گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk

تروایس، گروه موسیقی موفق انگلیسی

تراویس “Travis” یک گروه راک اهل گلاسکو، اسکاتلند متشکل از فران هیلی Fran Healy ، دوگی پین Dougie Payne، اندی دانلوپ Andy Dunlop و نیل پریمروز Neil Primrose است. این گروه از محبوب ترین گروههای موسیقی انگلستان است که در ادامه راه گروههای موفقی چون Coldplay و Keane تا کنون دو بار موفق به دریافت جایزه بهترین آلبوم سال Brit awards شده است.

تراویس “Travis” یک گروه راک اهل گلاسکو، اسکاتلند متشکل از فران هیلی Fran Healy ، دوگی پین Dougie Payne، اندی دانلوپ Andy Dunlop و نیل پریمروز Neil Primrose است. این گروه از محبوب ترین گروههای موسیقی انگلستان است که در ادامه راه گروههای موفقی چون Coldplay و Keane تا کنون دو بار موفق به دریافت جایزه بهترین آلبوم سال Brit awards شده است. تنها با انتشار چهار آلبوم که اولین آنها تحت عنوان Good Feeling، در سال ۱۹۹۷ ارائه شده، تبحر تراویس در اجراهای زنده سبب شده تا این گروه با موفقیت هر چه بیشتر، به فعالیت خود ادامه دهد.

تراویس امروزی در سال ۱۹۹۰ تحت نام ” “Running Red توسط دو برادر به نام های کریس و جف مارتین Jeff Martyn – Chris پایه گذاری شد. اندی دانلوپ از دوستان این دو در آکادمی Lenzie ، به عنوان نوازنده گیتار و پس از او نیل پریمروز در مقام نوازنده درام به همکاری با گروه پرداختند. با ورود یک خواننده گروه تقریبا تکمیل شد و به ” Glass Onion ” تغییر نام داد. (Glass Onion نام یکی از آهنگ های جان لنون است) در سال ۱۹۹۱ خواننده جدیدی با نام فران هیلی که در آن زمان دانشجوی هنر بود به جمع گروه پیوست.

سرانجام در سال ۱۹۹۳ آنها با هزینه شخصی یک آلبوم با عنوان ” The Glass Onion EP ” را ضبط کردند و ۵۰۰ کپی آن را روانه بازار کردند. در این زمان نام گروه برگرفته از نقشی که توسط Harry Dean Stanton در فیلم پاریس، تگزاس به کارگردانی ویم وندرس اجرا شد، به تراویس “Travis” تبدیل شد . با پیوستن دوگی پین به جمع اعضای گروه ، تراویس تا به امروز به کار خود ادامه داده است.

Good Feeling 1996-1998
تا سال ۱۹۹۶ تراویس به اجراهایش در گلاسکو و اسکاتلند ادامه داد، در این سال برای اولین بار تراویس به صورت حرفه ای در Dublin Castle لندن به اجرای کنسرت پرداخت. درخشش حضور تراویس توجه اندی مک دونالد Andy MacDonald مالک کمپانی Go! Discs Records و موسس Independiente Records را به خود جلب کرد و سبب شد او یک قرارداد همکاری شخصی با گروه امضاء نماید.

در ادامه، در سال ۱۹۹۷ اولین آلبوم رسمی این گروه با عنوان ” Good Feeling ” منتشر شد. این آلبوم در یکی از بهترین استودیوهای نیویورک ضبط شد و در جدول فروش آلبوم های انگلیسی، مقام نهم را به خود اختصاص داد. در حقیقت “Good Feeling ” اعلام حضور تراویس در عرصه حرفه ای موسیقی انگلستان بود که نظرات مثبت منتقدین را به همراه داشت، بسیاری از دست اندرکاران آنرا در زمره بهترین آلبوم های اول یک گروه موسیقی انگلیسی و حتی قابل مقایسه با آلبوم های لنون Lennon و چاک بری Chuck Berry تلقی کردند. در پی انتشار این آلبوم که فروش آن به چهل هزار نسخه رسید، تراویس برگزاری تورهای مختلف و کسب شهرت بین المللی را آغاز نمود.

audio file بشنوید Good Felling

The Man Who 1999-2000
دومین آلبوم تراویس با عنوان ” The Man Who ” در سال ۱۹۹۹ به تهیه کنندگی Nigel Godrich در استودیوی Abbey Road لندن ضبط شد. پس از انتشار، انتظار می رفت که این آلبوم بتواند موفقیت ” Good Feeling ” را تکرار نماید، اما با وجودیکه رده هفتم جدول فروش را به خود اختصاص داد، بسیاری از منتقدین حزن و اندوه موجود در آهنگ های آن را به باد نکوهش گرفتند.

با این احوال زمانی که در همان سال تراویس در فستیوال Glastonbury آهنگ “Why Does It Always Rain on Me?” از این آلبوم را به صورت زنده اجرا نمود، به صورت کاملا تصادفی باران شروع به باریدن کرد و هیجان غیر قابل وصفی در حضار پدید آورد. این اتفاق خوشایند، تیتر اول روزنامه ها و برنامه های تلویزیونی شد و محبوبیت بسیاری را برای آهنگ مذکور به ارمغان آورد به طوری که “Why Does It Always Rain on Me? به عنوان بهترین آهنگ دهه معرفی شد. آلبوم ” The Man Who ” به رده نخست جدول صعود کرد و به عنوان بهترین آلبوم در Brit awards سال ۲۰۰۰ شناخته شد. پس از این موفقیت، تراویس تورهای بسیاری را در اقصی نقاط جهان برگزار نمود و به عنوان یک گروه پرطرفدار انگلیسی، در فستیوال های مختلف موسیقی خصوصا در آمریکا شرکت جست و مورد تقدیر قرار گرفت.

audio file بشنوید why does it always rain on me

The Invisible Band 2001-2002
آلبوم سوم تراویس “The Invisible Band ” نام داشت که تهیه کنندگی آن را مجددا Nigel Godrich بر عهده گرفت. این آلبوم انعکاسی است ازعقیده مشترک اعضای گروه در این مورد که یک آهنگ بسیار مهم تر از گروهی است که در پس آن قرار گرفته است. در تابستان سال ۲۰۰۱ آهنگ “”Sing” از این آلبوم، آهنگی بود که رکورد سالیانه پخش رادیویی را در انگلستان شکست. The Invisible Band مجددا به عنوان آلبوم منتخب Brit awards برگزیده شد و رتبه نخست در جدول فروش سال ۲۰۰۱ انگلستان را به خود اختصاص داد.

audio file بشنوید sing

Memories 2003-2005 و Singles

در سال ۲۰۰۲ دارمر گروه، نیل پریمروز، طی یک سانحه دچار شکستگی گردن شد و ستون فقراتش به شدت آسیب دید، خوشبختانه درحالیکه پزشکان از بهبود او اظهار ناامیدی کرده بودند، پریمروز به تدریج سلامتش را بازیافت و در کنار سایر اعضای گروه به کارش ادامه داد. پس از بهبودی کامل او، تراویس به ناحیه ای در غرب اسکاتلند نقل مکان کرد و در آنجا یک استودیوی کوچک راه اندازی نمود، اعضای گروه طی دو هفته توانستند طرح اولیه نه آهنگ جدید برای آلبوم چهارم خود را که ۱۲ Memories نام داشت، به پایان برسانند. تهیه کنندگی این آلبوم را نیز خود تراویس برعهده گرفت. ۱۲ Memories با استقبال بسیار خوبی از جانب منتقدین و شنوندگان روبرو شد. در سال ۲۰۰۴ تراویس تور موفقی در آمریکا و اروپا برگزار نمود. در سال ۲۰۰۵ آلبوم دیگری با عنوان “Singles ” را از مجموعه کارهای خود منتشر نمود و در دوم ژوئیه همان سال در کنسرت Live 8 لندن شرکت جست.

audio file بشنوید Walking In The Sun را از آلبوم Singles

تراویس در عین حال که در زمره یکی از موفق ترین و شناخته شده ترین گروههای موسیقی انگلیسی است، تک تک اعضایش نیز به نوبه خود از چهره های برجسته در حال حاضر موسیقی راک به شمار می روند. اشعاری که توسط فران هیلی به رشته تحریر در آمده توسط بسیاری از افراد سرشناس حیطه موسیقی، از جمله پل مک کارتنی و التون جان مورد تحسین قرار گرفته است.

en.wikipedia.org

سحر افشانی

دیدگاه ها ۵

 • سلام، میشه بگین آلبوم این گروه رو از کجا میشه گیر آورد؟ من خیلی دنبالش گشتم پیدا نکردم، اگه ممکنه کمک کنید.

 • دست تون درد نکنه. مطلب جالبی بود.
  ناسلامتی و فرن هیلی و گروهش نراویس از نوادگان ردیوهد اند! باید هم خوب باشن!

 • شما گقتید که “در ادامه راه گروههای موفقی چون Coldplay و Keane تا کنون دو بار موفق به دریافت جایزه بهترین آلبوم سال Brit awards شده است.” اما حتی خود Chris Martin از گروه Coldplay به این اشاره کرده که “گروه من و بسیاری از گروه های دیگه از دل Travis بیرون اومده”

 • همونطوری که دوستمون گفتن ، گروههایی مثل Coldplay و Keane از تراویس الهام گرفتن و این گروه قدمت زیادی داره .
  واقعا گروه خوبیه و موسیقی ملایمی دارن .

 • با سلام

  ترویس خوبه کلدپلی هم خوبه اما این دلیل نمیسه مطلبی از کین ننویسین
  کین ملودیهایی داره که واقعا از کمتر گروهی میشه شنید که تا مدتها از ذهن آدم بیرون نره و هی با خودش زمزمه کنه و این امتیاز بسیار بالاییه برای گروهی که تقریبا تا حالا سه تا آلبوم بیشتر نداده

  اینا گروههای فوق العاده های کلاسی ان

  تونستین از داتری هم بنویسین ملت آشنا شن با موسیقی روز دنیا

بیشتر بحث شده است