شیوه ای نوین در نوازندگی گیتار کلاسیک (II)

قطعاً تفکر وی امکان اجرای آن برای همه ی نوازندگان نبوده. اینکه چه نوازندگانی قادر به اجرای آن باشند گویی برای وی اهمیتی نداشته، چرا که تمام باورهای ما برای استاندارد فاصله ی بین انگشتان دست چپ را نادیده گرفته است. به هر حال شما در مسیر چنین تفکری و با داشتن دستانی منعطف و قدرتمند نیز، امکان گرفتن فاصله ای بیش از ۶ یا ۷ فرت (Fret) را در قسمت سر دسته ی ساز ندارید.تکنیک (Lip)

(تصویر شماره ۱)
در این روش شما می توانید در پوزیسیون دهم (X) گیتار آکورد نیم باره گرفته و همزمان بر روی سیم ۶ نزدیک به سردسته ی ساز نت مورد نظر را با لب بگیرید و اجرا کنید. دقت داشته باشید که شما باید نت را کاملاً محکم گرفته و ضربه بزنید تا صدای گز شنیده نشود. این نت با پشت لب بالایی بصورتی که لب شما از داخل به دندان های بالایی تکیه کرده باشد، گرفته می شود. (تصویر اول)

این اولین راهکار برای شنیدن فاصله های نامتعارفی است که تا به حال در یک گیتار نمی توانستیم اجرا کنیم. البته برای اجرای هر تکنیکی نیاز به تمرین روزانه و هدفمند است و قطعاً تجربیاتی که در این زمینه کسب کرده ام (مولف) می تواند راهنمای دیگر علاقمندان در استفاده و ارتقاء این تکنیک باشد:
۱- قبل از گرفتن نت با لب، مطمئن شوید قسمت بالای فرت که بر روی دسته ی گیتار قرار گرفته است تیزی یا زائده ی برنده نداشته باشد. متاسفانه در بعضی از گیتارها این مشکل را دیدم. بنابراین در صورت تمایل به استفاده از این تکنیک، حتما با کنار دست از ایمن بودن بالای دسته ی گیتار اطمینان کسب کنید تا لب شما با لبه ی تیز فرت تماس پیدا نکند.
۲- اگر به صورت مکرر بخواهید از این تکنیک استفاده کنید، باید دقت نمایید قسمت داخلی لب شما با سیم تماس پیدا نکند؛ زیرا امکان تماس بزاق دهان با سیم پیش می آید که قطعاً برای شما ناخوشایند است و از لحاظ سلامت و بهداشت نوازنده نیز مورد تایید نمی باشد (به همین علت در تصویر می بینید، لب بالایی به سمت داخل تمایل پیدا کرده تا امکانی برای تماس آن با سیم بوجود نیاید).
۳- حرکت ناگهانی گردن به سمت دسته ی گیتار در پوزیسیون های مختلف، مورد بعدی می باشد که باید با احتیاط کامل صورت گیرد.

زمانی که مشغول بررسی و تنظیم «Prelude in C# minor Op.3 No.2» اثر «سرگئی راخمانینف» ( Sergei Rachmaninoff) بر روی گیتار بودم؛ نیاز به حرکت سریع بر روی پوزیسیون های مختلف گیتار، با توجه به این تکنیک، احساس کردم. شاید اگر به استفاده ی مکرر این تکنیک نیاز پیدا کردید؛ نرمش گردن (و حتی بالا تنه) قبل از انجام آن ضروری باشد چرا که گرفتگی و آسیب در ناحیه ی گردن جزو خطرناک ترین اتفاقاتی است که باید از آن جلوگیری نمود.
۴- در صورت خشکی لب و پوسته پوسته شدن آن، از این تکنیک استفاده ننمایید.

۵- در آخر تمریناتی مثل گام نوازی (کروماتیک و دیاتونیک)، اجرای فاصله و اضافه کردن الگوهای ریتمی متفاوت برای بالا بردن توان نگه داشتن لبتان بر روی نت هایی با ارزش زمانی های مختلف می تواند موثر باشد. البته در ابتدا تمرین بر روی سیم ۶ پیشنهاد می شود.

2 دیدگاه

 • یک گیتاریست
  ارسال شده در تیر ۸, ۱۳۹۴ در ۱:۵۶ ب.ظ

  با سلام و خسته نباشید
  والا هر سازی توانایی ها م محدودیت های خودش را داره و همین هاست که ساز های متفاوت و گوناگون را در تاریخ شکل گرفته از ساز های کلاویه دار تا بادی ها و کوبه ای ها مثل گونه های مختلف موجودات زنده بر روی کره خاکی.
  همین خصوصیات باعث میشه تا ما سازی را به اسم گیتار با این شکل و تعریف می شناسیم و ساز دیگری به نام سینتی سایزر با امکانات فراوانی که به ما می دهد را می شناسیم.
  استفاده از اندام های صورت و سر می تونه جالب باشه و دیدنی ولی فکر نمی کنم همه گیر باشه و کاربردی برای اجرای رپرتوار گیتار داشته باشه.
  به هر حال متشکر :)

 • حسین درست پور
  ارسال شده در تیر ۱۲, ۱۳۹۴ در ۱۲:۱۲ ق.ظ

  بسیار عالی.با آرزوی موفقیت برای تو مهرداد مهدوی نازنین دوست گلم.امیدوارم شاهد جهانی شدن این تکنیک توسط تو باشم عزیزم.همیشه به داشتن دوست نازنینی چون تو افتخار میکنم.همیشه شاد و تندرست باشی مهرداد جان.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

مروری بر مجموعه‌ی «رنگ‌های قدیمی»

«رنگ‌های قدیمی» شامل ۶۵رنگ (از سال۱۲۸۴ تا ۱۳۱۶ از ضبط‌هایی که در دسترس گردآورنده بوده) و یک متنِ شش‌صفحه‌ای­‌ست‌ که بدون آن و با پالایش صوتی بهتر، می‌توانست محصولی دست­‌کم خنثی به‌دست دهد. متن، نتیجه‌گیری‌های نامستدلی دارد. چند نمونه:

تحقیقی درباره باربد؛ موسیقیدان دوره ساسانی (VII)

نخچیرگان به مجموع الحان سی گانه ی باربد شامل می شد. باربد آفریننده ترانه های نوروزی نیز به شمار می رود. از این ترانه ها می توان به فرخ روز، سروستان، ارغنون، لبینا اشاره کرد. آثار باربد را موسیقیدانان قرون بعدی چون شعبه، جنس، آوازه، و شاخه های مهم مقام ها توضیح و توصیف کرده اند، عبدالقادر مراغه ای در مقاصد الالحان ماهیت تاریخی و موسیقی لحن و آثار باربد را خاطرنشان نموده و آن را زمینه دوره اول تشکیل مقام ها شمرده است.

از روزهای گذشته…

بیژن کامکار: موسیقی کردستان با کامکارها شناخته شد

بیژن کامکار: موسیقی کردستان با کامکارها شناخته شد

… بله؛ البته نمی‌خواهم خدای ناکرده در حق پهلوان‌هایی مثل مظهر خالقی یا حسن زیرک یا برادران یوسف‌زمانی که همه‌شان خیلی خدمت کرده اند کم لطفی کنم ولی باور کنید چند دهه‌ی پیش خیلی‌ها مثلن در سیستان و بلوچستان خودمان نمی‌دانستند کردستان کجاست. موسیقی کردستان با کامکارها شناخته شد. نه تنها در ایران بلکه در جهان. در دنیای ارتباطات امروز، فستیوال‌ها نقش خیلی مهمی دارند و خیلی چیزها از طریق فستیوال‌ها در همه‌ی دنیا پخش می‌شوند. فستیوال‌رو ها همه امروز کردستان و موسیقی کردستان را می‌شناسند.
شماره ۴ و ۵ فصلنامه موسیقى زنگار در یک مجلد منتشر شد

شماره ۴ و ۵ فصلنامه موسیقى زنگار در یک مجلد منتشر شد

تازه‌ترین شماره فصلنامه تحلیلی و نقد موسیقى زنگار، ویژه فصل زمستان ۹۵ و بهار ۹۶ در یک مجلد منتشر شد و از امروز در مراکز فروش سرتاسر کشور در دسترس است. شماره ۴و ۵ فصلنامه تخصصی موسیقی زنگار در این مجلد خود در بخش موسیقى کلاسیک ایرانى به دو مقاله به همراه گزارش جلسه نقد و بررسى یک آلبوم موسیقى پرداخته است: «بررسى و تحلیل تکنیک‌های آوازى مقام‌‌ای لو و هرایى» نوشته «مژگان چاهیان» و مقاله «پیشنهادى براى ترتیب درج علائم سرکلید در موسیقى ایرانى» نوشته «امیرحسین نجفى».
امینی: وفادار آثارش را پارت نویسی می کرده است

امینی: وفادار آثارش را پارت نویسی می کرده است

صفحاتی که در لیبل دیسکو گراف‌های مثل آقای امیر منصور و آقای شرایلی انجام شده در حوزه موسیقی وجود دارد، مهمترین‌های آن را داریم ولی یکی از مهمترین‌های آن را که نتوانسیم پیدا کنیم، صفحه‌ایی است که در سال ۱۳۰۶ یعنی در سن ۱۷ سالگی در کمپانی پولیفون ریکوردز با تار علی اکبر شهنازی ضبط کرده اند؛ دو صفحه هست که اصلا مجید وفادار تصنیف خوانده با تار شهنازی که متاسفانه آن لیبل صفحه وجود دارد ولی خود صفحه را نداریم و نتوانسیم اثر صوتی آن را پیدا کنیم و در این برنامه رونمایی کنیم ولی بقیه تصنیف‌ها وجود دارد.
موسیقی نزد ایرانیان در ۱۸۸۵ میلادی (IX)

موسیقی نزد ایرانیان در ۱۸۸۵ میلادی (IX)

ساختمان این ساز که همانند تار است، یک پارچه از چوب است، دارای چهار رشته سیم از جنس «زه» و دو رشته سیم از جنس مس زرد است که این دو رشته اخیر به یکی از دو سوی دسته ساز نصب شده است؛ این ساز را با یک قطعه مس کوچک که به آن «مضراب» می گویند، می نوازند؛ در ایران دیگر متداول نیست، ولی در سمرقند و بخارا نواختن آن معمول است.
ونسا دو رزا، هورن نواز موسیقی فیلم

ونسا دو رزا، هورن نواز موسیقی فیلم

«درست است که من قبلا موسیقی فیلم های بیشماری را مینواختم اما آن زمان شرایط آنگونه بود. امروزه به خاطر بار سنگین ترافیک نواختن حداکثر دفعات ممکن در روز – معمولا ۳ یا ۴ جلسه- غیر ممکن است. زیرا در گذشته ما می توانستم در نیم ساعت خودمان را به هرکجا که در لس آنجلس می خواستیم برسانیم. یک روز برای اجرا در استودیویی تماسی با من گرفته شد و قرار شد که من در وقت نهار به آنجا بروم که نزدیک به محل کار صبحم بود. بنابراین تا آن استودیو پیاده رفتم. وقتی وارد شدم دیدم که روی پایه فقط آهنگی با دو نت وجود دارد. از من خواسته شد که آن را قوی بنوازم و من این کار را انجام دادم. سپس پرسیدم که چه چیز دیگری را باید بنوازم و آنها گفتند فقط همین! و این قطعه ضبط شده موفقیت چشمگیری را از آن خود کرد!»
جامعه، موسیقی، در منشور رادیو (I)

جامعه، موسیقی، در منشور رادیو (I)

موسیقی امری اجتماعی است، بیش از اغلب هنرها، شاید چون بخش مهمی از کنشی که به عینیت یافتنش منجر می شود پیش چشم و گوش مردم روی می دهد یا شاید چون بیش از هر هنری می تواند در رگ و پی زندگی آدمی برود، با آن آمیخته شود و همه جایش حاضر باشد. به همین نسبت لااقل در میان نویسندگان فارسی زبان موسیقی، تمایلی وجود دارد برای نپرداختن به این وجه که لابد از فرط بدیه ی بودن بسیاری اوقات بحث درباره ی آن را از یاد می برند یا به تلویح برگزار می کنند.
موسیقی با کلام و تجربه‌ی تغییر (I)

موسیقی با کلام و تجربه‌ی تغییر (I)

اگر کمی به آثار موسیقی سال‌های اخیر گوش بسپاریم نوعی تعیین نشدگی در وضعیت فرم موسیقی ایرانی به چشم می‌خورد. پیش از این، رایج ‌ترین ساختار یک اجرای کامل، توالی گوشه‌ها و ضربی‌ها بود اما این وضعیت اکنون مدتی است که در حال تغییر است، تو گویی در دوره‌ی گذاری به سر می‌بریم. تاثیر این وضعیت بر فرم اجرا در «آب، نان، آواز» (اثر جدید علی قمصری) هم مانند دیگر آثار با کلام قبلی‌اش، به خوبی دیده می‌شود.
آکوردهای sus – قسمت دوم

آکوردهای sus – قسمت دوم

در ادامه مطلب مربوطه به آکوردهای Sus ، به Improvise انجام شده روی این توالی آکورد شکل اول که تکرار میشود توجه کنید تا در ادامه بحث راجع به آکورد های sus را دنبال کنیم.
گفتگو با عبد الحمید اشراق (III)

گفتگو با عبد الحمید اشراق (III)

خاطرهء دوم اینکه: روزی با استاد و مرتضی نی‏داود در منزلش وعدهء ملاقاتی داشتم. نی‏داوود علاوه بر استادی در رشتهء تار فردی بود مردم‏ دار صبور و بیش از حد با ادب که مورد احترام همه‏ بود، او گفت پسرم، قبل از اینکه صحبتهایمان را شروع کنیم، قصه‏ای برایت می‏گویم. گفتم‏ خواهش می‏کنم.
یویو ما، نوآوری در ویلنسل (II)

یویو ما، نوآوری در ویلنسل (II)

از سال ۱۹۹۸ تا به امروز یویوما عمده تلاش خود را به پروژه جاده ابریشم اختصاص داده و در این راه کنسرت های متعددی با هدف ترویج مبادلات فرهنگی در این مسیر کهن تجاری مابین آسیا و اروپا، برگزار نموده است. در حقیقت این پروژه نه تنها تجسمی است از آرزوی دیرینه او در مورد احیای زنجیره تبادلات فرهنگی ما بین موسیقیدانان غرب و شرق، بلکه بیانگر ارتباط موجود بین سبک های کلاسیک و معاصرغربی و آسیایی است.