جرج بنسون

جرج بنسون
جرج بنسون
یکی از نوازندگان صاحب سبک دنیای گیتار جز جورج بنسون موزیسن امریکایی میباشد وی در سن ۲۲ سالگی با ضبط اولین آلبومش، خود را به دنیای موسیقی معرفی نمود. بنسون متولد ۲۲ مارس سال ۱۹۴۳ در پنسیلوانیای آمریکا میباشد. عمده شهرت وی به خاطر آثار محبوبش در میان مردم میباشد و بیشتر از اینکه او را به عنوان یک گیتاریست جز بشناسند از وی با عنوان خواننده پاپ نام میبرند!

ترانه های مانند: “Give Me The Night”, “Lady Love Me (One More Time)”, “Turn Your Love Around”, “In Your Eyes” “This Masquerade”, از جمله مشهورترین آثار وی میباشد.

استیل نوازندگی وی در گیتار جز و کلا شیوه نگرش بنسون در نوازندگی و حتی ساخت قطعات استفاده از هارمونی جز و ریتمهای مختلف و در سوی دیگر عامه پسندانه کردن این تغییرات بود اما در عین حال هیچگاه موسیقی خود را دستخوش میل شنوندگانش نمیکرد و به نوعی، با این تفکر توانست بسیاری را به سمت موسیقی جز هدایت نماید و خود یکی از اشاعه دهندگان این سبک از موسیقی شود.

در زمینه خواندن نیز وی شیوه خاص خود را داشته اما او با مخالفتهای بسیاری از سوی نوازندگان حرفه ای جز روبرو بود که ساخته های بنسون را فاقد ارزش میپنداشتند اما بنسون بدون توجه به این تفکرات به کار خود ادامه میداد. هرچند آلبوم تکنوازی اش با عنوان “talk” شاهد مهر تاییدی بر مهارت و خلاقیت وی در موسیقی و نوازندگی جز و بنوعی پاسخگوی تمامی این قبیل نظرات بود.

audio file بشنوید اجرایی از بنسون را

همانند بسیاری از نوابغ موسیقی جز وی بصورت خود آموز و با گوش دادن و تمرینات فراوان گیتار را فرا گرفت و در ابتدا به همراه Jack McDuff نوازنده ارگ گروهی را تشکیل دادند که هدفشان اجرای قطعات اینسترومنتال (سازی) بود.

بنسون جوان در حقیقت بدون هیچ چشمداشتی در گروه به تمرین و نوازندگی میپرداخت اما در سن ۲۱ سالگی بود که به حد کافی این تجربه و توانایی را در خود دید که بصورت مستقل دست به فعالیت بزند و این کار او انتشار آلبومی با عنوان The New Boss Guitar که به نوعی آغاز کار او به عنوان نوازنده و موزیسن جز بود را موجب شد.

وی پس از مدت کوتاهی گروه خود را با Lonnie Smith نوازنده ارگ Ronnie Cuber نوازنده ساکسیفون تشکیل داد و با این گروه دومین آلبوم خودش را نیز ضبط نمود.

اما مهمترین اتفاق در زندگی هنری بنسون دعوت از وی توسط مالز دیویس بود. بدون شک تمامی کسانی که در گروه مایلز دیویس دعوت بکار شدند، هر یک پس از مدتی توانستند جایگاه خوبی را در دنیای موسیقی تصاحب نمایند هر چند در نبوغ و استعداد آنها شکی نیست. بنسون در اواسط دهه ۶۰ به گروه مایلز پیوست و در آن برهه نیز توانست با کمپانی کلمبیا قرادای را مبنی بر ضبط و انتشار آثارش امضا نماید که به نوعی موجب موفقیت های آلبوم های بعدی بنسون و فروش بالای آن نیز شد.

اما با ورود به دنیای تجاری سعی نمود در زمینه موسیقی عامه پسند نیز فعالیت کند، آلبوم وی در سال ۱۹۶۹ حاوی اجرای برخی از مشهورترین ترانه ها و قطعات گروه بیتلز بود که با توجه به محبوبیت بیتلز ها در آن دوره، این آلبوم توانست او را در میان عامه مردم محبوب نماید.

در اواخر دهه ۱۹۷۰ وی با کمپانی Warner Bros. Records شروع به کار نمود و در این زمان بود که دیگر همگان او را میشناختند. در سال ۱۹۷۶ آلبوم خود را با عنوان Breezin ضبط و منتشر نمود و در این آلبوم بود که وی خوانندگی را بصورت جدی تجربه نمود و چندین قطعه این آلبوم را با آواز ارائه داد.

audio file بشنوید اجرایی از بنسون را

برخلاف انتظار این قطعات با چنان استقبالی روبرو شد که قطعه This Masquerade از این آلبوم توانست رتبه یک را در جدول بیلبورد و در قسمت پاپ و جز بدست آورد، هر چند در آلبومهای قبلی نیز بر روی قطعاتش آوازهایی را خوانده بود اما این کار اولین تجربه رسمی اش در این زمینه محسوب میشد.

بنسون با صدای رسا و قوی، توانایی خواندن در سبکهای مختلف را داشت به زیبایی از موسیقی جز در ارائه آثار پاپ استفاده مینمود و همین خلاقیت وی باعث شد تا کارهایش به مذاق بسیاری از مردم خوش آید. ترانه Give Me The Night با تهیه کنندگی کوئنسی جونز نیز توانست رتبه ۴ را در میان محبوبترین ترانه های امریکا بدست آورد.

بسیاری از ترانه ها و آلبومهایش توانستند جایزه گرمی را از آن خود کند و همچنین ترانه هایش را خوانندگان مشهور پاپ نیز دوباره اجرا نموده اند، مانند ترانه Greatest Love of All که توسط ویتنی هوستون دوباره بازخوانی شد.

اما در دهه ۸۰ بنسون از دنیای حرفه ای موسیقی دور شد تا اینکه در دهه ۱۹۹۰ بار دیگر فعالیتهایش را شروع نمود و مشغول به ضبط و اجرای کنسرت در امریکا شد.

همکاری او با چت اتکینز گیتاریست جز یکی از آثار ماندگار موسیقی جز را به وجود آورد و شاید بعد از مدتها جورج بنسون را از حیطه موسیقی پاپ فراتر نهاد. هر چند این همکاری بدلیل مشکلات حقوقی میان شرکت ها ادامه نیافت و برخی از این قطعات دو نوازی به بازار موسیقی ارائه نشد.

وی در سالهای اخیر مشغول کنسرت در کشورهایی چون آفریقای جنوبی، استرالیا، نیوزلند و غیره میباشد؛ از بنسون باید به عنوان موزیسین جزی نام برد که پلی بود برای ارتباط موسیقی جز و پاپ و با فعالیتهایش وی توانست موسیقی جز را به درون عموم ردم برده و آنرا ماندگار سازد.

en.wikipedia.org

2 دیدگاه

  • ارسال شده در آبان ۱۰, ۱۳۸۹ در ۱:۲۳ ق.ظ

    درود بر شما.

  • بابک
    ارسال شده در آبان ۲۴, ۱۳۹۳ در ۳:۵۴ ب.ظ

    مرسی!

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

ریتم و ترادیسی (I)

ریتم و ترادیسی دو روشِ فهم نظم های زمانی در جهان پیرامونِ ما را در تباین با هم قرا می دهد: فهم مستقیم به-واسطه ی قوه ی ادراک، و فهم غیر مستقیم به واسطه ی تجزیه و تحلیل. «ریتم» به دستگاه ادراکی ای که امکان مشاهده و دریافتِ بی دردِسرِ پدیده های ریتمیک را در اختیار افراد قرار می دهد گریز می زند، درحالیکه «ترادیسی» ابزارهای ریاضی ای را که برای کشف نظم ها و مطالعه ی الگوها مورد استفاده قرار می گیرد پیشِ روی می گذارد.

موسیقی و شعر در «گرگیعان و گرگیعان» (II)

بیرون‌رفتن مردم از خانه و برگرفتن و دورافکندن کلوخ در آخرین روز ماه شعبان به احتمال فراوان به نشانه ترک عیش و عشرت و باده‌نوشی در ماه مبارک روزه‌گیران و دورکردن دیو گناه باده‌نوشی از خود بوده است و این آیینی بازمانده از دوره پیش از اسلام بوده که با دگرگونی نظم و روال زندگی عادی مردم در تغییر ماه همراه بوده است (۲) و یا جشن «هالووین» در فرهنگ غربی. «هالووین» یک جشن مسیحیت غربی و بیشتر سنتی می‌باشد که مراسم آن سه شبانه‌روز ادامه دارد و در شب «۳۱ اکتبر» (نهم آبان) برگزار می‌شود. بسیاری از افراد و مخصوصا کودکان و نوجوانان در این شب با چهره‌های نقاشی شده، لباس‌های عجیب یا لباس‌های شخصیت‌های معروف، چهره و ظاهری که آن به‌نظرشان ترسناک باشد خود را آماده جشن می‌کنند و برای جمع‌آوری نبات و آجیل به در خانه دیگران می‌روند. این جشن را مهاجران «ایرلندی» و «اسکاتلندی» در سده نوزدهم با خود به قاره آمریکا آوردند. (۳)

از روزهای گذشته…

فلسفۀ سازهای ابداعی (II)

فلسفۀ سازهای ابداعی (II)

متاسفانه بسیاری از دست اندر کاران نسل جوان هنر، آنچنان جذب و شیفتۀ اسامی و نامهای کاذب شده اند که حاضرند به هر قیمتی و فقط و فقط به خاطر بودن در یک تشکیلات به ظاهر هنری و یا صرف بودن در کنار آن نامها، تن به هر خفت و خواری بدهند. غافل از اینکه این فرصت طلبان به ظاهر “هنری نما” فقط و فقط به دنبال افرادی زیر دست و بله و چشم گو جهت تایید حرف ها، افکار و اعمالشان هستند.
کاری ماری آندروود، بت کانتری

کاری ماری آندروود، بت کانتری

خانم کاری ماری آندروود (Carrie Marie Underwood) متولد ۱۰ مارس ۱۹۸۳، خواننده و سراینده اشعار موسیقی کانتری و هنرپیشه، کسی است که چهار مرتبه برنده “بت آمریکایی”-آیدل آمریکایی، شده است. آندروود برنده جایزه گرمی، سه بار برنده آکادمی موسیقی کانتری و برنده برترین خواننده زن موسیقی کانتری می باشد.
وزن خوانی یادیاری وکاربرد آن در موسیقی(III)

وزن خوانی یادیاری وکاربرد آن در موسیقی(III)

هجا عبارت از صوت و آوایی است که به واسطه آن، حرف قابلیت ادا شدن می یابد. یعنی حرف«ب» و «ت» اگر به هم پیوسته شوند کلمه«بت» را به دست میدهند. پیداست که بیان این کلمه مستلزم اختلاط مصوت با آن است. به این ترتیب«بت» به صورت کلمه قابل بیان نیست مگر آن که زیر و زبر و ضمه و فتحه و کسره و جزم و سکون و تشدید بر آن وارد شود، مثلا بُتً. پس آوا و سکون در کلماتند که باعث خوانده شدن آنها میگردند و مجموعه ترکیب یک مصوت بایک یا دو یا سه صامت را هجا می نامند .
تار مرد (II)

تار مرد (II)

سرانجام، مقصود را برای دوستی که در سفارت روس کار میکرد، تشریح کرد و به توصیه او، تارش را برداشت و در سفارت روس، نزد دوستش مقیم شد. خودش می گوید:
پدر

پدر

پاول آنکا همواره جزو خوانندگان و ترانه سرایانی بوده است که در اشعار خود به موضوعات انسانی و خانوادگی پرداخته و هرگز از ارزشهای واقعی زندگی، عشق میان والدین و فرزندان و روابط زیبای انسانی دور نبوده است. ترانه زیبای پدر (Papa) یکی از آثار زیبای او درباره ارزش عشق و محبت در خانواده و سرنوشت محتوم تمام انسانها است که به جدایی از عزیزان می انجامد و در نهایت آنچه باقی میماند یادگارهای عاطفی، خاطرات و درسهای زندگی هستند.
همه چیز به جز فلسفه و موسیقی! (III)

همه چیز به جز فلسفه و موسیقی! (III)

نکته‌ی کلیدی گفتارهای این متن در یک اشاره‌ی کوتاه در پیش‌گفتار گفتار سوم آمده: «اصل موضوع در این گفتار، اصالت عرفان است.» (ص ۳۷) این مطلب که در اینجا به روشنی بیان شده در قسمت‌های دیگر نیز بدون شرح رعایت شده. اما در این گفته اولین تناقض مهم با ادعای کتاب پیدا می‌شود؛ فرض سخن عرفانی بر خردورزی به مفهوم فلسفی آن نیست بلکه بی‌شمار عارفان به مذمت این‌گونه تفکر پرداخته و در رد آن کوشیده‌اند.
یک دختر کشاورز

یک دختر کشاورز

در سالهای اخیر پگی لی میگفت : “مردم در تعجبند که چطور میتوان در حرفه نمایش دوام آورد.” او اضافه میکرد : “قدرت من از تربیت کودکی من سرچشمه گرفته است، زمانی که در مزرعه یک نیروی کمکی به حساب می آمدم. من گندمها را باد میدادم، کاه ها را با چنگک جمع میکردم و ارابه آب را برای گروه خرمن کوبها میراندم.”
تکنیک های نی و محدودیت های آن (II)

تکنیک های نی و محدودیت های آن (II)

در شماره قبل گفتیم که اگر ما پنج سوراخ روی نی را آزاد گذاشته و فقط یک سوراخ پشتی را ببندیم، هر نتی که در این حالت از انگشت گذاری تولید می شود نام آن نت روی نی گذاشته می شود یعنی اگر این نت “فای دیاپازون” بود، این نی را “فا کوک” می نامیم و به همین ترتیب تمامی نی ها به این صورت نامگذاری می شوند. با این حال می بایست پذیرفت که نامگذاری بر اساس این نوع انگشت گذاری هیچگونه مطابقتی با اصول سازشناسی نداشته و اگر قرار است انگشت گذاری ملاک قرارگیرد، بهتر است حالت دست بسته یعنی حالتی که تمام سوراخها را گرفته ایم (طبق نظر دکتر حسین عمومی) مبنای نامگذاری گردد.
مروری بر آلبوم «کوگیتا»

مروری بر آلبوم «کوگیتا»

چگونه یک آهنگساز اواخر دهه‌ی دوم قرن بیست و یکم می‌تواند بر دریای آثار مجلسی باقی‌مانده -دست‌کم- از سده‌ی پیشین چیزی بیافزاید؟ با ترکیب‌بندی؟ با رنگ‌آمیزی؟ با سازماندهی تازه‌ای از زیروبمی صداها؟ این پرسش فوق‌العاده مهمی است که هنگام سنجش هر اثر امروزی به ذهن می‌رسد، ازجمله «کوگیتا»ی مارتینا کوسِسکا. پاسخ پرسش نخست در حالت کلی، و حتا بدون طلب «امر نو» این است: «بسیار دشوار». به‌ویژه اگر پرسش تلویحاً این خواست را مطرح کند که آفرینش در دل موسیقیِ به زبان بدل شده روی ندهد بلکه آفرینشی فرازبانی و موسیقایی باشد، پاسخ سخت‌تر می‌شود و بسیاری آثار از سنجش سربلند بیرون نمی‌آیند.
ملیحه شیدایی فر

ملیحه شیدایی فر

متولد ۱۳۶۴ تهران محقق صدا و موسیقی لیسانس علوم کامپیوتر Sheyda888@gmail.com