درباره «مستر کلاس»

شاید شما بارها با عنوان «مستر کلاس» در موسیقی برخورد داشته اید و این سوال برای شما بوجود آمده باشد که این کلاس برای چه افرادی و در چه سطحی است؟ آیا کلاسی است برای نوازندگان پیشرفته موسیقی؟ برای شرکت در این کلاس ها چه سطحی از مهارت در نوازندگی لازم است؟

عنوان «مسترکلاس» به برگزاری یک کارگاه آموزشی عمدتا در زمینه موسیقی گفته می شود که از طرف یک فرد خبره در زمینه موسیقی (البته مستر کلاس می تواند هر شاخه ای از هنر را نیز شامل شود) که نیاز باشد دانش در سطح بالاتری به مخاطبین منتقل کند را شامل شود.

نحوه برگزاری مرسوم به این صورت است که یک یا چند شاگرد در سطح متوسط و پیشرفته قطعاتی را که از قبل آماده نموده اند اجرا می نمایند و سپس استاد مربوطه به آنها توصیه هایی در زمینه چگونگی اجرای قطعه میدهد که شامل بررسی سبک آهنگساز، بررسی و رفع مشکلات تکنیکی نوازنده از نظر اجرا و بیان موزیکال می باشد که در این بین نیز بارها هنرجو قطعه را از قسمتهای مختلفی می نوازند تا موارد مربوطه به صورت عینی و عملی مورد بررسی قرار گیرد.

در مسترکلاس این انتظار می رود که سمت و سوی مباحث به بررسی جزئیات موسیقی باشد تا تذکر و رفع نکات پایه و ابتدایی چون کوک و ریتم! مباحث مقدماتی آموزشی نیز مسلما مورد بحث و بررسی قرار نمی گیرد پس الزاما نوازنده داوطلب برای اجرا باید در سطح خوبی از توانایی تکنیکی و دانش موسیقی باشد، هر چند در نهایت محتوای کلاس و سطح کلاس بستگی به برگزار کننده و اهداف وی دارد اما این انتظار میرود تا در این کلاس هنرجو بتواند نگاه متفکرانه تری نسبت به اجرای موسیقی داشته باشد؛ مسلما مباحث مقدماتی موسیقی جایگاهش در کلاس های مختلف آموزشی می باشد نه مستر کلاس!

در بسیاری از این کلاسهای هنرجوی منتخب برای اجرا از قبل تعیین سطح می شود و با توجه به سوابق اجرایی قبل از برگزاری کلاسها، هنرجو انتخاب می شود تا در روز مستر کلاس به اجرا بپردازد و دیگرانی هم (در بیشتر مواقع) به عنوان شنونده در این کلاس حضور دارند و یا در کلاس هایی با گرایشات تخصصی از هنرجویی ثبت نام عمل می آید که شرایط مندرج در فراخوان مستر کلاس را داشته باشند.

پس تا اینجا با هم مرور کردیم که: مستر کلاس در سطوح مختلفی برگزار می گردد و شیوه برگزاری و سطح کیفی به اهداف برگزار کننده ارتباط مستقیمی دارد و به تفسیری که به اشتباه مرسوم شده است، این کلاس اصولا ارتباطی به اساتید ندارد و کلاس اساتید نیست! هر چند بدیهی است مستر کلاسی که یک نوازنده در سطح بالای جهانی برگزار می کند، بررسی اصول مقدماتی و یا متوسطه نوازندگی نیست!

به عنوان مثال مستر کلاس آندرس سگوویا که به پدر گیتار کلاسیک معاصر شهرت داشت، عمدتا محل تجمع و حضور فعال نوازندگان حرفه ای این سبک را شامل می شد و مباحث مورد بحث بر سر جزئی ترین نکات تکنیکی و موسیقیایی یک قطعه بود که با توجه به جایگاه وی، این الزام وجود داشت که در این مستر کلاس اساتید و نوازندگان خبره این سبک به عنوان هنرجو حضور یابیند.

بسیاری از نوازندگان پس از کنسرت به برگزاری مستر کلاس اقدام می نمایند که ابداع کننده این سنت را باید فرانتس لیست دانست، هرچند در ادامه مستر کلاس های ارزشمندی توسط نوازندگانی چون: یهودی منوهین، ایزاک پرلمن، ولادمیر هارویتز بارها برگزار شد و هر کدام از این کلاسها جدا از سطح کیفی بالا، به عنوان یک رویداد افتخار آمیز برای شرکت کنندگان این مستر کلاس ها محسوب شده است.

برای یک موزیسین کلاسیک بسیار مهم است که از تجربیات نوازندگان برجسته که در سطح بالاتری از نوازندگی هستند استفاده نماید.

مستر کلاس های دیگری هم هستند که از آن به عنوان مستر کلاس کوچک یاد می کنند که در این دوره ها سعی می شود، به یک زمینه و موضوع خاص و یا جدید پرداخته شود.

2 دیدگاه

 • MD
  ارسال شده در شهریور ۱۰, ۱۳۹۳ در ۸:۰۶ ق.ظ

  درود .

  در مستر کلاس چطور کارهای یک هنرجوی آهنگساز ارزیابی می شوند ؟
  نسبت به اهنگساز در این متن کم لطفی شده بود.

 • ارسال شده در مهر ۱۸, ۱۳۹۷ در ۱۱:۵۳ ب.ظ

  ممنون از شما دوست عزیز

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

نظر من، نظر شما، نظر او

خیلی پیش می‌آید که در واکنش به یک نقد بشنویم؛ «این نظر نویسنده است». آیا تا به‌حال دقیقاً فکر کرده‌ایم که چنین جمله‌ای یعنی چه؟ کسی که این جمله را می‌گوید درواقع دارد اعتبار حکم‌های درون نقد را زیر سؤال می‌برد. می‌گوید آنها از جنس «نظر شخصی» هستند. اولین مفهومی که از نظر شخصی به ذهنمان می‌آید چیزی است مثل این جمله «قورمه‌سبزی خیلی خوب است». این «نظر» گوینده است درباره‌ی یک غذا. آنجا «شخصی» بودنش معلوم می‌شود که یک نفر دیگر پیدا می‌شود و درست برعکسش را می‌گوید و ما هم راهی پیدا نمی‌کنیم که بگوییم کدام درست گفته. فقط می‌توانیم بگوییم با اولی موافقیم یا با دومی. یعنی وابسته به «شخص» گوینده یا شنونده است.

تحقیقی درباره باربد؛ موسیقیدان دوره ساسانی (III)

محمدالله مستوفی گوید: در زمان بهرام کار مطربان بالا گرفت چنانکه مطربی روزی بصد درم قانع نمیشد بهرام گوراز هندوستان دوازده هزار لولی آورد که نوادگان ایشان هنوز در ایران مطربی می کنند.

از روزهای گذشته…

طراحی با اتوکد (II)

طراحی با اتوکد (II)

حال نقطه تقاطع را مرکز دایره خود قرار داده، دایره ای با همین شعاع رسم می کنیم. برای این کار از نوار ابزار گزینه Circle را انتخاب یا حرف C را وارد و Enter را می زنیم. اکنون موس را به نقطه مورد نظر برده و کلیک کرده و حرکت می دهیم، سپس عدد ۸۰ میلیمتر را که شعاع ماست وارد می کنیم. دایره مورد نظر رسم شد.
چشمه ای جوشیده از اعماق (III)

چشمه ای جوشیده از اعماق (III)

برای پارت سکوت فرصتی است برای اندیشیدن. اندیشیدن به اینکه آیا چیزی برای گفتن داریم یا نه و اینکه آیا اساساً چیزی باید گفته شود یا نه؟ در چنین نگاهی اهمیت سکوت ها هیچ کم از گفته ها نخواهد بود و پارت نیز بر همین نکته تأکید دارد: سکوتها بسیار مهم اند. او سبکی که حاصل دوره سکوت خود بود را “تینتینابلی” (tintinabuli) نامید.
بررسی اجمالی آثار شادروان <br /> روح الله خالقی (قسمت نهم)

بررسی اجمالی آثار شادروان
روح الله خالقی (قسمت نهم)

آنانکه مدتی با آثار قلمی خالقی زیسته و از این طریق پیوندی معنوی با وی یافته اند، به علائق وی به طبیعت، به گل و بوستان و به فضاهای سرسبز روستاهای سرزمین آباء و اجدادیش نیک واقفند.
کاوه رهنما

کاوه رهنما

متولد ۱۳۴۶ تهران لیسانس الکترونیک نوازنده پیانو، پژوهشگر موسیقی
اشتباه بزرگ هنگام اجرای کنسرت

اشتباه بزرگ هنگام اجرای کنسرت

گروه استونز، در فاصله جدایی تا مرگ جونز، میک تیلور (Mick Taylor) را جایگزین او کرده بودند که نامش برای اولین بار در آلبوم Let It Bleed آمد.
«ما بی وطن ها…»

«ما بی وطن ها…»

«استانبول» برای من همیشه تداعی‌کننده‌ دو موضوع بوده: شهرِ مقصد هزاران ایرانیِ گریزان از جنگ در سال‌هایی نه‌چندان دور، و شهری که محل زندگی ثمین باغچه‌بان، آهنگساز صاحب‌نام و مهاجر ایرانی است.
بوطیقای ریتم (VII)

بوطیقای ریتم (VII)

اکنون به نظر می‌رسد زمانی است که بیش از متر باید بر ریتم و مسائل آن متمرکز شویم؛ یعنی جمله‌هایی حاوی کشش‌ها و معمولا بلندتر از یک واحد متریک. ریتم را درک دیرندها و الگوسازی دیرندی گرفتیم و گروه‌سازی را نیز عامل پیوند زننده‌ی آن با متر فرض کردیم. در همین تعریف نوعی اشاره‌ی محو به پیش‌بینی کردن وجود دارد. به این مفهوم، درک ساختار یعنی تشکیل الگویی زمانی در ذهن که قابل بازشناسی (البته مرتبط با موسیقی قابل تکرار) نیز باشد.
موسیقی معاصر با کرانگله

موسیقی معاصر با کرانگله

کارلین هو (Carolyn Hove) نوازنده ابوا و کرانگله (Oboe & English horn) از سال ۱۹۸۸ همراه با ارکستر فیلارمونیک لس آنجلس توانسته است، توانایی های خود را در امر نوازندگی نشان دهد و امروز یکی از برجسته ترین نوازندگان این رشته است. او تحصیلات خود را در زمینه موسیقی در کنسرواتوار موسیقی Oberlin به پایان رسانده و در سال ۱۹۸۶ توانسته جایگاه مناسبی را بعنوان نوازنده در ارکستر سمفونیک San Antonio بدست آورد.
سایه سار بلوط بر دامن زاگرس

سایه سار بلوط بر دامن زاگرس

هفدهم اسفندی که گذشت برای دیدن این جشنواره وارد نورآباد ممسنی فارس شدم. جشنواره ای که از روز قبل به مدت دو روز در حال برگزاری بود. وقتی با محمدرضا امیری دبیر این جشنواره صحبت می کردم می گفت در دوسال و دو دوره ی نخست با هدف کمک به منابع طبیعی و محیط زیست این جشنواره را برگزارکردیم اما پس ازپی بردن به این مهم که فرهنگ زیر بنای هر شالوده ای در بستر جامعه است ضروری دیدیم از المان های فرهنگ و هنر از جمله صنایع دستی، سوارکاری، کوچ، بازی های محلی، موسیقی محلی(فولکلور) و شعر در نهادینه کردن حفظ محیط زیست و منابع طبیعی کمک بگیریم. لابه لای صحبت ایشان یادم به نگاه نسبیت گرایانه فرهنگی افتاد که می گوید: «باورها از فرهنگ ها متاثر می شوند و بهترین راه فهمیدن آن ها در بستر فرهنگ است» و این موضوعی است که به دغدغه ای مهم در جشنواره بلوط تبدیل شده است.
گفتمان موسیقی ایرانی در فضای عامیانگی (V)

گفتمان موسیقی ایرانی در فضای عامیانگی (V)

تئوری پردازی خود را در کتاب «نگرشی نو به تئوری موسیقی ایرانی» با این جمله شروع می کند: «رپرتوار موسیقی کلاسیک ایرانی، همراه با نظـم و ترتیب سنتی آن، ردیف نامیده می شود.» در زیر نویس آمده است که «رپرتوار به معنی مجموعه است.»