- گفتگوی هارمونیک Harmony Talk - http://www.harmonytalk.com -

جوابیه شرکت صوت آذین به مطلب “حکایت یک اختراع موسیقایی ایرانی”

چندی پیش مطلبی با عنوان “حکایت یک اختراع موسیقایی ایرانی [1]” درباره دستگاه ابداعی آقای افشین سپهوندی در این مجله به چاپ رسیده بود که امروز نامه آقای سپهوندی را در سایت می بینید که در جواب این مطلب فرستاده شده است.

با عرض سلام و ارادت نسبت به شما و همه خدمتگزاران جامعه موسیقی چندی پیش در سایت شما مطلبی با عنوان “حکایت یک اختراع موسیقایی ایرانی [1]” در خصوص دستگاه ابداعی اینجانب افشین سپهوندی درج گردیده بود که لازم دانستم نادانسته های نویسنده مطلب را گوشزد نمایم. بنابراین از جنابعالی تقاضا دارم این نوشته را طبق قانون مطبوعات و رسانه های مجازی در سایت خود منعکس کنید.

از آنجا که نویسنده مطلب علاوه بر دادن اطلاعات غلط به خوانندگان سایت شما، حقوق معنوی اینجانب را نیز مورد هجمه قرار داده است، پیگیری حقوقی و قضایی آن را حق مسلم خود می دانم و از طریق مراجع ذی صلاح اقدام خواهم کرد. چرا که نویسنده “حکایت یک اختراع موسیقایی ایرانی” بسیار نابخردانه سخن پراکنی کرده است و شرکت ما که شخصیتی حقوقی است حتما علیه ایشان به جرم نشر اکاذیب شکایت خواهد نمود که مقدمات آن نیز انجام شده است.

خواندن هر بخشی از نوشته آقای مهاجری مرا به یاد موضوعی انداخت. آنجا که ادعا شده بود جدول فرکانسی ایشان، دستگاه رهاب از اختراعات اینجانب را بوجود آورده است. نظیر این مطلب را در گزارش های به اصطلاح علمی و بی اساس روزنامه های کشورمان زیاد داریم. برای مثال دختر ۱۷ ساله ای معادلاتی را که انیشتین خود نمی توانست حل کند، بالاخره حل کرد! یا پسر جوانی در یک شهرستان دور افتاده، معادلات جدیدی برای تئوری Bigbang به جهانیان معرفی کرد! و غیره که همه از آن به خوبی آگاهیم.

آنان که خاک را به نظر کیمیا کنند
آیا بود که گوشه چشمی به ما کنند

مدیریت محترم سایت! چنانکه خود بهتر می دانید صحبت کردن در حوزه های علمی اگر بی پایه و اساس باشد، چیزی جز بی اعتباری برای انتشار دهنده آن به ارمغان نمی آورد. بنده به شما توصیه می کنم دیگر مورد اغفال قرار نگیرید و بارکش اینگونه شایعه پراکنی ها نشوید.

گفت با او مشورت کن و آنچه گفت
تو خلاف آن کن و در راه افت

چرا که گستره فنآوری، حوزه ای کاملاً علمی است و در حد حرف و حدیث نمی گنجد. همه اظهار نظرهای بنده که در روزنامه ها و سایتها منعکس گردیده، به جز آن بخش هایی که گزارشگر بدون جواز بنده به آن اضافه نموده است، مستند هستند. آیا شایسته است، یک لیسانس زمین شناسی بتواند کامیونی از ist های مختلف را بدنبال خود بکشد و خود را محقق موسیقی جلوه دهد اما بنده و شر کت صوت آذین که بترتیب بیش از ۱۸ سال در حوزه هنر موسیقی و ۱۰ سال سابقه کاری در صنعت موسیقی ، که مورد تایید تمامی مرا جع ذیصلاح دا خلی و خارجی می باشد چنین در مظان اتهام قرار گیریم؟

دوست عزیز! سایت شما همانگونه که از نامش پیداست مرجعی برای اختراع و ثبت اختراع نیست و صرفاً در حوزه موسیقی می بایست مبادله اطلاعات نماید. زیرا گستره اختراعات در دنیا تبدیل به یک تکنولوژی تنومندی شده است که سخن گفتن درباره آن حتی در حد یک جمله نیاز به سواد و دانش فراوان دارد. از آنجا که بنده دوره مالکیت معنوی wipo مستقر در ژنو را بر حسب ضرورت گذرانده ام، لازم است ذکر کنم برای مثال شرکت siemense بیش از۷۰۰ وکیل دارد که کارشان فقط ثبت اختراع است و یکی ازموارد مطالعاتی بسیار معروف در این زمینه یک “در باطری چراغ قوه ای” است که ۲۰ ثبت اختراع برایش ثبت گردیده است. پس ثبت اختراع یعنی ایجاد هرگونه تغییر در هر چیزی که بتوان با راه حل جدید کاربردی جدید از آن ایجاد کرد(www.wipo.org). این خود می رساند که نویسنده تا چه حد از واژه اختراع بی خبر است چه رسد به آنکه بخواهد دست به قلم شود و راجع این موضوع اظهار نظر نماید.

و اما تاریخچه این دستگاه از این قرار است که ایده خام آن در تابستان ۱۳۸۵ از طریق یکی از نوازندگان مطرح کشورمان(عرفان گنجه ای) به بخش تحقیق و توسعه شرکت ما رسید و ما تحقیقات اولیه را شروع کردیم و راه حل ویژه خود را برگزیدیم. برای مثال جنس سر غلطک آن که بتواند تنها یک ورق را بزند حداقل سه ماه، یک پروژه پرکار موازی دیگر بخش های این پروژه وقت ما را گرفت و درهمان اوایل پروژه بودیم که با جستجو در اینترنت متوجه شدیم دستگاههای مشابهی در دنیا در حال ساخت می باشد.

اما همانطور که عرض کردم دستگاه ساخته شده توسط بخش R&D شرکت ما منحصر بفرد بوده و بطور کامل رباتیک و کاملا قابل اضافه شدن به هر پایه می باشد. برای مثال ما در سال گذشته و اوایل امسال برای اینکه بدنه این دستگاه بر روی هر پایه ای به آسانی نصب شود ۳۰ قالب طراحی کردیم و همچنین ۳۹ دست قالب برای پایه ساز تمام پلاستیکی مان نیز از پایه طراحی شد که در نوع خود بی نظیر است. و باز لازم است بگویم که بخصوص در این پروژه خاص، صنایع نوین که حامی طرحهای نو (www.hitech.irمی باشد از ابتدای پروژه ناظر بخش( تحقیق و توسعه ما بوده اند. (مهندس هاشمی رئیس سازمان و مهندس موسوی، مهندس حجارزاده و دیگر کارشناسان) و قسمت قسمت این پروژه مورد تایید این سازمان قرار گرفته و این روزها تولید انبوه آن دستور کار وزارت صنایع است. در ضمن وزارتخانه ها و سازمان های صنایع ، سازمان مالکیت صنعتی ، سازمان پژوهشها ،خانه موسیقی و کارشناسان ثبت اختراع مستقر در نمایشگاه آلمان با تأییدیه های خود ( ضمیمه گردیده است ) رهگشای ثبت جهانی این محصول گردیده اند.

اما نویسنده مطلب که ظاهراً خیلی به فکر نام ایران در عرصه های بین المللی هستند، گویا نمی دانند که شرکت ما دو سال پیاپی در نمایشگاه فرانکفورت حضور دارد و باز نمی دانند که در همین نمایشگاه معتبر بین المللی هر ساله شاهد پلمب کردن غرفه هایی هستیم که با کپی برداری محصولات دیگران، پا به نمایشگاه گذاشته اند و دقت عمل کارشناسان ثبت اختراع آلمان چنان بالاست که هیچ متقلبی نمی تواند آنها را فریب بدهد.

در حالیکه ما امسال در چهار روز نمایشگاه آلمان توفیق کم نظیری را پشت سر گذاشتیم. بیش از ۵۰۰ نفر دستگاه ورق زن ما را با دقت مورد بازبینی قرار دادند و گفتند تا به حال چنین چیزی با این قابلیت بالا ندیده ایم و از اقصی نقاط دنیا از ما نمونه می خواستند. ما متوجه شدیم که قبل از ما در این نمایشگاه که معتبر ترین محل عرضه محصولات موسیقی است یک شرکت که با نمایشگر Lcd این مشکل را مرتفع نموده است و شرکت دیگری که با وکیوم هوا ورق می زده است حضور یافته اند(که بکلی با راه حل ما تفاوت بنیادی دارند). اما پس از آن نیز مواردی بوده و هست ولی هیچ کدام پا به عرصه تولید نیمه صنعتی نگذاشته اند و فقط در حد انیمیشن دستگاه و نهایتا ساخت یک نمونه بوده است.

ضمن اینکه باز هم به صراحت اعلام می کنم نوع ورق زن ما در حوزه رباتیک وارئه کارایی بالاومنحصر بفرد خود برای اولین بار در دنیا طراحی و ساخته شده است.و همانطور که مستندات ارائه گردید نه ایده آن ونه توسعه آن مطلقا” کپی برداری نبوده است.

درانتها لازم به ذکر است آقای شاهین مهاجری هیچ وقت کارمند شرکت صوت آذین نبوده اند فقط مدتی پس از ساعت کاری خود در شرکت کیسون از ساعت۶ بعدازظهر به بعد به شرکت آمده ( مدارک ساعت کاری ایشان در ساخت و طراحی تیونر رهاب که حدود ۴ ساعت بوده ضمیمه گردیده است) و ایشان فقط کارهایی که تعیین می شد را انجام داده و بابت آن دستمزد می گرفتند.

در ضمن شرکت صوت آذین از زمان جداشدن ایشان تاکنون۱۰ ثبت اختراع منحصر بفرد در نوع خود داشته است. اما نمی دانم ایشان که با گوشه چشمی، تیونر چینی را تبدیل به رهاب کرده اند چطور تا به حال جز حرفهای نا دقیق و بی ماخذ هیچ خروجی نداشته اند بلکه فقط با نادیده گرفتن دستاوردها و مصادره به مطلوب کردن زحمات دیگران، جویای کسب اعتبار برای خود می با شند .

مدراک : ۱ [2]۲ [3]۳ [4]۴ [5]۵ [6]