گروه راک “ترن” Train

پت موناهان Pat Monahanترانه سرا و خواننده گروه ترن Train درباره منبع الهام آلبوم جدید گروه که For Me, It’s You نام دارد میگوید، هر ترانه خطاب به “تو” you است، این “تو” در هر ترانه شخصی متفاوت است، در ترانه اصلی، “تو” را خطاب به زنی که عاشقش هستم میگویم و در طول آلبوم این “تو” خطاب به فرزندانم، دوست عزیزی که از دست داده ام، مادرم، خانواده ام و گروه موسیقی من بوده است.

ترن، گروه موسیقی پت موناهان، برنده جایزه گرمی و دارای فروش مالتی پلاتینیوم (بیش از ۲ میلیون کپی) بوده است و با ترانه هایی چون Drops Of Jupiter و Calling All Angels توانسته است هواداران سرسختی در سراسر جهان بیابد.

گروه ترن در سال ۱۹۹۴ در سان فرانسیسکو و تنها با دو عضو، پاتریک موناهان-خواننده- و راب هاچکیس Rob Hotchkiss –نوازنده گیتار- شکل گرفت و این دو به اجرای موسیقی در کافه ها و کلوبهای محلی میپرداختند.

آنها پس از کسب موفقیتی نسبی، تصمیم به ایجاد گروهی کامل گرفته و گروه را با حضور جیمی استافورد Jimmy Stafford نوازنده گتار، چارلی کالین Charlie Colin نوازنده بیس و اسکات آندروود Scott Underwood نوازنده درامز تکمیل کردند.

آنها به سرعت هواداران محلی فراوانی یافته و در نشریات ایالتی شهرتی به دست آوردند. در سال ۱۹۹۷ گروه شهرت بیشتری کسب نموده و به عنوان گروه آغاز کننده کنسرت با گروههایی با شهرت ملی چون Blues Traveler، Barenaked Ladies و Counting Crows به همکاری پرداخت.

از اولین آلبوم تا موفقیت جهانی
اولین آلبوم آنها که همنام گروه Train نام داشت به طور کامل توسط اعضا تهیه شد. در ماه فوریه ۱۹۹۸ آلبوم تحت قرارداد Aware/Columbia منتشر شد و گروه در یک مینی ون کهنه و یک تریلر کوچک به قصد اجرای کنسرتهایی متعدد، به راه افتادند. این تور به برنامه های دیگری منجر شد که گروه را به مدت دوسال در جاده ها نگهداشت.

در پاییز ۱۹۹۸، مجموعه تلویزیونی Party Of Five به پخش اولین تک ترانه گرون ترن به نام Free پرداخت که ترانه محبوب ایستگاههای رادیویی نیز به شمار می آمد. دومین تک ترانه آنها Meet Virginia چهار هفته در مقام اول چارت مجله بیلبورد قرار گرفت، در ماه نوامبر آلبوم به مقام طلایی و پس از آن با فروش یک میلیونی خود به مقام پلاتینیوم دست یافت.

audio file “Drops Of Jupiter” را بشنوید.

در اوایل سال ۲۰۰۰، ترن، مدتی از جاده خارج شد تا برای ضبط آلبوم جدید خود آماده شود. آنها در میان اجرای تور و حضور در برنامه های تلویزیونی، تمام مدت باقیمانده سال را به ضبط آثار خود پرداختند.

هنگامی که آلبوم Drops Of Jupiter در ۲۷ مارس ۲۰۰۱ منتشر شد، ترانه زیبای اصلی آن به همین نام، که قبل از آن به صورت تک ترانه منتشر شده بود، با موفقیت فراوان روبرو شده و در مقام اول چارتهای مختلف بیلبورد قرار گرفته بود. ارکستراسیون و تنظیم مفصل و باشکوه این ترانه که توسط پل باک مستر Paul Buckmaster (آهنگساز و تنظیم کننده مشهور انگلیسی که به خصوص برای همکاری با التون جان، دیوید بووی و مایلز دیویس شهرت دارد) انجام گرفته بود، موفق به جلب هواداران متعدد و تازه ای برای گروه ترن شد. ترانه Drops Of Jupiter به فروش ۲ میلیونی و مقام مالتی پلاتینیوم دست یافت و ۵۳ هفته در فهرست ۱۰۰ ترانه برگزیده قرار داشت. همچنین این ترانه برای گروه و باک مستر جازه گرمی سال ۲۰۰۲ را نیز به ارمغان آورد.

موفقیت، شکست و بازگشت
آلبوم سوم گروه My Private Nation نام داشت و در سال ۲۰۰۳ منتشر شد و اولین ترانه این آلبوم به نام Calling All Angels در بسیاری از چارتها به مقام بالایی دست یافته و یکی از محبوبترین ترانه ها در فهرست بهترین ترانه های معاصر بزرگسالان بود. ترانه دوم این آلبوم به نام When I Look To The Sky نیز با ورود به چارت بهترین ۱۰۰ ترانه، موفقیت فراوانی کسب کرد. در سال ۲۰۰۴، تک ترانه Ordinary برای فیلم اسپایدرمن ۲ مورد استفاده قرار گرفت و در سال ۲۰۰۷ مجددا در برنامه “قهرمانان” شبکه NBC به کار رفت. در ماه جولای ۲۰۰۵، گروه ترانه Get to Me را منتشر کرد که به مقام نهم از ۴۰ ترانه بزرگسالان مجله بیلبورد رسید. اولین آلبوم زنده گروه نیز در سال ۲۰۰۴ با عنوان Alive at Last منتشر شد.

در طی تابستان ۲۰۰۵، گروه برای ضبط چهارمین آلبوم خود به نام For Me, It’s You آماده شد. این آلبوم و تک ترانه ای که قبل از آن منتشر شد، هر دو با فروش مایوس کننده ای مواجه شدند و این آلبوم هنوز به مرحله فروش طلایی نیز نرسیده است.

از نوامبر سال ۲۰۰۶، اعضای گروه برای صرف وقت بیشتر با دوستان و خانواده برای مدتی کار ضبط و تور را محدود کردند و بنابر اطلاعات موجود در وب سایت رسمی “ترن”، پت موناهان قصد دارد آلبوم سولویی به نام Last of Seven را در سپتامبر سال جاری منتشر کند.پس از انتشار این آلبوم، موناهان مجددا با باقی اعضای “ترن” به ساخت و ضبط پنجمین آلبوم خود خواهد پرداخت.

trainline.com
en.wikipedia.org

یک دیدگاه

  • mozhdeh
    ارسال شده در مرداد ۲۰, ۱۳۸۷ در ۱۱:۱۶ ب.ظ

    mamnoon kheili khoob bood makhsoosan ahangesh.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

مروری بر آلبوم «سالنامه»

سالنامه در میان آثار فیاض، بیش از همه در مسیرِ «در گذر» است. علاوه بر مشابهت در فرایند آهنگسازی و نوعِ کنار هم نشاندنِ و برخورد با مواد و مصالح موسیقی، حضور صریحِ برخی نقش‌­مایه­‌های «در گذر»، مدگردی­‌های متنوع، استفاده از نوازندگانِ گروه در مقامِ خواننده و ساختار کلی مجموعه، این همانندی را پررنگ­‌تر می­‌کند.

آرنولد شونبرگ و آهنگسازی ددکافونیک (III)

آنچه شونبرگ دنبالش می گشت، همان بود که باخ می جست: دست یافتن به وحدت کامل در یک ترکیب موسیقی. شونبرگ احساس می کرد که این روش نوین مبتنی بر ادراک کامل و جامع فضای موسیقی است. ولی به هر حال موسیقی نوشته می شد، با تمام شیوه ها، و شونبرگ اصرار داشت شنونده و آهنگساز هر دو باید شیوه ها را فراموش کنند، و موسیقی را به عنوان موسیقی بشنوند و قضاوت کنند. گفته است: «اغلب درست نمی توانم توضیح دهم: کار من ساختن موسیقی ۱۲ صدایی است نه ساختن موسیقی ۱۲ صدایی.»

از روزهای گذشته…

مگر کار سختی است؟ (درسی از عدم موفقیت در موسیقی پاپ)

مگر کار سختی است؟ (درسی از عدم موفقیت در موسیقی پاپ)

نوشتن یک ترانه آسان است. مگر نه؟ ظاهرا هرکسی که بتواند درست بخواند، چند آکورد بر روی گیتار نواخته یا یک ملودی را با پیانو اجرا کند، تمام دانش مورد نیاز برای نوشتن یک ترانه سه دقیقه ای پاپ کلاسیک را خواهد داشت. اما ماجراهایی که در دنیای ترانه سرایی وجود دارند به ما میاموزند که این قالب هنری ظاهرا عامه پسند، در حقیقت به استعداد و مهارت بسیار بیشتری از آنچه اکثر ما در اختیار داریم، نیاز دارد.
گزارشی از رونمایی «لحظه های بی زمان» در شهر کتاب فرشته

گزارشی از رونمایی «لحظه های بی زمان» در شهر کتاب فرشته

پنجشنبه بیستم آذر، شهر کتاب فرشته برگزار کننده رونمایی آلبوم «لحظه های بی زمان» با آهنگسازی‌، روزبه تابنده و رهبری پروفسور منوچهر صهبایی بود. «لحظه های بی زمان» به تازگی توسط موسسه فرهنگی و هنری «شهر آفتاب» شیراز منتشر شده است و توسط پخش «جوان» در فروشگاه های آثار صوتی و تصویری در اختیار علاقمندان قرار گرفته است.
دو اصطلاح مهم

دو اصطلاح مهم

اگر خیلی دقیق موسیقی را دنبال کرده باشید حتما” تابحال با اصطلاح Opus برخورد کرده اید. Opus یک اصطلاح لاتین به معنای کار(Work) است که برای مشخص کردن توالی کارهای آهنگسازان بکار میرود.
ملودی، همراهی و هارمونی

ملودی، همراهی و هارمونی

در این نوشته سعی می کنیم بطور خلاصه معنی اصطلاح های متداولی مانند ملودی، همراهی و هارمونی را تشریح کنیم.
چیستا غریب: استاد باید بتواند شاگرد را بشناسد

چیستا غریب: استاد باید بتواند شاگرد را بشناسد

بله، شاگرد هایی اینچنینی در دانشگاه زیاد داشته ام مثل آقای سعید خرمشاهی و آقای رضا تفضلی. الان آقای خرمشاهی، سلفژ را در همان دانشگاه تدریس می کنند؛ آقای رضا تفضلی که از موزسین های خوب هستند الان هارمونی، کنترپوان و فرم را در دانشگاه تدریس می کنند.
آسیب شناسی آواز ایرانی

آسیب شناسی آواز ایرانی

موسیقی ایران در گذر از سالیانی پر تلاطم و پر فراز و نشیب همواره به عنوان یکی از اصلی ترین پایه ها و ارکان فرهنگ ، بیانگر احساسات و اندیشه های ایرانیان بوده وآواز نیز به عنوان شاخص ترین و اصلی ترین بخش آن به شمار میرفته است. چرا که این موسیقی همواره پیوندی نزدیک با شعر داشته است و این درآمیختگی با ادبیاتِ پُر بار و کهن ایران باعث غنای هر چه بیشتر این موسیقی گردیده است.
گفتگو با سارا چانگ (VI)

گفتگو با سارا چانگ (VI)

درست است، اما او تنها ۱۰ سال سن دارد و دقیقا نمی داند چه می خواهد، تقریبا مثل خود من! همه فکر می کردند من می دانستم چه می خواهم وقتی ۱۰ ساله بودم، اما نمی دانستم و هنوز هم در حال جستجو هستم. برای او هم همینطور، اگر روزی کسی او را به زمین تمرین نبرد، او با سبدی پر از توپهای تنیس به زیر زمین می رود و آنها را به در پارکینگ می زند و این مرا دیوانه می کند، زیرا در حال تمرین کردن هستم، اما او عاشق این کار است! به من می گوید: “می توانی امروز با من به زمین تمرین بیایی؟ می توانی فقط کمکم کنی که سرویس بزنم؟ ”
نگاهی به رقابت درجشنواره موسیقی فجر (I)

نگاهی به رقابت درجشنواره موسیقی فجر (I)

جشنواره موسیقی فجر مانند بسیاری دیگر از رویدادهای فرهنگی کشورمان در گذر زمان رویکردی بومی گرا داشته است. “تقویت فرهنگ ملی” و “حفظ فرهنگ خودی در برابر فرهنگ بیگانه”، رویکرد مشترک اکثر جشنواره های فرهنگی-هنری این سالها بوده است. در میان این تقابلهای فرهنگی و بعضا سیاسی، وضعیت موسیقی وضعیتی مبهم تر از سایر هنرهاست؛ چه از نظر نوع و میزان حمایت دولت و چه از نظر مشخص نبودن مرز موسیقی ملی، قومی و مردمی. اصطلاح هایی مانند موسیقی فاخر، موسیقی والا و موسیقی عرفانی هم هنوز معنای مشخص و دقیقی پیدا نکرده اند؛ نه در کلام آنها که از این عبارات برای ممیزی و ارزش گذاری موسیقی استفاده می کنند و نه در سیاستهای کلان جشنواره ای.
وضعیت موسیقی ایران قبل از ورود اعراب (VII)

وضعیت موسیقی ایران قبل از ورود اعراب (VII)

ابراهیم صدای زیبایی داشت و مدتی هم آوازخوان گروهی از راهزنان بود و به خاطر صدایش بین آنها محبوبیت به دست آورده بود. بعدها برای فراگیری موسیقی به بندر ابله رفت که شنیده بود در آنجا موسیقیدان بزرگی به نام جُوانُویَه موسیقی تدریس می کند. بعد از آن در محضر یونس الکاتب که ایرانی الاصل بود و به اسارت عربها در آمده بود رفت و بسیار کسب فیض نمود. شهرت ابراهیم چنان بالا گرفت که مهدی عباسی او را به پایتخت خلافت (بغداد) فرا خواند. ابراهیم یک مدرسه ی موسیقی تاسیس کرد که دختران خواننده در آن آموزش موسیقی می دیدند. می گویند ابراهیم نهصد نغمه ی موسیقی ساخته که پسرش اسحاق سیصد نغمه را شاهکار پدر خود معرفی کرده است.
بوطیقای ریتم (VI)

بوطیقای ریتم (VI)

گونه‌ی دیگری از به کارگیری هنرمندانه‌ی ابهام متریک زمانی است که دوگانی ابهام-رفع ابهام به کار گرفته شود. یک خط ملودی که ذهن شنونده چند سیستم مختصاتی متریک مختلف برای آن پیشنهاد می‌کند «مبهم» است حال اگر ناگاه الگوهای تاکیدی و گروه‌بندی به گونه‌ای تغییر کنند که یکی از پیشنهادها برازندگی بیشتری بیابد متر دیگر مبهم نیست.