بالشتک نوین (IV)

مواد و متد (Materials & methods)
برای ساخت این محصول جنبه های مختلفی در نظر گرفته شده است که مهمترین آن قابلیت انعطاف پذیری بالا (full flexible) می باشد و همچنین روشی را برای آن در نظر گرفته ایم که می تواند توام با زیر چانه ایی (chinrest) بوده و یا کاملا مستقل از آن عمل نماید.

در شولدر مورد نظراین امکان وجود دارد که می تواند در موقعیتهای مختلفی در ناحیه انتهایی به بدنه ساز متصل گردد و پیش بینی شده است که از سطح اتصال بسیار کمتری نسبت به نمونه های دیگر بر خوردار باشد که نتیجه آن بهبود فرایند تداوم صدا در ویولون است. به لحاظ زیبایی شناسی نیز این طرح انتخاب گردیده است تا جدا از فراهم ساختن وضعیت بهتر نوازندگی، زیبایی و هماهنگی بیشتری را برای نوازنده و ساز به وجود آورد.

یکی از نکات مهم، پایه های استقرار این وسیله نسبت به سایر شولدر های دیگر می باشد به طوری که پایه های آن با وزنی سبک تر از گیره های فلزی و با نیرویی به مراتب تثبیت شده تر از نمونه های قبلی عمل می کنند، بخش زیر چانه ایی نیز در راستای همین گیره های استقرار متصل شده و می تواند در این تکیه گاه نیز متغیر باشد.

در زیر چانه ایی های دیگر سطح دربر گیرنده آنها با توجه به مجموع لبه زیرین و پایه های بالایی که در ناحیه زیرین زیرچانه ایی قرار گرفته است حدودا به ۴٫۵ سانتی متر مربع می رسد.

در بخش شولدر ها بصورت نسبی سطح اتصال در حدود ۴ سانتی متر مربع است که در برخی دیگر این مقدار تا ۷ سانتی متر افزایش می یابد.

حال اگر حداقل ها را در نظر بگیریم، مجموع سطوح اتصال زیرچانه ایی و شولدر به ۸٫۵ سانتی متر مربع می رسد که در نمونه مورد نظر ما، مجموع سطوح اتصال در حدود ۳ سانتی متر مربع می باشد. این اختلاف قابل توجه روش اجرایی ما در مسیر ساخت این محصول است. از جهتی دیگر بردار انتقال نیرو در محصول مورد نظر صرفا در راستای محور عمودی ساختار بدنه ویولون (در راستای عرضی دیواره ها) می باشد و آن بخش انقباض عرضی ناحیه پایین ویولون که در اغلب شولدر ها وجود دارد حذف گردیده است. در نتیجه همه این موارد لحاظ شده، منجر به آزادی عمل بیشتر در کیفیت ارتعاشی ساختار ویولون می گردد.

نتیجه (Result)
• از آنجا که وسیله طرح شده کاملا قابل تنظیم است، این امکان را دارد که بر روی گستره شانه نوازندگان مختلف ویولون با توجه به خصوصیات متنوع فیزیکی فرد تنظیم گردد.

• این وسیله بعد از تطبیق با گستره شانه نوازنده و سایر بخشهای درگیر، می تواند بصورت کاملا تثبیت شده باقی بماند و دیگر تغییری نداشته باشد.
• این وسیله بعد از تطبیق با گستره شانه نوازنده و سایر بخشهای درگیر، می تواند بصورت مفاصل متحرک و یا نیمه متحرک (ترکیبی) و هماهنگ با حرکات فیزیکی شخص مورد استفاده قرار گیرد.
• بالشتک (shoulder rest) مورد نظر این قابلیت را دارد که اگر شخصی در حین نوازندگی، ساز را به صورت صحیح کنترل نمی کند و یا روشی نادرست در ساختار اجرایی او حاکم است، بعد از تنظیم به جهت اجرای صحیح، شخص نوازنده را ملزم به تبعیت از روش صحیح می نماید.
• برقراری کیفیت لازم برای تحقق تدریس شیوه معلم به شاگرد در چگونگی نگهداشتن ویولون و بهبود انگشت گذاری
• قابلیت استفاده برای همه سایز های ویولون با ابعاد مختلف ( free size)
• قابلیت استفاده برای همه سایزهای ویولون آلتو با ابعاد مختلف ( free size)
• قابلیت کاربرد دوگانه زیرچانه ایی و شولدر با هم و بصورت مستقل
• قابلیت تغییر بخش زیر چانه ایی با توجه به فرم فک و ارتفاع گردن برای حالت های فیزیکی مختلف
• کمترین حد فشار ممکن به ساختار بدنه ویولون با توجه به جهت و نقاط پیوست محدود
• کمترین حد فشار ممکن به ساختار فیزیکی و روانی نوازنده با توجه به حالت استقرار
• در صورت لزوم امکان جداسازی قسمتهای مختلف با توجه به صلاح دید نوازنده
• امکان ترکیب با قطعات دیگر به جهت تنوع در زیبایی و کاربرد خاص

افق پیش رو (Future)
از آنجا که محصول عنوان شده در مراحل سنجش و کنترل قرار دارد، نکاتی را برای ارتقاء نهایی آن در نظر گرفته ایم که این تغییرات می تواند در بخش مواد مصرفی، کاهش هر چه بیشتر وزن، کاربری آسان تر و همچنین تولید مدل های متنوع دیگر با طرح های بسیار زیبا باشد که بصورت تخصصی تولید و در اختیار افراد قرار می گیرد.

بی شک مسیر دانش و خرد بی انتهاست باید آگاه باشیم که همیشه در راستای علم و هنر هستی شناسانه، زمان را ارج نهاده و لحظات آن را با خلق آثاری ارزشمند ترسیم نماییم.

یک دیدگاه

 • هوشنگ
  ارسال شده در خرداد ۱۰, ۱۳۹۴ در ۴:۴۸ ب.ظ

  من نه با این زیر چونه ای ویلن زدم نه می دونم چطور هست ولی در مورد یک چیزی اصلا شک ندارم
  اینکه این سازنده وقتی داره چیزی میسازه اول به چیزایی که قدیم ساخته توجه کرده اونارو نادیده نگرفته سعی کرده از اونها چیزی بهتر بسازه
  همین برای من کافیه
  یعنی کسی که به خودش به استادان قدیم و به من نوازنده احترام گذاشته
  نه مثل آقای ژاله که سوسک دیده رفته ساز از روش درست کرده نه به صداش کاری داره نه به قدیمی ها نه به جدیدی ها فقط به سوسک فکر کرده ساخته
  فاجعه هم اونجاس که هر وقت مصاحبه میکنه داستان سوسکو تعریف می کنه
  خجالت داره
  یکی اینجوری داره زحمت می کشه یکی هم اونجوری و جالبه که سوسک سازه معروف تر هم هست
  در کل دستمریزاد

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

فرایند خم کردن زه وارها و اتصال آن به ساختمان کلافها در ویولن (I)

محتوای این مقاله بخشی از دروس ارائه شده در شهریورماه ۱۳۹۷ در کارگاه رضا ضیائی (RZW) توسط رضا ضیائی است که فرشاد شالپوش آن را گردآوری و تدوین کرده و امیر خمسه ویراستاری آن را بر عهده گرفته است. متن کامل و دیگر مقالات مرتبط در آرشیو کارگاه موجود است. زه وار به عنوان بخشی…
ادامهٔ مطلب »

مروری بر آلبوم «کنسرتوها»

آغاز راه، در رجز، هنگامی‌که نرم‌ نرمک اتمسفر چهارگاه از ابهام چند نغمه‌ی اولیه به در می‌آید و بر همه‌جا تسلط می‌یابد هراس نیز همراه آن گسترده می‌شود که مبادا آهنگساز برای بازآفرینی رویارویی جمع و فرد یا نبرد گلادیاتوری‌اش (۱) راه دَمِ دست را برگزیده باشد. از یک‌سو برای ساختن تضادهای پیش‌برنده‌ی یک کنسرتو به سراغ گنجینه‌ی همیشه حاضر و آماده‌ی هویت‌نمای دستگاه‌ها رفته و ماده‌ی خامشان را بی پردازشی در برابر فضای ناآشنا بگذارد و از سوی دیگر بار عاطفی نام «رجز» و کارکردش در جنگ (یا جنگ نمادین؛ تعزیه) را دستاویز تأکید بر شباهت کنسرتو به نبرد کند و تمام.

از روزهای گذشته…

گزارش جلسه ششم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (V)

گزارش جلسه ششم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (V)

«به این ترتیب چه زمانی که تشخیص دگرگونی می‌دهیم و چه زمانی که عکس آن را درمی‌یابیم عملا در حال مقایسه با همین آثار هستیم. متاسفانه این مفهوم به خوبی مورد کاوش موسیقی‌شناسان و منتقدان ما قرار نگرفته و به همین دلیل اگر هم در ذهن موسیقی‌دانان به طور گنگ وجود دارد، اما به دلیل شفاف نبودن به راحتی قابل استفاده نیست.
جای پرسش بنیادی صدا (IV)

جای پرسش بنیادی صدا (IV)

برای این که به راستی با یک رویداد، یا یک عطف مواجه شویم لازم است این پرسشها طرح شده باشد، نه فقط در نوشته ی منتقدان یا پچ پچ بدخواهان بلکه علاوه بر آن در کُنه فعالیت هنری نیز. اینجا هنرمند باید لحظه به لحظه از خودش و اثرش بپرسد که آیا صدای خودش را یافته است؟ صدا به هر دو معنایی که در چنین جایگاه ی ممکن است داشته باشد که اتفاقا در این زمینه سخت به هم مربوط هم هستند، یعنی صدا به مفهوم یک امر آکوستیکی (به عامترین شکلش) و استعاره ی بیان شاخص فردی/جریانی. این پرسش مداوم هر بازیگر این صحنه باید باشد؛ آیا این صدای ماست که شنیده می شود؟ بعضیها در مورد رویداد مشابه چنین فکر می کنند:
«موسیقاب» (I)

«موسیقاب» (I)

این ویژگی که بازگوکننده‌ی انتساب و پیوند شفاف و مشهود یک اثر هنری به زمان و مکان خلق اثر است، در طول قرن گذشته، در توصیف جریان‌هایی در هنرهای تجسمی و ادبیات ایران به‌کار رفته‌است. در مورد موسیقی نیز، عبارت «موسیقی معاصر» که بیش از سه دهه از عمر آن در ایران نمی‌گذرد، بیشتر به آثاری ارجاع می‌دهد که می‌توان بخش اعظمی از آنها را متأثر از موسیقی آوانگارد قرن بیستم غرب و تحت لوای آن دانست.
لیدی بلانت و مسیح (I)

لیدی بلانت و مسیح (I)

در میان ویلن های ساخته شده توسط آنتونیو استرادیواری شاید تنها یک ویلن بتواند رقیب ویلن مسیح ۱۷۱۶ باشد که بدون شک آن lady Blunt خواهد بود. این دو ویلن در کنار یکدیگر نمونه تمامی آن چیزی هستند که در رابطه با کار یک استاد، قابل ستایش است و جای خوشبختی است که این دو نمونه ارزشمند را به طور سالم در اختیار داریم.
برنامه مدون آموزش ویولن (قسمت سوم)

برنامه مدون آموزش ویولن (قسمت سوم)

ادامه آموزش های مربوط به پوزیسیون ها، اتودها و قطعات ویولن کلاسیک از برنامه های این دوره است. در این ترم، آموزش اتودهای منتخب کتاب ولفارت که از ترم قبل آغاز گردیده بود، پی گیری می گردد.
امروز در فرهنگسرای نیاوران بزرگداشت پنج موسیقیدان برگزار می شود

امروز در فرهنگسرای نیاوران بزرگداشت پنج موسیقیدان برگزار می شود

با مشارکت دویست‌ موسیقیدان ایرانی و بنیاد افرینشهای هنری نیاوران سومین آیین نکوداشت هنرمندان موسیقی ایرانی با عنوان «سال نوا» با تجلیل از پنج هنرمند پیشکسوت موسیقی ایرانی، امروز، شنبه چهارم آذر ماه در فرهنگسرای نیاوران برگزار می شود.
بررسی اجمالی آثار شادروان <br>روح الله خالقی (قسمت هجدهم)

بررسی اجمالی آثار شادروان
روح الله خالقی (قسمت هجدهم)

مادر خالقی ـ مخلوقه خانم ـ اواخر سال ۱۳۰۳ وقتی روح الله، ۱۸ ساله بوده، برحمتِ حقّ می پیوندد و آهنگساز بزرگِ ما، سی سال پس از آن هنگامی که خود در آستانهِ پنجاه سالگی قرار داشته، به گونه ای از آن واقعه سخن می گوید که گویی دیروز رخ داده است. تازگی این زخم به ظاهر کهنه، از کلماتِ او تراوش می کند:” …من به مادر خود بسیار علاقمند بودم. وقتی او را از کف دادم، تنها و بی پناه ماندم… بسا شب ها که در مرگِ مادر به تنهایی گریستم…”
تأثیر موسیقی ایران در موسیقی عهد اسلامی (V)

تأثیر موسیقی ایران در موسیقی عهد اسلامی (V)

زمان ولی اول (۸۶ تا ۹۶ ه ق برابر با ۷۰۵ تا ۷۱۵ میلادی) قلمرو حکومت اسلامی از چین تا اسپانیا گسترش یافت و ادب و فرهنگ ترقی نمود و موسیقی پیشرفت کرد. موسیقی‌دانان حتی از شعرا هم برتر قرار گرفتند و پسر او سلیمان، خوانندگان و نوازندگان زیادی در دربار داشت و بدانها هدایای زیادی می‌پرداخت. از آن جمله مبلغ ده هزار سکه نقره به ابن سریج جایزه داد ولی بعد از او عمر دوم، چون متظاهر بود، شعرا و موسیقی‌دانان را از دربار پراکنده شدند، او موسیقی ‌را تحریم کرد، در حالیکه تا پیش از خلافتش از طرفداران جدی این هنر بود.
شکوری: استاد باید شاگردش را به اطرافش حساس و هوشیار کند

شکوری: استاد باید شاگردش را به اطرافش حساس و هوشیار کند

اول از اینکه بنده به تدریس علاقه دارم و فکر می کنم وقتی که شما کاری را دوست دارید، خود به خود در آن ایده های نو هم دوست دارید بیاورید و با آن بیشتر می توانید کارهای که می خواهید را انجام دهید. بنده فکر می کنم درسی که من داده ام برای شاگردانی که ۵ ساله هستند یا کسانی که مثلا ۸۵ ساله هستند باید تفاوت داشته باشد ولی مسئله ای که در آن مشترک است آن وصلی است که به سازشان دارند، بنده به این موضوع تاکید می کنم برای آن که اگر آن را نداشته باشند و اگر واقعا ندانند که چکار دارند می کنند و برای چه دارند ساز می زنند به بی راهه می روند.
فرج نژاد: جواب مثبتی از نامه گرفته ایم

فرج نژاد: جواب مثبتی از نامه گرفته ایم

نوشته که پیش رو دارید گفتگویی است با میدیا فرج نژاد آهنگساز و نوازنده درباره انتقادات اخیر گروهی از موسیقیدانان به فعالیت های خانه موسیقی و جشنواره فجر، این گفتگو در برنامه نیستان در شبکه فرهنگ انجام شده است.