منتشری: روایتگر ردیف مهرتاش هستم

محمد منتشری
محمد منتشری
الان دست استاد مهرتاش از این دنیا کوتاه است. ۹۰ درصد آواز خوان های امروز شاگرد مهرتاش بودند. خود آقای لطفی گفت: به نظر من بهترین استاد آواز در ۱۰۰ سال اخیر، استاد مهرتاش بوده است و این گفته من نیست. آقای لطفی همان ردیف بنده را تدریس می‌کند که البته ردیف من نیست و ردیف استاد مهرتاش است که من روایتگر آن هستم. روزی متوجه شدم که دو نفر از شاگردانش همین ردیف من را می خوانند؛ همان شور “هر صبحدم نسیم گل از بوستان توست / الحان بلبل از نفس دوستان توست” که گفتم این ردیف من است و آن ها گفتند که آقای لطفی در کلاسشان همین ردیف شما را درس می دهد.

با خودم گفتم خدا را شکر که یک موسیقیدان صاحب‌نام تشخیص داده است که این ردیف خوبی است و همین حد توجه برای من کافی است. اولا شرکت بزرگی مثل ماهور این اثر را وارد بازار کرد و اگر این شرکت این کار را نمی کرد ما چه می کردیم. بارها از آقای موسوی تشکر کردیم و او گفت که بقیه آهنگ ها را هم باید بیاورید و من استودیو و ساز در اختیارتان قرار می دهم تا همه آنها را بخوانید.

اگر شرکت های خصوصی مثل ماهور یا باربد –که کارهای فولکلور را ضبط می‌کند- نبود، ما چه می کردیم؟ ابتدای این کار، سخت بود و الان جایگاهش را پیدا کرده است که تمام شرکت ها این اثر را می خواهند. اگر آقای اسفندیاری نبود، ما چه می کردیم؟ من به او گفتم که این کار را با شما شروع کردیم بنابر‌این امتیاز ضبط تمام ردیف ها را به شما می دهم و به شخص دیگری نخواهم داد. اوایل کار وقتی می خواستیم “هفت سین” را ضبط کنیم، با خودم گفتم که واکنش مردم چیست که آقای اسفندیاری گفت که نگران نباش، چون اثری ملی است، مردم استقبال می کنند.

سپس در اینترنت قرار داده شد و موفق شد. بعد از آن، “چهارشنبه سوری” را ضبط کردیم. برای شعر این کار به مدت ۴ سال به دنبال مجوز بودم تا اجازه داده شد. الان کار ضبط این آثار کمی سهل تر شده است. چند آهنگ گردو فروش، چاقاله بادوم، گل پونه نعناع پونه، سبزی بهار و… را ضبط کردیم با تاخیر ایجاد شده از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، تا شب عید روانه بازار می شود.

شما می دانید که هر سال برای استاد مهرتاش بزرگداشت می گیریم؟

خیر، اطلاع ندارم.
دو سال بر سر مزارش بزرگداشت گرفتیم و دو سال است که آقای بابایی به دنبال مکانی است و ممکن است مراسم را همین جا بگیریم. در حال حاضر آقای بابایی در حال صحبت با خانه هنرمندان است تا سالن بزرگ –سالن کوچک قابل استفاده نیست- را در اختیار ما قرار‌دهند.

سالگرد وفاتشان در چه زمانی است؟
اردیبهشت است البته ما نمی توانیم در اردیبهشت بگیریم. ما هر سال توانستیم تا آخر اردیبهشت توانستیم مراسم را برگزار کنیم ولی امسال (زمان مصاحبه) مصادف با انتخابات شد و کارمان کمی عقب افتاد ولی بایستی حتما این مراسم را برگزار کنیم چون بعضی از دشمنان ما بابت عدم برگزاری مراسم خوشحال می شوند. این هم مساله بزرگی است که می گویم، من می خواهم مراسمی برای استاد شما برگزار کنیم، اگر به من کمک نمی کنید باعث زحمت در کارم هم نشوید، اگر مدعی هستید که آواز خوان هستید، بخوانید و من هم خوشحال می شوم. اگر از من تعریف نمی کنید تکذیب هم نکنید زیرا شما در جایگاه تکذیب کردن هم نیستید. اگر آقای شهیدی یا آقای شجریان تکذیب کند ممکن است به ما لطمه بزند. آقای ناصح پور گفتند که ۵ سال شاگرد استاد مهرتاش بودند. آن فرد در شورای موسیقی در هنگام ضبط ردیف ها استاد مهرتاش گفته‌بود که مگر مهرتاش ردیف داشته داشت!

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

همه همصدا با سمفونی نهم بتهوون (II)

این تجربه‌ای است که به ندرت می‌شود به آن رسید، و به‌نظر من همین گروه کر شهر تهران چه اعضای دائمی و چه اعضایی که به آن اضافه شده‌اند، این تجربه را همراه خودشان در زمان‌های طولانی خواهند داشت و همین باعث خواهد شد که مطمئناً بیشتر علاقه‌مند بشوند و فعال‌تر بشوند و در کارشان ثابت‌قدم‌تر شوند.

مقدمه ای بر نحوۀ ترسیم و برش خطوط کانال سه زه صفحات ویولن

کانال سه زه جایگاه استقرار سه زه بر روی باند محیطی صفحه می باشد و دور تا دور محیط صفحه را در بر می گیرد. این کانال نه تنها نقش اساسی در زیبایی سه زه ها دارد بلکه عملکرد مکانیکی بسیار مهمی را نیز ایفا می نماید. اجرای دقیق کانال سه زه مستلزم داشتن مهارت بوده و همچنین صفحه ای که دارای لبه های کاملا صاف و باند محیطی مسطح باشد، تا بتوان با ترسیم خطوط راهنما مراحل اجرا و برش کانال سه زه را کاملاً تحت کنترل قرار داد.

از روزهای گذشته…

موسیقی فلیپ گلس

موسیقی فلیپ گلس

فیلیپ گلس را میتوان یکی از مشهورترین آهنگسازان زنده جهان دانست. او به عنوان یکی از بنیان گذاران مینی مالیسم (Minimalism) با سبک روان و نافذ خود موفق شده است تا تقریبا در تمام جنبه ها و نمودهای موسیقی مدرن از آهنگسازی علمی گرفته تا موسیقی تبلیغاتی برای تلویزیون وارد شود.
اریک ساتی (II)

اریک ساتی (II)

ساتی از سال ۱۸۹۹ سعی کرد از طریق پیانو نوازی در کاباره ها زندگی خود را تامین نماید. در سالهای آخر زندگی، ساتی تمام آثار خود را که برای نوازندگی در کاباره ها ساخته بود رد کرد. تنها چندین اثر را از آن دوره جدی پنداشت: موسیقی نمایش پانتومیم “جیک در جعبه”، “جنویو د برابانت” (Geneviève de Brabant) اپرای کوتاه کمدی با مضمونی جدی، “ماهی خیالپرداز” قطعه ای برای پیانو و تنها چندین اثر دیگر که بیشتر آنان در آن زمان نه تنها چاپ بلکه روی سن نیز برای عموم اجرا نشد. هر دو آثار: “جنوی باربنت” و “ماهی خیالی” به نوعی شباهت به سبک آهنگسازی کلود دبوسی دارند.
اختتامیه اولین جشنواره موسیقی دانشجویی صبا برگزار می شود

اختتامیه اولین جشنواره موسیقی دانشجویی صبا برگزار می شود

اختتامیه جشنواره اولین جشنواره موسیقی دانشجویی صبا شنبه ۷ اسفند، ساعت ۱۶ در تالار وحدت برگزار می شود، در ابتدای این برنامه بزرگداشتی نیز برای استاد حسین دهلوی با اجرای سه گروه مختلف موسیقی و پخش مستندی ساخته دکتر حمیدرضا اردلان نیز برگزار می شود. مؤسسه‌ی راد نو‌اندیش در نخستین جشنواره‌ی موسیقی صبا، حامی جوایز اهدایی به برگزیدگان جشنواره است. (ورود برای عموم آزاد است.)
نوازندگی سازدهنی مُدرن را بیش تر بشناسیم

نوازندگی سازدهنی مُدرن را بیش تر بشناسیم

اگر به شیوه اجرای نوازندگان بزرگ امروزیِ هارمونیکا* دقت کنیم، متوجه خواهیم شد که نوازندگی آن ها تفاوت عمده ای با نوازندگان قدیمی این ساز دارد. شاید نخستین چیزی که در نگاه اول در شیوه اجرای نوازندگان قدیمی به چشم آید، این باشد که آن ها در حین نوازندگی مرتباً از دست های خود برای ایجاد برخی از افکت های خاص استفاده می کنند.
گزارش جلسه هشتم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (II)

گزارش جلسه هشتم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (II)

«برخلاف سینما و تئاتر هنوز منتقد موسیقی در کشور ما جا نیفتاده است. در موسیقی صنف منتقدان موسیقی نداریم چون نشریه زیادی در این زمینه نداریم منتقد حرفه‌ای هم نداریم. کسانی که نقد موسیقی می‌نویسند اکثرا خودشان از اهالی موسیقی هستند و تعداد این افراد هم بسیار کم است و ما بیشتر از مدرسان موسیقی استفاده کردیم. » (گفت‌وگو با «حشمت‌الله کلهر»، تهیه‌کننده‌ی گام هفتم از معدود برنامه‌های رادیو تلویزیون که به نقد موسیقی می‌پرداخته است، همشهری آنلاین)
Mission Impossible

Mission Impossible

لالو شیفرین (Lalo Schifrin) در سال ۱۹۳۲ در بوینوس آیرس آراژانتین بدنیا آمد. پدرش او را با موسیقی بخصوص ویولن آشنا کرد و تا مدتها ساز اصلی او ویلن بود.
نی، وسیله یا هدف!

نی، وسیله یا هدف!

هفته گذشته در آمفی تئاتر سازمان میراث فرهنگی کشور همایشی با حضور دکتر حسین عمومی برگزار شد و دو مورد از پیشنهادات ایشان در مورد سازهای نی و تنبک به نمایش گذاشته شد.
سرگشته در تودرتوی زمان (II)

سرگشته در تودرتوی زمان (II)

اندیشیدن و مهار طیف‌های صوتی در جهت بیان هنری توانایی دیگری است که او از آهنگسازان فرانسوی اواخر قرن بیستم وام گرفته است، اما آن را هم به شکلی شخصی و به‌ویژه مرتبط با تکنیک بسط و گسترشی که پیش از این در مورد آن صحبت کردیم به کار می‌گیرد.
تالار جشنواره رویال لندن

تالار جشنواره رویال لندن

تالار جشنواره رویال (Royal Festival Hall) مکانی است با ۲۹۰۰ صندلی برای اجرای کنسرت، رقص و سخنرانی، در مرکز موسیقی Southbank واقع در شهر لندن. این تالار در کناره جنوبی رودخانه تامس که از پل هانگرفورد (Hungerford Bridge) فاصله چندانی ندارد، واقع شده است. ساختمانی درجه اول است و اولین ساختمان بعد از جنگ است که در آوریل ۱۹۸۸از آن حفاظت فراوانی شد. ارکستر فیلارمونیک لندن بیشتر کنسرتهای خود در شهر لندن خود را در این تالار (که بخشی از مرکز موسیقی Southbank است)، برگزار کرده است.
سیداصفهانی: مگر هنر گناه است؟

سیداصفهانی: مگر هنر گناه است؟

بله، سوال شما سوال مهمی است و اینکه چرا “نامبرده، حسین سرشار”؟ من زمانیکه میخواستم این کتاب را جمع آوری بکنم، این اطلاعات را در واقع، از آقای فرید مصطفوی که یکی از دوستان خوب من در زمینه کار سینما هستند خواستم که اگر چیزی در رابطه با حسین سرشار میدانند در اختیارم بگذارند. لطف کردند و صفحاتی از ماهنامه سینمایی “فیلم” را که آقای گلمکانی -همانطور که الان در ماهنامه سینمایی فیلم کار می کنند آن موقع هم کار میکردند- صفحاتی در اختیار من گذاشتند.