بالشتک نوین (IV)

مواد و متد (Materials & methods)
برای ساخت این محصول جنبه های مختلفی در نظر گرفته شده است که مهمترین آن قابلیت انعطاف پذیری بالا (full flexible) می باشد و همچنین روشی را برای آن در نظر گرفته ایم که می تواند توام با زیر چانه ایی (chinrest) بوده و یا کاملا مستقل از آن عمل نماید.

در شولدر مورد نظراین امکان وجود دارد که می تواند در موقعیتهای مختلفی در ناحیه انتهایی به بدنه ساز متصل گردد و پیش بینی شده است که از سطح اتصال بسیار کمتری نسبت به نمونه های دیگر بر خوردار باشد که نتیجه آن بهبود فرایند تداوم صدا در ویولون است. به لحاظ زیبایی شناسی نیز این طرح انتخاب گردیده است تا جدا از فراهم ساختن وضعیت بهتر نوازندگی، زیبایی و هماهنگی بیشتری را برای نوازنده و ساز به وجود آورد.

یکی از نکات مهم، پایه های استقرار این وسیله نسبت به سایر شولدر های دیگر می باشد به طوری که پایه های آن با وزنی سبک تر از گیره های فلزی و با نیرویی به مراتب تثبیت شده تر از نمونه های قبلی عمل می کنند، بخش زیر چانه ایی نیز در راستای همین گیره های استقرار متصل شده و می تواند در این تکیه گاه نیز متغیر باشد.

در زیر چانه ایی های دیگر سطح دربر گیرنده آنها با توجه به مجموع لبه زیرین و پایه های بالایی که در ناحیه زیرین زیرچانه ایی قرار گرفته است حدودا به ۴٫۵ سانتی متر مربع می رسد.

در بخش شولدر ها بصورت نسبی سطح اتصال در حدود ۴ سانتی متر مربع است که در برخی دیگر این مقدار تا ۷ سانتی متر افزایش می یابد.

حال اگر حداقل ها را در نظر بگیریم، مجموع سطوح اتصال زیرچانه ایی و شولدر به ۸٫۵ سانتی متر مربع می رسد که در نمونه مورد نظر ما، مجموع سطوح اتصال در حدود ۳ سانتی متر مربع می باشد. این اختلاف قابل توجه روش اجرایی ما در مسیر ساخت این محصول است. از جهتی دیگر بردار انتقال نیرو در محصول مورد نظر صرفا در راستای محور عمودی ساختار بدنه ویولون (در راستای عرضی دیواره ها) می باشد و آن بخش انقباض عرضی ناحیه پایین ویولون که در اغلب شولدر ها وجود دارد حذف گردیده است. در نتیجه همه این موارد لحاظ شده، منجر به آزادی عمل بیشتر در کیفیت ارتعاشی ساختار ویولون می گردد.

نتیجه (Result)
• از آنجا که وسیله طرح شده کاملا قابل تنظیم است، این امکان را دارد که بر روی گستره شانه نوازندگان مختلف ویولون با توجه به خصوصیات متنوع فیزیکی فرد تنظیم گردد.

• این وسیله بعد از تطبیق با گستره شانه نوازنده و سایر بخشهای درگیر، می تواند بصورت کاملا تثبیت شده باقی بماند و دیگر تغییری نداشته باشد.
• این وسیله بعد از تطبیق با گستره شانه نوازنده و سایر بخشهای درگیر، می تواند بصورت مفاصل متحرک و یا نیمه متحرک (ترکیبی) و هماهنگ با حرکات فیزیکی شخص مورد استفاده قرار گیرد.
• بالشتک (shoulder rest) مورد نظر این قابلیت را دارد که اگر شخصی در حین نوازندگی، ساز را به صورت صحیح کنترل نمی کند و یا روشی نادرست در ساختار اجرایی او حاکم است، بعد از تنظیم به جهت اجرای صحیح، شخص نوازنده را ملزم به تبعیت از روش صحیح می نماید.
• برقراری کیفیت لازم برای تحقق تدریس شیوه معلم به شاگرد در چگونگی نگهداشتن ویولون و بهبود انگشت گذاری
• قابلیت استفاده برای همه سایز های ویولون با ابعاد مختلف ( free size)
• قابلیت استفاده برای همه سایزهای ویولون آلتو با ابعاد مختلف ( free size)
• قابلیت کاربرد دوگانه زیرچانه ایی و شولدر با هم و بصورت مستقل
• قابلیت تغییر بخش زیر چانه ایی با توجه به فرم فک و ارتفاع گردن برای حالت های فیزیکی مختلف
• کمترین حد فشار ممکن به ساختار بدنه ویولون با توجه به جهت و نقاط پیوست محدود
• کمترین حد فشار ممکن به ساختار فیزیکی و روانی نوازنده با توجه به حالت استقرار
• در صورت لزوم امکان جداسازی قسمتهای مختلف با توجه به صلاح دید نوازنده
• امکان ترکیب با قطعات دیگر به جهت تنوع در زیبایی و کاربرد خاص

افق پیش رو (Future)
از آنجا که محصول عنوان شده در مراحل سنجش و کنترل قرار دارد، نکاتی را برای ارتقاء نهایی آن در نظر گرفته ایم که این تغییرات می تواند در بخش مواد مصرفی، کاهش هر چه بیشتر وزن، کاربری آسان تر و همچنین تولید مدل های متنوع دیگر با طرح های بسیار زیبا باشد که بصورت تخصصی تولید و در اختیار افراد قرار می گیرد.

بی شک مسیر دانش و خرد بی انتهاست باید آگاه باشیم که همیشه در راستای علم و هنر هستی شناسانه، زمان را ارج نهاده و لحظات آن را با خلق آثاری ارزشمند ترسیم نماییم.

یک دیدگاه

 • هوشنگ
  ارسال شده در خرداد ۱۰, ۱۳۹۴ در ۴:۴۸ ب.ظ

  من نه با این زیر چونه ای ویلن زدم نه می دونم چطور هست ولی در مورد یک چیزی اصلا شک ندارم
  اینکه این سازنده وقتی داره چیزی میسازه اول به چیزایی که قدیم ساخته توجه کرده اونارو نادیده نگرفته سعی کرده از اونها چیزی بهتر بسازه
  همین برای من کافیه
  یعنی کسی که به خودش به استادان قدیم و به من نوازنده احترام گذاشته
  نه مثل آقای ژاله که سوسک دیده رفته ساز از روش درست کرده نه به صداش کاری داره نه به قدیمی ها نه به جدیدی ها فقط به سوسک فکر کرده ساخته
  فاجعه هم اونجاس که هر وقت مصاحبه میکنه داستان سوسکو تعریف می کنه
  خجالت داره
  یکی اینجوری داره زحمت می کشه یکی هم اونجوری و جالبه که سوسک سازه معروف تر هم هست
  در کل دستمریزاد

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

نگرشی به تجدد طلبی در هنر و فرهنگ ایرانِ قرن بیستم (XIX)

تنها درویش خان تا حدودی با وزیری تفاهم داشت و برای شنیدن کنسرت ها و خطابه های او به مدرسه خصوصی اش می رفت. اما قبل از این که این رابطه و تفاهم ثمری به بار آورد – و قبل از ریاست اول وزیری در مدرسه موزیک (۱۳۰۷)، درویش خان فوت شد (۱۳۰۵). بعد از فوت او تجدد طلبی به کشمکش بین وزیری و مین باشیان ها یا «موسیقی نوین و علمی ایرانی» با «موسیقی بین المللی و علمی» محدود ماند.

«شیوه‌ی نوازندگی» در موسیقی ما چه معنایی دارد؟ (I)

اگر در موسیقی کلاسیک غربی کار می‌کنیم دادن جواب همه‌فهم به این سوال نسبتا ساده است. یعنی روشی که هر نوازنده آثار را می‌نوازد. بخشی به رابطه‌ی فیزیکی‌ای که یک نوازنده با سازش دارد مربوط است، یعنی مسائلی مثل روش دست گرفتن ساز یا پشت ساز نشستن، نحوه‌ی انگشت گذاشتن، انتقال نیرو به ساز (تقریبا اِکول) و … بخشی هم به مسایل صوتی، مثل صدایی که از ساز درمی‌آورد، دامنه‌ی شدت و ضعف‌هایی که می‌تواند به هر نت یا پاساژ بدهد، شیوش‌های مختلفی که می‌تواند هنگام نواختن هر نغمه یا تکنیک ایجاد کند و بخشی هم به مسایل تکنیکی مثل دامنه‌ی ویبراتوها و از این قبیل.

از روزهای گذشته…

فروغ بی پایان

فروغ بی پایان

او موسیقی را با نواختن drums شروع کرد با یافتن استعداد خوانندگی در خود شروع به نواختن گیتار و به تدریج سازهای دیگر مانند پیانو نمود. روایات حاکی از اینست که نواختن ساز را بدون استاد آموخته و شعر گفتن را از پدرش به ارث برده بود. از سال ۴۶ با ایجاد گروه های کوچک موسیقی با خواندن موزیکهای غربی بخصوص بلوز وارد عرصه هنر شد (او از مریدان ری چالرز بود).
بررسی اجمالی آثار شادروان <br>روح الله خالقی (قسمت سیزدهم)

بررسی اجمالی آثار شادروان
روح الله خالقی (قسمت سیزدهم)

نوائی که تنهایی و دوری از همهِ فریب افزارهای حیات، یعنی خلوص و وارستگی رندِ عافیت سوز را هنرمندانه مجسّم می سازد و راز و نیازش را با عالم بالا در مراوده اش با ارکستر شاهدیم. گفتگویی پر رمز و راز و عجیب آرام و ملایم که نوعی عبادتِ خاموش بودائیان را در ذهن متصوّر می سازد. گفتگوی ویولون تنها با ارکستر مملوّ از حالاتی است که در شعر وصف می شوند.
نت نگاری

نت نگاری

بدون شک یکی از عناصر ی که میتوان با آن فرهنگ یک ملت را محک زد و اطلاعات زیادی از آداب و رسوم و اعتقادات آنها کسب کرد موسیقی آن ملت است.
تریسی چپمن

تریسی چپمن

تریسی چپمن متولد اوهایو، از سنین کودکی به سودن شعر و نواختن گیتار پرداخت. سپس در موسسه A Better Chance (فرصتی بهتر) پذیرفته شد. این موسسه ملی برای کشف، به کار گیری و پرورش دانش آموزان مستعد و رنگین پوستی است که میتوانند در آینده در رشته های مختلف به فردی پیشرو مبدل شوند.
کارمینا بورانا

کارمینا بورانا

کارمینا بورانا مجموعه ای از آوازهای قرن سیزدهم میلادی است که پایه و اساس کارهای موسیقی کارل ارف ، آهنگساز و مدرس موسیقی آلمانی برای ساخت آوازهای کرال قرار گرفت.
درباره مشکل «شیش هشت» و «میزان های لَنگ» در وزن شناسیِ موسیقی ایرانی (IV)

درباره مشکل «شیش هشت» و «میزان های لَنگ» در وزن شناسیِ موسیقی ایرانی (IV)

مشکل اصلی وزن شناسی در تئوری پردازی ها، عدم توجه و تفکیک بین دو مفهوم مهم «ضرب و تاکید» در وزن شناسی است. «ضرب» و «تاکید»، پدیده های وابسته به هم و اغلب در هم ادغام شده هستند؛ آنچنان که تفکیک آنها از هم مشکل است. مشکل دیگر این است که واژه ها تعریف هایِ دقیق و تدوین شده ندارند. واژه «ضرب» در نوشته های موجود به مراتب بیشتر از «تاکید» اما با مفهوم های متفاوت مورد استفاده است.
گفتگو با هانس زیمر آهنگساز کال آف دیوتی (I)

گفتگو با هانس زیمر آهنگساز کال آف دیوتی (I)

هانس زیمر (Hans Zimmer) برنده جایزه اسکار برای آهنگسازی فیلم شیر شاه (The Lion King) است و پنج بار نیز برای فیلم های گوناگون از جمله گلادیاتور نامزد دریافت جایزه شده است. اما موسیقی متن بسیار معروف او موسیقی بازی کال آف دیوتی ۲ (ندای وظیفه ۲) است. زیمر میگوید: “تجربه بسیار لذت بخشی بود. خیلی برایم هیجان انگیز است که با کسانی کار کنم که داستان هایشان را به شیوه هایی کاملا متفاوت ارائه می کنند.” در اینجا با او درباره این تجربه اش گفتگو می کنیم.
نگاهی به اپرای عاشورا (V)

نگاهی به اپرای عاشورا (V)

صدای خوف انگیز بادی چوبی ها با فاصله چند اکتاو از باسها، خبر از ورود ما به دربار یزید میدهد. یزید به عمر ابن سعد، دستور حمله به کاروان حسین میدهد و سلطنت بعد از این پیروزی… عمر هم میخواند “چه کردی ای امیر از مرحمت این لحظه سر دارم، ز اولاد علی یک تن به عالم زنده نگذارم…”
جادوی نام زیبا (III)

جادوی نام زیبا (III)

پوئم سمفونی مولانا بر شعرهایی از شاعر بزرگ پارسی‌گوی بنا شده است. به غیر از کنار هم نشستن اشعار-موسیقی و تا حدود زیادی روند قطعه که تحت تاثیر کامل وزن شعر قرار گرفته است، کمتر رابطه‌ای میان شعر و موسیقی دیده می‌شود. این گونه تبعیت موسیقی از وزن شعری در موسیقی ایرانی بسیار مرسوم است به همین دلیل است که در نگاه اول تنها تفاوت اصلی چنین قطعه‌ای با یک اثر معمول با کلام حتا در حوزه‌ی موسیقی کلاسیک ایران، احتمالا تنها در استفاده از ابزار سمفونیک به عنوان بخش سازی است.
رودز: «از عبارت “موسیقی کلاسیک” متنفرم» (I)

رودز: «از عبارت “موسیقی کلاسیک” متنفرم» (I)

جیمز رُودز (James Rhodes) اولین نوازنده کلاسیک که با یک لیبل راک قرار داد بسته است توضیح می دهد که چرا دوست دارد به جیمز الیور ژانر خود تبدیل شود. اولین کاری که جیمز رودز پس از نشستن پشت میز انجام می دهد سفارش دادن یک قهوه بدون کافئین است. واضح است که رودز از آن دسته افرادی است که به محرک اضافی نیازی ندارد: هنوز ساعت ۱۱ صبح نشده است و او دارد از در و دیوار بالا می رود. در حالیکه واژه هایی که به کار می برد مثل ماشین های برقی به یکدیگر می خورند می گوید «بعضی ها می گویند بی صبرانه منتظر تعطیلات آخر هفته هستیم. من با خودم فکر می کنم چرا؟» رودز با نوک انگشت هایش بر روی میز ضرب می گیرد مثل اینکه دارد آرپژ می زند! «من شخصا الآن همان کاری را انجام می دهم که حتی اگر در یک لاتری هم برنده شوم باز هم ادامه اش خواهم داد».