نوای مشترک

گروه دستان در همنوازی با ارکستر فیلارمونیک لیژ
گروه دستان در همنوازی با ارکستر فیلارمونیک لیژ
جلوه های موسیقی ایران در صحنه جهانی
پاسکال روفه، محمد رضا درویشی، گروه دستان و ارکستر فیلارمونیک لیژ.


پاسکال رُفه (Pascal Rophe ) فرانسوی، از دو سال پیش رهبر ثابت ارکستر فیلارمونیک شهر لیژ (Liege) در بلژیک است. او در سال ۱۹۸۸ در کنکور رهبری ارکستر، در شهر بزانسون فرانسه مقام دوم را نسیب خود میکند و از آن پس به عنوان رهبر میهمان، همکار ارکسترهای سمفونیک فرانسه، انگلستان، سویس، ایتالیا، فنلاند، کره و ژاپن بوده است.

وی به عنوان متخصص موسیقی قرن بیستم و بیست و یکم شناخته شده، با موسیقی سمفونیک آشناست و در کارش بسیار موشکاف، دقیق و سخت گیر است و گوشش در شناخت موسیقی و تشخیص دقت اصوات خالص و صددرصد Absolut است.

محمد رضا درویشی متولد شیراز است. فراگیری موسیقی را از سیزده سالگی آغاز میکند. در سال ۱۹۷۸ دانشکده هنرهای زیبای تهران را تمام میکند. آهنگ او برای فیلم “سفر قندهار” مخملباف، در سال ۲۰۰۰ برنده جایزه بهترین موسیقی فیلم در آلمان میشود.

دایرهٔ المعارف موسیقی ایران او در سال ۲۰۰۲ جایزه بهترین کتاب را از جامعه اتنوموزیکولوژی دریافت میکند. در سال ۲۰۰۵ از طریق یونسکو شناخته می شود و معروفیت جهانی مییابد. فیلم “لیلی کجاست” به کارگردانی محمد شیروانی بر اساس زندگی درویشی است.

آثار موسیقائی وی از بهترین و موفق ترین نمونه های تلفیق موسیقی ایران و کلاسیک غرب بشمار می رود. شناخت وی از موسیقی کلاسیک ایران و تسلط وی به اصول آهنگسازی غرب باعث پدید آمدن آثاری ست که ضمن تازگی از اصالت نیز برخوردار است.

فعالیتها و کارهای زیبای گروه دستان در ارائه، نوآوری و پیشرفت موسیقی سنتی ایران احتیاج به توضیح ومعرفی ندارد. همه علاقه مندان به موسیقی ایرانی، در ایران و تمام دنیا، با کارهای این گروه و هنرمندانش سعید فرج پوری، حمید متبسم، حسین بهروزی نیا، پژمان حدادی و بهنام سامانی آشنایند.


در سال ۲۰۰۶ پس از همکاری دستان و ارکستر سمفونیک بی بی سی بین پاسکال رُفه رهبر میهمان این برنامه و حمید متبسم ملاقاتی پیش می آید که نتیجه آن، با تنظیم کارهای گروه دستان برای ارکستر سمفونیک به همت محمد رضا درویشی، تولد این پروژه زیر عنوان نوای مشترک است.

audio file بشنوید قسمتی از این برنامه را

شب اجرا:
یکی از سه اثر تنظیم شده برای این مجموعه، ملودی نوا از حمید متبسم با آهنگسازی محمدرضا درویشی برای ارکستر در دستور کار اولین اجرا قرار داشت و اولین کنسرت نوای مشترک در تالار بزرگ فیلارمونیک لیژ، در جمعه شب ۲۵ آوریل ۲۰۰۸ به رهبری پاسکال رُفه و با حضور محمد رضا درویشی که در ردیف اول شنوندگان با غرور نظاره گر بازتاب اثرش بود، اجرا شد.

همانطور که انتظار می رفت سالن بزرگ و زیبای فیلارمونی لیژ پر از شنوندگان کنجکاوی بود که از دور و نزدیک به استقبال نوای مشترک آمده بودند. یاران دستان جلوی صحنه، در مرکز صد نوازنده ارکستر فیلارمونیک لیژ قرار گرفتند و با حرکات موزون رهبر ارکستر اولین نوای نوای مشترک را طنین انداختند.

در میان شنوندگان آقای لارس Lars مدیر ارکستر سیمفونیک شهر گوتنبرگ سوئد نیز به چشم می خورد و پس از برنامه درویشی و دستانیان را مورد توجه بسیار قرار داد و علاقه خویش را به اجرای این آثار با ارکستر شهر خویش بیان کرد. پس از اجرا طنین کف زدن و فریاد شنوندگان، هنرمندان دستان را دوبار دیگر به روی صحنه کشید تا با اجرای “آفتاب نیمه شب” اثر بیاد ماندنی حسین بهروزی نیا، لذت شنیدن موسیقی ناب ادامه یابد.

گفتنی ست که در کنار قطعه دشتی از سعید فرجپوری که در دست تنظیم برای ارکستر است، “آفتاب نیمه شب” نیز برای همین ترکیب آماده اجراست.

audio file بشنوید قسمتی از این برنامه را

با کمال فروتنی باید اقرار کرد که این برنامه و اجرا، در زیبائی وشیوائی کم نظیر بود و بسیار مورد توجه همه حاضرین که اکثرا اروپائی بودند و نوازندگان ارکستر سمفونیک لیژ قرار گرفت. با این احساس که قدم بزرگی در پیشرفت موسیقی ایران وشناختن آن به دنیا برداشته شده است و باید ادامه یابد.

هنرمند راستین کسی است که از تجربه نهراسد و برای تازگی و به روز بودن اثرش از افکار کهنه و بازدارنده پرهیز کند و با حفظ ارزش های اصیل آن هنر در تعالی آن نیز کوشا باشد. نوای مشترک بسیار خوب آغاز شد و به از این نیز خواهد شد.

5 دیدگاه

 • جواد
  ارسال شده در اردیبهشت ۱۱, ۱۳۸۷ در ۶:۵۳ ب.ظ

  شاهکار بود گروه دستان که تنها دولت عشق را حامی خود دارد باعث سربلندی ایران و ایرانی شد جای خالی رایزن فرهنگی ایران یا هر مقام رسمی مسئول موسیقی ایران احساس میشد ارزوی موفقیت روز افزون برای هر فرد ایرانی که به عشق دوستی هنر و فرهنگ ایران می اندیشد

 • انور میرستاری
  ارسال شده در اردیبهشت ۱۳, ۱۳۸۷ در ۹:۵۴ ب.ظ

  با درودهای بی پایان،
  باردیگر هنرمندان میهن ما در سالن های
  بین المللی با دستان معجزه آمیز و هنر
  آفرین خویش، موجب سربلندی ما ایرانیان
  شدند.
  حمید متبسم و گروه نواور دستان، در کنار
  سمفونی فلارمونیک شهر لیژ بلژیک و با
  درآمیختن موسیقی ایرانی با موسیقی غربی،
  بار دیگر پویایی موسیقی و فرهنگ ایران
  را به نمایش گذاشتند.
  فدراسیون اروپرس این مار زیبای گروه
  دستان را ارج نهاده، گوشه ای خیلی کوتاه
  از این کار را برای شما روانه می کند.
  به امید دیدن دیگر کارهای زیبا از دیگر
  هنرمندان ، نویسندگان، شعرا و مسیقی
  دانان .

 • عطیه
  ارسال شده در اردیبهشت ۱۴, ۱۳۸۷ در ۱۰:۳۸ ق.ظ

  بسیار زیبا ودلنشین بود”ای کاش مدت زیادتری ازاجرا را برای دانلود میگذاشتید!”آرزوی موفقیت برای گروه بی نظیر “دستان”رادارم.

 • ارسال شده در اردیبهشت ۲۳, ۱۳۸۷ در ۱۱:۵۱ ق.ظ

  سلام .دستان یعنی آبروی ایران . دستان یعنی قابلیت . واقعا نمیدونم چی بگم از همهی شما دوستانم برای تهیه ی این مطالب ممنونم

 • رضا جهانی
  ارسال شده در اردیبهشت ۲۹, ۱۳۸۷ در ۷:۰۴ ب.ظ

  کاش آنها که به قول خودشان به “جهانی” شدن ایران و فرهنگش علاقه دارند بشنوند و ببینند و دریابند که جهان را باید از راه علم تسخیر کرد و مردمانش را از راه “هنر”.
  دستان, متشکریم

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

منبعی قابل اتکا و بنیادین در شناخت موسیقی (II)

همین ویژگی‌هاست که موجب شده است این کتاب بارها تجدید چاپ و روزآمد شود و هنوز نیز پس از گذشت چهار دهه کماکان به‌عنوان یکی از پُرطرفدارترین منابع اصلی برای درس‌های آشنایی با موسیقی ــ البته با تمرکز بر موسیقی کلاسیک یا هنری غربی ــ کاربرد و رواج داشته باشد.

نگرشی به تجدد طلبی در هنر و فرهنگ ایرانِ قرن بیستم (XIV)

«دستور تار» اولین کتاب تئوری موسیقی نوین و علمی ایران است. با بررسی آن می توان به علت عدم موفقیت مکتب وزیری که با امیدواری زیادی شروع شده بود، پی برد. یک اشکال اساسی در همان مقدمه ای که او بر دستور تار نوشته آشکار می شود:

از روزهای گذشته…

منبری: نگاه شجریان به آواز چند وجهی بود

منبری: نگاه شجریان به آواز چند وجهی بود

جمال الدین منبری در سال ۱۳۳۹ در تهران بدنیا آمد و فراگیری موسیقی را از سال ۱۳۵۵ آغاز کرد. هرچند با آوازخوانی اش شهرت یافت اما آموخته های فراوان او در نوازندگی سازهای مختلف و در آهنگسازی و بهره گیری از دانش نامدارترین اساتید موسیقی ایران،‌ از او موسیقیدانی چندوجهی ساخته است. با این حال در سالهای گذشته، از فعالیتهای اجرایی او نسبت به گذشته کاسته شده و بیشتر به امر آموزش پرداخته است. همچنین به عنوان کارشناس ارشد موسیقی و عضو شورای آموزش و پژوهش در مرکز موسیقی صدا و سیما فعالیت دارد.
ادوارد الگار، آهنگساز انگلیسی (X)

ادوارد الگار، آهنگساز انگلیسی (X)

اولین جنگ جهانی، الگار را به شدت تحت تأثیر خود قرار داد. به غیر از چند اثر میهن پرستانه و آثاری همچون “نور روشن ستارگان” (The Starlight Express op. 78)، که برای یک نمایش کودکانه نوشته شده بود، “روح انگلستان” (Spirit of England op. 80) که بر اساس اشعار “لارنس بینیون” نوشته شده و اکنون به عنوان یکی از شاهکارهای الگار در نظر گرفته می شود و به غیر از باله “طرفدار سرخ روی” در ۱۹۱۷ هیچ اثر مهمتری از او به اجرا در نیآمد.
چند توصیه برای محافظت از ساز شما

چند توصیه برای محافظت از ساز شما

مطلبی که پیش رو دارید نوشته آرین شرادر است که برگردان آنرا به پارسی میخوانید: چوب با رطوبت منبسط و در هوای خشک منقبض میشود. ساز ها می توانند هم در مقابل هوای خشک هم در مقابل هوای شرجی مقاوت کنند البته به شرط آنکه زمان کافی برای وفق دادن با محیط به آنها داده شود. اما تغییرات سریع مشکلاتی را بوجود می آورد.
موسیقی مردمی، موسیقی هنری، موسیقی مردم پسند: <br>امروزه این دسته بندی ها چه معنایی دارند؟ (VI)

موسیقی مردمی، موسیقی هنری، موسیقی مردم پسند:
امروزه این دسته بندی ها چه معنایی دارند؟ (VI)

از زمان استعمار، کامپانا به میراث موسیقایی اش می بالد، و تفسیری از این داستان توسط خنیاگر مشهور محلی، مارسلو پومپئو (Marcello Pompeu) در کتابچه ی کوچکی با عنوان کمک های مالی برای تاریخ موسیقی کامپانا (Subsídios para a história da música da Campanha 1977) نقل شده است. لازم به ذکر است که با این حال این سند هیچ اشاره ای به گونه های مرتبط با طبقات پایین تر شهری نکرده است؛ این سندها منحصراً بر فعالیت های موسیقایی نخبگان محلی، توصیف گروه های دسته جمعی، آواز جمعی کلیسا، ارکسترها، پیانوها، قطعات موسیقی عاشقانه و رقص های سالنی که سرگرم کننده-ی قشرهای مرفه تر کامپانا در طول عمر طولانی او، تمرکز کرده است. این فروگذاری، کاملاً نتیجه منطقی نگرش-های غالب نخبگان محلی درباره فرم های بیانی طبقات فرودست شهر است. در واقع، فضای اجتماعی در کامپانا توسط یک تقسیم طبقاتی مستحکم مشخص شده است.
علت ترس شرکت های ضبط موسیقی از اینترنت

علت ترس شرکت های ضبط موسیقی از اینترنت

جف توییدی (Jeff Tweedy) خواننده اصلی گروه ویلکو (Wilco)، که یک گروه کانتری راک محبوب است، از گرایشهای منفی دست اندرکاران موسیقی به اینترنت انتقاد کرده است. در صنعتی که “سرقت” حقوق خود را بیش از همه از اینترنت میداند، ویلکو از معدود افرادی است که نظر متفاوتی داشته و از این رسانه به نفع خود استفاده کرده است.
پنجمین جشنواره سایت ها و وبلاگ های موسیقی برگزار شد

پنجمین جشنواره سایت ها و وبلاگ های موسیقی برگزار شد

پنجمین جشنواره سایت ها و وبلاگ های موسیقی ایران، دیشب ۲۳ اردیبهشت در تالار هنر فرهنگسرای ارسباران با حمایت موسسه رادنواندیش و فرهنگسرای ارسباران برگزار شد. در ابتدای این برنامه، مجری این جشنواره زهرا تقی ملا، پس از خیر مقدم و معزفی جشنواره، از میهمان و حامی معنوی این جشنواره، دکتر محمد سریر درخواست کرد به ایراد سخنرانی بپردازد.
مستر کلاس ارکستراسیون و آرانژمان شهرداد روحانی برگزار می شود

مستر کلاس ارکستراسیون و آرانژمان شهرداد روحانی برگزار می شود

موسسه فرهنگی هنری فرزانه برگزار می‌کند؛ ورک شاپ ارکستراسیون و آرانژمان برای آنسامبل‌های مختلف توسط شهرداد روحانی. کلاس‌ها از ۱۸ تیرماه برگزار خواهد شد و مهلت ثبت نام تا ۱۰ تیرماه خواهد بود.
نی هفت بند و شیو های نوازندگی آن (I)

نی هفت بند و شیو های نوازندگی آن (I)

در بین انواع سازهای بادی ایرانی که از قدیم مورد استفاده قرار می گرفته مانند، مزمار، نرم نای، درازنای، سرنا و… تنها امروزه نی توانسته در موسیقی ایرانی و در کنار دیگر سازهای کلاسیک ایرانی مثل تار، سنتور، سه تار و کمانچه قرار بگیرد و به اصطلاح یک تنه نقش سازهای بادی را در ارکستر ایرانی ایفا کند.
منتشری: ایران را دوست دارم و می خواهم اینجا باشم

منتشری: ایران را دوست دارم و می خواهم اینجا باشم

این کار را ما در سال ۷۲ انجام دادیم و بعد همان اثر را با نام “شور آفرین” روانه بازار کردیم. در واقع تولد دوباره من در سال ۷۱-۷۲ شروع شد و در سال ۷۳ من از بانک بازنشسته شدم. از طریق آقای مهدی کلهر – رئیس موسیقی رادیو – در سال ۷۳ مجددا دعوت به کار شدم. ایشان گفت که ۳ سال است به دنبال شما هستیم که گفتم من ایران هستم و پاسخ ایشان این بود که از هر کسی سوال میکنم می گویند که آمریکاست و بعد از چند نفر از دوستان اسم برد که گفتم که من آنجا را دوست ندارم، من ایرانی‌ام و ایران را دوست دارم و می خواهم اینجا باشم.
لالو شیفرین (II)

لالو شیفرین (II)

لالو شیفرین یکی از آهنگسازان و رهبران موفق موسیقی فیلم هالیوود بیش از پنجاه سال است درین حرفه فعالیت می کند. ساخت موسیقی برای بیش از ۱۰۰ فیلم سینمایی، مجموعه تلویزیونی و بازیهای کامپیوتری از جمله سری ساعت شلوغی، گناه اصلی، ماموریت غیر ممکن، بروبیکر، سیاره میمون ها، اژدها وارد می شود و … حاصل تلاش های خستگی ناپذیر این هنرمند در عرصه موسیقی فیلم است.