چگونه استودیوى خانگى بسازیم

مطلبى که پیش رو دارید در مجله تخصصى «استرینگز» توسط جان یلا سکوئز درباره این استودیوهای خانگی چاپ شده است: بالاخره تصمیم گرفتید که تدریس خصوصى موسیقى را آغاز کنید. مبارک است. احتمالاً خیالتان از بابت مهارت هاى تدریس راحت است، اما کمتر در مورد نحوه درست کردن یک استودیو مطمئن هستید. براى تأسیس یک استودیوى راحت و کاربردى محلى را پیدا کنید که در آن بتوانید با همسایه ها نیز زندگى مسالمت آمیزى داشته باشید.

این روزها با فارغ التحصیل شدن تعداد زیادى از دانشجویان از دانشکده هاى موسیقى، افراد زیادى دیده مى شوند که در خانه خود یا دفترى در یک مجتمع مسکونى یا تجارى، آموزش موسیقى به دیگران را آغاز مى کنند. اما راه انداختن یک استودیوى خانگى برخلاف آن چه به نظر مى رسد، کار چندان ساده اى نیست و دردسرهاى فراوانى دارد. از سر و صداى یک آموزشگاه موسیقى گرفته تا رفت و آمد و شلوغ شدن مجموعه اى از استودیوى خانگى در آن قرار دارد.

موفقیت تجارى نیز اغلب مانند ارزش املاک به موقعیت محل آن بستگى دارد. خوشبختانه مردم براى بهره بردن از یک معلم خوب حاضر هستند مسیرهاى طولانى را هم طى کنند، پس حتماً لازم نسبت یک استودیو با اجاره بالا در مرکز شهر پیدا کنید. اما محل استودیو از هر نقطه شهر نباید بیشتر از ۵۰ دقیقه فاصله داشته باشد.

حق انتخاب هاى فراوانى دارید. خانه، فضایى در استودیوى موسیقى، اتاقکى در فروشگاه هاى لوازم موسیقى و مراکز توسعه هنرى. اگر قصد دارید برنامه تدریس محدودى داشته باشید، احتمالاً شریک شدن با افراد همکارتان راه حل مناسبى است. با این روش از ملاقات کردن و ارتباط داشتن با دیگر معلم هاى موسیقى و موسیقیدان ها بهره مى برید و با این تصمیم بدون به هم ریختن محیط خانه، فضایى حرفه اى تر از اتاق معمولى خانه، براى کار به وجود مى آورید.

چیدن و مجهز کردن استودیو
اگر لازم است با استودیوى ساده شروع کنید. بسیارى از معلم ها با استودیوهایى با امکانات کم به نتایج خیره کننده اى رسیده اند. آن ها فقط سه پایه نت و نور مناسب داشته اند. سه پایه هاى محکمى – مانند سه پایه هاى ارکستر – انتخاب کنید که بتواند به راحتى وزن کلاسور سنگین را تحمل کند. مثلاً سه پایه هاى تاشو با کیفیت خوب، مناسب است.

اگر ۲ عدد سه پایه تهیه کنید مى توانید همراه با هنرجویانتان تکالیفشان را اجرا کنید. براى جلوگیرى از آویزان ماندن پاى بچه ها یک چهارپایه حدود ۱۲ اینچ طول و به اندازه کافى پهن براى دو پا تهیه کنید و براى راحتى و سلامتى خود از صندلى خوب ادارى بدون دسته استفاده کنید.

براى تمام سازهایى که مى نوازید مانند سازهاى همراهى کننده فضاى مناسب در نظر بگیرید. اگر براى پیانو اتاق اکوستیک ندارید از دیگر سازهاى شستى دار استفاده کنید. امروزه سازهاى شستى دار با کیفیت صداى بالا در دسترس هستند. وسایل ضرورى در اختیار داشته باشید:
کوک کن الکترونیکى یا دیاپازون، ضبط صوت، میکروفون، کلاسورى که در آن برنامه هفتگى، پیشرفت و تکلیف هنرجویانتان را یادداشت کنید، یک جعبه نوار کاست، CDهاى مورد علاقه، متر و نوم، آینه بزرگ دستى (براى نشان دادن چیزهایى که به هنرجویان به راحتى نمى توانند بدون دیدن آن متوجه آن شوند) و لیست شماره تلفن هنرجویان.

نکته مهم اینکه تلفن را در محل استودیوى خود قرار ندهید! اگر در طول مدت کلاس کسى تماس گرفت، بگذار منشى تلفنى به آن جواب دهد. از زمان درس هنرجویان براى صحبت با تلفن استفاده نکنید، در آخر باید گفت که وجود یک ساعت دیوارى بزرگ، تابلو اعلانات و جعبه اشیا گم شده ضرورى است.

در زمان ما کامپیوتر نیز یک وسیله موسیقى است. با آن مى توان CD ضبط و پخش کرد و در درس هاى تئورى نیز کاربرد دارد. نرم افزارهاى متعددى هستند که به ما این امکان را مى دهند که سرعت بازنواخت طبیعى CDها را کم کنیم. بنابراین هنرجویانتان مى توانند همراه با آن با سرعت پایین تر از سرعت اصلى آن بنوازند. سیستم استریو و یا خود کامپیوتر را دقیقاً کنار دیوار قرار ندهید پشت آن فضاى مناسبى براى تعمیر و تعویض سیم کشى در نظر بگیرند.

اگر فضاى کافى در اختیار دارید کاناپه و صندلى راحتى در آن بگذارید و همچنین کتاب هاى موسیقى که فهم آن ساده است را در محل کار خود نگه دارید. استودیو را براى کودکان زیبا کنید. بعضى از آن ها ممکن است بخواهند دوستان خود را دعوت کنند و براى عده اى از آن ها لذت دیدن کلاس موسیقى مى تواند نقش مهمى در زندگى شان داشته باشد. پس کتاب هاى خنده دار، جعبه کوچک اسباب بازى براى سرگرم کردن خواهر و یا برادر کوچک هنرجویتان را فراموش نکنید.

تأثیر کار کردن در خانه
و حال چند نکته مهم در مورد ایجاد روابط اجتماعى براى کسانى که در خانه کار مى کنند. باید قبول کنید که کار شما تأثیر زیادى روى زندگى اعضاى خانواده و هم خانه اى هایتان مى گذارد و ممکن است آن ها را بسیار آزار دهد. تماس هاى تلفنى زیاد، صدا، با صداى کلاس درس صبح زود بیدار شدن، رفتن مکرر بچه ها به دستشویى و بدتر از همه این که آنها ممکن است موقع کار شما مجبور شوند خانه را ترک کنند. چند ماه اول ممکن است به خاطر این مسائل، مشکلات زیادى داشته باشید.

حال همسایه ها را در نظر بگیرید، احتمالاً اکثر آن ها از اهداف و آینده خوب شما حمایت مى کنند. ممکن است شما براى آن ها نمونه بارز آرزوهایشان باشید چرا که در خانه خودتان کار مى کنید و با جامعه از طریق یک حرفه راضى کننده ارتباط دارید. با این حال ممکن است با شخصى روبرو شوید که ناراضى باشد و شکایت کند. با این همسایه عصبانى، مزاحم و ناراضى اگر با درایت رفتار کنید قطعاً زودتر به نتیجه مى رسید.

احتمالاً مشکلات همسایه ها مسائلى مانند سر و صدا، کمبود محل پارک، رفت و آمد زیاد، احساس امنیت و نگرانى هاى اغلب بى اساس درباره اینکه این وضعیت تا کى ادامه دارد، است. این را همیشه ملکه ذهن خود داشته باشید که حل کردن احساس ناراحتى همسایه ها پیش از آن که شدت بیابد، بسیار آسان تر است، بنابراین از هر نظر با آنها صمیمى باشید و به دیدگاه هایشان حساسیت نشان دهید.

ساختن استودیو شخصى در این حرفه، یکى از رضایت بخش ترین اقدامات است. بنابراین ابتدا تحقیق کنید، با همسایه هایتان صحبت کنید، نیازهاى خود را در نظر بگیرد و با وسایل اولیه و فضایى ساده شروع کنید. به خاطر داشته باشید بخشى از تدریس موسیقى مربوط به هنر موسیقى است و بخش دیگر آن تجارت. اگر به هر دو بخش توجه کنید مى توانید کار خود را با موفقیت شروع کرده و راهى ثمر بخش و مفید را ادامه دهید.

روزنامه ایران

13 دیدگاه

 • ارسال شده در فروردین ۶, ۱۳۸۷ در ۷:۵۸ ب.ظ

  hazineye estuduye khanegi cheghadr ast?

 • ارسال شده در فروردین ۷, ۱۳۸۷ در ۳:۱۰ ب.ظ

  این نوع کار شما را که از مجله ها و روزنامه های معتبر
  مقالات برگزیده را ترجمه می کنید خیلی دوست دارم .

 • سعید
  ارسال شده در فروردین ۱۵, ۱۳۸۷ در ۱۱:۱۷ ب.ظ

  سلام دوست خیلی دوست دارم با سوابقتون آشنا بشم
  این منو خوشحال می کنه

 • ارسال شده در خرداد ۱۱, ۱۳۸۷ در ۳:۴۵ ب.ظ

  سلام.از زحمات شما در ارایه مطالب مذکور خیلی سپاسگزارم.

 • وحيد دين پرور
  ارسال شده در خرداد ۲۳, ۱۳۸۷ در ۱:۵۹ ق.ظ

  خیلی جالب بود.بسیار علاقه مندم که اطلاعات بیشتری داشته باشم لطفا در صورت امکان بنده را راهنمایی کنید. دین پرور

 • وحيد دين پرور
  ارسال شده در خرداد ۲۳, ۱۳۸۷ در ۳:۰۱ ق.ظ

  دوست عزیز این اطلاعات برای من بسیار حیاتی و جالب بود.از شما خواهش میکنم
  در مورد مسائل مربوط به تدریس از نظر مقالات یا کتابهای مورد نظر بنده را راهنمایی کنید. دین پرور هستم. معلم آواز
  و صدا سازی ۰۹۱۲۱۰۶۸۲۵۴محبت میکنید.

 • ارسال شده در مهر ۱۲, ۱۳۸۷ در ۷:۵۵ ب.ظ

  راستش من کار خوندن رو شروع کردم اونم توی خونه کارمم بد نیست اگر خواستید نمونشو بشنوید میتونید از . http://www.micrap98.persianblog.ir/ دانلود کنین ولی الان میخوام توی استدیو بخونم ولی نه اشنا دارم نه مایه تیلهی زیاد حالا تصمیم گرفتم خودم استدیو درست کنم میتونم ازتون راهنمایی بخوام … خیلی ممنون میشم اگر راهنماییم کنینFanuss$

 • ناشناس
  ارسال شده در مرداد ۲, ۱۳۸۸ در ۱۲:۵۰ ب.ظ

  دوست عزیز این مطالب در باره آموزشگاه بود نه استدیو

 • فاضل
  ارسال شده در مرداد ۱۰, ۱۳۸۸ در ۱۰:۱۴ ق.ظ

  باسلام وخسته نباشید خواستم بدونم برا استودیو صداخانگی چقدر هزینه داره

 • محمد
  ارسال شده در شهریور ۴, ۱۳۹۵ در ۳:۵۷ ب.ظ

  سلام من میکروفون روبه لپ تاپ وصل کردم و صدا بالا پایین میشه

 • محمد
  ارسال شده در شهریور ۴, ۱۳۹۵ در ۳:۵۷ ب.ظ

  یکی نیست جواب بده

 • .
  ارسال شده در شهریور ۴, ۱۳۹۵ در ۴:۳۸ ب.ظ

  احتمالا کارت صدات مشکل داره

 • شهاب
  ارسال شده در اسفند ۷, ۱۳۹۶ در ۷:۰۹ ب.ظ

  فکر میکنم بیشتر منظور تجهیز یک آموزشگاه کوچک بوده تا استودیوی خانگی

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

آیین رونمایی و کنسرت آلبوم آوای ایران

آیین رونمایی آلبوم آوای ایران (محلی‌ها)، به آهنگسازی «شریف لطفی» در روز جمعه، ۶ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸، ساعت ۱۶ الی ۱۸، در فرهنگسرای ارسباران برگزار خواهد شد. اثر حاضر به همراه پارتیتورِ قطعات ضبط شده، به همّت «انجمن فیلارمونیک ایران» طبع شده‌است.

مروری بر آلبوم «ایران زمین»

سوال این است که آیا می‌توان خلاقیت را آموزش داد؟ و جواب این که حتا اگر هم نتوان، حداقل می‌شود با برانگیختن و آزاد گذاشتن، آدم‌های صاحب خلاقیت را تشویق به استفاده از آن کرد و پروراند. آنچه هشت آهنگساز نوجوان آلبوم ایران‌زمین و مدیر هوشیار «پروژه‌ی آهنگسازان جوان»، امیرمهیار تفرشی پور، به اعتبار موسیقی‌شان به صحنه‌ی امروزین موسیقی ما می‌آورند دقیقا پاسخی است که دیدیم.

از روزهای گذشته…

راخمانینف؛ واپسین نماینده یک سلسله بزرگ (VIII)

راخمانینف؛ واپسین نماینده یک سلسله بزرگ (VIII)

نخستین تم موومان اول که آوازی نمونه از آوازهای اسلاو است به سادگی هرچه تمام تر توسط پیانو سراییده می شود، در حالی که یک آکومپانیمان ریتمیک در کنار آن به گوش می رسد. در این بخش آکومپانیمان به یاری سازهای زهی مجهز به سوردین و پیتسیکاتوی کنترباس ها انجام می گیرد.
چرا سنتور سل کوک؟ (II)

چرا سنتور سل کوک؟ (II)

در این قسمت می پردازم به شرایطی که یک هنرجوی مبتدی با خرید یک سنتور سل کوک شروع به آموختن می کند. هنرجو با خرید سنتور به طور معمول با سه مسئله کم و بیش درگیر است اول داشتن میز سنتور، دوم پذیرش وزن سنتور (برای جابجایی های داخل خانه یا برای بردن آن به کلاس برای سیم انداختن یا کوک یا بردن سنتور به منزل اقوام و دوستان)، سوم در نظر گرفتن فضایی از خانه برای گذاشتن تشکیلات سنتور (میز، صندلیِ مناسب با آن، پایه ی نت، جعبه سنتور)
جلسه معارفه پروژه «پل هنر» برگزار می شود

جلسه معارفه پروژه «پل هنر» برگزار می شود

جلسه فوق الذکر در بیستم مهر ماه برگزار خواهد گردید و شرکت برای عموم با رزرو نام ایشان برای ارائه بهتر خدمات امکان پذیر است. این نشست در ساعت ۱۴ در محل آموزشگاه کوشا با همت «موسسه نوای فرزانه» برگزار می شود.
موسیقی آفریقای جنوبی (IX)

موسیقی آفریقای جنوبی (IX)

در دهه نود قرن بیستم، سبک جدیدی از موسیقی محله های سیاهپوست نشین به نام کویتو خود را در ذهن و قلب جوانان سیاه پوست آفریقای جنوبی جای داد. همانطور که موسیقی بابلگام مناطق سیاهپوست نشین از دیسکوهای آمریکا نشأت گرفته بود، کویتو نیز تفسیری آفریقایی از موسیقی بین المللی رقص دهه نود بود، ژانری که برای آن عبارت نا دقیق موسیقی هاوس (house music) هم به کار برده می شود.
از آخرین نوازنده تا اولین آهنگ‌ساز (II)

از آخرین نوازنده تا اولین آهنگ‌ساز (II)

خالقی استاد یافتن ملودی‌های زیبا بود. او در راس تاریخی قرار دارد که برای اولین بار به همت وزیری آغاز گردید و موسیقی ایران از یک موسیقی محفلی به موسیقی کلاسیک این کشور تبدیل شد. اولین کوشش‌ها برای خلق موسیقی مستقل و بدون کلام را نیز باید در کوشش‌های خالقی ردیابی کرد. او در ادامه‌ی فعالیت های وزیری توانست ظرفیت‌های جذابی از دستگاه‌های ماهور، راست‌پنجگاه و غیره را به عرصه‌ی ارکستر کشاند و موسیقی ایرانی را تبدیل به مضمونی کند که امروزه آهنگ‌سازانش قادرند حتی در فیلم‌ها نیز از تنوع دراماتیزه‌ی آن بهره‌برداری کنند. استفاده‌ی بجا از سازها و به‌ویژه کاربرد آن‌ها به‌صورتی که بتوانند حالات ویژه و متنوع انسانی را آشکار سازند و به شنوندگان القا کنند، یکی از مهم‌ترین رویدادهایی بودند که با کوشش‌های خالقی آغاز گردیدند. این خالقی بود که با آثار خود توانست فضایی در عرصه‌ی این هنر پدید آورد که حاصلش امروزه ظهور آهنگ‌سازانی با قابلیت خلق آثاری متنوع است.
راخمانینف؛ واپسین نماینده یک سلسله بزرگ (XI)

راخمانینف؛ واپسین نماینده یک سلسله بزرگ (XI)

این راپسودی که به صورت تم و واریاسیون برای پیانو و ارکستر نوشته شده، مبتنی است بر کاپریچیوی معروف “نیکولو پاگانینی”، چهره ای غول آسا در نوازندگی ویولن و آهنگساز ایتالیائی که در سال ۱۹۳۴ به اتمام رسید. پیش از راخمانینوف، “یوهانس برامس” و “فرانتس لیست” هم بر روی همین تم پاگانینی واریاسیونهائی ساخته بودند و راخمانینوف نیز در راپسودی خود از ایده آنها بهره برده است.
بلبل سرگشته (III)

بلبل سرگشته (III)

آثار ضبط شده ۶۰ روی صفحه که ۳۰ عدد صفحه است. نکته آنکه در این زمان استودیو های صفحه پر کنی مجهز به برق شده اند و روی صفحات گرامافون نوشته شده که با برق پر شده وضعیت صدابرداری تغییر کرده و سطح کار بالارفته است در این سری ضبط مرتضی خان نی داود است که می نوازد و برادرش موسی خان ویلن می نوازد و آثار مشترکی را با صدای قمر به ضبط می رسانند در میان آثار ضبط شده ۴ روی صفحه ۲ عدد صفحه از فلوت یعقوب خان رشتی و صدای قمر می باشد که در نوع خود جالب است به شماره کاتولگ ۳۰۰۵ – بیات زند – قطار و غم انگیز ۱ و ۲ به شماره کاتولگ ۳۰۰۵۲ می باشد هم چنین دو اثر که در چهارگاه – زابل و مخالف و منصوری با ویلن تنهای موسی خان نی داود و آواز قمر به شماره کاتولگ ۲۹ و ۳۰۰۲۸ به ضبط می رسد.
برخی از مشکلات پزشکیِ نوازندگانِ سازهای بادی‌برنجی (III)

برخی از مشکلات پزشکیِ نوازندگانِ سازهای بادی‌برنجی (III)

فشار داخل دهان نوازنده در حین نواختن سازهای بادی‌برنجی ممکن است بسیار بالا باشد و اختلالات گوش و حلق و بینی نظیر «ناکارآمدیِ وِلوفارنژیال» (۱۳) را سبب شود. این بیماری، ناتوانی بدن در بستن موقتی مجرای ارتباطی حفرۀ بینی و دهان به دلیل نقص در عملکرد کام نرم یا دیوارۀ پشتی یا جانبیِ حلق است که باعث فرار هوا از طریق بینی در طی نواختن، برگشت مایعات به بینی و صدای تودماغی (۱۴) و ناهنجار می‌شود. همین طور ممکن است نوازنده به بیماریِ لارینگوسل (۱۵) مبتلا شود: بیرون‌زدگی غشای مخاطی بخشی از حنجره که ممکن است به‌سمت داخل حنجره باشد و باعث خشک و خش‌دارشدنِ صدا و انسداد مجرای تنفسی شود و یا به‌سمت بیرون باشد و منجربه ایجاد برآمدگی قابل مشاهده در ناحیۀ گردن شود. ناکارآمدی ولوفارنژیال با استراحت و تمرینات دهانی، بهبود می‌یابد و برای درمان لارینگوسل نیز به‌ندرت نیاز به جراحی خواهد بود و عمدتاً با استراحت و مراقبت التیام می‌یابد.
نقدی بر هارمونی زوج (V)

نقدی بر هارمونی زوج (V)

علاوه بر این نویسنده در اصالت پا را فراتر می گذارد و به خطا می افتد. او می پندارد که تنها سازهای ایرانی هستند که از دیگر قوم ها تاثیر گرفته اند. کدام یک از سازهای غربی یا شرقی هستند که تنها زاده و ساخته ی یک فرهنگ هستند؟ رجوع کنید به تاریخ پیانو، ویولن، گیتار، تنبور و رباب. در بسیاری موارد تاثیر پذیری چندان زیاد بوده که در هیچ سندی یک فرهنگ یا کشور را سازنده ی یک ساز نمی دانند.
موسیقی و نلسون ماندلا (III)

موسیقی و نلسون ماندلا (III)

بیست سال پس از کنسرت استادیوم ومبلی، در ۲۷ ژوئن سال ۲۰۰۸ کنسرت دیگری برای بزرگداشت و ادای احترام به ماندلا در هاید پارک (Hyde Park) شهر لندن برگزار شد. این کنسرت تنها سه ساعت و نیم به طول انجامید ولی به اندازه کنسرت سال ۱۹۸۸ رسانه ای نشد. وفاداران به نلسون ماندلا از جمله گروه «Simple Minds»، پیتر گابریل، جونی کلِگ و جوآن بائز (Joan Baez) در این رخداد نیز حضور داشتند. همچنین امی واینهاوس (Amy Winehouse) ترانه «Free Nelson Mandela» گروه «The Specials» را اجرا کرد.