- گفتگوی هارمونیک Harmony Talk - http://www.harmonytalk.com -

پت متنی و گیتار ابداعیش

پت متنی (Patrick Bruce Metheny) را باید یکی از موفق ترین نوازندگان دنیای نوازندگی گیتار دانست. شخصی که با اجراهای خود توانست در دهه ۷۰ الی ۸۰ اعتبار خاصی را در دنیای موسیقی کسب نماید همچنین وی یک از رکورد داران کسب جایزه گرمی میباشد. عمده فعالیت وی شامل اجرا همراه با گروهش Pat Metheny Group و بصورت دونوازی و یا همکاری با دیگر گروهها و نوازندگان میشود.

اما سبک کاری وی را باید contemporary jazz, post-Bop, jazz-rock fusion و folk-jazz نامید.

پاتریک بروس متنی معروف به پت متنی ۱۲ آگوست سال ۱۹۵۴ در ایالت میسیونری آمریکا بدنیا آمد.

در زمینه گرایشش به موسیقی جز باید عنوان داشت که در دوران تحصیل در دانشگاه و در اوایل سال ۱۹۷۵ وی بصورت جدی به سمت موسیقی جز آمد، همان زمانیکه با گروه گری برتون در ضبط آلبوم همکاری نمود.

اما دیگر فعالیت وی در زمینه ضبط در سال ۱۹۷۷ رخ داد، زمانی که او برای اولین بار با Lyle Mays پیانیست آشنا شد که این همکاری تا سالها ادامه داشت و این دو هم نوازی های متعددی را در طی سالها با همدیگر انجام دادند.

ثمره این همکاری ها تشکیل گروه پت متنی بود که قطعات بسیاری توسط Mays ساخته شد و این برنامه در آلبومی با عنوان Pat Metheny Groupتوسط شرکت ECM منتشر شد.

audio file بشنوید اجرایی از پت متنی را

اما مهمترین فعالیت متنی، ضبط و اجرا به همراه گروهش، همکاری با برخی از برترین نوازندگان معاصر دنیای جز چون:
Jim Hall, Dave Holland, Roy Haynes, Gary Burton, Chick Corea, Pedro Aznar, Jaco Pastorius, Charlie Haden, John Scofield, Jack DeJohnette, Herbie Hancock, Bill Stewart, Ornette Coleman, Brad Mehldau, Joni Mitchell و ده ها نوازنده دیگر بوده است و در طی سی سال فعالیت خود کنسرتهای متعددی را در سرتاسر جهان برگذار کرده است که میتوان بصورت میانگین تعداد این کنسرتها را در سال مابین ۱۲۰ الی ۲۴۰ اجرا تخمین زد که متوجه میشویم وی یکی از فعالترین نوازندگان در عرصه جهان میباشد و وی بعنوان اسطوره و الگوی بسیاری از گیتاریست های سبک جز و حتی دیگر نوازندگان ساز ها و سبکهای مختلف قرار گرفته است.


اما خود او در زندگیش از وس مونتگومری، بعنوان کسی که بیشترین تاثیر را در وی داشته یاد مینماید و در زمینه موسیقی نیز موزیک آمریکای جنوبی و بالاخص برزیل تاثیر بسیاری بر ساخته های وی داشته است. اما در زمینه موسیقی پاپ وی یکی از از هواداران گروه بیتلز و خواننده ای با عنوان جیمز تایلور که حتی قطعه ای را با عنوان جیمز در کارنامه هنری وی میتوان دید.

شیوه وسبک نوازندگی وی نیز درخور توجه است و از جمله نوازندگانیست که همیشه بدنبال کشف جدیترین تکنیک ها و ابتکارات در نوازندگی و گیتار بوده است.

audio file بشنوید اجرایی از پت متنی را

وی برای بیان موسیقی و لهجه جز و همچنین علاقمندی به موسیقی راک، تغییراتی را در گیتارهای خود بوجود آورده است که در این قسمت سازهای مورد استفاده وی را معرفی مینماییم.

گیتار الکتریک ۱۲ سیمه با کوک متغییر
گیتار الکتریک شش سیمه
گیتار سینتی سایزر
گیتار پیکاسو ۴۲ سیمه

گیتار پیکاسو به سفارش وی توسط Linda Manzer سازنده کانادایی ساخته شد و در آلبوم Into the Dream از این گیتار در اجرای قطعات استفاده شده است و همچنین در برخی از اجراهای وی نیز میتوان این گیتار را در دستان پت متنی مشاهده نمود که جدا از رنگ صدایی متفاوت قابلیت های بسیاری را برای وی بوجود آورده است.

پت متنی و گروهش جمعاً ۱۷ جایزه گرمی را از آن خود کردند، که شامل هفت جایزه متوالی برای هفت آلبوم متوالی بوده‌است. رکورد متنی تا سال ۲۰۰۵ برای برنده شدن جایزه گرمی در رده‌های متفاوت نگه داشته شد:
۱٫ بهترین اجرای جاز فیوژن (۱۹۸۳, ۱۹۸۴, ۱۹۸۵, ۱۹۸۸, ۱۹۹۰)
۲٫ بهترین قطعه سازی (۱۹۹۱)
۳٫ بهترین اجرای زنده جاز/آلبوم (۱۹۹۳, ۱۹۹۴, ۱۹۹۶, ۱۹۹۹, ۲۰۰۳, ۲۰۰۵)
۴٫ بهترین اجرای ساز جاز، انفرادی یا گروهی (۱۹۹۸, ۲۰۰۰)
۵٫ بهترین اجرای ساز راک (۱۹۹۹)
۶٫ بهترین ساز جاز انفرادی (۲۰۰۱)
پت متنی در دوران نوازندگیش همراه به فکر کشف کوک ها و رنگ صدایی جدید بود که آثارش توانست در دنیای موسیقی جز انقلابی برپا کند و بسیاری از آلبومهایش جزو پرفروشترین آثار جز بشمار می روند و توانسته اند جوایز بسیاری را بخود اختصاص دهند.