لورین مازل درگذشت!

لورين مازل در كودكي اركستر را رهبري كرد
لورين مازل در كودكي اركستر را رهبري كرد
لورین مازل (که در واقع ماهزل تلفظ می شود) در ۸۴ سالگی بر اثر مشکلاتی که ناشی از نارسایی ریوی بود در محل زندگیش در مزرعه کسلتن درگذشت. مازل، رهبر ارکستر و ویولنیست، روزهای آخر عمر خود را مشغول تمرین برای جشنواره کسلتن بود که خود راه اندازی کرده بود.

مازل در مراسم افتتاحیه جشنواره کسلتن در شب ۲۸ ژوئن، یعنی حدود دو هفته پیش، شرکت کرده بود اما همان موقع نیز ضعف بر او غلبه کرده بود و وقتی برای ایراد سخنرانی به سمت میکروفون می رفت با گرفتن دستش بر روی دیوار راه می رفت. او پیش از اجرای اپرای «مادام باترفلای» که قرار بود خودش رهبری کند، درباره توانایی اپرا در فراتر رفتن از «این همانی» و ارائه واقعیت به مخاطبش سخنرانی کرد. مازل آن شب «مادام باترفلای» را رهبری نکرد. شاید این سخنرانی آخرین سخنرانی او در جمع بوده باشد.

مازل روشنفکری تحلیل گر بود. در دانشگاه ریاضیات و فلسفه خوانده بود و شش زبان را خوب می دانست: فرانسه، آلمانی، پرتغالی، اسپانیایی، ایتالیایی و انگلیسی. مازل فعالیت های دیگری به غیر از موسیقی را نیز دنبال می کرد. اجراهای او با دقت زیاد به جزئیات اما آرام و بدون دغدغه احساسی به نظر می رسیدند. اما اجراهای او از نظر افراد پر هیجان و شدیداً احساسی از مرحله پرت بودند.

مازل زیر نور صحنه بزرگ شده بود و از ۹ سالگی به رهبری ارکستر می پرداخت؛ شاید همین امر سبب شده بود که او به خود مطمئن، لجباز و گاهی مغرور باشد؛ هر گاه به مدیریت می رسید تغییراتی را که می خواست انجام دهد را اعلام می کرد و توضیح می داد که چرا رویکردی که انتخاب کرده است از رویکردهای پیشین بهتر است. مازل می دانست که چه می خواهد و راه بدست آوردنش را نیز می دانست. اگر هم در کارش با مانعی مواجه می شد که نمی توانست از سر راه خود بر دارد، آن را رها می کرد و به عموم نیز درباره آن توضیح می داد.

تصویری که یک ماه پیش از لورین مازل در جشنواره کسلتن گرفته شد

او دوره کوتاه خود به عنوان مدیر کل و مدیر هنری ارکستر ملی وین را نیز به همین شکل سپری کرد. مازل نخستین آمریکایی بود که به چنین موقعیتی در این ارکستر دست یافت.

هرچند مازل بیشتر به عنوان یک رهبر شناخته شده بود اما اهمیت و شناخت جهانی او، این موقعیت را برایش فراهم نمود تا اپرای ساخته خودش را در سالن های بزرگ برای نخستین بار بر صحنه ببرد. نخستین اپرای او به نام «۱۹۸۴»، که بر اساس رمان تمثیلی جورج ارول (۱۹۰۳-۱۹۵۰) ساخته شده بود، برای نخستین بار در کاونت گاردن لندن و سپس در لا اسکالای میلان اجرا شد.

مازل در سال ۱۹۳۰ در فرانسه در خانواده ای آمریکایی – یهودی که اصالتاً روس بودند متولد شد. مازل در ایالات متحده آمریکا بزرگ شد. پدرش، لینکولن مازل، خواننده، معلم صدا و پیانو و بازیگر بود. مادرش نیز، ماری شولمان مازل، ارکستر سمفونیک جوانان پیتزبرگ را پایه ریزی نمود. مازل کودکی نابغه بود که اولین درس رهبری ارکستر را در هفت سالگی و زیر نظر ولادمیر باکالینیکف (Vladimir Bakaleinikov) فرا گرفت و در هشت سالگی برای نخستین بار به رهبری پرداخت.

علاوه بر همسر مازل، هفت فرزند او (سه فرزند از ازدواجش با دیتلیند مازل و چهار فرزند از ازدواج های پیشین او) در قید حیات هستند.

nytimes.com
washingtonpost.com
npr.org
en.wikipedia.org

یک دیدگاه

  • امیر
    ارسال شده در تیر ۲۵, ۱۳۹۳ در ۹:۲۰ ق.ظ

    دوسش داشتم :(

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

جمال الدین منبری پس از سالها سکوت به روی صحنه می رود

ارکستر ملی ایران به رهبری فریدون شهبازیان و خوانندگی جمال الدین منبری و پوریا اخواص، ۱۶ اسفند ماه ۹۷ ساعت ۲۱:۳۰ دقیقه در تالار وحدت به روی صحنه می رود. این برنامه آخرین کنسرت سال ۹۷ ارکستر ملی با رهبری شهبازیان خواهد بود.

موسیقی‌ فیلم در خدمت سینما یا نظام ستاره‌سازی؟ (II)

از موسیقی فیلم‌های ماندگار علیقلی در این دسته باید به نمونه عالی مدرسه موشها به کارگردانی محمدعلی طالبی و مرضیه برومند در سال ۱۳۶۴ اشاره کرد. با اینکه این فیلم بطور کامل موزیکال نبود. اما، ترانه‌ها جلوه و جذابیت خاصی به آن می‌داد. البته این خود به عنوان آغاز یک راه برای جذب مخاطب بود. مردم علاقه‌مند به شنیدن ترانه‌های شاد و موسیقی ریتمیک و ساده بودند و علیقلی به خوبی از پس این کار برآمده بود. شایان توجه است که ترانه‌های فیلم هیچ کدام نتوانستند شهرت و محبوبیت ترانه تیتراژ سریال تلویزیونی را تکرار کنند، اما در یک ساختار کلی مناسب کلیت فیلم بود.

از روزهای گذشته…

محمودی: رپرتوار را در حد بضاعتم انتخاب کردم

محمودی: رپرتوار را در حد بضاعتم انتخاب کردم

مطابق سیستم آموزشی بسیاری از دانشگاه های موسیقی در جهان، دانشگاه موسیقی صدا و سیما هم برای آموزش نوازندگی در ارکستر، ارکستر بزرگی تشکیل داده و در این ارکستر از دانشجویان و فارغ التحصیلان این دانشگاه دعوت به همکاری کرده است. به مناسبت برگزاری جشنواره فجر دانشجویان از مدیریت محترم دانشگاه درخواست کردند که اجازه داشته باشند در کنار بقیه ارکسترها در جشنواره شرکت کنند و ایشان هم با شرایطی تحت نظرات مستقیم دانشکده موسیقی موافقت کردند.
نگاهی به موسیقی در سال ۱۳۹۴ (III)

نگاهی به موسیقی در سال ۱۳۹۴ (III)

کنسرتهای امسال هنرمندان نیز مانند آلبومهای تولید شده چنگی به دل نمیزد. هرچند هواداران هنرمندان را راضی به خانه های خود فرستاد که البته نشان از «تعصّب» بی اندازه طرفداران به هنرمندان داشته (که متاسفانه باعث می شد تا هنرمند نیز با خیالی آسوده از فروش بسیار بالای کنسرتهای خود به فکر بهبود کیفیت کنسرتها و حتی آلبومهای خود نباشد) اما بسیاری دیگر نیز که اهمیت هنر را بیش از هنرمند می دانند بر این نکته واقفند که اکثر کنسرتهای برگزار شده در سال ۹۴ جنبه سود آوری مالی برای هنرمند داشته و اتفاق چندانی را در عرصه هنر رقم نزد.
کتابی درباره رضا ورزنده (I)

کتابی درباره رضا ورزنده (I)

برای نخستین بار کتابی درباره رضا ورزنده، نابغۀ صاحب سبک سنتور، منتشر شد. عنوان این کتاب «برگزیدۀ آثار رضا ورزنده (جلد اول)» است که به همراه یک لوح فشردۀ صوتی، با آوانگاری و تنظیم رامین صفایی و مقدمه و توضیحات شهاب مِنا توسط انتشارات «خنیاگر» منتشر شده است.
نقد آرای محمدرضا درویشی (II)

نقد آرای محمدرضا درویشی (II)

اگرچه محمدرضا درویشی کتاب «بیست ترانه‌ی محلی فارس» را در سال ۱۳۶۳ با انتشارات چنگ منتشر کرده بود ولی می‌توان گفت، او فعالیت قلمی و نوشتاری در حیطه‌ی موسیقی را با چاپ نخستین مقاله‌اش با عنوان «موسیقی محلی ایران، سنّت یا نوآوری» در فروردین ماه ۱۳۶۷ در مجله‌ی آدینه (شماره‌ی ۲۱) آغاز کرد.
نقدی بر «قطعه‌ای در ماهور» (II)

نقدی بر «قطعه‌ای در ماهور» (II)

در این نوشته به دلیل نداشتن اجازه برای انتشار دست‌نوشته زنده یاد فرامرز پایور، تنها به تشریح قسمت‌هایی از آن خواهم پرداخت.
استفاده از تصویر صوتی در بداهه نوازی

استفاده از تصویر صوتی در بداهه نوازی

در مطالب قبل راجع به تهیه تصویر صوتی از یک قطعه موسیقی در ذهن صحبت کردیم و با برخی مفاهیم اولیه آن آشنا شدیم. درادامه این بحث در نظر داریم با استفاده از هنر به تصویر کشیدن موسیقی به یکی از تکنیک های بداهه نوازی اشاره ای داشته باشم.
لیپت: برای انتخاب استاد آواز تحقیق زیادی کنید!

لیپت: برای انتخاب استاد آواز تحقیق زیادی کنید!

گفتگویی که پیش رو دارید، آخرین مصاحبه با زنده یاد فلورانس لیپت، استاد آواز کلاسیک است. بخشهایی از این گفتگو به صورت رو در رو ثبت شده است و بخشهایی نیز توسط ایشان مکتوب شده بود که پس از درگذشت این هنرمند با همکاری همسر گرامی ایشان، دکتر محمد سعید شریفیان ترجمه شد. قرار بود این مصاحبه مفصل تر و کاملتر انجام شود ولی روزی که قرار بود با ایشان و همسرشان گفتگو انجام بگیرد، به خاطر کسالتی که داشتند، گفتگو به روزهای بعد موکول شد که متاسفانه با فوت ایشان همراه شد.
در نکوهش خواننده سالاری

در نکوهش خواننده سالاری

دیرگاهیست دوستان اهل قلم، هر از گاهی از آنچه به بحث علمی شدن موسیقی ایرانی در همه عرصه ها بوده، یاد می کنند و هر از چند گاهی از گوشه و کنار چنین میرسد که بعضا عزیزانی با این مقوله ها سر سازگاری ندارند و آن را آب در هاون کوفتن می انگارند.
ارکستر نیایش آثار مجید وفادار را با صدای محمد معتمدی اجرا می کند

ارکستر نیایش آثار مجید وفادار را با صدای محمد معتمدی اجرا می کند

محمد معتمدی خواننده موسیقی اصیل ایرانی در تازه ترین کنسرت خود با اجرای آثار استاد مجید وفادار با نام “بگو کجایی” به روی صحنه می آید. این کنسرت با حمایت شرکت شیناتک (گروه هنری موزاوی) و همراهی انجمن موسیقی ایران با عنوان “بگوکجایی” ۹ شهریورماه از ساعت ۲۱/۳۰ در برج میلاد تهران به اجرای قطعات زنده یاد مجید وفادار می پردازد.
گزارش جلسه چهارم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (VIII)

گزارش جلسه چهارم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (VIII)

در حین خواندن این نمونه مدرس اشاره کرد که اگر چه این یک نقد نیست اما قیدها و ترکیب‌های به کار رفته در آن (نشانه‌های زرد) تحدید زبان را برای پرهیز از گزافه‌گویی و صدور حکم‌های کلی نشان می‌دهد. وی سپس بخشی از یک نقد منتشر نشده از خودش را هم به عنوان مثالی از تحدید زبان در نقد موسیقی خواند.