armo شیوه های بیان موسیقی فلامنکو-پالو

موسیقی فلامنکو به سه طریق ۱-toque نواختن گیتار فلامنکو ۲- آواز cante singing 3-baile dancing (رقص) بیان میشود که اساس موسیقی فلامنکو بر همین سه بخش میباشد؛ در زمینه گیتار – رقص و آواز مطالب بسیاری بیان شده است اما این سوال برای یک هنرجو بوجود می آید که یک آهنگ فلامنکو دارای چه ساختاریست؟ آیا دارای فرم خاصی است؟

در موسیقی فلامنکو فرمهای مختلفی را میتوان بیان نمود که به اصطلاح به این فرمها Palos گفته میشود که بیش از ۵۰ فرم را شامل میشود که تنها برخی از آنها در حال حاضر بکار میروند.

این فرمها ساختمان هر یک از قطعات را مشخص میکنند و این پالوها گاهی اوقات دارای ضوابط و معیارهای موزیکال مانند ریتم – هارمونی و یا غیر موزیکال مانند موقعیت جغرافیایی و … میباشند.

برای فهم پالو ها باید شما بسیار به موسیقی همراه با جزئیاتش مانند ریتم – هارمونی و غیره و همچنین فرهنگ حاکم بر آن را بدقت مورد بررسی قرار دهید. اینکه از چه ناحیه ای برخواسته و آن ناحیه و مردمانش چه فرهنگی داشته اند اهمیت بسیاری را دارا میباشد.

حس مورد انتظار در پالو را میتوان به این دسته ها تقسیم کرد، برای مثال حس رقص در- Alegrías حس غم و اندوه در Soleá و حس مفرح و مطبوع در Buleria

اما شناخت جملات ملودیک – فالستا – در پالو ها و همچنین نحوه ارتباط میان پالو ها با یکدیگر و خصوصیت فرهنگی حاکم بر آن بسیار مهم میباشد.

سنتهای خاصی بر پالوها حاکم بوده مانند اینکه برخی از آنان بهمراه آواز و گیتار بوده، برخی تنها بهمراه رقص و حتی در زمینه اجرای رقص نیز برخی از این پالوها مختص به مردان بوده و یا تنها زنان اما در حال حاضر این مرزها شکسته شده است و پیشروان فلامنکو توجه خاصی به این قبیل سنتها ندارند، مانند رقص فاروکا که به صورت سنتی تنها مردان میرقصند اما در حال حاضر زنان نیز آنرا اجرا میکنند.

دسته بندی پالوهای فلامنکو بصورت قطعی نمیباشد اما میتوان آنرا به سه گروه تقسیم نمود:
فرم های جدی را cante jondo و یا cante grande مینامند (در مطالب آتی در این زمینه بیشتر به این مفاهیم میپردازیم) و فرمهای غیر جدی و سبکسرانه و ساده دارای مفاهیم احساسی چون عشق را cante chico مینامند.

نکته : این مفاهیم را باید در اشعار یافت، بخاطر همین است که قلب موسیقی فلامنکو را آواز میدانند.
بقیه این طبقه بندی که دسته سوم را شامل میشود را بر اساس ناحیه (از نظر جغرافیایی) و ارتباطی که به کولی ها دارد و یا نه طبقه بندی میشود.

اما برخی از فرمها هستند که شامل این طبقه بندی نمیشوند و یا تنها ظواهری از آن خصوصیات را دارا میباشند و یا ما را سر درگم میان چند فرم میکند که به اصطلاح به آنها cante intermedio گفته میشود …

در هر حال هیچ بیان قاطعی مبنی بر طبقه بندی پالوها وجود ندارد اما نظر اکثریت بر این است که soleá, seguiriya و tonás باید در طبقه cante jondo قرار گیرد ولی همچنان اختلافات زیادی هم وجود دارد! مانند اینکه fandango، malagueña، tientos را در چه دسته ای قرار بدهند.

در میان هواداران موسیقی فلامنکو این دو دستگی را میتوان دید که عده ای بر طبقه بندی پافشاری میکنند و دسته ای دیگر اهمیتی به آن نمیدهند زیرا اعتقاد دارند عنوان cante jondo بر آهنگی بر اساس طبقه بندی امکان ندارد بلکه این شیوه بیان و تاثیر گذاری اجرا کننده است که میتواند آنرا جدی نامید.

اما در این بین طبقه بندی دیگری نیز وجود دارد که پالو ها را بر اساس ریتمشان تقسیم بندی میکند.

معرفی برخی از پالوها:

Palos بر اساس ریتم سولئا – Soleá
* Alboreá
* Bulerías
* The Cantiñas و یا گروه (فرمی مخصوص از ناحیه کادیز اسپانیا)
o Alegrías
o Caracoles
o Mirabrás
o Romeras
o Cantiñas

* Peteneras
* Romances
* Soleá – Palos مشتق شده از فاندانگو(Fandango)
* Fandangos de Huelva
* Fandangos orientales
Fandangos abandolaos که شامل
+ Verdiales
+ Rondeñas
+ Jabera
میشود.

o Fandangos libres ( دارای ریتمی آزاد):
+ Granaínas
+ Media Granaína
+ Malagueñas
+ Cantes de las minas (آهنگهای برگرفته از مناطقی که معدنچیان زندگی میکردند): Minera, Tarantos, Tarantas, Cartageneras, Murciana, Levantica, Cantes de madrugá

پالوهای Seguiriya
* Cabales
* Livianas
* Siguiriyas
* Serrana

پالوهایی با ریتم تانگو (Tango)
* Farruca
* Garrotín
* Marianas
* Tarantos (هنگامی که برای رقص اجرا میشود)
* Tientos
* Tanguillos
* Tango

پالوهایی با عنوان “Ida y vuelta” : این پالوها دارای خصوصیات ریتمیک تانگو میباشند و یکی از خصوصیتهای دیگر آن تلاقی میان موسیقی آمریکای لاتین و اسپانیاست:
* Colombianas
* Guajiras
* Milonga
* Rumba
* Vidalitas

اما دیگر پالو ها که دسته بندهی آنها مشکل میباشد به این شرح اند:
* Campanilleros
* Bambera
* Sevillanas
* Nanas
* Zambras
* Zorongo
در مطالب بعدی بیشتر در این زمینه صحبت میکنیم.

3 دیدگاه

 • Babak
  ارسال شده در دی ۲۲, ۱۳۸۶ در ۲:۲۳ ب.ظ

  mer c vali age nemooneye soti az in ha ro ham mizashti ke dige aali mishod

 • musicshell
  ارسال شده در تیر ۲, ۱۳۸۸ در ۲:۴۶ ب.ظ

  ye salame musical be shoma harmony talks . man asheghe music va navakhtanam.vali taze 1 sal;e ke mizanam guitar classic.amma shoro be amookhtane felamenko kardam. man mikham musighi ro az aval oosooli yad begiram. masalan mikham inghadr daghigh basham ke age ye note moosighi dadan behem be soorate deshifr bezanam mikhastam ye rahnemayyie jame va academic be man bedin .kheli kheli mamnoonam .doosdare shoma musicshell

 • omid777
  ارسال شده در آبان ۶, ۱۳۹۱ در ۱:۰۳ ب.ظ

  سلام چرا شما تو سایتتون فلامنکو ندارین در حالیکه فلامنکو هم تئوری قوی داره.و نوازندگیش یه چی بدیهی که از کلاسیک خیلی خیلی قویتره.چرا این کینه کلاسیک کارا و جز من ها از فلامنکو از بین نمیره

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

تحقیقی درباره باربد؛ موسیقیدان دوره ساسانی (VI)

نمونه اولین چکامه در منظومه درخت آسوریک آمده که تا زمان ما حفظ شده است. باربد را بزرگترین شخصیت ناقل فهلویات به شمار آورده اند. یکی از شکلهای معمول شعری و موسیقی زمان باربد پتواژه بوده است. پتواژه از دو واژه پت و واژه یعنی سخن بزرگ تشکیل شده متن آن از اشعار ستایشی و وصفی ترکیب یافته، بیشتر به قصیده های منبعده ی اسلامی شباهت داشت.

مروری بر آلبوم «لیله راست»

برخورد مستقیم گوش ایرانی با نغمات موسیقیِ عربی، در دوره‌ای (دهه‌های۴۰و۵۰) در کنارِ اشتهار ام‌کلثوم در ایران، در شاخه‌ی منحصربه‌فردی از موسیقی مردم‌پسند در خوانده‌های خوانندگانی چون قاسم جبلی یا داود مقامی و بعد از انقلاب بیش از همه عموماً در تلاوت قرآن بوده‌است. «لیله راست» (شبِ مقامِ راست) فرصتِ شنود و مواجهه‌ی مستقیم با اثری از موسیقی عرب را برایمان فراهم کرده‌است.

از روزهای گذشته…

جایگاه موسیقی در چین باستان

جایگاه موسیقی در چین باستان

تاریخ موسیقی – ثبت شده – در چین به بیش از ده هزار سال پیش از میلاد مسیح (ع) می رسد، شکل مقابل نمونه هایی از فلوت را نشان می دهد که باستان شناسان قدمت آنها را به حدود نه هزار سال قبل از میلاد نسبت می دهند، این فلوت ها از استخوان بدن پرنده ها و ماهی ها ساخته شده است و هم اکنون نیز قابل نواختن می باشند.
امیرآهنگ: شریف لطفی مرا به حنانه معرفی کرد

امیرآهنگ: شریف لطفی مرا به حنانه معرفی کرد

استاد حنانه در آن زمان یعنی در اوایل سال ۱۳۶۵ که من خدمتشان رفتم سر گرم ساختن موسیقی متن سریال تلویزیونی (هزار دستان) و موسیقی متن فیلم مستند (موج و گلیم) بودند. همچنین بر روی کتاب های پژوهشی و تالیفی خود کار می کردند. کتاب هایی همچون: گام های گمشده، تئوری موسیقی کنونی ایران، فرهنگ موسیقی ایران، رساله پولیفونی بر مبنای موسیقی ایران، ترجمه و تفسیر مقاصد الالحان از عبدالقادر مراغه ای و… کتاب های دیگر. البته نوشتن برخی از این کتاب ها را به پایان برده بودند و در حال تایپ و بازنگری و ویرایش آنها بودند. بر روی برخی دیگر هم در حال کار و تکمیل کردن شان بودند.
پانیذ فریوسفی: این ارکستر واقعا بین المللی است

پانیذ فریوسفی: این ارکستر واقعا بین المللی است

گفتگویی که پیش رو دارید، قبل از آخرین کنسرت ارکستر فیلارمونیک تهران با رهبر و شف های این ارکستر، بعد از یکی از تمرین های پایانی در تالار رودکی تهیه شده است.
آثار مرتضی حنانه به نفع زلزله زدگان کرمانشاه عرضه می شود

آثار مرتضی حنانه به نفع زلزله زدگان کرمانشاه عرضه می شود

برای اولین بار پارتیتورهایی از آثار آهنگساز بزرگ و صاحب سبکِ ایرانی استاد زنده یاد مرتضی حنانه به نفع زلزله زدگان غرب کشور عرضه می شود. امیرآهنگ آخرین شاگرد مرتضی حنانه اعلام کرد: به زودی ده پارتیتور از آثار استاد مرتضی حنانه توسط من و نظارت امیرعلی حنانه در اختیار علاقمندان آثار این آهنگساز برجسته و صاحب سبک قرار می گیرد.
درگذشت سراینده اشعار Unchained Melody

درگذشت سراینده اشعار Unchained Melody

اسوشیتدپرس- های زارت Hy Zaret، سراینده اشعار ترانه جاودانی Unchained Melody که یکی از محبوبترین ترانه های مکررا اجرا و ضبط شده قرن بیستم به شمار میرود، در سن ۹۹ سالگی درگذشت.
سونات

سونات

یک تعریف ساده برای سونات می تواند به اینصورت باشد : “قطعه موسیقی که معمولآ برای یک یا دو ساز نوشته شده و در بیش از یک موومان اجرا می شود”. اما فرم و نحوه تنظیم سونات از قرن هفدهم تا کنون در مقاطع مختلف زمانی دستخوش تغییرات بسیاری شده است که سعی می کنیم در این نوشته به توضیح آن بپردازیم.
از هم پاشیده شدن گروه کول

از هم پاشیده شدن گروه کول

در طی سالهای ۴۷ و ۴۸ تغییراتی در گروه و زندگی خصوصی نات کول (Nat Cole) به وقوع پیوست. اسکار مور گیتاریست و جانی میلر نوازنده بیس به فاصله چند ماه پس از ده سال گروه را ترک کردند. اروینگ اشبی (Irving Ashby) و جو کامفرت (Joe Comfort) جایگزین آنها شدند.
وضعیت موسیقی ایران قبل از ورود اعراب (VIII)

وضعیت موسیقی ایران قبل از ورود اعراب (VIII)

ابو حسن علی بن نافی که به خاطر چهره ی سیاه و کلام حکیمانه اش به زریاب معروف بود. او از مشهورترین موسیقیدانان زمان خود و اندلس شمرده می شود. زریاب از شاگردان برجسته ی اسحاق موصلی بود. از ابتکارات او می توان به افزودن سیم پنجم به عود اشاره کرد که نام آن را حاد نهاد. ناگفته نماند نام چهار سیم دیگر عبارت بود از بم، مثلث، مثنی، زیر. زریاب پس از عزیمت به اسپانیا دردربار سلطان حکم اول و بعد از آن عبدالرحمان دوم عزیز و محترم شمرده شد. او هنر موسیقی ایرانی را در اسپانیا ترویج داد ودر اندلس مدرسه ی موسیقی تاسیس کرد. از آن پس اندلس به مرکز مهم موسیقی در اروپای غربی تبدیل شد.
پنجره ای موسیقی شناسانه به موسیقی آوانگارد (IV)

پنجره ای موسیقی شناسانه به موسیقی آوانگارد (IV)

یافتن دلیل این رویکرد همگانی نویسندگان و تفاوتی که با دیگر متن‌ها وجود دارد چندان ساده نیست زیرا عوامل تبدیل شدن قطعات و اشخاص به مرجع، بسیار پیچیده‌ هستند. اما در تحلیل اولیه چند دلیل به ذهن می‌رسد. نخست این که شاید پای نوعی اغراق ملی‌گرایانه‌ی شورویایی در میان بوده و در حقیقت موسیقی‌شناسان به نفع همکاران آهنگسازشان جهت‌گیری کرده باشند. دوم که درست عکس این است، شاید تاریخ موسیقی آوانگارد که تاکنون می‌شناخته‌ایم بیش از اندازه غرب‌محور (اروپای غربی و آمریکای شمالی) بوده است خواه به دلیل آن که نویسندگان در بیشتر سال‌های قرن بیستم دسترسی اندکی به آثار شوروی‌ها داشتند و درنتیجه این آثار در یک فرآیند ته‌نشینی طولانی مدت در کتاب‌های موسیقی‌شناسی جایگاهی نیافته‌اند و خواه به این علت که نوعی خودبینی و خودمحوری در کار منتقدان و موسیقی‌شناسان وجود داشته است.
درباره آلبوم «باد و گندم زارها» (II)

درباره آلبوم «باد و گندم زارها» (II)

دسته سوم آثار فاخری است که نه در حدی از پیچیدگی است که شنونده خردسال را از شنیدن موسیقی زده کند و نه به حدی سطحی است که ذهن کودک را منجمد و تنبل کند. نمونه های این نوع موسیقی در موسیقی کلاسیک غرب نیز وجود دارد، اپرای پیتر و گرگ ساخته سرگئی پروکوفیف و راهنمای ارکستر برای جوانان مشهورترین این آثار هستند، نمونه های ایرانی این نوع موسیقی را نیز می توان در آثاری همچون «اپرای پردیس و پریس» ساخته لوریس چکنواریان، «اپرای مانا و مانی» ساخته حسین دهلوی، «رنگین کمون» ساخته ثمین باغچه بان، «بابا برفی» ساخته احمد پژمان، «پسرک چشم آبی» ساخته کامبیز روشن روان،‌ «باد و گندم زارها» اثر حامد پورساعی اشاره کرد. (هرچند بعضی از این آثار در زمینه کلام دچار همان کاستی هایی هستند که در ابتدای نوشته به آن اشاره شد)» (۱)