موسیقی اقوام مهاجر رومانو به ایران

هوشنگ فراهانی
هوشنگ فراهانی
در روز جمعه ۲۷ آذر ساعت ۱۶ برنامه پژوهشی با موضوع «موسیقی اقوام مهاجر رومانو به ایران» با حضور پژوهشگران فرهنگ و موسیقی: هوشنگ فراهانی، دکتر فریدون جنیدی و همچنین نصرت­ الله زرگر نوازنده ساز چگور در موزه موسیقی برگزار می شود.

آدرس موزه موسیقی:
میدان تجریش، خیابان شهید دربندی (مقصود بیک)، کوچه موزه، انتهای کوچه، موزه موسیقی ایران

هوشنگ فراهانی در سال ۱۳۴۶ در فراهان به دنیا آمد. وی از سنین نوجوانی به فراگیری موسیقی پرداخت و همین علاقه باعث شد که به فراگیری نوازندگی تار و سه تار بپردازد و سپس با مبانی و اصول آهنگسازی آشنا بشود. وی دانش آموخته در رشته اتنوموزیکولوژی در مقطع فوق لیسانس از دانشگاه هنر تهران می باشد.

نوازندگی تار و سه تار را نزد اساتیدی همچون: حسین یارا، داود آزاد، هوشنگ ظریف و در دوره کوتاهی از حسین علیزاده آموخت و آهنگسازی را نیز نزد استادان: فرهاد فخرالدینی، وارتان ساهاکیان و محسن الهامیان آموخته است.

وی فعالیّت حرفه ای خود از حدود سالهای ۱۳۶۸ با آهنگسازی برای دو اثر نمایشی آغاز کرد و سپس مجموعه مقالاتی تحقیقاتی در زمینه تاریخ موسیقی و شرح زندگی هنرمندان و همچنین در مورد موسیقی درمانی و کاربرد موسیقی در روانشناسی به رشته تحریر درآورد که این مقالات به زبان انگلیسی نیز ترجمه شد و در نشریّات مختلف به چاپ رسید. برخی از آثار وی در سالهای گذشته عبارتند از:
کتابِ «برگزیده آثار استاد غلامحسین بیگجه خانی» سال ۱۳۸۱ انتشارات چنگ شامل آوا نگاری سی و دو قطعه از آثار استاد غلامحسین بیگجه خانی می باشد.
« تکدرخت» آوا نگاری ۱۱۰ ترانه از سروده های «استاد اسماعیل نوّاب صفا» نشر پیکان سال ۱۳۸۱
کتاب «شب چراغ» مجموعۀ ۲۰ قطعه و تمرین برای تار و سه تار سال ۱۳۸۳
نارنج و ترنج «افسانه های فراهان» سال ۱۳۸۴ انتشارات آوای کلار
«جیمز جویس» ترجمۀ زندگینامۀ جیمز جویس نویسنده ایرلندی نوشته دیوید پریچارد ۱۳۹۰ انتشارات آوای کلار
آوانگاری مجموعه آثار استاد محمدرضا لطفی در دست انتشار
آلبوم موسیقی باده نوشین با صدای سالار عقیلی ۱۳۸۹ انتشارات سروش
آلبوم موسیقی «فردای دگر» با صدای سینا سرلک ۱۳۹۰ انتشارات ماهور
«ردیف استاد اسماعیل مهرتاش» با صدای محمد منتشری ۱۳۹۰ در ۸ سی دی انتشارات ماهور
مجموعه «پنج تصنیف از تصانیف استاد اسماعیل مهرتاش» با صدای علی اصغر بهمنی انتشارات ماهور ۱۳۹۲
مجموعه «شب تنهایی» برای ارکستر سازهای زهی با صدای ماندانا خضرایی منتشر شده در امریکا ۱۳۹۲
مجموعه «آوای چکاد» سه نوازی تار و تنبک و سنتور با همراهی هنرمندان بهمن رجبی و علیرضا جواهری ۱۳۹۲
نوازندگی در آلبومهای موسیقی «چشم سخن گو»، «عطر سوسن»، «به یاد رهی معیری»، «صبح سپید»، «چهارشنبه سوری»، «مثنوی خوانی» و…
هوشنگ فراهانی کنسرتهای متعددی را در تهران و شهرستانها به اجراء در آورده است. برخی ازکنسرتها عبارتند از:
کنسرت استرالیا با آواز هنگامه اخوان ۱۳۸۱
کنسرت سوئد با آواز هنگامه اخوان ۱۳۸۲
کنسرت ایتالیا با آواز هنگامه اخوان ۱۳۸۳
کنسرت فرانسه در Theater De la ville شهر پاریس، ۱۳۸۳
کنسرت اتریش درFolks Theater شهر وین ۱۳۸۳
کنسرت امارات متحده عربی دبی موسیقی عرفانی ۱۳۸۳
کنسرت سوئد با خوانندگی روح انگیز ۱۳۸۴
کنسرت سوئد با خوانندگی روح انگیز ۱۳۸۵
کنسرت آلمان با خوانندگی روح انگیز ۱۳۸۵
کنسرت لهستان سومین فستیوال برخورد فرهنگها ورشو با خوانندگی روح انگیز ۱۳۸۵
کنسرت لهستان فستیوال موسیقی کهن با همکاری علیرضا جواهری و محمد رسولی ۱۳۸۶
کنسرت لهستان «ورشو» با خوانندگی بهرام سارنگ ۱۳۸۶
کنسرت اتریش ۱۳۸۶ با آواز بهرام سارنگ
کنسرت اتریش ۱۳۸۷ با آواز بهرام سارنگ
کنسرت لهستان ۱۳۸۷ با آواز بهرام سارنگ
کنسرت مجارستان در شهر بوداپست ۱۳۹۲
کنسرت در کرواسی شهر زاگرب ۱۳۹۲

وی همچنین علاوه بر شرکت در فستیوالهای بین المللی و برگزاری کارگاه آموزشی موسیقی ایرانی در کشورهای مختلف معلم رسمی موسیقی ایرانی در کارگاه موسیقی یونان می باشد.

آموزش و ترویج موسیقی ایرانی از دیگر شاخه هایی است که وی سالهای بسیاری را در آموزشگاه موسیقی شیدا کرج در این زمینه به فعالیت پرداخته است.

یک دیدگاه

  • زرگر نصرت
    ارسال شده در دی ۷, ۱۳۹۴ در ۸:۵۶ ب.ظ

    سلام استاد فراهانی دارای قلب پاک وعاری ازحسدوخودبینی وبزرگ بینی می باشدونامشان انشااله در زمره بزرگان موسیقی ایران باقی خواهد ماند

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

مروری بر کتاب «موسیقی ایرانی در شعر سایه»

«سایه» در دوره‌ای از موسیقی ایران تأثیرگذار بوده است. این تأثیرگذاری می‌تواند موضوع مقاله‌ای تحلیلی-انتقادی باشد. چنین پژوهش‌هایی نه تنها در مورد سایه بلکه در مورد دیگر هم‌دوره‌هایش نیز باید صورت گیرد (که به هر دلیل هنوز انجام نشده). سایه با موسیقی دستگاهی نیز در حد یک موسیقی‌دوستِ بسیار پیگیر که معاشرت‌هایی با اهالی این موسیقی داشته، آشنایی‌هایی دارد. از مجموع صحبت‌های او در منابع مختلف چنین برمی‌آید که این آشنایی، علمی و چندان عمیق نیست و بالطبع شامل داده‌هایی درست و غلط از دیده‌ها و شنیده‌هاست (مانند بیگجه‌خانی را شاگرد درویش‌خان دانستن! و موارد دیگر). واژگانِ موسیقایی نیز در شعرِ او فراوان‌اند.

نظر من، نظر شما، نظر او

خیلی پیش می‌آید که در واکنش به یک نقد بشنویم؛ «این نظر نویسنده است». آیا تا به‌حال دقیقاً فکر کرده‌ایم که چنین جمله‌ای یعنی چه؟ کسی که این جمله را می‌گوید درواقع دارد اعتبار حکم‌های درون نقد را زیر سؤال می‌برد. می‌گوید آنها از جنس «نظر شخصی» هستند. اولین مفهومی که از نظر شخصی به ذهنمان می‌آید چیزی است مثل این جمله «قورمه‌سبزی خیلی خوب است». این «نظر» گوینده است درباره‌ی یک غذا. آنجا «شخصی» بودنش معلوم می‌شود که یک نفر دیگر پیدا می‌شود و درست برعکسش را می‌گوید و ما هم راهی پیدا نمی‌کنیم که بگوییم کدام درست گفته. فقط می‌توانیم بگوییم با اولی موافقیم یا با دومی. یعنی وابسته به «شخص» گوینده یا شنونده است.

از روزهای گذشته…

پیوند تمبک، ریاضی و فضای مجازی

پیوند تمبک، ریاضی و فضای مجازی

با گشتی در اینترنت و جستجوی مطلب پیرامون تمبک یک نام را زیاد مشاهده می کنیم، “پیمان ناصح پور”. دکتر پیمان ناصح پور از جمله نوازندگانی است که مهمترین فعالیت او حضور گسترده در فضای مجازی و شناساندن تمبک به عنوان سازی توانمند در خارج از کشوراست. تعداد نوشته های او به زبان انگلیسی بی گمان از هر نوازنده تمبک دیگری بیشتر است.
نامه سرگشاده یک تنبک نواز به اهالی موسیقی

نامه سرگشاده یک تنبک نواز به اهالی موسیقی

از آنجایی که سازهای کوبه ای پوستی اصلی ترین سازها برای اجرای دورهای ایقاعی (یا به تعبیری همان میزانهای گوناگون موسیقایی) است، بررسی سازهای کوبه ای پوستی ایران از اهمیت ویژه ای برخوردار می شود.
محمد رضا درویشی و کلیدر (I)

محمد رضا درویشی و کلیدر (I)

این مطلب در نگاه اول نقد یا توصیف ساختاری اثر کلیدر ساختۀ محمدرضا درویشی نیست و بیشتر تلاش شده به بهانۀ اجرای کلیدر و آثار مشابه نگاهی داشته باشیم به علل و عواملی که به واسطۀ آن اینگونه آثار مورد اقبال عمومی قرار نمی گیرند. چندی پیش، کنسرت مشترک هنرمندان حسین علیزاده و محمدرضا درویشی، در راس خبر های هنری مربوط به موسیقی قرار گرفته بود. کنسرتی که با واکنش های متفاوتی از زوایای گوناگون مواجه شد که یکی از آنها دعوت از بخش زهی ارکستر ملی (ناسیونال اکراین) بود.
قدیمی ترین ساز الکترونیکی

قدیمی ترین ساز الکترونیکی

ترمین (Theremin) در سال ۱۹۱۹ توسط لو ترمن Lev Termen (نام او بعدها به لئون ترمین – Leon Theremin – تغییر یافت) فیزیکدان روس اختراع شد. امروزه این ساز فوق العاده، بسیار مورد توجه هنرمندان قرار گرفته است.
گزارش بازدید از نمایشگاه CREMONA mondomusica 2008

گزارش بازدید از نمایشگاه CREMONA mondomusica 2008

در آغاز باید توضیح کوتاهی در مورد عنوان این مقاله داده شود. Cremona نام شهریست در شمال کشور ایتالیا که مرکزیت تاریخی را در طول زمان بواسطه حضور هنرمندان بزرگی در زمینه ساخت ادوات موسیقی، مخصوصا ساز ویلن به خود اختصاص داده است. این شهر گذشته ای کهن و توام با وقایعی زیبا و قابل تعمق در خود داشته و حس کنجکاوی هر انسان اهل تحقیق و بررسی را بر می انگیزد.
پروژه ساخت ویلن “کانون” (VII)

پروژه ساخت ویلن “کانون” (VII)

در تشریحی به طور خلاصه: بدین ترتیب بعد از اطمینان در حد توان نقشه های جدید این ساز هر چه بیشتر تثبیت شده و برای مراحل قالب آماده شد و بعد از آماده ساز ی قالب و اجرای مراحل دیواره ها با توجه به ضخامت و ارتفاع از قبل پیش بینی شده، وارد مرحله بعدی و آماده سازی چوب صفحه زیر برای برش و تراش شدیم که در این قسمت وضعیت میزان الاستیسیته چوب افرا مورد آزمایش قرار گرفته و میزان تغییرات را در آن اجرا نموده و بعد از اتمام مراحل اولیه وارد بخش اتصال آن به سطح لبه دیواره ها شدم و بعد تنظیم ساختار کوکها در صفحه و هماهنگی فضای داخلی محفظه وارد بخش بعدی شده و طبق برنامه مراحل اجرایی برای صفحه روی ساز به اجرا در آمده و استحکامات ملزوم در نقاط استاتیکی آن در نظر گرفته شد و با توجه به اجرای دریچه های اف و تاثیر کاهش شدید مقاومت صفحه ساز، مجموعه ساختار مقاومتی ساز مساعد بوده و مجددا با مواد مخصوصی در حدود ۳۰ درصد مقاومت آن افزایش یافته و در هماهنگی مساعد تری با صفحه زیر و دیواره ها قرار گرفت که هماهنگی حیاتی ساختار و اجرای متقابل است.
زود یاد بگیرید (II)

زود یاد بگیرید (II)

وقت زیادی را صرف نواختن هر صفحه نکنید. زمان تمرین روی تریوی سیویلش، درست در همان ابتدا گرفتار شدیم. بنابراین تصمیم گرفتیم از بخش پایانی شروع کنیم، به این شکل کارمان بسیار ساده تر شد و اعتماد به نفس پیدا کردیم. بعد که قسمت اول را نواختیم؛ خیلی بهتر از قبل بود چون توانستیم آن را با کل موومان متناسب کنیم.
تحقیر ده هزار تومانی (I)

تحقیر ده هزار تومانی (I)

وقتی که در-۲۲ تیر ماه- برای حضور یافتن در کنسرت “یار نادیار” استاد علی اکبر مرادی و فرزندش به تالار شهید بهشتی کرمانشاه رفته بودم و از میان صدای گریه‌ی بچه‌های قدونیم‌قد، خش‌خش پاکت چیپس و زیر نور شدید سالن در جایگاه شنوندگان تلاش می‌کردم چیزکی از صدای ساز علی اکبر مرادی دستگیرم شود، دلم به حال خودم و تمامی آن چند صد نفر حاضر در سالن سوخت؛ در همین حال و هوا بود که تصمیم گرفتم یادداشتی بنویسم برای آگاهی آنهایی که از این شرایط رنج آور خبر ندارند.
نگاهی به آثار ضبط شده جناب میرزا حسینقلی (II)

نگاهی به آثار ضبط شده جناب میرزا حسینقلی (II)

هامبارسوم تاجر مسیحی روسی الاصل (پدر لورتا هنرپیشه سینما) با مشارکت و سرمایه گذاری جهت بدست آوردن امتیاز نمایندگی فروش صفحات گرامافون، پنج تن از هنرمندان را برای ضبط صفحه راهی پاریس می کند:
اپرای مولوی برجسته ترین اثر سمفونیک ایران است

اپرای مولوی برجسته ترین اثر سمفونیک ایران است

بیشتر از ۵۰ سال است که بحث تلفیق موسیقی ایرانی و غربی در ایران وجود داشته است؛ از تلاشهایی که پرویز محمود، روبیک گریگوریان، ثمین باغچه بان، حشمت سنجری، مرتضی حنانه و … کردند تا امروز که نسل ما هنوز به دنبال نوعی تلفیق آرمانی میگردیم. من به جرات میتوانم بگویم این آرمانی که شخص مرتضی حنانه داشت و دیگرانی که امروز در قید حیات هستند و شاید درست نباشد نامشان را بگویم و آنها هم به دنبال این آرمان بودند، امروز بهزاد عبدی جوان توانسته به آن برسد!