باس نوازی با بزرگان!

تال ویلکنفیلد و جف بک
تال ویلکنفیلد و جف بک
تال ویلکنفیلد (Tal Wilkenfeld) سال ۱۹۸۶ در شهر سیدنی استرالیا بدنیا آمده و نوازنده گیتار باسی است که در سبکهای چون راک، جز و جز فانک فعالیت های بسیاری را انجام داده است. وی دبیرستان خود را نیمه تمام رها ساخت و در سال ۲۰۰۲ به امریکا مهاجرت نمود. در ابتدا در شهر لس آنجلس مدتی را سپری نمود اما پس از مدتی کوتاه به نیویورک رفت و در آنجا ساکن شد.

نوازندگی را با گیتار الکتریک شروع نمود اما پس از مدتی به سراغ گیتار باس رفت و با توجه به استعدادی که از خود نشان داد، نوازندگی گیتار الکتریک را رها کرد.

به مدت پنج سالی که در نیویورک بود توانست مهارت خود را در نوازندگی بالا ببرد و در گروههای مختلفی به نوازندگی بپردازد. محیط نیویورک و گروههای متعددی که در آنجا مشغول به فعالیت بودند، محیط مناسبی را برای وی بوجود آورد تا با کسب تجربه بیشتر و همچنین نوازندگی به همراه این گروه ها اعتبار خوبی برای خود بدست آورد.

وی با نوازندگان برجسته ای چون :
She has performed with such notable musicians as Chick Corea، Jeff Beck، Hiram Bullock، Vinnie Colaiuta، Susan Tedeschi، the Allman Brothers Band، Jeff “Tain” Watts، و Wayne Krantz همکاری نموده که نشاندهنده اعتبار و توانایی بالای وی در امر نوازندگی می باشد.

در سال ۲۰۰۷ همره با گیتاریست شهیر Jeff Beck در تور اروپایی شرکت نمود و در نهایت کار خود را با اریک کلاپتون در آن فستیوال به پایان رساند.

اولین آلبوم تکنوازی خود را در سال ۲۰۰۶ بوسیله کمپانی Waterfront label با عنوان Transformation منتشر نمود که خودش آهنگسازی، تنظیم و تهیه کنندگی این کار را بر عهده گرفت و توانست با این آلبوم نظر مثبت بسیاری از منتقدین را به خود جلب نماید.

audio file بشنوید بداهه نوازی تال ویلکنفیلد را

آلبومی که بنظر یکی از منتقدین برخلاف آثار دیگر نوازندگان گیتار باس که تنها تقلیدی از تجربیات دیگران در امر نوازندگی است، این آلبوم خلاقیت وی را در موسیقی نشان میدهد؛ تال سعی نموده است تا بدور از هیاهوی روزمره و جو حاکم بر موسیقی تنها تفکرات و استیل خاص خود را در نوازندگی بیان نماید.

یکی دیگر از نکته های قوت این آلبوم این است که چون خود وی آهنگسازی کار را برعهده داشته، نقش گیتار باس که در دیگر آلبومها تنها نقشی همراه کننده را دارد، پر رنگ تر شده و به غیر از دو قطعه این آلبوم بقیه شامل سولو نوازی گیتار باس است.

اشخاصی که وی را در این آلبوم همراهی نمودند عبارتند از :
Tal Wilkenfeld – bass
Wayne Krantz – guitar
Seamus Blake – tenor sax
Geoff Keezer – piano
Keith Carlock – drums

وی همچنین سمبل تبلیغاتی شرکت سازنده گیتار Sadowsky نیز میباشد.

7 دیدگاه

 • ma30h
  ارسال شده در دی ۲, ۱۳۸۶ در ۶:۵۰ ب.ظ

  salam kheyli jalebo khoob bood makhsosan navazandegi vey ba eric clapton

 • kyoomars
  ارسال شده در دی ۶, ۱۳۸۶ در ۱۲:۳۹ ق.ظ

  kheyly khob bod va bahal bood

 • ارسال شده در فروردین ۲, ۱۳۸۷ در ۳:۴۰ ق.ظ

  khyli khob bod bishtar dar morede baas matlab bezarin

 • Meysi
  ارسال شده در اردیبهشت ۸, ۱۳۸۷ در ۱۲:۲۸ ق.ظ

  salam marec az matalebetoon
  lotfan dar morede vinnie more va jason beckers ham benevisid kheyli moheme

 • محمد همراهی
  ارسال شده در آذر ۲۶, ۱۳۸۷ در ۱:۵۴ ب.ظ

  به نظر من اطلاعات بسیار خوبی در اختیار بازدید کننده گان گذاسته اید ولی اگر این اطلاعات بصورت مولتی مدیا اجرا میشد خیلی خوبتر و جذابتر از این میشد. با تشکر%

 • محمد شفچنکو
  ارسال شده در آذر ۲۶, ۱۳۸۷ در ۱:۵۶ ب.ظ

  من هم سخنان برادر عزیزم را تایید میکنم با این فرق که دیگه چیزی نمیدونم و نمیتونم بگم….

 • محمد شفچنکو
  ارسال شده در آذر ۲۶, ۱۳۸۷ در ۲:۰۰ ب.ظ

  به نظر من باید به ایشان یک جایزه نوبل در بابت زدن اینگونه باس نوازی با بزرگان را میدادند. به هر حال خیلی خوب بود.( با تشکر از شما محمد همراهی شفچنکوزاده)%

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

آرنولد شونبرگ و آهنگسازی ددکافونیک (III)

آنچه شونبرگ دنبالش می گشت، همان بود که باخ می جست: دست یافتن به وحدت کامل در یک ترکیب موسیقی. شونبرگ احساس می کرد که این روش نوین مبتنی بر ادراک کامل و جامع فضای موسیقی است. ولی به هر حال موسیقی نوشته می شد، با تمام شیوه ها، و شونبرگ اصرار داشت شنونده و آهنگساز هر دو باید شیوه ها را فراموش کنند، و موسیقی را به عنوان موسیقی بشنوند و قضاوت کنند. گفته است: «اغلب درست نمی توانم توضیح دهم: کار من ساختن موسیقی ۱۲ صدایی است نه ساختن موسیقی ۱۲ صدایی.»

تحقیقی درباره باربد؛ موسیقیدان دوره ساسانی (VI)

نمونه اولین چکامه در منظومه درخت آسوریک آمده که تا زمان ما حفظ شده است. باربد را بزرگترین شخصیت ناقل فهلویات به شمار آورده اند. یکی از شکلهای معمول شعری و موسیقی زمان باربد پتواژه بوده است. پتواژه از دو واژه پت و واژه یعنی سخن بزرگ تشکیل شده متن آن از اشعار ستایشی و وصفی ترکیب یافته، بیشتر به قصیده های منبعده ی اسلامی شباهت داشت.

از روزهای گذشته…

تئوری بنیادین موسیقی (قسمت دوم)

تئوری بنیادین موسیقی (قسمت دوم)

برای آنکه نت های موسیقی را در دورهای پی درپی که پیشتر نشان داده شد بتوان به خط موسیقی نوشت خطوطی به کار برده می شود که حامل نام دارد. حال در ساده ترین و معمول ترین کاربرد خود عبارت است از پنج خط موازی با فاصله های مساوی. حامل پنج خطی دارای یازده محل برای جا دادن نت های موسیقی است پنج محل روی خط ها چهار محل میان خط ها یک محل پایین و یک محل بالای حامل به این ترتیب روی هر حاملی می توان یازده نت جای داد.
یادی از نوازنده کلیمی، یحیی زرپنجه (I)

یادی از نوازنده کلیمی، یحیی زرپنجه (I)

یحیی زرپنجه که نام دوم او هارون جزاسند (Haron Jzasnd) بود در تهران و در خانواده ای موسیقی دوست و موسیقی کار، در به سال ۱۲۷۰ شمسی متولد شد. پدرش آقا ربیع نوازنده دایره بود و آوازهای ضربی هم می خواند. برادرش هم به شیوه مرسوم آن دوره -که تار رایج ترین ساز آن زمان بود- به نواختن مشغول بود. خانواده زرپنجه از آن جا که موسیقی را وسیله ارتزاق و امرار معاش خود قرار داده بودند، فرزندان خود را نیز به یادگیری این فن تشویق می نمودند.
بررسی الگوی ثبت شده از سه تار هاشمی (II)

بررسی الگوی ثبت شده از سه تار هاشمی (II)

برای رسم یک الگو، ابتدا ساختار و محدوده آنرا که شامل خط طولی و خطوط عرضی در ابتدای دسته و قطر دایره مرکزی می باشد، با استفاده از اندازه های داده شده رسم می کنیم. با رسم این خطوط، مقدار خطا در هر یک از اندازه های داده شده نیز مشخص می شود.
نارضایتی و نگرانی تهیه کنندگان از فرمت MP3

نارضایتی و نگرانی تهیه کنندگان از فرمت MP3

میخواهید باور کنید یا نه، آن CD جدیدی که به تازگی در دستگاه MP3 player خود کپی کرده اید، تنها قسمت کمی از کل چیزی است که واقعا وجود دارد. اکنون دیگر دوره دیسکهای فشرده یا CD هم رو به پایان است و فایلهای صوتی کامپیوتری به ابزار اصلی شنیدن موسیقی ضبط شده تبدیل میشوند.
باکت هد

باکت هد

موسیقی این گیتاریست همانقدر شگفت و تازه است که کاراکتر وی… در این نوشته بیشتر سعی بر این است که به جای بیوگرافی و شرح احوال به خصوصیات مهم و جالب توجه موسیقی این گیتاریست معروف پرداخته شود لذا فقط مختصری جهت آشنایی نوشته می شود. باکت هد (Buckethead) در سال ۱۹۶۹ در امریکا متولد شد و در ۱۷ سالگی شروع به نواختن گیتار نمود و در ابتدا به صورت خود آموز و بعدا با استفاده از نوازندگانی چون شاون لین و پل گیلبرت به یادگیری ادامه داد و تقریبا همزمان با شروع کار هنری از یک ماسک بر روی صورت و پاکت های زباله ی معروف کنتاکی به جای کلاه بر سر استفاده میکند و این ظاهر به علاوه ی حرکات روبوتیک، رقص های ترنس و بریک و بعضا اجرای نمایش های رزمی بر روی استیج از وی شخصیتی کاریزماتیک ساخته است.
بررسی اجمالی آثار شادروان <br />روح الله خالقی (قسمت سوم)

بررسی اجمالی آثار شادروان
روح الله خالقی (قسمت سوم)

رنگ و بوی آثار خالقی را حتی در آهنگهای کوچک و گمنام او نیز میتوان بخوبی دریافت. ترکیبی از نواهای متنوع و زیبا در این اثر بازگو کننده ذوق و شیوه کلی آهنگسازی خالقی و نمونه ای بارز از شادابی و طراوت دوران نخست کار هنری اوست. این آهنگ جزء نادر آثاری است، که بر ترانه ای از موید ثابتی (متولد ۱۲۸۱) ساخته شده، ترانه سرائی که بر آثار محجوبی و لطف الله مجد نیز ترانه هایی سروده است. متن ترانه و نت آهنگ آن در کتاب تصنیفهای استاد بنان آمده است.
تونی روستیر، پدیده درام

تونی روستیر، پدیده درام

تونی روستیر (Tony Royster, Jr) تنها بیست و سه سال دارد اما با دیدن مهارت وی در درام نوازی، او را بسیار با تجربه تر از سن و سالش نشان میتوان مشاهده نمود. بدون تردید تونی روستیر یکی از نوازندگان بسیار برجسته در دنیای نوازندگی درام و جزو نوابغ این ساز است. او در سن ۳ سالگی شروع به نوازندگی درام نمود و تنها زمانی که ۱۱ ساله بود در مسابقات Drum-Off competition در هالیوود مقام نخست را از آن خود نمود!
حنانه: هارمونی مدال ایرانی باید از بطن این موسیقی درآید

حنانه: هارمونی مدال ایرانی باید از بطن این موسیقی درآید

خوب آقای آهنگ، به نظرم شما می خواهید من را یک نفره با هزاران هنرمندی که به این صورت کار می کنند، به جان هم بیاندازید! اول باید بگویم که هارمونی به خودی خود علم بازی اصوات است، به همین سبب هر جا که بازی صورت بگیرد، در آنجا قوانین فیزیکی حاکم است، پس هارمونی که من کار می کنم نیز دارای قوانین فیزیکی خاص خودش است و منطق خود را دارد.
انتخاب نوع همراهی و رنگ آمیزی بیشتر

انتخاب نوع همراهی و رنگ آمیزی بیشتر

در دو مطلب قبل یعنی “تشخیص تونالیته و انتخاب آکورد” و “نوشتن همراهی برای یک ملودی” بطور خلاصه راجع به تهیه یک ملودی، نوشتن آن، تشخیص تونالیته و بالاخره انتخاب آکورد صحبت کردیم در این قسمت راجع به چند روش ساده که میتوانیم برای آن همراهی بنویسیم صحبت میکنیم.
گیدیون بروک، فاگوت نواز بزرگ انگلیس (I)

گیدیون بروک، فاگوت نواز بزرگ انگلیس (I)

گیدیون بروک (Gwydion Brooke) باسونیست برجسته و نوازنده ارکستر فیلارمونیک سلطنتی و ارکستر فیلارمونیک بود. گیدیون بروک در طول عمر حرفه ای ۵۰ ساله خود به عنوان تکنواز و نوازنده مجلسی مقاضیان فراوانی داشت. او یکی از اعضای «خانواده سلطنتی» ارکستر فیلارمونیای سلطنتی سر توماس بیچام بود و پس از آن نیز باسون نواز اصلی ارکستر فیلارمونیک شد.