عرض اندام دوباره حفظ و اشاعه ای ها (III)

۴- نکته ای که برای شنونده سخنان حسین علیزاده پرسش برانگیز بود، این بود که طرح موارد فوق چه ارتباطی با این مراسم داشت و آیا علیزاده تاکنون تریبونی برای بیان منویات خود نداشته؟ نکته دیگر این که چرا لحن و شیوه پرداخت کلامی شخص حسین علیزاده آن هم در چنین مراسمی، عامیانه بود و نه تناسبی با خود ایشان و نه داریوش طلایی و نه حاضرین سالن داشت؟
۵- سخنرانی مجید کیانی متاسفانه علی رغم بار علمی، تناسبی با این مجلس نداشت و بیشتر میل کیانی به قرار دادن خود در جایگاه استاد و تفسیر و تایید کننده آثار طلایی را به ذهن متبادر می نمود.
مطالب بیان شده از طرف کیانی مطالبی بود که برای متخصصان و دانشجویان مکرر بود و این بیانات ضمن خسته کردن این گروه از حضار، برای علاقه مندان غیر موسیقیدان حاضر در سالن چون زبانی بیگانه می نمود و تقریبا بیشتر حاضرین سالن را خسته و کلافه کرده بود.
این گونه استفاده از مجلس برای اساتیدی که خود در کلاس هایشان رعایت حال مجلس و مناسب خوانی را تدریس می نمایند کمی تعجب برانگیز می نماید.
۶- سخنرانی ساسان فاطمی را می توان مناسب ترین و در عین حال آکادمی پسند ترین سخنرانی را در بین اساتید مدعو دانست.
۷- سخنرانی ارشد طهماسبی انشاء وار و با میلی به نمایش توانمندی در مهندسی آهنگ کلام و تسلط در سخنوری، از روی متن بود که بی شباهت به تمجید و تملق نبود.
۸- نکته جالب توجه اینکه طلایی که اصولا فردی بی نهایت خونسرد و مسلط بر خویش است، در مقطع این برنامه به طور استثنا به وجد آمده بود تا جایی که (علی رغم گفته خودش که: «می خواهم منسجم حرف بزنم و نتیجه بگیرم») نمی توانست مطالب را طبقه بندی نمایند و کلام ایشان هیجانی و بی ارتباط منطقی و موضوعی با هم بود.
۹- نکته شایان توجهی که در پایان به آن اشاره می کنم این است که تقریبا تمامی سالن که اکثرا یکدیگر را می شناختند دانشجویان ورودی اوایل دهه هشتاد و متولدین دهه شصت به قبل بودند. نسلی که برایشان شرکت در این مراسمات علی رغم همه مشکلات و نقدهای وارده یک نوستالژی می باشد و حضور نداشتن نسل جدید در این مراسم ها و تشکل ها و پای کرسی این موسیقی و موسیقی دان ها نکته ای است که می بایست عمیقا مورد توجه اصحاب فرهنگ و هنر موسیقی قرار گیرد.

***

این برنامه را می توان، انسجام بازماندگان مرکز حفظ و اشاعه و عرض اندام هنرمندان آن در فضای کنونی موسیقی در ایران دانست. نسلی که با در دست داشتن سه دهه کرسی های اجرا، آموزش، مدیریت، پژوهش و… اکنون به دهه ششم زندگی و پس از آن رسیده اند.

به نظر می رسد درگذشت محمدرضا لطفی تلنگری بر مسئولان فرهنگی و اساتید بود تا قدر یکدیگر را بیشتر بدانند و با برپایی چنین مراسمی، ضمن اعلام موجودیت موسیقی و موسیقی دان سنت گرا در جامعه ایران امروز، فرصتی برای استفاده علاقه مندان از کلام و پیام هنرمندان فراهم آورند.

یک دیدگاه

  • پویا
    ارسال شده در تیر ۱۵, ۱۳۹۳ در ۱۰:۱۱ ق.ظ

    بیشتر عقده گشایی بود تا مقاله یا حتی گزارش.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

شهرام صارمی از مدیریت اجرایی جشنواره موسیقی فجر استعفا کرد

در پی استعفای اعتراض آمیز علی ترابی، شهرام صارمی مدیر اجرایی سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر، یک روز پس انتصاب مدیر جدید دفتر موسیقی وزارت ارشاد با انتشار نامه‌ای سرگشاده از سمت خود استعفا کرد.

مروری بر آلبوم «سالنامه»

سالنامه در میان آثار فیاض، بیش از همه در مسیرِ «در گذر» است. علاوه بر مشابهت در فرایند آهنگسازی و نوعِ کنار هم نشاندنِ و برخورد با مواد و مصالح موسیقی، حضور صریحِ برخی نقش‌­مایه­‌های «در گذر»، مدگردی­‌های متنوع، استفاده از نوازندگانِ گروه در مقامِ خواننده و ساختار کلی مجموعه، این همانندی را پررنگ­‌تر می­‌کند.

از روزهای گذشته…

درباره یادگار حبیب سماعی، طلیعه کامران (I)

درباره یادگار حبیب سماعی، طلیعه کامران (I)

طلیعه کامران نقاش و نوازنده برجسته سنتور و تنها بازمانده مکتب سنتور نوازی استاد حبیب سماعی، در بستر بیماری است و در بیمارستان خانواده نیروی زمینی ارتش بستری است. طلیعه کامران پس از انتشار آلبوم «یادگار حبیب» به سرعت در میان موسیقیدانان ایران به شهرت رسید.
“رازهای” استرادیواری (XIII)

“رازهای” استرادیواری (XIII)

خط محیطی ساز: نکته مهم در ساخت ساز فرم داخلی آن بود یعنی قسمتی که کلافها و زوارها بر روی آن تنظیم می شدند. استرادیواری قالب های چوبی خود را با استفاده از نقشه های مربوطه که بر روی کاغذ ترسیم کرده بود، می ساخت.
کارت صلاحیت تدریس موسیقی و معضلات و مشکلات آن

کارت صلاحیت تدریس موسیقی و معضلات و مشکلات آن

در فرودین سال جاری آزمونی برگزار شد تحت عنوان “آزمون متقاضیان اخذ کارت صلاحیت تدریس و تاسیس آموزشگاه هنری” که با شکایت و عدم رضایت بسیاری از شرکت کنندگان روبرو بود. پیش از پرداختن به شرایط و ویژگی های این آزمون، نگاهی به روند صدور کارت صلاحیت تدریس در سالهای گذشته میندازیم. برای فعالیت در آموزشگاه های رسمی موسیقی افرادی که سوابق آکادمیک موسیقی نداشته اند، میبایست از طریق آموزشگاه برای شرکت در آزمون عملی به دفتر آموزش و توسعه فعالیتهای هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طی یک نامه کتبی معرفی میشدند.
مستر کلاس پروفسور فروغ کریمی در تهران

مستر کلاس پروفسور فروغ کریمی در تهران

پروفسور فروغ کریمی، سولیست فلوت و کینوزولوگ در دانشگاه هنرهای زیبای وین اتریش در سفری به ایران به برگزاری مستر کلاس می پردازد. این کلاسها در شاخه های آموزش فلوت، موزیک کینزولوژی، اجرای صحنه برای تمام سازها و مستر کلاس برای همنوازی موسیقی مجلسی خواهد بود.

بی بی سی همه ساله طی مراسمی برترین های موسیقی جز (Jazz) را انتخاب می کند. این مسابقه جایزه جز بی بی سی (BBC Jazz Award) نام دارد، امسال نیز همانند سالهای گذشته این مراسم از طرف شبکه های رادیویی دو و سه برگزار خواهد شد و در چهار گروه آلبوم جز سال، نوآوری در موسیقی جز رادیوی سه، هنرمند سال رادیوی دو و بهترین های جز، هنرمندان و آثار خوب آنها انتخاب خواهد شد.
استفان گراپللی

استفان گراپللی

نام استفان گراپللی میتوانست تنها به خاطر نقش مهمش در کوینتت هات کلاب فرانسه، در کتاب تاریخ موسیقی جز جاودانه شود. دوران حرفه ای دیرپا و شیوه نواختن همیشه مشتاقانه گراپللی، نقش بسیار مهمی در تثبیت مقام ویولون به عنوان یک ساز موسیقی جز داشته است.
نیواورلئان برای فستیوال جز آماده میشود

نیواورلئان برای فستیوال جز آماده میشود

نیواورلئان – پس از طوفان کاترینا صحنه موسیقی نیواورلئان، که همراه با خود شهر دچار پژمردگی و خمودگی شده بود، با آغاز فستیوال سالیانه جز و میراث فرهنگی، جان تازه ای گرفت. این فستیوال لحظاتی جادویی از حضور بزرگان موسیقی محلی و ستارگان مشهور این هنر را برای علاقمندان به ارمغان آورده است.
زنان و فضای موسیقی در ایران (II)

زنان و فضای موسیقی در ایران (II)

آن جوامعی که ناتوان از تولید مازادها اند، ناتوان از تولید فرهنگ نیز می باشند و چون در تصورشان فرهنگ به چیزی تکراری تبدیل می شود، به سرعت تحت تاثیر جوامعی قرار می گیرند که دارای توان زایش فرهنگی اند. بنابراین محرومیت گروه های اجتماعی از حضور در قلمرو کار به معنی وابستگی است. نمونه ی این نوع از وابستگی در جامعه ی خودمان آن گاه که فرهنگ زاینده ی غرب در مقابل فرهنگ ایستای ما قرار گرفت، به صورت آن چه که غرب زدگی می گویند تجربه کرده ایم.
در آمدی بر تدوین فهرست جامع<br /> آثار روح الله خالقی(II)

در آمدی بر تدوین فهرست جامع
آثار روح الله خالقی(II)

در دوران دوم، آهنگساز بربازسازی آثار گذشتگان همت گمارده و خود نیز آثاری پخته و منسجم بر اشعار سنتی متقدمین و متاخرین خلق نموده که “چنگ رودکی” و “حالا چرا” نمونه هایی از آنانند. در این آثار فاصله گرفتن از شور و شر جوانی و گام نهادن به دوران میانسالی و تمایل به خلق آثار جاویدان فرهنگی ملاحظه میشود.
نی و قابلیت های آن (I)

نی و قابلیت های آن (I)

در ادامۀ مباحث مقدماتی در مورد ساز های ایرانی تلاش می کنیم به تدریج، به بررسی سازهای ایرانی و قابلیت های آنها و نقاط قوت و ضعف آنها در تکنوازی و کارهای گروهی بپردازیم و در ادامه این مباحث به برخی طرح ها و ابتکاراتی که در راستای تکامل تدریجی این سازها و برطرف کردن نقاط ضعف اجرایی و ساختاری آنها صورت گرفته، می پردازیم.