armo شیوه های بیان موسیقی فلامنکو-پالو

موسیقی فلامنکو به سه طریق ۱-toque نواختن گیتار فلامنکو ۲- آواز cante singing 3-baile dancing (رقص) بیان میشود که اساس موسیقی فلامنکو بر همین سه بخش میباشد؛ در زمینه گیتار – رقص و آواز مطالب بسیاری بیان شده است اما این سوال برای یک هنرجو بوجود می آید که یک آهنگ فلامنکو دارای چه ساختاریست؟ آیا دارای فرم خاصی است؟

در موسیقی فلامنکو فرمهای مختلفی را میتوان بیان نمود که به اصطلاح به این فرمها Palos گفته میشود که بیش از ۵۰ فرم را شامل میشود که تنها برخی از آنها در حال حاضر بکار میروند.

این فرمها ساختمان هر یک از قطعات را مشخص میکنند و این پالوها گاهی اوقات دارای ضوابط و معیارهای موزیکال مانند ریتم – هارمونی و یا غیر موزیکال مانند موقعیت جغرافیایی و … میباشند.

برای فهم پالو ها باید شما بسیار به موسیقی همراه با جزئیاتش مانند ریتم – هارمونی و غیره و همچنین فرهنگ حاکم بر آن را بدقت مورد بررسی قرار دهید. اینکه از چه ناحیه ای برخواسته و آن ناحیه و مردمانش چه فرهنگی داشته اند اهمیت بسیاری را دارا میباشد.

حس مورد انتظار در پالو را میتوان به این دسته ها تقسیم کرد، برای مثال حس رقص در- Alegrías حس غم و اندوه در Soleá و حس مفرح و مطبوع در Buleria

اما شناخت جملات ملودیک – فالستا – در پالو ها و همچنین نحوه ارتباط میان پالو ها با یکدیگر و خصوصیت فرهنگی حاکم بر آن بسیار مهم میباشد.

سنتهای خاصی بر پالوها حاکم بوده مانند اینکه برخی از آنان بهمراه آواز و گیتار بوده، برخی تنها بهمراه رقص و حتی در زمینه اجرای رقص نیز برخی از این پالوها مختص به مردان بوده و یا تنها زنان اما در حال حاضر این مرزها شکسته شده است و پیشروان فلامنکو توجه خاصی به این قبیل سنتها ندارند، مانند رقص فاروکا که به صورت سنتی تنها مردان میرقصند اما در حال حاضر زنان نیز آنرا اجرا میکنند.

دسته بندی پالوهای فلامنکو بصورت قطعی نمیباشد اما میتوان آنرا به سه گروه تقسیم نمود:
فرم های جدی را cante jondo و یا cante grande مینامند (در مطالب آتی در این زمینه بیشتر به این مفاهیم میپردازیم) و فرمهای غیر جدی و سبکسرانه و ساده دارای مفاهیم احساسی چون عشق را cante chico مینامند.

نکته : این مفاهیم را باید در اشعار یافت، بخاطر همین است که قلب موسیقی فلامنکو را آواز میدانند.
بقیه این طبقه بندی که دسته سوم را شامل میشود را بر اساس ناحیه (از نظر جغرافیایی) و ارتباطی که به کولی ها دارد و یا نه طبقه بندی میشود.

اما برخی از فرمها هستند که شامل این طبقه بندی نمیشوند و یا تنها ظواهری از آن خصوصیات را دارا میباشند و یا ما را سر درگم میان چند فرم میکند که به اصطلاح به آنها cante intermedio گفته میشود …

در هر حال هیچ بیان قاطعی مبنی بر طبقه بندی پالوها وجود ندارد اما نظر اکثریت بر این است که soleá, seguiriya و tonás باید در طبقه cante jondo قرار گیرد ولی همچنان اختلافات زیادی هم وجود دارد! مانند اینکه fandango، malagueña، tientos را در چه دسته ای قرار بدهند.

در میان هواداران موسیقی فلامنکو این دو دستگی را میتوان دید که عده ای بر طبقه بندی پافشاری میکنند و دسته ای دیگر اهمیتی به آن نمیدهند زیرا اعتقاد دارند عنوان cante jondo بر آهنگی بر اساس طبقه بندی امکان ندارد بلکه این شیوه بیان و تاثیر گذاری اجرا کننده است که میتواند آنرا جدی نامید.

اما در این بین طبقه بندی دیگری نیز وجود دارد که پالو ها را بر اساس ریتمشان تقسیم بندی میکند.

معرفی برخی از پالوها:

Palos بر اساس ریتم سولئا – Soleá
* Alboreá
* Bulerías
* The Cantiñas و یا گروه (فرمی مخصوص از ناحیه کادیز اسپانیا)
o Alegrías
o Caracoles
o Mirabrás
o Romeras
o Cantiñas

* Peteneras
* Romances
* Soleá – Palos مشتق شده از فاندانگو(Fandango)
* Fandangos de Huelva
* Fandangos orientales
Fandangos abandolaos که شامل
+ Verdiales
+ Rondeñas
+ Jabera
میشود.

o Fandangos libres ( دارای ریتمی آزاد):
+ Granaínas
+ Media Granaína
+ Malagueñas
+ Cantes de las minas (آهنگهای برگرفته از مناطقی که معدنچیان زندگی میکردند): Minera, Tarantos, Tarantas, Cartageneras, Murciana, Levantica, Cantes de madrugá

پالوهای Seguiriya
* Cabales
* Livianas
* Siguiriyas
* Serrana

پالوهایی با ریتم تانگو (Tango)
* Farruca
* Garrotín
* Marianas
* Tarantos (هنگامی که برای رقص اجرا میشود)
* Tientos
* Tanguillos
* Tango

پالوهایی با عنوان “Ida y vuelta” : این پالوها دارای خصوصیات ریتمیک تانگو میباشند و یکی از خصوصیتهای دیگر آن تلاقی میان موسیقی آمریکای لاتین و اسپانیاست:
* Colombianas
* Guajiras
* Milonga
* Rumba
* Vidalitas

اما دیگر پالو ها که دسته بندهی آنها مشکل میباشد به این شرح اند:
* Campanilleros
* Bambera
* Sevillanas
* Nanas
* Zambras
* Zorongo
در مطالب بعدی بیشتر در این زمینه صحبت میکنیم.

3 دیدگاه

 • Babak
  ارسال شده در دی ۲۲, ۱۳۸۶ در ۲:۲۳ ب.ظ

  mer c vali age nemooneye soti az in ha ro ham mizashti ke dige aali mishod

 • musicshell
  ارسال شده در تیر ۲, ۱۳۸۸ در ۲:۴۶ ب.ظ

  ye salame musical be shoma harmony talks . man asheghe music va navakhtanam.vali taze 1 sal;e ke mizanam guitar classic.amma shoro be amookhtane felamenko kardam. man mikham musighi ro az aval oosooli yad begiram. masalan mikham inghadr daghigh basham ke age ye note moosighi dadan behem be soorate deshifr bezanam mikhastam ye rahnemayyie jame va academic be man bedin .kheli kheli mamnoonam .doosdare shoma musicshell

 • omid777
  ارسال شده در آبان ۶, ۱۳۹۱ در ۱:۰۳ ب.ظ

  سلام چرا شما تو سایتتون فلامنکو ندارین در حالیکه فلامنکو هم تئوری قوی داره.و نوازندگیش یه چی بدیهی که از کلاسیک خیلی خیلی قویتره.چرا این کینه کلاسیک کارا و جز من ها از فلامنکو از بین نمیره

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

فراخوان سیزدهمین جشنوارۀ ملی موسیقی جوان منتشر شد

در بخش «موسیقی دستگاهی ایرانی تار، تنبک، دف، سنتور، سه‌تار، عود، قانون، کمانچه، نی؛ در بخش «موسیقی کلاسیک» نوازندگان سازهای ابوا، پیانو، ترومبون، ترومپت، فلوت، کلارینت، کنترباس، گیتار، ویلن، ویلنسل، ویولا، هورن؛ و در بخش «موسیقی نواحی ایران» خوانندگان و نوازندگان سازهای زهی، بادی و کوبه‌ای از مناطق مختلف کشور به رقابت خواهند پرداخت.

آمد بهار ِ جان‌ها ای شاخ ِ تر به رقص آ

دهه شصت را می توان سال های اوج تمرکز آهنگسازان ایرانی بر روی اشعار مولوی دانست؛ گویا فضای خاص کشور تحت تاثیر جنگ، موجبات گرایش جامعه به سمت مفاهیم عرفانی اشعار مولوی را دوچندان کرده بود و تصانیفی که برای ارکستر سازهای ایرانی و حتی ارکستر سمفونیک در آن برهه ساخته می شد، از اشعار مولانا بهره زیادی می بردند.

از روزهای گذشته…

موسیقی مردمی، موسیقی هنری، موسیقی مردم پسند: <br>امروزه این دسته بندی ها چه معنایی دارند؟ (VIII)

موسیقی مردمی، موسیقی هنری، موسیقی مردم پسند:
امروزه این دسته بندی ها چه معنایی دارند؟ (VIII)

سپس، در هشت سال گذشته، به واسطه ی تنش و مناظره ی قابل توجه میان اهالی محل برجسته تر شد چرا که بسیاری از مردم محل احساس می کردند که آنچه مطرح شده است، چیزی کمتر از یک تهدید برای نمادهای مهم هویت محلی شهر نیست. اما این تنها هویت نیست؛ کارگان موسیقایی کنونی ارائه شده توسط کلیسا به عنوان اهانت به احساسات زیبایی شناختی آنها قلمداد می-شود، و قابل درک است که، چنین احساساتی در میان اعضای گروه آواز جمعی و خانواده هایشان قوی تر است. بسیاری از آنها به صراحت از همراهی در آوازِ جمعی در محیط زیبایی شناختی فعلی امتناع ورزیده اند.
جوایز هیلاری هان (II)

جوایز هیلاری هان (II)

خانم هان در طول دوره ای که کارهای سلو می کرد، همچنان به موسیقی مجلسی نیز تمایل داشت. تقریباً هر تابستان از سال ۱۹۹۲ در فستیوال موسیقی مجلسی Skaneateles حضور می یافت که هم به عنوان سولیست و هم موزیسن موسیقی مجلسی همراه با ارکستر فستیوال به اجرای برنامه می پرداخت.
بررسی اجمالی آثار شادروان <br>روح الله خالقی (قسمت هشتم)

بررسی اجمالی آثار شادروان
روح الله خالقی (قسمت هشتم)

شبِ هجران در آغاز به عنوان برنامهِ عادی موسیقی ایرانی و با ارکستری نسبتاً ساده و در سطح سایر آثار آنزمان اجرا و پخش میگردد. امّا همین اثر بعدها در برنامه های گلهای رنگارنگ شماره های ۲۲۸ و ۲۲۸ ب به یکی از زیباترین و جاندارترین آثاری تبدیل میشود که تاکنون در مایهِ افشاری ساخته شده اند.
نور، دوربین (III)

نور، دوربین (III)

قطعات این اجرا (و البته اجراهای قبلی) تا حدودی خصوصیات شبیه به یکدیگر دارد. اولین ویژگی که در بخش قبل هم به آن پرداخته شد تنک شدن تزینات است. مهم‌ترین چیزی که در قطعات به چشم می‌خورد استقلال کم بخش‌های مختلف گروه نسبت به یکدیگر است؛ در میان قطعات کمتر قطعه‌ای را می‌توان یافت که حضور ۵ سنتور را توجیه کند.
شریفیان: آوانگاردها جایگاه اجتماعی ندارند

شریفیان: آوانگاردها جایگاه اجتماعی ندارند

در دهه ۸۰ و ۹۰ دیگر سردمداران این سبکها از جمله پندرسکی، نونو، بولز، بریو و … دیگر روش گذشته شان را تقریبا کنار گذاشتند و به جایی رسیدند که انگار این تجربه هم، حرکتی بود که در این مقطع تمام شد و می بینیم که خیلی از اینها می روند و به سیستم های تنال مدرنتری که کار کردند و امروز هم کار می کنند؛ خیلی از اینها برگشته اند به سیستم های سوپر رومانتیک، مثل بعضی از کارهای متاخر پندرسکی که بعضی هایش را که گوش می کنیم می بینیم خصوصیات رومانتیک و تونال آن خیلی بیشتر از موسیقی قرن نوزدهم است!
گزارش نشست پژوهشی تنبک کوکی و نی کلیددار (I)

گزارش نشست پژوهشی تنبک کوکی و نی کلیددار (I)

نشست پژوهشی نی کلید دار و تنبک کوکی در تاریخ سوم دی ماه ۸۵، در کنسرواتوار تهران برگزار شد. در این برنامه دکتر حسین عمومی نوازنده نی و استاد دانشگاه ارواین آمریکا، درباره ساخت و نحوه نوازندگی این سازها به سخنرانی پرداخت. در ادامه این برنامه شاهین مهاجری محقق و نوازنده تنبک به سخنرانی درباره تاریخچه و فیزیک ساز تنبک و بعضی از سازهای کوبه ای جهان پرداخت که در این نوشته متن این سخنرانی را می خوانید.
به‌یاد «فلورانس لیپت» (II)

به‌یاد «فلورانس لیپت» (II)

یکی از جالب‌ترین ادعاهای لیپت که در کلاس مطرح می‌کرد، وجود تصورات اشتباه درباره‌ی آواز در خارج از ایران بود و مغالطات ایرانیان را به‌دلیل شاگردی این معلمان زیر نظر این دست از استادان در زمینه‌ی آواز می‌دانست؛ تصورات اشتباهی که از آناتومی و نوع استفاده از سیستم تنفسی وجود دارد؛ همچنین استیل‌های یکنواخت و تک‌رنگ‌بودن صدای بیشتر خوانندگان کلاسیک ایران را به‌سبب این دست تعلیمات نادرست وارداتی می‌دانست و البته وضعیت بدِ آواز کلاسیک در ایران را به‌مراتب بدتر از کشورهای پیشرفته در زمینه‌ی موسیقی کلاسیک می‌دانست. آموزش آواز به‌وسیله‌ی فلورانس لیپت بسیار حساب‌شده و دقیق بود؛ او به‌خوبی می‌دانست که چگونه مطلبی را به هنرجو آموزش بدهد که موجب گمراهی وی نشود.
چیک کوریا

چیک کوریا

چیک کوریا (Chick Corea) از دهه ۶۰ تا کنون، یکی از پر اهمیت ترین هنرمندان جز بوده است. کوریا که در هیچ دوره ای از کار حرفه ای خود تنها به حفظ افتخارات گذشته بسنده نکرده است، در تعداد بسیاری از پروژه های مهم موسیقی شرکت داشته و حس کنجکاوی وی در زمینه کشف نکاتی تازه در موسیقی هرگز کاهش نیافته است.
مجید کیانی و «طبیعت در هنر موسیقی» (V)

مجید کیانی و «طبیعت در هنر موسیقی» (V)

با ظهور” ابن‌ هیثم‌ “(متوفّی‌ به‌ سال‌ ۴۳۰/۱۰۳۹) ما به‌ اثری‌ چون‌ “شرح‌ قانون‌ اقلیدس”‌ راه‌ می‌بریم‌، آن‌ هم‌ به‌ همراه‌ اثری‌ دیگر چون‌ “مقاله‌ فی‌ شرح‌ الارمونیقی”‌ . این‌ اثر به‌ احتمال‌ با مقدمه‌ بر هارمونیک”‌ Introductio Harmonica” نوشته‌ی‌ “کلئونیدس‌ Cleonides ” یکی‌ است‌. “رساله‌ فی‌ تأثیرات‌ اللحون‌ الموسیقیه‌ فی‌ النّفوس‌ الحیوانیه‌” اثر دیگری از ابن‌هیثم‌ بود که‌ به‌ بررسی‌ انبوه‌ بی‌شمار پدیده‌هایی‌ می‌پرداخته‌ که‌ اذهان‌ ملّتهای‌ مسلمان‌ را طّی‌ ادوار متوالی‌ به‌ خود سرگرم‌ می‌داشته‌ است‌ – پدیده‌هایی‌ از این‌ شمار که‌ گامهای‌ اشتران‌ را می‌توان‌ به‌ قدرت‌ موسیقی‌ تندتر و یا کندتر کرد، و اسبان‌ را می‌توان‌ با جادوی‌ موسیقی‌ به‌ آب‌ خوردن‌ واداشت‌، و خزندگان‌ را می‌توان‌ جادو کرد و بر جای‌ میخکوب‌ نمود، و پرندگان‌ را می‌توان‌ به‌ نیروی‌ آن‌ به‌ دام‌ افکند.
گاه های گمشده (IV)

گاه های گمشده (IV)

به طور کلی این دستگاه از سه نت امکان آغاز دارد. (نوعی دیگر از آغاز نیز توسط نوازندگان استفاده می شود که از گوشه مخالف شروع و با نوع خاصی از جملات پایین رونده به درآمد و نت پایان آن متصل می شود) این سه نت عبارتند از: