نمسابقه آهنگسازی بین المللی «دوم آگوست»

مسابقه آهنگسازی بین المللی “دوم آگوست” (Concorso 2 Agosto) در شهر “بولونیا” ایتالیا از سال ١٩٩۴ توسط تئاتر شهرداری بولونیا راه اندازی شده و هر سال برگزار می گردد. جوایز این مسابقه برای نفرات اول تا سوم به ترتیب ۵٠٠٠ یورو، ٢۵٠٠ یورو و ١۵٠٠ یورو به همراه مدال مسابقه و اجرای قطعات آهنگسازان در میدان شهر بولونیا در تاریخ دوم آگوست می باشد.

از آهنگسازان بزرگی که هر سال به عنوان رئیس هیات داوران این مسابقه انتخاب می شوند می توان به افراد شهیری چون “انیو موریکونه”، “ریکاردو موتی” و “ریکاردو چلی” اشاره کرد.

همچنین هر سال از داوران بین المللی نیز برای قضاوت آثار دعوت به عمل می آید.

در سال ٢٠٠٩ امیر اسلامی عضو هیات علمی دانشکده موسیقی توانست با قطعه “پارسی” بر اساس شعری از “فردوسی” به عنوان اولین ایرانی در این مسابقه مقام اول آهنگسازی را از آنِ خود کند.

در سال ٢٠١٢ نیز برای اولین بار از یک آهنگساز ایرانی (امیر اسلامی) در این مسابقه دعوت به عمل آمد تا به عنوان یکی از داوران به قضاوت آثار بپردازد.

از همان سال و به پیشنهاد امیر اسلامی به مدیریت مسابقه آهنگسازی هر ساله اطلاعیه مسابقه به فارسی نیز ترجمه و در سایت مسابقه قرار می گیرد. همین عمل باعث شده تا هر ساله آهنگسازان زیادی از ایران مطلع و در مسابقه شرکت نمایند. امسال در یک اتفاق نادر دو آهنگساز ایرانی در این مسابقه مقام های اول و سوم را بدست آورند.

“وحید جهانداری” دانشجوی سال آخر آهنگسازی دانشگاه هنر تهران با قطعه “شهر شطرنجی” مقام اول و “وحید جلالی جعفری” نیز مقام سوم را بدست آوردند.

آثار این دو آهنگساز در کنسرتی در دوم آگوست ٢٠١۵ در شهر بولونیا ایتالیا اجرا خواهد شد.
***
الوند جلالی جعفری
در سال ۱۳۶۵ در تهران متولد شد. وی از محضر استادانی چون: حمید پناهی، محمد نصرتی، محسن الهامیان، وحید زردی و الکس بهره برده است. از آثار وی می توان به:
ساخت انیمیشن قلبی بزرگتر از جهان اثر برگزیده یونسکو صلح
ساخت سمفونی رویا، ایست قلبی
ساخت انیمیشن سمفونی منشور کورش
ساخت انیمیشن آبی خاکستری سیاه
وی در حال حاضر با محمد نصرتی مشغول ساخت آلبوم موسیقی همراه با انیمیشن برای کودکان است.

وحید جهانداری در سال ۱۳۷۱ در شیراز متولد شد. از کودکی به نواختن ویولن و فراگیری تئوری موسیقی و سلفژ پرداخت و آهنگسازی را با ساخت موسیقی برای تولیدات تلویزیونی آغاز کرد. پس از ورود به دانشگاه هنر تهران در سال ۱۳۹۰، شاخه آهنگسازی را به شکل جدی تری دنبال نمود و در این زمینه از محضراساتیدی همچون: حمید رضا دیبازر، امیرحسین اسلامی و امین هنرمند بهرمند شد.

بخشی از فعالیت های او در دو سال گذشته:
“شهر شطرنجی” برای ارکستر سمفونیک و راوی، برگزیده اول مسابقه بین المللی آهنگسازی “تو آگوستو” ۲۰۱۵
اجرا در میدان اصلی شهر بولونیا (ایتالیا) توسط ارکستر سمفونیک ایتالیا به رهبری “ویتو کلمنته”
“و من با تو سخن میگویم” برای کلارینت کوئینتت، برگزیده اول مسابقه آهنگسازی احمد پژمان ۲۰۱۵
اجرا در تالار وحدت تهران توسط کوئینتت پژمان به سرپرستی پدرام فریوسفی
خواننده تنور سولو در آلبوم “مرثیه برای واج ها” اثر احسان صبوحی ۲۰۱۴
خواننده تنور کر شهر تهران در آلبوم “آثار آهنگسازان ایرانی” به رهبری مهدی قاسمی ۲۰۱۴
نوازنده پیانو کنسرت اکستر معاصر پارس به رهبری علی رادمان ۲۰۱۴
ساخت موسیقی برای چندین پروژه فیلم و تئاتر

5 دیدگاه

 • آرزو
  ارسال شده در تیر ۱۸, ۱۳۹۴ در ۱۱:۵۷ ب.ظ

  آفرین
  آفرین
  نمیدونین چه احساس لذتی کردم وقتی این مطلب رو خوندم..به این هنرمندای عزیز و جوون هزاربار تبریک میگم..

 • هارمونی
  ارسال شده در تیر ۳۰, ۱۳۹۴ در ۱۱:۵۵ ق.ظ

  تبریک

 • رضا
  ارسال شده در مرداد ۲, ۱۳۹۴ در ۹:۴۳ ب.ظ

  آفرین بر تو هنرمند بزرگ

 • زهره
  ارسال شده در مرداد ۱۵, ۱۳۹۴ در ۵:۴۹ ب.ظ

  تبریک میگم ایشالا موفق باشید

 • امیرعلی حنانه
  ارسال شده در بهمن ۵, ۱۳۹۵ در ۴:۵۸ ب.ظ

  به چنین کارهایی باید توجه بیشتری از سوی هم موسیقیدانان و هم مسولین بشود تا بتواند واقعا بازتاب بین المللی داشته باشد.تا هنرمند به مرزهای افسردگی کشیده نشود.من به شما تبریک میگویم.علی حنانه

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

مروری بر کتاب «موسیقی ایرانی در شعر سایه»

«سایه» در دوره‌ای از موسیقی ایران تأثیرگذار بوده است. این تأثیرگذاری می‌تواند موضوع مقاله‌ای تحلیلی-انتقادی باشد. چنین پژوهش‌هایی نه تنها در مورد سایه بلکه در مورد دیگر هم‌دوره‌هایش نیز باید صورت گیرد (که به هر دلیل هنوز انجام نشده). سایه با موسیقی دستگاهی نیز در حد یک موسیقی‌دوستِ بسیار پیگیر که معاشرت‌هایی با اهالی این موسیقی داشته، آشنایی‌هایی دارد. از مجموع صحبت‌های او در منابع مختلف چنین برمی‌آید که این آشنایی، علمی و چندان عمیق نیست و بالطبع شامل داده‌هایی درست و غلط از دیده‌ها و شنیده‌هاست (مانند بیگجه‌خانی را شاگرد درویش‌خان دانستن! و موارد دیگر). واژگانِ موسیقایی نیز در شعرِ او فراوان‌اند.

نظر من، نظر شما، نظر او

خیلی پیش می‌آید که در واکنش به یک نقد بشنویم؛ «این نظر نویسنده است». آیا تا به‌حال دقیقاً فکر کرده‌ایم که چنین جمله‌ای یعنی چه؟ کسی که این جمله را می‌گوید درواقع دارد اعتبار حکم‌های درون نقد را زیر سؤال می‌برد. می‌گوید آنها از جنس «نظر شخصی» هستند. اولین مفهومی که از نظر شخصی به ذهنمان می‌آید چیزی است مثل این جمله «قورمه‌سبزی خیلی خوب است». این «نظر» گوینده است درباره‌ی یک غذا. آنجا «شخصی» بودنش معلوم می‌شود که یک نفر دیگر پیدا می‌شود و درست برعکسش را می‌گوید و ما هم راهی پیدا نمی‌کنیم که بگوییم کدام درست گفته. فقط می‌توانیم بگوییم با اولی موافقیم یا با دومی. یعنی وابسته به «شخص» گوینده یا شنونده است.

از روزهای گذشته…

موسیقی و ریاضیات (II)

موسیقی و ریاضیات (II)

در یونان باستان موسیقی و ریاضیات (حساب و هندسه) در کنار نجوم تشکیل علوم چهارگانه را می دادند، درواقع یونانیان قدیم به این چهار شاخه از علوم به دیده ریاضیات نگاه می کردند. در آن دوران از تمدن بشری موسیقی بعنوان علمی مطرح بود که توسط آن روابط و نسبت های ریاضی به عمل تجربه می شد و به موسیقی در مدارس به اندازه حساب، هندسه و نجوم بها داده شده، دانش آموزان مجبور بودند در موسیقی نیز به انداز سه علم دیگر کسب معلومات کنند.
جعفر صالحی: نت نویس کم داریم

جعفر صالحی: نت نویس کم داریم

نرم افزارهای نت نگاری امروز جزئی جداناشدنی از کار موسیقیدانان هستند. یکی از پرطرفدار ترین و البته قدیمی ترین این برنامه ها فیناله است (که البته با نام فاینال هم در ایران شناخته می شود). جعفر صالحی نوازنده تار و سه تار به تازگی مجموعه ای آموزشی مربوط به نرم افزار فیناله را منتشر کرده است که درباره این اقدامش با او گفتگویی داشته ایم که بخش اول آنرا می خوانید:
بررسی تطبیقی سه نغمه‌نگاری مختلف ردیف میرزا عبدالله برای سنتور (III)

بررسی تطبیقی سه نغمه‌نگاری مختلف ردیف میرزا عبدالله برای سنتور (III)

این موضوع تا زمانی که نغمه‌نگاری نواخته‌های یک ساز کششی در میان باشد ایجاد اشکال نمی‌کند اما به مجرد آنکه با سازهای مضرابی ایرانی سروکار پیدا می‌کنیم دشواری‌هایی برای ثبت کشش‌های بلند بروز می‌کند؛ در نواختن این سازها کشش‌های بلند از توالی ضربات سریع و پیاپی پدید می‌آید و این یعنی این که علاوه بر نامعلوم بودن کشش تعداد ضربات تشکیل دهنده‌ی یک «ریز» هم می‌تواند گوناگون باشد. کمیتی که آن را فشردگی یا پُری یک ریز می‌نامیم.
نامه پیمان سلطانی به دریا دادور

نامه پیمان سلطانی به دریا دادور

اینجانب پیمان سلطانی خالق اثر “ایران جوان” حدود ۲ سال پیش در تماس تلفنی با شما تقاضا کرده بودم تا در اجرای اثر ایران جوان که قبلاً بدون هماهنگی با اینجانب اجرا کرده بودید تجدید نظر کنید و دیگر اقدام به اجرای آن نکنید و همچنین تقاضا کرده بودم تا تصویر و فیلم اجراهایتان را از روی سایتتان بردارید اما متاسفانه هیچ اقدامی نکردید و اخیراً متوجه شدم که با تأسف اثر من را منتشر هم کرده اید (کل موسیقی های این آلبوم به دست من رسیده است).
به مناسبت ۷ مهر تولد حسین دهلوی (II)

به مناسبت ۷ مهر تولد حسین دهلوی (II)

در این میان نقطه قوت حنانه یکی در استفاده از هارمونی متفاوتی برای صدادهی موسیقی ایرانی بود که خود او به آن هارمونی زوج، اطلاق می کرد (که به احتمال قوی بی تاثیر از هارمونی امثال بلا بارتوک نبود) و دیگری پژوهشهای گسترده ای بود که درباره خاستگاه و ریشه های موسیقی ایرانی و چارچوب موسیقی دستگاهی فعلی آنها صورت میداد (که بخشهای کوچکی از آنها در کتاب گامهای گمشده آمده است)؛ امانوئل ملیک اصلانیان هم نخستین فردی بود که ساختار موسیقی مدرن و آتنال را وارد ساختار آهنگسازی ایرانی کرد که برای نخستین بار در ایران چنین آثاری اجرا می شد، گرچه بسیاری ساختار موسیقایی او را برای موسیقی ایرانی مناسب نمی دانند، ولی بهرحال تلاشهای او برای ایجاد حرکات نوینی در موسیقی ارکسترال ایران ستودنی است.
نمودی از جهان متن اثر (XVII)

نمودی از جهان متن اثر (XVII)

شدیدترین نقدی که از این زاویه بر آنالیز وارد شده نوشته‌ی جوزف کرمن است (۷۸). همان‌طور که قبلا چند بار به آن اشاره شد فرا رفتن از این ناتوانی آنالیز با توجه به ایده‌ی مرکزی‌اش (نزدیک شدن به دانش تجربی) تنها از طریق گرویدن به نوعی «طبقه‌بندی کور» میسر است.
پیتر گابریل

پیتر گابریل

پیتر گابریل به عنوان سرگروه Genesis در اواخر دهه ۶۰ و اوایل ۷۰، موسیقی Rock را با بهره گیری از عنصر Pop به سطوح جدیدی سوق داد. گبریل در تک خوانی های خود نسبت به سایر اعضای گروه مثل Phil Collins زیاد بلند پرواز نبود، اما در شیوه کار خود دقت زیادی به خرج می داد.
علی رهبری و موسیقی صلح

علی رهبری و موسیقی صلح

علی رهبری امروزه یکی از مشهورترین موسیقیدانان ایران در سطح جهان است. سابقه رهبری بیشتر از ۱۲۰ ارکستر در کشورهای مختلف و مخصوصا” انتشار ۱۵۰ CD که بیش از ۳۵ CD و DVD آن توسط انتشارات Naxos به انتشار رسیده، جایگاه والایی را برای او فراهم کرده است(به غیر از علی رهبری و خواهرانش، رضا والی هم به تازگی اثری را با این انتشارات به بازار عرضه کرده است)
پهلوگرفته بر ساحل اقیانوس موسیقی ایران (V)

پهلوگرفته بر ساحل اقیانوس موسیقی ایران (V)

موسیقی ایران موسیقی بی‌نهایت وسیعی است. به خاطر اینکه موسیقی ایران یک سیستم دوگانه «دوآل‌سیستم» (Dual System) دارد که از قرن‌های متوالی به ما رسیده است. بخشی از این سیستم که قدیمی‌تر است سیستم «مقام» است که از قرن هشتم میلادی تا قرن نوزدهم میلادی در ایران رواج داشته است. و به خاطر شرایطی تاریخی که من از آن آگاه نیستم، به علت اینکه موزیکولوگ نیستم، سیستم جدیدتری به اسم «دستگاه» در ایران رشد می‌کند ولیکن مقام از بین نمی‌رود و در موسیقی نواحی ایران هنوز با سیستم مقام سروکار داریم و هنوز مقام به زندگی خودش ادامه می‌دهد. درنتیجه با دو سیستم در موسیقی ایران مواجه هستیم. به همین خاطر وسعت این سیستم دوگانه بی‌نهایت زیاد است. نمی‌خواهم به مسائل تکنیکی بروم اما مثل اقیانوسی است که می‌شود از هر کجایش آب برداشت. هر نوع موسیقی‌ای که بخواهیم می‌شود از این سیستم درست کرد.
علت ترس شرکت های ضبط موسیقی از اینترنت

علت ترس شرکت های ضبط موسیقی از اینترنت

جف توییدی (Jeff Tweedy) خواننده اصلی گروه ویلکو (Wilco)، که یک گروه کانتری راک محبوب است، از گرایشهای منفی دست اندرکاران موسیقی به اینترنت انتقاد کرده است. در صنعتی که “سرقت” حقوق خود را بیش از همه از اینترنت میداند، ویلکو از معدود افرادی است که نظر متفاوتی داشته و از این رسانه به نفع خود استفاده کرده است.