شیوه ای نوین در نوازندگی گیتار کلاسیک (IV)

محدودیت ها و مزایای هر دو تکنیک:
در مورد محدودیت ها می توان به تفاوت میان لب ها و بینی افراد با توجه به آناتومی های مختلف اشاره نمود که قطعاً نیاز به کسب اطلاعات بیشتر برای بررسی این موارد در آینده خواهد بود تا بتوان در مقاله ای جداگانه، تجربیات نوازندگانی که از این روش ها استفاده نموده اند را با توجه به تفاوت در فیزیک بدنی آنها مورد بررسی قرار داد.

محدودیت بعدی مربوط به عدم استفاده ی تکنیک ” Lip” بعد از پوزیسیون دوازدهم (XII) می باشد؛ زیرا صفحه ی انگشت گذاری بر روی صفحه ی گیتار قرار گرفته و به لب امکان گرفتن نت را نمی دهد. این محدودیت را موقع تنظیم «Passacaglia and Fugue in C minor, BWV 582» اثر «یوهان سباستین باخ» بر روی گیتار با توجه به حفظ تنالیته ی اصلی یافتم.

نیاز به اجرای نتی با لب بر روی سیم ۶، پوزیسیون چهاردهم (XIV) گیتار پیدا کردم. تنها راه ابداعی من، استفاده از چانه با این علامت گرافیکی () برای آن نت بود. هر چند این خود می تواند روشی جدا از “Lip” باشد ولی من آنرا به عنوان زیرشاخه ی این تکنیک حساب می کنم. (در این روش نت مورد نظر را با گوشه ی سمت چپ چانه نگه می دارید و با ضربه ی انگشتان دست راست آنرا به صدا در می آورید.) (تصویر سوم)

(تصویر سوم)

البته به نظر من استفاده از این روش محدود به پوزیسیون های دوازدهم (XII) به بعد است، چرا که تکنیک ” Lip” کاربردی و ساده تر می باشد.

محدودیت دیگر زمانی است که ما نیاز به وضعیتی، عکس آنچه گفته شد پیدا کنیم. یعنی اجرای آکوردی بر روی پوزیسیون دوم (II) و نتی بر روی پوزیسیون چهاردهم (XIV) سیم ۱ بطور همزمان. در چنین وضعیتی هیچ کدام از این روش ها به کار نمی آیند مگر آنکه بتوانیم صدای مشابه هارمونیک آن نت را بر روی سیمی دیگر اجرا کنیم. حال اگر این امکان هم نباشد می توان به مثابه گیتار الکتریک با انگشت i (دست راست) نت مورد نظر را بر روی سیم اول گرفته و با انگشت a یا x آنرا اجرا نماییم (تصویر چهارم).

(تصویر چهارم)

با توجه به تمامی موارد مطرح شده اگر نوازنده، آهنگساز و یا تنظیم کننده ای بخواهد از نتی که قبلاً امکان اجرای آن نبوده استفاده کند و با توجه به شناخت متداول از مبحث هارمونی در گیتار مجبور به حذف و جایگزینی نتی شود (کتاب هارمونی گیتار) شاید این روش ها و موارد گفته شده راهکاری تازه برای وی باشند. چه استفاده از آنها برای به صدا در آوردن یک نت و چه ایجاد خط ملودی جدا از انگشتان دست چپ.

در آخر ویدئویی از تنظیم قطعه ی Audio File “Playing Love” که در متن به آن اشاره شد، آورده شده و مولف سعی داشته است با وفادار ماندن به تنالیته ی اصلی قطعه، کاربرد این تکنیک های “Nose” و “Lip” را در آن به نمایش بگذارد.

لینک این ویدئو در یوتیوب

تقدیر و تشکر
در اینجا لازم است تشکر خود را از همه ی دوستان و اساتیدی که مرا از لطف خود بهره مند ساختند، ابلاغ نمایم. تشکر و قدردانی از برادر بزرگوارم جناب دکتر فرزاد مهدوی، بابت راهنمایی های ارزشمندشان در تمام مراحل آماده سازی این مقاله.

تشکر و قدردانی از استاد بزرگوارم جناب دکتر لوریس هویان، برای راهنمایی و لطف ایشان در بررسی قطعات و همچنین جناب آقای سجاد پورقناد (مدیریت محترم سایت گفتگوی هارمونیک).

این مطلب به زبان انگلیسی در گفتگوی هارمونیک انگلیسی موجود است.

فهرست منابع
۱- بسمن، لانس. ۱۳۸۵٫ کتاب هارمونی گیتار (چاپ دوم). مترجم: دانشمند، فرزاد. نشر دنیای نو. تهران.
۲- فرامرز، بهزاد. ۱۳۸۹٫ کتاب پرسش و پاسخ پیرامون گیتارکلاسیک شارون ایسبین. نشر فرهنگ ایلیا. رشت. صفحات ۶۴و۶۳٫

۳- Dyens, Roland. 1994. Libra Sonatine. Henry Lemoine. Paris.
۴- Villa-Lobos, Heitor. 1992. Dyens, Roland(Adaptation pour Guitar Solo). Aria de La Bachianas Brasileiras No.5. Henry Lemoine. Paris.
۵- Ramirez, Ariel. © ۲۰۰۶٫ Dyens, Roland (Arranged for guitar solo). Alfonsina y el mar (1921). Les Productions d’OZ (DZ.DZ-980). Québec.
۶- Mussorgsky, Modest Petrovich. 1981. Yamashita, Kazuhito (Arranged for Guitar). Pictures at an Exhibition, (1874). Gendai Guitar Magazine. Tokyo.
۷- Dvorak, Antonin. 1986. Yamashita, Kazuhito (Arranged for Guitar). From the New world (Symphony No.9 in E-Minor Op.95,). Gendai Guitar Magazine. Tokyo.
۸- Moussorgsky, Modest. © ۱۹۵۰٫ Bauer, Harlod (Transcribed for the piano). Pictures at an Exhibition. G. Schirmer. New York.
۹- thewholeguitarist.com [May 28, 2015]
۱۰- guitarandluteissues.com [May 28, 2015]
۱۱- Lee, Chen-Tien. 1993. Mussorgsky’s Pictures at an Exhibition: An analytical and performance study (D.M.A. Document). The Ohio State University.
۱۲- en.wikipedia.org [May 28, 2015]
۱۳- http://www.pianostreet.com/rachmaninoff-sheet-music/morceaux-de-fantaisie/prelude-op-3-2-c-sharp-minor.htm [May 28, 2015]
۱۴-imslp.org [May 28, 2015]
۱۵- Morricone, Ennio. 1999. Playing Love (The Legend of 1900, original motion picture soundtrack). Sony Classical.
۱۶-sheetmusicdownload.in [May 28, 2015]
۱۷- morricone.cn [May 28, 2015]
۱۸- lipaugmentation.com [May 28, 2015]
۱۹- en.wikipedia.org [May 28, 2015]
۲۰- spine-health.com [May 28, 2015]

8 دیدگاه

 • مریم خلیلی
  ارسال شده در تیر ۳۰, ۱۳۹۴ در ۳:۴۴ ب.ظ

  واقعا هیجان زده شدم و بی اندازه خرسند
  شما و افرادی همانند شما باعث افتخارین
  منتظر ایده های جدید شما هستیم

 • فاطمه قاسمی
  ارسال شده در تیر ۳۰, ۱۳۹۴ در ۴:۵۰ ب.ظ

  فوق العاده و بسیار شگفت آور

 • مهرداد مهدوی
  ارسال شده در تیر ۳۰, ۱۳۹۴ در ۵:۴۷ ب.ظ

  تشکر از لطف شما و همه ی دوستانی که این مقاله را مطالعه کردند.

 • محمد
  ارسال شده در تیر ۳۱, ۱۳۹۴ در ۴:۴۱ ب.ظ

  عالی

  واقعا لذت بردم اجرای بسیار سخت ولی بسیار زیبا
  امیدوارم شاهد جهانی شدن این ایده بشیم
  باعث افتخار گیتارکلاسیک ایران خواهد بود

  تشکر از سایت هارمونی تالک

 • رضا
  ارسال شده در مرداد ۲, ۱۳۹۴ در ۹:۲۶ ق.ظ

  بى نهایت بى نهایت سپاسگزارم
  واقعا مشتاق شدم این تکنیک رو یاد بگیرم
  با این تکنیک گیتار از بند اسارت یکنواختى ازاد میشه
  واقعا در این زمان گیتار به همچین ایده هایى احتیاج داره

 • علی
  ارسال شده در مرداد ۴, ۱۳۹۴ در ۴:۰۹ ق.ظ

  مشتاق دیدن اجراهای بیشتری از شما هستم

 • امیر محمد کاظمی
  ارسال شده در مرداد ۶, ۱۳۹۴ در ۱۰:۳۶ ق.ظ

  مهرداد عزیزم
  چنین برتری در نوازندگی تو ستودنی و قابل ستایش است.
  سال ها شاهد زحماتت بودم.
  اطمینان دارم که نامت جاودانه خواهد شد.
  با آرزوی موفقیت های بیشتر.

 • سارا
  ارسال شده در مرداد ۷, ۱۳۹۴ در ۱۱:۰۳ ب.ظ

  بهتون تبریک میگم استاد مهدوی واقعا عالی بود،خیلی دوست دارم این تکنیک رو در آینده یاد بگیرم،موفق و پیروز باشید.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

پهلوگرفته بر ساحل اقیانوس موسیقی ایران (IV)

دلیل اینکه این کارها را کرده‌ام این است که من اساساً از سال ۲۰۰۰ از سیستم موسیقی اروپا بریده‌ام. از سال ۲۰۰۰ به‌غیراز چند تک قطعه پراکنده که در سیستم موسیقی اروپایی است دیگر از سیستم موسیقی اروپا استفاده نمی‌کنم. و تماماً از سیستم موسیقی ایران در نوشتن قطعات استفاده می‌کنم. اولین کارهایی که در نوشتن آنها از موسیقی ایرانی استفاده کردم همین مجموعه کارهای خوشنویسی بود که اولین سری این مجموعه را برای سازهای زهی نوشتم. چراکه ربع پرده‌ها را به‌خوبی می‌توانند بزنند. بعدها برای سازهای بادی هم شروع به نوشتن کردم. به‌طور مثال «خوشنویسی شماره ۷» برای سه فلوت هست. بعدتر یک نسخه آن را برای فلوت و الکترونیک نوشتم که فلوت ۲ و ۳ را در استودیو ضبط کردیم و فلوت شماره یک زنده اجرا می‌شود و از طریق بلندگوها صدای فلوت ۲ و ۳ پخش می‌گردد. این قطعه در تهران از طریق خانم «فیروزه نوایی» سال گذشته در فستیوال «موسیقی معاصر ایران» اجرا شد. اسم این قطعه هست «کیسمت» یا همان «قسمت».

منبعی قابل اتکا و بنیادین در شناخت موسیقی (II)

همین ویژگی‌هاست که موجب شده است این کتاب بارها تجدید چاپ و روزآمد شود و هنوز نیز پس از گذشت چهار دهه کماکان به‌عنوان یکی از پُرطرفدارترین منابع اصلی برای درس‌های آشنایی با موسیقی ــ البته با تمرکز بر موسیقی کلاسیک یا هنری غربی ــ کاربرد و رواج داشته باشد.

از روزهای گذشته…

بورس دکترای موسیقی شناسی دانشگاه هامبورگ

بورس دکترای موسیقی شناسی دانشگاه هامبورگ

در راستای معرفی هرچه والاتر موسیقی ایرانی و همچنین ادامه پژوهش های موسیقی دکتر پویان آزاده* در دانشگاه هامبورگ، پذیرش دانشجوی دکترای رشته “موسیقی شناسی” دانشگاه هامبورگ آلمان در قالب پروژه پژوهشی “آرشیو صوتی موسیقی” (COMSAR) انستیتو موسیقی شناسی سیستماتیک دانشگاه هامبورگ امکان جذب دانشجوی دکترای (PhD) مشترک بین ایران و آلمان، با همکاری دکتر پویان آزاده (عضو هیات علمی دانشکده موسیقی دانشگاه هنر) فراهم گردیده است. لذا از دانشجویان کارشناسی ارشد موسیقی علاقه مند به ادامه تحصیل دعوت می گردد تا با ارسال رزومه خود، آمادگی خود را برای این بورسیه اعلام نمایند.
بچه‌ها بیایید به موسیقی فکر کنیم… (II)

بچه‌ها بیایید به موسیقی فکر کنیم… (II)

عمو جان به دنبال عنصری می‌گردد که ثابت کند «هنر نزد ایرانیان است و بس» و به بیان خودش موسیقی ما از همه «سَرتر و روکم کُنی‌تر» است. اما گویا این برادرزاده‌ی عمو جان خیال باج دادن ندارد، می‌گوید: «اصلا موسیقی خوبیش اینه که توش روکم کنی و اینجور چیزا نداره». برخی ویژگی‌های موسیقی هم که دست‌آویز این نوع برتری‌جویی‌ها قرار می‌گیرد معرفی شده مانند: «پیچیده/ساده، قدیمی/جدیدتر» و تکلیف آن‌ها با این جمله که «موسیقی هیچ جا از جای دیگه بهتر نیست» روشن شده است(۲). خلاصه در همین شیار اول لوح فشرده، تصویری انسانی، انسان‌مدار و فرهنگی و تا حدودی هم آرمان‌گرایانه از هنر و موسیقی به شنونده ارائه می‌شود. باید امیدوار بود بچه‌هایی که این لوح را برای شنیدن انتخاب می‌کنند (یا برای‌شان انتخاب می‌شود) بتوانند با این مفاهیم ارتباط برقرار و آن‌ها را درونی کنند.
تحلیلی بر کتاب‌شناسی‌های موسیقی در ایران (VI)

تحلیلی بر کتاب‌شناسی‌های موسیقی در ایران (VI)

روش‌های حفظ و نگهداری و استفادۀ صحیح از وسایل صوتی» [۳] «مجموعه حاضر گزارشی است درباره شیوه‌ها و تمهیدات و ضبط و پخش صدا که در آن سیر تکاملی ضبط موسیقی در ایران به تدریج از زمان ساخت فوندگراف آغاز می‌شود، سپس با اولین ضبط آثار تاریخ موسیقی ایران، سیر تحول صفحه گرامافون و صداگذاری فیلم ناطق ادامه می‌یابد. مباحث دیگر کتاب درباره ضبط موسیقی، مربوط به اختراع رادیو و تلویزیون، صفحه ریز شیار، ضبط استریو، نوار کاست و سرانجام آخرین ابتکار در کار ضبط صدا و ساخته شدن دیسک فشرده (CD) است. در این اثر همچنین شرح حال بعضی از چهره‌های برجسته موسیقی ایران و نحوه حفظ نگهداری از وسایل صوتی به تفصیل بیان شده است.» از مقایسه‌ی این دو نوشته کاملا مشخص است که [۳] بیانی عمومی‌تر، نزدیک‌تر به روایت و کم دقت (به واژه‌ی فوندگراف که به جای فونوگراف آمده توجه کنید) دارد و [۵] بیشتر برای استفاده‌ی اهل پژوهش فراهم شده است.
پیانو، نحوه انتخاب – قسمت هفتم

پیانو، نحوه انتخاب – قسمت هفتم

در نوشته های گذشته به عوامل دخیل در انتخاب پیانو مانند میزان علاقه به نوازندگی و بودجه، شاخص های ظاهری و صوتی، همچنین موارد فنی مانند سیستم نگه دارنده سیمها، پدالها، بدنه و … پرداختیم. در این نوشته سعی می کنیم بطور خلاصه بررسی سیستم انتقال نیرو از کلاویه به سیم (Action) را آغاز کنیم. فراموش نکنید که اکشن یک پیانو جزو مهمترین قسمتهای ساز است که هنگام خرید باید به آن توجه شود.
میلانی: سالهاست رهبر دائم نداریم

میلانی: سالهاست رهبر دائم نداریم

دانشجویان دانشگاه هایی علمی کاربردی از بابک میلانی به عنوان یکی از بهترین و جدی ترین استادان یاد میکنند؛ تحولاتی که میلانی با نوع نگاه خود در سیستم آموزشی دانشگاه های علمی کاربردی بوجود آورده، روش دید و تحلیل دانشجویان را مورد تغییراتی خاص قرار داده است. میلانی خواننده سابق گروه کر فرهنگسرای بهمن بوده و امروز در مقام رهبر این گروه کر است و به سنت دیگر کر های فرهنگسراهای تهران، در جشنواره موسیقی فجر شرکت دارد.
دو نمود از یک تفکر (II)

دو نمود از یک تفکر (II)

ژان دورینگ، موسیقی شناس فرانسوی در تعریف ردیف چنین می نویسد: “ردیف، الگو یا ترتیب پیوستگی گوشه هاست” و پروفسور هرمز فرهت در کتاب ارزنده ی خود با نام “شناخت موسیقی دستگاهی ” آن را چنین توصیف می کند: “گوشه ها که هیات موسیقی ایران را شکل می دهند، مشترکا ردیف خوانده می شوند. مطمئنا این گوشه ها قطعاتی به دقت معین شده نیستند، بلکه مدل های ملودیکی هستند که ملودی بر روی آنها ساخته می شوند.” گوشه بنیادی ترین عنصر موسیقی ایرانی ست که در مورد تعریف و مفهوم دقیق آن اختلاف نظر وجود دارد. دکتر صفوت گوشه را: “ملودی های کم و بیش کوتاه می داند که تعداد آنها متفاوت است… و طبق نظم خاصی به نام ردیف از پی هم می آیند”.
نی و حسن ناهید از زبان ناصح پور

نی و حسن ناهید از زبان ناصح پور

در تاریخ ۳۰/۰۴/۱۳۸۴ پنجشنبه ساعت شش بعدازظهر، به همت وزارت ارشاد استان مازندران و خانه موسیقی نکوداشتی برای استاد حسن ناهید نوازنده چیره دست نی در دانشگاه مازندران واقع در بابلسر برگزار شد.در این جلسه صمیمی نصرالله ناصح پور رئیس هیات مدیره خانه موسیقی و هادی منتظری نوازنده کمانچه و عضو هیات مدیره کانون مدرسان خانه موسیقی، فاضل جمشیدی معاون اجرایی مدیر عامل خانه موسیقی، جمشید قلی نژاد پژوهشگر موسیقی بومی مازندران، گروه نوا به سرپرستی مجید آقاجانی و علاقمندان موسیقی ایرانی حضور داشتند.
استنلی کلارک

استنلی کلارک

استنلی کلارک نوازنده گیتار بیس، جدا از شهرتش در نوازندگی، به عنوان یک آهنگساز موفق و خلاق در زمینه موسیقی فیلم و تلویزیون نیز شناخته میشود. کلارک در ۳۰ ژوئن سال ۱۹۵۱ در پنسلوانیا آمریکا بدنیا آمد. در زمینه آشنایی اش با گیتار بیس، آنرا یک نوع اتفاق قلمداد میکند؛ زمانیکه در سر کلاس موسیقی دیر حاضر میشود و بالاجبار تنها سازی که باقیمانده بود یعنی آکوستیک بیس را انتخاب میکند!
معرفی برگزیدگان مرحلۀ دوم جایزه بین المللی پیانوی باربد

معرفی برگزیدگان مرحلۀ دوم جایزه بین المللی پیانوی باربد

به گزارش روابط عمومی نخستین دوره جایزه بین المللی پیانوی باربد، شورای بازبینی آثار، متشکل از کریستوف بوکودجیان، کارین ظریفیان و لیلا رمضان، ۲۰ نفر را در دو گروه سنی الف و ب، به همراه ۳ نفر ذخیره، به عنوان برگزیدگان مرحلۀ دوم این جایزه معرفی کردند. پیش از این قرار بر معرفی ۱۵ نفر بود، اما شورای بازبینی با توجه به تعداد زیاد داوطلبان (۱۰۷ نفر) و نزدیک بودن رقابت، ۲۰ نفر را به عنوان برگزیدگان این مرحله معرفی کرد.
دو مضراب چپ (قسمت پایانی)

دو مضراب چپ (قسمت پایانی)

در بخش های قبلی و در قیاس ویژگی های ساختاری چند قطعه اشاره هایی به آثار پرویز مشکاتیان شد. اما در این بخش به مثال های بیشتری خواهیم پرداخت، تا ببینیم این تکنیک مضرابی در آثار پرویز مشکاتیان به چه صورت هایی قابل اجراست.