مشکلات رایج رفتاری در گروه های موسیقی

یکی از مشکلات مهم در میان اعضای گروه هنگامی رخ می دهد که گروه به شهرت می رسد و اعضای آن طمع کسب درآمد بیشتر می کنند.
یکی از مشکلات مهم در میان اعضای گروه هنگامی رخ می دهد که گروه به شهرت می رسد و اعضای آن طمع کسب درآمد بیشتر می کنند.
اگر تجربه همکاری و یا نوازندگی با یک گروه موسیقی را داشته باشید، بدون شک متوجه مشکلات کاری موجود در این گروه ها شده اید. چرا که فعالیت در یک گروه موسیقی تحت هر عنوانی، کاری است بسیار جدی و تفاوتی با کار در یک شرک عادی را ندارد. بنابراین در درون یک گروه موسیقی نیز همانند یک شرکت مشکلات مخصوص به خود وجود خواهد داشت. در این مطلب به بررسی اجمالی چند مشکل رایج در این زمینه می پردازیم.

فعالیت و نوازندگی در یک گروه موسیقی کاملاً شبیه به زندگی مشترک گروهی از دوستان یا دانشجویان برای مدت طولانی با یکدیگر است. بخصوص اگر افراد تصمیم به ماندگار نگاه داشتن گروه را داشته باشند، این ارتباط کاری شباهت بسیاری به حفظ و بقای یک رابطه خانوادگی خواهد داشت. بنابراین زمانی که صحبت از در کنار هم ماندن برای مدت طولانی در یک گروه به میان می آید، قوانین حاکم بر یک خانواده با گروه موسیقی کاملاً به یکدیگر شبیه خواهند بود.

بیماری خود بزرگ بینی
در یک گروه موسیقی معمولا نوازنده Lead (پیانو، گیتار و …) یا خواننده اصلی گروه به چنین مشکلی دچار می گردد. خود بزرگ بینی هر یک از اعضاء عامل مهلکی برای یک تیم است که جلوه بیرونی آن می تواند در لباس بدخلقی و سلطه جویی ظاهر گردد.

در چنین شرایطی مهمترین قدم، نحوه رویایی با مشکل است. زمانی که یکی از اعضاء دچار خود بزرگ بینی می گردد، اولین و بهترین اقدام ارزیابی عکس العمل های فردی در مقابل شخص مربوطه است.

به صحبت های درونتان گوش بسپارید، به سخنانی که بر زبان نمی آورید بیندیشید و دریابید که آیا حس خود بزرگ بینی شخص مزبور در مقابل حس خود بزرگ بینی شخصیت شما قرار گرفته است یا خیر؟ از آنجائیکه شما قادر به کنترل افراد دیگر نیستید، بهترین و مناسب ترین روش را برای کنترل شخص خود، بیابید و آن را به عنوان اولین قانون در این راه مد نظر قرار دهید.

برای حل مشکل چند حالت مختلف را در نظر بگیرید؛ یک روش این است که ارزش کار را به گروه بدهید و نه شخص بنابراین به آسانی از این رفتارها صرفنظر کنید، آن را نادیده بگیرید و با آرامش کامل به کار خود ادامه دهید و احساس بزرگ بینی شخص مربوطه را رفتاری کودکانه از جانب او تلقی نمایید. اگر شما نیز دچار مشکل شخصیتی نباشید و با شخصیت درونی خود کنار آمده باشید، انجام چنین کاری بسیار ساده و به معنای علاقه وافر شما صرفا به موسیقی و گروه خواهد بود.

فرض کنید گروه شما از لحاظ حرفه ای به درجه مورد نظرتان رسیده است، در چنین شرایطی مطرح کردن مشکلات کوچک و حاشیه ای کاملا غیر منطقی است، هر چند ممکن است در بسیاری موارد آسان به نظر نرسد، اما بهتر است تنها در شرایطی که واقعا ارزش درگیر شدن دارد، وارد عمل شویم، در غیر اینصورت از کلیه مشکلات پیرامونی صرفنظر نماییم.

فرد مبتلا به خود بزرگ بینی مطمئنا به دلیل خاصی دچار این احساس شده است. آیا او مدیر گروه با ایده های مختص به خود است؟ آیا تا به امروز شما همیشه نقطه نظرات او را تایید نموده اید؟ اگر هر دو جواب مثبت است، بهتر است با اندکی دقت و تیز بینی خود را از ماجرا کنار بکشید، از خود بپرسید آیا چشم انداز روشنی مد نظر دارید یا خیر؟

چه بسا مشکل بیش از اینکه به فرد دیگری مربوط باشد، از درون شخص شما نشات گیرد. اگر در کند و کاوهای شخصیتی به این نتیجه رسیدید که با اعمال و آرزوهای خود، دچار کشمکش شدید و آنها را در مقابل ایده های دیگران یافته اید، در این صورت قدم مثبتی به جلو خواهید داشت.

دربسیاری از مواقع ما به ناچار ناراحتی و فشار را متحمل می شویم، زیرا فکر می کنیم راه دیگری وجود ندارد و در برخی موارد نیز متاسفانه ترس از پیش روی به جلو، باعث این کار می گردد.

نبود تعهد کاری در افراد
این حالت مشکل بسیار جالبی است؛ یکی از افراد گروه به دلایل نامعلوم از موفقیت گروه شما چندان خوشحال و راضی به نظر نمی رسد. درست مانند ازدواج که در آن ارتباط دو طرفه کلید اصلی است، در یک گروه موسیقی نیز لازم است اهداف تک تک اعضای گروه در هر قدم، به اشتراک گذاشته شود تا بتوان در جهت دستیابی به یک هدف مشترک پیش رفت.

بسیار مشاهده شده که اعضای گروه در ابتدا با این عقیده که تا حد ممکن به روند شخصی کار خود بیندیشند، فعالیتشان را آغاز می کنند و کم کم نوازندگی به عنوان یک شغل برای آنان تلقی می گردد، چنین رخدادی احساس تعهد – و فداکاری – را از نوازنده می گیرد.

پیش از ایکه چنین مشکلی بوجود بیاید، تنها در صورتی که بین اعضای گروه ارتباطی صادقانه و صمیمی وجود داشته باشد، افراد گروه در صدد حل آن چاره ای می اندیشیدند که به احتمال بسیار به مشکل بعدی منتهی می گردد.

کسب معاش
زمانی که یک گروه به شهرت رسید و طرفدارانش را بدست آورد، ممکن است یک یا تعدادی از اعضای گروه با هدف پرداختن کامل به موسیقی، تصمیم بگیرند که کار روزانه خود را کنار بگذارند.

شاید دلیل دیگری که در کنار عشق به پیشرفت و شهرت وجود دارد، این باشد که به نظر می رسد درآمد حاصله از موسیقی بیشتر از کار روزانه است.

هر چند در وحله اول، همه چیز خوب به نظر می رسد، اما جالب است بدانیم مشکل دقیقا از همین نقطه آغاز می گردد. کل توجه نوازنده به درآمد بیشتر و پرداخت های بالاتر معطوف می گردد.

از این پس موسیقی که به عنوان علاقه شخصی آنرا آغاز کرده اید، تبدیل به منبع درآمد شده است. چنین شرایطی یک بحران روحی برای افراد گروه به همراه خواهد داشت و باعث ایجاد تفرقه در بین آنان می گردد.

طبیعتا انصاف نیست که فشار و مشکلات شخصی خود را به دیگر اعضای گروه منتقل کنیم، در نتیجه بهترین روش برای مقابله با این مشکل، ارتباط برقرار کردن با سایر اعضا، حفظ اتحاد و هماهنگی لازم برای اتخاذ تصمیم های گروهی و مشترک است.

هر یک از افرد گروه در قبال تصمیم ها و مشکلات شخصی و نیز گروهی که در آن به فعالیت مشغولند، مسئول هستند. برای دستیابی به اهداف مشترک، ارتباط تنگاتنگ، صمیمی و بی شائبه کلیه اعضاء لازم است، اتحاد اعضای گروه کلید موفقیت و پیشرفت آن است.

5 دیدگاه

 • ناشناس
  ارسال شده در بهمن ۲۰, ۱۳۸۵ در ۹:۳۲ ب.ظ

  goooooooooooood

 • ايمان
  ارسال شده در بهمن ۲۰, ۱۳۸۵ در ۱۱:۴۴ ب.ظ

  بندرت میشه گروهی رو پیدا کرد که سالهای متمادی با هم کار کنند حتی هنرمند با مدیرش هم نمی تونه سالهای طولانی کار کنه.

 • amir
  ارسال شده در بهمن ۲۱, ۱۳۸۵ در ۷:۱۰ ق.ظ

  merci barye belakahre ma adam hastim va in raftarhaye ajibo gharibo borooz midim. asib shenasi mosighi ham baraye khodesh donyaeye.

 • nadi
  ارسال شده در بهمن ۲۱, ۱۳۸۵ در ۱۰:۵۸ ب.ظ

  ما ایرانی ها تو هیچ زمینه ای نمی تونیم با هم کار کنیم. یک گروه ایرانی سنتی یا پاپ رو نام ببرین که برای مدت طولانی باهم کار کرده باشن. مشکل خود بزرگ بینی و غرور همه رو گرفته.

 • ارسال شده در بهمن ۲۲, ۱۳۸۵ در ۷:۳۷ ق.ظ

  darvak – since 1985

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

آیین رونمایی و کنسرت آلبوم آوای ایران

آیین رونمایی آلبوم آوای ایران (محلی‌ها)، به آهنگسازی «شریف لطفی» در روز جمعه، ۶ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸، ساعت ۱۶ الی ۱۸، در فرهنگسرای ارسباران برگزار خواهد شد. اثر حاضر به همراه پارتیتورِ قطعات ضبط شده، به همّت «انجمن فیلارمونیک ایران» طبع شده‌است.

مروری بر آلبوم «ایران زمین»

سوال این است که آیا می‌توان خلاقیت را آموزش داد؟ و جواب این که حتا اگر هم نتوان، حداقل می‌شود با برانگیختن و آزاد گذاشتن، آدم‌های صاحب خلاقیت را تشویق به استفاده از آن کرد و پروراند. آنچه هشت آهنگساز نوجوان آلبوم ایران‌زمین و مدیر هوشیار «پروژه‌ی آهنگسازان جوان»، امیرمهیار تفرشی پور، به اعتبار موسیقی‌شان به صحنه‌ی امروزین موسیقی ما می‌آورند دقیقا پاسخی است که دیدیم.

از روزهای گذشته…

طراحی سازها (VIII)

طراحی سازها (VIII)

پیش از آن‌که تاریخچه مختصر ریاضیات را در فضای متروک قرون وسطی پی بگیریم، باید به معرفی یک رومی استثنائی به نام Marcus Vitruvius Pollio بپردازیم وی یک معمار بود که برای امپراطور Augustus کار می‌کرد. او مجموعه منسجم نادر و اعجاب‌انگیزی از تئوری یونانی را عمیقاً مورد توجه قرار داد که این مجموعه ده کتاب در باب معماری De Architectura Libri Decem است. Vitruvius از این اثر، در کنار فرآیندهای کاربردی رومی خود، شامل هر آنچه که امپراطور روم مایل به آگاهی از آن‌ها بود، اعم از مهندسی و معماری استفاده کرده است
چه کار کنیم که او به ایران نیاید! (III)

چه کار کنیم که او به ایران نیاید! (III)

من فکر می‌کنم که بچه‌ها خیلی زیادند و خیلی هم مثبت هستند. نه همه، ولی تعداد زیادی از آنها. مثلاً ارکستری مثل «پارسیان» که حدود ۲۵ نفرند، یکدفعه تصمیم گرفتند دوهزار کیلومتر پرواز کنند، با پول خودشان هزینه‌ی هتل را بپردازند و به استانبول بیآیند، که فقط من با آنها کار کنم. نه کنسرت، نه ضبط! چون من خودم آنجا کنسرت داشتم. هر روز من سه ساعت تمرین‌های خودم را داشتم بعد پنج یا شش ساعت بدون خستگی می‌آمدند که کار کنیم. فقط برای اینکه یاد بگیرند. اینها هم ایرانی هستند.
دیبازر: دوست ندارم پدیده ها را در قیاس با همدیگر بسنجم

دیبازر: دوست ندارم پدیده ها را در قیاس با همدیگر بسنجم

نمی دانم چرا باید در یک ریتم مسلسل واری مثل بسیاری افراد که در سینما یا موسیقی کار می کنند، بایستی هر سال آلبوم عرضه شود و دلیلی برای آن متوجه نشدم که این وقفه بخواهد پاسخی برای آن باشد. فکر می کنم هر وقت حرفی برای گفتن هست باید حرف زد و الان احساس می کنم که در قالب یک آلبوم به اندازه “بوم” حرفی برای گفتن داشتم که زدم.
تاریخچه آموزش موسیقی به کودک در دنیا (V)

تاریخچه آموزش موسیقی به کودک در دنیا (V)

در سالهای ۱۹۷۰ تلاش و کوشش فراوانی بطور گسترده و جامع در ایالات متحده آمریکا در جهت شکوفایی موسیقی انجام گرفت و به موفقیتهای قابل توجهی نیز دست یافت که البته بیشتر این فعالیتها فردی بود.
«لحظه های بی زمان» (I)

«لحظه های بی زمان» (I)

«لحظه های بی زمان» نام آلبومی است که به تازگی منتشر شده است با دو نام آشنا و کم آشنا! منوچهر صهبایی رهبر و ابوایست با سابقه که در کارنامه خود ضبط چندین اثر سمفونیک ایرانی از ساخته های بزرگان رشته آهنگسازی ایران را دارد و دیگری روزبه تابنده، آهنگساز. اینکه چطور منوچهر صهبایی با حساسیت هایی که در مورد آهنگسازی دارد، تن به ضبط اثری از آهنگسازی جوان داده سئوالی است که در اولین لحظات شنیدن این آلبوم به پاسخ آن میرسیم.
سرگذشت ارکستر سمفونیک تهران (II)

سرگذشت ارکستر سمفونیک تهران (II)

از سال ۱۳۲۵ این ارکستر با هدایت پرویز محمود رسما تحت عنوان «ارکستر سمفونیک تهران» شروع به کار می کند و مرتضی حنانه در خاطرات خودش می نویسد: «شب ها به دلیل اینکه نوازندگان هر یک برای کسب به کاباره ها روی می آوردند، من و چند تن از دوستان به زور مانع رفتن آنها به کاباره می شدیم تا آنان را جمع کنیم تا تمرین ها را بتوانیم سر وقت با محمود شروع کنیم. این شده بود دغدغه شبانه من. پرویز محمود تا سال ۱۳۲۸ ارکستر را رهبری می کند و ناگهان در یک عصر غم انگیز خزان، به ما اطلاع دادند که همه ما به مهرآباد جنوبی برویم. من و چند تن از بچه ها به مهرآباد جنوبی رفتیم و دیدیدم که محمود در آنجا از همه خداحافظی کرده و چوب رهبری را برای همیشه رها کرد.
میک پرتنی

میک پرتنی

میک پرتنی (Michael Stephen Portnoy) در ۲۰ آوریل سال ۱۹۶۷ در شهر Long Beach نیویورک آمریکا بدنیا آمد. پدرش بعنوان DJ در رادیو محلی مشغول به کار بود و همین زمینه ای شد برای علاقمندی وی به موسیقی. گروههایی مانند Queen Led Zeppelin, The Who, Yes و Beatles نیز تاثیرات بسزایی در گرایش وی به موسیقی داشتند. او بصورت خود آموز شروع به یادگیری درام نمود و دروس تئوری را در دوران دبیرستان فرا گرفت.
تعزیه خوانی (V)

تعزیه خوانی (V)

نوحه مهم ترین شکل آواز جمعی است، در این فرم، تعزیه خوان و گروه هم خوان و گاه مخاطبان، به صورت سوال و جواب، یک آواز مذهبی را که دارای ریتم مشخص است را اجرا می کنند. تعزیه ها اغلب با پیش خوانی، شروع می شد.پیش خوانی نیز شامل اجرای نوحه ها و مقدمه ای برای شروع نمایش بود.
آلن پارسونز و Dark Side of the Moon

آلن پارسونز و Dark Side of the Moon

جادوگر استودیو، آلن پارسونز، با تواضع و فروتنی می گوید: “همکاری با پینک فلوید آرزوی هر مهندسی است و من کوشیدم این فرصت را غنیمت شمرم. Dark Side of the Moon نقطه عطفی در زندگی حرفه ای من بود و مرا به شدت به شوق آورد. این کار برای من اهمیت زیادی داشت و باید آن را به بهترین نحو به انجام می رساندم.”
تئوری نوین بر مبنای آفرینش مدال موسیقی ایران (III)

تئوری نوین بر مبنای آفرینش مدال موسیقی ایران (III)

بهتر است ابتدا تمام عملیات آرمونیکی، به عنوان نمونه روی اشل مد دوگاه یا گام مد دوگاه (شور) انجام بگیرد. شاید این سوال ایجاد شود که چرا مد دوگاه و نه مد یک گاه که همان ماهور است، برای این منظور انتخاب نشده است؟ باید گفت اولا ماهور از نظر من اصالتش مورد تردید است، زیرا مثلا گام ماهوری که از سل شروع می شود، می بایست درجه سوم آن، یعنی نوت سی، در اصل به صورت سی کرن بوده باشد؛ در صورتیکه امروز آنرا به صورت سی بکار استفاده می کنند.