میکسرهای صدا – ۲

شماتیک مدار تهیه خروجی aux در میکسرها
شماتیک مدار تهیه خروجی aux در میکسرها
اغلب میکسرها برای کانالهای مجزا دارای اکوالایزر هستند. کنترل اکوالایزرها بر خلاف کنترلهای حجم صدا که بصورت کشویی (Slider) هستند، حالت تکمه (Knob) های گردشی دارند. بسته به میزان کیفیت میکسر اکوالایزر می تواند از یک کنترل تن (Tone) ساده شروع شود و یا دارای چندین باند کنترل حجم بازه های فرکانسی باشد.

اکوالایزرها برای تقویقت یا تضعیف محدوده فرکانسی خاص بکار برده می شوند. هرچه کیفیت اکوالایزر بهتر باشد شما امکان این را خواهید داشت که محدوده کوچکتری از بازه فرکانسی را تقویت یا تضعیف نمایید.

علت اصلی استفاده از اکوالایزرها در میکسر ها آن است که بتوان آکوستیک کانالهای مختلف را به یکدیگر نزدیک کرد. بعنوان مثال ممکن است آکوستیک اتاقی که خواننده در آن قرار دارد با آکوستیک اتاقی که درامز قرار دارد، یکی نباشد و در نهایت لازم باشت خصوصیات آکوستیکی این دو اتاق به یکدیگر نزدیک شوند.

در بسیاری از میکسرها می توان با فشار دادن یک کلید اکوالایزر را وارد و یا خارج از مدار سیگنال ورودی نمود. در مواردی که میکسر شما از اکوالایزر مناسبی برخوردار نباشد ممکن است نیاز به یک اکوالایزر خارجی داشته باشید.

کانالهای اضافی – Auxiliary Channels
اغلب میزهای صدا دارای کانالهای اضافی که به اختصار Aux هم نامیده می شوند، هستند. این کانالها امکان گرفتن خروجی از سیگنالهای وردی را به شما می دهند بدون آنکه تغییراتی که میکسر در خروجی اعمال می کند روی آن تاثیر داشته باشد. این خروجی Aux می تواند برای هر کانال یک کنترل هم داشته باشد تا بتوان سطح سیگنال خروجی Aux را روی آن تعیین کرد.

از کاربردهای این خروجی های اضافی می توان به یک مورد کاملاً مشخص اشاره کرد و آن اینکه خروجی aux را می توان به سیستم های تقویت یا مانیتورها (Monitors) ارسال کرد و از آن برای برقراری ارتباط میان مهندس صدا پشت میز صدا و افرادی که درون اتاقهای صدابردای قرار دارند، اشاره کرد. بدیهی است در این حالت کنترل ورودی ها بصورتی انجام می گیرد که خروجی اصلی شامل این صوت ارتباط نباشد.

تعداد خروجی های aux به عدد یک محدود نمی شود و میزهای صدای بزرگ ممکن است دو ، چهار و حتی بیشتر خروجی اضافی داشته باشند.


شماتیک اعمال افکت روی مجموع ورودی ها و تزریق آن به میکسر
یک کاربرد خروجی اضافه : تزریق افکت
اعمال افکت های صوتی همانند اکو یا ریورب (Echo – Reverb) و سایر افکت ها از جمله کاربردهایی است که با خروجی های aux می توان به آنها دست پیدا کرد.

به شکل مقابل نگاه کنید خروجی دوم را به ورودی دستگاه اعمال افکت برده ایم و از خروجی واحد افکت را دوباره به میکسر اعمال کرده ایم. به این ترتیب می توان میزان تزریق افکت بر روی ورودی را کنترل کرد و آنرا در خروجی اصلی میکسر داشت.

خروجی هایی را که برای aux می گیرید عموماً می توانند قبل از کنترل fade باشند و یا بعد از آن. به این ترتیب شما می توانید با وجود fade کردن خروجی در aux سیگنال کامل را داشته باشید و یا چنانچه خروجی aux بعد از fader باشد متناسب با کاهش یا افزایش حجم خروجی، aux هم حرکت خواهد کرد.

هر کانال برای خود fader متناظر دارد که بصورت کشویی (Slider) است و سطح سیگنال ورودی را قبل از ورود به مرحله میکس تنظیم می کنند. از این کنترلها برای تنظیم سطح صدا حین صدابرداری استفاده می شود.

22 دیدگاه

 • ali
  ارسال شده در آذر ۲۹, ۱۳۸۵ در ۹:۳۳ ب.ظ

  darbare pejman memar zade benevisid

 • بیژن
  ارسال شده در آذر ۲۹, ۱۳۸۵ در ۹:۴۰ ب.ظ

  با سلام وتشکر
  لطفا درباره استاد غلامعلی پور عطایی مطلب بنویسید

 • nima
  ارسال شده در دی ۴, ۱۳۸۵ در ۱۲:۱۳ ق.ظ

  chand barname mesle voice changer va baray echolizer dar site baray downloud gharar dahid .ba tashakor

 • ارسال شده در دی ۱۵, ۱۳۸۵ در ۶:۰۱ ب.ظ

  سلام
  من میخاسستم بدونم این افکت یا هر چی که الان همه خاننده ها به صدا شون مید مثل محسن یگانه (بنیامین) و …. اسمش چیه و با چه نرم افزاریه و …..
  متشکرم

 • حبیب بیان
  ارسال شده در مرداد ۱۷, ۱۳۸۶ در ۱۱:۱۷ ق.ظ

  در صورت امکان مقلات و موارد اموزشی باموضوع صدابرداری از اماتور تا حرفه ای را برای بنده ارسال بفرمایید. بنده کار صدابرداری بصورت نیمه حرفه ای را به صورت پاره وقت انجام می دهم. باتشکر

 • ارسال شده در شهریور ۲, ۱۳۸۶ در ۲:۵۲ ب.ظ

  سلام.
  اگه امکان داره در مورد تمام ورودی وخروجی های موجود در میکسر به صورت حرفه ای توضیح دهید.مرسی

 • فرامرز
  ارسال شده در مهر ۲۳, ۱۳۸۶ در ۴:۲۷ ب.ظ

  باسپاس از شما و همه همکاران از شما تقاضا دارم در مورد صدابردای فیلم وتجربه های صدابرداران سینمای حرفه ای در ایران وخارج از ایران اگر میتوانید مطلب و عکس برای من بفرستید.ا

 • عليرضا
  ارسال شده در دی ۱۹, ۱۳۸۶ در ۸:۴۵ ق.ظ

  لطفادر مورد کار با اکولایزر های این میکسر ها مطلب بگذارید و اگر مطلب ندارید لینکی را بگذارید که در مورد این ها اطلاعات خوبی داده باشد تشکر

 • محمد
  ارسال شده در بهمن ۱۷, ۱۳۸۶ در ۳:۲۴ ب.ظ

  سلام لطفا توضیح دهید که آیا با یک میکسر و بدن داشتن یک کارت صدای قدرتمند روی کام÷یوتر میتوان صدا را با کیفیت رکور کرد ؟

 • محمد ابراهیمی
  ارسال شده در بهمن ۳۰, ۱۳۸۶ در ۸:۰۵ ب.ظ

  سلام من با کامپیوتر خودم این کار را انجام میدهم چون کارت صدایم دو کانال است اما مشکل من این است که باید صدا را در کنار دستگاه یا فن های کارخانه از روی یاتاقان ها ضبط کنم و من با mp3ام ۱ کانال را میتوانم ضبط کنم اما برای آنالیز بلبرینگ ها باید صدای هر در بلبرینگ را به صورت جدا ولی همزمان (studio)ضبط کنم و با نرم افزار در کامپیوتر آنالیز کنم امیدوارم که توانسته باشم سوالم را خوب بیان کنم
  متشکرم از جواب شما

 • مسعود
  ارسال شده در اسفند ۱۴, ۱۳۸۶ در ۷:۵۹ ب.ظ

  سلام. خسته نباشید اگه ممکن هست براتون اطلاعاتی در مورد میکسرvenice160 می خواستم . و اگه میشه در سایتتون نحوه اموزش این میکسر نوشته شود

 • دادرس
  ارسال شده در خرداد ۲۴, ۱۳۸۷ در ۷:۵۵ ق.ظ

  سلام با عرض خسته نباشید به شما

  لطفا در مورد از بین بردن نویز صدای ظبط شده با میکسر ۱۸۳۲ بهرنگر توضیح بدهید ۰۹۱۲۶۹۹۰۴۷۰

 • حجت الله دادخواه
  ارسال شده در خرداد ۳۰, ۱۳۸۷ در ۶:۲۷ ب.ظ

  عالی

 • Alex
  ارسال شده در مرداد ۶, ۱۳۸۷ در ۱۰:۱۷ ق.ظ

  very good

 • ناشناس
  ارسال شده در فروردین ۲۴, ۱۳۸۸ در ۹:۲۸ ق.ظ

  سلام
  افکتهای دیجیتال چطورند توضیح دهید

 • پوریا غفاری
  ارسال شده در دی ۱۰, ۱۳۸۸ در ۱۱:۳۲ ب.ظ

  سلام خسته نباشید من میخواستم در رابطه با تنظیم صدای باند های مراسم با کامپیوتر بدونم و می خوام بدونم آیا نرم افزاری هست که بشه با اون صدای مراسمای مذبی بزرگ با تعداد باند های زیاد رو تنظیم کرد.؟
  خیلی ممنون

 • ارسال شده در بهمن ۶, ۱۳۸۸ در ۶:۴۳ ق.ظ

  من می خوام از هر کانال کارت صدا یه صدای جداگانه گوش کنم
  مثلا من با هد ست خودم در لاین ۱ یک موزیک گوش کنم و یه کس دیگه با هدست از کانال ۲ یه موزیک دیگه گوش کنه.
  لطفا فقط ایمیل بزنید
  ایمیل: [email protected]

 • عبدالله
  ارسال شده در اسفند ۱۲, ۱۳۸۸ در ۴:۰۷ ب.ظ

  سلام
  اگر دو میکروفن در یک مراسم باشد که یکی از آن ها برای صدای خواننده ویکی از آن ها برای صدای مستمعین باشد وبخواهیم صدای هر کدام را جداگانه ضبط کنیم بایک رایانه ویک میکسر چگونه می توان چنین کاری کرد

 • ارسال شده در تیر ۲, ۱۳۸۹ در ۱:۰۲ ق.ظ

  اگه سوالی در مورد تنظیم میکسر در مجالس دارید بپرسید چون ۲۰ ساله کارمه شاید بتونم کمک کنم.۰۹۳۶۶۲۱۰۵۷۰

 • محمد
  ارسال شده در آبان ۳, ۱۳۸۹ در ۴:۲۱ ب.ظ

  ممنون میشم اگر لطف کنید هر مطلبی با موضوع صدابرداری و آشنایی با میکسرهای صدا دارید برایم ارسال کنید.

 • ارسال شده در آذر ۱۵, ۱۳۹۱ در ۶:۴۱ ق.ظ

  سلام
  میخواستم در مورده میکسر مکی بدونم ایا کیفیتش از دایناکورد بیشتره یا نه.یه مقایسه ای با سانکرافت هم داشته باشین.راستی افکتور و اکولایزر جدا دارم

 • ناشناس
  ارسال شده در شهریور ۱۰, ۱۳۹۳ در ۱۲:۰۸ ب.ظ

  سلام من میخواستم بدونم چتری میشە سپیکر کامپیوترا وسل کرد بە میکسر

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

فراخوان سیزدهمین جشنوارۀ ملی موسیقی جوان منتشر شد

در بخش «موسیقی دستگاهی ایرانی تار، تنبک، دف، سنتور، سه‌تار، عود، قانون، کمانچه، نی؛ در بخش «موسیقی کلاسیک» نوازندگان سازهای ابوا، پیانو، ترومبون، ترومپت، فلوت، کلارینت، کنترباس، گیتار، ویلن، ویلنسل، ویولا، هورن؛ و در بخش «موسیقی نواحی ایران» خوانندگان و نوازندگان سازهای زهی، بادی و کوبه‌ای از مناطق مختلف کشور به رقابت خواهند پرداخت.

آمد بهار ِ جان‌ها ای شاخ ِ تر به رقص آ

دهه شصت را می توان سال های اوج تمرکز آهنگسازان ایرانی بر روی اشعار مولوی دانست؛ گویا فضای خاص کشور تحت تاثیر جنگ، موجبات گرایش جامعه به سمت مفاهیم عرفانی اشعار مولوی را دوچندان کرده بود و تصانیفی که برای ارکستر سازهای ایرانی و حتی ارکستر سمفونیک در آن برهه ساخته می شد، از اشعار مولانا بهره زیادی می بردند.

از روزهای گذشته…

یادآوری های پیرامون بررسی سه شیوه هنر تک نوازی <br>در موسیقی ایرانی، پژوهش مجید کیانی (IV)

یادآوری های پیرامون بررسی سه شیوه هنر تک نوازی
در موسیقی ایرانی، پژوهش مجید کیانی (IV)

در این مورد که غزلهای حافظ همان اشعار خواجوی کرمانی هستند اما با اندکی تغییر چیزی نمی گویم چرا که عاقلان دانند. اما خود پژوهشگر هم در چند سطر بعد در مورد «تغییر اندک» شک کرده و چرخشی جدید به «پژوهش» داده است: «حافظ تنها یک کلمه را “تغییر” نداده بلکه با جایگزین کردن آن توسط “واژه مناسب” اساس آن اشعار را در بافت، ساخت، شکل، موسیقی متن، تصویرسازی، عاطفه، تخیل و خلاصه محتوی، دگرگون کرده و شاهکاری بی نظیر آفریده است» (۲) (ص ۵۶).
گزارش نشست پژوهشی تنبک کوکی و نی کلیددار (II)

گزارش نشست پژوهشی تنبک کوکی و نی کلیددار (II)

نشست پژوهشی نی کلید دار و تنبک کوکی در تاریخ سوم دی ماه، در کنسرواتوار تهران برگزار شد. در این برنامه دکتر حسین عمومی نوازنده نی و استاد دانشگاه ارواین آمریکا، درباره ساخت و نحوه نوازندگی این سازها به سخنرانی پرداخت. در ادامه این برنامه شاهین مهاجری محقق و نوازنده تنبک به سخنرانی درباره تاریخچه و فیزیک ساز تنبک و بعضی از سازهای کوبه ای جهان پرداخت که در این نوشته متن این سخنرانی را می خوانید.
روش سوزوکی (قسمت چهل و یکم)

روش سوزوکی (قسمت چهل و یکم)

با اینکه از جانب موزیسین‌های هموطن خودم که با پیشگوئی‌هایشان مرا دلسرد می‌کردند و می‌گفتند کلینگر شاگرد خصوصی نمی‌پذیرد و من هم بسیار ناامید و دلسرده شده بودم، چهارشنبه بعد از آن جوابی از کلینگر گرفتم: «نزد من بیایید!»؛ باید بگویم که من سالها همین رفتار را با کوجی تویودا (Koji Toyoda) که نوزده ساله بود کرده بودم. چون با انگیزه و خواست خود و حرکت خود آرزومند این بود که شاگرد من بشود و من او را پذیرفتم. من باید در کوچه و خیابانهای غریب برلین می‌گشتم تا خانه کلینگر را پیدا کنم… او از من خواست برایش کنسرتو رود (Rode) را اجرا کنم، در حالی که من بخش‌هایی را اشتباه می زدم و پاساژها را تکرار می‌کردم با ناامیدی می‌اندیشیدم که این فرصت از دست رفت و همه چیز تباه شد اما در کمال ناباوری شنیدم که او گفت: چه موقع می‌توانید دوباره بیائید؟
تأثیر موسیقی ایران در موسیقی عهد اسلامی (I)

تأثیر موسیقی ایران در موسیقی عهد اسلامی (I)

گسترش دین مبین اسلام و تسخیر کشورهای وسیع متمدنی، مانند ایران و روم و مصر و تشکیل یک حکومت بزرگ به نام دولت اسلامی، سبب شده که گنجینه‌های هنری و علمی کشورهای گشوده شده از آن جمله ایران، دستخوش بهم خوردگی و دگرگونی و احیاناً نابودی‌ها گردد. اما گاهی بر قسمتهایی که آثار پیشینش از بین رفته، اغلب از تمدن اسلامی یعنی تمدنی که از کشورهای متمدن پیش از خود بوجود آمده می‌توان پی برد. زیرا تازیان که دارای فرهنگ و تمدن چشمگیر و پر اهمیتی نبودند، در اثر تسلط بر اقوام متمدن، تحت تأثیر آن فرهنگ‌ها قرار گرفتند و پایه تمدن عظیم اسلامی گذارده شد.
دیلان‌ به‌ روایت‌ هندریکس‌ – ۲

دیلان‌ به‌ روایت‌ هندریکس‌ – ۲

تونالیته‌ آهنگ‌ و آکوردهای‌ نواخته‌ شده‌ در آن‌ همانهایی‌ است‌ که‌ دیلان‌ نوشته‌ بود و هندریکس‌توالی‌ آکوردها را به‌ همان صورت‌ که بود حفظ‌ کرد. تنها در یک‌ جا (همراه‌ کلمه‌ joke) به‌ جای‌ آکورد A ازآکورد #F مینور نسبی‌ استفاده‌ کرد.
کورت مازور، رهبری بشر دوست (II)

کورت مازور، رهبری بشر دوست (II)

مازور فصل ۲۰۰۰-۲۰۰۱ ارکستر فیلارمونیک نیویورک را با سه هفته جشنواره آثار مندلسون آغاز کرد همچنین موسیقی کامل “رویاهای شب نیمه های تابستان”، کنسرتوی شماره ۲ ویلن ریچارد دانیلپور به همراه نوازنده ویلین سل یو یو ما، سمفونی شماره ۹ ورنر هنز را اجرا کردند و کنسرتوی برای فلوت، چنگ و ارکستر از زیگفرد ماتوآس و اثری از آرنولد شونبرگ به مناسبت پنجاهمین سالگرد تولد آهنگساز. به همراه شرکت ضبط بین المللی کلاسیک تلدک، کورت مازور و ارکستر فیلارمونیک نیویورک ضبطهای فروانی انجام دادند.
گفتگو با فروغ کریمی و حامد پورساعی

گفتگو با فروغ کریمی و حامد پورساعی

در تاریخ ۲ و ۳ مرداد ماه شاهد اجرای دو تن از نوازندگان برجسته کشورمان در خانه هنرمندان هستیم. پرفسور فروغ کریمی نوازنده فلوت مقیم اتریش که در مطالب گذشته به تفضیل در مورد ایشان صحبت کرده ایم، به همراه حامد پورساعی یکی از نوازندگان توانای گیتار کلاسیک کشورمان دو نوازی فلوت و گیتار را با اجرای آثاری از دوره های مختلف موسیقی، بر روی صحنه میبرند که این مصاحبه، ماحصل گفتگویی است که در یکی از تمرینهای این دو هنرمند. لازم به ذکر است، کلاسهای پرفسور فروغ کریمی در تاریخ ۴ الی ۸ مرداد ماه در تهران برگزار میشود، برای اطلاعات بیشتر به سایت خبری ایشان www.iranflute.ir مراجعه نمایید.
باغلاما در قرن بیستم، حالتی بین تکامل و استانداردسازی (I)

باغلاما در قرن بیستم، حالتی بین تکامل و استانداردسازی (I)

باغلاما سازی زه صدا و از خانواده ی لوت های دسته بلند است، نزدیکترین هم خانواده های این ساز “قپوز” و “چگور” سازهای مورد استفاده ی عاشیق- اوزان های اقوام ترک است. در مقاله ی زیر با خانواده ی ساز “باغلاما” و تغییر و تحولات آن در قرن بیستم به طور مختصر آشنا خواهیم شد.
بررسی کتاب های آموزش سازدهنی در ایران (IV)

بررسی کتاب های آموزش سازدهنی در ایران (IV)

کتاب فوق اولین کتاب از مجموعه سه جلدی با عنوان “دوره جامع آموزش سازدهنی” می باشد که به وسیله انتشارات سرود در سال ۱۳۸۰ منتشر شده است. مولف کتاب آقای منصور پاک نژاد (متولد ۱۳۴۱ ) است که از نوازندگان و مدرسان باسابقه سازدهنی هستند .
دیدگاه افلاطون و فیثاغورث در باب موسیقی (V)

دیدگاه افلاطون و فیثاغورث در باب موسیقی (V)

افلاطون مُدهایی را که باعث حزن و اندوه می شد مجاز نمی دانست. این مُدها عبارت بودند از میکسولیدین و هیپولیدین. دو مُد لیدین وآئولین نیز که سبب حالات مستی، رخوت و تنبلی می شدند نیز غیر مجاز بودند. از مدهای مجاز برای آموزش که از نظر افلاطون حالت حماسی و مهیج داشتند که غالبا” در جنگها بکار می رفتند، دورین و فریژین بودند.