شیوه ای نوین در نوازندگی گیتار کلاسیک (IV)

محدودیت ها و مزایای هر دو تکنیک:
در مورد محدودیت ها می توان به تفاوت میان لب ها و بینی افراد با توجه به آناتومی های مختلف اشاره نمود که قطعاً نیاز به کسب اطلاعات بیشتر برای بررسی این موارد در آینده خواهد بود تا بتوان در مقاله ای جداگانه، تجربیات نوازندگانی که از این روش ها استفاده نموده اند را با توجه به تفاوت در فیزیک بدنی آنها مورد بررسی قرار داد.

محدودیت بعدی مربوط به عدم استفاده ی تکنیک ” Lip” بعد از پوزیسیون دوازدهم (XII) می باشد؛ زیرا صفحه ی انگشت گذاری بر روی صفحه ی گیتار قرار گرفته و به لب امکان گرفتن نت را نمی دهد. این محدودیت را موقع تنظیم «Passacaglia and Fugue in C minor, BWV 582» اثر «یوهان سباستین باخ» بر روی گیتار با توجه به حفظ تنالیته ی اصلی یافتم.

نیاز به اجرای نتی با لب بر روی سیم ۶، پوزیسیون چهاردهم (XIV) گیتار پیدا کردم. تنها راه ابداعی من، استفاده از چانه با این علامت گرافیکی () برای آن نت بود. هر چند این خود می تواند روشی جدا از “Lip” باشد ولی من آنرا به عنوان زیرشاخه ی این تکنیک حساب می کنم. (در این روش نت مورد نظر را با گوشه ی سمت چپ چانه نگه می دارید و با ضربه ی انگشتان دست راست آنرا به صدا در می آورید.) (تصویر سوم)

(تصویر سوم)

البته به نظر من استفاده از این روش محدود به پوزیسیون های دوازدهم (XII) به بعد است، چرا که تکنیک ” Lip” کاربردی و ساده تر می باشد.

محدودیت دیگر زمانی است که ما نیاز به وضعیتی، عکس آنچه گفته شد پیدا کنیم. یعنی اجرای آکوردی بر روی پوزیسیون دوم (II) و نتی بر روی پوزیسیون چهاردهم (XIV) سیم ۱ بطور همزمان. در چنین وضعیتی هیچ کدام از این روش ها به کار نمی آیند مگر آنکه بتوانیم صدای مشابه هارمونیک آن نت را بر روی سیمی دیگر اجرا کنیم. حال اگر این امکان هم نباشد می توان به مثابه گیتار الکتریک با انگشت i (دست راست) نت مورد نظر را بر روی سیم اول گرفته و با انگشت a یا x آنرا اجرا نماییم (تصویر چهارم).

(تصویر چهارم)

با توجه به تمامی موارد مطرح شده اگر نوازنده، آهنگساز و یا تنظیم کننده ای بخواهد از نتی که قبلاً امکان اجرای آن نبوده استفاده کند و با توجه به شناخت متداول از مبحث هارمونی در گیتار مجبور به حذف و جایگزینی نتی شود (کتاب هارمونی گیتار) شاید این روش ها و موارد گفته شده راهکاری تازه برای وی باشند. چه استفاده از آنها برای به صدا در آوردن یک نت و چه ایجاد خط ملودی جدا از انگشتان دست چپ.

در آخر ویدئویی از تنظیم قطعه ی Audio File “Playing Love” که در متن به آن اشاره شد، آورده شده و مولف سعی داشته است با وفادار ماندن به تنالیته ی اصلی قطعه، کاربرد این تکنیک های “Nose” و “Lip” را در آن به نمایش بگذارد.

لینک این ویدئو در یوتیوب

تقدیر و تشکر
در اینجا لازم است تشکر خود را از همه ی دوستان و اساتیدی که مرا از لطف خود بهره مند ساختند، ابلاغ نمایم. تشکر و قدردانی از برادر بزرگوارم جناب دکتر فرزاد مهدوی، بابت راهنمایی های ارزشمندشان در تمام مراحل آماده سازی این مقاله.

تشکر و قدردانی از استاد بزرگوارم جناب دکتر لوریس هویان، برای راهنمایی و لطف ایشان در بررسی قطعات و همچنین جناب آقای سجاد پورقناد (مدیریت محترم سایت گفتگوی هارمونیک).

این مطلب به زبان انگلیسی در گفتگوی هارمونیک انگلیسی موجود است.

فهرست منابع
۱- بسمن، لانس. ۱۳۸۵٫ کتاب هارمونی گیتار (چاپ دوم). مترجم: دانشمند، فرزاد. نشر دنیای نو. تهران.
۲- فرامرز، بهزاد. ۱۳۸۹٫ کتاب پرسش و پاسخ پیرامون گیتارکلاسیک شارون ایسبین. نشر فرهنگ ایلیا. رشت. صفحات ۶۴و۶۳٫

۳- Dyens, Roland. 1994. Libra Sonatine. Henry Lemoine. Paris.
۴- Villa-Lobos, Heitor. 1992. Dyens, Roland(Adaptation pour Guitar Solo). Aria de La Bachianas Brasileiras No.5. Henry Lemoine. Paris.
۵- Ramirez, Ariel. © ۲۰۰۶٫ Dyens, Roland (Arranged for guitar solo). Alfonsina y el mar (1921). Les Productions d’OZ (DZ.DZ-980). Québec.
۶- Mussorgsky, Modest Petrovich. 1981. Yamashita, Kazuhito (Arranged for Guitar). Pictures at an Exhibition, (1874). Gendai Guitar Magazine. Tokyo.
۷- Dvorak, Antonin. 1986. Yamashita, Kazuhito (Arranged for Guitar). From the New world (Symphony No.9 in E-Minor Op.95,). Gendai Guitar Magazine. Tokyo.
۸- Moussorgsky, Modest. © ۱۹۵۰٫ Bauer, Harlod (Transcribed for the piano). Pictures at an Exhibition. G. Schirmer. New York.
۹- thewholeguitarist.com [May 28, 2015]
۱۰- guitarandluteissues.com [May 28, 2015]
۱۱- Lee, Chen-Tien. 1993. Mussorgsky’s Pictures at an Exhibition: An analytical and performance study (D.M.A. Document). The Ohio State University.
۱۲- en.wikipedia.org [May 28, 2015]
۱۳- http://www.pianostreet.com/rachmaninoff-sheet-music/morceaux-de-fantaisie/prelude-op-3-2-c-sharp-minor.htm [May 28, 2015]
۱۴-imslp.org [May 28, 2015]
۱۵- Morricone, Ennio. 1999. Playing Love (The Legend of 1900, original motion picture soundtrack). Sony Classical.
۱۶-sheetmusicdownload.in [May 28, 2015]
۱۷- morricone.cn [May 28, 2015]
۱۸- lipaugmentation.com [May 28, 2015]
۱۹- en.wikipedia.org [May 28, 2015]
۲۰- spine-health.com [May 28, 2015]

8 دیدگاه

 • مریم خلیلی
  ارسال شده در تیر ۳۰, ۱۳۹۴ در ۳:۴۴ ب.ظ

  واقعا هیجان زده شدم و بی اندازه خرسند
  شما و افرادی همانند شما باعث افتخارین
  منتظر ایده های جدید شما هستیم

 • فاطمه قاسمی
  ارسال شده در تیر ۳۰, ۱۳۹۴ در ۴:۵۰ ب.ظ

  فوق العاده و بسیار شگفت آور

 • مهرداد مهدوی
  ارسال شده در تیر ۳۰, ۱۳۹۴ در ۵:۴۷ ب.ظ

  تشکر از لطف شما و همه ی دوستانی که این مقاله را مطالعه کردند.

 • محمد
  ارسال شده در تیر ۳۱, ۱۳۹۴ در ۴:۴۱ ب.ظ

  عالی

  واقعا لذت بردم اجرای بسیار سخت ولی بسیار زیبا
  امیدوارم شاهد جهانی شدن این ایده بشیم
  باعث افتخار گیتارکلاسیک ایران خواهد بود

  تشکر از سایت هارمونی تالک

 • رضا
  ارسال شده در مرداد ۲, ۱۳۹۴ در ۹:۲۶ ق.ظ

  بى نهایت بى نهایت سپاسگزارم
  واقعا مشتاق شدم این تکنیک رو یاد بگیرم
  با این تکنیک گیتار از بند اسارت یکنواختى ازاد میشه
  واقعا در این زمان گیتار به همچین ایده هایى احتیاج داره

 • علی
  ارسال شده در مرداد ۴, ۱۳۹۴ در ۴:۰۹ ق.ظ

  مشتاق دیدن اجراهای بیشتری از شما هستم

 • امیر محمد کاظمی
  ارسال شده در مرداد ۶, ۱۳۹۴ در ۱۰:۳۶ ق.ظ

  مهرداد عزیزم
  چنین برتری در نوازندگی تو ستودنی و قابل ستایش است.
  سال ها شاهد زحماتت بودم.
  اطمینان دارم که نامت جاودانه خواهد شد.
  با آرزوی موفقیت های بیشتر.

 • سارا
  ارسال شده در مرداد ۷, ۱۳۹۴ در ۱۱:۰۳ ب.ظ

  بهتون تبریک میگم استاد مهدوی واقعا عالی بود،خیلی دوست دارم این تکنیک رو در آینده یاد بگیرم،موفق و پیروز باشید.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

تحقیقی درباره باربد؛ موسیقیدان دوره ساسانی (I)

باربد، موسیقیدان و هنرمند بزرگ ایرانی، مربوط به دوره طلایی ساسانی. کسی که پایه های موسیقی ایرانی و شعر عروضی عرب را بنیان نهاد. شخصیتی جادویی که برای هر روز ماه و سال، جنگ ها، پادشاهان و غیرت و عظمت ایرانی آهنگ و شعر ساخت و سروده های زرتشت را در قلب ایرانیان حک کرد. نوازنده چیره دست بربط و شاه رامشگران ایران. در این مقاله هر چند کوتاه، به دوران زندگی پر افتخار این مرد بزرگ می پردازیم. سفر او از شهری کوچک در خراسان تا تیسفون پایتخت امپراطوری ساسانی و شروع دوران رشد و شوفایی او و هنر ایران. سپس اولین شکست خسرو پرویز از اعراب و شروع دوران افول فرهنگ و عظمت و هنر ایران. در هر مجالی که فرصت داد اشعاری که بزرگان در باب وی سرودند را آوردیم و در سروده های فردوسی که به مدح و ستایش باربد پرداخته به جستجو و بررسی پرداختیم. با وجود بیش از پانصد کتاب در زمینه باربد یا مرتبط با ایشان سعی بر آن نمودیم که با استفاده از منابع دقیقتر و جامع، اصل و چکیده زندگی این اسطوره ایرانی را به تصویر و نگارش بکشیم. باشد که مورد توجه علاقمندان به فرهنگ و هنر ایرانی مخصوصا موسیقی ایرانی قرار گیرد.

مروری بر آلبوم «تصنیف‌های عارف قزوینی»

اجرایِ مقبولِ همه‌ی تصنیف‌های عارف در یک مجموعه، درباره‌ی شخصیت او و تصنیف‌سازی‌اش و در مورد تصنیفِ قاجاری به طور عام، فرصتِ تأملی دیگر می‌دهد. ازاین رو هر چند تصریح شده که هدف، گردآوریِ نمونه‌ای آرشیوی یا آموزشی نبوده اما می‌توان چنین کارکردی نیز برای این مجموعه قائل شد وگرنه با تمام تلاشی که در شنیدنی‌شدنِ اجرای همه‌ی بندهای تصانیف شده، هنوز شنیدن سیزده دقیقه تکرارِ تضرعِ عارف برای ماندنِ مورگان شوستر در ایران، در مقامِ یک اثر موسیقی چندان توجیهی ندارد*.

از روزهای گذشته…

ایدئولوژی موسیقی پست مدرن و سیاست‌های چپ (VI)

ایدئولوژی موسیقی پست مدرن و سیاست‌های چپ (VI)

به نظر میرسد پاد زهر موزاک چیزی شبیه پانک باشد. به عنوان آغازی برای بحث درباره پانک و توسعه ملاخطات بالا در باره رابطه موسیقی و کالایی شدن، می خواهم ابتدا به یکی از آثار نقاشی بزرگ جکسون پولاک یعنی «ریتم پاییزی» (Autumn Rhythm) رجوع کنم، که یک نقاشی – شبیه کارهای معمول پولاک– است، و بخصوص مورد تحسین موسیقیدانهای جاز آزاد می‌باشد.
درباره کتاب «گلهای جاویدان» (II)

درباره کتاب «گلهای جاویدان» (II)

هدف نهایی انتقال فکر متعالی اندیشمندان ایرانی از یک سو و تلطیف روان شنونده از سوی دیگر بود. برنامۀ گلها پدیده‌ای در تاریخ فرهنگ، هنر و ادبیات ایران به‌شمار می‌رود که به موسیقی‌دانان، شاعران و هنرمندان اعتبار و ارزشی والا بخشید. تا قبل از تأسیس برنامۀ وزین گلها، استادان برجستۀ موسیقی را هم‌شأن مطربان می‌دانستند و کسی‌ به ارزش و جایگاه هنری آنان واقف نبود.
درگذشت اتا جیمز

درگذشت اتا جیمز

اتا جیمز، بانوی افسانه ای بلوز و سول جز، صبح جمعه، ۲۰ ژانویه در بیمارستان پارکویو کامیونیتی در لس آنجلس، در هفتاد و سه سالگی در اثر سرطان خون درگذشت. او چند ماه گذشته را رد مرحله پایانی سرطان خون و دمانس به سر می برده است و پنجشنبه شب به بیمارستان مراجعه می کند اما صبح جمعه فوت می کند. پزشک اتا روز جمعه از درگذشت او اظهار تأسف کرد و گفت: »ما همگی بسیار نارحت هستیم. با توجه به شناختی که از او و گذشته اش داشتم، مایه افتخار بود که مراقبت از او را به عهده داشتم.» همسر و فرزندان اتا در لحظه های پایانی زندگیش در کنار او بودند.
فراخوان پنجمین جشنواره وبلاگ ها و سایت های موسیقی

فراخوان پنجمین جشنواره وبلاگ ها و سایت های موسیقی

پنجمین جشنواره وبلاگ ها و سایت های موسیقی ایران روز پنجشنبه بیست و سوم اردیبهشت ماه سال جاری در فرهنگسرای ارسباران برگزار می شود. علاقه مندان به شرکت در این جشنواره که با حمایت موسسه فرهنگی و هنری راداندیش نو و فرهنگسرای ارسباران برگزار می گردد، می توانند آثار خود را تا ۱۷ اردیبهشت ماه به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.
حضور موسیقی سمفونیک در انقلاب ۱۹۷۹ (قسمت دوم)

حضور موسیقی سمفونیک در انقلاب ۱۹۷۹ (قسمت دوم)

غالب انقلابیون بدین نکته باور داشتند که هنر، خود غایت نیست، وسیله ای است برای تبلیغ و تهییج. گاه «برای حفظ جبهه خودی ها از گزند طعنه های بدخواهانی که جوانان انقلابی را فاقد هر گونه هنری می دانند.» با این همه، آثار انگشت شماری نیز در آن اتمسفر ضد ساختار گرا (anti-structuralism) پدیدار شدند که سوای پرسوناژ انقلابی، ارزش هنری و تکنیکی خود را نیز از کف ندادند.
گفتگو با هانس زیمر آهنگساز کال آف دیوتی (II)

گفتگو با هانس زیمر آهنگساز کال آف دیوتی (II)

این بازی شما را به مکان های عجیب و غریب فراوانی هدایت می کند. نکته بسیار جالب این بازی این است که نقطه های تاریک احساسی را در خود دارد. به عنوان مثال، من اصلا فکر نمی کنم که افراد در بازی الآن دست به کاری بزنند اما در کمال ناباوری می بینم که آنها این کار را می کنند. این بازی پر از لحظه هایی است که اتفاقاتی که می افتند فراتر از تصورات ما هستند. در نتیجه من فکر می کنم این بازی بیشتر یک سفر احساسیت تا جغرافیایی.
تفاوتهای صوتی استردیواری و گوارنری (V)

تفاوتهای صوتی استردیواری و گوارنری (V)

واریاسون بین این ۳۰ ویولون حدودا ۷ تا ۱۰ دسی بل است. این واریاسیون کاملا قابل شنیدن است هرچند که منحنی ها با چند استثنا شبیه یکدیگرند که نشان دهنده یکسانی تمبر (timbre) است.
نگاهی گذرا به کتاب‌های آموزش هارمونی <br>متنشر شده در سال‌های اخیر (۸۹-۸۳) قسمت پنجم

نگاهی گذرا به کتاب‌های آموزش هارمونی
متنشر شده در سال‌های اخیر (۸۹-۸۳) قسمت پنجم

نکته‌ی دیگری که در این چند کتاب به وضوح دیده می‌شود این است که به غیر از [۱] و [۹] که کاملا بر اساس یک نظم تاریخی مشخص و هویدا مباحث هارمونی را چیده‌اند و خواننده را علاوه بر آشنایی با فنون و دستورات با روند تحول و تکامل آن‌ها آشنا می‌سازد، دیگر کتاب‌ها کم و بیش پیچیده‌تر شدن آکوردها و حل‌ها را مبنای چیدمان مباحث قرار داده‌اند. طبیعی است که در این بین گاهی روند پیچیده‌تر شدن با روند تحول تاریخی هم جهت است و گاه خیر. همچنین به غیر از [۱] و [۹] در کمتر کتابی اشاره‌ای واضح به نحوه‌ی استفاده‌ی یک دستور یا روش در دوره‌ یا آثار یک آهنگساز خاص شده.
عشق‌بازی می‌کنم با ˝نام˝ او (II)

عشق‌بازی می‌کنم با ˝نام˝ او (II)

آیا عنوان “مثنوی در موسیقی دستگاهی” به معنای معرفی و سپس بسط این گوشه در موسیقی دستگاهی نیست؟ و اگر پاسخ سوال پیشین مثبت است، این اتفاق چگونه رخ داده؟
شکافتن یک بافته (II)

شکافتن یک بافته (II)

در این‌جا هیچ برهم نهیِ آشکاری به‌جز کرسی شروع جمله، میان صدای نی و بقیه‌ی گروه نیست بلکه حرکت وارونه‌ی جمله‌ها هر بار به یک فاصله‌ (چهارم، پنجم یا سوم) در پایان منجر می‌شود تا از دو سوی مختلف هر دو آهنگ به یک کرسی جدید مشترک برسند.