نگاهی به آلبوم From This Moment On

From this moment on
From this moment on
دایانا کرال (Diana Krall) از ابتدای آغاز فعالیت حرفه ای خود روز به روز پله های ترقی را یکی یکی طی نموده ولحظه ای از پای ننشسته است. در ابتدا با هدف تحصیل در کالج موسیقی برکلی از بریتیش کلمبیای (British Columbia) کانادا نقل مکان نمود و به دنبال آن نزد جیمی روولز (Jimmy Rowles) به لس آنجلس رفت و به فراگیری و بالابردن مهارتهای موسیقی حرفه ای خود ادامه داد.

شخصیت هنری کرال، طی سیزده سال گذشته پس از انتشار اولین آلبومش که Steppin’ Out نام داشت، دچار دگرگونی های بسیاری شده است. زمانی که کرال همکاری با Verve ( کمپانی ضبط و تهیه موسیقی Jazz) را آغاز نمود، با سرعت بیشتری صعود پیروزمندانه اش را ادامه داد. او با انتشارآلبوم When I Look in Your Eyes که جایزه گرمی را نیز برایش به ارمغان آورد، کاندید دریافت جایزه بهترین آلبوم سال هم شد.

کرال هم اکنون در حال لذت بردن از موفقیت هایش است و از یک خواننده جز تبدیل به یک شخصیت هنری محبوب شده است. دلیل این امر نیز نه تنها به ارائه آثار موفق بر می گردد، بلکه شاید حتی ازدواج اخیرش با الویس کاستلو (Elvis Costello) خواننده و نوازنده مشهور گیتار انگلیسی تبار مزید بر علت باشد.

با وجود درگیر شدن دایانا در زندگی خانوادگی، این سبک جدید زندگی ظاهرا تاثیر چندانی بر پیشرفتهای هنری او نداشته است. شاید تنها در عنوان سی دی جدیدش یعنی From This Moment On (از این لحظه به بعد) نیم نگاهی به روند جدید زندگی خصوصی اش نیز داشته؛ او در یکی از آهنگ های این آلبوم موسیقی با نام no more blue songs به نحوی سعی در بیان احساس رضایت خود از زندگی خانوادگی را بیان نموده است.

audio fileFrom this moment on

نحوه خوانندگی و موسیقی دایانا کرال بدون شکی موسیقی سوئینگ (swing jazz) را به شنونده القا می کند و تاثیراتی که از سبک موسیقی و نحوه آواز خواندن نت کینگ کول (Nat King Cole) بوضوح در کارهاشی نمایان است.

دایانا کرال این بار در آلبوم From This Moment On بر خلاف همیشه در تعداد کمی از آهنگ هایش به نوازندگی پیانو پرداخته و در هفت آهنگ از یازده آهنگ موجود در این آلبوم به ارکستر جز Clayton/Hamilton اجازه همراهی داده است. در این آلبوم تاثیر خوانندگی شرلی هورن (Shirley Valerie Horn 1934-2005) بر او بیش از دیگران نمایان است.

در این اثر تنها شیوه نوازندگی کرال نیست که تحسین برانگیز است، بلکه خوانندگی او نیز از ویژگی مشابهی برخوردار است. کرال خود در این باره می گوید: “تمام تلاشم را به کار گرفتم تا خودم را ثابت کنم، اما هدفم تنها تک نوازی نبود” و حقیقتا او این کار را با موفقیت به انجام رسانده است.

او در این آلبوم علاقه شدید خود در پرش به نتها از طریق نتهای نیم پرده و یا یک چهارم پرده به هنگام خواندن و تیز تجملگرایی محض در اجرای آهنگ ها در گام های میانی را به وضوح به نمایش گذاشته است. کرال به جای پر کردن زمان های استراحت با نت ها یا لرزشهای صدا به هنگام اجرا، درست مانند شرلی هورن به فضای خالی اجازه می دهد تا تعلیق لازم برای اجرای نت بعدی را ایجاد نماید.

کرال علاوه بر خلاقیت هایی که با تغییر صدایش انجام می دهد، با تلفظ دقیق لغات بر ملودی و سایر اجزای تشکیل دهنده موسیقی تاکید می کند این موارد در نحوه ادای don’t count SSssstarss or you might sstumble یا کشیدن حروف صدا دار در day-ay-ay-ay out, day-ay-ay-ay in به خوبی مشهود است.

کلیه موارد فوق نشان از قدرت و تبحر او در اجرای موسیقی جز دارد. کرال اکنون در مرحله ای است که با اعتماد به نفس و تجربه لازم می تواند هر آنچه را که از روولز، نت کینگ کول و شرلی هورن و البته ری براون (Ray Brown) آموخته به سهولت به نمایش بگذارد. در این زمینه حتی می توان به تاثیرات جف همیلتون (Jeff Hamilton) و جان کلیتون (John Clayton) که در آلبوم اول کرال با او همکاری داشتند، نیز اشاره داشت.

همکاری مداوم او با تامی لی پوما (Tommy LiPuma) در مقام تهیه کننده نیز بدان معناست که این دو مشغول گردآوری یک مجموعه ضبط شده با ارزش هستند.

تنظیم و ارکستراسیون جز Clayton/Hamilton با ترومپت های خفه شده (Muted) و صدای پایین ساکسفون ها، تنها بر پوشش دادن صدای کرال هنگام خواندن متمرکز شده است و تنها زمانی که کرال خواندن را متوقف می کند، صدای سازهای ارکستر بالا می رود. این شیوه به نوعی یادآور تنظیمات بیلی می (Billy May) یا نلسون ریدل (Nelson Riddle) است که در اجراهای برجسته ترین خوانندگان نسل خود، تاثیر بسزایی داشت.

آهنگ زیبا و جاودانه It Could Happen to You تکنیک هایی از اساتید آن دوران را وام گرفته است. علاوه بر این در Willow Weep for Me نیز ردپای پورگی (Porgy) و بس (Bess) کاملا نمایان است.

audio fileIt Could Happen to You

ظاهرا کمپانی Verve برای تبلیغات این آلبوم اقدامات بسیاری شامل تبلیغات پشت جلد مجلات معتبر، اخبار صبحگاهی و مصاحبه با برنامه های تلویزیونی محبوب و … را داشته است. شاید بتوان این آلبوم را بهترین کار دایانا کرال در ادامه مسیر موفقیت و پیشرفت نامید. ناگفته نماند که یکی از دلایل موفقیت From This Moment On، مرهون اجرای درخشان و برجسته ارکستر جز Clayton/Hamilton نیز است.

6 دیدگاه

 • سولماز
  ارسال شده در اسفند ۷, ۱۳۸۵ در ۹:۰۹ ب.ظ

  آلبوم قشنگیه باید بگم واقعا جزو خواننده های خوب زن در دنیای جدی جز هست. مرسی.

 • خجسته
  ارسال شده در اسفند ۷, ۱۳۸۵ در ۱۰:۲۱ ب.ظ

  آهنگ های قشنگی بود. مـــــرس .

 • صادق زاده
  ارسال شده در اسفند ۸, ۱۳۸۵ در ۷:۲۴ ق.ظ

  سلام یکسالی هست که با شما آشنا هستم و از مطالب تون استفاده می کنم. می خواستم بدونم این آلبوم زیبا رو در اصفهان چگونه و از کجا میشه تهیه کرد. آیا شما برای ما ارسال می کنید.

 • jazzman
  ارسال شده در اردیبهشت ۸, ۱۳۸۶ در ۶:۰۵ ب.ظ

  مطالب عالی بود لطفااز خانم نوراه جونز هم مطب بگذارید در وب سایت خوبتون ممنون

 • رضا نصیری
  ارسال شده در فروردین ۲۰, ۱۳۸۷ در ۱۱:۲۰ ق.ظ

  مطالب فوق خوب بود- ای کاش از خوانددگان و نوازندگان موسیقی جز در حال حاضر نیز حرف بمیان بیاید و از همه مهمتر در مورد تهیه آثار شخصی یا جایی یا طریقی معرفی گرددو چنانچه افرادی که این آثار رادارند در اختیار دیگران هم قرار دهند.
  [email protected]

 • مصطفی
  ارسال شده در شهریور ۱۹, ۱۳۸۷ در ۱۰:۱۰ ب.ظ

  مرسی از مطالبتون.کرال یک اعجوبه در موسیقی جازاست لطفا در مورد البوم جدیدش the very best of diana krallمطلب بگذارید.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

نظر من، نظر شما، نظر او

خیلی پیش می‌آید که در واکنش به یک نقد بشنویم؛ «این نظر نویسنده است». آیا تا به‌حال دقیقاً فکر کرده‌ایم که چنین جمله‌ای یعنی چه؟ کسی که این جمله را می‌گوید درواقع دارد اعتبار حکم‌های درون نقد را زیر سؤال می‌برد. می‌گوید آنها از جنس «نظر شخصی» هستند. اولین مفهومی که از نظر شخصی به ذهنمان می‌آید چیزی است مثل این جمله «قورمه‌سبزی خیلی خوب است». این «نظر» گوینده است درباره‌ی یک غذا. آنجا «شخصی» بودنش معلوم می‌شود که یک نفر دیگر پیدا می‌شود و درست برعکسش را می‌گوید و ما هم راهی پیدا نمی‌کنیم که بگوییم کدام درست گفته. فقط می‌توانیم بگوییم با اولی موافقیم یا با دومی. یعنی وابسته به «شخص» گوینده یا شنونده است.

تحقیقی درباره باربد؛ موسیقیدان دوره ساسانی (III)

محمدالله مستوفی گوید: در زمان بهرام کار مطربان بالا گرفت چنانکه مطربی روزی بصد درم قانع نمیشد بهرام گوراز هندوستان دوازده هزار لولی آورد که نوادگان ایشان هنوز در ایران مطربی می کنند.

از روزهای گذشته…

نگرشی به تجدد طلبی در هنر و فرهنگ ایرانِ قرن بیستم (XIV)

نگرشی به تجدد طلبی در هنر و فرهنگ ایرانِ قرن بیستم (XIV)

«دستور تار» اولین کتاب تئوری موسیقی نوین و علمی ایران است. با بررسی آن می توان به علت عدم موفقیت مکتب وزیری که با امیدواری زیادی شروع شده بود، پی برد. یک اشکال اساسی در همان مقدمه ای که او بر دستور تار نوشته آشکار می شود:
متبسم: در هلند نوازنده سازهای ایرانی بسیار کم است

متبسم: در هلند نوازنده سازهای ایرانی بسیار کم است

استاد متبسم عزیز مطلع هستم شما به غیر از همکاری با گروه دستان سرپرست گروه دیگری در خارج از کشور هستید به نام مضراب که فقط از ساز های مضرابی تشکیل شده و اکثر نوازندگان آن جوان هستند. متاسفانه از نظر رسانه ای خیلی کم به این ارکستر پرداخته شده با توجه به این که این کار در خارج از کشور بسیار دشوارست.
مستر کلاس گیتار مهرداد پاکباز

مستر کلاس گیتار مهرداد پاکباز

مستر کلاس گیتار دکتر مهرداد پاکباز در روز های ۷ و ۸ مرداد ۱۳۸۹ در آموزشگاه موسیقی پارت برگزار می شود. شرکت کنندگان در دو گروه فعال (نوازندگانی که قطعه اجرا می کنند) و غیر فعال (علاقمندانی که در کلاس حضور دارند و بیننده هستند) می توانند حضور یابند. نوازندگان گروه فعال، می باید یک قطعه از دوره کلاسیک – رمانتیک مانند سونات، اتود و … منتخب از میان آثار کارولی، جولیانی، سرُ، آگوادو و … را برای اجرا آماده داشته باشند. جهت اطلاعات بیشتر حداکثر تا تاریخ ۵ مرداد ۱۳۸۹ به آموزشگاه موسیقی پارت واقع در تهران، خیابان ستارخان، ابتدای خیابان پاتریس لومومبا، خیابان ترکزاده مراجعه و یا با تلفن ۶۶۹۰۵۰۷۷ تماس حاصل نمایید.
اگر نمی توانی آواز بخوانی قره باغی نیستی

اگر نمی توانی آواز بخوانی قره باغی نیستی

از خصوصیات بارز موسیقی آذربایجان می توان به سهم تعدادی از خانواده های مطرح این کشور در توسعه و گسترش موسیقی اشاره کرد.
میرهادی: نسل جدید آماده تر هستند

میرهادی: نسل جدید آماده تر هستند

ارکستر زهی باربد به رهبری کیوان میرهادی و سرپرستی محمد هادی مجیدی در سومین دوره جشنواره بین المللی موسیقی معاصر تهران در تاریخ سوم اردیبهشت ماه ۹۷ ساعت ۱۸ در تالار رودکی به روی صحنه رفت. در این اجرا یک قطعه از کیوان میرهادی برای با نام کنسرتو تنبور اجرا شد. امروز گفتگوی ما را با کیوان میرهادی درباره این کنسرت می خوانید:
محمد رضا درویشی و کلیدر (V)

محمد رضا درویشی و کلیدر (V)

در قسمت قبلی این نوشتار اشاره ای شد به وضعیت منتقدین و نویسندگان موسیقی در ایران و اینکه هنوز در این بخش کمتر شاهد مطالب و مقالات و نقد های جدی و درخور توجه هستیم. در مورد نقد ها و مطالبی که در مورد کلیدر نوشته شد کمتر به ویژگی های ساختاری این اثر اشاره شد و بیشتر نویسندگان به بررسی ویژگی های ظاهری این اثر از دیدگاه عموم پرداخته اند.
تأملی بر آموزش گیتار کلاسیک در ایران (I)

تأملی بر آموزش گیتار کلاسیک در ایران (I)

آنچه به‌عنوان شیوه‌های آموزش و پداگوژی (علم آموزش و پرورش) در موسیقی مطرح است، بیشتر ریشه در تفکر و فرهنگ اروپایی دارد. تفکر امروز فارغ از سرچشمه‌های غربی‌اش در جای‌جای جهان همگام با ویژگی‌های بومی مسبب رشد و تکامل شده است. در حوزه‌ی هنر و آموزشِ موسیقی شرایط به‌گونه‌ای است که دسترسی به اطلاعات در سطوح مختلف برای علاقه‌مندان امکان‌پذیر است و اگر موانع اقتصادی و ایدئولوژیک را در نظر نگیریم بعید به‌نظر می‌رسد که در یادگیری موسیقی حد و مرزی برای افراد از کشورهای غیر‌غربی و در حال توسعه وجود داشته باشد. تفکر در کنار متد (روش) و نقد می‌تواند در هرسیستم آموزشی نتایج مطلوبی به‌بار بیاورد. دانشگاه‌ها، کنسرواتوارها و آموزشگاه‌های موسیقی با گرایش‌های مختلف، نظیر نوازندگی، آموزش موسیقی، رهبری ارکستر، موسیقی‌شناسی و غیره در جهان امروز به مراکزی مهم، هم از نظر دولت‌ها و هم خانواده‌ها، تبدیل شده‌اند. مانند دیگر آموزش‌ها، رویکردها و اهداف مختلفی پیشِ روی آموزش موسیقی قرار دارد که با توجه به جغرافیا و خصایص فرهنگی هراقلیم این رو‌ش‌ها انتخاب می‌شوند.
آرشه و تاریخی بر پدیده های آن (I)

آرشه و تاریخی بر پدیده های آن (I)

هنگامی که تصمیم برای شروع و نوشتن مطالبی درباره آرشه گرفته شد راههای متفاوتی برای چگونگی بیان بهتر آن به ذهن رسید و تلاشی سخت برای شروع آن پدید آمد، زیرا در این زمان که در حال عبور از آن هستیم، تلمبار اطلاعات درست، مبهم و پیجیده، آنقدرسنگین هست که نیرو و توان تحلیل را از انسان سلب نمایدو شاید این سوال پیش آید که مگر در رابطه با چه موضوعی قرار است بحث و گفتگو شود ؟ تحلیل و تفکیک آن نباید دشوار باشد!
مصاحبه با کیت جرت (I)

مصاحبه با کیت جرت (I)

در سال ۱۹۹۹ جف دایر (Geoff Dyer)، نویسنده کتاب تحسین شده و ژانر گریزِ «اما زیبا» (But Beautiful) درباره جز، در مقاله ای در یکی از روزنامه های مهم درباره کیت جرت (Keith Jarrett) نوشته بود که «او بزرگترین موزیسین زنده موسیقی جز است». البته این اولین بار نبود که درباره جرت چنین چیزی گفته می شد و قطعا آخرین بار نیز نخواهد بود. بالاخره، جرت یکی از معدود موزیسین های جز است که در دوره زندگی خود به یک افسانه تبدیل شده است.
آیا همیشه باید واضح خواند؟

آیا همیشه باید واضح خواند؟

این سئوال در موسیقی ایران بارها تکرار شده، عده ای روی واضح خواندن خواننده تاکید دارند و اعتقاد دارند که اگر قرار است کلامی به گوش شنونده برسد و ما موسیقی با کلامی عرضه کنیم، چرا کلام واضح نباشد؟!