گروه موسیقی هه رمان

گروه سنتی کردی _ فارسی هه رمان در سال ۸۳ توسط آرش نجم الدینی و گروهی از نوازندگان کرد مثل آراس رجبی نوازنده نی و منا سیمیاری نوازنده بم تار و داود رحمان پور نوازنده سنتور به خوانندگی مصطفی محمودی و شادی بهیار تشکیل شد. این گروه اولین کنسرت بزرگ خود را در آذر ماه ۸۶ در تهران تالار حرکت و کنسرت دوم را در سنندج برگزار کرد، بعد از آن در اردیبهشت ۸۷ در تالار فارابی کنسرت سوم خود را اجرا کردند؛ در اینجا مصاحبه ای با آرش نجم الدینی سرپرست این گروه را می خوانید:
از چگونگی وردتان به موسیقی بفرمایید.
من متولد سال ۱۳۶۱ در سنندج هستم، از دوازده سالگی نزد اساتیدی در سنندج موسیقی را با ساز دیوان شروع کردم، بعد از آن ساز تار را انتخاب کردم و پیش آقای میرانی این ساز را آموزش دیدم، همچنین ساز دف که این ساز میان کردها بسیار رایج است.

بعد از مدتی دانشکده موسیقی قبول شدم و به تهران آمدم؛ در آن زمان کار من با موسیقی ایرانی و ردیف نوازی آکادمیک تر شد و پیش آقایان همتی و محمدرضا ابراهیمی شروع به کار کردم.

کاردانی ام را با ساز تار و دوره کارشناسی را با ساز عود گرفتم. حرفه اصلی من تدریس سازهای دف دیوان و عود است و تنظیم ها و آهنگسازی های موسیقی کردی برای خوانندگانی مثل: مصطفی محمودی و فواد پیشوا انجام دادم و همچنین بررسی روی ریتم های مختلف موسیقی داشته ام.

انگیزه تشکیل گروه تشکیل این گروه چه بود؟
من در سال ۸۳ به دلیل کرد بودن خودم و اینکه با موسیقی کردی بیشتر انس می گرفتم و بعد از سالها شکست و تجربه گروه هه رمان را تشکیل دادم، در ابتدا چندین اجرای کوچک با این گروه داشتم و بعد از آن توانستیم اجراهای بزرگتری داشته باشیم تا آنجایی که کنسرت های بزرگی در تهران و سنندج داشتیم.

نویسنده قطعات شما کیست؟
چون در موسیقی کردی ترانه سرا وجود ندارد، بیشتر کارها فولکلوریک است اما تعداد کمی از کار ها اشعار آقای فسورزاده بود.

کتاب دف نوازی ای که شما تالیف کردید با چه سیستمی نوشته شده و با دیگر کتابهای آموزشی دف چه تفاوتی دارد؟
این یک کتاب آموزشی دف است که در آن از هنرآموزان مبتدی شروع کردم تا پیشرفته که حاصل تجربیات من در تدریس دف طی این چند سال است.

من در این کتاب مطالبی را که برای هنر جویان مفید است را جا داده ام و ریتم ها با اسم مقام ها نوشته شده، همچنین تلاش من بر این بود که در این کتاب از الگو های جدید ریتمیک استفاده کنم و به صورت قطعه نوازی و نیز هر مقام را روی یک قطعه جا دادم. من سعی کردم جدا از کتابهای آموزشی از کتابهای دیگری هم استفاده کنم که البته باید به مرحله اجرایی بیشتر برسد.

سیستم آموزش در این کتاب سه خط است، چون این روش هم در خواندن و هم در نوشتن راحت تر است و در روش سه خط در هر خط یک شماره است که باعث راحت تر و بهتر شدن در یادگیری می شود.

کار شما نسبت به گروههای دیگر، مخصوصا کوبه ای چه مشخصه ای دارد؟
من هیچ وقت نمی خواهم قیاس کنم چون هر گروهی دیدگاه و طرز تفکر خاص خودش را دارد و نباید مقایسه کرد اما ما با استفاده از اصالت ریتم های خانقاهی کردستان که همراه با اشعاری از شعرهای شمس تبریزی خوانده می شود و نوع لجرای ریتم ها به این صورت است که چند ریتم در آن واحد اجرا می شود، همچنین با توجه به اینکه در بسیاری از گروهها فقط از یک ساز استفاده می شود ما از سازهای اصیل ایرانی مثل تنبک و دف و دهل نیز استفاده می کنیم.

6 دیدگاه

 • ناشناس
  ارسال شده در مرداد ۱۴, ۱۳۸۷ در ۱۲:۵۴ ب.ظ

  سلام من همایون مایلم در صورت تمایل با شما در زمینه موسیقی ترکیه ای همکاری کنم بنده خواننده هستم.۰۹۱۲ ۴۲۴ ۸۶ ۵۶

 • سمیه
  ارسال شده در آذر ۱۴, ۱۳۸۷ در ۱:۰۵ ب.ظ

  با آرزوی موفقیت های بیش از پیش برای گروه هرمان مخصوصا جناب آقای آرش نجم الدینی استاد عزیزم

 • آزاده
  ارسال شده در فروردین ۲۲, ۱۳۸۸ در ۶:۲۱ ب.ظ

  ضمن تبریک سال نو به همه ی بچه های گروه هرمان امیدوارم شاهد موفقیت های چشمگیر این گروه در سال جدید باشیم و امیدوارم همچنان توفیق شاگردی استاد نجم الدینی را داشته باشم
  آرزومند موفقیتت های روز افزون ایشان هستم.

 • ارسال شده در شهریور ۲, ۱۳۸۸ در ۹:۴۲ ق.ظ

  تبریک میگم بهتون. خسته نباشید.
  بیژی کوردیستان

 • ناشناس
  ارسال شده در آبان ۱۴, ۱۳۸۸ در ۳:۱۶ ب.ظ

  سلام
  من البرز هستم امیدوارم بتوانم در برنامه های آینده شما را همراهی کنم

 • اسو
  ارسال شده در دی ۴, ۱۳۸۸ در ۹:۰۸ ب.ظ

  ba salam va khaste nabashid man 12 sale ke moseighiye sonati kar mikonam va darhale hazer tehran hastam aya emkaneh hast ba shoma hamkari konam mamnon misham age lotf konin javab bedin

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

مروری بر آلبوم «سالنامه»

سالنامه در میان آثار فیاض، بیش از همه در مسیرِ «در گذر» است. علاوه بر مشابهت در فرایند آهنگسازی و نوعِ کنار هم نشاندنِ و برخورد با مواد و مصالح موسیقی، حضور صریحِ برخی نقش‌­مایه­‌های «در گذر»، مدگردی­‌های متنوع، استفاده از نوازندگانِ گروه در مقامِ خواننده و ساختار کلی مجموعه، این همانندی را پررنگ­‌تر می­‌کند.

آرنولد شونبرگ و آهنگسازی ددکافونیک (III)

آنچه شونبرگ دنبالش می گشت، همان بود که باخ می جست: دست یافتن به وحدت کامل در یک ترکیب موسیقی. شونبرگ احساس می کرد که این روش نوین مبتنی بر ادراک کامل و جامع فضای موسیقی است. ولی به هر حال موسیقی نوشته می شد، با تمام شیوه ها، و شونبرگ اصرار داشت شنونده و آهنگساز هر دو باید شیوه ها را فراموش کنند، و موسیقی را به عنوان موسیقی بشنوند و قضاوت کنند. گفته است: «اغلب درست نمی توانم توضیح دهم: کار من ساختن موسیقی ۱۲ صدایی است نه ساختن موسیقی ۱۲ صدایی.»

از روزهای گذشته…

فراکتال و کاربرد آن در موسیقی (II)

فراکتال و کاربرد آن در موسیقی (II)

مندلبرت، پدر هندسه ی فراکتالی، فراکتال را بدین صورت تعریف میکند: “یک شکل فراکتالی مجموعه ای از اشکال در هم پیچیده و مجزاست بطوریکه اگر یک قطعه از آن را بزرگ کنیم، شکل حاصل همانند شکل نخستین در خواهد آمد و همچنین با احتمالی اندک بدشکل و بیریخت خواهد شد”
راپسودی آبی – قسمت دوم

راپسودی آبی – قسمت دوم

از آنجائیکه گرشوین برای ساخت این اثر چند هفته بیشتر زمان در اختیار نداشت، با عجله مقدمات نوشتن را آغاز کرد. در حقیقت ایده اصلی راپسودی آبی در قطار به هنگام سفر به بوستون به ذهن گرشوین خطور کرد.
همراه با موسیقی تا آخرین لحظه

همراه با موسیقی تا آخرین لحظه

فریدون ناصری رهبر دائم ارکستر سمفونیک تهران جمعه هفدهم تیر ماه در بیمارستان مدائن تهران درگذشت. وی در سال ۱۳۶۹ در مراسمی که به مناسبت بزرگداشت مرتضی حنانه رهبر و دوست دیرینه او، برگزار شده بود، برای اولین بار هدایت ارکستر سمفونیک تهران را به دست گرفت.
هنر، روشنی زندگیست…

هنر، روشنی زندگیست…

به بهانه نزدیک شدن به زمان کنسرت پیمان شیرالی جمال ظهوریان آهنگساز و نوازنده، نوشته ای برای ژورنال گفتگوی هارمونیک ارسال کرده است که می خوانید:
لوکاس فاس، اسطوره زنده موسیقی آمریکا

لوکاس فاس، اسطوره زنده موسیقی آمریکا

لوکاس فاس (Lukas Foss)، آهنگساز، استاد و نغمه پردازی مهم در هنر موسیقی آمریکا محسوب می شود. او بویژه در زمینه ی نقد موسیقی قرن بیستم تلاش بسیار کرده است. فاس سرآغاز پیوند خود با موسیقی را در شهر برلین تجربه کرد، در همین شهر بود که نوازندگی پیانواین ساز مهم را آغاز کرد ودر عین حال کوشش نموده با مبانی نظری این ساز آشنا شود، استادش خولیو گلدستین (Julius Goldstein) بود.
نگهداری پیانو (I)

نگهداری پیانو (I)

احساس آن ساده است بخصوص اگر پیانو شما مشکی با روکش پلی استر باشد. حتی اگر هر روز آنرا تمیز کنید باز روز بعد متوجه خواهید شد که چقدر گرد و غبار روی ساز نشسته است. البته این فقط قسمتی است که شما آنرا مشاهده می کنید، بخصوص اگر شما عادت به باز نگاه داشتن درب پیانو – چه از نوع بزرگ (رویال) و چه دیواری – باشید، در اینصورت شاهد نشستن خاک و غبار بر روی همه قسمتهای داخلی خواهید بود.
Aziza Mustafa Zadeh

Aziza Mustafa Zadeh

عزیزا فرزند واقیف مصطفی زاده ، نوازنده افسانه ای پیانو و آهنگساز Jazz در آذربایجان می باشد. Dizzy Gillespie نوازنده توانای ترمپت Jazz در باره موسیقی واقیف گفته است که موسیقی او از سیاره دیگری آمده است.
گزارش جلسه هشتم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (IV)

گزارش جلسه هشتم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (IV)

«دستگاه‌های موسیقی ایران موسیقی مرده‌ای است و باید دور انداخت. چون روح ندارد. این موسیقی در کنار منقل و وافور و در کنار بساط عرق خورها زندگی می‌کند. آنها که دودستی این موسیقی مرده را چسبیده‌اند متوجه باشند؛ هر موقع که نعش‌های مومیایی جان بگیرند، این موسیقی هم زنده خواهد شد.» (فرزانه ۱۳۳۵)
بحیرایی: صدا و سیما در معضل خواننده سالاری نقش داشته

بحیرایی: صدا و سیما در معضل خواننده سالاری نقش داشته

این سوال شما برمیگردد به یک معضل بزرگ به نام خواننده سالاری که ما متاسفانه سالهاست، با آن دست به گریبان هستیم. من خودم به عنوان یک خواننده، به هیچ وجه از این قضیه خوشنود نیستم و اصلا دوست ندارم که اثری را که با زحمت شبانه روزی آهنگساز شکل گرفته، به نام خواننده بشناسند و در نتیجه، خواننده دستمزد بیشتری را نسبت به آهنگساز اثر و یا حتی نوازندگان آن اثر دریافت کند. این مسله تنها مربوط به آلبومهای موسیقی نیست و ما متاسفانه شاهد هستیم که خوانندگان عزیز در خیلی از موارد، برای کنسرتها هم دستمزد بسیار بالاتری را از بقیه اعضای گروه دریافت میکنند که این واقعا دور از انصاف است.
نگرشی به تجدد طلبی در هنر و فرهنگ ایرانِ قرن بیستم (I)

نگرشی به تجدد طلبی در هنر و فرهنگ ایرانِ قرن بیستم (I)

جنبش تجدد خواهی در هنر و فرهنگ ایران، اندکی بعد از جنبش آزادیخواهی و مشروطه طلبی، در حدود سال ۱۳۰۰ هـ. ش. (۱۹۲۱م) شکل گرفت. در دو دهه اول سده چهاردهم (۱۳۲۰-۱۳۰۰) بود که «شعر نو» و «نثر جدید» نیز در زبان فارسی جای ویژه خود را یافت: محمد علی جمال زاده مجموعه داستان های کوتاه «یکی بود یکی نبود» را در برلین منتشر کرد (۱۳۰۰ ش) و نیما یوشیج «افسانه» را سرود (۱۳۰۱).