استفاده کرده ایم که امیدواریم چندان به دل نگیرید.

فواید و مضرات سواری مجانی
در سال ۱۹۷۸، راجر واترز برای آلبوم بعدی پینک فلوید، با دو ایده که مدتی بر روی آنها کار کرده بود، به سراغ هم گروهانش رفت. یکی از این دو “دیوار” The Wall و دیگری “فواید و مضرات سواری مجانی” The Pros and Cons of HitchHiking بود. گروه ایده “دیوار” را بیشتر پسندیدند و بنا به تصور آنها اشعار و کلمات آلبوم دیگر، بیش از حد درباره زندگی خصوصی واترز بود.به این ترتیب “فواید و مضرات..” باقی ماند تا بعدها به عنوان یک پروژه سولوی واترز اجرا شود.

audio file “Running Shoes”را بشنوید

پس از اینکه راجر واترز در سال ۱۹۸۳، گروه پینک فلوید را ترک کرد، به استودیو بازگشت و به کار بر روی اولین آلبوم سولوی خود “فواید و مضرات سواری مجانی” پرداخت. این آلبوم در سال ۱۹۸۴ منتشر شد و با دو تور و چندین کنسرت در سراسر اروپا و آمریکا ادامه یافت. در اولین تور که از سوئد آغاز شد و به هلند، انگلستان، سویس و سپس به نواحی شرق آمریکا و کانادا رسید، نوازنده اسطوره ای گیتار، اریک کلپتن Eric Clapton ( متولد ۱۹۴۸، انگلستان) گیتار اصلی یا lead مینواخت.

audio file “Arabs With Knives And West German Skies”را بشنوید

این تورکه تقریبا تمام بلیطهای آن به فروش رفته بود از برنامه ای دو قسمتی تشکیل میشد: در قسمت اول تعدادی از ترانه های پینک فلوید و در قسمت دوم کل آلبوم “فواید و مضرات..” اجرا میشد. کلپتون در طی برنامه های کانادا، تور را ترک کرد.این آلبوم ابتدا در انگلستان و سپس در آمریکا منتشر شد. تفاوتهای اندکی در اشعار این دو نسخه وجود دارد و در بعضی نسخه ها تعدادی از ترانه های اضافه اجرا شده در کنسرت هم گنجانده شده اند.

audio file “The Remains Of Our Love”را بشنوید

راجر برای این آلبوم از یاری عده ای از اشخاص خلاقی که در موفقیت “دیوار” نقشی اساسی داشتند، بهره مند شد. مانند آلبوم “دیوار”، در اینجا هم جرالد اسکارف Gerald Scarfe تصاویر گرافیکی و انیمیشن این آلبوم را هم برای تور و آلبوم به وجود آورد و تیم مارک فیشر Mark Fisher و جوناتان پارک Jonathan Park ، که کار طراحی صحنه کنسرت “دیوار” را برعهده داشتند، در این اجرا نیز طراحی صحنه و وسایل آنرا بر عهده گرفتند.

audio file “The Go Fishing”را بشنوید

اسکارف کاریکاتوری از تمام اعضای گروه در تور تهیه کرده بود و کاریکاتور راجر واترز که “راج” Rog نام داشت، پوزه درازی مانند سگ داشت. اسکارف با الهام از این طرح، سگی به نام “رگ” Reg را طراحی کرد که به شخصیت اصلی داستان و انیمیشنی که بر روی صحنه کنسرت آلبوم پخش میشد، تبدیل شد.

Reg
“فواید و مضرات سواری مجانی”، داستان جذابی درباره وجود ترس و وحشت در ارتباطات و انگیزه های جنسی است. ماجرای این آلبوم درباره مردی است که با ورود به مرحله میان سالی و حالات خاص این دوره، علاوه بر درگیریهای روحی دیگر و کاهش اعتماد به نفس و نگرانی از پیری، درباره خیانت به همسرش خیال بافی میکند. این آلبوم در مدت زمانی واقعی از ساعت ۴:۳۰ تا ۵:۱۱ دقیقه صبح اتفاق می افتد، زمانی که مرد در میان رویا، کابوس و بیداریهای نه چندان هوشیارانه، به سر میبرد.

audio file “Dunroamin, Duncarin, Dunlivin”را بشنوید

اشعار هر چند متعدد، اما مانند همیشه عالی هستند. راجر واترز با نبودن پینک فلوید، گروهی از بهترین نوازندگان استودیویی را که در طی سالها با آنان رابطه ای رفاقت آمیز پیدا کرده بود، گرد هم آورد و این گروه جدید The Bleeding Hearts Band نام گرفت.

audio file “The Moment Of Clarity”را بشنوید

گروه Bleeding Hearts (قلبهای خون چکان) در زمان ضبط استودیویی آلبوم ” The Pros and Cons of HitchHiking ” از افراد زیر تشکیل شده بود:
راجر واترز- گیتار ریتم، بیس و خواننده
اریک کلپتون- گیتار اصلی Lead Guitar
مایکل کامن Michael Kamen- پیانو- رهبر ارکستر و تنظیم ارکسترال
اندی نیومارک Andy Newmark- درامز
دیوید سنبورن David Sanborn- ساکسوفون
اندی بون Andy Bown- ارگ هموند و گیتار ۱۲ سیمی
ری کوپر Ray Cooper- پرکاشن
مادلین بل Madeline Bell- همسرا (گروه خوان)
دورین چنتر Doreen Chanter- همسرا (گروه خوان)
کیتی کیسون Katie Kissoon- همسرا (گروه خوان)
رافائل راونسکرافت Raphael Ravenscroft- هورن
کوین فلانیگان Kevin Flanigan- هورن
ارکستر ملی فیلارمونیک National Philharmonic Orchestra


rogerwaters.org
wikipedia.com

18 دیدگاه

 • ارسال شده در آبان ۲۰, ۱۳۸۵ در ۱۲:۱۵ ق.ظ

  برایم این سوال پیش آمده که آیا مسئولین سایت نظرات خوانندگان را میبینند و میخوانند و یا اصولا اهمیت میدهند یا نه. جالب است که اینهمه واکنش منفی به این جنس مطالب ابراز شده و همچنان انگار نه انگار. محتوای برخی مطالب نشان میدهد انتشار آنها تنها برای اینست که یک مطلب جدید به سایت اضافه شود، حالا هر چه شد، شد. من شخصا از علاقمندان پر و پا قرص پینک فلوید و هر آنچه به آن مربوط باشد هستم، ولی نمیدانم اینکه بخشی از بازدیدکنندگان (و نویسندگان) سایت از علاقمندان پینک هستند دلیل میشود که بخاطر خوشامد خودمان دائم در این باره هر جور مطلبی که خواستیم و توانستیم از هر جا که شد ترجمه کنیم؟ انصافا بین اینهمه آلبوم ریز و درشت (در سبکهای مختلف، در موسیقی راک، در آثار پینک فلوید، حتی در آثار خود واترز)، این آلبوم متوسط راجر اینقدر از اولویت برخوردار است؟ و البته این فقط یک نمونه است. بحثم سر نوشتن یا ننوشتن از پینک یا راجر نیست. سر چگونه نوشتن و عمق و ارزش مطالب است.
  آنچه هارمونی تاک را هارمونی تاک کرد و باعث شد علاقمندان موسیقی آنرا ارزشمند بیابند، قطعا اینجور مطالبش نبود. این جنس مطالب همه جا نوشته میشوند و از این سایت انتظاری بیش از این میرود. ضمنا اصراری هم نیست که الا و لابد حتما هر روز مطلب جدیدی در سایت ارائه شود!

 • safa
  ارسال شده در آبان ۲۰, ۱۳۸۵ در ۱:۳۷ ق.ظ

  تا حدودی با دوستمون محمد موافقم. البته این آلبوم رو ابدا متوسط نمی دونم. اما دوست داشتم که یه نقد تو مایه های نقد آلبوم “حیوانات” بر روی این آلبوم نوشته می شد. شبیه اون سری نقدها انصافا خیلی وقته که دیگه تو هارمونی تاک دیده نمی شه.

  فروغ پوریای ولی “HitchHiking Game” رو “بازی اتو استاپ” ترجمه کرده و سید مهدی پرپنچی و امیر رجبی در کتاب “صخره یقین در اقیانوس شک” که ترجمه ی ترانه های آلبوم های سولوی راجره، “The Pros and Cons of HitchHiking” رو “نیش و نوش اتو استاپ زدن” ترجمه کرده ان. مشکل همچنان در مورد تفاوت اتو استاپ و hitchhiking وجود داره، و “فواید و مضرات” و “نیش و نوش” هم که خوب هیچ کدوم قشنک نیستن.

 • سحر شهاب
  ارسال شده در آبان ۲۰, ۱۳۸۵ در ۹:۳۶ ق.ظ

  با تشکر از دوستان خوبی که نسبت به هارمونی تاک انقدر تعصب مثبت دارند، باید عرض کنم که این مطلب دقیقا به خاطر درخواست یکی از خوانندگان ترجمه شد. این درخواست را در زیر مطلب “هنگامی که باد میوزد” میتوانید ببینید. ما در اینجا کوشش میکنیم که تا جایی که به حیثیت سایت لطمه نخورد، به درخواستهای خوانندگان پاسخ بدهیم و طبیعتا درمورد اشخاصی چون “بریتنی اسپیرز” نمینویسیم. من شخصا این اثر راجر واترز را نشنیده بودم و پس از اینکه درباره اش مطالبی خواندم، این نکته که این آلبوم ممکن بود به جای “دیوار” اجرا شود، برایم بسیار جالب بود. در مطالبی که پیدا کردم، طرح داستانی این آلبوم هم به قلم واترز موجود بود که متاسفانه به خاطر تنها یک جمله، از قرار دادن آن در سایت صرف نظر کردیم.
  در کل اگر با دید مثبت به محتویات سایت نگاه کنیم، با توجه به تعدد نویسندگانش، از تنوع مطلب قابل قبولی برخوردار است. هر چند که من هم شخصا با ارایه مطلب جدید روزانه موافق نیستم، اما از تنوع محتویات آن بدم نمی آید. فراموش نکنید که لزوما قرار نیست همه کس، همه چیز را بپسندند و ما هم نمیتوانیم تنها برای یک دسته از علاقمندان مثلا تئوری موسیقی، موسیقی پاپ یا استاد شجریان مطلب بنویسیم. باز هم ممنون

 • فهام
  ارسال شده در آبان ۲۰, ۱۳۸۵ در ۱۱:۵۲ ق.ظ

  سلام
  خیلی ممنون از مطالبتون…خصوصا این مورد..من م,سیقی پینک خصوصا راجر واترز را به طور خاص دنبال میکنم و این کار واترز را به عنوان یکی از شاهکارهایش در چیدمان وارنج , ونیز نوازندگی میشناسم البته در کنار مایکل کیمن.
  مطالب زیادی راجع به این اثر در گذشته خوندم که حد وسط نداشتن..یا خیلی خوب یا خیلی بد..مهم درک و برقراری ارتباط با این اثر است . همیشه تاسفم از این بود که این آلبوم مورد به مهری قرار گرفته که البته علتش رو میتونم حدس بزنم!
  بهر حال باز هم از حسن سلیقه و انتخابتون متشکرم.

 • ارسال شده در آبان ۲۱, ۱۳۸۵ در ۳:۴۴ ب.ظ

  salam! elzaman ehtiaj nist hame matalebe ra hame bekhanadnd!!! motasefaneh einghadar nabayad bozorg andish bod!ein matlab dar noe khodesh jaleb bod va jazab !osolan karhaye waters arzesh darand ye matlab dar noredesh nevesht…agar baladim behtar benevisim ya nazare behtari bedahim be jaye sang andazi ya enteghad khodeman dast bekar beshavim!!!

 • همايون
  ارسال شده در آبان ۲۴, ۱۳۸۵ در ۶:۳۲ ب.ظ

  درود.

  جناب محمد! ‍‍‍لطفا دلایل خود را مبنی بر متوسط ‍بودن آلبوم مورد بحث به تفصیل بیان فرمایید در غیر اینصورت ناچارم جنابعالی را مخاطبی با سلیقه ی متوسط قلمداد کنم که احتمالا با شنیدن این کار نسبتا متفاوت دچار خستگی ناشی از سنگینی موسیقایی قطعات شده است.
  تصور می کنم یکی از اهداف سایت پرداختن به موسیقی ها و البوم های کمتر شنیده شده یا کمتر بحث شده است. که از این بابت باید ممنون باشیم . آلبوم pros and cons همانطور که دوستی گفت ؛ از نظر تنظیم قطعات و سازبندی واقعا کار کم نظیری ست . سطح نوازندگی خصوصا لید گیتار که بر عهده ی کلپتون است راه بر هر گونه حرف و حدیثی بسته است. انسجام و پیوستگی قطعات که از وجوه مشخص کار واترز است مانند آلبوم های پیشین چارچوب درخوری برای کار فراهم ساخته . صدابرداری آلبوم تحسین برانگیز و بسیار دقیق است.البته من به جناب محمد تا حدودی حق می دهم! این آلبوم با توجه به سلیقه ی علاقمندان واترز و حافظه ی شنیداری آنها تدارک دیده شده است .پس نباید از اینگونه اظهارات در خصوص این آلبوم متعجب بود. اما با تعریض ایشان در مورد سطح این مقاله تا حدودی موافقم . به هر حال از سحر شهاب برای تهیه این مطلب ممنونم.

 • farzad
  ارسال شده در آبان ۲۶, ۱۳۸۵ در ۹:۰۶ ب.ظ

  salam
  be nazare man in album az tamame jahati ke homayoun jan eshare kardan fogholade ast va vaghean dalayel motevaset boodane oono mikham bedoonam,hatta man shakhsan az in album bishtar az amuse to death khosham miaiad ke albate dalayele shakhsi dare. in asar az ebteda ta be enteha khas va dar eine hal ROGER WATERSi hast,dalayele khodetoono vase zafe album benevisid!!!

 • کوروش
  ارسال شده در آبان ۲۷, ۱۳۸۵ در ۵:۵۲ ب.ظ

  من با آقای محمد موافقم.در کنار این اثر واترز اثرهای مشهورتری از پینک فلوید مثل DIVISION BELL وجود داره که شما اصلا به نقد اونا هیچ توجهی ندارید.پس لطفا از این به بعد در انتخاب آلبومهایی که می خواهید اونا رو نقد کنید بیشتر دقت کنید.

 • آلما
  ارسال شده در آبان ۲۸, ۱۳۸۵ در ۹:۵۷ ق.ظ

  مشهور بودن لزوما به معنای بهتر بودن نیست.چه اشکالی داره در یک سایت ما مطالبی رو بخونیم که در جاهای دیگه کمتر دربارش حرف زده شده؟

 • farzad
  ارسال شده در آبان ۲۸, ۱۳۸۵ در ۱۱:۰۸ ق.ظ

  maroof booodan dalil bar khoob bodan nist,vali DIVISION BELL kare besiar khoobie vali be nazare man THE PROS AND CONS … hanooz az oon behtaren, too yek mosahebe az tahie konandeye PINK FLOYD khoondam ke in albumo hatta az THE WALL ham behtar midoonest ke be nazare man behtar nist vali chiziam kam nadare.

 • مازیار
  ارسال شده در دی ۱۱, ۱۳۸۵ در ۱۲:۳۳ ب.ظ

  سلام

  با تشکر

  میتونم بگم تقریبا کامل ترین مطلب به زبان فارسی در رابطه با این آلبوم رو طی ۱۰ سال گذشته خوندم و لذت برم

  موفق باشید

 • ارسال شده در بهمن ۲۵, ۱۳۸۵ در ۱۱:۴۷ ب.ظ

  سلام
  به نظر من هم مطلب کامل و درخوری نوشتید و جالب تر از اون نظراتی بود که دوستان برای این مطلب نوشته اند.فکر ی کنم در مورد آلبوهایی مثل دیوار و DIVISION BELL مطالب به تفضیل نوشته شده باشه ونیازی نیست که به مطالبی تاکید شود که شناخته شده هستند…
  پاینده باشید

 • علیرضا
  ارسال شده در بهمن ۲۶, ۱۳۸۵ در ۱۱:۳۵ ق.ظ

  یه عده فکر میکنند هر چیزی که پر از اعتراض و انتقاد سیاه باشه یا هر چیزی که معنی شو نمیفهمن ، حتما خوبه .
  هنرمند باید مسوولیت پذیر باشه .

 • هامون
  ارسال شده در فروردین ۴, ۱۳۸۶ در ۴:۱۶ ق.ظ

  به نظر من بهترین ترجمه ی The Pros and Cons of HitchHiking اینه :طرفداران و مخالفان اتواستاپ زدن

 • ناشناس
  ارسال شده در دی ۱۹, ۱۳۸۶ در ۹:۳۱ ب.ظ

  homayoone aziz man shakhsan tarafdar va shenavandeye sabete rogeram amma shayad behtar bashe nahveie barkhordemoon ro avaz konim va az inke roger hamishe karesh alie biaim biroon va manteghi va almi be album negah konim dar mored clapton ham baiad begem ke karesh vaghean alie amma sabkesh kami ba roger motefavete va nemitoone too sabke progressive rock be paie david berse va kollan in album ba the wall ghabele ghias nist amma ahang every strangers eyes fogholadas

 • peyman
  ارسال شده در خرداد ۶, ۱۳۸۸ در ۱۰:۲۲ ق.ظ

  مطلبی خوبی بود ولی ای کاش ترجمه بعضی اشعارش در این البوم را میگذاشتید و مطالب بیشتری از پینک فلوید و سولوهایشان در این سایت بگذارید

 • ارسال شده در آذر ۲۰, ۱۳۸۹ در ۸:۱۰ ب.ظ

  مرسی از مقاله قشنگتون.و در تایید زیبایی بی حد و حصر این آلبوم (البته از نظر خودم) باید بگم که اگه با هر پدیده ای بتوان ارتباط برقرار کرد میتوان دوستش داشت. و من با این آلبوم و اتمسفرش شدیداً ارتباط برقرار کردم. باز هم از مطلب خوبتون ممنونم.

 • javad
  ارسال شده در بهمن ۲۶, ۱۳۹۲ در ۲:۴۲ ق.ظ

  آقاى ناسناس اگه قرار بود دوىد گىلمور سلوى اتواستاب مىزد به اىن زىباىى نمشد اىن سبک بلوز ىه استاد بلوز مىخواست که ارىک فقط از احدش بر مىومد, نا گفته نمونه دىوىد گىتارىست بزرگىه, ولى در اون زمان داشتن با نام پىنک فلوىد حال مىکردن, کاراى واترز و آىندگان مىفهمن چىه ,کاراش جلوتر از زمان ماس بخاطر همىن وقتى گوش مىدىن به مشکل مىخورىن

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

مروری بر آلبوم «ایوارگاه»

وحید طهرانی آزاد با ایوارگاهش نشان می‌دهد که امروز، برخلاف تصور درونی‌شده‌ی عمومی، می‌توان بدون عملیات محیرالعقول و شعبده ساز درخور زد و گوشی یافت. اگر از چهار دونوازی کوتاه سنتور و ویلن (پرنای ۱ تا ۴)، با همه‌ی کمیابیِ خودِ ترکیب و نگاه متفاوت به سبک و سیاق خط ویلن، موقتا چشم بپوشیم هیچ چیز عجیب و غریبی در ایوارگاه نمی‌یابیم. آنچه در ایوارگاه به گوش می‌رسد غریبه که نه، اما شخصی است.

فرایند خم کردن زه وارها و اتصال آن به ساختمان کلافها در ویولن (I)

محتوای این مقاله بخشی از دروس ارائه شده در شهریورماه ۱۳۹۷ در کارگاه رضا ضیائی (RZW) توسط رضا ضیائی است که فرشاد شالپوش آن را گردآوری و تدوین کرده و امیر خمسه ویراستاری آن را بر عهده گرفته است. متن کامل و دیگر مقالات مرتبط در آرشیو کارگاه موجود است.

از روزهای گذشته…

شریفیان: چرخش را در سردمداران آوانگارد می بینید

شریفیان: چرخش را در سردمداران آوانگارد می بینید

بله. شما بولز را در نظر بگیرید که یکی از بزرگترین سردمداران آوانگاریسم و مبتکرجریان سریال انتگرال بوده است، سی سال است فعالیت اصلی اش رهبری است و کارهای بتهوون، شومان، دبوسی، مالر و… را اجرا می کند! این چرخش را در سردمداران این گرایش کاملا می بینید. به نظر من این قابل تحسین است که اغلب این آهنگسازان آوانگارد قبلی شجاعت اعلام به بن بست رسیدن خود را داشته اند و تعییر مسیر خود را اعلام عمومی کرده اند. ولی هستند افرادی که در طی آن بیست و پنج سال این سبک را فراگرفته اند و توانایشان فقط در همین سبک است، و در مراکز آکادمیک جمع شده اند و به شدت و به شکل متعصبانه ای این سیستم را سعی درحفظ کردن دارند.
منبری: همکاری با ارکستر مضرابی از افتخاراتم است

منبری: همکاری با ارکستر مضرابی از افتخاراتم است

دوست داشتم و کاملاً علمی و جدی کار می کردم. خیلی اساسی و بنیادی با هنرجوها کار می کردم. فقط اهل کار می ماندند و خیل شاگردها بعد چند ماه می رفتند. از طرفی هم گذران زندگی هم بود و ازدواج هم کرده بودم.
آکوردهای برگشت

آکوردهای برگشت

تهیه توالی آکوردهایی – chord progressions – روان، خوش وصل و دلنشین برای علاقمندان به هارمونی مانند پاسخ یک محاسبه پیچیده ریاضی نیست که منجر به مقداری کاملاً مشخص و یکسان شود. حرکت از یک آکورد مبدا و رسیدن به یک آکورد مقصد طی چند میزان می تواند پاسخهای متفاوتی داشته باشد که همگی آنها از مشخصات و محدودیت های تعریف شده برای هارمونی پیروی کنند.
مارسین دیلا؛ آقای برنده (I)

مارسین دیلا؛ آقای برنده (I)

در سال های اخیر بیش از هر زمان، شاهد برگزاری مسابقات و همایش های موسیقی در زمینه نوازندگی بوده ایم. این مسابقات هنوز نتوانسته اند موافقت همه هنرمندان و دست اندرکاران موسیقی را با خود همراه کنند؛ انتقاداتی از این دست که: “نمی توان همه را با یک سنگ، محک زد”؛ “سلیقه داوران تاثیری انکار نشدنی در انتخاب برندگان دارد” و “کسانی که شایستگی کسب رتبه دارند اما حائز رتبه نمی شوند” بر این مسابقات وارد شده است. با این همه، کسب رتبه در مسابقات معتبر، تاییدی است بر کیفیت کار نوازندگان.
چه نوع موسیقی میل دارید؟ (V)

چه نوع موسیقی میل دارید؟ (V)

اگرچه آمار خودکشی بین طرفداران موسیقی راک و هوی متال (به ویژه موسیقی هوی متال) بالاتر است اما نتایج پژوهشی بر روی دانش آموزانی که اختلالات روانی دارند و طرفدار موسیقی هوی متال هستند ثابت کرد که این دانش آموزان پس از گوش دادن به موسیقی مورد علاقه شان، در ژانر هوی متال، به روحیه بهتری دست یافتند. پژوهش دیگری با شرکت دانش آموزان افسرده نتایج مشابهی را رقم زد: در واقع، این دانش آموزان از این نوع موسیقی برای درمان افسردگی خود استفاده می کنند تا اینکه با گوش دادن به آن بیش تر دچار افسردگی شوند.
زوج هنری بارنبویم – دوپره : ژاکلین دوپره (I)

زوج هنری بارنبویم – دوپره : ژاکلین دوپره (I)

ژاکلین ماری دوپره Jacqueline Mary du Pré از برجسته ترین نوازندگان ویولن سل جهان، در ژانویه ۱۹۴۵ در آکسفورد انگلستان متولد شد. در سن چهار سالگی برای اولین بار نوای ویولن سل را از رادیو شنید و از آن پس، صدای این ساز تا آخر عمر همراه همیشگی او بود. فراگیری ویولن سل را نزد مادرش آیریس دوپره Iris du Pré که خود نوازنده پیانو بود، آغاز نمود.
جشنواره نوای خرم در دوراهی انتخاب

جشنواره نوای خرم در دوراهی انتخاب

جمعه ۲۴ آذرماه جشنواره چهارم نوای خرم، در تالار وحدت تهران اختتامیه خود را با استقبال پر شور علاقمندان موسیقی برگزار کرد. آنطور که در فراخوان این جشنواره نوشته شده است، هدف برگزاری این جشنواره «حفظ و گسترش فرهنگ اصیل و فاخر ایرانی و همچنین ارتقای نگرش هنری نسل جوان از طریق شناخت آثار اساتید گذشته و تاثیر گرفتن از نمونه‌ها و الگوهای موجود در موسیقی ایرانی» است و چنانکه انتخاب قطعات مسابقه در دوره های مختلف این جشنواره نشان می دهد، تلاش بر این است که محوریت آثار این جشنواره بر اساس اجرای تصانیف همایون خرم و در کنار آن، چند همکار ویلنیست او در برنامه گلها باشد.
المر برنشتین، آهنگساز بزرگ فیلم

المر برنشتین، آهنگساز بزرگ فیلم

المر برنشتین آهنگساز فیلم هایی مانند ده فرمان، فرار بزرگ، روح، هفت زن، The age of Innocence، Bulletproof، Wild Wild West، Far From Heaven و … بسیاری فیلم های دیگر روز گذشته در سن ۸۲ سالگی در بستر بیماری در گذشت.
درباره تازه ترین اثر گروه نور

درباره تازه ترین اثر گروه نور

گروه نور با آلبوم «آلبا» به جست وجوى ریشه هاى کهن موسیقى برخاسته اند. جست وجویى که واکنش انسان معاصر به گم شدن ریشه ها در دوره مدرن و فرامدرن است.
سریالیسم «همه‌ جانبه»

سریالیسم «همه‌ جانبه»

جریان موسیقی مدرن به مفهوم سبک شناختی و به مثابه روند آفرینش هنری در تاریخ موسیقی قرن بیستم مطرح است. شاید بتوان مهمترین بخش این جریان موسیقایی را مرتبط با مکتب دوم آهنگسازی وین دانست. معروف‌ترین آهنگساز این مکتب آرنولد شوئنبرگ برای رهایی از قواعد دست و پاگیر هارمونی تونال، در ادامه راهی که از سالهای پایانی قرن ۱۹ در آثار واگنر و … آغاز شد به سمت استفاده پی‌در‌پی گروه‌هایی از تن‌ها رفت.