برگزاری مستر کلاسهای استادان روسی در کنسرواتوار تهران

میتریایو وادیم
میتریایو وادیم
مستر کلاسهای استادان روسی در کنسرواتوار تهران در سه رشته آواز، پیانو و فلوت برگزار می شود. هزینه شرکت در مستر کلاس های یک روزه (یک ساعته) برای دانشجویان ۷۰ هزار تومان و برای سایر علاقمندان ۹۰ هزار تومان است. همینطور هزینه شرکت در کلاس های ۸ جلسه ای این اساتید ۳۲۰ هزار تومان می باشد. در تمام این کلاسها، مترجم زبان روسی حضور خواهد داشت.

لازم به ذکر است که به کلیه کسانی که در مسترکلاس ها شرکت می کنند گواهی شرکت در مستر کلاس مورد تایید کنسرواتوار و نیز با امضای کنسرواتوار و استاد مربوطه داده خواهد شد.

علاقمندان برای شرکت در این دوره ها می توانند با این شماره تماس بگیرند: ۸۸۹۱۳۰۱۰

میتریایو وادیم (Mitryayev Vadym)
میتریایو وادیم از آکادمی ملی موسیقی چایکوفسکی (کیف، اوکراین) در سال ۲۰۰۷ فارغ التحصیل شده است. مکانی که او کلاس های آواز با وی.جی.بوجمیستر (V.G.Bujmister) و همچنین درس هایی با اِستون وارکو (Steven Varco) و واسیلی ساوِنکو (Vassily Savenko) گذرانده است.

در حین تحصیل او در فستیوال بزرگ کلیسای سنت الکساندر شرکت کرده است؛ همچنین از سال ۲۰۰۶ تاکنون به عنوان سولیست در گروه کُر مردان شهرداری حضور داشته و با تور اطراف اوکراین و همچنین در انگلستان، فرانسه، بلژیک و آلمان برنامه اجرا کرده است.

در سال ۲۰۰۹ او در خارکف، اوکراین، در سال ۲۰۱۱ در سلواکیا و در سال ۲۰۱۲ در وین – اتریش و در سال ۲۰۱۳ در شهر ناپل، ایتالیا و در سال ۲۰۱۴ در مالدیو برنده جوایز رقابت های بین المللی آواز گردیده است. وی از سال ۲۰۰۸ شروع به همخوانی (دوئت) با همسرش گالینا خداکیوسکا (Galyna Khodakivaska) نموده است؛ در سال ۲۰۱۱ آنها مفتخر به دریافت دیپلم فستیوال آمادئویی در اوکراین و در سال ۲۰۱۴ دیپلم فستیوال کلاسیک شوکو گردیده اند.

والنتین دوکامینیکوف
والنتین دوکامینیکوف در سال ۱۹۸۹ در شهر گوگانسک در اوکراین متولد شد، وی در رشته پیانو ابتدا از هنرستان گلیرا فارغ التحصیل شد و مدرک کارشناسی ارشد خود را از آکادمی چایکوفسکی در شهر کیف گرفت.

ایشان در بسیاری از رقابت های بین المللی شرکت کرده که از آن جمله می توان از مسابقات آهنگسازان و پیانیست های نوجوان در کشورهای اوکراین، روسیه، لهستان، مجارستان و آلمان نام برد.

او همچنین در مستر کلاس های بسیاری حضور داشته و عضو ژوری جشنواره های نوجوان در پتریگوسک، سانک پز بورک، ژیتومیر، زاپوروژ، آلمان و مجارستان بوده است.

یاروسِلاو کوتسان (Yaroslav Kutsan)
یاروسِلاو کوتسان از سال ۱۹۸۹ الی ۱۹۹۸ به مدرسه عمومی رفته است. از سال ۱۹۹۳ تا ۲۰۰۲ در انستیتو موسیقی در کلاس های فلوت استاد هنر مریتد (Merited) و پروفسور ای.وی.ورهوینتز (Prof.Y.V.Verhovinets) شرکت کرده است.

از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۵ در دانشکده ملی فرهنگ و هنر کیف در کلاس های فلوت استاد هنر مرتید و استاد بروبوسکی (Trubovsky) حضور داشته است.

وی همچنین در رقابت های بین المللی زیادی شرکت کرده که از آن جمله می توان به “رقابت بین المللی هنرهای قرن بیستم” نام برد که در آن برنده مقام اول ورزل (Vorzel) گردید.

او همچنین در مستر کلاس های مختلفی حضور داشته که می توان مستر کلاس اساتید کنسرواتوار بلگراد در سال ۲۰۰۴، اساتید سنپترزبورگ در سال ۲۰۰۴، اساتید به نام فلوت در کنسرواتوار مونیخ در سال ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹، استاد کوهِن در دانشکده هنر بلومینگتن (Bloomington) و اساتید واشنگتن دی سی (Washington ,DC) در سال ۲۰۱۰، در سال ۲۰۱۰ -۲۰۱۲ در مستر کلاس هرمَن کلیمایر (Hermann Klemayer) در کنسرواتوار مونیخ و در سال ۲۰۱۲ در سوئیس و پاریس نام برد.

ایشان در کنسرت های بسیاری در کیف و اطراف آن به عنوان سولیست شرکت کرده است و از سال ۲۰۰۶ تاکنون به عنوان استاد فلوت در مدرسه موسیقی تدریس می کند و در سال ۲۰۱۱ تاکنون در دانشکده گرینچینو کیف (Grinchenko) به عنوان استاد موسیقی شرکت کرده و در حال حاضر در چندین مدرسه موسیقی تدریس می کند.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

تاریخ مختصر موسیقی ایران، پیش از اسلام تا صفویه (IV)

در این دوره وضعیت موسیقیدانان بسیار بهتر شد. خسرو پرویز بزم ها و مجالس بسیاری داشت. در حجاری طاق بستان در کرمانشاه یک شکار به تصویر کشیده شده که تعداد زیادی چنگ، موسیقار، دف های چهارگوش، شیپور، نی، سازهای کوبه ای و یک نفر در حال دست زدن را نشان می دهد. چنگ های مثلث و افقی در این دوره بسیار رایج بوده است.

افق‌های مبهم گفت‌وگو (V)

متن نیز «دیگری» دریافت‌کننده است. نه چون از آنِ دیگری است یا از فرهنگ دیگری است بلکه چون خود «دیگری» است. فارغ از این که از ورای آن مؤلف را ببینیم که در بخش نخست دیدیم، خواه‌ناخواه دیگری است. خود متن امری است جدا از «خود»، ممکن است لحظه‌ای به درون بیاید اما ماندگار نمی‌شود. متن جزئی از هیچ دریافت‌کننده‌ی مثالی‌ای نیست همچنان که حتا جزئی از مؤلفش هم نیست. از این رو متن بیش از هر مؤلفه‌ی دیگری نیازمند مفاهمه و دریافت است. حلقه‌ی آنچه تاکنون گفته شد به یاری درک دیگری متن است که کامل می‌شود.

از روزهای گذشته…

چه مقدار تمرین، چه مقدار پیشرفت (VII)

چه مقدار تمرین، چه مقدار پیشرفت (VII)

تجربه شده که جدای از مسئله ی هوش بسیار بالا (شاید در حد یک نابغه) عاملی که باعث موفقیتِ اکثر هنرمندانِ برجسته شده “پشتکار و تمرینِ مدام و پیوسته” بوده است. همانطور که در شماره ى اول گفته شد شیوه اى که قصدِ شرحِ آنرا دارم، پیشرفتِ متعادل و مستمرى را براى شاگردان فراهم مى کند و قابلیت این نیز وجود دارد که رفته رفته به موسیقى جدى تر نگاه کنند و قصدِ حرفه اى شدن را در سر بپرورانند.
امروز در فرهنگسرای نیاوران بزرگداشت پنج موسیقیدان برگزار می شود

امروز در فرهنگسرای نیاوران بزرگداشت پنج موسیقیدان برگزار می شود

با مشارکت دویست‌ موسیقیدان ایرانی و بنیاد افرینشهای هنری نیاوران سومین آیین نکوداشت هنرمندان موسیقی ایرانی با عنوان «سال نوا» با تجلیل از پنج هنرمند پیشکسوت موسیقی ایرانی، امروز، شنبه چهارم آذر ماه در فرهنگسرای نیاوران برگزار می شود.
فواصل زمانی (II)

فواصل زمانی (II)

از فواصل تبدیلی می توان به عنوان ابزاری درتغییرات متریک موسیقی ٬ مثلا تبدیل اوزان ساده و ترکیبی به یکدیگر استفاده نمود:
بررسی ساختار و نقش دانگ‌های مورد استفاده در گوشه‌های راک ردیف میرزاعبدالله (X)

بررسی ساختار و نقش دانگ‌های مورد استفاده در گوشه‌های راک ردیف میرزاعبدالله (X)

در ادامه، ملُدی به حوزه‌ی دانگ‌های انتقال‌یافته‌ی دوم و سوم ماهور به یک اکتاو بالاتر وارد می‌شود و تا درجه‌ی پنجم پیشروی می‌‌کند و سپس در حرکتی پایین‌رونده، با ایست روی درجه‌ی سوم و سپس درجه‌ی اول، به دانگ اول راک (R1) می‌رسد. البته، با توجه به پیشروی ملُدی تا نت سل پایین‌دسته و کمرنگ بودن نقش دانگ سوم ماهور در این پیشروی ـ مانند آنچه در گوشه‌ی داد اتفاق می‌افتد ـ می‌توان نت سل را صرفاً پس‌دانگِ دانگِ دوم ماهور دانست و ملُدی فقط به آن اشاره‌ای می‌کند. بااین‌حال، به‌دلیل زیرایی بالای این نت در ملُدی، نسبت به سایر نت‌ها (آکسان تنال) ، و نیز واقع‌شدن آن در ابتدای جمله (تأکید دینامیک)، نقش آن در ملُدی و سیر گوشه پررنگ است. این نت در تصویر بعدی با دایره‌ مشخص شده است.
سری هارمونیک، معدن فواصل موسیقایی (IV)

سری هارمونیک، معدن فواصل موسیقایی (IV)

همچنانکه در بخش پایین شکل بالا مشاهده می کنیم اولین درجه گام دارای طول بخش فعالی معادل طول سیم (با ضریب ۱) بوده و در واقع همان سیم دست باز است و طول بخش فعال درجه مربوط به فاصله اکتاو معادل نصف طول سیم (با ضریب ۰٫۵) است. نمودار حاصل از طول بخش فعال سیم و فاصله طولی بین پرده ها نشان دهنده رابطه ای غیر خطی بوده و و فاصله طولی بین پرده ها همگی به یک اندازه نمی باشد.
محمد رضا درویشی و کلیدر (VI)

محمد رضا درویشی و کلیدر (VI)

در انتها ذکر چند نکتۀ تکراری در مورد اجرای مشترک هنرمندان حسین علیزاده و محمدرضا درویشی ضروری به نظر می رسد. شاید یکی از مهمترین نکاتی که نظر خیلی از مخاطبان را به خود جلب کرد ، دعوت از ارکستر زهی ناسیونال اوکراین بود و اینکه آیا این ارکستر توانست از پس اجرای مناسب این آثار برآید؟
آرشه خمیده، بدعتی از تلمانی (II)

آرشه خمیده، بدعتی از تلمانی (II)

با این موهای شل می توان سه یا چهار سیم را همزمان نواخت. شاید برای کسانی که آشنایی به نحوه اجراهای آکورد های چهار صدایی با ویولون ندارند این سئوال پیش آید که تا پیش از این مگر ویولن چطور این آکوردها را اجرا می کرده؟ جواب خیلی ساده است، به طور جدا! در واقع آرشه های معمول ویولن در حالت کشیده نمی توانند روی بیشتر از دو سیم قرار بگیرند و چاره ای جز این نیست که آکوردهای چهار صدایی را دو به دو ولی با سرعت اجرا کنیم تا حداقل تا حدی همزمان به گوش برسد.
نقدى بر رسیتال پیانو لیلا رمضان در شیراز (II)

نقدى بر رسیتال پیانو لیلا رمضان در شیراز (II)

لیلا رمضان، به عنوان هنرمندى که از یک سو ریشه در خاک زایاى این سرزمین دارد و از سوى دیگر در بالاترین سطح فضاى آکادمیک موسیقى معاصر جهان کار مى کند، راوى شایسته ى ادبیات پیانوى معاصر زادبومش است.
بلبل سرگشته (III)

بلبل سرگشته (III)

آثار ضبط شده ۶۰ روی صفحه که ۳۰ عدد صفحه است. نکته آنکه در این زمان استودیو های صفحه پر کنی مجهز به برق شده اند و روی صفحات گرامافون نوشته شده که با برق پر شده وضعیت صدابرداری تغییر کرده و سطح کار بالارفته است در این سری ضبط مرتضی خان نی داود است که می نوازد و برادرش موسی خان ویلن می نوازد و آثار مشترکی را با صدای قمر به ضبط می رسانند در میان آثار ضبط شده ۴ روی صفحه ۲ عدد صفحه از فلوت یعقوب خان رشتی و صدای قمر می باشد که در نوع خود جالب است به شماره کاتولگ ۳۰۰۵ – بیات زند – قطار و غم انگیز ۱ و ۲ به شماره کاتولگ ۳۰۰۵۲ می باشد هم چنین دو اثر که در چهارگاه – زابل و مخالف و منصوری با ویلن تنهای موسی خان نی داود و آواز قمر به شماره کاتولگ ۲۹ و ۳۰۰۲۸ به ضبط می رسد.
تولد یک اثر جامعه‌شناسی موسیقی (I)

تولد یک اثر جامعه‌شناسی موسیقی (I)

پس از دو تلاش به‌نسبت ناموفق که اتفاقا یکی از آنها اشتراکی هم با موضوع مورد بحث این نوشتار دارد (۱) اکنون با انتشار «تا بردمیدن گل‌ها»، کتاب تازه‌ی «محمدرضا فیاض» فضای نوشتاری و مطالعاتی موسیقی کلاسیک ما صاحب اولین نوشته‌ی جامعه‌شناختی درخور خود شده است. نویسنده‌ی کتاب که پیش از این به عنوان منتقد موسیقی به خوبی شناخته شده و مهارت خود را برای «دیگرگونه دیدن» به ظهور رسانده است در این کتاب از توانایی‌اش به بهترین شکل بهره می‌گیرد به نحوی که نیروی بازنگری را به شاه‌کلید درک رویدادها و روابط موسیقی و جامعه بدل ساخته است.