شیوه ای نوین در نوازندگی گیتار کلاسیک (III) – گفتگوی هارمونیک Harmony Talk

شیوه ای نوین در نوازندگی گیتار کلاسیک (III)

تکنیک (Nose)
زمانی که مشغول به تنظیم قطعه «Playing Love» اثر «انیو موریکونه» (۱) بودم؛ متوجه کاستی های این تکنیک شدم. اگر ما آکوردی در پوزیسیون چهاردهم (XIV) گیتار می گرفتیم و برای کامل شدن هارمونی، نیاز به اجرای هارمونیک نتی، بر روی باره ی هفتم (VII) یا پنجم (V) گیتار پیدا می کردیم؛ امکان لمس سیم برای اجرای این نت هارمونیک وجود نداشت و البته «تکنیک Lip» هم برای گرفتن نت بود نه لمس و ایجاد صدای هارمونیک.

«طبیعتاً لمس با نوک بینی در پوزیسیون مورد نظر و اجرای نت با دست راست، بهترین گزینه برای ایجاد صداهای هارمونیکی بود که ما نیاز داشتیم.» (تصویر دوم)

(تصویر دوم)

شاید در اینجا به یاد ویدئوی منتشر شده ای از محفل دوستانه ی اساتید گیتار بیفتید که در آن ویدئو، دیوید راسل (David Russell) به همراه دیگر اساتید در حال اجرای افکت های مختلف بر روی گیتار بود و در قسمتی از آن، راسل به حالت شوخی، یک نت هارمونیک را بدین صورت اجرا می نماید. یا حتی موردی که بعداً به آن برخورد کردم در کتاب “پرسش و پاسخ پیرامون گیتار کلاسیک” بود.

خانم “شارون ایسبین” (Sharon Isbin) نوازنده ی سرشناس گیتار کلاسیک در این کتاب اشاره داشتند: در ضبط یکی از قطعات، برای متوقف کردن صدای سیم ششم، از بینی کمک گرفتم (که البته متوقف کردن صدای سیم مسئله ای جدا از ایجاد صدای هارمونیک است).

با توجه به همه ی این موارد باز هم اشاره می کنم ریشه ی این تکنیک آنچه که در این مقاله توضیح دادم می باشد، زیرا این روش بصورت تکنیکی مکمل برای “Lip” به وجود آمد. جدا از آن من به هر دو تکنیک بصورت مکمل برای اجرای یک خط ملودی جدا از انگشتان دست چپ نگاه می کنم ونه صرفاً اجرای یک نت بر روی یک سیم در طول قطعه (هرچند در این جا می توانم اشاره کنم که مشابه ای برای استفاده از تکنیک ” Lip” نیافتم).

تصور نمایید نوازنده ی گیتاری، در حال اجرای بخشی از هارمونی قطعه با دست چپ است و همزمان لب و بینی آن در پوزیسیون های مختلف و حتی خلاف جهت حرکت دست چپ، به دنبال اجرای بخش دیگری از هارمونی و خط ملودی قطعه باشند. این روش می تواند ایده ای برای ایجاد راهی نوین در گیتارکلاسیک و حتی دیگر سبک های گیتار باشد.

البته قطعاً نیاز به تمرین در مورد تکنیک “Nose” هم، همانند تکنیک “Lip” وجود دارد. پس تمریناتی مانند: اجرای هارمونیک های موجود بر روی یک سیم در طول دسته و اجرای هارمونیک هایی که دور از هم هستند؛ مانند: باره ی سوم (III) و دوازدهم (XII) بر روی ۳ سیم باس، می تواند در افزایش توانایی نوازنده موثر باشد.

نکات ضروری در ارتباط با بکارگیری تکنیک “Nose”:
– احتیاط کردن پیرامون حرکت ناگهانی گردن، همانند تکنیک Lip وجود دارد.

– دقت نمایید زمانی که صورت شما بیش از حد به دسته ی گیتار نزدیک شود، شما دچار خطای دید و یا حتی عدم دید می شوید. پس تسلط شما بر روی انگشتان دست چپ در اولویت می باشد؛ زیرا در حرکت های خلاف جهت دست چپ شما، نسبت به لب یا بینی، امکان دیدن و کنترل انگشت گذاری دست چپ وجود ندارد.

– و مطلب آخر در مورد این تکنیک؛ احتمال بوجود آمدن حس خارش موقع استفاده ی زیاد بر روی بینی وجود دارد. پیشنهاد مولف جهت کاهش احتمال این عارضه تمییز کردن سیم با دستمال کمی مرطوب و عدم چرب بودن پوست بینی قبل از استفاده از این روش است.

پی نوشت
۱- برگرفته از موسیقی فیلم افسانه ی ۱۹۰۰ (The Legend of 1900)

یک دیدگاه

  • ناشناس
    ارسال شده در تیر ۲۹, ۱۳۹۴ در ۱۱:۲۸ ب.ظ

    بسیار عالی و حرفه ای

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

آیین نکوداشت استاد قاسم رفعتی در تالار وحدت برگزار می شود

آیین نکوداشت استاد قاسم رفعتی خواننده پیشکسوت موسیقی ایران روز یکشنبه چهارم شهریور ماه با حضور تعدادی از علاقه مندان و هنرمندان در تالار وحدت تهران برگزار می شود. به گزارش روابط عمومی موسسه فرهنگی هنری «رادنواندیش»، آیین نکوداشت استاد قاسم رفعتی خواننده پیشکسوت موسیقی ایران ساعت ۲۱:۳۰ روز یکشنبه چهارم شهریور ماه توسط موسسه فرهنگی هنری «راد نو اندیش» به مدیریت بردیا صدرنوری و مشارکت بنیاد فرهنگی هنری رودکی در تالار وحدت تهران برگزار می شود.

دسته بندی و زمان بندی: ادراک متر (XII)

به نظر من، اختصاص این مشاهدات، توجیه قانع کننده ای برای مرکزیت داشتن متر از منظر حرکات بدن، ارائه می کنند. این صرفا یک مشاهده ی عادی نیست که در آن ضربان قلب یا تکرار قدم برداشتن را به تکرر بیت های موجود در برخی ژانر های موسیقی مرتبط کنیم. بالعکس، بلوم نشان می دهد که برخی مشخصه های حرکت بدن با مشخصه های متریک موسیقی مد نظر، مطابقت دارد.

از روزهای گذشته…

طراحی با اتوکد (I)

طراحی با اتوکد (I)

یکی از دلایلی که موجب کند شدن پیشرفت سازسازی در ایران می شود، نبود الگو های دقیق سازها در دست سازندگان سازهای ایرانی است. بسیاری از سازندگان سازهای ایرانی، بدون استفاده از یک الگوی دقیق مجبور به پیاده کردن طرح الگوهای مختلف هستند که این روش باعث بالا رفتن درصد خطا و در نهایت افت کیفی سازها می شود. یکی از بهترین روش های نقشه برداری از سازها، استفاده از نرم افزارهای نقشه کشی مانند اتوکد (AutoCAD) است. اتوکد یکی از برنامه های مشهور نقشه کشی است که به طراح امکان بهره برداری ساده و دقیق از این نرم افزار را می دهد. در این مقاله به روش طراحی صفحه روی یک ساز ایرانی (سه تار) بوسیله این نرم افزار با روش پیشنهادی رضا ضیایی می پردازیم؛ ابتدا یک الگو را انتخاب کرده و نسبت به خصوصیات آن طراحی را آغاز می کنیم:
گلن گلد و تکنیک شخصی اش (II)

گلن گلد و تکنیک شخصی اش (II)

شاید گفتن این نکته روشن کننده بسیاری از ابهامات باشد که وی در سن ده سالگی و بر اثر حادثه ای دچار صدمه ای شدید در ناحیه کمر میشود و مجبور میشود از صندلی مخصوصی برای نواختن استفاده کند که باعث تکنیک منحصر بفردی برای وی شده که در این بین استادش Alberto Guerrero کمک های شایانی به وی نموده است.
موسیقی کانتری، پنهان کننده نبوغ سیاهان

موسیقی کانتری، پنهان کننده نبوغ سیاهان

موفقیت چارلی پراید به عنوان یک خواننده سیاهپوست موسیقی کانتری، خیلی عجیب به نظر می رسد، زیرا به طور سنتی این نوع موسیقی تنها به سفیدپوستان اختصاص دارد. هنوز هم بسیاری از خواننده های آفریقایی -آمریکایی موسیقی کانتری در فروش آثارشان مشکلات زیادی دارند. شرکت های ضبط موسیقی به خاطر ترس از شکست اقتصادی عکس آنها را روی جلد آثار نمی زنند.
گفت و شنودی درباره سازهای ابداعی (XIII)

گفت و شنودی درباره سازهای ابداعی (XIII)

آقای شجریان گفته اند: «با این سازها اینجا در امریکا چند نوازنده برجسته زیر نظر یک پروفسور موسیقی، صداهای عالی ایجاد کرده اند، این سازها برای اجرای آثار باروک (موسیقی قرن هفدهم اروپا) خیلی عالی هستند. (استاد شجریان قطعاتی را با لپ تاپ خودشان برایم پخش کردند که کوارتت زهی متشکل از همین سازها قطعات باروک میوزیک را مینواختند که صدایی فوق العاده زیبا داشت و کاملا با آن موسیقی همخوانی داشت.» طبیعی است که این ساز برای اجرای موسیقی بدوی تر بهتر صدا می دهد، چراکه سازهای آن دوره نیز مانند امروز تکامل یافته نبوده اند.
پژوهش هایی درباره ی وضعیت بانوان رهبر معاصر (I)

پژوهش هایی درباره ی وضعیت بانوان رهبر معاصر (I)

در ادامه ی مقاله ی وضعیت بانوان رهبر معاصر چاپ شده در شماره ی دی ماه زنان موسیقی، مقاله ی زیر را می خوانیم که گزارشی است از پژوهشی که در حدود یک سال پیش درباره ی واکنش ها به آثار رهبری شده توسط زنان و مردان می پردازد.
از گیتار تا زندگی

از گیتار تا زندگی

سالهای ۱۹۹۶ و ۹۷ شاید به یاد ماندنی ترین سالهای زندگی کاری فابیو زانون (Fabio Zanon) باشد؛ وقتی به فاصله چند هفته در دو مسابقه گیتار کلاسیک معتبر دنیا جایزه اول را می برد و در ادامه ۵۶ کنسرت در آمریکا و کانادا برگزار می کند و بالاخره ۲ آلبوم تکنوازی خود را پس از پایان همین تور بزرگ به بازار می فرستد.

در نظر اکثر مردم، یک نوازنده حرفه ای کسی است که بیشتر ساعات شبانه روز را با تمرین ساز می گذراند و چندان فرصتی برای پرداختن به دیگر هنرها و امور زندگی ندارد؛ اما زانون مثال جالبی برای رد این فرض است. او یک کتابخوان حرفه ای و البته مجموعه دار کتب هنری و فیلم است. درباره موسیقی می گوید: “موسیقی تنها بخش کوچکی از آن چیزی است که زندگی نام دارد.” زانون از علاقه اش به فلسفه می گوید و اینکه تمام آثار سارتر و دانته را چندبار خوانده!
آمیزه ای از Jazz و کلاسیک

آمیزه ای از Jazz و کلاسیک

کیت جرت طی سالهای ۱۹۷۱-۱۹۶۹ با گروه Fusion همکاری میکرد که در یک سال اول چیک کوریا (Chick Corea) نوازنده کیبورد نیز با آنها همراه بود.
گوستاو هولست، آهنگساز سرشناس انگلیسی (II)

گوستاو هولست، آهنگساز سرشناس انگلیسی (II)

وقتی در حدود سال ۱۹۰۰ شخصا با شعر و موسیقی مشرق زمین آشنا گردید، احساس کرد که از ترجمه فیتز جرالد از اشعار خیام و نیز از رنگ آمیزی های افراطی در ارکستر به عنوان وسیله ای جهت ایجاد احوال مشرق زمینی، راضی نیست. او زبان سانسکریت و چیزهایی از تئوری موسیقی هندیان را آموخت. کارهای عمده هولست از سال ۱۹۰۰ تا ۱۹۱۲ در واقع موسیقی گذاری روی متونی است که خودش از ریگ ودا یا سایر نسخه های خطی برهمایی ترجمه کرده بود. جذاب ترین این کارها یک اپرای مجلسی سی دقیقه ای به نام ساویتری (۱۹۰۸) است که مضمون به ویژه جالب و نابی دارد اما متاسفانه وقفه هایی که احساسات گرایی های آن دوره هولست در آن پدید آورده، آنرا کمی کدر می کند.
مصاحبه با جیمز اینس (I)

مصاحبه با جیمز اینس (I)

جیمز اینس (James Ehnes)، ویولونیستِ متولد کانادا اکنون در سن ۲۳ سالگی به یک نوازنده حرفه ای با تجربه تبدیل شده است. فعالیت هایی مانند اولین تکنوازی به عنوان نابغه جوان، شرکت در مسابقه ها، تحصیل در مدرسه موسیقی جولیارد، تحسین منتقدان و ارائه یک سی دی که او را به عنوان جوان ترین نوازنده آثار کلاسیکِ نامزد دریافت جایزه جونو (Juno Awards) متمایز کرد، این نوازنده را به بهترین موقعیت در زمینه کاریش رسانده است.
گزارش مراسم رونمایی «ردیف میرزاعبدالله به روایت مهدی صلحی» (V)

گزارش مراسم رونمایی «ردیف میرزاعبدالله به روایت مهدی صلحی» (V)

من زحمت جناب مِنا و آقای دکتر قادری را تحسین می‌کنم و خوشحالم در موسیقی ما هنوز افرادی هستند که به پژوهش علاقه‌مندند و هرکس یک برگ به موسیقی ایرانی بیفزاید قابل تحسین و احترام است.