گفتگوی هارمونیک دوازده ساله شد

گفتگوی هارمونیک امسال دوازدهمین سال فعالیت خود را جشن می گیرد. دوازده سال فعالیت گفتگوی هارمونیک نه تنها در فضای مجازی تأثیراتی بر جای گذاشته است بلکه به دنبال این بوده که در تمامی این سال ها با ایجاد معیارهایی برای شناسایی و شناساندن هنر موسیقی، مطالب مفیدی را با خوانندگان خود به اشتراک بگذارد.

بنابراین، نیکوست که به مناسبت سالگرد پایه ریزی این ژورنال که جزء اموال فرهنگی عمومی به شمار رفته و سرمایه ای برای تک تک ایرانیان علاقه مند به موسیقی به شماره می رود، مروری بر دست آورد ها و اهداف این پروژه مهم فرهنگی داشته باشیم.

گفتگوی هارمونیک که در آغاز با انتشار مطالب کوتاه و عمومی به ویژه در شاخه های موسیقی کلاسیک و مردمی غربی به فعالیت می پرداخت اما امروز پس از دوازده سال فعالیت بی وقفه توانسته است به سمت انتشار مطالب تخصصی تر بویژه درباره موسیقی کلاسیک ایرانی و غربی بپردازد و با نیازهای روز جامعه موسیقی ایران همراه و همگام و حتی پیشگام آن ها باشد.

نویسندگان و مترجمان ژورنال موسیقی گفتگوی هارمونیک، همواره تلاش خود را بر این اصل استوار کرده اند که در فضایی سالم به معرفی و تحلیل موسیقی این مرز و بوم بپردازند و آثاری که درخور شناخت و تحسین بوده اند را به مخاطبان خود معرفی کنند.

گفتگوی هارمونیک بدون چشم داشت مالی از بسیاری از برنامه های موسیقایی چه در زمینه اجرا و چه در زمینه معرفی آثار و نشست های تحلیلی از هنرمندان حمایت معنوی کرده و سعی بر این داشته است تا اطلاع رسانی مناسبی در زمینه فعالیت های هنری مرتبط با موسیقی داشته باشد.

گفتگوی هارمونیک امروز از ۴۵۱۵ شماره نوشته خود، ۲۴۵ شماره در شاخه جز و بلوز، ۲۴۵ شماره در شاخه راک، ۱۳۰ شماره در شاخه فیزیک و مهندسی موسیقی، ۷۰ شماره در شاخه موسیقی فیلم، ۱۸۷ شماره در شاخه موسیقی ملل، ۳۰۲ شماره در شاخه موسیقی معاصر، ۱۱۶۲ شماره در شاخه موسیقی کلاسیک غربی،۲۰۳۵ شماره در شاخه موسیقی کلاسیک ایرانی، ۱۴۹ شماره در شاخه مبانی نظری موسیقی کلاسیک، ۲۲۱ شماره در شاخه مصاحبه و گفتگو، ۵۹۳ شماره در شاخه مطالب عمومی، ۶۹۲ شماره در شاخه نقد و بررسی، ۴۴۶ شماره در شاخه اخبار موسیقی، ۷۸ شماره در شاخه تئوری و مبانی نظری موسیقی جز، ۳۰۷ شماره در شاخه دانستی های موسیقی، ۵۳۴ شماره در شاخه ساز و نوازندگی را به انتشار رسانده است.

در سال جدید قصد داریم، ضمن تغییرات تکنیکی در سایت به فضاهای مجازی دیگری نیز برای اطلاع رسانی بیشتر وارد شویم که پس از اعمال تغییرات و راه اندازی پروژه های جدید، در سایت اعلام خواهد شد.

به رسم هر سال، نویسندگان و مترجمان گفتگوی هارمونیک در نشستی صمیمانه دور هم جمع شدند تا فعالیت دوازده ساله این ژورنال موسیقی را جشن بگیرند.

امسال نیز در جشن تولد سایت، میزبان نویسندگان این ژورنال موسیقی: محسن قانع بصیری، شاهین مهاجری، هادی سپهری، سعید یعقوبیان، سجاد پورقناد، علی نجفی ملکی، کامیار صلواتی و مترجمین سایت: منیره خلوتی و محبوبه خلوتی بودیم.

ژورنال موسیقی گفتگوی هارمونیک همواره پذیرای نظرات مخاطبان خود بوده و در پاسخ به پرسش های آنان یا استفاده از پیشنهادات و انتقادات آنها کوشیده است. در پایان مانند همیشه چشم به راه نظرات، انتقادات و پیشنهادات خوانندگان فرهیخته گفتگوی هارمونیک می مانیم و امیدواریم که در این سال جدید نیز از همراهی مخاطبان مانند همیشه بهره بگیریم.

2 دیدگاه

 • آزادمهر
  ارسال شده در فروردین ۱۹, ۱۳۹۵ در ۱۱:۳۲ ق.ظ

  با آرزوی بقا و غنا .
  ایشالاه ۱۲۰ ساله بشه .

 • ناشناس
  ارسال شده در فروردین ۲۰, ۱۳۹۵ در ۱۱:۰۱ ق.ظ

  چه فایده وقتی تعرفه واردات آلات موسیقی ۲۰۰ درصد است! حیف این همه تلاش ژورنالیستی و تخصصی…

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

ریتم و ترادیسی (I)

ریتم و ترادیسی دو روشِ فهم نظم های زمانی در جهان پیرامونِ ما را در تباین با هم قرا می دهد: فهم مستقیم به-واسطه ی قوه ی ادراک، و فهم غیر مستقیم به واسطه ی تجزیه و تحلیل. «ریتم» به دستگاه ادراکی ای که امکان مشاهده و دریافتِ بی دردِسرِ پدیده های ریتمیک را در اختیار افراد قرار می دهد گریز می زند، درحالیکه «ترادیسی» ابزارهای ریاضی ای را که برای کشف نظم ها و مطالعه ی الگوها مورد استفاده قرار می گیرد پیشِ روی می گذارد.

موسیقی و شعر در «گرگیعان و گرگیعان» (II)

بیرون‌رفتن مردم از خانه و برگرفتن و دورافکندن کلوخ در آخرین روز ماه شعبان به احتمال فراوان به نشانه ترک عیش و عشرت و باده‌نوشی در ماه مبارک روزه‌گیران و دورکردن دیو گناه باده‌نوشی از خود بوده است و این آیینی بازمانده از دوره پیش از اسلام بوده که با دگرگونی نظم و روال زندگی عادی مردم در تغییر ماه همراه بوده است (۲) و یا جشن «هالووین» در فرهنگ غربی. «هالووین» یک جشن مسیحیت غربی و بیشتر سنتی می‌باشد که مراسم آن سه شبانه‌روز ادامه دارد و در شب «۳۱ اکتبر» (نهم آبان) برگزار می‌شود. بسیاری از افراد و مخصوصا کودکان و نوجوانان در این شب با چهره‌های نقاشی شده، لباس‌های عجیب یا لباس‌های شخصیت‌های معروف، چهره و ظاهری که آن به‌نظرشان ترسناک باشد خود را آماده جشن می‌کنند و برای جمع‌آوری نبات و آجیل به در خانه دیگران می‌روند. این جشن را مهاجران «ایرلندی» و «اسکاتلندی» در سده نوزدهم با خود به قاره آمریکا آوردند. (۳)

از روزهای گذشته…

سرمالکولم آرنولد CBE آهنگساز برجسته انگلیسی درگذشت

سرمالکولم آرنولد CBE آهنگساز برجسته انگلیسی درگذشت

مالکولم آرنولد (۲۰۰۶-۱۹۲۱) یکی ازچهره های بزرگ موسیقی قرن بیستم با مجموعه ای قابل ملاحظه از آثار برجسته و ماندگار می باشد. این آثار شامل نه سمفونی هفت باله دو اپرا یک کار موزیکال بیشتر از پنجاه کنسرتو دو کوارتت زهی و غیره می باشد.
حضور موسیقی سمفونیک ایرانی در انقلاب ۱۹۷۹ (قسمت اول)

حضور موسیقی سمفونیک ایرانی در انقلاب ۱۹۷۹ (قسمت اول)

پس از وقوع انقلاب ۱۹۷۹در ایران، در پی مهاجرت شمار قابل توجهی از نوازندگان چیره دست ارکستر سمفونیک و نیز تعطیلی و تعلیق فعالیت های هنرستان موسیقی در کشاکش جریان های سیاسی روز، سازمان ارکستر سمفونیک نیز به یکباره با فروپاشی بی سابقه ای مواجه شد.
افتتاح آکادمی موسیقی فوژان

افتتاح آکادمی موسیقی فوژان

آکادمی موسیقی فوژان با مدیریت هنری حمیدرضا دیبازر (بنیانگذار ارکستر فوژان، عضو هیئت علمی و رئیس دانشکده موسیقی دانشگاه هنر) به تازگی فعالیت خود را آغاز کرده است. جمعی از استادان دانشگاه و مدرسان برجسته موسیقی کشور، هنرآموزان این آکادمی هستند.
«آموزش تنبک براساس نت‌نوشته‌های امیرناصر افتتاح» منتشر شد

«آموزش تنبک براساس نت‌نوشته‌های امیرناصر افتتاح» منتشر شد

کتاب و دی‌وی‌دی‌ تصویریِ «آموزش تنبک براساس نت‌نوشته‌های امیرناصر افتتاح» به کوشش فریدون حلمی، به گزینش و ویرایش و اجرای وحید فتائی توسط نشر “خنیاگر” منتشر شد. این کتاب و دی‌وی‌دی را هم‌اکنون می‌توان از تنبکستان (تلفن: ۲۲۰۷۳۸۸۱) و موسیقی عارف (تلفن: ۳۳۹۹۷۶۴۳۰ و ۳۳۹۷۶۴۳۱) تهیه کرد.
درگذشت پیِر بولِز، آهنگساز و رهبر ارکستر (I)

درگذشت پیِر بولِز، آهنگساز و رهبر ارکستر (I)

این آهنگساز، رهبر ارکستر، استاد و نظریه پرداز موسیقی معاصر، یکی از تأثیرگذارترین شخصیت های دنیای موسیقی در عصر حاضر بود. پیِر بولِز (Pierre Boulez) که سه شنبه، ۵ ژانویه ۲۰۱۶ در ۹۰ سالگی درگذشت را یکی از پیشگامان فلسفی جنبش هنری پس از جنگ جهانی دوم می دانند. او میراثی گرانبها برای آیندگان به جای گذاشت: آثار آهنگسازی پیشرُو، رهبری مهم ترین ارکسترهای جهان، فعالیت های پژوهشی مستمر، نظریه پردازی موسیقی مدرن، و بنیان گذاری بنیادهای متعدد، از جمله فعالیت های ارزشمند اوست. او با تعمیق ارتباط میان خلاقیت و تقسیر و اجرا، همچنین با تأثیرگزاری بی مانندی که بر حیات موسیقایی، فرهنگی و فکری فرانسه و ورای مرزهای کشورش داشت، از دهه ی ۱۹۵۰، خود را به عنوان یکی از بزرگترین آهنگساز- رهبر ارکسترهای جهان شناساند.
آیا موسیقی ایرانی علمی نیست؟

آیا موسیقی ایرانی علمی نیست؟

پیمان ناصح پور (کارشناس ارشد ریاضی و نوازنده ی تنبک و دایره ی آذربایجانی) به دعوت دکتر زهرا گویا (استاد آموزش ریاضی در دانشگاه شهید بهشتی و از مولفان کتاب های درسی) درباره ی ارتباط موسیقی و ریاضی سخنرانی خواهد کرد.
رودز: «از عبارت “موسیقی کلاسیک” متنفرم» (I)

رودز: «از عبارت “موسیقی کلاسیک” متنفرم» (I)

جیمز رُودز (James Rhodes) اولین نوازنده کلاسیک که با یک لیبل راک قرار داد بسته است توضیح می دهد که چرا دوست دارد به جیمز الیور ژانر خود تبدیل شود. اولین کاری که جیمز رودز پس از نشستن پشت میز انجام می دهد سفارش دادن یک قهوه بدون کافئین است. واضح است که رودز از آن دسته افرادی است که به محرک اضافی نیازی ندارد: هنوز ساعت ۱۱ صبح نشده است و او دارد از در و دیوار بالا می رود. در حالیکه واژه هایی که به کار می برد مثل ماشین های برقی به یکدیگر می خورند می گوید «بعضی ها می گویند بی صبرانه منتظر تعطیلات آخر هفته هستیم. من با خودم فکر می کنم چرا؟» رودز با نوک انگشت هایش بر روی میز ضرب می گیرد مثل اینکه دارد آرپژ می زند! «من شخصا الآن همان کاری را انجام می دهم که حتی اگر در یک لاتری هم برنده شوم باز هم ادامه اش خواهم داد».
زود یاد بگیرید (II)

زود یاد بگیرید (II)

وقت زیادی را صرف نواختن هر صفحه نکنید. زمان تمرین روی تریوی سیویلش، درست در همان ابتدا گرفتار شدیم. بنابراین تصمیم گرفتیم از بخش پایانی شروع کنیم، به این شکل کارمان بسیار ساده تر شد و اعتماد به نفس پیدا کردیم. بعد که قسمت اول را نواختیم؛ خیلی بهتر از قبل بود چون توانستیم آن را با کل موومان متناسب کنیم.
انتشار اولین کتابشناسی توصیفی موسیقی ایران (I)

انتشار اولین کتابشناسی توصیفی موسیقی ایران (I)

خرداد ماه امسال آخرین اثر با ارزش علیرضا میرعلینقی منتشر شد؛ “کتابشناسی و مقاله شناسی توصیفی موسیقی ایران”، جلد اولش بدون تبلیغات و سر و صدای خاصی به بازار آمد و به سرعت کم یاب شد. همانطور که در مقدمه کتاب هم آمده، شماره اول کتابشناسی موسیقی که امروز به بازار کتاب راه پیدا کرده در واقع باید سال ۱۳۶۹ منتشر میشد، ولی این نوشته ها تا امروز به دلایلی که بر همه پیگیران این عرصه واضح است به انتشار نرسید.
نگاهی به اپرای عاشورا (III)

نگاهی به اپرای عاشورا (III)

با ترمولو های زهی ها و رنگ آمیزی بادی چوبی ها فضای شبی خوف انگیز را ترسیم میکند، همسر شمر در این پرده که در آواز دشتی به همراه شارح داستان، محتشم کاشانی میخواند “… بیا ای شمر بد گوهر بشو آسوده امشب را زمانی بر سر بستر” شمر بدون توجه به صدای همسرش با خود میگوید “نمیدانم شوم فردا به میدان ستم کشته و یا قالب شوم آنگه بر این شاه ملک لشکر…” حرکتهای خارج از گام ارکستر بر روی صدای خواننده نقش شمر، تشویش و اضطراب شیطانی وجود او را که همچون آتش زبانه میکشد را به خوبی به شنونده القا میکند.