درباره «مستر کلاس»

شاید شما بارها با عنوان «مستر کلاس» در موسیقی برخورد داشته اید و این سوال برای شما بوجود آمده باشد که این کلاس برای چه افرادی و در چه سطحی است؟ آیا کلاسی است برای نوازندگان پیشرفته موسیقی؟ برای شرکت در این کلاس ها چه سطحی از مهارت در نوازندگی لازم است؟

عنوان «مسترکلاس» به برگزاری یک کارگاه آموزشی عمدتا در زمینه موسیقی گفته می شود که از طرف یک فرد خبره در زمینه موسیقی (البته مستر کلاس می تواند هر شاخه ای از هنر را نیز شامل شود) که نیاز باشد دانش در سطح بالاتری به مخاطبین منتقل کند را شامل شود.

نحوه برگزاری مرسوم به این صورت است که یک یا چند شاگرد در سطح متوسط و پیشرفته قطعاتی را که از قبل آماده نموده اند اجرا می نمایند و سپس استاد مربوطه به آنها توصیه هایی در زمینه چگونگی اجرای قطعه میدهد که شامل بررسی سبک آهنگساز، بررسی و رفع مشکلات تکنیکی نوازنده از نظر اجرا و بیان موزیکال می باشد که در این بین نیز بارها هنرجو قطعه را از قسمتهای مختلفی می نوازند تا موارد مربوطه به صورت عینی و عملی مورد بررسی قرار گیرد.

در مسترکلاس این انتظار می رود که سمت و سوی مباحث به بررسی جزئیات موسیقی باشد تا تذکر و رفع نکات پایه و ابتدایی چون کوک و ریتم! مباحث مقدماتی آموزشی نیز مسلما مورد بحث و بررسی قرار نمی گیرد پس الزاما نوازنده داوطلب برای اجرا باید در سطح خوبی از توانایی تکنیکی و دانش موسیقی باشد، هر چند در نهایت محتوای کلاس و سطح کلاس بستگی به برگزار کننده و اهداف وی دارد اما این انتظار میرود تا در این کلاس هنرجو بتواند نگاه متفکرانه تری نسبت به اجرای موسیقی داشته باشد؛ مسلما مباحث مقدماتی موسیقی جایگاهش در کلاس های مختلف آموزشی می باشد نه مستر کلاس!

در بسیاری از این کلاسهای هنرجوی منتخب برای اجرا از قبل تعیین سطح می شود و با توجه به سوابق اجرایی قبل از برگزاری کلاسها، هنرجو انتخاب می شود تا در روز مستر کلاس به اجرا بپردازد و دیگرانی هم (در بیشتر مواقع) به عنوان شنونده در این کلاس حضور دارند و یا در کلاس هایی با گرایشات تخصصی از هنرجویی ثبت نام عمل می آید که شرایط مندرج در فراخوان مستر کلاس را داشته باشند.

پس تا اینجا با هم مرور کردیم که: مستر کلاس در سطوح مختلفی برگزار می گردد و شیوه برگزاری و سطح کیفی به اهداف برگزار کننده ارتباط مستقیمی دارد و به تفسیری که به اشتباه مرسوم شده است، این کلاس اصولا ارتباطی به اساتید ندارد و کلاس اساتید نیست! هر چند بدیهی است مستر کلاسی که یک نوازنده در سطح بالای جهانی برگزار می کند، بررسی اصول مقدماتی و یا متوسطه نوازندگی نیست!

به عنوان مثال مستر کلاس آندرس سگوویا که به پدر گیتار کلاسیک معاصر شهرت داشت، عمدتا محل تجمع و حضور فعال نوازندگان حرفه ای این سبک را شامل می شد و مباحث مورد بحث بر سر جزئی ترین نکات تکنیکی و موسیقیایی یک قطعه بود که با توجه به جایگاه وی، این الزام وجود داشت که در این مستر کلاس اساتید و نوازندگان خبره این سبک به عنوان هنرجو حضور یابیند.

بسیاری از نوازندگان پس از کنسرت به برگزاری مستر کلاس اقدام می نمایند که ابداع کننده این سنت را باید فرانتس لیست دانست، هرچند در ادامه مستر کلاس های ارزشمندی توسط نوازندگانی چون: یهودی منوهین، ایزاک پرلمن، ولادمیر هارویتز بارها برگزار شد و هر کدام از این کلاسها جدا از سطح کیفی بالا، به عنوان یک رویداد افتخار آمیز برای شرکت کنندگان این مستر کلاس ها محسوب شده است.

برای یک موزیسین کلاسیک بسیار مهم است که از تجربیات نوازندگان برجسته که در سطح بالاتری از نوازندگی هستند استفاده نماید.

مستر کلاس های دیگری هم هستند که از آن به عنوان مستر کلاس کوچک یاد می کنند که در این دوره ها سعی می شود، به یک زمینه و موضوع خاص و یا جدید پرداخته شود.

2 دیدگاه

 • MD
  ارسال شده در شهریور ۱۰, ۱۳۹۳ در ۸:۰۶ ق.ظ

  درود .

  در مستر کلاس چطور کارهای یک هنرجوی آهنگساز ارزیابی می شوند ؟
  نسبت به اهنگساز در این متن کم لطفی شده بود.

 • ارسال شده در مهر ۱۸, ۱۳۹۷ در ۱۱:۵۳ ب.ظ

  ممنون از شما دوست عزیز

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

موسیقی‌ فیلم در خدمت سینما یا نظام ستاره‌سازی؟ (II)

از موسیقی فیلم‌های ماندگار علیقلی در این دسته باید به نمونه عالی مدرسه موشها به کارگردانی محمدعلی طالبی و مرضیه برومند در سال ۱۳۶۴ اشاره کرد. با اینکه این فیلم بطور کامل موزیکال نبود. اما، ترانه‌ها جلوه و جذابیت خاصی به آن می‌داد. البته این خود به عنوان آغاز یک راه برای جذب مخاطب بود. مردم علاقه‌مند به شنیدن ترانه‌های شاد و موسیقی ریتمیک و ساده بودند و علیقلی به خوبی از پس این کار برآمده بود. شایان توجه است که ترانه‌های فیلم هیچ کدام نتوانستند شهرت و محبوبیت ترانه تیتراژ سریال تلویزیونی را تکرار کنند، اما در یک ساختار کلی مناسب کلیت فیلم بود.

مروری بر «کنسرت کوارتت کلنکه» سی و سومین جشنواره‌ی موسیقی فجر

از همان هنگام که لا-ر، دو نت کشیده‌ی سوژه‌ی اصلی مجموعه‌ی «هنر فوگ» باخ را ویلن نواخت مشخص بود که قرار است «کوارتت کلنکه» چه ردای متفاوتی (نسبت به اجرای مشهورتر کوارتت‌های اِمِرسون، جولیارد و کِلِر) بر تن این فوگ‌های به‌غایت هنرمندانه‌ی در معما رهاشده بپوشاند، و از آن بیشتر تا چه اندازه قرار است موسیقی با همان سوژه‌ی گشاینده همچون نوشدارو به یک کرشمه دیگر اجراهای جشنواره را (چهار اجرا که پیش از آن دیده بودم) از خاطر بزداید و به رویدادی در دل فرهنگسرای نیاوران تبدیل شود.

از روزهای گذشته…

روش سوزوکی (قسمت چهل و نهم)

روش سوزوکی (قسمت چهل و نهم)

آگاهی و معرفت به چه کار می‌آید؟ صبح یکی از روزها در سال ۱۹۵۳ یک خبرنگاری به من تلفن کرد که مرا مطلع کند که ژاک تی باود (Jackues Thibaud) در هواپیمائی بر فراز کوه های آلپ جزو سرنشینان بوده سقوط کرده و او مرده است!
پدرام فریوسفی: پیانیست های ما علاقه ای به آکومپانیمان ندارند!

پدرام فریوسفی: پیانیست های ما علاقه ای به آکومپانیمان ندارند!

نام پدرام فریوسفی بیشتر از ده سال است در آلبومهای موسیقی دیده میشود، او با وجود اینکه هنوز به دهه چهارم زندگی خود نرسیده، جایگاه مناسبی در میان اهالی موسیقی مخصوصا ساز ویولون دارد. امروز فریوسفی به عنوان کنسرت مایستر ارکستر ملی به رهبری بردیا کیارس فعال است، همچنین در خرداد ماه امسال در اقدامی جسورانه برخلاف همیشه با ویولا “سوگواری باد” را ساخته آهنگساز معاصر، گیا کانچلی را با ارکستر فیلارمونیک ایرانیان به روی صحنه برد که مورد استقبال علاقمندان جدی موسیقی کلاسیک قرار گرفت. امروز با او به گفتگو مینشینیم.
مرگ پاکو دلوچیا؛ فقدانی جبران ناپذیر در دنیای موسیقی

مرگ پاکو دلوچیا؛ فقدانی جبران ناپذیر در دنیای موسیقی

پاکو دلوچیا، نوازنده ویرتوز گیتار فلامنکو، روز چهارشنبه بیست و ششم فوریه ۲۰۱۴ در شصت و شش سالگی در مکزیک درگذشت. دلوچیا که در پلایا دل کارمن (Playa del Carmen) در جزائر کارائیب تعطیلاتش را می گذراند در این شهر دچار حمله قلبی شد و در بیمارستان درگذشت.
کوشش برای حفظ صلح با زبان موسیقی

کوشش برای حفظ صلح با زبان موسیقی

بهزاد رنجبران، آهنگساز ایرانی مقیم نیویورک و استاد دانشکده‌ی جولیارد، از موفق‌ترین آهنگسازان ایرانی در ایالات متحده است. وی در هنرستان عالی موسیقی در تهران، دانشگاه ایندیانا و دانشکده جولیارد تحصیل کرده و هم‌اکنون در جولیارد به تدریس مشغول است. فعالیت عمده‌ی بهزاد رنجبران در سال‌های گذشته متمرکز بر روی ساخت منظومه‌های سمفونیک بر پایه‌ی شاهنامه فردوسی بوده است. آثاری که با ارکستر سمفونیک لندن اجرا و در آلبومی با عنوان Persian Trilogy منتشر شده‌اند.
علی رهبری و موسیقی صلح

علی رهبری و موسیقی صلح

علی رهبری امروزه یکی از مشهورترین موسیقیدانان ایران در سطح جهان است. سابقه رهبری بیشتر از ۱۲۰ ارکستر در کشورهای مختلف و مخصوصا” انتشار ۱۵۰ CD که بیش از ۳۵ CD و DVD آن توسط انتشارات Naxos به انتشار رسیده، جایگاه والایی را برای او فراهم کرده است(به غیر از علی رهبری و خواهرانش، رضا والی هم به تازگی اثری را با این انتشارات به بازار عرضه کرده است)
برنامه مدون آموزش ویولن (قسمت سوم)

برنامه مدون آموزش ویولن (قسمت سوم)

ادامه آموزش های مربوط به پوزیسیون ها، اتودها و قطعات ویولن کلاسیک از برنامه های این دوره است. در این ترم، آموزش اتودهای منتخب کتاب ولفارت که از ترم قبل آغاز گردیده بود، پی گیری می گردد.
وام‌گیری موسیقایی به مثابه ارجاع به هویت (III)

وام‌گیری موسیقایی به مثابه ارجاع به هویت (III)

تمی به روشنی معرفی می‌شود اما با فاصله‌ی کوتاه شکلی خلاصه‌ و خلاصه‌تر یافته و در طرح‌واره‌هایی پخش شده میان سازها تکرار می‌گردد. یعنی نوعی دگره‌سازی کاهنده که با سماجت هر چه بیشتر پاره ملودی وام گرفته شده را تا سرحد امکاناتش تکرار می‌کند و آن را تا جایی پیش می‌برد که جز جوهر فواصل پایه‌ای هیچ باقی نماند، مانند فراز پایانی «پشت پا». یا از طریق دگرگونی در شدت‌وری، جمله‌بندی و گاه رنگ‌آمیزی اندک حرکتی به آنها می‌دهد تا جریان موسیقی که در تکرار مصرانه‌ی تم به دام افتاده است حرکتی رو به جلو بیابد، مانند آن‌چه در موومان سوم «بلوچ»، «گواتی ذوالجلال»، رخ می‌دهد.
هرآنچه که باید درباره “ریورب” بدانیم (III)

هرآنچه که باید درباره “ریورب” بدانیم (III)

یکی از نمونه های فراوان و معمول ریورب، نوع سالن (Hall) است. این نوع ریورب شبیه سازی مشخصی از یک سالن بزرگ است که به راحتی با اندکی تغییر قابل استفاده برای تمامی اعضای ارکستر می باشد، به طوری که حتی کوچکترین عضو ارکستر به خوبی شنیده شود. ضروریست تا بدانیم که سالن های کوچک از اتاق های کوچک همچنان صدایی بزرگتر تولید می کنند.
نمودی از جهان متن اثر (I)

نمودی از جهان متن اثر (I)

برای آن که به اعماق روح آهنگساز و اثر او بتوان نظری انداخت تا به چگونگی آنچه او با اشراف به آن یا نادانسته – مخاطب خویش را به دام خوش‌طبعی خویش می‌اندازد – پی بریم، چاره‌ای جز سلاخی آن پیکره بی‌نقص یعنی اثر هنری او نیست چرا که اینجا در جستجوی آن چرا و چگونه‌هایی هستیم که – بی آنکه مجذوب بودن ما در میان باشد- ما را به سوی جوهره‌ای هدایت می‌کند تا از طریق آن بتوانیم با درک آن زیبایی‌شناسی در جستجوی مشابه آن در آثار همان آهنگساز یا آهنگسازان دیگر بپردازیم.
نشست بررسی «تاثیر خودرو بر ذائقه موسیقی ایرانیان» برگزار می شود

نشست بررسی «تاثیر خودرو بر ذائقه موسیقی ایرانیان» برگزار می شود

نشست سوم از جلسات پژوهشی آکادمی موسیقی پوپیتر و دعوت به همکاری دانشگاهیان و پژوهشگران موسیقی با حضور هوشنگ جاوید پژوهشگر موسیقی ایران، پنجشنبه این هفته در «آکادمی موسیقی پوپیتر» برگزار خواهد شد. جاوید در این سخنرانی که ارائه پژوهش هایش با عنوان «خودرو و موسیقی» است، به بررسی تاثیر خودرو بر ذائقه موسیقایی ایرانیان می پردازد.