- گفتگوی هارمونیک Harmony Talk - http://www.harmonytalk.com -

Radio K.A.O.S – I

سال ۱۹۷۹ راجر واترز در حال ساخت یک مستند رادیویی درباره آلبوم “The Wall” بود که با جیم لد (Jim Ladd تهیه کننده برنامه های رادیویی و از مشهورترین DJ های راک رایدو در آمریکا) ملاقات کرد. این ملاقات نقطه شروع رابطه دوستانه و صمیمی ای بود که تا به امروز نیز ادامه یافته است.

دوستی با جیم لد همچون نوری به زندگی تیره و تار واترز تابید و الهام بخش او برای ادامه فعالیت هنری او شد بطوریکه واترز به تدریج به تعهد جیم لد نسبت به شبکه رادیویی “KMET” (رادیوی محلی پخش موسیقی در لوس آنجلس) و تلاش های بی وقفه اش به منظور تغییر و اصلاح روند برنامه ریزی آن شبکه علاقمند شد.

audio fileRadio Waves

واترز در سال ۱۹۸۵ واترز ترانه ای با عنوان “Get Back To Radio” نوشت که به نظر می رسد تجربه دوستی و همکاری واترز با “Ladd” و همچنین خاطرات کودکی اش در زمانی که شب ها به رادیو گوش می سپرد در نگارش آن بی تاثیر نبوده است.

حادثه ای که در سال ۱۹۸۵ در اعتصاب معدنچیان در انگلستان رخ داد و طی آن یک راننده تاکسی در حالی که یکی از معدنچیان را به محل کارش می رساند به قتل رسید، الهام بخش واترز برای نوشتن ترانه “Who Needs Information” و پس از آن “Me Or Him” شد. این دو ترانه از جمله موسیقی هایی هستند که در آلبوم “Radio K.A.O.S” مورد استفاده قرار گرفت.

واترز از زمانی که گروه پینک فلوید را ترک کرد در اندیشه تهیه اولین آلبوم انفرادی و پیاده سازی ایده هایش در آن بود. این آلبوم که ضبط آن در مدت سه ماه به پایان رسید، نتیجه کار بر روی ۱۶ آهنگ مربوط به سالهای پس از ۱۹۸۶ بود.

ضبط این آلبوم با همکاری گروه “Bleeding Heart” انجام شد و به آن علاوه بر هشت آهنگ تهیه شده برای آلبوم Radio K.A.O.S، دو آهنگ “”Get Back To Radio و “Going To Live In LA” نیز افزون گشت، به علاوه اجرای زنده آهنگ “Molly’s Song” نیز در این آلبوم به چشم می خورد.

واترز یک بار طی مصاحبه ای اعلام نموده که در نظر دارد یک آلبوم EP از آهنگ های منتشر نشده در پروژه مذکور را برای علاقمندان روانه بازار نماید، اما چنین آلبومی هیچگاه منتشر شد.

audio fileWho Needs Information

در ماه آوریل سال ۱۹۸۷، طی یک خبر ناگهانی در مطبوعات، انتشار آلبوم “Radio K.A.O.S” و متعاقب آن برگزاری یک تور توسط واترز اعلام گردید. درست مانند “The Wall” از مراحل مختلف ضبط این آلبوم و نیز اجراهای زنده آن، فیلم هایی تهیه شد.

شروعی نا موفق
ترانه “Radio Waves” اولین قطعه آلبوم مذکور، در یازدهم ماه مه در انگلستان و در ششم ژوئن سال ۱۹۸۷ در آمریکا انتشار یافت. اما واترز در آن زمان از پخش رادیویی و تلویزیونی آن چندان راضی به نظر نمی رسید. این آلبوم در پانزدهم ژوئن وارد بازار شد و متاسفانه با امید بسیاری که واترز به سود اقتصادی این کار داشت، با موفقیت مالی چشمگیری مواجه نشد.

شاید شرایط نامساعد واترز از لحاظ روحی و تلاشی که برای ساخت یک آلبوم مدرن داشت در این امر بی تاثیر نبود. او خود در این باره می گوید:

“من و یکی از تهیه کنندگان، هر دو سعی و تاکید بسیاری بر ساخت یک آلبوم مدرن داشتیم. متاسفانه چنین اجباری سبب شد دست به کارهایی بزنم که رغبت چندانی به آنها نداشتم. شاید اصلا نباید این آلبوم را ضبط می کردم.”

بد نیست اشاره کنیم که واترز در این کار برای اولین بار از “drum machines” نمود.

جو حاکم بر بازار موسیقی آن زمان سبب شده بود، منتقدان این عرصه دید مثبتی نسبت به پخش رادیویی آهنگ های متعدد نداشته باشند. نقدهای متفاوتی که در مورد این آلبوم منتشر شد نیز چندان تاثیر گذار نبود، هر چند بسیاری آن را در مقایسه با آلبوم”The Pros And Cons Of Hitch-Hiking” نوعی پیشرفت تلقی نمودند.