گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk

آلبوم «سوترا» برای کوارتت زهی منتشر می‌شود

آلبوم «سوترا» برای کوارتت زهی با آهنگسازی سام اصفهانی توسط انتشارات بان آوای سارنگ منتشر می‌شود. شنبه آینده نیز این اثر به صورت زنده اجرا خواهد شد.

در ان برنامه پدرام فریوسفی (ویولون اول)، دانیال جورابچی (ویولون دوم:)، پیمان ابوالحسنی (ویولا)، مهدی عبدی (ویلنسل) با  مدیریت هنری: پیمان ابوالحسنی این اثر را اجرا خواهند کرد. همچین همکاران دیگر این پروژه هومن صداقی (عکاس)، احسان عابدی (طراح پوستر)، هستند. این برنامه شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۲/ ساعت ۲۱ در خیابان انقلاب، خیابان خارک، بن‌بست اول، خانه‌ی نمایش «دا» اجرا می‌شود. (روزو و اطلاعات: ۰۹۳۰۲۷۰۷۴۸۴)

در جلد آلبوم «سوترا» (برای کوآرتت زهی) چنین اطلاعاتی آمده است:

بخش اول: سوئیت بومی برای کوارتت زهی

۱.گَردانیه
۲.گیلانه
۳.نهفت
۴.کُردی (توکاتا)
۵.خراسانی (دزمنه)

بخش دوم: سوئیت تغزلی برای کوارتت زهی

۱.صد و هفتاد و شش
۲.خاطره‌ای در درونم است
۳.آخرین شبِ زمستان
۴.شبدیز (نکتورن)

بخش سوم
۱۰.تِم واریاسیون و فوگ برای کوارتت زهی

سوترا سومین مواجه‌ام در دایره‌ی موسیقی‌ست. دو مجموعه‌‌ی ماندالای درون (۱۳۹۴) و مانترا (۱۳۹۸)، پیش‌تر برای سولوی پیانوی نوشته و اجرا شد و سوترا با نگرشی تازه‌، برای کوارتت زهی تصنیف و تنظیم شده است. سوترا (یا سوترَه) در ریشه‌ی سانسکریت و زبانِ سُغدی ایرانِ باستان، به ریسمان و رشته‌هایی تلقی شده که با الحاق اعضاء، مفهومِ کل را تداعی می‌کند که انتساب این عنوان بر مجموعه حاضر بی‌غرض از این تعریف نیست.

قطعات این مجموعه، یک‌به‌یک برآمده‌ از فضایِ زیسته‌ی شخصی‌ام بوده که در عین رعایت داشته‌ها و دانسته‌هایم از اصول کمپوزیسیون موسیقی کلاسیک غربی، بر حفظ تعلقِ ابزاری یا محتوایی به فرهنگ موسیقیایی ایران‌زمین تلاش ورزیدم.

سوترا در سه قسمت گردآوری شده است:

_ بخش نخست (‌سوئیت بومی):
شامل قطعاتی‌ست که مستقیما وامدارِ مصالح موسیقیِ دستگاهی، نواحی یا مقامی ایران‌ زمین در حوزه‌ی ریتمیک، تماتیک یا موتیفیک است.‌ قطعات گردانیه و نهفت از گوشه‌های ردیف دستگاه نوا، و سه قطعه‌ی دُزمنه، توکاتا و گیلانه به ترتیب از اقلیم خراسان، کردستان و گیلان برگرفته شده است.

بخش دوم (سوئیت تغزلی برای کوآرتت زهی):
قطعات این بخش عموما برآمده از رُخدادها، شعرنوشته‌هایم، و اندک تجربه‌ام در حوزه‌ی عکاسی و طراحی‌ست‌.

بخش سوم (تم و واریاسیون برای کوارتت زهی):
این اثر شامل هشت واریاسیون با رویکرد موسیقی معاصر بر روی تِمی‌‌ست مُدال با درون‌مایه‌ی شرقی. واریانت آخر (هشتم) در غالبِ فوگ چهار صدایی‌ست بر روی تمِ اصلی.

عوامل این آلبوم:

آهنگساز: سام اصفهانی

ویولون اول، دوم، ویولن آلتو: پدرام فریوسفی
ویولون سل: آتنا اشتیاقی
ناظر ضبط و مشاور هنری: بهنام ابوالقاسم
صدابرداران: رضا فرهادی (استودیو کرگدن)، کاوه عابدین، مرجان معصومی (استودیو صبا)
میکس و مستر: کاوه عابدین (استودیو صبا)
مدیر هنری: شقایق شهابی
عکس: هومن صداقی
ناشر: بانگ آوای سارنگ
طرح روی جلد: سام اصفهانی
گرافیست: حسین سلیمانی

ورود برای عموم آزاد است.

گفتگوی هارمونیک

گفتگوی هارمونیک

مجله آنلاین «گفتگوی هارمونیک» در سال ۱۳۸۲، به عنوان اولین وبلاگ تخصصی و مستقل موسیقی آغاز به کار کرد. وب سایت «گفتگوی هارمونیک»، امروز قدیمی ترین مجله آنلاین موسیقی فارسی محسوب می شود که به صورت روزانه به روزرسانی می شود.

۱ نظر

بیشتر بحث شده است