چگونه استودیوى خانگى بسازیم

مطلبى که پیش رو دارید در مجله تخصصى «استرینگز» توسط جان یلا سکوئز درباره این استودیوهای خانگی چاپ شده است: بالاخره تصمیم گرفتید که تدریس خصوصى موسیقى را آغاز کنید. مبارک است. احتمالاً خیالتان از بابت مهارت هاى تدریس راحت است، اما کمتر در مورد نحوه درست کردن یک استودیو مطمئن هستید. براى تأسیس یک استودیوى راحت و کاربردى محلى را پیدا کنید که در آن بتوانید با همسایه ها نیز زندگى مسالمت آمیزى داشته باشید.

این روزها با فارغ التحصیل شدن تعداد زیادى از دانشجویان از دانشکده هاى موسیقى، افراد زیادى دیده مى شوند که در خانه خود یا دفترى در یک مجتمع مسکونى یا تجارى، آموزش موسیقى به دیگران را آغاز مى کنند. اما راه انداختن یک استودیوى خانگى برخلاف آن چه به نظر مى رسد، کار چندان ساده اى نیست و دردسرهاى فراوانى دارد. از سر و صداى یک آموزشگاه موسیقى گرفته تا رفت و آمد و شلوغ شدن مجموعه اى از استودیوى خانگى در آن قرار دارد.

موفقیت تجارى نیز اغلب مانند ارزش املاک به موقعیت محل آن بستگى دارد. خوشبختانه مردم براى بهره بردن از یک معلم خوب حاضر هستند مسیرهاى طولانى را هم طى کنند، پس حتماً لازم نسبت یک استودیو با اجاره بالا در مرکز شهر پیدا کنید. اما محل استودیو از هر نقطه شهر نباید بیشتر از ۵۰ دقیقه فاصله داشته باشد.

حق انتخاب هاى فراوانى دارید. خانه، فضایى در استودیوى موسیقى، اتاقکى در فروشگاه هاى لوازم موسیقى و مراکز توسعه هنرى. اگر قصد دارید برنامه تدریس محدودى داشته باشید، احتمالاً شریک شدن با افراد همکارتان راه حل مناسبى است. با این روش از ملاقات کردن و ارتباط داشتن با دیگر معلم هاى موسیقى و موسیقیدان ها بهره مى برید و با این تصمیم بدون به هم ریختن محیط خانه، فضایى حرفه اى تر از اتاق معمولى خانه، براى کار به وجود مى آورید.

چیدن و مجهز کردن استودیو
اگر لازم است با استودیوى ساده شروع کنید. بسیارى از معلم ها با استودیوهایى با امکانات کم به نتایج خیره کننده اى رسیده اند. آن ها فقط سه پایه نت و نور مناسب داشته اند. سه پایه هاى محکمى – مانند سه پایه هاى ارکستر – انتخاب کنید که بتواند به راحتى وزن کلاسور سنگین را تحمل کند. مثلاً سه پایه هاى تاشو با کیفیت خوب، مناسب است.

اگر ۲ عدد سه پایه تهیه کنید مى توانید همراه با هنرجویانتان تکالیفشان را اجرا کنید. براى جلوگیرى از آویزان ماندن پاى بچه ها یک چهارپایه حدود ۱۲ اینچ طول و به اندازه کافى پهن براى دو پا تهیه کنید و براى راحتى و سلامتى خود از صندلى خوب ادارى بدون دسته استفاده کنید.

براى تمام سازهایى که مى نوازید مانند سازهاى همراهى کننده فضاى مناسب در نظر بگیرید. اگر براى پیانو اتاق اکوستیک ندارید از دیگر سازهاى شستى دار استفاده کنید. امروزه سازهاى شستى دار با کیفیت صداى بالا در دسترس هستند. وسایل ضرورى در اختیار داشته باشید:
کوک کن الکترونیکى یا دیاپازون، ضبط صوت، میکروفون، کلاسورى که در آن برنامه هفتگى، پیشرفت و تکلیف هنرجویانتان را یادداشت کنید، یک جعبه نوار کاست، CDهاى مورد علاقه، متر و نوم، آینه بزرگ دستى (براى نشان دادن چیزهایى که به هنرجویان به راحتى نمى توانند بدون دیدن آن متوجه آن شوند) و لیست شماره تلفن هنرجویان.

نکته مهم اینکه تلفن را در محل استودیوى خود قرار ندهید! اگر در طول مدت کلاس کسى تماس گرفت، بگذار منشى تلفنى به آن جواب دهد. از زمان درس هنرجویان براى صحبت با تلفن استفاده نکنید، در آخر باید گفت که وجود یک ساعت دیوارى بزرگ، تابلو اعلانات و جعبه اشیا گم شده ضرورى است.

در زمان ما کامپیوتر نیز یک وسیله موسیقى است. با آن مى توان CD ضبط و پخش کرد و در درس هاى تئورى نیز کاربرد دارد. نرم افزارهاى متعددى هستند که به ما این امکان را مى دهند که سرعت بازنواخت طبیعى CDها را کم کنیم. بنابراین هنرجویانتان مى توانند همراه با آن با سرعت پایین تر از سرعت اصلى آن بنوازند. سیستم استریو و یا خود کامپیوتر را دقیقاً کنار دیوار قرار ندهید پشت آن فضاى مناسبى براى تعمیر و تعویض سیم کشى در نظر بگیرند.

اگر فضاى کافى در اختیار دارید کاناپه و صندلى راحتى در آن بگذارید و همچنین کتاب هاى موسیقى که فهم آن ساده است را در محل کار خود نگه دارید. استودیو را براى کودکان زیبا کنید. بعضى از آن ها ممکن است بخواهند دوستان خود را دعوت کنند و براى عده اى از آن ها لذت دیدن کلاس موسیقى مى تواند نقش مهمى در زندگى شان داشته باشد. پس کتاب هاى خنده دار، جعبه کوچک اسباب بازى براى سرگرم کردن خواهر و یا برادر کوچک هنرجویتان را فراموش نکنید.

تأثیر کار کردن در خانه
و حال چند نکته مهم در مورد ایجاد روابط اجتماعى براى کسانى که در خانه کار مى کنند. باید قبول کنید که کار شما تأثیر زیادى روى زندگى اعضاى خانواده و هم خانه اى هایتان مى گذارد و ممکن است آن ها را بسیار آزار دهد. تماس هاى تلفنى زیاد، صدا، با صداى کلاس درس صبح زود بیدار شدن، رفتن مکرر بچه ها به دستشویى و بدتر از همه این که آنها ممکن است موقع کار شما مجبور شوند خانه را ترک کنند. چند ماه اول ممکن است به خاطر این مسائل، مشکلات زیادى داشته باشید.

حال همسایه ها را در نظر بگیرید، احتمالاً اکثر آن ها از اهداف و آینده خوب شما حمایت مى کنند. ممکن است شما براى آن ها نمونه بارز آرزوهایشان باشید چرا که در خانه خودتان کار مى کنید و با جامعه از طریق یک حرفه راضى کننده ارتباط دارید. با این حال ممکن است با شخصى روبرو شوید که ناراضى باشد و شکایت کند. با این همسایه عصبانى، مزاحم و ناراضى اگر با درایت رفتار کنید قطعاً زودتر به نتیجه مى رسید.

احتمالاً مشکلات همسایه ها مسائلى مانند سر و صدا، کمبود محل پارک، رفت و آمد زیاد، احساس امنیت و نگرانى هاى اغلب بى اساس درباره اینکه این وضعیت تا کى ادامه دارد، است. این را همیشه ملکه ذهن خود داشته باشید که حل کردن احساس ناراحتى همسایه ها پیش از آن که شدت بیابد، بسیار آسان تر است، بنابراین از هر نظر با آنها صمیمى باشید و به دیدگاه هایشان حساسیت نشان دهید.

ساختن استودیو شخصى در این حرفه، یکى از رضایت بخش ترین اقدامات است. بنابراین ابتدا تحقیق کنید، با همسایه هایتان صحبت کنید، نیازهاى خود را در نظر بگیرد و با وسایل اولیه و فضایى ساده شروع کنید. به خاطر داشته باشید بخشى از تدریس موسیقى مربوط به هنر موسیقى است و بخش دیگر آن تجارت. اگر به هر دو بخش توجه کنید مى توانید کار خود را با موفقیت شروع کرده و راهى ثمر بخش و مفید را ادامه دهید.

روزنامه ایران

13 دیدگاه

 • ارسال شده در فروردین ۶, ۱۳۸۷ در ۷:۵۸ ب.ظ

  hazineye estuduye khanegi cheghadr ast?

 • ارسال شده در فروردین ۷, ۱۳۸۷ در ۳:۱۰ ب.ظ

  این نوع کار شما را که از مجله ها و روزنامه های معتبر
  مقالات برگزیده را ترجمه می کنید خیلی دوست دارم .

 • سعید
  ارسال شده در فروردین ۱۵, ۱۳۸۷ در ۱۱:۱۷ ب.ظ

  سلام دوست خیلی دوست دارم با سوابقتون آشنا بشم
  این منو خوشحال می کنه

 • ارسال شده در خرداد ۱۱, ۱۳۸۷ در ۳:۴۵ ب.ظ

  سلام.از زحمات شما در ارایه مطالب مذکور خیلی سپاسگزارم.

 • وحيد دين پرور
  ارسال شده در خرداد ۲۳, ۱۳۸۷ در ۱:۵۹ ق.ظ

  خیلی جالب بود.بسیار علاقه مندم که اطلاعات بیشتری داشته باشم لطفا در صورت امکان بنده را راهنمایی کنید. دین پرور

 • وحيد دين پرور
  ارسال شده در خرداد ۲۳, ۱۳۸۷ در ۳:۰۱ ق.ظ

  دوست عزیز این اطلاعات برای من بسیار حیاتی و جالب بود.از شما خواهش میکنم
  در مورد مسائل مربوط به تدریس از نظر مقالات یا کتابهای مورد نظر بنده را راهنمایی کنید. دین پرور هستم. معلم آواز
  و صدا سازی ۰۹۱۲۱۰۶۸۲۵۴محبت میکنید.

 • ارسال شده در مهر ۱۲, ۱۳۸۷ در ۷:۵۵ ب.ظ

  راستش من کار خوندن رو شروع کردم اونم توی خونه کارمم بد نیست اگر خواستید نمونشو بشنوید میتونید از . http://www.micrap98.persianblog.ir/ دانلود کنین ولی الان میخوام توی استدیو بخونم ولی نه اشنا دارم نه مایه تیلهی زیاد حالا تصمیم گرفتم خودم استدیو درست کنم میتونم ازتون راهنمایی بخوام … خیلی ممنون میشم اگر راهنماییم کنینFanuss$

 • ناشناس
  ارسال شده در مرداد ۲, ۱۳۸۸ در ۱۲:۵۰ ب.ظ

  دوست عزیز این مطالب در باره آموزشگاه بود نه استدیو

 • فاضل
  ارسال شده در مرداد ۱۰, ۱۳۸۸ در ۱۰:۱۴ ق.ظ

  باسلام وخسته نباشید خواستم بدونم برا استودیو صداخانگی چقدر هزینه داره

 • محمد
  ارسال شده در شهریور ۴, ۱۳۹۵ در ۳:۵۷ ب.ظ

  سلام من میکروفون روبه لپ تاپ وصل کردم و صدا بالا پایین میشه

 • محمد
  ارسال شده در شهریور ۴, ۱۳۹۵ در ۳:۵۷ ب.ظ

  یکی نیست جواب بده

 • .
  ارسال شده در شهریور ۴, ۱۳۹۵ در ۴:۳۸ ب.ظ

  احتمالا کارت صدات مشکل داره

 • شهاب
  ارسال شده در اسفند ۷, ۱۳۹۶ در ۷:۰۹ ب.ظ

  فکر میکنم بیشتر منظور تجهیز یک آموزشگاه کوچک بوده تا استودیوی خانگی

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

نگاهی به غلبه موسیقی پاپ بر موسیقی کلاسیک در کنسرت «ارکستر سازهای ملیِ» جدید

به یاد می آورم پس از اولین کنسرت ارکستر سمفونیک تهران با عنوان جدید «ارکستر سمفونیک ملی ایران»، غوغایی در جامعه موسیقی به پا شده بود و طرفداران طرح علی رهبری (که تعطیلی ارکستر ملی و ادغام آن با ارکستر سمفونیک تهران و تغییر نام این ارکستر بود) و فرهاد فخرالدینی (که خواستار تشکیل ارکستری مجزا از ارکستر سمفونیک تهران به مانند سالهای گذشته با عنوان ارکستر ملی بود) در مقابل هم صف کشی کرده بودند؛ در نهایت برنده این بحث رهبر سابق ارکستر ملی فرهاد فخرالدینی بود و به سرعت طی برگزاری جلسه ای، ارکستر ملی تقریبا با همان ترتیب سابق شکل گرفت البته با این تفاوت که قرار شد با دعوت از رهبران میهمان، وضعیت تک بعدی ارکستر ملی که به شدت تحت تاثیر موسیقی سبک ارکسترال ایرانی بود تعدیل یابد. *

پویان آزاده: قصد ضبط «چهارگاه برای پیانو و ارکستر» را دارم

در اولین روز برگزاری جشنواره موسیقی فجر، ارکستر ملی به رهبری فریدون شهبازیان، اثری از حسین دهلوی را به روی صحنه برد که بر اساس قطعه ای از جواد معروفی ساخته شده بود. این قطعه که برای یک پیانو و ارکستر با نام «چهارگاه برای پیانو و ارکستر» تنظیم شده بود، با تکنوازی پیانوی پویان آزاده به اجرا رسید. به همین بهانه امروز با پویان آزاده گفتگویی کرده ایم که می خوانید:

از روزهای گذشته…

دکا (III)

دکا (III)

آرتور هدی (Arthur Haddy) تکنینک FFRR (شیوه ضبط با فرکانس بالا) را در زمان جنگ جهانی دوم برای ضبط دکا تدبیر کرد؛ این تکنولوژی مخصوص میکروفون زیرآبی هایی بود که قادر به کشف زیردریایی های آلمانی بودند و باعث تقویت کیفیت صدا برای ضبط می شدند. با آنکه سیستم FFRR مورد انتقاد شدید قرار گرفت و عده ای اعتقاد داشتند ضبطهای دکا با این تکنیک صداهای اضافه و خشهای فراوانی دارد، این تکنینک، تکنیکی استاندارد و بین المللی شناخته شد.
یادداشتی بر موسیقی فیلم آرایش غلیظ (V)

یادداشتی بر موسیقی فیلم آرایش غلیظ (V)

دانشنامه ی آزاد ویکی پدیا جنبش هنری را چنین توصیف می کند: “جنبش هنری یک جریان و حرکت هنری است که تحت تاثیر تحولات فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و یا عوامل دیگر شکل می گیرد و برای مدتی گروهی از هنرمندان را به فکر و عملکرد مشابه می کشاند. این جنبش ها بسته به بنیان و زمینه های بوجود آورنده و توسعه دهنده ی آنها می توانند کوتاه مدت یا نسبتا پایدار باشند. همچنین جنبش های هنری ممکن است در یک منطقه ی جغرافیایی خاص و تنها در یک رشته ی هنری رایج شوند و یا به صورت فراگیر بخش وسیعی از دنیای هنر را تحت تاثیر خود قرار دهند.
لری ادلر، هنرپیشه هارمونیکا (I)

لری ادلر، هنرپیشه هارمونیکا (I)

لورنس سسیل ادلر (Lawrence Cecil Adler) در دهم فوریه ۱۹۱۴در بالتیمور، مریلند به دنیا آمد. پدر و مادر او از ارتدوکس های روسی-یهودی بودند که زبان اصلیشان عبری بود. لری قدرت اجرای برجسته ای داشت. او در سن دو سالگی می توانست با تقلید صدای ال جولسون (Al Jolson) بزرگترها را سرگرم کند. در ده سالگی کم و بیش پیانو می نواخت و در ده سالگی جوانترین خواننده مذهبی بالتیمور بود.
گفتگو با روستروپوویچ (I)

گفتگو با روستروپوویچ (I)

مستیسلاو روستروپوویچ (Mstislav Rostropovich) هفتاد ساله، یکی از بزرگترین ویولن سل نواز زمان ما است و معمولا از او به عنوان هم نفس پابلو کاسالز (Pablo Casals) مشهور نام می برند. نزدیکی وی به کاسالز تصادفی نیست، پدر وی، لئوپارد روستروپوویچ (Leopold Rostropovich) هنر کاسالز را می ستود و مدتی در پاریس از هنرجویان وی بود. کاسالز (کسی که نواختن ویولن سل را در ابتدای این قرن متحول کرد) قطعه های باخ را برای تک نوازی با ویلونسل رواج داد، آثار این استاد موسیقی کلاسیک توسط ویولنسل، برای اولین بار در سالنهای کنسرت اجرا شد و این پایه گذاری نوین برای این ساز بود.
گزارشی از دومین نشست «نقدِ نقد» (II)

گزارشی از دومین نشست «نقدِ نقد» (II)

او ادامه داد: در مقابل وقتی از موسیقی صحبت می‌کنیم به طور عام تجربه موسیقایی را مدنظر قرار می‌دهیم و من می‌توانم مطمئن باشم که همه ما تجربه موسیقایی داشته‌ایم؛ یا به عنوان نوازنده یا به عنوان آهنگساز و در مجموع خالق اثر یا به عنوان شنونده آن. تجربه موسیقایی از آن جایی شکل می‌گیرد که به زبان پشت می‌کند. بر اثر شنیدن یا نواختن موسیقی اتفاقی کیفی در ما شکل می‌گیرد که ساحتش با ساحت زبان، چه مکتوب و چه شفاهی کاملا متفاوت است. اگر به همان جمله آشنای هایدگر نگاه کنیم که «زبان خانه ماست»؛ به خاطر آن که زبان است که تفکر و جهت فکری ما را به وجود می‌آورد، اتفاقا آن زمان که در حال تجربه موسیقایی هستیم تفکرمان را کنار می‌گذاریم و با یک احساس کیفی سر و کار داریم و آن احساس کیفی قابل تبدیل مستقیم به زبانِ «زبان» نیست چون با آن سنخیت ندارد. مثالی در مورد این تجربه کیفی می‌زنم؛ من هر حجمی از درد را که از سر گذرانده باشم، احساسی کیفی را از سر گذرانده‌ام که اگر بخواهم در متنی در موردش صحبت کنم نمی‌توانم عینِ آن احساس را در شمای خواننده به وجود بیاورم.
بررسی تطبیقی سه نغمه‌نگاری مختلف ردیف میرزا عبدالله برای سنتور (VII)

بررسی تطبیقی سه نغمه‌نگاری مختلف ردیف میرزا عبدالله برای سنتور (VII)

برای مکتوب ساختن تکیه هر سه علامت مرسومی را که در کتا‌ب‌های وزیری و صبا هم دیده شده برگزیده‌اند. تنها منا جای قرار گرفتن این علامت را که در موسیقی غرب برای فلاژوله مورد استفاده است، کمی تغییر داده و به جای آنکه تکیه را درست بالای سر نت‌ها قرار دهد آن را میان دو نتی گذاشته که دو سوی تکیه واقع می‌شوند.
پروژه ساخت ویلن “کانون” (III)

پروژه ساخت ویلن “کانون” (III)

این پروژه برای بار سوم به عنوان ساز حرفه ای ساخته و تولید می گردد که نمونه اول آن در سال ۲۰۰۷ (فرانسه) و نمونه دوم آن، سال ۲۰۰۸ (ایران) ساخته شده و همچنین نمونه سوم آن در سال ۲۰۱۱ آغاز گردیده است. در تمام نمونه های ساخته شده قبلی از بهترین مواد و کیفیت ساخت بهره برده ایم اما آنچه در این نمونه بدان پرداخته ایم کیفیت بسیار نزدیک به الگوی اصلی به لحاظ VARNISH و همچنین قدمت بالای چوبهای انتخاب شده برای تمام اجزای بدنه می باشد که می توان از این مجموعه به طول عمر و کهنگی بسیار بالای صفحه رو اشاره نمود.
چگونه سکوت مرگ را یادآوری می کند (III)

چگونه سکوت مرگ را یادآوری می کند (III)

زمانی که مرتضی نی داوود درآمد نوا را با محوریت درجه ی چهارم شور سُل اجرا می کند، قبل و بعد از آن نت (نت شاهد)، هر چه هست به سوی آن درجه کشیده می شود و جذب آن می گردد. تمامی تأکید ها و قدرت را همان نت محوری نشان می دهد و تداوم را یادآوری می کند، می ایستد و دوباره قرن را به صورت کشیده اجرا و یادآوری می کند، پدال می سازد، به واخون می زند، چرا که می خواهد بگوید پایانی وجود نخواهد داشت و بگوید که چهارچوب و قلمرو موسیقی دستگاهی این شرایط را به گونه ای برای او فراهم ساخته است که تکرار، آن را زیبا تر ساخته و این زیبایی زمانی دو چندان می شود، که آواز او را همراهی می کند.
محمد رضا درویشی و کلیدر (II)

محمد رضا درویشی و کلیدر (II)

همانگونه که در قسمت اول این نوشته بیان شد، شاید اجرای قطعۀ موسیقی کلیدر و آثار مشابه هنری بهانۀ خوبی باشد، برای بررسی علل و عوامل عدم استقبال عمومی از اینگونه آثار و اینکه چرا اینگونه آثار تا این حد برای مردم و مخاطبین نا آشنا و مبهم می نماید و اینکه آیا یک اثر هنری با محتوا و ساختاری اینچنین سنگین بدون پیش زمینه های قبلی، قابل درک و دریافت است یا خیر…؟
نگرشی به تجدد طلبی در هنر و فرهنگ ایرانِ قرن بیستم (XIII)

نگرشی به تجدد طلبی در هنر و فرهنگ ایرانِ قرن بیستم (XIII)

در این شعبه اول سازهای بادی و کوبه ای نظامی، همراه با تئوری مقدماتی موسیقی اروپایی و خط نت نگاری فرنگی برای مقاصد موزیک نظام تدریس می شد. (درویش خان هم در عنفوان جوانی در این مدرسه نواختن طبل و نت نگاری را یادگرفت). اما… بعد از اینکه شاگردان ایرانی از این مدرسه فارغ التحصیل و بعد صاحب اسم و رسم (سالار و سرهنگ و تیمسار) شدند، با اطلاع و شناخت از موسیقی به زعم ایشان پیش رفته و «علمی» فرنگی (که تئوری تدوین شده داشت) و البته با در نظر گرفتن جو فرهنگی آن زمان (همگام بودن آزادی خواهی و مشروطه طلبی با تجدد خواهی و فرنگی مابی) بر آن شدند که در خدمت به فرهنگ ایران در راستای تجدد طلبی موسیقی «عقب مانده» را به کلی کنار گذارند.