میکسرهای صدا – ۲

شماتیک مدار تهیه خروجی aux در میکسرها
شماتیک مدار تهیه خروجی aux در میکسرها
اغلب میکسرها برای کانالهای مجزا دارای اکوالایزر هستند. کنترل اکوالایزرها بر خلاف کنترلهای حجم صدا که بصورت کشویی (Slider) هستند، حالت تکمه (Knob) های گردشی دارند. بسته به میزان کیفیت میکسر اکوالایزر می تواند از یک کنترل تن (Tone) ساده شروع شود و یا دارای چندین باند کنترل حجم بازه های فرکانسی باشد.

اکوالایزرها برای تقویقت یا تضعیف محدوده فرکانسی خاص بکار برده می شوند. هرچه کیفیت اکوالایزر بهتر باشد شما امکان این را خواهید داشت که محدوده کوچکتری از بازه فرکانسی را تقویت یا تضعیف نمایید.

علت اصلی استفاده از اکوالایزرها در میکسر ها آن است که بتوان آکوستیک کانالهای مختلف را به یکدیگر نزدیک کرد. بعنوان مثال ممکن است آکوستیک اتاقی که خواننده در آن قرار دارد با آکوستیک اتاقی که درامز قرار دارد، یکی نباشد و در نهایت لازم باشت خصوصیات آکوستیکی این دو اتاق به یکدیگر نزدیک شوند.

در بسیاری از میکسرها می توان با فشار دادن یک کلید اکوالایزر را وارد و یا خارج از مدار سیگنال ورودی نمود. در مواردی که میکسر شما از اکوالایزر مناسبی برخوردار نباشد ممکن است نیاز به یک اکوالایزر خارجی داشته باشید.

کانالهای اضافی – Auxiliary Channels
اغلب میزهای صدا دارای کانالهای اضافی که به اختصار Aux هم نامیده می شوند، هستند. این کانالها امکان گرفتن خروجی از سیگنالهای وردی را به شما می دهند بدون آنکه تغییراتی که میکسر در خروجی اعمال می کند روی آن تاثیر داشته باشد. این خروجی Aux می تواند برای هر کانال یک کنترل هم داشته باشد تا بتوان سطح سیگنال خروجی Aux را روی آن تعیین کرد.

از کاربردهای این خروجی های اضافی می توان به یک مورد کاملاً مشخص اشاره کرد و آن اینکه خروجی aux را می توان به سیستم های تقویت یا مانیتورها (Monitors) ارسال کرد و از آن برای برقراری ارتباط میان مهندس صدا پشت میز صدا و افرادی که درون اتاقهای صدابردای قرار دارند، اشاره کرد. بدیهی است در این حالت کنترل ورودی ها بصورتی انجام می گیرد که خروجی اصلی شامل این صوت ارتباط نباشد.

تعداد خروجی های aux به عدد یک محدود نمی شود و میزهای صدای بزرگ ممکن است دو ، چهار و حتی بیشتر خروجی اضافی داشته باشند.


شماتیک اعمال افکت روی مجموع ورودی ها و تزریق آن به میکسر
یک کاربرد خروجی اضافه : تزریق افکت
اعمال افکت های صوتی همانند اکو یا ریورب (Echo – Reverb) و سایر افکت ها از جمله کاربردهایی است که با خروجی های aux می توان به آنها دست پیدا کرد.

به شکل مقابل نگاه کنید خروجی دوم را به ورودی دستگاه اعمال افکت برده ایم و از خروجی واحد افکت را دوباره به میکسر اعمال کرده ایم. به این ترتیب می توان میزان تزریق افکت بر روی ورودی را کنترل کرد و آنرا در خروجی اصلی میکسر داشت.

خروجی هایی را که برای aux می گیرید عموماً می توانند قبل از کنترل fade باشند و یا بعد از آن. به این ترتیب شما می توانید با وجود fade کردن خروجی در aux سیگنال کامل را داشته باشید و یا چنانچه خروجی aux بعد از fader باشد متناسب با کاهش یا افزایش حجم خروجی، aux هم حرکت خواهد کرد.

هر کانال برای خود fader متناظر دارد که بصورت کشویی (Slider) است و سطح سیگنال ورودی را قبل از ورود به مرحله میکس تنظیم می کنند. از این کنترلها برای تنظیم سطح صدا حین صدابرداری استفاده می شود.

22 دیدگاه

 • ali
  ارسال شده در آذر ۲۹, ۱۳۸۵ در ۹:۳۳ ب.ظ

  darbare pejman memar zade benevisid

 • بیژن
  ارسال شده در آذر ۲۹, ۱۳۸۵ در ۹:۴۰ ب.ظ

  با سلام وتشکر
  لطفا درباره استاد غلامعلی پور عطایی مطلب بنویسید

 • nima
  ارسال شده در دی ۴, ۱۳۸۵ در ۱۲:۱۳ ق.ظ

  chand barname mesle voice changer va baray echolizer dar site baray downloud gharar dahid .ba tashakor

 • ارسال شده در دی ۱۵, ۱۳۸۵ در ۶:۰۱ ب.ظ

  سلام
  من میخاسستم بدونم این افکت یا هر چی که الان همه خاننده ها به صدا شون مید مثل محسن یگانه (بنیامین) و …. اسمش چیه و با چه نرم افزاریه و …..
  متشکرم

 • حبیب بیان
  ارسال شده در مرداد ۱۷, ۱۳۸۶ در ۱۱:۱۷ ق.ظ

  در صورت امکان مقلات و موارد اموزشی باموضوع صدابرداری از اماتور تا حرفه ای را برای بنده ارسال بفرمایید. بنده کار صدابرداری بصورت نیمه حرفه ای را به صورت پاره وقت انجام می دهم. باتشکر

 • ارسال شده در شهریور ۲, ۱۳۸۶ در ۲:۵۲ ب.ظ

  سلام.
  اگه امکان داره در مورد تمام ورودی وخروجی های موجود در میکسر به صورت حرفه ای توضیح دهید.مرسی

 • فرامرز
  ارسال شده در مهر ۲۳, ۱۳۸۶ در ۴:۲۷ ب.ظ

  باسپاس از شما و همه همکاران از شما تقاضا دارم در مورد صدابردای فیلم وتجربه های صدابرداران سینمای حرفه ای در ایران وخارج از ایران اگر میتوانید مطلب و عکس برای من بفرستید.ا

 • عليرضا
  ارسال شده در دی ۱۹, ۱۳۸۶ در ۸:۴۵ ق.ظ

  لطفادر مورد کار با اکولایزر های این میکسر ها مطلب بگذارید و اگر مطلب ندارید لینکی را بگذارید که در مورد این ها اطلاعات خوبی داده باشد تشکر

 • محمد
  ارسال شده در بهمن ۱۷, ۱۳۸۶ در ۳:۲۴ ب.ظ

  سلام لطفا توضیح دهید که آیا با یک میکسر و بدن داشتن یک کارت صدای قدرتمند روی کام÷یوتر میتوان صدا را با کیفیت رکور کرد ؟

 • محمد ابراهیمی
  ارسال شده در بهمن ۳۰, ۱۳۸۶ در ۸:۰۵ ب.ظ

  سلام من با کامپیوتر خودم این کار را انجام میدهم چون کارت صدایم دو کانال است اما مشکل من این است که باید صدا را در کنار دستگاه یا فن های کارخانه از روی یاتاقان ها ضبط کنم و من با mp3ام ۱ کانال را میتوانم ضبط کنم اما برای آنالیز بلبرینگ ها باید صدای هر در بلبرینگ را به صورت جدا ولی همزمان (studio)ضبط کنم و با نرم افزار در کامپیوتر آنالیز کنم امیدوارم که توانسته باشم سوالم را خوب بیان کنم
  متشکرم از جواب شما

 • مسعود
  ارسال شده در اسفند ۱۴, ۱۳۸۶ در ۷:۵۹ ب.ظ

  سلام. خسته نباشید اگه ممکن هست براتون اطلاعاتی در مورد میکسرvenice160 می خواستم . و اگه میشه در سایتتون نحوه اموزش این میکسر نوشته شود

 • دادرس
  ارسال شده در خرداد ۲۴, ۱۳۸۷ در ۷:۵۵ ق.ظ

  سلام با عرض خسته نباشید به شما

  لطفا در مورد از بین بردن نویز صدای ظبط شده با میکسر ۱۸۳۲ بهرنگر توضیح بدهید ۰۹۱۲۶۹۹۰۴۷۰

 • حجت الله دادخواه
  ارسال شده در خرداد ۳۰, ۱۳۸۷ در ۶:۲۷ ب.ظ

  عالی

 • Alex
  ارسال شده در مرداد ۶, ۱۳۸۷ در ۱۰:۱۷ ق.ظ

  very good

 • ناشناس
  ارسال شده در فروردین ۲۴, ۱۳۸۸ در ۹:۲۸ ق.ظ

  سلام
  افکتهای دیجیتال چطورند توضیح دهید

 • پوریا غفاری
  ارسال شده در دی ۱۰, ۱۳۸۸ در ۱۱:۳۲ ب.ظ

  سلام خسته نباشید من میخواستم در رابطه با تنظیم صدای باند های مراسم با کامپیوتر بدونم و می خوام بدونم آیا نرم افزاری هست که بشه با اون صدای مراسمای مذبی بزرگ با تعداد باند های زیاد رو تنظیم کرد.؟
  خیلی ممنون

 • ارسال شده در بهمن ۶, ۱۳۸۸ در ۶:۴۳ ق.ظ

  من می خوام از هر کانال کارت صدا یه صدای جداگانه گوش کنم
  مثلا من با هد ست خودم در لاین ۱ یک موزیک گوش کنم و یه کس دیگه با هدست از کانال ۲ یه موزیک دیگه گوش کنه.
  لطفا فقط ایمیل بزنید
  ایمیل: dj.moh3n@gmail.com

 • عبدالله
  ارسال شده در اسفند ۱۲, ۱۳۸۸ در ۴:۰۷ ب.ظ

  سلام
  اگر دو میکروفن در یک مراسم باشد که یکی از آن ها برای صدای خواننده ویکی از آن ها برای صدای مستمعین باشد وبخواهیم صدای هر کدام را جداگانه ضبط کنیم بایک رایانه ویک میکسر چگونه می توان چنین کاری کرد

 • ارسال شده در تیر ۲, ۱۳۸۹ در ۱:۰۲ ق.ظ

  اگه سوالی در مورد تنظیم میکسر در مجالس دارید بپرسید چون ۲۰ ساله کارمه شاید بتونم کمک کنم.۰۹۳۶۶۲۱۰۵۷۰

 • محمد
  ارسال شده در آبان ۳, ۱۳۸۹ در ۴:۲۱ ب.ظ

  ممنون میشم اگر لطف کنید هر مطلبی با موضوع صدابرداری و آشنایی با میکسرهای صدا دارید برایم ارسال کنید.

 • ارسال شده در آذر ۱۵, ۱۳۹۱ در ۶:۴۱ ق.ظ

  سلام
  میخواستم در مورده میکسر مکی بدونم ایا کیفیتش از دایناکورد بیشتره یا نه.یه مقایسه ای با سانکرافت هم داشته باشین.راستی افکتور و اکولایزر جدا دارم

 • ناشناس
  ارسال شده در شهریور ۱۰, ۱۳۹۳ در ۱۲:۰۸ ب.ظ

  سلام من میخواستم بدونم چتری میشە سپیکر کامپیوترا وسل کرد بە میکسر

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

گزارشی از سخنرانی آروین صداقت کیش در سمینار «موسیقی و امر دراماتیک» (IV)

صداقت‌کیش ادامه داد: در امر دراماتیک اما این گونه نیست و درون و بیرون با هم یکی می‌شوند. اگر اجازه دهید مثالی در مورد امر هنری بزنم. کسانی که تئاتر بازی می‌کنند رابطه‌شان با متن نمایشی درونی است. یعنی نمی‌توانیم این رابطه را به درونی و بیرونی تقسیم کنیم و بگوییم این شخصیت واقعا وجود دارد و آن شخصیت فقط روی صحنه وجود دارد، همه‌شان وجود دارند. بنابراین این نظام باید با یکدیگر یکی و ادغام شده باشد. اگر به موضوع دادن پول به فروشنده به عنوان یک کنش برگردم، نمی‌توانیم بگوییم الان بیرون این نظام ارتباطی هستیم و نظام داخلی آن با نظام بیرونی‌اش متفاوت است. اگر کسی هم از بیرون به این رویداد نگاه کند فقط در حال نگاه کردن به یک کنش است و مانند موضوع داستان نیست که نتواند داخل آن شود، او هم می‌تواند وارد این کنش شود و مرزی ندارد.

شهرام صارمی از مدیریت اجرایی جشنواره موسیقی فجر استعفا کرد

در پی استعفای اعتراض آمیز علی ترابی، شهرام صارمی مدیر اجرایی سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر، یک روز پس انتصاب مدیر جدید دفتر موسیقی وزارت ارشاد با انتشار نامه‌ای سرگشاده از سمت خود استعفا کرد.

از روزهای گذشته…

سایه سار بلوط بر دامن زاگرس

سایه سار بلوط بر دامن زاگرس

هفدهم اسفندی که گذشت برای دیدن این جشنواره وارد نورآباد ممسنی فارس شدم. جشنواره ای که از روز قبل به مدت دو روز در حال برگزاری بود. وقتی با محمدرضا امیری دبیر این جشنواره صحبت می کردم می گفت در دوسال و دو دوره ی نخست با هدف کمک به منابع طبیعی و محیط زیست این جشنواره را برگزارکردیم اما پس ازپی بردن به این مهم که فرهنگ زیر بنای هر شالوده ای در بستر جامعه است ضروری دیدیم از المان های فرهنگ و هنر از جمله صنایع دستی، سوارکاری، کوچ، بازی های محلی، موسیقی محلی(فولکلور) و شعر در نهادینه کردن حفظ محیط زیست و منابع طبیعی کمک بگیریم. لابه لای صحبت ایشان یادم به نگاه نسبیت گرایانه فرهنگی افتاد که می گوید: «باورها از فرهنگ ها متاثر می شوند و بهترین راه فهمیدن آن ها در بستر فرهنگ است» و این موضوعی است که به دغدغه ای مهم در جشنواره بلوط تبدیل شده است.
امینی: وفادار حدود ۴۰۰ اثر دارد

امینی: وفادار حدود ۴۰۰ اثر دارد

نوشته که پیش رو دارید گفتگویی است با علیرضا امینی، نوازنده، ترانه سرا و مدیر ارکستر نیایش که قرار است در کنسرت «بگو کجایی» که قرار است ۹ شهریور ماه سال جاری در برج میلاد به روی صحنه برود؛ این گفتگو در برنامه نیستان در شبکه فرهنگ انجام شده است.
بررسی برخی ویژگی های ساختاری آثار پرویز مشکاتیان (VI)

بررسی برخی ویژگی های ساختاری آثار پرویز مشکاتیان (VI)

پیروزی (چهارگاه): قطعه ای است در دستگاه چهارگاه با الگوی ساختاری چهارمضراب و با وزنی لنگ و دور ده تایی با ترکیب منظم و دائمی ۳+۴+۳، با اینکه وزن اجرایی این اثر پیچیده است و اجرا و حفظ آن برای نوازندگان کاری مشکل، ولی از لحاظ نغمات و جمله بندی ترکیبی است بسیار شنیدنی و گوش آشنا، این قطعه از مشهور ترین آثار ساخته شدۀ بی کلام در مجموعه آثار چاووش است که برای ترکیب ساز های سنتور، تار، بمتار و کمانچه به عنوان بخش ساز های نغمه پرداز و تنبک به عنوان بخش کوبه ای گروه، طراحی و تنظیم شده است. در قسمتی از اثر نیز شاهد همنوازی دو تنبک بدون همراهی ساز های نغمه پرداز هستیم. در ساخت این قطعه به گوشه هایی چون درآمد، زابل، مخالف چهارگاه، حصار و فرود به چهارگاه اشاره شده است. همانطور که ذکر شد وزن ده تایی این اثر از ابتدا تا انتها ثابت است و در حین اجرای قطعه تغییری نمی کند. ابتدا به پایۀ اثر توجه کنید؛ بعد اجرای هر یک جملات مجددا به این پایه در فواصل مختلف دستگاه چهارگاه می رسیم:
صالحی: کیفیت سیم در ایران مطلوب نیست

صالحی: کیفیت سیم در ایران مطلوب نیست

سیمهای استاتیک با تنشن خوب مثل اوا پیرازی و پاسیون را روی ساز انداختیم و ساز که آنزمان تقریبا نو بود، به جایی که باید میرسید رسید و آمادگی این را پیدا کرد که سیم دومینات را روی آن بی اندازیم. دومینانت نرم و کم وزن است ولی روی این ساز کاملا جواب میدهد. این سیم قابلیت های لطافت و ظرافت صدا را به خوبی نمایش میدهد. مولفه قدرت با سیم اوا پیرازی در ساز احیا شد. یک ساز نو نمیتواند مستقیما با سیم دومینانت خوب بخواند، البته این ساز من مربوط به بانک ساز آقای ضیائی بوده و دو سال در آنجا نگه داری شده بوده و تنشهای آن تا حدی از بین رفته بود.
کاربرد نظریه آشوب در آهنگسازی (VII)

کاربرد نظریه آشوب در آهنگسازی (VII)

زمانی که سیستم در حالت رفتار آشوبی است به طور شگفت‌آوری در حالتی محدود اما بسیار پیچیده باقی می‌ماند (ممکن است به سادگی محدود بودن حالت‌های ممکن برای سیستم برای مشاهده‌گر عادی قابل تشخیص نباشد). یک نمونه از طرح‌های تهیه شده از چنین حالتی مربوط به مسئله‌ی تغییر فاز فضای سه بعدی است که به نام پروانه شهرت دارد (Lorenz 188).
طبقه‌بندی سازها (III)

طبقه‌بندی سازها (III)

در اروپای قرون وسطا، سازها اهمیت کمتری داشتند. بررسی علمی سازها یا سازشناسی تا دوره‌ی رنسانس مورد غفلت واقع شد. در نتیجه اطلاعات کمی در باره‌ی سازهای دوره‌های پیشین باقی مانده است، اگر چه آن‌ها در گراورها، مینیاتور‌ها و نقاشی‌های آبرنگ به تصویر کشیده شده و گزارش‌هایی توسط شاعران قرون وسطا، فیلسوفان و متفکران وجود دارد.
کنسرت گروه اورانوس به سرپرستی آیدین علیانسب

کنسرت گروه اورانوس به سرپرستی آیدین علیانسب

کنسرت گروه اورانوس به سرپرستی و آهنگسازی “آیدین علیانسب” با صدای “جواد بخشش” در ۳ و ۴ بهمن ۹۲ در تالار رودکی اجرا می شود. بخش اول شامل تکنوازی و گروه نوازی در دستگاه همایون می باشد. در قسمت تکنوازی قطعه “سرمد” توسط “آیدین علیانسب” اجرا می شود و سپس تصنیف “شبگیر” با شعر ه.اسایه و قطعه “جدال” و تصنیف “با من صنما” با شعر مولانا بصورت گروه نوازی اجرا می شود.
بانگ چاووش (I)

بانگ چاووش (I)

در سال ۱۳۴۷، وقتی داریوش صفوت در حال گلچین کردن شاگردان با استعداد «دانشگاه هنرهای زیبا»، برای تشکیل هسته شاگردان سنت گرای «مرکز حفظ و اشاعه موسیقی» بود، هیچگاه گمان نمی کرد که نه سال بعد، همین جوانان مقلد، روزی سنت شکنان مشهور تاریخ موسیقی ایران شوند و مسیری دیگر برگزینند.
داستان به وجود آمدن اپرای کارمن

داستان به وجود آمدن اپرای کارمن

شاید اپرای کارمن پرآوازه ترین اپرای جهان باشد اما بر خلاف باور عموم، ژرژ بیزه (Georges Bizet) و نویسندگان اشعار اپرای او هیچ نقشی در داستان اصلی نداشتند. چرا که کارمن داستانی بسیار قدیمی تر از اینهاست که برای اولین بار در سال ۱۸۴۵، به شکل یک رمان منتشر شد.
کارمینا بورانا

کارمینا بورانا

کارمینا بورانا مجموعه ای از آوازهای قرن سیزدهم میلادی است که پایه و اساس کارهای موسیقی کارل ارف ، آهنگساز و مدرس موسیقی آلمانی برای ساخت آوازهای کرال قرار گرفت.