نقدی بر «شیوه نوازی» علی قمصری (II)

اگر این قطعات با رویکردی «آموزشی» ارائه شده اند، پس باید به لحاظ آموزشی دارای مطالب مهم و قابل ارائه ای بوده و به گونه ای کاملا گویا از این دیدگاه اجرا شده باشند اما در هیچ یک از این چهار ویدئو، شیوه های مورد نظر به خوبی اجرا نشده و حق مطلب ادا نشده است.

به عنوان مثال در ویدئوی شماره یک، که به گفته شخص نوازنده، رویکردی «آموزشی» دارد، صرف اجرای چند مضراب چپ و گلیساندو نمی توان مدعی شد، شیوه استاد شهناز نواخته و معرفی شده، تا چه برسد به اینکه، چنین اجرایی، قابلیت این را داشته باشد که الگویی در جهت آموزش برای دیگران باشد!

همه موارد ذکر شده در سطور فوق، از جمله اجرای ریزهای سریع با دینامیک شخصی هیچ شباهتی با تکنیکهای شخصی اساتید مربوطه نداشت، کما اینکه فواصل (در اینجا پرده بندی) که اصل اول در شیوه نوازی است، شباهتی به فواصل استاد شهناز نداشت و یا در اجرای شیوه استاد بیگجه خانی حتی یک ویبراسیون و مضراب و جزئیاتی از این دست مشابه استاد اجرا نشده است. آیا به صرف اجرای یک ملُدی از بیگجه خانی میتوان مدعی شد که شیوه استاد نواخته شده؟! توجه داشته باشید که در شیوه نوازی حتی اجرای صحیح مضراب های راست و چپ هم در القای لحن صحیح شیوه نقش حیاتی دارد.

هر نوازنده ای تمپرامنت مختص به خود را دارد و نمیشود قطعه ای از فلان استاد را با متر درونی و شخصی خود اجرا کرد و با گنجاندن تکنیکها و ویژگی های شخصی خود در قالب نوازندگی فلان استاد، آنرا تحت عنوان آموزش شیوه معرفی کرد. همگی اجرای استاد علیزاده از قطعات «خزان» و «شورانگیز» و همچنین اجرای استاد وزیری مثل «بندباز» را شنیده ایم؛ ویدئوهای منتشر شده کمتر قرابتی از لحاظ ظرایف با اجراهای اصلی دارند.

شاید بهتر بود این ویدئوها با رویکرد تجربی و تحت عناوینی مرتبط با این دیدگاه منتشر می شدند تا رویکردی آموزشی که در این صورت آثار اجرا شده زیبایی و جذابیت مخصوص به خود را داشتند. مادامی که واژه آموزش به کار می رود ناخودآگاه مسئولیت به همراه می آورد و آموزش دهنده می بایست قبل از ضبط و انتشار چنین ویدئوهایی، تبحر و تسلط لازم در موارد یاد شده را کسب نموده و بعد از تایید اساتید مربوطه و متبحر در آن شیوه، بدون دخل و تصرف و هیچ گونه اعمال سلیقه ای اقدام به این عمل نماید.

البته ناگفته نماند که لحن و بیان شخصی نوازنده به تنهایی ظرافت ها و زیبایی های مخصوص به خود را داشته و نگارش این مطالب سعی در انکار سایر قابلیتهای هنرمند گرامی را ندارد.

امید است از این پس با نگاهی دقیق تر و ژرف تر دست به چنین اعمالی بزنیم و همواره در انجام چنین حرکاتی از نظرات و راهنمایی های اساتید پیشکسوت و متبحر در سبکهای مربوطه که سالهای بسیاری از عمر خود را فقط در یکی از شیوه های فوق صرف کرده اند استفاده نمائیم، کما اینکه عزیزان پیشکسوتی همچون شهرام میرجلالی، داوود آزاد، کیوان ساکت هنوز در قید حیات اند.

3 دیدگاه

 • nasrin
  ارسال شده در شهریور ۴, ۱۳۹۳ در ۱۲:۰۵ ب.ظ

  نوشته ی به جا و خوبی بود. با تشکر. خسته نباشید.

 • ابوالفضل
  ارسال شده در شهریور ۴, ۱۳۹۳ در ۱۲:۳۱ ب.ظ

  بادیدگاه شما هم نظرم نباید شیوه این بزرگان رابه این راحتی تقلیل داد برای نوازندگی در هرمکتب باید سالها کار کرد درنوازندگی واخلاق وسوادجناب قمصری شکی نیست اماشاید این دیدگاه ایشان سطحی نگرانه باشد

 • ناشناس
  ارسال شده در شهریور ۶, ۱۳۹۳ در ۸:۰۵ ب.ظ

  عالی

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

گزارشی از سخنرانی آروین صداقت کیش در سمینار «موسیقی و امر دراماتیک» (IV)

صداقت‌کیش ادامه داد: در امر دراماتیک اما این گونه نیست و درون و بیرون با هم یکی می‌شوند. اگر اجازه دهید مثالی در مورد امر هنری بزنم. کسانی که تئاتر بازی می‌کنند رابطه‌شان با متن نمایشی درونی است. یعنی نمی‌توانیم این رابطه را به درونی و بیرونی تقسیم کنیم و بگوییم این شخصیت واقعا وجود دارد و آن شخصیت فقط روی صحنه وجود دارد، همه‌شان وجود دارند. بنابراین این نظام باید با یکدیگر یکی و ادغام شده باشد. اگر به موضوع دادن پول به فروشنده به عنوان یک کنش برگردم، نمی‌توانیم بگوییم الان بیرون این نظام ارتباطی هستیم و نظام داخلی آن با نظام بیرونی‌اش متفاوت است. اگر کسی هم از بیرون به این رویداد نگاه کند فقط در حال نگاه کردن به یک کنش است و مانند موضوع داستان نیست که نتواند داخل آن شود، او هم می‌تواند وارد این کنش شود و مرزی ندارد.

شهرام صارمی از مدیریت اجرایی جشنواره موسیقی فجر استعفا کرد

در پی استعفای اعتراض آمیز علی ترابی، شهرام صارمی مدیر اجرایی سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر، یک روز پس انتصاب مدیر جدید دفتر موسیقی وزارت ارشاد با انتشار نامه‌ای سرگشاده از سمت خود استعفا کرد.

از روزهای گذشته…

طبقه‌بندی سازها (V)

طبقه‌بندی سازها (V)

از نظام ماهیلون تا نظام ایجاد شده توسط قوم‌موسیقی‌شناسان آلمانی به نام‌های «اریش فون هورن باستل» (۱۹۳۵-۱۸۷۷) و «کورت زاکس» (۱۹۵۹-۱۸۸۱) که شهرت‌شان را از طریق پژوهش در تاریخ موسیقی‌ای که به اروپا منحصر نمی‌شد، کسب کرده بودند، فاصله‌ی اندکی بود. در ۱۹۱۴ آن‌ها «Systemik der Musikinstrumente» را منتشر کردند، تنها طبقه بندی‌ای که امروزه هنوز، اگر چه با قدری بازبینی، در مقیاسی وسیع به کار می‌رود.
ادیت در ویولن (XI)

ادیت در ویولن (XI)

همانطور که در بخش پیشین ذکر شد بهترین راهکار نواختن دوبل نت اولین جمله، تعویض پوزیسیون بر پایه انگشتان اول-دوم می باشد که پتانسیل اجرایی بالاتری را برای نوازنده فراهم می سازد و این تعویض پوزیسیون ما بین پوزیسیون های دوم و سوم می باشد.
یادداشتی بر موسیقی فیلم آرایش غلیظ (III)

یادداشتی بر موسیقی فیلم آرایش غلیظ (III)

شجریان پس از طی دهه نخست فعالیتش به خصوص در اوایل انقلاب به خواندن تصنیف هم روی آورد که از تصانیف شاخص آن زمان می توان به آثاری همچون سپیده ساخته مرحوم محمد رضا لطفی، از خون جوانان وطن ساخته عارف قزوینی و…اشاره کرد. می دانیم که همایون شجریان دست پرورده ی پدر است و موقعیت و پیشرفتش را مدیون زحمات ایشان و پشتکار خودش است و بدون شک فعالیتهای هنری همایون از چشم پدر و نگاه موشکافانه وی پنهان نیست.
رموز ویولن (III)

رموز ویولن (III)

در مورد چوب یک تکه هم برای صفحه زیر ویولون، در مقایسه با صفحه دو تکه که دو قطعه متقارن می باشند وبا برش از وسط واتصال آنها به یکدیگر تقارن خطوط سنی و موجها ایجاد میگردد، صحبتهای بسیاری میتوان نمود.
پابلو کازالز، نوازنده ویلنسل و رهبر ارکستر

پابلو کازالز، نوازنده ویلنسل و رهبر ارکستر

پابلو کارلز سالوادور کازالز Pau Carles Salvador Casals i Defilló مشهور به پابلو کازالز Pablo Casals از نوازندگان صاحب نام ویولنسل و رهبر ارکستر اهل کشور اسپانیا در ۲۹ دسامبر سال ۱۸۷۶ متولد شد. هر چند عمده شهرت کازالز به اجرای قطعات ویولن سل باخ طی سال های ۱۹۳۶ تا ۱۹۳۹ بر می گردد، اما از این نوازنده برجسته آثار تک نوازی و ارکستری بسیاری نیز به جا مانده است.
آکوستیک اتاق – ۳

آکوستیک اتاق – ۳

میزان انعکاس صوت در یک اتاق یا سالن به موسیقی یا هر صدای دیگری، عمق و فضا می دهد. هر چند این شاخص یکی از اولین نیازهای هر علاقمند به موسیقی یا مهندس صوت است اما شاید نتوان از آن بعنوان مهمترین خصیصه برای یک انعکاس خوب یاد کرد.
سرگذشت ارکستر سمفونیک تهران (II)

سرگذشت ارکستر سمفونیک تهران (II)

از سال ۱۳۲۵ این ارکستر با هدایت پرویز محمود رسما تحت عنوان «ارکستر سمفونیک تهران» شروع به کار می کند و مرتضی حنانه در خاطرات خودش می نویسد: «شب ها به دلیل اینکه نوازندگان هر یک برای کسب به کاباره ها روی می آوردند، من و چند تن از دوستان به زور مانع رفتن آنها به کاباره می شدیم تا آنان را جمع کنیم تا تمرین ها را بتوانیم سر وقت با محمود شروع کنیم. این شده بود دغدغه شبانه من. پرویز محمود تا سال ۱۳۲۸ ارکستر را رهبری می کند و ناگهان در یک عصر غم انگیز خزان، به ما اطلاع دادند که همه ما به مهرآباد جنوبی برویم. من و چند تن از بچه ها به مهرآباد جنوبی رفتیم و دیدیدم که محمود در آنجا از همه خداحافظی کرده و چوب رهبری را برای همیشه رها کرد.
مصاحبه ای با آنتال سلای

مصاحبه ای با آنتال سلای

در مجارستان آژانسهای برگزار کننده کنسرت بسیار کم است. این یکی از دلایلی است که اجراهای من در طی سال خیلی برنامه ریزی شده نیستند. گاهی اوقات در زمان بسیار کوتاهی کنسرتهای فراوانی دارم و گاه برای ۲ تا ۳ ماه یا حتی بیشتر هیچ اجرای نداشته ام. کنسرتهای من بر اساس نیاز آنان به سولیست بوده، بنابراین ارکسترها و برنامه ریزان کنسرتها تنها زمانی که در یک کنسرت نیاز به نوازنده ویلون سولیست دارند به سراغ من می آیند. برای مثال به همراه ارکستر سمفونیک مجارستان در نوامبر سه کنسرت در آلمان خواهم داشت؛ کنسرتو در D ماژور پاگانینی و کنسرتو در E مینور مندلسون را در تالار بزرگ فیلارمونی اجرا خواهم کرد.
سرگذشت کتاب من و کپی رایت در ایران (I)

سرگذشت کتاب من و کپی رایت در ایران (I)

نوشته ای که که پیش رو دارد، نامه ای است از هنرمند گرامی مصطفی آخوندی، نوازنده و مدرس گیتار کلاسیک که درباره انتشار اولین کتابش در ایران تهیه و به سایت گفتگوی هارمونیک رسیده است. با هم می خوانیم:
ویژگیهای احساسی گامهای موسیقی

ویژگیهای احساسی گامهای موسیقی

کریستین فردریش دانیل شوبارت ادیب و شاعر آلمانی است که به دلیل علاقه زیاد و همکاری با موسیقیدانان به دانش موسیقی بالایی دست پیدا نمود. او مدتها مسئولیت مدیریت و کارگردانی موسیقی تاترهای نمایشی در آلمان را بر عهده داشت و تالیفات زیادی در زمینه ارتباط میان موسیقی و ادبیات دارد.