نشست کارگروه موسیقی ایکوم

رامبد صدیف
رامبد صدیف
مطلبی که پیش رو دارید گزارش نشست کار گروه موسیقی ایکوم (cim cim) است که توسط خانم مهتاب نادری تهیه شده است: دوشنبه ۵ آذر، تالار بتهوون خانه هنرمندان، محل برگزاری برنامه کمیته موسیقی ایکوم به سرپرستی پیمان سلطانی بود. در این نشست از مقام هنری رامبد صدیف خواننده قدیمی موسیقی ایرانی و همچنین فوزیه مجد آهنگساز و پژوهشگر با سابقه کشور تقدیر شد.

در میان شرکت کنندگان این برنامه چهره های ادبی و هنری و مسئولین فرهنگی مانند: محمد منتشری، شهرام ناظری، سهیل محمودی، عباس سجادی و محمدحسین احمدی دیده میشدند، همچنین بر روی پرده تصاویری از موسیقیدانان که توسط این کمیته جمع آوری شده بود نمایش داده میشد.

مجری این برنامه علیرضا پورامید، نویسنده موسیقی بود؛ وی از شهرام ناظری دعوت کرد که به پشت تریبون آید. شهرام ناظری در سخنان خود ضمن تجلیل از مقام هنری رامبد صدیف گفت: “آواز ایرانی در طی تاریخ موسیقی با مشکلاتی همراه بوده که باعث شده، لحن حماسی آن (به مرور زمان) از بین برود، ولی استاد صدیف جز معدود کسانی بودند که موسیقی را با همان لحن حفظ کرده و ارائه داده اند”

در ادامه کیوان ساکت نوازنده تار و سه تار به روی سن آمد و دقایقی به اجرای تکنوازی سه تار پرداخت. بعد از این برنامه از استاد صدیف دعوت به سخنرانی شد که پس از سخنان او لوح یاد بود کمیته ایکوم شاخه موسیقی (سیم سیم) به توسط مسئولین کمیته، به وی اهدا شد.

فوزیه مجد آهنگساز و پژوهشگر که قرار بود در این برنامه حضور یابد بنا به دلیلی که از زبان پیمان سلطانی گفته شد در این برنامه شرکت نکرد. پیمان سلطانی در سخنرانی خود با اشاره به تماسی که با استاد مجد گرفته شده بود گفت: ” خانم فوزیه مجد به این خاطر که بزرگداشت هایی که در ایران گرفته میشود اکثرا در زمان بازنشستگی هنرمندان است و ایشان هنوز خود را آماده فعالیت می بینند، در این برنامه حضور نیافتند.”

پیمان سلطانی به طرح تهیه ماسک گچی از صورت هنرمندان پیش کسوت اشاره کرد و دو ماسکی که از صورت استاد دهلوی و استاد صدیف گرفته شده بود را به تماشای عموم گذاشت و اضافه کرد: “این ماسکها به موزه موسیقی اهدا خواهند شد.”

در این مراسم مجید ناظم پور به قرائت دو بیانیه کمیته موسیقی ایکوم پرداخت که این بیانیه ها به چند مسئله مانند، وضعیت بد موزه های موسیقی ایران، بی مهری به آرامگاه های موسیقیدانان ایران مانند آرامگاه ظهیرالدوله و همچنین رسیدگی به وضع نوازندگان دوره گرد، میپرداخت.

این دو بیانیه در نشریه “چنگی” که توسط کمیته ایکوم به چاپ رسیده بود نیز آورده شده بود؛ نشریه “چنگی” که با همکاری پژمان سلطانی، بابک خضرائی، کیوان دوند، حسین علیشاپور، علیرضا قای نژاد پیربارزاری، پریا لطیفی خواه، ضیاالدین ناظم پور، یارتا یاران، نگین و نیکو یوسفی با مقالاتی متنوع در زمینه موسیقی و موزه های موسیقی با طرح گرافیکی خاصی به صورت کاغذ های قدیمی تهیه شده بود.

از جمله مقالات این نشریه، مصاحبه کوتاهی با حاج قربان سلیمانی با عنوان “گفتگو با پیر چنگی” و همچنین گفتگویی با محمد بهشتی و گزارشی در مورد وضعیت نامناسب موزه های موسیقی در شهرهای مختلف ایران بود.

در این نشست سید احمد محیط طباطبایی (رئیس کمیته بین المللی ایکوم)، محمد بهشتی و اردشیر صالح پور دقایقی به ایراد سخنانی در مورد فعالیت کمیته ایکوم و شاخه موسیقی آن پرداختند، همچنین علیرضا قلی نژاد به موزه آواها و نواها که با همکاری پیمان سلطانی به فعالیت می پردازد اشاره کرد.

مه لقا ملاح فرزند مرحوم حسینعلی ملاح نیز که در این برنامه حضور داشت، در قسمتی از برنامه به ایراد سخنانی در مورد اسناد و فعالیت های کلنل وزیری و نیز دلیل تغییر رشته ایشان از خدمت در ارتش به حرفه موسیقی اشاره کرد که مورد استقبال حضار قرار گرفت.

پیمان سلطانی در این برنامه خبر از انتشار دو تمبری که منقش به تصاویر دو هنرمند بزرگ موسیقی ایران، کلنل علینقی وزیری و ابوالحسن صبا بود، داد که برای اولین بار در تاریخ ایران اتفاق می افتاد. سلطانی همچنین افزود، انتشار تمبرهای موسیقیدانان در آینده هم ادامه خواهد داشت. در پایان این نشست استاد حسین دهلوی نیز در محل برگزاری برنامه حضور یافت.

کمیته ایکوم از طریق سایت خود که از هفته آینده آغاز به کار میکند، اقدام به عضو گیری خواهد کرد، آدرس این سایت www.icommusic.ir است.

یک دیدگاه

  • محسن کلاته ئی
    ارسال شده در مرداد ۱۲, ۱۳۸۷ در ۵:۲۲ ب.ظ

    با سلام واحترام
    مطلب شما را در خصوص تجلیل از هنرمندان برجسته موسیقی کشور را خواندم ولذت بردم .جا دارد که از هنرمندان وپیشکسوتان موسیقی محلی و مقامی کشور بویژه موسیقی شرق و جنوب شرق خراسان رضوی یادی بشود. خانم فوزیه مجد مطالعات عمیقی درباره موسیقی مقامی دارند و اکثر هنرمندان این رشته را می شناسند من جمله استاد غلامحسین سمندری ,استاد برات ابراهیمی , استاد عبدالکریم گزیکی و …-با سپاس .
    در صورت امکان اگه آدرس ایمیل یا شماره تلفن از استاد ارزشمند خانم فوزیه مجد دارید دراختیارم قرار دهید.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

مروری بر آلبوم «سالنامه»

سالنامه در میان آثار فیاض، بیش از همه در مسیرِ «در گذر» است. علاوه بر مشابهت در فرایند آهنگسازی و نوعِ کنار هم نشاندنِ و برخورد با مواد و مصالح موسیقی، حضور صریحِ برخی نقش‌­مایه­‌های «در گذر»، مدگردی­‌های متنوع، استفاده از نوازندگانِ گروه در مقامِ خواننده و ساختار کلی مجموعه، این همانندی را پررنگ­‌تر می­‌کند.

آرنولد شونبرگ و آهنگسازی ددکافونیک (III)

آنچه شونبرگ دنبالش می گشت، همان بود که باخ می جست: دست یافتن به وحدت کامل در یک ترکیب موسیقی. شونبرگ احساس می کرد که این روش نوین مبتنی بر ادراک کامل و جامع فضای موسیقی است. ولی به هر حال موسیقی نوشته می شد، با تمام شیوه ها، و شونبرگ اصرار داشت شنونده و آهنگساز هر دو باید شیوه ها را فراموش کنند، و موسیقی را به عنوان موسیقی بشنوند و قضاوت کنند. گفته است: «اغلب درست نمی توانم توضیح دهم: کار من ساختن موسیقی ۱۲ صدایی است نه ساختن موسیقی ۱۲ صدایی.»

از روزهای گذشته…

همراه با موسیقی تا آخرین لحظه

همراه با موسیقی تا آخرین لحظه

فریدون ناصری رهبر دائم ارکستر سمفونیک تهران جمعه هفدهم تیر ماه در بیمارستان مدائن تهران درگذشت. وی در سال ۱۳۶۹ در مراسمی که به مناسبت بزرگداشت مرتضی حنانه رهبر و دوست دیرینه او، برگزار شده بود، برای اولین بار هدایت ارکستر سمفونیک تهران را به دست گرفت.
جین گالوی، همسر جیمز گالوی

جین گالوی، همسر جیمز گالوی

نوازنده بسیار توانای فلوت خانم جین گالوی (JEANNE GALWAY) به اجراهای درخشان خود روی سن های بین المللی ادامه می دهد. او یکی از بانوان مشهور تک نواز فلوت می باشد، خانم گالوی هنرمندی است که همواره روش ناب و جذاب خود را بر روی صحنه به تماشاگران عرضه می دارد. مسافرتهایش او را برای تک نوازی به همراه ارکسترهایی همچون شیکاگو، فیلادلفیا، سن پیتزبورگ، ستل، دنور و به بسیاری از شهرهای مهم ایالات متحده آمریکا برده است.
عرض اندام دوباره حفظ و اشاعه ای ها (III)

عرض اندام دوباره حفظ و اشاعه ای ها (III)

نکته ای که برای شنونده سخنان حسین علیزاده پرسش برانگیز بود، این بود که طرح موارد فوق چه ارتباطی با این مراسم داشت و آیا علیزاده تاکنون تریبونی برای بیان منویات خود نداشته؟ نکته دیگر این که چرا لحن و شیوه پرداخت کلامی شخص حسین علیزاده آن هم در چنین مراسمی، عامیانه بود و نه تناسبی با خود ایشان و نه داریوش طلایی و نه حاضرین سالن داشت؟
مرگ پاکو دلوچیا؛ فقدانی جبران ناپذیر در دنیای موسیقی

مرگ پاکو دلوچیا؛ فقدانی جبران ناپذیر در دنیای موسیقی

پاکو دلوچیا، نوازنده ویرتوز گیتار فلامنکو، روز چهارشنبه بیست و ششم فوریه ۲۰۱۴ در شصت و شش سالگی در مکزیک درگذشت. دلوچیا که در پلایا دل کارمن (Playa del Carmen) در جزائر کارائیب تعطیلاتش را می گذراند در این شهر دچار حمله قلبی شد و در بیمارستان درگذشت.
نمایش نقاش های لوریس چکنواریان

نمایش نقاش های لوریس چکنواریان

انجمن هنرمندان خود آموخته نمایشگاهی از خودآموختگان را از تاریخ ۱۷ الی ۲۶ فروردین در گالری ممیز خانه هنرمندان ایران برگزار نموده که بزرگترین نمایشگاه این ژانر هنری در سالهای اخیر است. بویژه حضور لوریس چکناوریان موسیقیدان کشورمان که خود یک هنرمند خودآموخته است که با نمایش چهار اثر زیبای خود به نام «چهار فصل ویوالدی» نقطه عطفی در این بخش از نمایشگاه را به نام خویش رقم زده است.
آلبوم «آب» منتشر شد

آلبوم «آب» منتشر شد

«آب» عنوان سومین آلبوم سه تار نوازی از «ابوسعید مرضایی» نوازنده و نواساز است که شامل قطعاتی برای دونوازی سه‌تار و تمبک است؛ ابوسعید مرضایی به عنوان نواساز و «فربد یداللهی» به عنوان نوازنده سازهای کوبه‌ای و تمبک، زوج هنری این مجموعه هستند. دیگر آلبوم مرضایی که در همکاری با فربد یدالهی ساخته شده بود «خاک» نام داشت.
دو نمود از یک تفکر (V)

دو نمود از یک تفکر (V)

تقارن، یکی از بنیادی ترین و طبیعی ترین شیوه های دست یابی به نظم و انسجام در یک اثر هنری است، ضمن این که در معماری و ساخت و ساز، تقارن موجب ایستایی و پایداری بیشتر بنا می گردد. در معماری ایرانی، تقارن نیز به مانند پیمون یا مدول، تنها در حد حفظ ساختار سازه ای ایفای نقش نمی کند و نتایجی فراتر از آن را با خود در بر دارد.
از گربه ها گفتید از شیرها هم بگوئید (I)

از گربه ها گفتید از شیرها هم بگوئید (I)

در میان فیلم هایی که طی چند سال اخیر با نگاهی منتقدانه به وضعیت برخی از انواع موسیقی های رایج در کشور پرداخته اند، فیلم “کسی از گربه های ایرانی خبر ندارد” ساخته ی “بهمن قبادی” را به جرات می توان بهترین فیلم سینمایی ایرانی که نگاهی جدی به مشکلات موسیقی زیرزمینی در ایران دارد، قلمداد کرد. این فیلم که در مراسم افتتاحیه ی جشنواره شصت و دوم “کن” به نمایش در آمد، توانست جایزه ی ویژه ی بخش “نگاهی دیگر” و همینطور جایزه ی ” فرانسوا شاله ” ی جشنواره را به خود اختصاص دهد. فیلم، جدای از ساختار پر کشش فیلمنامه، کارگردانی تاثیر گذار و بازی های قابل قبول بازیگرانش که آن را به فیلمی خوب تبدیل کرده اند، بررسی جامعه شناسانه ای بر مشکلات عدیده موزیسین های زیرزمینی ایران دارد.
تا که فردا همچو شیران بشکنند…

تا که فردا همچو شیران بشکنند…

دکتر علی شریعتی پیش از انقلاب یکی از مهمترین رهبران ایدوئولوژیک طبقه روشنفکران مذهبی محسوب میشد که با مرگ مشکوکش در ۲۹ خرداد ۱۳۵۶ به اسطوره جمعیت نام برده تبدیل شد. شخصیت خستگی ناپذیر و مبارز شریعت همراه با چاشنی ذوق ادبی او، سخنرانی ها و اشعارش را شور خاصی می بخشید که مخصوصا” در حال و هوای اوایل انقلاب مورد توجه انقلابیون بود.
کنسرت علیزاده و گروه ضربانگ

کنسرت علیزاده و گروه ضربانگ

کاروان کنسرت های استاد حسین علیزاده و گروه ضربانگ به مادرید پایتخت اسپانیا رسید. “ضربانگ و علیزاده” از ۱۵ روز پیش یک تور اروپایی را از سالن فیلارمونی کلن آلمان آغاز کرده اند. این کنسرت سپس در مونیخ آلمان، سه شهر ایتالیا تکرار شد و سرانجام به مادرید رسید. هلند، ترکیه، اتریش و سوئد دیگر میزبانان این برنامه هستند.