مشکلات رایج رفتاری در گروه های موسیقی

یکی از مشکلات مهم در میان اعضای گروه هنگامی رخ می دهد که گروه به شهرت می رسد و اعضای آن طمع کسب درآمد بیشتر می کنند.
یکی از مشکلات مهم در میان اعضای گروه هنگامی رخ می دهد که گروه به شهرت می رسد و اعضای آن طمع کسب درآمد بیشتر می کنند.
اگر تجربه همکاری و یا نوازندگی با یک گروه موسیقی را داشته باشید، بدون شک متوجه مشکلات کاری موجود در این گروه ها شده اید. چرا که فعالیت در یک گروه موسیقی تحت هر عنوانی، کاری است بسیار جدی و تفاوتی با کار در یک شرک عادی را ندارد. بنابراین در درون یک گروه موسیقی نیز همانند یک شرکت مشکلات مخصوص به خود وجود خواهد داشت. در این مطلب به بررسی اجمالی چند مشکل رایج در این زمینه می پردازیم.

فعالیت و نوازندگی در یک گروه موسیقی کاملاً شبیه به زندگی مشترک گروهی از دوستان یا دانشجویان برای مدت طولانی با یکدیگر است. بخصوص اگر افراد تصمیم به ماندگار نگاه داشتن گروه را داشته باشند، این ارتباط کاری شباهت بسیاری به حفظ و بقای یک رابطه خانوادگی خواهد داشت. بنابراین زمانی که صحبت از در کنار هم ماندن برای مدت طولانی در یک گروه به میان می آید، قوانین حاکم بر یک خانواده با گروه موسیقی کاملاً به یکدیگر شبیه خواهند بود.

بیماری خود بزرگ بینی
در یک گروه موسیقی معمولا نوازنده Lead (پیانو، گیتار و …) یا خواننده اصلی گروه به چنین مشکلی دچار می گردد. خود بزرگ بینی هر یک از اعضاء عامل مهلکی برای یک تیم است که جلوه بیرونی آن می تواند در لباس بدخلقی و سلطه جویی ظاهر گردد.

در چنین شرایطی مهمترین قدم، نحوه رویایی با مشکل است. زمانی که یکی از اعضاء دچار خود بزرگ بینی می گردد، اولین و بهترین اقدام ارزیابی عکس العمل های فردی در مقابل شخص مربوطه است.

به صحبت های درونتان گوش بسپارید، به سخنانی که بر زبان نمی آورید بیندیشید و دریابید که آیا حس خود بزرگ بینی شخص مزبور در مقابل حس خود بزرگ بینی شخصیت شما قرار گرفته است یا خیر؟ از آنجائیکه شما قادر به کنترل افراد دیگر نیستید، بهترین و مناسب ترین روش را برای کنترل شخص خود، بیابید و آن را به عنوان اولین قانون در این راه مد نظر قرار دهید.

برای حل مشکل چند حالت مختلف را در نظر بگیرید؛ یک روش این است که ارزش کار را به گروه بدهید و نه شخص بنابراین به آسانی از این رفتارها صرفنظر کنید، آن را نادیده بگیرید و با آرامش کامل به کار خود ادامه دهید و احساس بزرگ بینی شخص مربوطه را رفتاری کودکانه از جانب او تلقی نمایید. اگر شما نیز دچار مشکل شخصیتی نباشید و با شخصیت درونی خود کنار آمده باشید، انجام چنین کاری بسیار ساده و به معنای علاقه وافر شما صرفا به موسیقی و گروه خواهد بود.

فرض کنید گروه شما از لحاظ حرفه ای به درجه مورد نظرتان رسیده است، در چنین شرایطی مطرح کردن مشکلات کوچک و حاشیه ای کاملا غیر منطقی است، هر چند ممکن است در بسیاری موارد آسان به نظر نرسد، اما بهتر است تنها در شرایطی که واقعا ارزش درگیر شدن دارد، وارد عمل شویم، در غیر اینصورت از کلیه مشکلات پیرامونی صرفنظر نماییم.

فرد مبتلا به خود بزرگ بینی مطمئنا به دلیل خاصی دچار این احساس شده است. آیا او مدیر گروه با ایده های مختص به خود است؟ آیا تا به امروز شما همیشه نقطه نظرات او را تایید نموده اید؟ اگر هر دو جواب مثبت است، بهتر است با اندکی دقت و تیز بینی خود را از ماجرا کنار بکشید، از خود بپرسید آیا چشم انداز روشنی مد نظر دارید یا خیر؟

چه بسا مشکل بیش از اینکه به فرد دیگری مربوط باشد، از درون شخص شما نشات گیرد. اگر در کند و کاوهای شخصیتی به این نتیجه رسیدید که با اعمال و آرزوهای خود، دچار کشمکش شدید و آنها را در مقابل ایده های دیگران یافته اید، در این صورت قدم مثبتی به جلو خواهید داشت.

دربسیاری از مواقع ما به ناچار ناراحتی و فشار را متحمل می شویم، زیرا فکر می کنیم راه دیگری وجود ندارد و در برخی موارد نیز متاسفانه ترس از پیش روی به جلو، باعث این کار می گردد.

نبود تعهد کاری در افراد
این حالت مشکل بسیار جالبی است؛ یکی از افراد گروه به دلایل نامعلوم از موفقیت گروه شما چندان خوشحال و راضی به نظر نمی رسد. درست مانند ازدواج که در آن ارتباط دو طرفه کلید اصلی است، در یک گروه موسیقی نیز لازم است اهداف تک تک اعضای گروه در هر قدم، به اشتراک گذاشته شود تا بتوان در جهت دستیابی به یک هدف مشترک پیش رفت.

بسیار مشاهده شده که اعضای گروه در ابتدا با این عقیده که تا حد ممکن به روند شخصی کار خود بیندیشند، فعالیتشان را آغاز می کنند و کم کم نوازندگی به عنوان یک شغل برای آنان تلقی می گردد، چنین رخدادی احساس تعهد – و فداکاری – را از نوازنده می گیرد.

پیش از ایکه چنین مشکلی بوجود بیاید، تنها در صورتی که بین اعضای گروه ارتباطی صادقانه و صمیمی وجود داشته باشد، افراد گروه در صدد حل آن چاره ای می اندیشیدند که به احتمال بسیار به مشکل بعدی منتهی می گردد.

کسب معاش
زمانی که یک گروه به شهرت رسید و طرفدارانش را بدست آورد، ممکن است یک یا تعدادی از اعضای گروه با هدف پرداختن کامل به موسیقی، تصمیم بگیرند که کار روزانه خود را کنار بگذارند.

شاید دلیل دیگری که در کنار عشق به پیشرفت و شهرت وجود دارد، این باشد که به نظر می رسد درآمد حاصله از موسیقی بیشتر از کار روزانه است.

هر چند در وحله اول، همه چیز خوب به نظر می رسد، اما جالب است بدانیم مشکل دقیقا از همین نقطه آغاز می گردد. کل توجه نوازنده به درآمد بیشتر و پرداخت های بالاتر معطوف می گردد.

از این پس موسیقی که به عنوان علاقه شخصی آنرا آغاز کرده اید، تبدیل به منبع درآمد شده است. چنین شرایطی یک بحران روحی برای افراد گروه به همراه خواهد داشت و باعث ایجاد تفرقه در بین آنان می گردد.

طبیعتا انصاف نیست که فشار و مشکلات شخصی خود را به دیگر اعضای گروه منتقل کنیم، در نتیجه بهترین روش برای مقابله با این مشکل، ارتباط برقرار کردن با سایر اعضا، حفظ اتحاد و هماهنگی لازم برای اتخاذ تصمیم های گروهی و مشترک است.

هر یک از افرد گروه در قبال تصمیم ها و مشکلات شخصی و نیز گروهی که در آن به فعالیت مشغولند، مسئول هستند. برای دستیابی به اهداف مشترک، ارتباط تنگاتنگ، صمیمی و بی شائبه کلیه اعضاء لازم است، اتحاد اعضای گروه کلید موفقیت و پیشرفت آن است.

5 دیدگاه

 • ناشناس
  ارسال شده در بهمن ۲۰, ۱۳۸۵ در ۹:۳۲ ب.ظ

  goooooooooooood

 • ايمان
  ارسال شده در بهمن ۲۰, ۱۳۸۵ در ۱۱:۴۴ ب.ظ

  بندرت میشه گروهی رو پیدا کرد که سالهای متمادی با هم کار کنند حتی هنرمند با مدیرش هم نمی تونه سالهای طولانی کار کنه.

 • amir
  ارسال شده در بهمن ۲۱, ۱۳۸۵ در ۷:۱۰ ق.ظ

  merci barye belakahre ma adam hastim va in raftarhaye ajibo gharibo borooz midim. asib shenasi mosighi ham baraye khodesh donyaeye.

 • nadi
  ارسال شده در بهمن ۲۱, ۱۳۸۵ در ۱۰:۵۸ ب.ظ

  ما ایرانی ها تو هیچ زمینه ای نمی تونیم با هم کار کنیم. یک گروه ایرانی سنتی یا پاپ رو نام ببرین که برای مدت طولانی باهم کار کرده باشن. مشکل خود بزرگ بینی و غرور همه رو گرفته.

 • ارسال شده در بهمن ۲۲, ۱۳۸۵ در ۷:۳۷ ق.ظ

  darvak – since 1985

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

نگاهی به غلبه موسیقی پاپ بر موسیقی کلاسیک در کنسرت «ارکستر سازهای ملیِ» جدید

به یاد می آورم پس از اولین کنسرت ارکستر سمفونیک تهران با عنوان جدید «ارکستر سمفونیک ملی ایران»، غوغایی در جامعه موسیقی به پا شده بود و طرفداران طرح علی رهبری (که تعطیلی ارکستر ملی و ادغام آن با ارکستر سمفونیک تهران و تغییر نام این ارکستر بود) و فرهاد فخرالدینی (که خواستار تشکیل ارکستری مجزا از ارکستر سمفونیک تهران به مانند سالهای گذشته با عنوان ارکستر ملی بود) در مقابل هم صف کشی کرده بودند؛ در نهایت برنده این بحث رهبر سابق ارکستر ملی فرهاد فخرالدینی بود و به سرعت طی برگزاری جلسه ای، ارکستر ملی تقریبا با همان ترتیب سابق شکل گرفت البته با این تفاوت که قرار شد با دعوت از رهبران میهمان، وضعیت تک بعدی ارکستر ملی که به شدت تحت تاثیر موسیقی سبک ارکسترال ایرانی بود تعدیل یابد. *

پویان آزاده: قصد ضبط «چهارگاه برای پیانو و ارکستر» را دارم

در اولین روز برگزاری جشنواره موسیقی فجر، ارکستر ملی به رهبری فریدون شهبازیان، اثری از حسین دهلوی را به روی صحنه برد که بر اساس قطعه ای از جواد معروفی ساخته شده بود. این قطعه که برای یک پیانو و ارکستر با نام «چهارگاه برای پیانو و ارکستر» تنظیم شده بود، با تکنوازی پیانوی پویان آزاده به اجرا رسید. به همین بهانه امروز با پویان آزاده گفتگویی کرده ایم که می خوانید:

از روزهای گذشته…

رونمایی از آلبوم «ماندالای درون» (VII)

رونمایی از آلبوم «ماندالای درون» (VII)

جا دارد از آقایان هومان اسعدی، بهنام ابوالقاسم، مانی جعفرزاده، حمیدرضا دیبازر، فردین خلعتبری و کارن کیهانی بابت صحبتهای پر مهرشان تشکر کنم و همچنین از استاد نادر مشایخی، علی صمدپور، مرتضی شیرکوهی، شهرام توکلی، مهیار علیزاده، هومن اتابکی و سایر عزیزانم که با وجود ترافیک کاری زیاد امروز حضور پیدا کردند.
آسیب شناسی آواز ایرانی

آسیب شناسی آواز ایرانی

موسیقی ایران در گذر از سالیانی پر تلاطم و پر فراز و نشیب همواره به عنوان یکی از اصلی ترین پایه ها و ارکان فرهنگ ، بیانگر احساسات و اندیشه های ایرانیان بوده وآواز نیز به عنوان شاخص ترین و اصلی ترین بخش آن به شمار میرفته است. چرا که این موسیقی همواره پیوندی نزدیک با شعر داشته است و این درآمیختگی با ادبیاتِ پُر بار و کهن ایران باعث غنای هر چه بیشتر این موسیقی گردیده است.
پونچیلی، شهرت با یک اپرا!

پونچیلی، شهرت با یک اپرا!

آمیلکاره پونچیلی (Amilcare Ponchielli) آهنگساز مشهور ایتالیایی است که بیشتر در زمینه اپرا فعالیت داشته است. پونچیلی در سن ۹ سالگی برای تحصیل موسیقی، بورسیه کنسرواتوآر میلان را به دست آورد و در سن ۱۰ سالگی اولین سمفونی خود را نوشت! دو سال پس از ترک کنسرواتوآر اولین اپرای خود را بر اساس رمان مشهور “نامزد” نوشته الساندرو مانزونی (Alessandro Manzoni) ساخت، پس از اجرای این اپرا بود که وی به عنوان آهنگساز شناخته شد. اوایل دوران حرفه ای پونچیلی بسیار مایوس کننده بود. برکنار شدن از تدریس در کنسرواتوآر میلان با وجود آنکه رقابت آهنگسازی را در آنجا برده بود!
نگاهی به آثار و توانایی های حسین خواجه امیری (I)

نگاهی به آثار و توانایی های حسین خواجه امیری (I)

هدف از ارائه این مقاله ومقالات آتی ، معرفی بیشتر خواننده ای است که بسیاری از اهالی متخصص در موسیقی ایرانی و همچنین بسیاری از مخاطبین موسیقی از او و آثارش شناختی ندارند و از او تنها به عنوان خواننده فیلمهای فارسی یاد میکنند! در صورتی که آثاری که او در فیلمها اجرا کرده بخش بسیار کوچک از فعالیتهای بیشمار او بوده که بر خلاف اذهان عموم آن آثار نیز بسیار قابل تامل می باشند.
در باب متافیزیک موسیقی (IV)

در باب متافیزیک موسیقی (IV)

از سوی دیگر، اگر این رابطه رابطه ای غیر منطقی یا رابطه ای باشد که تنها با اعداد بزرگ قابل بیان است، هیچگونه تطابق عقلانی در ارتعاشات رخ نمی دهد، بلکه “این ها دائما بر سر هم فریاد می زنند” و به این ترتیب در برابر اینکه همراه با هم وارد درک ما شوند مقاومت می کنند و از این رو دیسونانس به حساب می آیند. در نتیجه این نظریه، موسیقی وسیله عقلانی ساختن نسبت های گویا (یا منطقی) و اصم (یا غیر منطقی) عددی است، البته نه به شیوه ریاضی و با کمک مفهوم، بلکه با در آوردن آنها به هیئت شناختی که کاملا مستقیم است و همزمان حواس را تحت تاثیر قرار می دهد.
گاه های گمشده (XI)

گاه های گمشده (XI)

دکتر مهدی برکشلی در وجه تسمیه نام «راست» بیان می کند که چون این مقام «بر روی درجات اصلی و بدون تغییر نواخته می شود» نام راست (به معنای درست) را به خود گرفته است. با این توضیح و هم چنین بر مبنای دوبل گام و معانی لغوی کلمات مرکب با «گاه»، که پیش از این بیان شد، فواصل راست در تمامی گاه ها ثابت و بدون تغییر درنظر گرفته شده است.
یادداشتی بر کنسرتِ «فوتِ ده‌سالگیِ ارکستر سازهای بادی تهران»

یادداشتی بر کنسرتِ «فوتِ ده‌سالگیِ ارکستر سازهای بادی تهران»

نیمه‌ی پر: هرچند حاصل ده سال عمر یک ارکستر باید باکیفیت‌تر از این باشد اما در ایرانِ اواخر دهه هشتاد و اوایل دهه نود! حفظ کردن و تداوم فعالیت یک ارکستر، خود، کار صعبی‌ست. باید بر شانه‌ی این ارکستر زد و گفت دمتان گرم. و جای خوشحالی‌ست که بشنویم گروهی متشکل از انواع سازهای بادی، در اوضاع آشفته‌ی موسیقی در ایران، گیریم با موسیقی پاپیولارِ دهه شصت و هفتادِ غرب کنسرتی تدارک دیده‌اند؛ آن هم با نوازندگانی با میانگین سنی پایین و یک اجرای تماشاگرپسند صمیمی و بی شیله پیله که تکلیفش با خودش مشخص است.
گیتار گروه U2 در حراج بفروش رفت

گیتار گروه U2 در حراج بفروش رفت

۲۳ آوریل ۲۰۰۷- نوازنده گیتار گروه U2 که به نام “اج” (The Edge) شهرت دارد، گیتار گیبسون لس پاول (Gibson Les Paul) محبوبش را در یک حراج به نفع موسیقی دانانی که همه چیز خود را در طوفان کاترینا از دست داده بودند، فروخت. این گیتار به قیمت ۲۴۰ هزار دلار و عینک باب بونو Bob Bono خواننده و رپرست گروه نیز به قیمت ۲۰ هزار دلار به فروش رسید.
جیمز لوین، احیا کننده متروپولیتن (I)

جیمز لوین، احیا کننده متروپولیتن (I)

جیمز لارنس لوین (James Lawrence Levine) متولد ۲۳ ژوئن ۱۹۴۳، رهبر و پیانیست آمریکایی، در حال حاضر مدیر موسیقی اپرای متروپولیتن و ارکستر سمفونیک بوستون می باشد. اولین رهبری وی به همراه اپرای متروپولیتن در ۵ ژوئن ۱۹۷۱ بود و تا جولای ۲۰۰۹ بیش از ۲۴۵۶ اجرای اپرا متروپولتن را رهبری نمود!
جندقی: آواز مخاطب خاص دارد

جندقی: آواز مخاطب خاص دارد

ایشان از جایگاه خاصی برخوردار هستند اگر دقت کنیم بسیاری از بانوان خواننده در قبل از انقلاب در کاباره ها می خواندند ولی تعداد اندکی نرفتند و جایگاه خود را حفظ کردند مثل خانم معصومه مهرعلی، خانم هنگامه اخوان و تنی چند دیگر…