شب شعر و موسیقی مولانا در مادرید با سنتور جاوید افسری راد

رضا سامانی و جاوید افسری راد
رضا سامانی و جاوید افسری راد
مطلبی که پیش رو دارید گزارشی است از شب شعر و موسیقی مولانا جلال الدین محمد بلخی که با اجرای موسیقی سنتی ایرانی توسط آهنگساز و نوازنده برجسته سنتور جاوید افسری راد و رضا سامانی ، در کانون فرهنگی پرسپولیس در مادرید پایخت اسپانیا برگزار شد. این مطلب توسط خانم افسانه نوروزی تهیه شده که با هم می خوانیم.

این برنامه که شنبه شب به مناسبت « سال مولوی » و هشتصدمین سالگرد تولد مولانا برپا شد با معرفی کتاب گلچینی از اشعار مولوی به زبان اسپانیایی همراه بود.

ترجمه این گلچین کوچک که در برگیرنده حدو د ۳۰ غزل از دیوان شمس است، توسط کلارا خانس شاعره مشهور و احمد طاهری مترجم ایرانی صورت گرفته است.

خانس و طاهری تا کنون شمار زیادی از اشعار خیام، حافظ، مولوی، ابوسعید ابوالخیر، سهراب سپهری ، نیما یوشیج و عباس کیارستمی را به زبان اسپانیایی برگردانده و در قالب کتابهای مختلف منتشر کرده اند.

گلچین تازه اشعار مولوی به زبان اسپانیایی به عنوان« دل آتش » El Corazón del Fuego توسط انتشاراتی آدامار Adamar روانه بازار کتاب اسپانیا شده است.

در برنامه شب شعر و موسیقی مولانا ، جاوید افسری راد ابتدا قطعات تازه یی را درهمایون و بیداد به زیبایی اجرا کرد که با همراهی نوازنده جوان و چیره دست تنبک، رضا سامانی دهها نفر حاضر در مراسم را به وجد آورد.

افسری راد با درآمدی در مایه همایون کار خود آغازکرد و پس از آنکه فضای پروقار و این دستگاه را در محیط حاکم شد قطعه یی بدیع را با ریتمی ملایم آغاز کرد وطیق روال همیشگی خویش به تدریج بر سرعت آن افزود. ورود به بیداد راه را برای قطعه پیچیده یی در این مایه هموار کرد، قطعه یی که لازمه اجرای صحیح ان برخورداری از تکنیک بالایی است و افسری راد بسییار زیبا کار تازه خود را عرضه کرد.

هماهنگی ، دقت و تکنیک خوب رضا سامانی در همراهی مناسب جاوید به ویژه در بخشهای بداهه نیز این امکان را به وجود آورد تا ظرایف این کار ارزنده را که به تناسب محدودیت بیداد، طولانی به نظر میآمد، به خوبی نمایان شود.

در بخش دوم برنامه، کلارا خانس و احمد طاهری برخی اشعار مولوی را به دو زبان پارسی و اسپانیایی خواندند و افسری راد و سامانی با بداهه نوازی آنها را همراه کردند.

در این بخش نوازندگان ایرانی ظرفیتهای بداهه نوازی را بیشتر نمایان ساختند و بدون قرارهای قبلی روح اشعاری را که به دو زبان خوانده می شد به محیط انتقال می داند.

آخرین بخش مراسم ، به اجرای قطعات جدیدی از جاوید افسری راد در دستگاه سه گاه، مخالف سه گاه و حجاز اختصاص داشت که با تحسین بسیار حاضران بود.

وی دراین قسمت نیز توانایی و خلاقیت خود در آهنگسازی و اجرا را به ویژه در قطعه یی در مخالف سه گا ه نمایان کرد، قطعه یی که از زیر و بمهای متوالی و شور و احساس ایرانی ویژه یی برخوردار است.

افسری راد که در نوروژ زندگی میکند سالی پر کار را پشت سر میگذارد. مهمترین کار وی ساختن آهنگهایی برای ارکستر سمفونیک رادیو تلویزیون نروژ بود که اوایل پاییز در اسلو به اجرا درامد. وی سپس با گروه ضربانگ وحسین علیزاده برنامه هایی را در اروپا اجرا کرد. علاوه بر آن، وی با تشکیل گروهی تازه از موسیقی سنتی، چند برنامه را به خوانندگی سالار عقیلی در کشورهای شمال اروپا عرضه کرد.

کانون فرهنگی پرسپولیس را احمد طاهری به همراه چند اسپانیایی علاقمند به فرهنگ کشورمان در مرکز پایتخت اسپانیا بنیان نهاده و معرفی فرهنگ ایرانی در زمینه ها مختلف هدف اصلی آن است.

این کانون برای یک هفته آینده دو کارگاه آموزشی دف و تنبک را شهرهای مادرید و بارسلونا برنام ریزی کرده که زیر نظر رضا سامانی صورت خواهد گرفت.

3 دیدگاه

 • maryam
  ارسال شده در بهمن ۲۵, ۱۳۸۵ در ۱۱:۴۹ ب.ظ

  rastesh sabke man clasice banabarin raje be moosighie sonati ke khieliam barash arzesh ghaelam nemitooanm nazari bedam

 • Reza goli
  ارسال شده در اسفند ۵, ۱۳۸۵ در ۷:۲۴ ب.ظ

  خیلی خوب بود.
  خواهش مندم که بیشتر از مشاهیر ایران بنویسید.

 • mohammad
  ارسال شده در مهر ۴, ۱۳۸۶ در ۱۱:۵۲ ب.ظ

  خیلی عالیه ولی سایتتون یه کم خشکه بهش اهمیت بدین

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

تحقیقی درباره باربد؛ موسیقیدان دوره ساسانی (III)

محمدالله مستوفی گوید: در زمان بهرام کار مطربان بالا گرفت چنانکه مطربی روزی بصد درم قانع نمیشد بهرام گوراز هندوستان دوازده هزار لولی آورد که نوادگان ایشان هنوز در ایران مطربی می کنند.

مروری بر آلبوم «ایوارگاه»

وحید طهرانی آزاد با ایوارگاهش نشان می‌دهد که امروز، برخلاف تصور درونی‌شده‌ی عمومی، می‌توان بدون عملیات محیرالعقول و شعبده ساز درخور زد و گوشی یافت. اگر از چهار دونوازی کوتاه سنتور و ویلن (پرنای ۱ تا ۴)، با همه‌ی کمیابیِ خودِ ترکیب و نگاه متفاوت به سبک و سیاق خط ویلن، موقتا چشم بپوشیم هیچ چیز عجیب و غریبی در ایوارگاه نمی‌یابیم. آنچه در ایوارگاه به گوش می‌رسد غریبه که نه، اما شخصی است.

از روزهای گذشته…

ضیاالدین ناظم پور

ضیاالدین ناظم پور

متولد ۱۳۴۵ تهران آهنگساز، نوازنده رباب، نویسنده [email protected]
هادی سپهری

هادی سپهری

متولد ۱۳۵۶ تهران فوق لیسانس اتنوموزیکولوژی از دانشگاه هنرهای زیبا اتنوموزیکولوگ و نوازنده تار، سه تار، دیوان، دف و تنبک [email protected]
نگاه تیز منتقدان و دشواریهای اجرای زنده (II)

نگاه تیز منتقدان و دشواریهای اجرای زنده (II)

در انتخاب قطعات ارکستر نیز به اعتقاد ما، کفه ترازو،” ناعادلانه ” به سمت موسیقی ملی متمایل نشده، بلکه این تمایل، حاصل خط مشی “ملی” این ارکستر به طور کلی و نیم نگاهی به موسیقی کلاسیک به صورت ضمنی است و این حق دموکراتیک هر گروه هنری است که راه خود را بر طبق یک مرام نامه مشخص و بدون در نظر گرفتن سلیقه دیگر افراد انتخاب کند و این ارتباطی به عدالت یا بی عدالتی نخواهد داشت.
دیدگاه افلاطون و فیثاغورث در باب موسیقی (IV)

دیدگاه افلاطون و فیثاغورث در باب موسیقی (IV)

از نظر افلاطون آنها به مسائل اساسی نمی پرداختند و بیشتر در پی یافتن تناسب عددی اجزاء آهنگ ها و نتها بودند. “در کتاب جمهور که روایت شخصی سیسرو نویسنده رومی از کتاب جمهور افلاطون است آمده: انسان های با استعداد به وسیله سازهای سیمی یا با صدای خودشان تقلید را از صدای کیهانی انجام می دهند. اما صدای کیهانی یا موسیقی افلاک، که بر اثر چرخش سیاره ها به وجود می آید، آنچنان عظیم و بلند است که گوش انسان قادر به شنیدن آنها به طور کامل نیست. هم چنان که شما نمی توانید برای دیدن خورشید به طور کامل به آن خیره شوید.” (رحمانیان، ۱۳۹۰: ۲۷)
محمودی: رپرتوار را در حد بضاعتم انتخاب کردم

محمودی: رپرتوار را در حد بضاعتم انتخاب کردم

مطابق سیستم آموزشی بسیاری از دانشگاه های موسیقی در جهان، دانشگاه موسیقی صدا و سیما هم برای آموزش نوازندگی در ارکستر، ارکستر بزرگی تشکیل داده و در این ارکستر از دانشجویان و فارغ التحصیلان این دانشگاه دعوت به همکاری کرده است. به مناسبت برگزاری جشنواره فجر دانشجویان از مدیریت محترم دانشگاه درخواست کردند که اجازه داشته باشند در کنار بقیه ارکسترها در جشنواره شرکت کنند و ایشان هم با شرایطی تحت نظرات مستقیم دانشکده موسیقی موافقت کردند.
گذر از مرز ستایشِ محض (I)

گذر از مرز ستایشِ محض (I)

بیشتر اوقات انتشار پرونده‌ی مطبوعاتی به نام یک شخص -به مثابه متمایز کردن او از دیگر نوشته‌ها- حکم بزرگداشت می‌یابد. بزرگداشتی که به اعتبار تمایز اعمال شده- مستقل از جهت‌گیری مطالب- دیده می‌شود. هم از این روست که ناخودآگاه بیشتر مطالب در ستایش شخص مورد بحث از کار درمی‌آیند؛ در ستایش آثارش، کردارش (هنری و غیر هنری) و گفتارش. نتیجه؛ خواننده خویش را با روایتی سخت ستایش‌گرانه از یک هنرمند روبرو می‌بیند.پنداری که هیچ هنگام ایرادی بر او وارد نشده و هیچ کس در نقد وی چیزی ننوشته است. آشکار است که حقیقت به گونه‌ی دیگری است و چنانکه تمام پدیده‌های شناخته شده در تجربه‌ی روزمره‌ی ما می‌گویند، همه چیز دو وجه تاریک و روشن را به هم آمیخته دارد. پس نقد و داروی معطوف به بدی نیز به کار شناخت شخصیتی هر چند ستایش شده، می‌آید. و به گمانی جز این راهی نیست تا چهره‌ی حقیقی موضوع روشن شود.
موسیقی در آثار ابوعلی سینا

موسیقی در آثار ابوعلی سینا

… آلات موسیقی را اقسامی است. از جمله سازهایی که دارای تار و دستان (پرده) و آنها را با مضراب می نوازند، مثل بربط و طنبور. ولی مشهورتر و متداولتر از همه، همان بربط است و اگر سازی بهتر از این وجود داشته باشد، مسلماً نوازندگان از آن بی اطلاع هستند …
نامگذاری سمفونی شماره سه بتهوون

نامگذاری سمفونی شماره سه بتهوون

بتهوون قبل از آنکه نام سنفونی سوم خود را اروییکا بگذارد در نظر داشت تا نام آنرا بناپارت بگذارد.
سان را و فلسفه کیهانی (VIII)

سان را و فلسفه کیهانی (VIII)

سان را و آبراهام همچنین لیبل مستقلی را در اواسط دهه ۵۰ راه اندازی کردند که در ابتدا نامش El Saturn Records بود اما مانند آرکسترا، این لیبل نیز چند بار تغییر نام داد. تمرکز این لیبل در آغاز سینگل های ۴۵ rpm سان را و دیگر آشنایان هنرمند او بود اما سپس در دهه ۵۰ دو آلبوم کامل به نام های Super-Sonic Jazz را در سال ۱۹۵۷ و Jazz In Silhouette را در سال ۱۹۵۹ منتشر کرد.
انتشار ویرایش جدید ردیف میرزاعبدالله برای سنتور

انتشار ویرایش جدید ردیف میرزاعبدالله برای سنتور

کتاب ردیف میرزاعبدالله براساس اجرای مجید کیانی، به آوانگاری شهاب مِنا، با نُت‌نویسی کامپیوتری، صفحه‌بندی و ویرایش مجدد، توسط مؤسسۀ فرهنگی_ هنری ماهور تجدید چاپ شد. ردیف میرزاعبدالله یکی از منابعِ اصلیِ آموزشِ ردیف در موسیقی ایرانی محسوب می‌شود. این ردیف در اصل بنا بر ساختار و تکنیک‌های نوازندگی سه‌تار شکل گرفته است لیکن با محورقراردادن آن توسط نورعلی برومند برای سایر سازهای موسیقی دستگاهی نیز مورد استفاده قرارگرفت. مجید کیانی، که یک دورۀ کامل این ردیف را نزد نورعلی برومند و داریوش صفوت آموخته است، پس از سال‌ها ممارست آن‌را براساس تکنیک و شیوۀ مضراب‌گذاری حبیب سماعی برای سنتور تنظیم، و اجرای صوتی خود ‌را در سال ۱۳۶۷ منتشر کرده که سال‌ها به‌عنوان مرجع درس ردیف در مراکز دانشگاهی موسیقی ایران مورد استفاده قرار گرفته است.