گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk

انیا، صدایی از سرزمین ایرلند

نام اینا مساویست با ترانه هایی از سرزمنین ایرلند جایی که موسیقی مخصوص به خود را دارد و دنیایی از رمز و راز. بسان دیگر خواننده مشهور، لورنا مک کنیت وی نیز تواسته است جایگاه مقبولی را در نزد شنوندگان بدست آورد. انیا با نام اصلی Eithne Patricia Ní Bhraonáin در ۱۷ ماه می سال ۱۹۶۱ در ایرلند بدنیا آمد و در دنیای موسیقی با نام Enya Brenna شناخته شده است.

نام اینا مساویست با ترانه هایی از سرزمنین ایرلند جایی که موسیقی مخصوص به خود را دارد و دنیایی از رمز و راز. بسان دیگر خواننده مشهور، لورنا مک کنیت وی نیز تواسته است جایگاه مقبولی را در نزد شنوندگان بدست آورد. انیا با نام اصلی Eithne Patricia Ní Bhraonáin در ۱۷ ماه می سال ۱۹۶۱ در ایرلند بدنیا آمد و در دنیای موسیقی با نام Enya Brenna شناخته شده است.

audio file بشنوید صدای انیا را

خواننده و ترانه سرایی خوش ذوق که جدا از فروش بالای آلبوم های وی در سراسر دنیا، در میان هنرمندان ایرلندی نفر اول در زمینه موسیقی تجاری شناخته شده است.( فروش آلبومهای وی بالاترین رتبه را در میان سایر آثار هنرمندان ایرلندی بدست آورده است!) کارهایی که توانسته برای وی ۴ جایزه و نامزدی آکادمی موسیقی (جایزه گرمی) را بدست بیاورد.

یکی دیگر از مواردی که وی را در میان سایر خوانندگان برجسته نموده است و شهرتی از این طریق کسب کرده است، خواندن ترانه های مختلف با ۱۰ زبان مختلف میباشد که این کار در نوع خودش بسیار بی نظیر بوده است.

همچنین نباید نقش وی را در بیان و گسترش فرهنگ و موسیقی ایرلندی در دنیا نادیده گرفت چراکه سهم عمده ای از این کار به وی تعلق دارد.

انیا در خانواده ای پرجمعیت و هنرمند بدنیا آمد ( دارای ۴ برادر و ۴ خواهر) که والدینش در زمینه موسیقی و تئاتر فعالیتهای متعددی داشتند و پدر بزرگ وی نیز نوازنده پیانو بود.

در دوران تحصیلات موسیقی کلاسیک و پیانو را فرا گرفت و در سال ۱۹۸۰ در یک گروه محلی به مراه چند تن از برادر و خواهرهایش شروع به فعالیت نمود. با این گروه حتی دو آلبوم نیز منتشر نمود و جدا از خواندن پیانو نیز مینواخت که پس از مدت دوسال همکاری، از گروه جدا شد و به صورت مستقل شروع به فعالیت نمود و که آثاری را نیز منتشر نمود، هرچند موفقیت چندانی به دست نیاورد اما مهمترین اتفاق در آن زمان آهنگسازی برای فیلم The Frog Prince بود که توانست اندکی وی را در جامعه موسیقی مطرح سازد. او همچنین در سال ۱۹۸۶ با قراردادی با تلویزیون بی بی سی موسیقی سریال مستند در زمینه اقوام ایرلندی (سلتیک) را ساخته که بعنوان آلبومی مستقل به بازار عرضه شد.

اما شروع موفقیت انیا را میتوان سال ۱۹۸۷ دانست وی با Watermark دانست که بیش از هشت میلیون از آن بفروش رفت و توانست رتبه ۵ در انگلیس و رتبه ۲۵ را در آمریکا و یکی از پرفروشترین آلبومها به خود اختصاص دهد.

دیگر از وی چهره ای محبوب در سطح جهان ساخته شده بود. در سال ۱۹۹۱ انیا توانس جایزه گرمی را بخاطر آلبوم Shepherd Moons از آن خود نماید که این آلبوم نیز بیش از ده میلیون نسخه بفروش رسید و همچنین آلبوم The Memory of Treesدر سال ۱۹۹۵ توانست جایزه گرمی را در بخش برترین آلبوم New Age از آن خود کند.

اما از نظر زندگی شخصی وی که از مرموزترین خوانندگان دنیا میباشد و شاید تلاش برای آشنایی بیشتر با وی امری غیر ممکن باشد! جالب است بدانید در سال بیش از ۲۵۰ هزار دلار تنها صرف محافظت از کاخ شخصی اش در دوبلین مینماید! او در سال ۲۰۰۵ دو منطقه محافظت شده را به خانه اش، آن هم با پیشرفته ترین تجهیزات امنیتی و برای انجام مراسم و جشن های خصوصی اش مجهز نمود و اضافه کرد!

audio fileبشنوید “می بی” را با صدای انیا

وی در سال ۲۰۰۶ با ثروتی معادل ۱۳۶میلیون دلار در بین ۲۵۰ نفر ثروتمند در ایرلند توانست، رتبه ۹۵ را بدست آورد و همچنین او ثروتمند ترین زن در کشورش میباشد.

از علاقمندی های وی میتوان به اجرا در گروه کر مادرش و در هر کریسمس نام برد و به حیوانات خانگی بالاخص گربه علاقه خاصی دارد! محبوبترین آهنگساز کلاسیک نزد وی سرگئی راخمانینف میباشد.

اما در زمینه سبک کاری وی باید عنوان نمود که ترانه های وی تحت تاثیر موسیقی کلاسیک و ایرلند میباشد و یکی از دلایل موفقیتش داشتن گروهی منسجم و قوی میباشد. انیا به شخصه در مقام آهنگساز، خواننده و نوازنده تمامی سازهای ضربی را در آلبومهایش به عهده داشته است مگر اینکه در قطعه ای خاص احتیاج به نوازنده ساز مورد نظر وجود داشته باشد.

Nicky Ryan بعنوان تهیه کننده آلبومها و Roma Ryan شخصی است که ترانه های وی را در زبان های مختلف مینویسد. و اکثر صداهایی که در قطعات وی میشنوید ساخته شده توسط سینتی سایزر (بالاخص Roland D-50) میباشد مگر برخی قطعات که در آن سازهای آکوستیک نیز استفاده شده است.

اما آوازهای مختلفی که همانند یک گروه کر در قطعاتش شنیده میشود نیز همگی توسط وی بوجود آمده است! او در برخی اوقات از بیش از ۸ لایه از صدای خود استفاده مینماید و همچنین وسواس خاصی در تنظیم آنها دارد که در یک مصاحبه عنوان نمود که برای یکی از قطعاتش بیش از صدها بار تغییراتی را اعمال نموده است. اما در رده بندی جایگاه صدا میتوان وی را خواننده متزو سوپرانو نامید.

از دیگر خلاقیت های انیا میتوان به آخرین آلبوم وی اشاره نمود، جائیکه وی به زبان ژاپنی و Loxian که زبان اختراعی روما رایان میباشد به هنرنمایی پرداخته است!

نیز از دیگر فعالیتهای وی میتوان به شرکت در ساخت موسیقی فیلم و اجرای دو ترانه در قسمت اول فیلم ارباب حلقه های به کارگدانی پیترجکسون اشاره نمود.

en.wikipedia.org

گفتگوی هارمونیک

مجله آنلاین «گفتگوی هارمونیک» در سال ۱۳۸۲، به عنوان اولین وبلاگ تخصصی و مستقل موسیقی آغاز به کار کرد. وب سایت «گفتگوی هارمونیک»، امروز قدیمی ترین مجله آنلاین موسیقی فارسی محسوب می شود که به صورت روزانه به روزرسانی می شود.

دیدگاه ها ۱۹

بیشتر بحث شده است