نگاهی به فعالیتهای موسسه فرهنگی هنری آوای مهربانی (IV)

پیمان ندیمی فر و بهاره فیاضی
پیمان ندیمی فر و بهاره فیاضی
۳۷- مروری بر آثار رضاقلی میرزا ظلی۲۵/خرداد/۸۶
گزارش برگزاری کنسرت پژوهشی مؤسسه فرهنگی هنری آوای مهربانی در تالار رودکی
مؤسسه فرهنگی هنری آوای مهربانی سی و هفتمین نشست پژوهشی خود را با همکاری انجمن موسیقی این بار با موضوع «مروری بر آثار رضاقلی میرزا ظلی» روز جمعه ۲۵ خرداد۸۶ از ساعت ۴ الی ۶:۴۵ در تالار رودکی برگزار کرد.

در این برنامه پژوهشی کاربردی، ضمن دیسکوگرافی و تجزیه وتحلیل آثار ظلی، نمونه هایی از صفحات او پخش و برخی نیز بازخوانی شد.

فهرست برنامه به این شرح بود:
دیسکوگرافی، زندگی و آثار ظلی: محمدرضا شرایلی
تجزیه و تحلیل شیوه آوازخوانی ظلی: پیمان ندیمی فر
اجرای کنسرت بازخوانی صفحه اصفهان و بیات ترک ظلی: آواز: پیمان ندیمی فر، پیانو: غزال ناظر فصیحی
ادامه کنسرت پژوهشی پس از تنفس:
بازخوانی صفحات چهارگاه و افشاری و یک تصنیف از ظلی: آواز: پیمان ندیمی فر، تار: بهاره فیاضی
روانشاد رضاقلی میرزا ظلی (۱۲۸۶-۱۳۲۴شمسی) فرزند شاهزاده احمدمیرزا، از خوانندگان مشهور این دوره بود که نزد دو استاد بزرگ ابوالحسن اقبال ( اقبال السلطان) و عارف، تعلیمات خود را تکمیل کرد.

در سال ۱۳۱۲شمسی کمپانی انگلیسی کلمبیا ۲۳ روی صفحه از صدای وی ضبط کرد. در این صفحات صبا، مشیرهمایون و احمد عبادی، ظلی را همراهی کرده اند. در سال ۱۳۱۷- ۱۸نیز کمپانی نعیم ریکورد(احتمالأ در عراق) صفحاتی از وی ضبط کرد.

برخی از ویژگیهای آوازی او بدین شرح است:
– به کار گیری دانش موسیقی آوازی در کنار خلاقیت شخصی و صدای بی نظیر خدادادی استفاده از تواناییهای حنجره در ادای همه گونه اجزای آواز (انواع غلت ها و تحریرها)
– عدم یکنواختی در اجرای تحریرها و استفاده به جا از انواع آن
– ایجاز سهل وممتنع در ادای جملات آوازی و گوشه های آواز
– سرعت خارق العاده در اجرای تحریرها با حفظ شمردگی و شفافیت
– توجه به اشعار شعرای متأخر
– رعایت متانت و نظم در اجرای آواز و پرهیز از هرگونه تعجیل در ادای شعر و …
– استفاده اندک و با وسواس زیاد از الفاظ، اصوات و لغات مکمل آواز
– اجرای تحریر در اغلب موارد، بعد از اتمام کلام
– حفظ شفافیت، رنگ و زنگ صدا چه در اوج وچه در بم

۳۸- مروری بر آثار بازیگری و نمایش موزیکال ۲۲/تیر/ ۸۶
گزارش مصور از نشست پژوهشی اخیر مؤسسه فرهنگی هنری آوای مهربانی با همکاری انجمن موسیقی در سالن رودکی ویژه: مروری بر آثار بازیگری و نمایش موزیکال ایرانی (۲۲تیر۸۶)
۳۹- سمنان: مروری بر آثار رضاقلی میرزا ظلی ۲۹/تیر/۸۶
این برنامه تکراری بود از برنامه مورخ ۲۵ خرداد/۸۶ که این بار با همکاری اداره کل ارشاد اسلامی استان سمنان در تالار آفتاب این شهر برگزار شد.

۴۰ – درویش خان(زندگی و آثار)۷/ شهریور/۸۶ (طالقان )
با همکاری انجمن طالقانی ها به ریاست استاد معظم خوشنویسی امیرخانی و شرکت سرمایه گذاری و توسعه پایدار طالقان و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ساوجبلاغ. جزئیات این برنامه متعاقبأ گزارش خواهد شد.

یک دیدگاه

  • صحنه
    ارسال شده در مهر ۱۴, ۱۳۹۲ در ۸:۴۷ ب.ظ

    خیلی می خایمت آقا پیمان دمت گرم

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

ریتم و ترادیسی (I)

ریتم و ترادیسی دو روشِ فهم نظم های زمانی در جهان پیرامونِ ما را در تباین با هم قرا می دهد: فهم مستقیم به-واسطه ی قوه ی ادراک، و فهم غیر مستقیم به واسطه ی تجزیه و تحلیل. «ریتم» به دستگاه ادراکی ای که امکان مشاهده و دریافتِ بی دردِسرِ پدیده های ریتمیک را در اختیار افراد قرار می دهد گریز می زند، درحالیکه «ترادیسی» ابزارهای ریاضی ای را که برای کشف نظم ها و مطالعه ی الگوها مورد استفاده قرار می گیرد پیشِ روی می گذارد.

موسیقی و شعر در «گرگیعان و گرگیعان» (II)

بیرون‌رفتن مردم از خانه و برگرفتن و دورافکندن کلوخ در آخرین روز ماه شعبان به احتمال فراوان به نشانه ترک عیش و عشرت و باده‌نوشی در ماه مبارک روزه‌گیران و دورکردن دیو گناه باده‌نوشی از خود بوده است و این آیینی بازمانده از دوره پیش از اسلام بوده که با دگرگونی نظم و روال زندگی عادی مردم در تغییر ماه همراه بوده است (۲) و یا جشن «هالووین» در فرهنگ غربی. «هالووین» یک جشن مسیحیت غربی و بیشتر سنتی می‌باشد که مراسم آن سه شبانه‌روز ادامه دارد و در شب «۳۱ اکتبر» (نهم آبان) برگزار می‌شود. بسیاری از افراد و مخصوصا کودکان و نوجوانان در این شب با چهره‌های نقاشی شده، لباس‌های عجیب یا لباس‌های شخصیت‌های معروف، چهره و ظاهری که آن به‌نظرشان ترسناک باشد خود را آماده جشن می‌کنند و برای جمع‌آوری نبات و آجیل به در خانه دیگران می‌روند. این جشن را مهاجران «ایرلندی» و «اسکاتلندی» در سده نوزدهم با خود به قاره آمریکا آوردند. (۳)

از روزهای گذشته…

پهلوگرفته بر ساحل اقیانوس موسیقی ایران (III)

پهلوگرفته بر ساحل اقیانوس موسیقی ایران (III)

علت خاصی ندارد. همان‌گونه که گفتم از سال ۲۰۰۰ به بعد بیشتر برای سازهای زهی قطعه ساخته‌ام. یکی از دلایلش این است که سازهای زهی به‌راحتی می‌توانند ربع پرده‌های موسیقی ایران را بنوازند؛ اما برای سازهای بادی مخصوصاً سازهای بادی اروپایی این مساله خیلی مشکل است. به‌طور مثال در موسیقی ایرانی توسط نوازندگان تعزیه با یکسری تمحیداتی که روی ترومپت انجام می‌دهند می‌توانند به‌راحتی ربع پرده‌ها را بنوازند. ولی موسیقیدان‌های اروپایی یا آمریکایی نمی‌توانند ربع پرده‌ها را بنوازند. برای همین مجبور هستیم ترومپت را عوض کنیم و یا آن را تغییر بدهیم؛ همان کاری که من کردم. یک پیستون به آن اضافه کنیم که بتواند ربع پرده‌ها را هم بنوازد. درباره سازهای بادی اروپا هم این مساله هست هرچند برخی از این سازها قادر به نواختن ربع پرده‌ها هستند اما برخی مثل ابوا نمی‌توانند ربع پرده بنوازند. برای اینکه سیستم فرانسوی این ساز تماماً با کلید است و قادر نیست ربع پرده بزند مگر اینکه ابوای وینی باشد که برخی سوراخ‌های آن با دست گرفته می‌شود و نوازنده‌ها می‌توانند ربع پرده با آن بزنند و یا ابوای باروک که اگر کسی بخواهد می‌تواند با آن ربع پرده بنوازد.
آغاز برگزاری کلاس «بررسی ساختاری ردیف و موسیقی دستگاهی ایران»

آغاز برگزاری کلاس «بررسی ساختاری ردیف و موسیقی دستگاهی ایران»

دوره «بررسی ساختاری ردیف و موسیقی دستگاهی ایران» از تاریخ جمعه ۲۳ آذر ۹۷ در آموزشگاه موسیقی برومند در تهران و به صورت یک هفته در میان از ساعت ۱۰ تا ۱۳ برگزار می شود. مدرس این دوره فرهود امیرانی پژوهشگر، نوازنده و مدرّس سه تار است که قبلا از وی چندین مقاله و ترجمه در زمینه موسیقی و نیز کتابی انتقادی به نام «سه تار و تاراندیشی» منتشر شده است.
یادمان بهمن بوستان برگزار می شود

یادمان بهمن بوستان برگزار می شود

همزمان با روز پژوهش و به مناسبت هشتادمین سالروز تولد پژوهشگر، ادیب و نویسنده عرصه موسیقی و ادبیات، زنده یاد بهمن بوستان، یادمان وی چهارشنبه ۲۵ آذرماه ۱۳۹۴ ساعت ۱۹ در فرهنگسرای ارسباران برگزار خواهد شد.
آیا بتهوون به دست پزشک خود درگذشت؟

آیا بتهوون به دست پزشک خود درگذشت؟

به گفته یک آسیب شناس وینی، پزشک این موسیقی دان شهیر با تجویز بیش از حد دارویی نادرست و حاوی ترکیبات سرب، سهوا موجب مرگ او شده است. محققین دیگر چندان با این نظر موافق نیستند اما همه بر این نکته که بتهوون در سالهای قبل از مرگ به شدت بیمار بوده است، اتفاق نظر دارند.
مروری بر «کنسرت گوتلیب والیش»

مروری بر «کنسرت گوتلیب والیش»

روزگاری ایران رسیتال نوازندگان پیانوی بزرگی را به خود می‌دید. اجرای نام‌های افسانه‌ای سده‌ی بیستم همچون «آرتور روبنشتاین» ناممکن نمی‌نمود. این جهانی دیگر بود و موسیقی کلاسیک غربی حمایت دولتی داشت و … . امروز اما دستِ تنها و درعین‌حال توانای جامعه‌ی مدنی در کار است تا به نیروی خویش برنامه‌ای مانند رسیتال «گوتلیب والیش»، نوازنده‌ای از همان تبار (گرچه هنوز کم‌تر افسانه‌ای) را برای بار چندم ممکن کند و این حتا پیش از خود موسیقی جلب توجه می‌کند اگر دیده‌ی تیزبینی باشد.
«ایران جوان» ساخته پیمان سلطانی به صدای شهرام ناظری منتشر می شود

«ایران جوان» ساخته پیمان سلطانی به صدای شهرام ناظری منتشر می شود

اولین آلبوم از مجموعه سرودها و تصنیف‌های ملی – میهنی، ۲۸ شهریور توسط انتشارات جامه دران منتشر می شود. این آلبوم شامل سه ملودی است که هر کدام در چهار ورژن برای پیانوی سولو، پیانو و کر، ارکستر سمفونیک و کر و خواننده سولو، ارکستر سمفونیک و ساز سولو، آهنگسازی شده است. آواز سولوی این مجموعه را شهرام ناظری و سازهای سولو این آلبوم را پیمان سلطانی اجرا کرده اند. این آلبوم شامل دو لوح فشرده است که در لوح فشرده اول، یک سی دی صوتی و در لوح دوم یک دی وی دی تصویری شامل یک مستند و یک کلیپ وجود دارد.
بیلتیسم

بیلتیسم

پاول مکارتی (Paul McCartney)، جان لنون (John Lennon) و جورج هریسون (George Harrison) که هرسه نوازنده گیتار و خواننده بودند به همراه Ringo Starr نوازنده Drums همه در سالهای اول دهه ۱۹۴۰ در لیورپور انگلستان بدنیا آمدند و همگی در نوجوانی درس و مدرسه را رها کردند و خود را وقف موسیقی راک کردند.
Radio K.A.O.S – I I

Radio K.A.O.S – I I

شخصیت اصلی این آلبوم، بیلی (Billy) جوانی است که از نقص عضو رنج می برد و در خیالش خود را گیاه می پندارد. تقریبا در شرایطی که هیچ امیدی به بهبودی و پیشرفت او نیست، اما او با پشتکار و اصرار مادرش با استفاده از چوب مخصوص رهبری ارکستر که به پیشانی اش بسته است، قادر به تایپ کردن می گردد و بدین روش اشعار مختلف و متونی که در ذهن دارد را بر روی کاغذ می آورد.
طلوع مشکاتیان

طلوع مشکاتیان

مرکز حفظ و اشاعه موسیقی، از اواخر دهه پنجاه با هدف آموزش، احیا و رواج سنتهای موسیقی ایرانی بوسیله نورعلی خان برومند و داریوش صفوت، تاسیس و سپس با دعوت از اساتید بزرگ آن زمان تکمیل شد. نقش این مرکز، در پیشرفت موسیقی ملی، غیر قابل انکار است بطوریکه بسیاری از اساتید شاخص حال حاضر، پرورش یافته همین مرکز بودند.
تنبک نواز، نه تنبک

تنبک نواز، نه تنبک

نوشته ای که می خوانید گفتگویی است از محمد افتخاری با زنده یاد علی تجویدی که در مجله «کلک» شماره ۱۶ در تیر ماه ۱۳۷۰ به انتشار رسیده است و به کنسرت دو نوازی بهمن رجبی و محمود فرهمند بافی می پردازد.