اجرای کنسرتو پیانوی بهزاد رنجبران

رابرت اسپانو
رابرت اسپانو
کنسرتو پیانوی آقای بهزاد رنجبران از ۵ تا ۸ ژوئن ۲۰۰۸ به روی صحنه رفت. این کنسرت قسمتی از سری کنسرت های کلاسیک دلتا بود. موسیقی رنجبران به دلیل ملودی های ابتکاری و اوج گیرنده اش قابل ستایش است. این کنسرتو پیانو الهامیست از یکی از آثار پیانیست فرانسوی آقای تیبادت که نقش تکنواز در این کنسرت جهانی را هم به عهده داشت.

رابرت اسپانو مدیر موسیقی و ارکستر سمفونی آتلانتا کنسرتو پیانو بهزاد رنجبران را با تکنوازی ژان ایوو تیبادت به روی صحنه برد. همچنین آقای اسپانو کنسرتوی شماره ۲ براندنبرگ باخ و سمفونی شماره ۳ راخمانینف را رهبری کرد.

آقای رنجبران درین باره گفته است: “می خواهم از رابرت اسپانو و ارکستر سمفونیک آتلانتا به خاطر تلاش های خستگی ناپذیرشان در راه حمایت از موسیقی معاصر و ایجاد پلی بین آن و آینده نهایت تشکر و قدردانی را به عمل بیاورم. همینطور باید از چنتل ژولیت برای پیشقدمی در ارائه ایده برای یک کنسرتوی جدید تشکر کنم. پارتیتور این قطعه هم به دوست عزیزم آقای ژان ایوو تیبادت اهدا شده است.

کنسرتو پیانوی جدید من که اثری دراماتیک و رنگارنگ است، از طرفی بخش عمده اش را مدیون نفوذ تاثیرات فرهنگی و تجارب زندگی خودم و از طرف دیگر الهامی از نوازندگی آقای تیبادت است. این کنسرتو پیانو گنجایش های فوق عادی پیانو را هنگامی که به بازنمایی قدرت و رنگ ارکستر می پردازد نمایان می کند.”

هنرمندان
۱٫ مدیر موسیقی رابرت اسپانو، هم اکنون در هفتمین دوره از تصدی مقام مدیریت ارکستر سمفونی آتلانتا، به عنوان یکی از خلاق ترین رهبران ارکستر بین هم نسلانش در تراز بین المللی شناخته می شود. از سال ۲۰۰۱ تا کنون او رپرتوار ارکستر را بشدت توسعه داده و همزمان وضعیت گروه را به برجسته ترین و تحسین برانگیز ترین شکل ممکن در حد معیارهای جهانی ارتقاء داده است. پیش از این اسپانو لابوهم (La Bohème) پوسینی را با ارکستر سمفونی آتلانتا و گروه کر به عنوان اولین ضبط آمریکایی اپرا از سال ۱۹۵۶ تا کنون، رهبری و ضبط کرده است.

این اثر برای انتشار در ۲۲ ژولای ۲۰۰۸ و به رهبری خودش با همکاری در آمفی تئاتر بیسیم وریزون واقع در پاک انکور با کمک نمایش نیمه صحنه ای ثبت گردیده است. مسئولیت اداره انجمن “Theater of a Concert.” ارکستر سمفونی آتلانتا نیز به عهده آقای اسپانو است ایشان در راستای تعهد به آهنگسازان مدرسه آهنگسازی آتلانتا قطعه Dr. Atomic اثر جان آدامز را در لیریک اپرای شیکاگو، Ainadamar اثر اوسوالدو گولیجو را در مرکز باربیکان و Impressions of the Garden of Cosmic Speculation اثر مایکل گاندولفی را بوسیله ارکستر سمفونیک بوستن و BBC Scottish رهبری و با کمک ارکستر سمفونی آتلانتا ضبط کرده است.

همچنین به عنوان یک رهبر مجرب اپرا با ارکسترهای بوستن و شیکاگو، سانتا فه اپرا، رویال اپرای Covent Garden و اپرای ملی ولش (Welsh) همکاری داشته است. در سال ۲۰۰۵ سه قسمت از Der Ring des Nibelungen واگنر را در اپرای سیاتل اجرا کرد که بلافاصله اجرای قسمتهای دیگر این مجموعه برای سال ۲۰۰۹ به ایشان سفارش داده شد. رابرت اسپانو به تازگی رهبر سال موسیقی آمریکا در سال ۲۰۰۸ نامیده شده است.

۲٫ ژان ایوو تیبادت پیانیست، با استیلی بی نظیر، متنوع و تکنیکی درخشان آماده حضور در یک تور بین المللی موسیقی است. بین سالهای ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ طی مسافرتی طولانی به شانزده کشور جهان همراه ارکستر فیلارمونیک لوگزامبورک، ارکستر فیلارمونیک لندن و ارکستر فیلارمونیک مونت کارلو ظاهر شده است و طی همین مدت به اجرای کنسرت با ارکستر فیلارمونیک لندن، NHK و ارکستر فیلارمونیک سنگاپور پرداخته است.

تیبادت همچنین به همراه دیگر نوازندگان اجرای چند رسیتال در Théâtre des Champs-Élysées پاریس، Concertgebouw آمستردام، Carnegie’s Zankel Hall و Symphony Hall شیکاگو نیو یورک خواهد پرداخت. او موفق به دریافت مدال ictoire d’Honneur بزرگترین نشان افتخار Victoire de la Musique فرانسه در سال ۲۰۰۷ شده است.

3 دیدگاه

 • mahsa
  ارسال شده در آبان ۵, ۱۳۸۷ در ۳:۴۴ ب.ظ

  salam khaste nabashin vaghean az mataleb va maghalate sitetoon mamnoonam man hameye maghalehatoono bara 2ostam ersal mikonam omidvaram hamishe mivafagh bashin

 • شادي
  ارسال شده در آذر ۱۱, ۱۳۸۷ در ۱۰:۰۳ ق.ظ

  با سلام ممنون از مطالبی که درباره آقای رنجبران نوشته اید. لطفاً مرا راهنمایی کنید برای تهیه سی دی های آقای رنجبران با تشکر فراوان

 • هادی
  ارسال شده در دی ۵, ۱۳۸۷ در ۱:۰۳ ق.ظ

  سلام سی دی های این کنسرت هارو کجا گیر میاد لطف کنید راهنمایی کنید

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

مروری بر کتاب «موسیقی ایرانی در شعر سایه»

«سایه» در دوره‌ای از موسیقی ایران تأثیرگذار بوده است. این تأثیرگذاری می‌تواند موضوع مقاله‌ای تحلیلی-انتقادی باشد. چنین پژوهش‌هایی نه تنها در مورد سایه بلکه در مورد دیگر هم‌دوره‌هایش نیز باید صورت گیرد (که به هر دلیل هنوز انجام نشده). سایه با موسیقی دستگاهی نیز در حد یک موسیقی‌دوستِ بسیار پیگیر که معاشرت‌هایی با اهالی این موسیقی داشته، آشنایی‌هایی دارد. از مجموع صحبت‌های او در منابع مختلف چنین برمی‌آید که این آشنایی، علمی و چندان عمیق نیست و بالطبع شامل داده‌هایی درست و غلط از دیده‌ها و شنیده‌هاست (مانند بیگجه‌خانی را شاگرد درویش‌خان دانستن! و موارد دیگر). واژگانِ موسیقایی نیز در شعرِ او فراوان‌اند.

نظر من، نظر شما، نظر او

خیلی پیش می‌آید که در واکنش به یک نقد بشنویم؛ «این نظر نویسنده است». آیا تا به‌حال دقیقاً فکر کرده‌ایم که چنین جمله‌ای یعنی چه؟ کسی که این جمله را می‌گوید درواقع دارد اعتبار حکم‌های درون نقد را زیر سؤال می‌برد. می‌گوید آنها از جنس «نظر شخصی» هستند. اولین مفهومی که از نظر شخصی به ذهنمان می‌آید چیزی است مثل این جمله «قورمه‌سبزی خیلی خوب است». این «نظر» گوینده است درباره‌ی یک غذا. آنجا «شخصی» بودنش معلوم می‌شود که یک نفر دیگر پیدا می‌شود و درست برعکسش را می‌گوید و ما هم راهی پیدا نمی‌کنیم که بگوییم کدام درست گفته. فقط می‌توانیم بگوییم با اولی موافقیم یا با دومی. یعنی وابسته به «شخص» گوینده یا شنونده است.

از روزهای گذشته…

دو نمود از یک تفکر (II)

دو نمود از یک تفکر (II)

ژان دورینگ، موسیقی شناس فرانسوی در تعریف ردیف چنین می نویسد: “ردیف، الگو یا ترتیب پیوستگی گوشه هاست” و پروفسور هرمز فرهت در کتاب ارزنده ی خود با نام “شناخت موسیقی دستگاهی ” آن را چنین توصیف می کند: “گوشه ها که هیات موسیقی ایران را شکل می دهند، مشترکا ردیف خوانده می شوند. مطمئنا این گوشه ها قطعاتی به دقت معین شده نیستند، بلکه مدل های ملودیکی هستند که ملودی بر روی آنها ساخته می شوند.” گوشه بنیادی ترین عنصر موسیقی ایرانی ست که در مورد تعریف و مفهوم دقیق آن اختلاف نظر وجود دارد. دکتر صفوت گوشه را: “ملودی های کم و بیش کوتاه می داند که تعداد آنها متفاوت است… و طبق نظم خاصی به نام ردیف از پی هم می آیند”.
نیکلا واکای

نیکلا واکای

نیکلا واکایی آهنگساز اپرا و معلم آواز ۱۵ مارس ۱۷۹۰ در تولنتینو متولد شد و در ۵ یا ۶ آگوست ۱۸۹۸ در پیسارو دیده از جهان فرو بست. او در محیط پیسارو رشد کرد تا اینکه والدینش برای تحصیل حقوق او را به رم فرستادند. عدم گرایش واکای به حقوق او را به سمت علاقه اصلی اش موسیقی سوق داد. ازین رو در ۱۸۰۷ به یکباره تحصیل در رشته حقوق را رها کرد تا به فراگیری درس های آواز، هارمونی، کنترپوان و آهنگسازی نزد جاناکنی آهنگساز برجسته ایتالیایی بپردازد. در ۲۱ سالگی و پس از اخذ دیپلم از آکادمی سانتا چیچیلیا به ناپل رفت و در محضر پاسیللو شروع به یادگیری آهنگسازی دراماتیک (صحنه ای) نمود.
عابدیان: در اجرای موسیقی مناطق مختلف ایران از تکنیکهای بومی استفاده میکنم

عابدیان: در اجرای موسیقی مناطق مختلف ایران از تکنیکهای بومی استفاده میکنم

فکر می کنم آنچه برای ما در رستاک در قبال یک چنین مسئله ای اهمیت دارد، بیشتر بیان و جمله بندی ها و اتمسفر موسیقیایی یک منطقه بوده نه صرفا رنگ صدا. از طرف دیگر چون کمانچه از سازهای اصلی آنسامبل رستاک می باشد و در همه قطعات حضور دارد، امکان تعویض مداوم ساز خصوصا در اجرای زنده و کنسرت امکان پذیر نبود با این حال من با تغییراتی در تکنیک نوازندگی سعی در نزدیک شدن به فضای صوتی مورد نظر در هر منطقه را داشته ام.
موسیقی و گردشگری (II)

موسیقی و گردشگری (II)

تا اینجا بحث بر سر رونق اوضاع موسیقی و جلب مخاطب داخلی بود و از گردشگر خارجی صحبتی نشد! تا همینجا حتما متوجه شدید که ماجرای موسیقی و گردشگر خارجی در ایران مانند همان داستان ملی پوشمان است که به کاپیتان گفته شد به جای مهاجم خارجی او را جمع کنند!
Big Band – ارکستر و سازها

Big Band – ارکستر و سازها

با وجود اینکه آهنگسازان و تنظیم کنندگان بیگ بند از ترکیبات متنوع سازی استفاده میکردند اما از دهه ۳۰ نوعی سازبندی قراردادی به وجود آمد که شامل بخش ریتم شامل درامز، بیس، پیانو و گاهی گیتار و بخش سازهای بادی – ترومپت، ساکسوفون و ترومبون – بود.
بررسی ساختار دستگاه شور در ردیف میرزاعبدالله» (II)

بررسی ساختار دستگاه شور در ردیف میرزاعبدالله» (II)

نکته‌ی دیگر اینکه ردیف به رغم انجماد در دهه‌های اخیر و تبدیل شدن از یک کارگان مدل به یک کارگان ثابت، کماکان به عنوان تنها مجموعه‌ی منسجمی که بخش اعظمی از محتوای مدال موسیقی کلاسیک ایران را در خود جای داده، کارکرد آموزشی نیز یافته است و در مسیر آموزش آن مطلوب است هنرجویان، به طور عینی منطق فرمال آن را درک کنند. منطقی که به زعم نگارنده و به اعتبار مواجهه‌ی ‌متعدد با این مسأله در کلاس‌های مختلف موسیقی، در ردیف‌های سازی دستگاه مهمی چون شور شفاف نیست و در خصوص آن، ساختار منسجمی در ذهن هنرجویان شکل نمی‌گیرد. نوشته‌ی حاضر سعی بر حل این مسأله دارد.
لیپت: تجربه خوانندگی در کر مفید است

لیپت: تجربه خوانندگی در کر مفید است

یک مس موزار و اپرای موزار تفاوتشان از دید غیر موسیقایی تنها در مذهبی بودن و نبودنشان است و از نظر تاریخی هر دو اثر مربوط به یکدوره هستند و آهنگسازشان هم یکی است ولی از نظر موسیقایی تفاوت این دو استیل را باید در نوع رنگ آمیزی، خوانش و … نشان دهیم؛ پس حتی دو اثر مربوط به یک آهنگساز هم باید با مختصات مشخص شده برای آن اثر خاص اجرا شود.
نقدی بر اختتامیه بیستمین جشنواره موسیقی فجر (I)

نقدی بر اختتامیه بیستمین جشنواره موسیقی فجر (I)

مراسم اختتامیه بیستمین جشنواره موسیقی فجر، ۱۹ بهمن در تالار وحدت برگزار شد و با وجود بارش برف تا بالکن سه تالار مملو از جمعیت بود. اولین گروه، کر کلیمیان بود که به اجرای برنامه پرداخت، این گروه همراه با یک پیانو قطعه کرال “آزادی” ساخته ارزشمند گلنوش خالقی را اجرا کرد که روی هم رفته هماهنگ و دقیق اجرا شد، هر چند شنیدن این قطعه با گروههای کر بزرگتر جذابیت بیشتری دارد.
مروری بر آلبوم «در رگ تاک»

مروری بر آلبوم «در رگ تاک»

نخست از حیث حضور اندیشه‌ی دُوری و تأثیر آن در نحوه‌ی عملِ موسیقاییِ نی. بر خلاف استقلال و سلطه‌ی همیشگی ساز ملودیک در دونوازی‌های اینچنینی که در موسیقی پساقاجاری‌مان شنیده‌ایم، در استفاده از دورهای ایقاعی، ملودی و ریتم، بافته در هم‌اند و بافتارِ دور در حرکتِ ملودی و جمله‌بندیِ موسیقی نقش دارد؛ چه زمانی که پایه‌ی دور در تمامِ طول موسیقی بی هیچ افزوده و کاسته‌ای عیناً تکرار شود (مانند قطعه‌ی نخست آلبوم) و چه زمانی که دور، پس از معرفی و شکل‌گیریِ ملودی بر اساس آن، دگره‌ها و حالت‌های مختلفی در طول قطعه به خود بگیرد (مانند قطعه‌های «از پی» و «بی‌واژه»).
ارکستر سمفونیک فیلادلفیا

ارکستر سمفونیک فیلادلفیا

ارکستر سمفونیک فیلادلفیا در سال ۱۹۰۰ متولد شد. این ارکستر به دلیل اجراهای تحسین برانگیزش، خود را به عنوان یکی از پیشروترین ارکسترها در طی قرن شناسانده است، مخصوصا با درخشش در تورهای بین المللی تاریخی و داشتن بهترین فروش آثار. مدیریت این ارکستر مدتها (تا سال ۱۹۹۳) برعهده ولفگنگ ساوالیچ (Wolfgang Sawallisch) بود. ارکستر در سال ۲۰۰۰ همراه با چندین اجرا، صدمین سالگرد خود را جشن گرفت که تور و برنامه تلویزیونی موفقی به همراه داشت. این کنسرت به طور جهانی از شبکه های تلویزیونی در ۱۶ نوامبر ۲۰۰۰ پخش شد.