نگاهی به فعالیتهای موسسه فرهنگی هنری آوای مهربانی (IV)

پیمان ندیمی فر و بهاره فیاضی
پیمان ندیمی فر و بهاره فیاضی
۳۷- مروری بر آثار رضاقلی میرزا ظلی۲۵/خرداد/۸۶
گزارش برگزاری کنسرت پژوهشی مؤسسه فرهنگی هنری آوای مهربانی در تالار رودکی
مؤسسه فرهنگی هنری آوای مهربانی سی و هفتمین نشست پژوهشی خود را با همکاری انجمن موسیقی این بار با موضوع «مروری بر آثار رضاقلی میرزا ظلی» روز جمعه ۲۵ خرداد۸۶ از ساعت ۴ الی ۶:۴۵ در تالار رودکی برگزار کرد.

در این برنامه پژوهشی کاربردی، ضمن دیسکوگرافی و تجزیه وتحلیل آثار ظلی، نمونه هایی از صفحات او پخش و برخی نیز بازخوانی شد.

فهرست برنامه به این شرح بود:
دیسکوگرافی، زندگی و آثار ظلی: محمدرضا شرایلی
تجزیه و تحلیل شیوه آوازخوانی ظلی: پیمان ندیمی فر
اجرای کنسرت بازخوانی صفحه اصفهان و بیات ترک ظلی: آواز: پیمان ندیمی فر، پیانو: غزال ناظر فصیحی
ادامه کنسرت پژوهشی پس از تنفس:
بازخوانی صفحات چهارگاه و افشاری و یک تصنیف از ظلی: آواز: پیمان ندیمی فر، تار: بهاره فیاضی
روانشاد رضاقلی میرزا ظلی (۱۲۸۶-۱۳۲۴شمسی) فرزند شاهزاده احمدمیرزا، از خوانندگان مشهور این دوره بود که نزد دو استاد بزرگ ابوالحسن اقبال ( اقبال السلطان) و عارف، تعلیمات خود را تکمیل کرد.

در سال ۱۳۱۲شمسی کمپانی انگلیسی کلمبیا ۲۳ روی صفحه از صدای وی ضبط کرد. در این صفحات صبا، مشیرهمایون و احمد عبادی، ظلی را همراهی کرده اند. در سال ۱۳۱۷- ۱۸نیز کمپانی نعیم ریکورد(احتمالأ در عراق) صفحاتی از وی ضبط کرد.

برخی از ویژگیهای آوازی او بدین شرح است:
– به کار گیری دانش موسیقی آوازی در کنار خلاقیت شخصی و صدای بی نظیر خدادادی استفاده از تواناییهای حنجره در ادای همه گونه اجزای آواز (انواع غلت ها و تحریرها)
– عدم یکنواختی در اجرای تحریرها و استفاده به جا از انواع آن
– ایجاز سهل وممتنع در ادای جملات آوازی و گوشه های آواز
– سرعت خارق العاده در اجرای تحریرها با حفظ شمردگی و شفافیت
– توجه به اشعار شعرای متأخر
– رعایت متانت و نظم در اجرای آواز و پرهیز از هرگونه تعجیل در ادای شعر و …
– استفاده اندک و با وسواس زیاد از الفاظ، اصوات و لغات مکمل آواز
– اجرای تحریر در اغلب موارد، بعد از اتمام کلام
– حفظ شفافیت، رنگ و زنگ صدا چه در اوج وچه در بم

۳۸- مروری بر آثار بازیگری و نمایش موزیکال ۲۲/تیر/ ۸۶
گزارش مصور از نشست پژوهشی اخیر مؤسسه فرهنگی هنری آوای مهربانی با همکاری انجمن موسیقی در سالن رودکی ویژه: مروری بر آثار بازیگری و نمایش موزیکال ایرانی (۲۲تیر۸۶)
۳۹- سمنان: مروری بر آثار رضاقلی میرزا ظلی ۲۹/تیر/۸۶
این برنامه تکراری بود از برنامه مورخ ۲۵ خرداد/۸۶ که این بار با همکاری اداره کل ارشاد اسلامی استان سمنان در تالار آفتاب این شهر برگزار شد.

۴۰ – درویش خان(زندگی و آثار)۷/ شهریور/۸۶ (طالقان )
با همکاری انجمن طالقانی ها به ریاست استاد معظم خوشنویسی امیرخانی و شرکت سرمایه گذاری و توسعه پایدار طالقان و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ساوجبلاغ. جزئیات این برنامه متعاقبأ گزارش خواهد شد.

یک دیدگاه

  • صحنه
    ارسال شده در مهر ۱۴, ۱۳۹۲ در ۸:۴۷ ب.ظ

    خیلی می خایمت آقا پیمان دمت گرم

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

نگرشی به تجدد طلبی در هنر و فرهنگ ایرانِ قرن بیستم (XIX)

تنها درویش خان تا حدودی با وزیری تفاهم داشت و برای شنیدن کنسرت ها و خطابه های او به مدرسه خصوصی اش می رفت. اما قبل از این که این رابطه و تفاهم ثمری به بار آورد – و قبل از ریاست اول وزیری در مدرسه موزیک (۱۳۰۷)، درویش خان فوت شد (۱۳۰۵). بعد از فوت او تجدد طلبی به کشمکش بین وزیری و مین باشیان ها یا «موسیقی نوین و علمی ایرانی» با «موسیقی بین المللی و علمی» محدود ماند.

«شیوه‌ی نوازندگی» در موسیقی ما چه معنایی دارد؟ (I)

اگر در موسیقی کلاسیک غربی کار می‌کنیم دادن جواب همه‌فهم به این سوال نسبتا ساده است. یعنی روشی که هر نوازنده آثار را می‌نوازد. بخشی به رابطه‌ی فیزیکی‌ای که یک نوازنده با سازش دارد مربوط است، یعنی مسائلی مثل روش دست گرفتن ساز یا پشت ساز نشستن، نحوه‌ی انگشت گذاشتن، انتقال نیرو به ساز (تقریبا اِکول) و … بخشی هم به مسایل صوتی، مثل صدایی که از ساز درمی‌آورد، دامنه‌ی شدت و ضعف‌هایی که می‌تواند به هر نت یا پاساژ بدهد، شیوش‌های مختلفی که می‌تواند هنگام نواختن هر نغمه یا تکنیک ایجاد کند و بخشی هم به مسایل تکنیکی مثل دامنه‌ی ویبراتوها و از این قبیل.

از روزهای گذشته…

هنر از هنر تا جامعه (II)

هنر از هنر تا جامعه (II)

در دهه شصت، بویژه در فرانسه ژان پل سارتر و همپالگی هایش، حتی این نظر را تئوریزه کردند. آنها یکی از نقشهای فرعی و معمول هنر را تبدیل به نقش اصلی و علت وجودی هنری کردند که سرانجام در جهان امروز بصورت عامل سرسام آور جلوه کرده است. بدین ترتیب از مقوله مهم هنر برای هنر تفسیرهای بسیار غلط ارائه شد که در پس آن میتوانستی بسهولت مفهومی بسیار غلط انداز به نام هنر بمثابه وسیله را ردیابی کنی.
اِدیت پیاف، گنجشککِ آواز فرانسه (III)

اِدیت پیاف، گنجشککِ آواز فرانسه (III)

ماه مارس سال ۱۹۳۷، ادیت پیاف حرفه ی موزیک هال را در آب ثِ پاریس آغاز کرد و خیلی زود به ستاره ی بسیار بزرگ آواز فرانسه تبدیل شد و مورد ستایش مردم قرار گرفت و همه ی آوازهایش از طریق رادیو پخش شد. در همین دوره بود که او با دَنیل بونِل (Danielle Bonel) آشنا شد. او منشی و شخص مورد اعتماد پیاف در تمام طولِ زندگیِ حرفه ایش شد.
نقدی بر هارمونی زوج (II)

نقدی بر هارمونی زوج (II)

درست پس از این تعریف از ایرانی صدا دادن، یک قانون دیگر مطرح می شود بدون آنکه هیچ سندی برای درستی آن آورده شود: “…هارمونی اصولا جایی برای بازی اصوات است و چون همه بازی ها ناچارا از قوانین فیزیکی تبعیت می کنند، بنابراین… این قوانین فیزیکی هستند که دائما خود را به هارمونی تحمیل می کنند.” (بخش ١) سپس به جای سند یک “مثال” آورده اند از حوزه ای دیگر (ورزش) تا این “قانون” را تایید کنند. این گونه مستند سازی در هیچ نوشته ی علمی وجود ندارد.
پرفروش ترین ترانه دیسکوی تاریخ

پرفروش ترین ترانه دیسکوی تاریخ

اولین حضور بانی ام در آلمان با اجرای ترانه “Daddy Cool” در برنامه تلویزیونی “Musikladen” که در آن زمان برنامه ای مهم و مشهور بود، در ۱۹۷۶ به وقوع پیوست. پس از این حضور تلویزیونی، فروش این ترانه به تعداد باورنکردنی ۱۰۰٫۰۰۰ نسخه در هفته رسید!
نگاهی کوتاه به مقایسه آکوستیکی تمبک و کلام (IV)

نگاهی کوتاه به مقایسه آکوستیکی تمبک و کلام (IV)

از طرف دیگر می توان به خشه ای مانند “ش” با تغییر شکل لبها فرمانت بخشید. این کار با تغییر شکل لب جهت ادای “او” یا “ای” و ادای همزمان “ش” امکان پذیر است. تمام آواهای گفتاری از پارامترهایی مانند “شدت”، “کشش” نیز بهره می برند. مثلا با توجه به شدت بیشتر صدای سایش در “س” نسبت به “ز” و از آنجاییکه “س” صامت و “ز” مصوت است، می توان نتیجه گرفت که صامت ها “سخت”و مصوت ها “نرم” اند. کشش صامتها از مصوتها بیشتر است به همین دلیل صامت سایشی سخت مانند “س” از مصوت سایشی نرم مانند “ز” کشیده تر است یا صامت انفجاری مانند “ت” زمان خیلی کوتاهی دارد.
ارسلان کامکار: نمیدانم کسی به اندازه من عاشق موسیقی است؟

ارسلان کامکار: نمیدانم کسی به اندازه من عاشق موسیقی است؟

معلم من در ابتدا پدرم بود و در سن ۱۶-۱۷ سالگی، برادرم هوشنگ که آن زمان دانشگاه بود برای من نت‌هایی را می‌آورد. بعد از اینکه وارد دانشگاه شدم اولین و تنها معلمم منوچهر انصاری بود که بسیار از او آموختم ولی با شروع انقلاب فرهنگی درس و دانشگاه هم تعطیل شد و مدت زیادی نتوانستم از کلاس ایشان استفاده کنم.
ارکستر فیلارمونیک چک (II)

ارکستر فیلارمونیک چک (II)

واکلاو نئومان (Václav Neumann) در دوره طولانی حضور خود در ارکستر از سال ۱۹۶۸ تا ۱۹۹۰ توانست برای ارکستر شهرت و محبوبیت بین المللی بیآفریند که دلیل آن ایجاد صدای متفاوت و سبکی ناب و به خصوص اجراهای غیر قابل مقایسه این ارکستر از موسیقی چک در قیاس با دیگر ارکسترها است. در دوره دشوار جنگ جهانی اول زمانی که چک اسلواکی به یک کشور مستقل تبدیل شد و همزمان با خدشه دار شدن امپراطوری مجارستان، رهبرانی همچون؛ اُسکار ندبال ۱۸۹۶ تا ۱۹۰۶ و ویلم زمانک ۱۹۰۲ تا ۱۹۰۶ ارکستر را به شایستگی اداره کردند.
عندلیبی «کورده واری» را به زلزله زدگان تقدیم می کند

عندلیبی «کورده واری» را به زلزله زدگان تقدیم می کند

گروه «مولانا» بخشی از عواید کنسرت «کورده واری» را به بازماندگان زلزله کرمانشاه اختصاص داد. این گروه موسیقی ایرانی که وارد چهلمین سال فعالیتش شده بر اساس اعلام قبلی بنا بود ساعت ۲۱:۳۰ هفتم آذرماه کنسرت کورده واری را در تالار وحدت به روی صحنه ببرد. پس از زلزله کرمانشاه محمدجلیل عندلیبی سرپرست گروه مولانا قصد داشت این اجرا را لغو کند اما به فاصله یک روز اعلام کرد قصد دارد به منظور همیاری مادی و معنوی با هم وطنان کرمانشاهی «کورده واری» را در موعد مقرر به روی صحنه ببرد. به این ترتیب گروه موسیقی مولانا اولین گروهی بود که به حادثه تلخ کرمانشاه واکنش نشان داد.
اولین برنامه جشنواره موسیقی صبا اعلام شد

اولین برنامه جشنواره موسیقی صبا اعلام شد

ورکشاپ موسیقی فیلم پیمان یزدانیان با همکاری مشترک جشنواره موسیقی دانشجویی صبا و نشر موسیقی هرمس، برای علاقه‌مندان و فعالان رشته‌های‌ موسیقی، سینما و انیمیشین در تاریخ «دوم و سوم اسفند ماه» در سه جلسه‌ی سه ساعته در تالار فلاحت پور دانشکده‌ی سینما تئاتر دانشگاه هنر برگزار خواهد شد.
بارکارول

بارکارول

بارکارول که در زبان ایتالیایی به آن Barcarola یا Barcarole هم گفته می شود نوعی از موسیقی – معمولآ با کلام – است که توسط ملوانان و قایقرانان زمزمه یا خوانده می شود. این نوع موسیقی معمولآ کوتاه است و علاوه بر مردم عادی آهنگسازان دوره های مختلف – باروک تا رمانتیک و مدرن – از این فرم برای ساخت موسیقی استفاده کرده اند. بسیاری معتقد هستند که ریشه این فرم موسیقی به ایتالیا و شهر ونیز باز می گردد. قایقرانان هنگامی که مردم را برای بردن از جایی به جایی دیگر سوار قایق خود می کردند اینگونه ترانه ها را زمزمه می کردند.