برگزاری مستر کلاسهای استادان روسی در کنسرواتوار تهران

میتریایو وادیم
میتریایو وادیم
مستر کلاسهای استادان روسی در کنسرواتوار تهران در سه رشته آواز، پیانو و فلوت برگزار می شود. هزینه شرکت در مستر کلاس های یک روزه (یک ساعته) برای دانشجویان ۷۰ هزار تومان و برای سایر علاقمندان ۹۰ هزار تومان است. همینطور هزینه شرکت در کلاس های ۸ جلسه ای این اساتید ۳۲۰ هزار تومان می باشد. در تمام این کلاسها، مترجم زبان روسی حضور خواهد داشت.

لازم به ذکر است که به کلیه کسانی که در مسترکلاس ها شرکت می کنند گواهی شرکت در مستر کلاس مورد تایید کنسرواتوار و نیز با امضای کنسرواتوار و استاد مربوطه داده خواهد شد.

علاقمندان برای شرکت در این دوره ها می توانند با این شماره تماس بگیرند: ۸۸۹۱۳۰۱۰

میتریایو وادیم (Mitryayev Vadym)
میتریایو وادیم از آکادمی ملی موسیقی چایکوفسکی (کیف، اوکراین) در سال ۲۰۰۷ فارغ التحصیل شده است. مکانی که او کلاس های آواز با وی.جی.بوجمیستر (V.G.Bujmister) و همچنین درس هایی با اِستون وارکو (Steven Varco) و واسیلی ساوِنکو (Vassily Savenko) گذرانده است.

در حین تحصیل او در فستیوال بزرگ کلیسای سنت الکساندر شرکت کرده است؛ همچنین از سال ۲۰۰۶ تاکنون به عنوان سولیست در گروه کُر مردان شهرداری حضور داشته و با تور اطراف اوکراین و همچنین در انگلستان، فرانسه، بلژیک و آلمان برنامه اجرا کرده است.

در سال ۲۰۰۹ او در خارکف، اوکراین، در سال ۲۰۱۱ در سلواکیا و در سال ۲۰۱۲ در وین – اتریش و در سال ۲۰۱۳ در شهر ناپل، ایتالیا و در سال ۲۰۱۴ در مالدیو برنده جوایز رقابت های بین المللی آواز گردیده است. وی از سال ۲۰۰۸ شروع به همخوانی (دوئت) با همسرش گالینا خداکیوسکا (Galyna Khodakivaska) نموده است؛ در سال ۲۰۱۱ آنها مفتخر به دریافت دیپلم فستیوال آمادئویی در اوکراین و در سال ۲۰۱۴ دیپلم فستیوال کلاسیک شوکو گردیده اند.

والنتین دوکامینیکوف
والنتین دوکامینیکوف در سال ۱۹۸۹ در شهر گوگانسک در اوکراین متولد شد، وی در رشته پیانو ابتدا از هنرستان گلیرا فارغ التحصیل شد و مدرک کارشناسی ارشد خود را از آکادمی چایکوفسکی در شهر کیف گرفت.

ایشان در بسیاری از رقابت های بین المللی شرکت کرده که از آن جمله می توان از مسابقات آهنگسازان و پیانیست های نوجوان در کشورهای اوکراین، روسیه، لهستان، مجارستان و آلمان نام برد.

او همچنین در مستر کلاس های بسیاری حضور داشته و عضو ژوری جشنواره های نوجوان در پتریگوسک، سانک پز بورک، ژیتومیر، زاپوروژ، آلمان و مجارستان بوده است.

یاروسِلاو کوتسان (Yaroslav Kutsan)
یاروسِلاو کوتسان از سال ۱۹۸۹ الی ۱۹۹۸ به مدرسه عمومی رفته است. از سال ۱۹۹۳ تا ۲۰۰۲ در انستیتو موسیقی در کلاس های فلوت استاد هنر مریتد (Merited) و پروفسور ای.وی.ورهوینتز (Prof.Y.V.Verhovinets) شرکت کرده است.

از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۵ در دانشکده ملی فرهنگ و هنر کیف در کلاس های فلوت استاد هنر مرتید و استاد بروبوسکی (Trubovsky) حضور داشته است.

وی همچنین در رقابت های بین المللی زیادی شرکت کرده که از آن جمله می توان به “رقابت بین المللی هنرهای قرن بیستم” نام برد که در آن برنده مقام اول ورزل (Vorzel) گردید.

او همچنین در مستر کلاس های مختلفی حضور داشته که می توان مستر کلاس اساتید کنسرواتوار بلگراد در سال ۲۰۰۴، اساتید سنپترزبورگ در سال ۲۰۰۴، اساتید به نام فلوت در کنسرواتوار مونیخ در سال ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹، استاد کوهِن در دانشکده هنر بلومینگتن (Bloomington) و اساتید واشنگتن دی سی (Washington ,DC) در سال ۲۰۱۰، در سال ۲۰۱۰ -۲۰۱۲ در مستر کلاس هرمَن کلیمایر (Hermann Klemayer) در کنسرواتوار مونیخ و در سال ۲۰۱۲ در سوئیس و پاریس نام برد.

ایشان در کنسرت های بسیاری در کیف و اطراف آن به عنوان سولیست شرکت کرده است و از سال ۲۰۰۶ تاکنون به عنوان استاد فلوت در مدرسه موسیقی تدریس می کند و در سال ۲۰۱۱ تاکنون در دانشکده گرینچینو کیف (Grinchenko) به عنوان استاد موسیقی شرکت کرده و در حال حاضر در چندین مدرسه موسیقی تدریس می کند.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

میکس و مستر به زبان ساده تحت برنامه کیوبیس (V)

دینامیک در موسیقی های قدیمی بیشتر است و در موسیقی امروز محدودتر. دینامیک کار نهایی عملی است که مهندس مستر انجام می دهد.

ریتم و ترادیسی (XIV)

رایج ترین روش واقع نمای بازنمایی موسیقایی ذخیره سازی مستقیم موج صداست. ساز و کارِ متداول ذخیره-سازی آنالوگْ نوارهای کاست و ضبط های اِل پیْ هستند. فنون متداول ذخیره سازی دیجیتالْ شکل موج را نمونه برداری کرده و سپس بازنمودی از نمونه ها را بر نوار مغناطیسی، در قالب نوریِ آنْ بر سی دی، یا در حافظه ی یک رایانه ذخیره می کند. تمامی این فن آوری ها تغییرات صدا را در یک موجِ فشار صوتی هنگام رسیدن آن به میکروفُن ضبط می کند.

از روزهای گذشته…

مصاحبه با جیمز اینس (I)

مصاحبه با جیمز اینس (I)

جیمز اینس (James Ehnes)، ویولونیستِ متولد کانادا اکنون در سن ۲۳ سالگی به یک نوازنده حرفه ای با تجربه تبدیل شده است. فعالیت هایی مانند اولین تکنوازی به عنوان نابغه جوان، شرکت در مسابقه ها، تحصیل در مدرسه موسیقی جولیارد، تحسین منتقدان و ارائه یک سی دی که او را به عنوان جوان ترین نوازنده آثار کلاسیکِ نامزد دریافت جایزه جونو (Juno Awards) متمایز کرد، این نوازنده را به بهترین موقعیت در زمینه کاریش رسانده است.
تکنیک های نی و محدودیت های آن (II)

تکنیک های نی و محدودیت های آن (II)

در شماره قبل گفتیم که اگر ما پنج سوراخ روی نی را آزاد گذاشته و فقط یک سوراخ پشتی را ببندیم، هر نتی که در این حالت از انگشت گذاری تولید می شود نام آن نت روی نی گذاشته می شود یعنی اگر این نت “فای دیاپازون” بود، این نی را “فا کوک” می نامیم و به همین ترتیب تمامی نی ها به این صورت نامگذاری می شوند. با این حال می بایست پذیرفت که نامگذاری بر اساس این نوع انگشت گذاری هیچگونه مطابقتی با اصول سازشناسی نداشته و اگر قرار است انگشت گذاری ملاک قرارگیرد، بهتر است حالت دست بسته یعنی حالتی که تمام سوراخها را گرفته ایم (طبق نظر دکتر حسین عمومی) مبنای نامگذاری گردد.
تأثیر موسیقی ایران در موسیقی عهد اسلامی (I)

تأثیر موسیقی ایران در موسیقی عهد اسلامی (I)

گسترش دین مبین اسلام و تسخیر کشورهای وسیع متمدنی، مانند ایران و روم و مصر و تشکیل یک حکومت بزرگ به نام دولت اسلامی، سبب شده که گنجینه‌های هنری و علمی کشورهای گشوده شده از آن جمله ایران، دستخوش بهم خوردگی و دگرگونی و احیاناً نابودی‌ها گردد. اما گاهی بر قسمتهایی که آثار پیشینش از بین رفته، اغلب از تمدن اسلامی یعنی تمدنی که از کشورهای متمدن پیش از خود بوجود آمده می‌توان پی برد. زیرا تازیان که دارای فرهنگ و تمدن چشمگیر و پر اهمیتی نبودند، در اثر تسلط بر اقوام متمدن، تحت تأثیر آن فرهنگ‌ها قرار گرفتند و پایه تمدن عظیم اسلامی گذارده شد.
گذر از کوچه گلستان

گذر از کوچه گلستان

زندگی در عصر ارتباطات هرچند جهان بی انتهای پدران ما را به دهکده ای کوچک، آشفته و به دور از فضیلتهای اخلاقی تبدیل نموده ولی حداقل این حسن را نیز داشته است که در گوشه ای از بازار مکاره این دهکده میتوان اندک شماری را یافت که به دور از هرگونه خودباختگی و وابستگی به زرق و برق دنیا و بی توجه به اطراف و تنها برای دل خود به کاری مشغولند.
مهاجری: گمان می کنم وارد دنیایی متفاوت شده ام

مهاجری: گمان می کنم وارد دنیایی متفاوت شده ام

شاهین مهاجری یکی از معدود آهنگسازان میکروتنالیست مطرح در عرصه بین المللی است ولی در کنار آهنگسازی و فعالیت های فشرده در زمینه نویسندگی موسیقی، گاهی نیز به نوازندگی تنبک می پردازد. تیر ماه امسال مقاله “فواصل زمانی” شاهین مهاجری در جشنواره سایت های موسیقی مورد تقدیر قرار گرفت و در آخرین ماه امسال او دومین جایزه خود را، اینبار در زمینه آهنگسازی میکروتنال برده است. با او درباره فعالیت و موفقیت هایش به گفتگو می نشینیم.
از مجله موسیقی تا ماهنامه رودکی (II)

از مجله موسیقی تا ماهنامه رودکی (II)

با شدت گرفتن جنگ دوّم جهانی و اشغال ایران از سوی نیروهای متفقین (۱۳۲۰)، همهء فعالیت‌های فرهنگی و هنری متوقف شد و مجلهء موسیقی نیز به پایان دورهء نخست زندگی خود رسید. دورهء دوّم آن نیز دولت مستعجل بود. در چند شماره‌ای که در این دوره انتشار یافت-و متأسفانه به هنگام این بررسی فشرده در دسترس نبود-موسیقی‌ سهم درخور خود را در آن پیدا کرد و نیز مقالاتی در آن آمد در بررسی ارزش‌های‌ جوهری موسیقی ملی. همین‌هاست که دورهء دوم را از دورهء نخست متمایز می‌سازد.
دومین جلسه «نقدِ نقد» برگزار می شود

دومین جلسه «نقدِ نقد» برگزار می شود

دومین جلسه ویژه نقد و بررسی نقد در موسیقی با عنوان «جایگاه واکاوی در نقد موسیقی در ایران» روز جمعه ۲ آذرماه در خانه هنرمندان برگزار می‌شود. این نشست با حضور محمدرضا فیاض منتقد، پژوهشگر موسیقی و آهنگساز و آروین صداقت کیش منتقد و پژوهشگر موسیقی و حمیدرضا عاطفی (عضو هیئت مدیره، کارشناس مجری) به همت کانون پژوهشگران خانه موسیقی برگزار می‌شود.
جایمنوپدی

جایمنوپدی

جایمنوپدی، نام سه قطعه بسیار مشهور برای پیانو است که توسط اریک ستی (Erik Satie – ۱۹۲۵-۱۸۶۶) آهنگساز و پیانیست فرانسوی – ساخته شده و در سالهای ۱۸۸۸ به بعد در پاریس منتشر شده اند. قبل از اینکه به مقوله معنا و تاریخچه این نام بپردازیم، لازم است راجع به شیوه تفکر اریک ستی صحبتی داشته باشیم.
ارکستر سمفونیک آمریکا

ارکستر سمفونیک آمریکا

وقتی لئوپالد استوکوفسکی (Leopold Stokowski) ارکستر سمفونیک آمریکا را در سال ۱۹۶۲ یعنی در ۸۰ سالگی خود، پایه گذاری کرد، هدف جدیدی را برای این ارکستر متصور بود: نشان دادن استعداد های موزیسین های آمریکایی با برگزار کردن «کنسرت هایی از آثار برجسته و با قیمتی مناسب به گونه ای که همه بتوانند شرکت کنند». از آن زمان تا کنون، این ارکستر تمام تلاش خود را انجام داده است تا دامنه تعهدات خود را گسترده تر نموده و با نوآوری در زمینه فعالیت خود به مخاطبان موسیقی ارکسترال بیفزاید و از ابقاء فرم های موسیقی کلاسیک اطمینان حاصل کند.
سیستم فیثاغورثی و اعتدال مساوی (I)

سیستم فیثاغورثی و اعتدال مساوی (I)

مقدمه: مسئله نیم پرده های مساوی ذهن موسیقی دانان و تئوریسین های بسیاری را قرنها به خود مشغول نموده است. سیستم ۱۲ نیم پرده مساوی در بین علاقمندان هارمونی خالص و … با مخالفت روبرو شده و می شود ولی به دلیل مزایای آن امروزه پیانوها را با این سیستم کوک کرده٬ پرده گیتار را بر اساس درجات این سیستم می بندند و … دراین نوشتار سعی بر این است تا به چگونگی ایجاد سیستم ۱۲ قسمتی مساوی یا همان ۱۲ نیم پرده ای مساوی پرداخته شود.