موسیقی اقوام مهاجر رومانو به ایران

هوشنگ فراهانی
هوشنگ فراهانی
در روز جمعه ۲۷ آذر ساعت ۱۶ برنامه پژوهشی با موضوع «موسیقی اقوام مهاجر رومانو به ایران» با حضور پژوهشگران فرهنگ و موسیقی: هوشنگ فراهانی، دکتر فریدون جنیدی و همچنین نصرت­ الله زرگر نوازنده ساز چگور در موزه موسیقی برگزار می شود.

آدرس موزه موسیقی:
میدان تجریش، خیابان شهید دربندی (مقصود بیک)، کوچه موزه، انتهای کوچه، موزه موسیقی ایران

هوشنگ فراهانی در سال ۱۳۴۶ در فراهان به دنیا آمد. وی از سنین نوجوانی به فراگیری موسیقی پرداخت و همین علاقه باعث شد که به فراگیری نوازندگی تار و سه تار بپردازد و سپس با مبانی و اصول آهنگسازی آشنا بشود. وی دانش آموخته در رشته اتنوموزیکولوژی در مقطع فوق لیسانس از دانشگاه هنر تهران می باشد.

نوازندگی تار و سه تار را نزد اساتیدی همچون: حسین یارا، داود آزاد، هوشنگ ظریف و در دوره کوتاهی از حسین علیزاده آموخت و آهنگسازی را نیز نزد استادان: فرهاد فخرالدینی، وارتان ساهاکیان و محسن الهامیان آموخته است.

وی فعالیّت حرفه ای خود از حدود سالهای ۱۳۶۸ با آهنگسازی برای دو اثر نمایشی آغاز کرد و سپس مجموعه مقالاتی تحقیقاتی در زمینه تاریخ موسیقی و شرح زندگی هنرمندان و همچنین در مورد موسیقی درمانی و کاربرد موسیقی در روانشناسی به رشته تحریر درآورد که این مقالات به زبان انگلیسی نیز ترجمه شد و در نشریّات مختلف به چاپ رسید. برخی از آثار وی در سالهای گذشته عبارتند از:
کتابِ «برگزیده آثار استاد غلامحسین بیگجه خانی» سال ۱۳۸۱ انتشارات چنگ شامل آوا نگاری سی و دو قطعه از آثار استاد غلامحسین بیگجه خانی می باشد.
« تکدرخت» آوا نگاری ۱۱۰ ترانه از سروده های «استاد اسماعیل نوّاب صفا» نشر پیکان سال ۱۳۸۱
کتاب «شب چراغ» مجموعۀ ۲۰ قطعه و تمرین برای تار و سه تار سال ۱۳۸۳
نارنج و ترنج «افسانه های فراهان» سال ۱۳۸۴ انتشارات آوای کلار
«جیمز جویس» ترجمۀ زندگینامۀ جیمز جویس نویسنده ایرلندی نوشته دیوید پریچارد ۱۳۹۰ انتشارات آوای کلار
آوانگاری مجموعه آثار استاد محمدرضا لطفی در دست انتشار
آلبوم موسیقی باده نوشین با صدای سالار عقیلی ۱۳۸۹ انتشارات سروش
آلبوم موسیقی «فردای دگر» با صدای سینا سرلک ۱۳۹۰ انتشارات ماهور
«ردیف استاد اسماعیل مهرتاش» با صدای محمد منتشری ۱۳۹۰ در ۸ سی دی انتشارات ماهور
مجموعه «پنج تصنیف از تصانیف استاد اسماعیل مهرتاش» با صدای علی اصغر بهمنی انتشارات ماهور ۱۳۹۲
مجموعه «شب تنهایی» برای ارکستر سازهای زهی با صدای ماندانا خضرایی منتشر شده در امریکا ۱۳۹۲
مجموعه «آوای چکاد» سه نوازی تار و تنبک و سنتور با همراهی هنرمندان بهمن رجبی و علیرضا جواهری ۱۳۹۲
نوازندگی در آلبومهای موسیقی «چشم سخن گو»، «عطر سوسن»، «به یاد رهی معیری»، «صبح سپید»، «چهارشنبه سوری»، «مثنوی خوانی» و…
هوشنگ فراهانی کنسرتهای متعددی را در تهران و شهرستانها به اجراء در آورده است. برخی ازکنسرتها عبارتند از:
کنسرت استرالیا با آواز هنگامه اخوان ۱۳۸۱
کنسرت سوئد با آواز هنگامه اخوان ۱۳۸۲
کنسرت ایتالیا با آواز هنگامه اخوان ۱۳۸۳
کنسرت فرانسه در Theater De la ville شهر پاریس، ۱۳۸۳
کنسرت اتریش درFolks Theater شهر وین ۱۳۸۳
کنسرت امارات متحده عربی دبی موسیقی عرفانی ۱۳۸۳
کنسرت سوئد با خوانندگی روح انگیز ۱۳۸۴
کنسرت سوئد با خوانندگی روح انگیز ۱۳۸۵
کنسرت آلمان با خوانندگی روح انگیز ۱۳۸۵
کنسرت لهستان سومین فستیوال برخورد فرهنگها ورشو با خوانندگی روح انگیز ۱۳۸۵
کنسرت لهستان فستیوال موسیقی کهن با همکاری علیرضا جواهری و محمد رسولی ۱۳۸۶
کنسرت لهستان «ورشو» با خوانندگی بهرام سارنگ ۱۳۸۶
کنسرت اتریش ۱۳۸۶ با آواز بهرام سارنگ
کنسرت اتریش ۱۳۸۷ با آواز بهرام سارنگ
کنسرت لهستان ۱۳۸۷ با آواز بهرام سارنگ
کنسرت مجارستان در شهر بوداپست ۱۳۹۲
کنسرت در کرواسی شهر زاگرب ۱۳۹۲

وی همچنین علاوه بر شرکت در فستیوالهای بین المللی و برگزاری کارگاه آموزشی موسیقی ایرانی در کشورهای مختلف معلم رسمی موسیقی ایرانی در کارگاه موسیقی یونان می باشد.

آموزش و ترویج موسیقی ایرانی از دیگر شاخه هایی است که وی سالهای بسیاری را در آموزشگاه موسیقی شیدا کرج در این زمینه به فعالیت پرداخته است.

یک دیدگاه

  • زرگر نصرت
    ارسال شده در دی ۷, ۱۳۹۴ در ۸:۵۶ ب.ظ

    سلام استاد فراهانی دارای قلب پاک وعاری ازحسدوخودبینی وبزرگ بینی می باشدونامشان انشااله در زمره بزرگان موسیقی ایران باقی خواهد ماند

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

مروری بر «کنسرت کوارتت کلنکه» سی و سومین جشنواره‌ی موسیقی فجر

از همان هنگام که لا-ر، دو نت کشیده‌ی سوژه‌ی اصلی مجموعه‌ی «هنر فوگ» باخ را ویلن نواخت مشخص بود که قرار است «کوارتت کلنکه» چه ردای متفاوتی (نسبت به اجرای مشهورتر کوارتت‌های اِمِرسون، جولیارد و کِلِر) بر تن این فوگ‌های به‌غایت هنرمندانه‌ی در معما رهاشده بپوشاند، و از آن بیشتر تا چه اندازه قرار است موسیقی با همان سوژه‌ی گشاینده همچون نوشدارو به یک کرشمه دیگر اجراهای جشنواره را (چهار اجرا که پیش از آن دیده بودم) از خاطر بزداید و به رویدادی در دل فرهنگسرای نیاوران تبدیل شود.

پهلوگرفته بر ساحل اقیانوس موسیقی ایران (X)

فرض کنید از این ۴۰۹۶ مجموعه در طی تقریبا چهارصد سال گذشته هر سال تنها از ۲۰ مجموعه مختلف استفاده شده است. این می‌شود ۸۰۰۰ مجموعه (۴۰۰*۲۰)؛ یعنی ۴۰۰۰ تا بالاتر از گنجایش سیستم. حال به‌طور فرضی سقف مصرف سیستم را پایین بیاوریم و فرض کنیم در هر سال ۱۵ مجموعه مختلف استفاده شده. این می‌شود ۶۰۰۰ مجموعه یعنی ۲۰۰۰ مجموعه بالا تر از گنجایش سیستم. باز سقف مصرف سیستم را پایین بیاوریم و فرض کنیم در هرسال از ۱۴ مجموعه مختلف استفاده شده. این می شود ۵۶۰۰ مجموعه.

از روزهای گذشته…

موسیقی با کلام و تاثیر آن

موسیقی با کلام و تاثیر آن

زبان مهمترین ابزار ارتباطی انسانهاست. اهمیت زبان را از این جهت باید بررسی کرد که سهولت و سرعت انتقال مفاهیم، از بارزترین خصوصیات آن میباشد. همانطور که در مقالات گذشته در رابطه با موسیقی و نقش آن در میان مفاهیم مطالبی عنوان شد صرفا” موسیقی بی کلام مورد بررسی قرار گرفت و به این نتیجه رسیدیم که موسیقی به طور کلی توانایی نشان دادن مفهوم مدنظر آهنگساز را در ذهن شنونده ندارد.
کورت مازور، رهبری بشر دوست (I)

کورت مازور، رهبری بشر دوست (I)

کورت مازور رهبر آلمانی، یکی از تحسین برانگیزترین موسیقیدانان نسل خویش که نه تنها به عنوان یک رهبر پر شور بلکه به عنوان یک بشر دوست سرآمد عموم و موسیقیدانان است، در جهان هنر شناخته میشود. او متولد ۱۹۲۷ سال است. رابطه نزدیک وی با ارکستر فیلارمونیک نیویورک باعث شد که در سال ۱۹۹۱ به رهبری آنجا درآید که آن دوره ای با کیفیت نوازندگی بالا و هنری غنی برای فیلارمونیک بود. کورت مازور در کالج موسیقی لپزیگ، به تحصیل پیانو، آهنگسازی و رهبری پرداخته است. در سال ۱۹۴۸ به رهبری ارکستر تئاتر شهر برگزیده شده و کمی بعد رهبر ارکستر تئاتر اپرای لپزیگ و ارفورت شده است.
کج بشینیم، راستشو بگیم  (I)

کج بشینیم، راستشو بگیم (I)

در خصوص اینکه چگونه و در پی چه پیشامدی قوه‌ی تعقل بیوک‌آقا در جوانی و شاید هم در میانسالی دچار اختلال شده بود داستانهایی دهان به دهان می‌گشت و می‌گردد. من نخستین بار او را در سال ۱۳۷۶ در هفده سالگی‌ام دیدم؛ زمانیکه با دوستی برای خرید تار، سراغ سازنده‌ی تار مراغه‌ای جناب آقای نصرالله بوذری رفته بودیم. تابستان بود. صبح زود از تبریز راه افتادیم. به مراغه که رسیدیم مستقیم به کارگاه رفتیم. ظهر که شد جناب نصرالله مهمان‌نوازی کردند و نهار را رفتیم منزل ایشان.
همه چیز را در زمان حال میبینم

همه چیز را در زمان حال میبینم

پگی لی پرداختن تفننی به بازیگری را با نقش کوتاهی در فیلم Mr. Music، با شرکت بینگ کرازبی (Bing Crosby) ادامه داد. کمی بعد در ۱۹۵۳ نقش بلندی در مقابل دنی توماس (Danny Thomas) ایفا کرد که بازسازی فیلم خواننده جاز (The Jazz Singer) بود.
پازل ارکستر سمفونیک و سیاست‌های دولتی در ایران

پازل ارکستر سمفونیک و سیاست‌های دولتی در ایران

نام ارکستر سمفونیک تهران و جنجال‌های به‌ظاهر، تمام‌نشدنی پیرامون آن، از حدود دو سال پیش آغاز شد. زمانی که علی رهبری، موفق‌ترین رهبر ارکستر ایرانی، به عنوان رهبر ثابت ارکستر برگزیده شد. علی (الکساندر) رهبری که در هنرستان موسیقی ملی تهران و آکادمی موسیقی وین تحصیل کرده، در کارنامه هنری‌اش، هشت سال رهبری دائم ارکستر فیلارمونیک رادیو‌–‌ تلویزیون بلژیک و رهبری معروف‌ترین ارکسترهای اروپایی را به صورت میهمان دارد.
شروع یک گفتگو «نغمه» یا «صدا»

شروع یک گفتگو «نغمه» یا «صدا»

از دیدگاه علم فیزیک، فرق اصوات موسیقایی با اصوات غیر موسیقایی، در طول موج آنهاست. هنگامی که ارتعاش صوت منظم باشد، دامنۀ موج و بسامد آن ثابت و منظم است و به گوش خوش می آید، اصوات موسیقایی غالباً از این نوعند، این امواج در زبان انگلیسی تن (tone) نامیده می شوند؛ ولی هنگامی که ارتعاش صوت نامنظم باشد و دامنه و بسامد موج دایماً بدون نظم و قاعدۀ خاصی تغییر کند، به گوش ناخوشایند است و اصوات غیرموسیقایی از این نوع هستند، این امواج در زبان انگلیسی نویز (Noise) نامیده می شوند.* فرهنگستان زبان و ادب فارسی در مقابل واژه پیچ (Pitch) و تن (Tone) اصطلاح فارسی نغمه را استفاده کرده که در سال های اخیر تا حد زیادی جای خود را در ادبیات موسیقی شناسی باز کرده است و در کتاب های موسیقی نیز بسیار دیده می شود که به جای صوت موسیقایی از واژه «نغمه» استفاده شده است. نوشته ای که پیش رو دارید، به نقد این واژه مصوب شده توسط فرهنگستان زبان و ادب فارسی می پردازد.
پرآرایش و رامش و خواسته (II)

پرآرایش و رامش و خواسته (II)

در چند سال اخیر، انتشار آثاری چون “اپرای عاشورا”، “اپرای مولوی”، “سِفرِ عسرت” و “سیمرغ” این مساله را به روشنی نمایانده که موسیقی دستگاهی ایرانی علی رغم دیدگاه های رایج که آن را فاقد توانایی های دراماتیک و بیانی گسترده می داند، دارای ظرفیت های بالقوه ی فراوانی است. نوعی از این احساس نیاز به بیان احساسات نو در اثری آوانگارد مانند “سفر عسرت” بروز می یابد و شکل دیگر آن در اثر نوجویانه ی دیگری مانند “سیمرغ” (هر چند در این میان، هستند کسانی که این نیازها را به شکلی سطحی تر پاسخ می دهند). بدین ترتیب، می توان چنین نتیجه گیری کرد که توصیف احساسات وسیع موجود در اشعار شاهنامه و چگونگی تصویر کردن این احساسات و خود صحنه های موجود در داستان های شاهنامه توسط موسیقی ایرانی که دارای پیشینه ی متفاوتی – دست کم در صد و پنجاه سال اخیر – است، یکی از چالش هایی است که کمتر کسی خود را در حد رویایی با آن دیده است.
پیشرفت همچون یک اصل بنیادین (I)

پیشرفت همچون یک اصل بنیادین (I)

سرآغاز سده‌ی بیستم پر بود از امیدواری. امیدواری به انسان، امیداوری به آینده‌ی او که پرتو دانش و فناوری روشنش کرده بود. خوشبینی در فضا موج می‌زد، که خرد سرانجام نادانی و جنگ و بیماری و همه‌ی نادرستی‌های دیگر را ریشه‌کن خواهد کرد و خوشبختی ماندگار خواهد شد. در چنین فضایی امروز از دیروز و فردا از امروز بهتر بود. در پندار مردمی که در این دوره می‌زیستند تغییر و دگرگونی مفهوم فَرگَشت (تکامل) و پیشرفت داشت.
درباره کتاب «گلهای جاویدان» (II)

درباره کتاب «گلهای جاویدان» (II)

هدف نهایی انتقال فکر متعالی اندیشمندان ایرانی از یک سو و تلطیف روان شنونده از سوی دیگر بود. برنامۀ گلها پدیده‌ای در تاریخ فرهنگ، هنر و ادبیات ایران به‌شمار می‌رود که به موسیقی‌دانان، شاعران و هنرمندان اعتبار و ارزشی والا بخشید. تا قبل از تأسیس برنامۀ وزین گلها، استادان برجستۀ موسیقی را هم‌شأن مطربان می‌دانستند و کسی‌ به ارزش و جایگاه هنری آنان واقف نبود.
موسیقی ترنس

موسیقی ترنس

در دنیای موسیقی امروز اصطلاح ترنس (Trance) شامل محدوده وسیعی از موسیقی می شود. در قسمتی از این طیف همانند کارهای یان ون دال (Ian Van Dahl) یا حتی گروه ATB شاهد موسیقی ای هستیم که بیشتر شبیه به موسیقی رقص مردمی (Pop Dance) است و شما می توانید آنها را در منزل، اتومبیل یا هنگام پیاده روی با دستگاه پخش موسیقی خود گوش کنید و احساس کنید که دقیقا” در یک مهمانی بزرگ هستید. در قسمت دیگر از طیف موسیقی ترنس به افرادی مانند ساشا و ویلیام اربیت (Sasha & William Orbit) بر میخوریم که موسیقی الکترونیک مردمی را به سمت موسیقی ترنس سوق داده اند.