بارکلی جیمز هاروست – II

Barclay James Harvest
Barclay James Harvest
مدتی بعد در سال ۱۹۷۳، گروه قراردادی با کمپانی پولیدور (Polydor) منعقد کرد که نتیجه آن بتدریج از راه رسیدن بخت مساعد بود. اولین آلبوم آنها برای پولیدور Everyone Is Everybody Else نام داشت که به نظر امیدبخش میرسید.

این آلبوم اثری بسیار قویتر و منسجم تر از تمام آثار گذشته آنان بود. این آلبوم اولین نمونه از ادای دین گروه – هرچند هزل آمیز – به ترانه های بسیار موفق گروههای دیگر را دربر داشت که نوعی بازخوانی طعنه آمیز از ترانه New York Mining Disaster 1941 گروه Bee Gees بود و Great 1974 Mining Disaster نام داشت. (آنها بعدها این کار را با ترانه های مودی بلوز تکرار کردند). با این همه آلبوم مذکور نتوانست موفقیت چندانی در چارتها کسب کند.

در ابتدا به نظر میرسید که BJH بار دیگر در دایره شکستهای پیاپی محبوس شده باشد اما بالاخره در اواخر سال ۱۹۷۴، آلبوم دوتایی Barclay James Harvest live با عبور از موانع، استقبال فراوان مخاطبین را به همراه آورد و آلبوم در فهرست Top40 انگلستان قرار گرفت. فروش این مجموعه، در سراسر اروپا از مجموع آثار قبلی آنان بسیار بیشتر بود.

آلبوم بعدی به نام Time Honoured Ghosts که در سان فرانسیسکو ضبط شد نیز با استقبال فراوانی مواجه شد و به شماره ۳۲ چارتهای انگلستان صعود کرد. در سال ۱۹۷۶، آلبوم Octoberon به فهرست Top20 وارد شد. یک صفحه شامل اجرای زنده ترانه های Rock ‘N Roll Star و Medicine Man نیز توانست جایگاهی مناسب در چارتها بیابد.

audio fileChild Of The Universe

از طرف دیگر، کمپانی EMI از این موفقیت گروه به نفع خود استفاده کرد و آلبوم A Major Fancy، اثر سولوی جان لیز را که به مدت ۵ سال کنار گذاشته شده بود، منتشر نمود.

آلبوم Gone to Earth در سال ۱۹۷۷ منتشر شد که تا این زمان، بهترین و کامل ترین اثر BJH محسوب میشود. در اواخر همین سال، گروه چنان محبوبیتی یافته بود که در استادیومهایی مملو از جمعیت به اجرا میپرداخت. انتشار آلبوم XII در سال ۱۹۷۸، که با یکی دو ردیف اختلاف به چارت ۳۰ تایی انگلستان وارد نشد، با اولین و تنها تحول در اعضای گروه همزمان شد. در ماه ژوئن ۱۹۷۹، وولی ولستنهولم برای ادامه دادن کار سولوی خود از گروه جدا شد، آخرین تور گروه با ولستنهولم ضبط شد و مدتی بعد با عنوان The Live Tapes توسط پولیدور منتشر شد.

جانشینان ولستنهولم کوین مکالی Kevin McAlea خواننده، نوازنده کیبورد و ساکسوفون و کالین براون Colin Browne خواننده و نوازنده گیتار و کیبورد بودند. ولستنهولم پس از انتشار آلبوم نسبتا موفق Maestro در سال ۱۹۷۹، برای مدتی از حرفه موسیقی کناره گرفت.

audio fileLife is for Living

آلبوم Eyes of the Universe در سال ۱۹۷۹، اثری نسبتا موفق بود اما انتشار آن مشخص کننده زمانی بسیار خاص در دوران فعالیت بارکلی جیمز هاروست، در قاره اروپا و به خصوص در آلمان، به شمار میرود.
در ۳۰ اگوست سال ۱۹۸۰، گروه کنسرت رایگانی در رایشتاگ Reichstag برلین و برابر بیش از ۲۰۰ هزار نفر اجرا کرد. “کنسرت برای مردم” که تحت عنوان Concert for the People منتشر شد، پرفروش ترین آلبوم آنها در انگلستان به شمار میرود و در سال ۱۹۸۲ به رتبه ۱۵ چارت بهترینها رسید.

آثار بعدی آنها، علی رغم محبوبیت روزافزون گروه در اروپا، موفقیت آلبومهای قبل را تکرار نکرد. آلبوم زنده Glasnost منتشر شده در سال ۱۹۸۸ که در کنسرت آنها در برلین شرقی ضبط شده بود، جزو آخرین آثار آنها به شمار میرود. آنها بیست و پنجمین سال تشکیل گرو خود را با اجرای کنسرتی در لیورپول جشن گرفتند و به دنبال آن توری برای معرفی مجموعه بهترین ترانه های خود که توسط پولیدور منتشر شده بود، برپا کردند.

پس از درگذشت ناگهانی مل پریچارد در سال ۲۰۰۴، گروه بارکلی جیمز هاروست بیشتر به اجرای تور، ضبط و پخش مجدد ترانه های قدیمی تر خود میپردازند.

2 دیدگاه

 • ارسال شده در اردیبهشت ۲۴, ۱۳۸۶ در ۴:۴۶ ب.ظ

  این گروه یکی از کهن ترین و با شعور ترین گونه های راک پیشرو با نوازندگانی خلاق و مقتر است . لیکن در ایران ناشناس باقی ماند .و شاید شانس گونه هایی جنجالی تر مانند پینک فلوید را نداشت .

 • حميدرضا شيرازي
  ارسال شده در اردیبهشت ۲۵, ۱۳۸۶ در ۵:۳۶ ب.ظ

  منشا اولیه شناخت از موسیقی غیرکلاسیک غربی در ایران شوهای تلویزیون در دهه ۱۳۴۰ بود که موسیقی پاپ تام جونز و انگلبرت همپردینگ و موسیقی سول جیمز براون بخش عمده اش راتشکیل میداد. واردکنندگان صفحه نیز در نیمه اول این دهه همین آثار را وارد یا در ایران تولید میکردند. از حوالی سال ۱۳۴۵ و مقارن با تحول ریتم اند بلوز به “راک” آثار بیتلز، مانکیز، ونچورز،رولینگ استونز، انیمالز و مدی بلوز نیز در بازار ایران پدیدار شد. از سال ۱۳۴۸ به بعدآلبومهایی از دیپ پرپل، سانتانا، لد زپلین و کریدنس کلیرواتر دربین صفحه های ۳۳دور “هیت” و “رویال” در ایران تولید شد. اساس شناخت از موسیقی غیرکلاسیک غربی از طریق صفحه های تولید ایران و صفحه های وارداتی و برنامه رادیو ۲ (تهران) ایجاد شد و بهمین دلیل محدودیت شناخت نسبت به آلبومها، گروهها و هنرمندان در عرصه راک، جز و بلوز وجود دارد. یکی از دوستان گنجینه عجیبی از صفحه دارد که ذکر بعضی از اسامی آنها خالی از لطف نیست:
  موسیقی راک: من، موو، ثرد ایر بند، تایتانیک، کرود ایر، فوکوس، بلک سبت، باخمان ترنر اوردرایو، کمل، کن، جین، وان، ماهاویشنا ارکسترا، شکتی، الوی، د هو، تنجرین دریم، ونلا فاج و ….
  موسیقی بلوز: پل باترفیلد بلوز بند، روی بوکانان، فردی کینگ، اوتیس اسپان، وودی گاتری، ممفیس اسلیم، سانی تری، اسپوکی توث، هولین ولف و …

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

نگرشی به تجدد طلبی در هنر و فرهنگ ایرانِ قرن بیستم (XIX)

تنها درویش خان تا حدودی با وزیری تفاهم داشت و برای شنیدن کنسرت ها و خطابه های او به مدرسه خصوصی اش می رفت. اما قبل از این که این رابطه و تفاهم ثمری به بار آورد – و قبل از ریاست اول وزیری در مدرسه موزیک (۱۳۰۷)، درویش خان فوت شد (۱۳۰۵). بعد از فوت او تجدد طلبی به کشمکش بین وزیری و مین باشیان ها یا «موسیقی نوین و علمی ایرانی» با «موسیقی بین المللی و علمی» محدود ماند.

«شیوه‌ی نوازندگی» در موسیقی ما چه معنایی دارد؟ (I)

اگر در موسیقی کلاسیک غربی کار می‌کنیم دادن جواب همه‌فهم به این سوال نسبتا ساده است. یعنی روشی که هر نوازنده آثار را می‌نوازد. بخشی به رابطه‌ی فیزیکی‌ای که یک نوازنده با سازش دارد مربوط است، یعنی مسائلی مثل روش دست گرفتن ساز یا پشت ساز نشستن، نحوه‌ی انگشت گذاشتن، انتقال نیرو به ساز (تقریبا اِکول) و … بخشی هم به مسایل صوتی، مثل صدایی که از ساز درمی‌آورد، دامنه‌ی شدت و ضعف‌هایی که می‌تواند به هر نت یا پاساژ بدهد، شیوش‌های مختلفی که می‌تواند هنگام نواختن هر نغمه یا تکنیک ایجاد کند و بخشی هم به مسایل تکنیکی مثل دامنه‌ی ویبراتوها و از این قبیل.

از روزهای گذشته…

یادداشتی به بهانه‌ کنسرت گروه موسیقی دستگاهی نقش

یادداشتی به بهانه‌ کنسرت گروه موسیقی دستگاهی نقش

گروه نقش به سرپرستی امیر شریفی نوازنده‌ی تار و سه تار و خوانندگی مهدی امامی و به همراهی ۴ تن از نوازندگان که از دانشجویان ممتاز مقطع کارشناسی هنرستان عالی موسیقی تهران هستند، در آبان ماه سال ۸۹ کار خود را آغاز نمود. حاصل کار این گروه ضبط دو آلبوم در دستگاه ماهور و آواز افشاری است که تا پایان امسال به بازار خواهد آمد. این گروه از تابستان امسال اقدام به برگزاری کنسرت‌هایی در تهران و شهرستان‌ها نمود. آخرین آنها جمعه ۲۷ آبان در خانه‌ی هنرمندان ایران، با حمایت و سخنرانی دکتر حمیدرضا اردلان و استاد داریوش پیرنیاکان برگزار شد. یادداشتی که در ذیل این خبر خواهد می آید، شرح مختصری است بر نحوه‌ی نگرش و عملکرد و محورهای اصلی کار گروه نقش.
دایانا کرال

دایانا کرال

سالهای سال آلبوم های موسیقی یا ترانه های بالای جدول Top 10 در انحصار سبک هایی مانند rock، pop و یا شاخه های آنها بود و تنها این سبکها بودند که روی بیلبردها و جداول مقایسه ای با هم برای رسیدن به رتبه اول رقابت میکردند.
نگاهی به اپرای مولوی (XVIII)

نگاهی به اپرای مولوی (XVIII)

این پرده که دیدار نام دارد و با همان ملودی «پرده ششم» (که به عنوان موسیقی آرم این اپرا هم در دی وی دی آن در نظر گرفته شده)‌ آغاز می شود ولی اینبار کر بدون کلام نمی خواند و به اجرای مثنوی مشهور مولوی که با نام نی نامه مشهور است می پردازند: « بشنو از نِی چُون حکایت می‌کند، از جُدایی‌ها شکایت می‌کند…» فرشتگان با شمعی به دست رقصان این بخش را اجرا می کنند و شمس و مولوی را در حال سماع می بینیم.
ریچارد اشتراوس (II)

ریچارد اشتراوس (II)

در پایان قرن نوزدهم اشتراوس دیگر بار به اپرا جلب شد. گونترام (Guntram) در سال ۱۸۹۴ و فئورسنوت (Feuersnot) در سال ۱۹۰۱ را که از نظر منتقدان بسیار مورد ایراد قرار گرفت، ساخت. اگرچه در سال ۱۹۰۵ اپرای “سالمون” را بر اساس نمایشنامه ای از اسکار واید نوشت و عکس العملها نسبت به آن بسیار شدید بود، با اینحال اولین اجرای آن با ۳۸ خواننده، موفقیت فراوانی کسب کرد. زمانی که این اپرا در متروپولیتن نیویورک اجرا شد، آنچنان فریاد و خشم تماشاگران بلند شده بود که پس از آن شب، اجراهای دیگر متوقف شد!
اپوس

اپوس

Opus اوپوس یک کلمه لاتین میباشد که معنای – کار- را میدهد که معمولا برای کارهای هنری از این کلمه استفاده میشود. جمع اوپوس – اپرا – میشود که در موسیقی خود یک شاخه و سبک محسوب میشود. اما از منظر تاریخی می بینیم در حدود قرن ۱۷ میلادی بسیاری از آهنگسازان همچون بتهوون آثار موسیقیایی خود را بر اساس شماره گذاری بصورت اپوس دسته بندی نموده اند. که به صورت مختصر آنرا به صورت “Op” مینویسند و جمع آن “Opp” میباشد.
سیری در تاریخ موسیقی و خنیاگری ساسانیان (VII)

سیری در تاریخ موسیقی و خنیاگری ساسانیان (VII)

دستان‌ها مسائل گوناگونی را بیان می‌کنند، برخی از آن‌ها سرود مذهبی‌اند مانند ”یزدان آفرید”، برخی به حوادث تاریخی اشاره می‌کنند، مانند سرودهای حماسی “کین ایرج” و “کین سیاوش” و غیره که بعد از قرن پنجم، ساسانیان به یادآوری آن‌ها تمایل زیادی نشان می‌دهند.
اهمیت گام در موسیقی Jazz

اهمیت گام در موسیقی Jazz

فرض کنید که یک موسیقیدان جوان در اوایل قرن بیستم هستید و میخواهید پای به عرصه Jazz در موسیقی بگذارید. چگونه می توانید بداهه نوازی یاد بگیرید؟ قاعدتا” راهی جز کنسرت رفتن و یا به دنبال افرادی باتجربه گشتن ندارید تا شاید آنها یکی دو فن از انواع روشهای Improvise خود را به شما آموزش دهند.
محمودی: دوست دارم اتفاقی فرهنگی بیافتند

محمودی: دوست دارم اتفاقی فرهنگی بیافتند

متاسفانه در ایران خیلی وقتها ناتوان ترین افراد در موسیقی می آیند و کار رهبری انجام میدهند و نوازنده ها هم از آنها تبعیت میکنند فقط به این دلیل که آنها روانشناسهای خوبی هستند و با ارتباطهای خوبی که در سیستم دارند یا پولی که خرج میکنند می آیند و رهبری میکنند. اصولا این افراد فقط روبروی ارکستر دست تکان میدهند و فرق دو چهارمشان را با چهار چهارمشان را نمیفهمید!
نگاهی به فعالیت های جدید هادی سپهری

نگاهی به فعالیت های جدید هادی سپهری

هادی سپهری، اتنوموزیکولوگ، خواننده و نوازنده که این روزها مشغول تمرین با ارکستر سمفونیک تهران برای اجرای سمفونی ارمیا ساخته دکتر محمد سعید شریفیان است، به تازگی تک آهنگ «دل دیوانه» که ترانه ی محلی ترکی است، را در فضای مجازی به صورت صوتی و تصویری به انتشار رسانده است. در این اثر هادی سپهری، خوانندگی، تنظیم، نوازندگی سازهای عود، جورا باغلاما و باغلاما را بر عهده داشته است.
پویان آزاده: قصد ضبط «چهارگاه برای پیانو و ارکستر» را دارم

پویان آزاده: قصد ضبط «چهارگاه برای پیانو و ارکستر» را دارم

در اولین روز برگزاری جشنواره موسیقی فجر، ارکستر ملی به رهبری فریدون شهبازیان، اثری از حسین دهلوی را به روی صحنه برد که بر اساس قطعه ای از جواد معروفی ساخته شده بود. این قطعه که برای یک پیانو و ارکستر با نام «چهارگاه برای پیانو و ارکستر» تنظیم شده بود، با تکنوازی پیانوی پویان آزاده به اجرا رسید. به همین بهانه امروز با پویان آزاده گفتگویی کرده ایم که می خوانید: