نقش سل در حیات سایتهای موسیقی ایران

امروز با گسترش اطلاعات در محیط وب و امکان کپی برداری سریع از مطالب سایتها، وب سایتهایی که ماهیتی بجز سرقت مطالب از سایتها و نشریات اینترنتی دیگر ندارند، عرصه ای برای خودنمایی یافته اند. جالب اینکه شیوع این سایتها و حتی آگاهی کاربران از رویه ی این سایتها – به دلایلی که بررسیدن آنها در حوصله ی این مطلب نمی گنجد ـ امری عادی تلقی شده و این سایتها با وجود ماهیت و روش ناعادلانه ی خود در کنار دیگر سایتها به فعالیت خود ادامه می دهند و گاه بازدید کنندگانی فراوان نیز به دست آورده اند.

بویژه اگر این سایتها به جمع آوری اخبار و مطالب گوناگون از چند منبع بپردازند رفته رفته ترجیح بازدید کنندگان به دلیل صرفه جویی در وقت به سمت بهره برداری از یک سایت برای بدست آوردن کلیه اخبار و اطلاعات مربوط به آن روز معطوف شده که این امر به تدریج به کاهش بازدید کنندگان منابع اصلی و از بین رفتن وقت و انرژی سایتهای دیگر می انجامد.

در اکثریت سایتها به رسم معمول و قدیمی نشریات کاغذی عبارت « استفاده از مطالب سایت بدون ذکر منبع مجاز نمی باشد.» به چشم می خورد. نتیجه قرار دادن این عبارت و تاکید موکد مسئولین سایتها در نهایت آنست که سایتهای سارق به خود زحمت می دهند و در زیر مطالب بصورت کمرنگ و نا واضح از سایتی که مطلب از آن دزدیده گردیده نیز یادی می کنند و قطعا می پندارند با این کار که بدون اجازه صاحب اثر و نویسنده انجام گرفته در جهت نشر و گسترش مطلب او قدم بزرگی برداشته اند!

حال آنکه تفاوت نشریات کاغذی و مجلات اینترنتی در اینست که علاوه بر ذکر عنوان منبع با برقراری لینک، امکان رجوع به منبع اصلی را هم برای بازدید کننده فراهم آورد که طبعا رجوع به منابع اصلی او را با میزان گسترده تری از مطالب آشنا می سازد.

در بیشتر سایتهای سارق ذکر عنوان سایتها بدون برقراری لینک به چشم می خورد و با این حرکت عملا هیچ اقدامی در جهت معرفی واقعی منابع صورت نگرفته زیرا بازدیدکنندگان باید وقت زیادی را صرف جستجوی منبع اصلی کنند.

هرچند که امروز برای برخی از مجلات و نشریات کاغذی که دارای سایت هم هستند، تعداد بازدیدکنندگان به دلیل برخورداری از مخاطبان عمده غیر اینترنتی، چندان دارای اهمیت نیست اما برای برخی از سایتها که فقط در فضای مجازی مخاطب دارند، میزان بازدید کننده اهمیت حیاتی دارد. چرا که برخی از این سایتها تنها با وجود تبلیغات، قادر به ادامه فعالیت هستند.

با توجه به آنچه گفته شد، تنی چند از اداره کنند گان سایتهای موسیقی، گرد هم آمده و در جهت چاره جویی از این مشکل، برآمدند تا با توجه به کمبود سایتهای فعال و جدی در زمینه موسیقی، راه بر فعالیت همین تعداد اندک نیز بسته نشود.

در جریان این جلسات تصمیم برآن شد که پایگاهی برای معرفی وب سایتهای فعال موسیقی( غیر تجاری) و همچنین جمع آوری و در اختیار گذاشتن اخبار روز با لینک مستقیم به منبع، تاسیس گردد.

با گذشت یک سال از فعالیت سایت «سل»، هر روز بسیاری از علاقمندان موسیقی به این فهرست رجوع میکنند و از اخبار و مقالات جدید موسیقی، بهر میبرند. تا امروز ۶۵۰۲ خبر و مقاله در قسمت فارسی این فهرست وارد شده است.

در Sol.ir، فقط مقالاتی جمع آوری میشود که به نوعی به موسیقی -غیر تجاری و جدی- ایران (نه فقط موسیقی ایرانی) میپردازند و در ستون هنرمندان آن نیز هنرمندانی که فعالیت جدی موسیقی داشته اند (با تایید هیات گردانندگان سل) وجود دارند. اخیرا بخش انگلیسی این سایت نیز راه اندازی شده که فهرستی از اخبار موسیقی ایران را به زبان انگلیسی شامل می شود و به تازگی امکان جستجو در لینکهای پیشین نیز فراهم آمده است.

www.Sol.ir

7 دیدگاه

 • علیرضا جواهری
  ارسال شده در اسفند ۲۱, ۱۳۸۵ در ۱۲:۳۳ ق.ظ

  به واسطه ی زحمات بدون چشمداشت هنرمند و هنردوست گرانقدر سجاد پورقناد عزیز وهمکارانشان به راحتی در جریان اخبار روز موسیقی قرار می گیریم
  جا دارد در اینجا از زحمات سجاد عزیز و تمامی دوستان همکار ایشان تشکر و قدر دانی کنم

  با سپاس

  علیرضا جواهری

 • ارسال شده در اسفند ۲۱, ۱۳۸۵ در ۵:۴۹ ب.ظ

  سپاسگزار احساس پاک و زیبای تمامی دست اندر کاران سایت زیبای “سل” هستم.
  سعید جلالیان

 • نادر بانکی
  ارسال شده در اسفند ۲۲, ۱۳۸۵ در ۳:۳۶ ب.ظ

  شما کار پر ارزش خود راادامه دهید. مردم هم سایت خوب و بد را از هم تشخیص مد دهند.

 • ارسال شده در اسفند ۲۳, ۱۳۸۵ در ۹:۱۰ ق.ظ

  با سلام
  از زحمات همیشگی دوست عزیز آقای سجاد پورقناد و دوستان ایشان در سایت سل و هارمونی تاک سپاسگزارم. گردآوری اخبار و مطالب گوناگون حوزه موسیقی سنتی کشور، حرکتی بسیار بزرگ و ارزنده بود که امیدوارم در سال آینده نیز تدوام داشته باشد.
  موفق باشید

 • ارسال شده در اسفند ۲۵, ۱۳۸۵ در ۱:۵۹ ب.ظ

  سلام
  اطلاع رسانی موسیقی آن هم در وانوفسای کنونی کاری درخور تحسین و احترام است از زحمات شما سپاسگذارم
  یمین غفاری

 • ارسال شده در آبان ۹, ۱۳۸۶ در ۷:۴۰ ب.ظ

  افرین به این ایده

 • علي
  ارسال شده در آبان ۱۱, ۱۳۸۷ در ۱:۴۱ ب.ظ

  بهتر نیست قضاوت رو به خود بازدید کننده یسپاریم ؟؟؟
  این کار در صورتی که با ذکر منبع باشد دزدی نیست / مهم این است که کاربر مطالب مربوطه را مطالعه کند و به پیشرفت موسیقی کمک کنیم
  حال اگر با ذکر منبع باشد مشکلی نیست …
  استفاده از کلمه سارق برازنده شخصیت شما نیست

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

مروری بر آلبوم «ایران زمین»

سوال این است که آیا می‌توان خلاقیت را آموزش داد؟ و جواب این که حتا اگر هم نتوان، حداقل می‌شود با برانگیختن و آزاد گذاشتن، آدم‌های صاحب خلاقیت را تشویق به استفاده از آن کرد و پروراند. آنچه هشت آهنگساز نوجوان آلبوم ایران‌زمین و مدیر هوشیار «پروژه‌ی آهنگسازان جوان»، امیرمهیار تفرشی پور، به اعتبار موسیقی‌شان به صحنه‌ی امروزین موسیقی ما می‌آورند دقیقا پاسخی است که دیدیم.

آلبوم «در محاصره» با آهنگسازی منتشر شد

یکی از کنسرت‌های ارکستر «خنیاگران مهر» به سرپرستی و آهنگسازی بهزاد عبدی در قالب آلبوم صوتی تصویری «در محاصره» به خوانندگی محمد معتمدی، توسط نشر «پردیس موسیقی معاصر» منتشر شد. آلبوم «در محاصره» مشتمل بر یکی از کنسرت‌های ارکستر «خنیاگران مهر» به سرپرستی بهزاد عبدی که مرداد ماه سال ۱۳۹۵ به خوانندگی محمد معتمدی در تالار وحدت تهران روی صحنه رفت، در قالب یک اثر صوتی تصویری توسط نشر «پردیس موسیقی معاصر» وارد بازار موسیقی شد. این مجموعه همزمان با کنسرت‌های اروپایی ارکستر «خنیاگران مهر» در کشورهای فرانسه، سوئیس، کانادا و آمریکا نیز به صورت فیزیکی و دیجیتال در دسترس مخاطبان قرار گرفته است.

از روزهای گذشته…

بررسی جنبش احیای موسیقی دستگاهی در نیمه سده‌ حاضر (I)

بررسی جنبش احیای موسیقی دستگاهی در نیمه سده‌ حاضر (I)

جنبش احیا یا بازگشت به موسیقی سنتی (دستگاهی) ایران که در سال‌های دهه‌ی ۴۰ شمسی آغاز شد، به نوعی تابعی از انواع بازگشت به هنرهای سنتی و فرهنگ قدیم بود، که در آن زمان به عنوان یک جریان روشنفکری و در تقابل نسبی با سلیقه‌ی هنر رسمی قرار داشت (هر چند، گاهی نیروهای درون حاکمیت وقت نیز، به دلایل مختلف از آن حمایت می‌کردند). این پدیده پس از آن که در دهه‌ی ۵۰ به اوج قدرت خود رسید و به بار نشست، تقریبا تمامی فعالیت‌های موسیقی را در ایران تحت تاثیر قرار داد و آن چنان فراگیر شد که حتا حوزه‌هایی را هم که به طور مستقیم با موسیقی دستگاهی رابطه نداشتند، در برگرفت. درست به همین دلایل پژوهش درباره‌ی این برهه از تاریخ موسیقی ایران و جریان‌های مربوط به آن یکی از حوزه‌های مهم پژوهش در موسیقی را تشکیل می‌دهد.
هرکول پوآرو

هرکول پوآرو

کارآگاهی بلژیکی برای اولین بار با نام هرکول پـوآرو (Heccule Poirot) در سال ۱۹۲۰ در اولین رمان آگاتا کریستی (Agatha Christie) به نام “The Mysterious Affair At Styles” ظاهر شد. با موفقیت بی مانندی که این رمان بدست آورد، کریستی تا سال ۱۹۷۵ که رمان “The Last Case” را نوشت بارها و بارها از این شخصیت در رمانهای خود استفاده کرد.
روش سوزوکی (قسمت چهارم)

روش سوزوکی (قسمت چهارم)

این داستان در حدود چهارده یا این پانزده سال قبل در یک فصل بهاری در شهر اودا (Ueda) در حوزه شینشو (Shinshu) اتفاق افتاد. شرکت کنندگان پرورش استعدادها، در یک محیط مطبوع در خانه یکی از آشنایان به دور هم جمع شدند. بچه های خانم شیمادا و خانم کیوچی با ویلونهای کوچکشان وارد شدند.
احمدیان: پدرم اشتباه کرد!

احمدیان: پدرم اشتباه کرد!

همزمان با پایان جنگ در سال ۱۳۶۷، تصویری میهمان خانه های ایرانیان خسته از جنگ شد که تا امروز در خاطر بسیاری مانده است. جوانی خوش چهره و خوش صدا که برنامه ای از ارکستر سمفونیک صدا و سیما را معرفی و با عوامل آن برنامه مصاحبه می کرد؛ این جوان خود از اعضای ارکستر سمفونیک تهران و به گفته اهالی فن، از با استعدادترین هنرمندان فاگوت نواز جوان آن روزگار بود؛ محمدرضا احمدیان… محمدرضا احمدیان در اواسط دهه ۶۰ از ارکستر سمفونیک تهران به ارکستر صدا و سیما پیوست و در این سازمان بود که فعالیت های خود را در زمینه آهنگسازی آغاز کرد. زمانی که هنوز به دهه سوم زندگی خود نرسیده بود به مقام معاونت موسیقی سازمان صدا و سیما رسید (۱) که آنزمان مدیریت موسیقی این سازمان با دکتر بهمن ریاحی، پدیده آهنگسازی آن دوران بود. شاید درخشان ترین دوران موسیقایی رادیو پس از انقلاب، مربوط به دوره مدیریت دکتر ریاحی در این سازمان باشد.
لئو فندر شخصی که نمی توانست حتی یک نت بنوازد

لئو فندر شخصی که نمی توانست حتی یک نت بنوازد

کلارنس لئونیداس فندر (Clarence Leonidas Fender) در سال ۱۹۰۹ در کالیفرنیای آمریکا بدنیا آمد. او از کودکی به مسائل برقی و مهندسی علاقه بسیاری داشت و دائم در حال ساخت و تعمیر رادیو و دیگر وسایل الکتریکی بود.

شریفیان: تکلیفمان را روشن کنیم

شریفیان: تکلیفمان را روشن کنیم

اینها حقیقتاً انسان را ناراحت و دلزده می کند و فکر می کنم راهش این است که یک بازنگری ها و فکرهایی برای به وجود آوردن فضای مناسب رشد برای خود مان بکنیم. تکلیف خود مان را یک مقدار روشن کنیم و به خلاقیت ها بپردازیم و به آنها اجازه رشد بدهیم. خیلی از اتفاقاتی که در سینما می افتند می بینیم جنبه های انتقادی اجتماعی دارند. خب این خیلی خوب است. اما در نهایت انتقادی که راه حل نداشته باشد…
متبسم: من فرزند گروه های پیشین هستم!

متبسم: من فرزند گروه های پیشین هستم!

اگر بخواهیم مقایسه ای بین گروه دستان و گروه های موجود در ایران داشته باشیم قطعا باید از نظر تفکر آهنگسازی و تاثیر آهنگساز این موضوع را بررسی کنیم. در همین راستا می توان دستان را با ارکستر سازهای ملی به سرپرستی فرامرز پایور مقایسه کرد و البته اینکه من جنس کارهای حسین علیزاده و پرویز مشکاتیان را می پسندم و باید بگوییم که دستان فرزند این گروه ها است که در یک روند طولانی و با یک آنسامل کوچک تر حرکت کرده است؛ حال ممکن است از نظر صدادهی قابل مقایسه با یک گروه ۱۰ نفره نباشد اما از نظر تفکر آهنگسازی این گونه است.
مرور آلبوم «باغ بی برگی»

مرور آلبوم «باغ بی برگی»

زبان اصالت برای مدرنیست‌ها یا آهنگسازان «موسیقی معاصر» ما معادل منطق زبانی است. عمدتاً گنجینه‌ی از پیش موجود دستگاهی را می‌کاوند تا بخشی از منطقش را در بستری آشنازدایی‌شده به‌کارگیرند و موسیقی به‌راستی پیشرو بیافرینند. برای بعضی (که بیشتر در خارج از ایران کار و زندگی می‌کنند) همین برداشت ماده‌ی اولیه کافی است. ماده‌ای که برداشته‌اند یا منطقی که ترکیب کرده‌اند به‌قدر کافی ناآشنا هست که «مدرن» بنماید. اما برخی دیگر از این پله فراتر می‌روند. درک و جذب منطق زبانی و توان تکلم با آن ولو با کلماتی که از آنِ همان زبان نیست، هدفشان می‌شود (گرچه گاه ناخودآگاه). آنها در پی چیرگی نوآورانه بر منطق کهن و تصعید آن به جهانی نو هستند.
چند تصویر از حضور نوازندگان در شهر تهران: ایستگاه‌های مترو (III)

چند تصویر از حضور نوازندگان در شهر تهران: ایستگاه‌های مترو (III)

ایستگاه قیطریه: ماجرای نوازندگان ایستگاه قیطریه هم در نوع خود جالب است. خودبسندگی و سیستم کمابیش پیچیدهٔ نوازندگان این نقطهٔ شهر تهران تا آن‌جا پیش رفته بود که نوازنده‌ها، که به‌ندرت یک‌نفر بودند، گاه در نوبت می‌ماندند و بین خودشان وقت تعیین می‌کردند. این‌جا برخلاف متروی انقلاب نوازنده‌ها تنها قطعات بسیار شناخته‌شده را اجرا نمی‌کردند و به‌هیچ‌وجه به سبک‌هایی خاص محدود نبودند. از سه سال پیش که رفت‌و‌آمدم به این ایستگاه شروع شد، چندوچون این اجراها تفاوت‌های زیادی کرده است. اوّلین آن‌ها معمولاً دو نوازندهٔ گیتار بودند که بیرون فضای ایستگاه می‌ایستادند.
نخستین جشنواره وبلاگها و سایتهای موسیقی ایران در سال ۹۰

نخستین جشنواره وبلاگها و سایتهای موسیقی ایران در سال ۹۰

در نشستی که دوشنبه ۲۲ اسفند در خانه موسیقی برگزار شد، هیات داوران جشنواره وبلاگ ها و سایت های موسیقی، خبر برگزاری این جشنواره در سال ۹۰ را اعلام کردند. لازم به ذکر است جشنواره وبلاگ ها و سایت های موسیقی، از سال گذشته قصد برگزاری این جشنواره را داشت اما در سال ۸۹ امکان برگزاری این مسابقه فراهم نشد.