درگذشت آرت دیویس نوازنده دبل بیس

آرت دیویس 2007-1933
آرت دیویس 2007-1933
آرت دیویس، نوازنده نام آور دبل بیس (double bass) که با بزرگان موسیقی جز از جمله جان کولترین (John Coltrane) به اجرای موسیقی پرداخته بود، در اثر حمله قلبی در منزل خود و در سن ۷۳ سالگی درگذشت.

در دهه هفتاد نام دیویس به خاطر اشارات واضح و آشکار به نژادپرستی در صنعت موسیقی در لیست سیاه قرار گرفت. او بعدها در رشته روانشناسی بالینی موفق به اخذ درجه دکترا شد و برنامه خود را طوری تنظیم کرده بود که بتواند در عین دیدن بیمارانش، به اجرای موسیقی نیز بپردازد.

نیت مورگان (Nate Morgan) نوازنده پیانو که در ده سال گذشته به طور متناوب با دیویس کار کرده است، درباره او چنین میگوید:” روش برخورد او نسبت به اجرای موسیقی بسیار ماجراجویانه بود. خارج شدن از چهارچوب تعریف شده و گفتن اینکه این بیرون خیلی خوش میگذرد و من مدتی اینجا میمانم، نیازمند داشتن آگاهی و خودشناسی بسیاری است.”

دیویس که به خاطر مهارت فراوانش در نواخن ساز خود شهرت داشت، میتوانست به سادگی در سبکهای مختلف بنوازد. او با ارکستر فیلارمونیک نیویورک به اجرای آثار کلاسیک پرداخته، عضو ارکسترهای NBC، وستینگهاوس Westinghouse و CBS بود و برای نمایشهای برادوی نیز به نوازندگی میپرداخت.

غنی ترین و پربارترین تجربه او در دوران حرفه ایش، همکاری با جان کولترین (۱۹۶۷-۱۹۲۶ آهنگساز و نوازنده ساکسوفون جز آمریکایی) بود. این دو موسیقیدان شبی از شبها در دهه ۱۹۵۰ و در یک کلوب جز واقع در هارلم با یکدیگر ملاقات کردند و دیویس که به گفته منتقد موسیقی جز، نت هنتروف (Nat Hentoff)، بیسیست محبوب کولترین بود، در آلبومهای Ascension، آلبوم ۱ و ۲ Africa/Brass Sessions و Ole Coltrane با کولترین همکاری کرده است.

به گفته دیویس، ساز او “ستون فقرات گروه” بود، سازی که میبایست ” با ارایه اطلاعات هارمونیکی که دارای کیفیت صوتی مشخص و ضرباهنگی ریتمیک باشد، الهام بخش گروه شود.”

دیویس با تعداد بسیاری از هنرمندان متفاوت از تلونیوس مانک(Thelonious Monk) ، دوک الینگتون (Duke Ellington)، راسان رونالد کرک (Rahsaan Roland Kirk)، لویی آرمسترانگ (Louis Armstrong) گرفته تا جودی گارلند (Judy Garland)، جان دنور (John Denver) و باب دیلن (Bob Dylan) همکاری داشته است.

اندکی از زندگی و دوران آرت دیویس
دیویس در سال ۱۹۳۳ در هریسبورگ پنسیلوانیا متولد شد و آموختن پیانو را از ۵ سالگی در همین شهر آغاز کرد. او در سال ششم تحصیل خود به فراگیری توبا tuba، تنها ساز موجود در مدرسه، پرداخت.

در سال ۱۹۵۱ دیویس موسیقی را به عنوان حرفه اصلی خود برگزید و با اعتقاد به اینکه دبل بیس میتواند امکانات بیشتری برای گذران زندگی به دست دهد، این ساز را انتخاب کرد. او در سن ۱۷ سالگی نزد نوازنده اصلی دبل بیس ارکستر فیلادلفیا آموزش میدید. اما هنگامی که برای ارکستر سمفونیک شهر خود به اجرای موسیقی پرداخت، سختیگیریهای ناروای شورای انتخاب به قدری از حد گذشت که ادوین مک آرتور، رهبر این ارکستر خواستار ارایه دلیلی برای این رفتار شد.

دیویس در گفتگویی که در سال ۲۰۰۲ منتشر شد، خاطره این روز را چنین ادامه میدهد: ” پاسخ این بود، ” خوب، او رنگین پوست است” و پس از آن سکوت شد. بالاخره خشم مک آرتور سرریز شد و فریاد زد ” اگر او را نمیخواهید، پس من را هم نمیخواهید.” به این ترتیب آنها به سرعت مشورت کرده و مرا پذیرفتند.”

دیویس پس از دوره دبیرستان با دریافت بورسیه از مدرسه موسیقی منهتن و مدرسه موسیقی جولیارد، به تحصیل در موسیقی کلاسیک پرداخته و شبها در کلوبهای جز نیویورک به نوازندگی مشغول بود.

در دهه ۱۹۷۰، به خاطر طرح شکایتی ناموفق علیه تبعیض در ارکستر فیلارمونیک نیویورک بخت و اقبال او رو به افول نهاد زیرا مانند موسیقیدانان دیگر سیاه پوست که از شیوه های ناجوانمردانه استخدام سرپیچی کرده یا نسبت به آن اعتراض میکردند، دیویس نیز شغل و ارتباطات خود با صنعت موسیقی را از دست داد.

در سال ۱۹۸۱، دیویس که کار موسیقی کمی به او رجوع میشد، به دانشگاه بازگشت و در رشته روانشناسی بالینی از دانشگاه نیویورک به درجه دکترا رسید. تا سالیان بسیار، او علاوه بر کار به عنوان نوازنده، به کار روانشناسی نیز مشغول بود.

دیویس در نتیجه اعتراض و طرح شکایت رسمی خود، نقشی عمده در افزایش استفاده از نوع خاصی از جلسات استماع موسیقی داشت که به اصطلاح blind audition نامیده میشد و در طی آن هیئت انتخاب نوازندگان را نمیدیدند و تنها موسیقی و شیوه اجرای آنان را شنیده و به پذیرش یا رد آنان نظر میدادند.

این موسیقیدان برجسته از پیشگامان تکنیکهای انگشت گذاری بیس نیز محسوب میشود و نویسنده کتابی در این زمینه با عنوان The Arthur Davis System for Double Bass نیز هست.

دیویس علاوه بر دستاوردهای مذکور، دو سال در دانشگاه ایروین Irvine کالیفرنیا به تدریس پرداخت و در سالهای اخیر استاد نیمه وقت موسیقی در کالج Orange Coast واقع در کوستامسا بود.

music.msn.com

یک دیدگاه

  • happalie
    ارسال شده در خرداد ۳۰, ۱۳۹۱ در ۷:۴۱ ب.ظ

    kash yeki az ghesmat az karasho mizashtin vase shenidan,masalan ole ke ba john coltrane kar karde,elham bakhshe.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

گزارشی از سخنرانی آروین صداقت کیش در سمینار «موسیقی و امر دراماتیک» (IV)

صداقت‌کیش ادامه داد: در امر دراماتیک اما این گونه نیست و درون و بیرون با هم یکی می‌شوند. اگر اجازه دهید مثالی در مورد امر هنری بزنم. کسانی که تئاتر بازی می‌کنند رابطه‌شان با متن نمایشی درونی است. یعنی نمی‌توانیم این رابطه را به درونی و بیرونی تقسیم کنیم و بگوییم این شخصیت واقعا وجود دارد و آن شخصیت فقط روی صحنه وجود دارد، همه‌شان وجود دارند. بنابراین این نظام باید با یکدیگر یکی و ادغام شده باشد. اگر به موضوع دادن پول به فروشنده به عنوان یک کنش برگردم، نمی‌توانیم بگوییم الان بیرون این نظام ارتباطی هستیم و نظام داخلی آن با نظام بیرونی‌اش متفاوت است. اگر کسی هم از بیرون به این رویداد نگاه کند فقط در حال نگاه کردن به یک کنش است و مانند موضوع داستان نیست که نتواند داخل آن شود، او هم می‌تواند وارد این کنش شود و مرزی ندارد.

شهرام صارمی از مدیریت اجرایی جشنواره موسیقی فجر استعفا کرد

در پی استعفای اعتراض آمیز علی ترابی، شهرام صارمی مدیر اجرایی سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر، یک روز پس انتصاب مدیر جدید دفتر موسیقی وزارت ارشاد با انتشار نامه‌ای سرگشاده از سمت خود استعفا کرد.

از روزهای گذشته…

افتتاح تالار MUMUTH با درخشش دو خواننده ایرانی!

افتتاح تالار MUMUTH با درخشش دو خواننده ایرانی!

سالن جدید اپرایی در شهر گراتس با معماری درخشان با حضور دو هنرمند ایرانی آغاز به کار کرد. این برنامه که شب یکم مارس در گراتس اتریش به اجرا در آمد، با سخنرانی شهردار و استاندار همراه بود که مورد توجه بسیاری از مطبوعات اتریش قرار گرفت. دو هنرمند ایرانی، هادی قضات لو و شیرین عسگری در این برنامه (که اختصاص داشت به اپرای مشهور “فلوت سحر آمیز” اثر موتسارت) به ایفای نقش پرداختند.
گزارشی از دومین نشست «نقدِ نقد» (VI)

گزارشی از دومین نشست «نقدِ نقد» (VI)

او افزود: این نکته بسیار بااهمیتی است که در قسمت دوم عرایضم به آن خواهیم رسید و حالا می‌خواهم با پیش زمینه‌ای که آقای فیاض گفتند بازگردم به «واکاوی». اگر ما بخواهیم این کار را بکنیم؛ انگشت بگیریم به سمتی و بگوییم «این» را ببین! یکی از مهمترین کارهایی را کرده‌ایم که منتقدان می‌توانند بکنند اگر نگوییم تنها کاری است که می‌توانند بکنند. انگشت بگیرم و بگویم «این!» صداقت‌کیش ادامه داد: اگر بخواهیم این کار را بکنیم با موسیقی باید چه کنیم؟!
دو اجرا از Why Don’t You Do Right

دو اجرا از Why Don’t You Do Right

تنظیم و اجرای پیانو Alan Silvestri : آلان سیلوستری بیشتر بعنوان یک آهنگساز فیلم در دنیای موسیقی امروز مطرح است. متولد سال ۱۹۵۰ در نیویورک است و موسیقی را با نوازندگی پیانو آغاز کرد.
گفتگو با جاشوآ بل (II)

گفتگو با جاشوآ بل (II)

دوست قدیمی دیگر کریس بوتی نوازنده ترومپت است، ما با هم در دانشگاه ایندیانا تحصیل می کردیم. نزدیک به ۲۵ سال است که او را می شناسم و همیشه می خواستیم کاری را با هم انجام دهیم اما هیچ گاه شانس آن را نیافتیم. این آلبوم شانس ما بود و قطعه “پروگی عاشق تو هستم” (I Loves You Porgy) را در این آلبوم به همراه هم اجرا کردیم. خواننده فوق العاده توانا و با استعداد خانم کریستین چنوویث که سالها پیش دوست دختر خود من نیز بود بار دیگر آهنگ “ولنتاین مضحک من” (My Funny Valentine) را با هم در این آلبوم اجرا کردیم. زمانی که گروه تکمیل شده بود شنیدم که رجینا اسپکتور نیز تمایل دارد در این آلبوم حضور یابد. او خواننده فوق العاده موسیقی فولکلور است بنابراین به سرعت به چند اثر از او گوش دادم و قطعه ای را برای او آماده کردم. کار سختی بود اما در انتها از قطعه های محبوبم شد.
گفت و شنودی درباره سازهای ابداعی (VII)

گفت و شنودی درباره سازهای ابداعی (VII)

پرسیدید: «اذعان دارید که هیچ حرکت نوگرایانه ای بی اشکال نیست ولی آیا با منکوب کردن، موسیقی ما پیشرفت می کند؟ کدام ساز اصیل ایرانی (راه چند صد ساله نمی روم) همین سی سال اخیر که اینهمه توجه به این سازها شده به من بفرمایید کدام یک از این سازها از نظر آکوستیکی پیشرفت کرده اند؟» متاسفم که هرگونه نقدی در این مملکت به کوبیدن ترجمه می شود! چطور می گویید هر تغییری را بنده کوبیده ام؟ خود من نوازندگی با تار و سه تار ۳ اکتاو را پیشنهاد می کنم و با آن می نوازم. بنده مقالاتی در مورد نی کلید دار و تنبک کوکی نوشته ام؛ شاید مطالعه کرده باشید. فکر می کنم اولین کسی که در مورد این دو ساز در اینترنت (یا شاید هم در مطبوعات کاغذی) مطلبی نوشت، من بودم؛‌ یعنی زمانی که استادان گرامی پشت این سازها صف نکشیده بودند و تنبک کوکی نایاب نشده بود! «پیشرفت خوب نیست که عالی است!» ولی پیشرفتی که بر اساس معیاری علمی باشد.
جونی آلیده، سلطان راک فرانسه (I)

جونی آلیده، سلطان راک فرانسه (I)

نام جونی آلیده (Johnny Hallyday)، نه تنها یادآور ترانه های موفقِ فوق العاده محبوب و پرطرفدار است، بلکه یادآور صدا نیز هست، صدایی قوی و طنین دار، که تکنیک و طول عمرش ستودنی است. بامداد ششم دسامبر ۲۰۱۷ جونی آلیده، یکی از پرطرفدارترین خوانندگان فرانسوی، پس از ماه ها دست و پنجه نرم کردن با سرطان ریه، جان سپرد. او که صدایش را به تمامی گونه ها سپرده بود: راک اند رول (rock’n roll)، توییست (twist)، بلوز (blues)، پاپ (pop) یا وَریته (variété)، در طول سال ها مخاطبان بیشماری را جذب کرد.
اِدیت پیاف، گنجشککِ آواز فرانسه (XII)

اِدیت پیاف، گنجشککِ آواز فرانسه (XII)

ادیت پیاف، میراث دار گاورُش (Gavroche شخصیتِ رمان بینوایان اثرِ ویکتور هوگو)، در دوران کودکی خود پاریس را پیموده بود، پاریسِ مردمی، محله هایی مثلِ پیگَل (Pigalle)، مونمانتر (Montmartre)، کلیشی (Clichy)، باربِس (Barbès)، مِنیلمونتا (Menilmontant)… در شبکیه ی چشم های او تصویرهایی ثبت شده بود که بعد ها، موضوعِ اصلیِ ترانه های او را تشکیل داد. در طول سال ها پیاف خیابان را به صحبت کردن، آواز خواندن و فریاد کشیدن واداشته بود و خیابان و مردم حاضر در آن با او یکی شده بودند.
دومین رویداد صوتی الکترونیک و الکتروآکوستیک در رشت برگزار می شود

دومین رویداد صوتی الکترونیک و الکتروآکوستیک در رشت برگزار می شود

«رویداد صوتی الکترونیک و الکتروآکوستیک؛ رشت» با همکاری شعبه گیلان انجمن موسیقی و شهرداری رشت کارگاه «صدا؛ نویز، محیط و بازآفرینی» در تاریخ هشتم و نهم شهریور در این شهر شمالی کشورمان راس ساعت ۱۸در محوطه‌ سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری رشت برگزار می‌شود که حضور برای عموم علاقه‌مندان آزاد و رایگان است.
طبقه بندی تکنیک های تنبک (III)

طبقه بندی تکنیک های تنبک (III)

صدادهی تکنیکهای تنبک علاوه بر بستگی به نحوه تولید صدا به دلیل ویژگیهای آکوستیک ساز و بخشهای مجری از پیچیدگی خاصی برخوردار است. در زیربه طور اجمال پاره ای از مشخصات صوتی تمبک ذکرمیشود:
انتشار یک نشریه پژوهشی جدید در حوزه‌ی موسیقی

انتشار یک نشریه پژوهشی جدید در حوزه‌ی موسیقی

به تازگی نشریه مهرگانی که دوفصلنامه‌ای پژوهشی است، به صورت رایگان و الکترونیکی منتشر شده است. برای آشنایی با این نشریه از زبان پدیدآورندگانش نوشته‌ی کوتاهی که برای شرح روندها و دلایل انتشار چنین نشریه‌ای، در ابتدای آن آورده‌اند در اینجا مجددا منتشر شد. علاقه‌مندان می‌توانند مهرگانی را از آدرس www.mehregani.ir دریافت کنید.