نقش سل در حیات سایتهای موسیقی ایران

امروز با گسترش اطلاعات در محیط وب و امکان کپی برداری سریع از مطالب سایتها، وب سایتهایی که ماهیتی بجز سرقت مطالب از سایتها و نشریات اینترنتی دیگر ندارند، عرصه ای برای خودنمایی یافته اند. جالب اینکه شیوع این سایتها و حتی آگاهی کاربران از رویه ی این سایتها – به دلایلی که بررسیدن آنها در حوصله ی این مطلب نمی گنجد ـ امری عادی تلقی شده و این سایتها با وجود ماهیت و روش ناعادلانه ی خود در کنار دیگر سایتها به فعالیت خود ادامه می دهند و گاه بازدید کنندگانی فراوان نیز به دست آورده اند.

بویژه اگر این سایتها به جمع آوری اخبار و مطالب گوناگون از چند منبع بپردازند رفته رفته ترجیح بازدید کنندگان به دلیل صرفه جویی در وقت به سمت بهره برداری از یک سایت برای بدست آوردن کلیه اخبار و اطلاعات مربوط به آن روز معطوف شده که این امر به تدریج به کاهش بازدید کنندگان منابع اصلی و از بین رفتن وقت و انرژی سایتهای دیگر می انجامد.

در اکثریت سایتها به رسم معمول و قدیمی نشریات کاغذی عبارت « استفاده از مطالب سایت بدون ذکر منبع مجاز نمی باشد.» به چشم می خورد. نتیجه قرار دادن این عبارت و تاکید موکد مسئولین سایتها در نهایت آنست که سایتهای سارق به خود زحمت می دهند و در زیر مطالب بصورت کمرنگ و نا واضح از سایتی که مطلب از آن دزدیده گردیده نیز یادی می کنند و قطعا می پندارند با این کار که بدون اجازه صاحب اثر و نویسنده انجام گرفته در جهت نشر و گسترش مطلب او قدم بزرگی برداشته اند!

حال آنکه تفاوت نشریات کاغذی و مجلات اینترنتی در اینست که علاوه بر ذکر عنوان منبع با برقراری لینک، امکان رجوع به منبع اصلی را هم برای بازدید کننده فراهم آورد که طبعا رجوع به منابع اصلی او را با میزان گسترده تری از مطالب آشنا می سازد.

در بیشتر سایتهای سارق ذکر عنوان سایتها بدون برقراری لینک به چشم می خورد و با این حرکت عملا هیچ اقدامی در جهت معرفی واقعی منابع صورت نگرفته زیرا بازدیدکنندگان باید وقت زیادی را صرف جستجوی منبع اصلی کنند.

هرچند که امروز برای برخی از مجلات و نشریات کاغذی که دارای سایت هم هستند، تعداد بازدیدکنندگان به دلیل برخورداری از مخاطبان عمده غیر اینترنتی، چندان دارای اهمیت نیست اما برای برخی از سایتها که فقط در فضای مجازی مخاطب دارند، میزان بازدید کننده اهمیت حیاتی دارد. چرا که برخی از این سایتها تنها با وجود تبلیغات، قادر به ادامه فعالیت هستند.

با توجه به آنچه گفته شد، تنی چند از اداره کنند گان سایتهای موسیقی، گرد هم آمده و در جهت چاره جویی از این مشکل، برآمدند تا با توجه به کمبود سایتهای فعال و جدی در زمینه موسیقی، راه بر فعالیت همین تعداد اندک نیز بسته نشود.

در جریان این جلسات تصمیم برآن شد که پایگاهی برای معرفی وب سایتهای فعال موسیقی( غیر تجاری) و همچنین جمع آوری و در اختیار گذاشتن اخبار روز با لینک مستقیم به منبع، تاسیس گردد.

با گذشت یک سال از فعالیت سایت «سل»، هر روز بسیاری از علاقمندان موسیقی به این فهرست رجوع میکنند و از اخبار و مقالات جدید موسیقی، بهر میبرند. تا امروز ۶۵۰۲ خبر و مقاله در قسمت فارسی این فهرست وارد شده است.

در Sol.ir، فقط مقالاتی جمع آوری میشود که به نوعی به موسیقی -غیر تجاری و جدی- ایران (نه فقط موسیقی ایرانی) میپردازند و در ستون هنرمندان آن نیز هنرمندانی که فعالیت جدی موسیقی داشته اند (با تایید هیات گردانندگان سل) وجود دارند. اخیرا بخش انگلیسی این سایت نیز راه اندازی شده که فهرستی از اخبار موسیقی ایران را به زبان انگلیسی شامل می شود و به تازگی امکان جستجو در لینکهای پیشین نیز فراهم آمده است.

www.Sol.ir

7 دیدگاه

 • علیرضا جواهری
  ارسال شده در اسفند ۲۱, ۱۳۸۵ در ۱۲:۳۳ ق.ظ

  به واسطه ی زحمات بدون چشمداشت هنرمند و هنردوست گرانقدر سجاد پورقناد عزیز وهمکارانشان به راحتی در جریان اخبار روز موسیقی قرار می گیریم
  جا دارد در اینجا از زحمات سجاد عزیز و تمامی دوستان همکار ایشان تشکر و قدر دانی کنم

  با سپاس

  علیرضا جواهری

 • ارسال شده در اسفند ۲۱, ۱۳۸۵ در ۵:۴۹ ب.ظ

  سپاسگزار احساس پاک و زیبای تمامی دست اندر کاران سایت زیبای “سل” هستم.
  سعید جلالیان

 • نادر بانکی
  ارسال شده در اسفند ۲۲, ۱۳۸۵ در ۳:۳۶ ب.ظ

  شما کار پر ارزش خود راادامه دهید. مردم هم سایت خوب و بد را از هم تشخیص مد دهند.

 • ارسال شده در اسفند ۲۳, ۱۳۸۵ در ۹:۱۰ ق.ظ

  با سلام
  از زحمات همیشگی دوست عزیز آقای سجاد پورقناد و دوستان ایشان در سایت سل و هارمونی تاک سپاسگزارم. گردآوری اخبار و مطالب گوناگون حوزه موسیقی سنتی کشور، حرکتی بسیار بزرگ و ارزنده بود که امیدوارم در سال آینده نیز تدوام داشته باشد.
  موفق باشید

 • ارسال شده در اسفند ۲۵, ۱۳۸۵ در ۱:۵۹ ب.ظ

  سلام
  اطلاع رسانی موسیقی آن هم در وانوفسای کنونی کاری درخور تحسین و احترام است از زحمات شما سپاسگذارم
  یمین غفاری

 • ارسال شده در آبان ۹, ۱۳۸۶ در ۷:۴۰ ب.ظ

  افرین به این ایده

 • علي
  ارسال شده در آبان ۱۱, ۱۳۸۷ در ۱:۴۱ ب.ظ

  بهتر نیست قضاوت رو به خود بازدید کننده یسپاریم ؟؟؟
  این کار در صورتی که با ذکر منبع باشد دزدی نیست / مهم این است که کاربر مطالب مربوطه را مطالعه کند و به پیشرفت موسیقی کمک کنیم
  حال اگر با ذکر منبع باشد مشکلی نیست …
  استفاده از کلمه سارق برازنده شخصیت شما نیست

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

جمال الدین منبری پس از سالها سکوت به روی صحنه می رود

ارکستر ملی ایران به رهبری فریدون شهبازیان و خوانندگی جمال الدین منبری و پوریا اخواص، ۱۶ اسفند ماه ۹۷ ساعت ۲۱:۳۰ دقیقه در تالار وحدت به روی صحنه می رود. این برنامه آخرین کنسرت سال ۹۷ ارکستر ملی با رهبری شهبازیان خواهد بود.

موسیقی‌ فیلم در خدمت سینما یا نظام ستاره‌سازی؟ (II)

از موسیقی فیلم‌های ماندگار علیقلی در این دسته باید به نمونه عالی مدرسه موشها به کارگردانی محمدعلی طالبی و مرضیه برومند در سال ۱۳۶۴ اشاره کرد. با اینکه این فیلم بطور کامل موزیکال نبود. اما، ترانه‌ها جلوه و جذابیت خاصی به آن می‌داد. البته این خود به عنوان آغاز یک راه برای جذب مخاطب بود. مردم علاقه‌مند به شنیدن ترانه‌های شاد و موسیقی ریتمیک و ساده بودند و علیقلی به خوبی از پس این کار برآمده بود. شایان توجه است که ترانه‌های فیلم هیچ کدام نتوانستند شهرت و محبوبیت ترانه تیتراژ سریال تلویزیونی را تکرار کنند، اما در یک ساختار کلی مناسب کلیت فیلم بود.

از روزهای گذشته…

حفظ کنیم یا نه؟ (II)

حفظ کنیم یا نه؟ (II)

همسر متکاف، امیلی والهوت، نوازنده ویلون سل است و با ارکسترشان برخی از آثار قرون شانزدهم و هفدهم را اجرا می کند. اعضای ارکستر به این نتیجه رسیده اند که واکنش شنوندگان زمانی که آنها از نت استفاده نمی کنند خیلی بیشتر است:“ شنوندگان عاشق دیدن این صحنه هستند.”
نگاهی به وضعیت خواننده و خواننده سالاری در موسیقی معاصر ایران (V)

نگاهی به وضعیت خواننده و خواننده سالاری در موسیقی معاصر ایران (V)

البته این مساله به برخی نوازندگان نیز سرایت کرده و برای مثال شاهد هستیم گروه شیدای کنونی نیز با همین وضعیت اداره می شود و اکثر نوازندگان این گروه از حقوق های هنری خود ناراضی هستند و آن را در شأن هنری خود نمی دانند. متاسفانه همانگونه که قبلا نیز ذکر شد هنرمندان خوانندۀ ما نه تنها تلاشی در جهت رفع این مشکلات فرهنگی و هنری نمی کنند بلکه در تلاش هستند تا این وضعیت همچنان به نفع آنها حفظ شود و آنها بتوانند از این مسیر، درآمد و حقوق بیشتری داشته باشند.
جک برایمر، سلطان انگلیسی کلارینت (II)

جک برایمر، سلطان انگلیسی کلارینت (II)

یک روز برایمر ساعت ۴ مدرسه را ترک کرد تا به دعوت بیچام به منزل او در سن جانز وود برود. بیچام از او پرسید: «چه چیزی را بنوازیم پسرم؟» در نتیجه این گزینش، برایمر به یکی از اعضای بخش سازهای بادی ارکستری تبدیل شد که قرار بود اجرای تروجان ِ برلیوز (Berlioz) آن از تلوزیون پخش شود. این گروه سازهای بادی، موسیقی بی نظیری را اجرا کرد که کیفیت فوق العاده ای داشت. یکبار هم طی اجرا بیچام بر روی سکو و استرائوس بین تماشاچیان شاهد اجرای آهنگ “دون جوئان” خود بود.
گفتگوی ما ده ساله شد!

گفتگوی ما ده ساله شد!

جشن دهمین سالگرد فعالیت ژورنال موسیقی گفتگوی هارمونیک دیروز، دوم خرداد در فرهنگسرای نیاوران به اجرا رسید. چنانکه مستحضرید، قرار بود جشن در روز اول خرداد در فرهنگسرای نیاوران برگزار شود و افراد بسیاری برای همراهی ما در این برنامه، اعلام آمادگی کرده بودند ولی به دلیل یک سوء تفاهم در ساعت برگزاری این برنامه، مسئولان فرهنگسرای نیاوران پیش نهاد تعویق برگزاری جشن به روز دوم خرداد را دادند.
محبوبه خلوتی

محبوبه خلوتی

صنعت موسیقی آماده حمله

صنعت موسیقی آماده حمله

صنعت موسیقی، در ادامه کوشش برای از میان برداشتن دزدی موسیقی در اینترنت، برای تعقیب و یافتن گیرندگان و فرستندگان موسیقی بر روی شبکه و دوباره به حالت تهاجمی درآمده است.
گزارشی از یک ضبط میدانی (III)

گزارشی از یک ضبط میدانی (III)

به محض رسیدن به شهر کارص با رابطم، آقای سینان اُپاک، که قرار ملاقات با «عاشیق یِل‏دیز» را برای من هماهنگ کرده بود، تماس گرفته و به دیدارش رفتم. پس از تماس تلفنی قرار بر ملاقات در صبح روز بعد گذاشته شد. روز بعد پس از ملاقاتی یک ساعته با عاشیق یِل‏دیز قرار برای ظهر روز بعد جهت ضبط و مصاحبه گذاشتم. نکته‏ی جالب توجه اینکه عاشیق یِل‏دیز که بسیار با تجربه، حرفه‏ای و در کار خود مسلط است تا زمانی که رابطم من را به عنوان یک نوازنده معرفی نکرده بود برخوردی جدی با من نداشت اما پس از آنکه او متوجه شد من شخصاً نوازنده هستم برخوردش تغییر کرد و بسیار جدی‏تر با من صحبت کرد. به طور مثال در ابتدا پاسخ‏هایش کوتاه بود ولی پس از معرفی با تفصیل بیشتر سوالات را پاسخ می‏داد. باری ظهر روز بعد قبل از ساعت مقرر، جمعه دوازده ظهر، به محل قرار که «مرکز فرهنگی عاشیق شَنلیک» است رفتم و منتظر آمدنِ عاشیق یِل‏دیز شدم. «مرکز فرهنگی عاشیق شَنلیک» که به نوعی نیمه دولتی است بازمانده‏ی «خانه‏های فرهنگِ مردمی» است که پس از تأسیس جمهوری در ترکیه ایجاد شدند (Atlı ۲۰۱۳).
جولیا فیشر، ویرتوز ویولون و پیانو (I)

جولیا فیشر، ویرتوز ویولون و پیانو (I)

جولیا فیشر (Julia Fischer) در ۱۵ جولای ۱۹۸۳ در مونیخ آلمان و از پدر و مادری آلمانی-اسلواک متولد شد. مادرش ویرا فیشر (نام خانوادگی پدری: کرنکوا) از اقلیت آلمانی در اسلواکی بود که در سال ۱۹۷۲ از کوشیتسه (Kosice)، اسلواکی به جمهوری فدرال آلمان مهاجرت کرده بود. پدرش فرانک-مایکل فیشر ریاضیدانی بود که در شرق آلمان متولد شده بود و در همان سال ۱۹۷۲ از ساکسونیتوی شرقی به آلمان غربی نقل مکان کرد.
احمدیان: موسیقی کلاسیک در ایران درآمد کافی ندارد

احمدیان: موسیقی کلاسیک در ایران درآمد کافی ندارد

نوازندگی موسیقی کلاسیک در ایران حرفه درآمدزایی نیست. جدای از آن تصادف نسبتا شدیدی که با یک دستگاه مینی بوس خطوط درون شهری داشتم، ضایعه ای را در ناحیه گردنم ایجاد کرد که محرومیت مادام العمر از نوازندگی این ساز نازنین را برای من به همراه داشت.
طهرانیان: آثارم را در معرض نقد قرار دادم

طهرانیان: آثارم را در معرض نقد قرار دادم

البته که دیدم اما شما به طور کلی پرسیدید! در دانشگاه هنر خانم آیلین ارجمند در دوره کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل هستند که بسیار گیتاریست خوبی هستند و اجراهایی که از ایشان شنیده ام واقعا عالی بودند. آقای مهرگان نجفی بسیار گیتاریست خوب و موسیقیدان خوبی هستند. در دانشگاه آزاد آقای محمد صالحی تحصیل می کنند که بسیار موسیقیدان خوب و گیتاریست خوبی هستند. خانم فرناز خیابانی که بسیار تمیز و با موسیقی خوب به اجرای قطعات می پردازند. همچنین یک آلبوم از حامد پورساعی شنیدم که بسیار با تکنیک خوبی اجرا شده بود.