سالشمار زنان موسیقیدان ایران

نیکو یوسفی نوازنده تار و سه تار و محقق موسیقی قرار است در ماه های آینده سالشماری مختص زنان موسیقیدان ایران به انتشار برساند. این سالنامه پس از گذشتن از مراحل بازبینی و مراحل قانونی نشر، در زمستان آینده به بازار می آید.

این اولین بار است که چنین سالنامه ای به بازار ایران راه میابد و میتواند منبع ارزشمندی باشد برای محققین موسیقی که مخصوصا با کمبود اسنادی در این زمینه روبرو هستند.

نیکو یوسفی درباره ایده بوجود آمدن این سالنامه می گوید: “این سالنامه فرصتی است تا دایره المعارف موسیقیدانان زن از اسطوره تا امروز را که سالها روی آن تحقیق کرده ام را کاملتر کنم. به دلیل کمبود اسنادی در مورد موسیقیدانان زن ایران نود درصد تحقیقات من میدانی بوده و به همین دلیل میتواند خطا های زیادی داشته باشد؛ بسیاری از افراد از قلم افتاده اند و بسیاری به ناحق نامشان در کنار دیگران قرار گرفته که با به انتشار رسیدن سالنامه و شنیدن نقد هایی که بر آن وارد میشود میتوان شناخت کاملتری از این موسیقیدانان به دست آورد”

او میگوید: “این سالنامه در سه بخش بیوگرافی، تصاویر اسناد و گفتگوها و بررسی جامعه شناختی و روانشاختی در مورد جایگاه زنان موسیقیدان ایران نوشته شده است.”

یوسفی میگوید:”سعی کردم در این سالنامه، نو بودن و بکر بودن را مدنظر قرار دهم و به همین دلیل سعی کردم از نظر گرافیک، نسبت به ایده هایم هم خوانی داشته باشد و کلا شکیل باشد. این سالنامه با مجموعه ای صوتی به صورت سی دی و وجود نت موسیقی و شعر همراه است، همچنین تصاویری در سالنامه وجود دارد که حضور زنان را در موسیقی باستان به صورت نگارگری به نمایش میگذراد.”

یوسفی می افزاید: “در روزهای خاصی از سالنامه وقایع مهم موسیقی که زنان موسیقیدان در آن نقش داشته اند نیز ذکر شده است. گروه های موسیقی زنان نیز در این سالنامه معرفی شده اند.”

یوسفی در مورد نوع انتخاب موسیقیدانان و ژانر فعایت آنها میگوید: ” ژانری به عنوان پاپ مد نظر من نبوده و موسیقیدانانی که در این سالنامه نام برده شده اند را میتوان متعلق به یکی از ژانرهای کلاسیک، دستگاهی و فولکلور دانست.”

این محقق در مورد تعداد موسیقیدانانی که در این سالنامه از آنها یاد شده میگوید: ” بیشتر از ۱۸۰ موسیقیدان در این کتاب نام برده شده است که از میان آنها حدود ۱۷ نفر هم نمونه صوتی در سی دی دارند، البته امکان دارد تعدادی از این افراد در بررسی های ارشاد از سالنامه حذف شوند هرچند در میان آثار صوتی بخاطر ممنوعیت صدای زنان، آوازی وجود ندارد و تمام آثار یا آهنگسازی و یا نوازندگی زنان موسیقیدان است”

یوسفی در مورد تغییر کاربرد این سالنامه از تقویم به کتاب مرجع میگوید:” نگران این تغییر کاربرد نیستم و اینکه این سالنامه به عنوان یک مرجع نگهداری شود ایرادی ندارد. یکی از خوبی هایی که اینگونه سالنامه ها نسبت به کتاب دارد این است که سالنامه باعث میشود که محقق هر سال فعال باشد و با وقایع روز به خاطر به روز رسانی سالنامه تلاش کند در صورتی که یک دایره المعارف، تا زمان تجدید چاپش که ممکن است مدتها طول بکشد بدون تغییر باقی میماند”

در پایان نیکو یوسفی می گوید: “از تمام خانم های موسیقیدان که من نتوانسته ام با آنها در تماس باشم و یا از بازماندگان موسیقی زنان نسلهای قبل تقاضا دارم با در اختیار گذاشتن اطلاعات، بیوگرافی و عکس مرا در این زمینه (با این ایمل nk.yousefi @ gmail .com) یاری فرمایند”

13 دیدگاه

 • مانی
  ارسال شده در آبان ۲۸, ۱۳۸۶ در ۱:۰۶ ق.ظ

  درود بر زنان بردبار وارزشمند موسیقی ودرود بر خانم نیکو یوسفی خسته نباشید برایتان آرزوی موفقیت می کنم.

 • رضا
  ارسال شده در آبان ۲۸, ۱۳۸۶ در ۲:۴۱ ب.ظ

  سلام خیلی خوشحالم که چنین تحقیق جامعی انجم میشود جای این کار بسیار خالیست موفق باشید

 • ارسال شده در آذر ۱, ۱۳۸۶ در ۱۲:۲۶ ق.ظ

  سلام خیلی خوشحال میشم وقتی میبینم خانمها هم به موفقیتهای بزرگ می رسند.تبریک.

 • ارسال شده در آذر ۱, ۱۳۸۶ در ۵:۴۸ ب.ظ

  سلام اثر بسیار خوب و جامعی است امیدوارم در کارت موفق و پیروز و سربلند و مایه افتخار زنان ایرانی باشی .

 • رضا (اهواز)
  ارسال شده در آذر ۷, ۱۳۸۶ در ۱۱:۰۳ ب.ظ

  با آرزوی موفقیت روز افزون شما

 • نیما
  ارسال شده در دی ۴, ۱۳۸۶ در ۷:۱۳ ب.ظ

  باید جالب و خواندنی باشه امیدوارم که به مرحله اجرا برسه . با آرزوی موفقیت

 • فائزه
  ارسال شده در بهمن ۲, ۱۳۸۶ در ۱۲:۴۸ ب.ظ

  سلام
  خوشحالم از اینکه تحقیقی چنین انجام داده اید.
  امیدوارم موفق باشید.

 • ارسال شده در بهمن ۸, ۱۳۸۶ در ۱۱:۵۰ ق.ظ

  لطفا مطالب بیشتری در این سلیت قرار دهید با تشکر خیلی سایت خوبی دارید

 • negar
  ارسال شده در اسفند ۲۸, ۱۳۸۶ در ۶:۰۵ ب.ظ

  salam man besyar khoshhalam va tabrik migam , omidvaram hamishe movafagh bashid va dar in zamine ha gam bardarid dar jahatea pishrfte khaomha khososan dr zamine mosighi
  ahsant

 • ارسال شده در مهر ۱۵, ۱۳۸۷ در ۳:۵۵ ب.ظ

  به امید اینکه همه زنان به اصل وجودشون پی ببرن و اعتماد به نفس از دست رفتشون رو با خوندن چنین مطالبی دوباره به دست بیارن.کار شما یک انقلابه!ایشالا که همه رو تکون بده.متشکرم از تلاشتون.

 • ناشناس
  ارسال شده در آذر ۳۰, ۱۳۸۸ در ۴:۱۱ ب.ظ

  موفق باشیدجزبهترین کارهایی هست که میشه انجامش داد

 • بهار
  ارسال شده در دی ۱۰, ۱۳۸۸ در ۲:۴۰ ب.ظ

  ای کاش آدم هایی مثل شما رو میشد به توان nرسوند

 • ارسال شده در فروردین ۲۳, ۱۳۹۰ در ۹:۲۹ ب.ظ

  درود به شما سپاسگزارم به امید موفقیت های بسیار ممنونم چو ایران نباشد تن من مباد

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

شهرام صارمی از مدیریت اجرایی جشنواره موسیقی فجر استعفا کرد

در پی استعفای اعتراض آمیز علی ترابی، شهرام صارمی مدیر اجرایی سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر، یک روز پس انتصاب مدیر جدید دفتر موسیقی وزارت ارشاد با انتشار نامه‌ای سرگشاده از سمت خود استعفا کرد.

مروری بر آلبوم «سالنامه»

سالنامه در میان آثار فیاض، بیش از همه در مسیرِ «در گذر» است. علاوه بر مشابهت در فرایند آهنگسازی و نوعِ کنار هم نشاندنِ و برخورد با مواد و مصالح موسیقی، حضور صریحِ برخی نقش‌­مایه­‌های «در گذر»، مدگردی­‌های متنوع، استفاده از نوازندگانِ گروه در مقامِ خواننده و ساختار کلی مجموعه، این همانندی را پررنگ­‌تر می­‌کند.

از روزهای گذشته…

میشل کامیلو

میشل کامیلو

میشل کامیلو (Michel Camilo) را میتوان یکی از فعالترین نوازندگان پیانو در سبک جز دانست. نوازنده ای که همواره به دنبال کسب تجربیات جدید در دنیای موسیقی و همکاری با نوازندگان دیگر سبک ها میباشد. وی در ۴ آوریل سال ۱۹۵۴ درSanto Domingo،Dominican Republic بدنیا آمد. او را به عنوان یک نوازنده پیانو در سبکهای لاتین، جز، کلاسیک می شناسند و همچنین تکنیک فوق العاده او نیز به کارهایش را متمایز از سایرین نموده است و این جز با دانش بالا در زمینه موسیقی و سبکهای مختلف بدست نیامده است.
آوازهای نا تمام

آوازهای نا تمام

در زن عنصری است (ژوییسانس) که تن به نمادسازی نمی دهد. با اشاره به این سطر، می کوشیم تا از روایت دگرجنس خواهانه، خود را رها سازیم و در این رهایی از اختگی و حسرت قضیب که همانا تلقی ای فرویدی است، نیز دست کشیم و بکوشیم تا زن بیرونی موسیقی ایران را در برابر زنِ درون آن قرار داده و خودجانشینی برون زن از درون اش را به فهم واقعی نزدیک کنیم. آیا مواجه با تجلی چهره ای از تمامیتِ شخصیتِ زنِ دنیای موسیقی خواهیم شد؟ آیا آن را به غلط تجربه کرده ایم؟
نگاهی به اپرای مولوی (XXI)

نگاهی به اپرای مولوی (XXI)

در پاسخ مولوی پیرمرد می خواند: «گر خطا گفتیم اصلاحش تو کن. مصلحی تو ای تو سلطان سخن» در این بخش گردش ملودی شبیه به بخش اولی است که همین خواننده خوانده است و به همین دلیل آهنگساز از همان آکومپانیمان ارکستری برای این بخش هم استفاده می کند.
داوودیان: وارد جریان حرفه ای تری خواهم شد

داوودیان: وارد جریان حرفه ای تری خواهم شد

سی اردیبهشت برابر با ۱۹ می، آنجل گیل اردونز (Angel Gil-Ordóñez) با آهنگسازی کاظم داوودیان، کنسرتی را به اجرا گذاشت که مورد استقبال ایرانیان مقیم آمریکا قرار گرفت. در این باره با کاظم داوودیان به گفتگو می پردازیم تا نظرات او را در مورد برنامه های جدیدش با این رهبر برحجسته بشنویم.
رموز ویولون (VII)

رموز ویولون (VII)

در این قسمت ما می توانیم حتی صفحه روی ویلن را با همان ترتیب عنوان شده، به دو قسمت برش داده و آماده اتصال به یکدیگر نمائیم. بعد از مرحله برش برای صفحه زیر و صفحه رو ما دو قطعه خواهیم داشت که در نهایت باید از سطح لبه چوب در راستای طولی، به یکدیگر (نیمه دیگر خود) با دقت و ظرافت بالایی متصل و ملحق شوند. برای این منظور سطح موردنظر باید بوسیله رنده های دستی و سمباده کاملاً صاف، تراز و صیقلی شده و قطعه دیگر را نیز به همین شکل آماده نمائیم.
پانیذ فریوسفی: پیشنهادهای زیادی از طرف سولیستهای معتبر دنیا داشتیم

پانیذ فریوسفی: پیشنهادهای زیادی از طرف سولیستهای معتبر دنیا داشتیم

می خواستم بگویم که بنیاد رودکی چند جلسه تالار رودکی را رایگان در اختیار گروه قرار داده بودند. به هر حال جا داشت که بگویم این یک کمک بود که از طرف بنیاد انجام شد، برای بقیه تمرین ها در طبقه ششم ولی ما پرداخت هزینه داشتیم. دومین مطلبی که می خواستم بگویم راجع به آقای پوریا منوچهری است که الان ایشان مدیر امور بین الملل ما هستند که ما در ارتباط با ایشان هستیم و همچنان از دور با گروه همراه هستند و به ما کمک می کنند، در زمینه اجرا یا اینکه گروه با سولیست بین المللی کار کرده و به هر حال اجراهایی داشته تاثیر روی خارج از مرزها و اخبار بین المللی داشته است، آقای منوچهری در این زمینه به ما کمک کرده اند؛ همان طور که می دانید ایشان برای تحصیل از ایران رفته اند ولی ما با همچنان در ارتباط هستیم و برنامه های مربوط به امور بین المللی و مسائل خارج از ایران را ایشان انجام می دهند.
موسیقی نزد ایرانیان در ۱۸۸۵ میلادی (I)

موسیقی نزد ایرانیان در ۱۸۸۵ میلادی (I)

مقاله ای که پیش رو دارید، نوشته ویکتور . آدوی بل است در باره وضعیت موسیقی ایران در سال ۱۸۸۵ میلادی که توسط حسینعلی ملاح به فارسی ترجمه شده و در سال ۱۳۵۳ در مجله «هنر و مردم» به انتشار رسیده که امروز اولین شماره آن را می خوانید.
فراگیری موسیقی کودکان

فراگیری موسیقی کودکان

بدون تردید همه ما انسانها به موسیقی علاقه داریم و توانایی یادگیری آواز خوانی و حتی نواختن ساز را کم و بیش دارا هستیم. بخصوص هنگام نوجوانی این علاقه فطری برای یادگیری بیشتر در درون ما جلوه میکند.
راک اند رول در بریتانیا (I)

راک اند رول در بریتانیا (I)

British rock and roll یا Brit rock با تاثیر پذیری از سبک راک اند رول (rock and roll) و ریتم اند بلوز (rhythm and blues) آمریکایی به وجود آمد اما انرژی و ضرورتهای تازه ای را به آن افزود، الهام از موسیقی گذشته و کسب محبوبیتی فراگیر برای موسیقی ریتم اند بلوز سیاهان آمریکا و همچنین جهانی کردن موسیقی مذهبی (gospel music) از مهمترین شاخصه های این موسیقی است. بیشترین عاملی که موسیقی راک را ناب کرده است، توانایی آن در هماهنگ کردن تماشاگران و پذیرش تاثیرات تازه می باشد.
آموزش گیتار به کودکان (II)

آموزش گیتار به کودکان (II)

یافتن گیتار کلاسیک در سایزهای ۲/۴ و ۳/۴ در بازار بسیار ساده است. اما باید توجه داشته باشید که تهیه و خرید ساز، یک امر کاملا تخصصی است و با خریداری کردن اسبابی چون تلویزیون و کولر تفاوت عمده‌ای دارد! سایز مناسب گیتار را تنها مُدرس هنرجو می‌بایست تشخیص دهد. ساز هنرجو در همان ابتدا باید کیفیت مطلوبی در زمینه‌ی حجم صدا داشته باشد. بسیاری از ساز‌های سایز کوچک در بازار به شدت بی‌کیفیت هستند و شاید اغلب جنبه‌ی تزیین داشته باشند تا اینکه به عنوان ساز استفاده شوند. خوشبختانه سازندگان گیتار در ایران در زمینه ساخت تجربه و مهارت کم‌نظیری دارند لذا می‌توان از سازهای دست‌ساز سازندگان ایرانی استفاده کرد. لذا قابل ذکر است هر ساز دست سازی نیز کیفیت مناسبی ندارد.