رموز ویولن (VI)

تا اینجا با توجه به مطالب گذشته به بخشهای اصلی ویلن نظری اجمالی داشته و در رابطه با شرایط چوب موردنیاز و قابل استفاده توضیحاتی را دادیم از این پس وارد مقوله بعدی شده و روال طبیعی کار را ادامه می دهیم.

در این موقعیت معمولاً اگر هدف ساختن ساز باشد و چوبهای ذکر شده برحسب کیفیت انتخاب شده باشند، برشهای اولیه آغاز می شود.

اگر صفحه زیر را بخواهیم بصورت دوتکه بکار ببندیم باید بلوک چوب افرای موجود را که برای صفحه زیر انتخاب کرده ایم به شکلی دقیق از وسط در راستای محور طولی چوب به دو نیم کرده و ترجیحاً سعی کنیم این دو قطعه را هم اندازه و بدون اشکال در نحوه برش آماده سازیم.

برای برش چوب معمولا می توان از شیوه های متعددی استفاده کرد، به طور مشخص یکی برش چوب بوسیله ابزاری برقی که اصطلاحا آن را اره نواری می نامند و یا اره های مخصوص برقی که سازندگان به صورت ابتکاری آنرا می سازند و برای بریدن قطعات چوبی از آن استفاده می کنند و راه دوم استفاده از اره دستی می باشد.

البته باید به این موضوع اشاره کرد که این نوع اره ها دارای تنوع ساختاری متفاوتی هستند که طول، عرض، ضخامت، میزان ایستایی و فنریت آن ،کیفیت و جهت تیغه های برنده آن و… از جمله آن است.

نمونه یک بلوک چوب افرای موجدار که حالت و شکل مقطعی آن به شکل ذوزنقه می باشد. این وضعیت به طور معمول در نوع برش باید حفظ شود. به خطوط قرمز رنگ که در راستای امتداد طولی و مقطعی چوب رسم شده است توجه کنید این مسیری است که ابزار برنده آن را طی می نماید.

ذکر این عناوین به دلیل آن است که هر کدام از این موارد به همراه سایر کیفیتهای مطلوب برای برش و درگیر شدن با نوع خاصی از کیفیت وکمیت چوب کارایی و اجرایی است در غیر این صورت می تواند باعث بروز مشکلاتی بشود.

ما برای قدم اول باید نوع و شیوه برش چوب را انتخاب کنیم. با توجه به اینکه بریدن چوبها با ابزار برقی در کیفیت چوبها اثر نا مناسبی داشته و همچنین می تواند باعث بروز خطراتی برای انگشتان دست شود، توصیه جدی داریم که از این روش استفاده نشود و راه دوم را به عنوان مسیری که خطرات کمتری را دارد انتخاب کرده و کار را ادامه دهیم.
نمونه بلوک چوبی که به میز متصل شده است. حالت قرار گیری اره در امتداد مسیر طولی را مشاهده می کنیم، در مقابل اره روی سطح چوب شکافی به چشم می خورد که همین موضوع موجب هدایت اره در راستای طولی خواهد شد. (به لایه های پلاستیکی زیر گیره ها توجه کنید)

بریدن چوبها با اره دستی از هر لحاظ بهتر است البته زمان بیشتر و انر‍ژی زیادتری را برای این روش باید صرف نمائیم اما با استفاده از یک اره مناسب و مرغوب در زمان و انرژی نیز میتوان صرفه جویی داشت.

یک اره مناسب دارای ضخامتی معادل ۷/. الی ۱ میلی متر بوده و همچنین دارای تیغه های متوسط و تیز می باشد در ضمن ایستایی و عدم انعطاف آن در راستای طولی چوب که اره در آن مسیر حرکت می کند از عوامل بسیار مهمی است که راستای برش ما را حفظ می نماید.در بعضی از موارد استفاده از یک و یا دو اره دستی دیگر به عنوان ابزار کمکی خالی از لطف نبوده و می تواند کار را کامل تر کند.
نمای برش از بالا و عمق نفوذ اره در چوب و خط مستقیم ناشی از برش اره

بعد از انتخاب چوب مناسب جهت استفاده برای صفحه زیر وخط کشی آن برای تشخیص مسیر برش و محیا کردن ابزارهای لازم کار را شروع می کنیم. بلوک چوب افرا را باید برای بریدن در جایی ثابت نگه داریم، به این منظور می توانیم بوسیله گیره های دستی متوسط به شیوه ای خاص آنرا به میز کار متصل نموده و یا اینکه در بین فکهای گیره های ثابت رو میزی آنرا مهار نمود، باید به این مسئله توجه داشت که در ناحیه ای که اهرمهای گیره به چوب فشار می آورند از چند تکه چوب به عنوان حائل نیروی مستقیم گیره ها که باعث تخریب آن نواحی از چوب می گردد و یا از لایه های ضخیم از جنس نمد استفاده شود.

7 دیدگاه

 • ناشناس
  ارسال شده در مهر ۱, ۱۳۸۷ در ۲:۵۲ ب.ظ

  اینهایی را که شما می فرمایید مراحل ساخت ویلن می باشد – رموز آن کجاست ؟
  آیا رموز بخشی از اجرای مراحل است ؟ پس شما با توجه به عنوان نوشته باید به این رموز بطور مشخص اشاره نمایید .
  اگر رموز چیزی ورای مراحل است که ذکر مراحل ساخت با عنوان نوشته ناهمخوان می باشد .

 • ضيائي
  ارسال شده در مهر ۳, ۱۳۸۷ در ۱:۲۳ ق.ظ

  با سلام
  نگاه ما به بعضی از مسائل، ساده و گاهی همراه با پیچیدگیست.
  استدلال شما به عنوان یک مخاطب قابل احترام است ولی به نظر من مواردی که شما از آن به عنوان مراحل ساخت ویلن یاد کردید توام با مفاهیم علمی و تکنیکی است که الزاما توجه وتفکر بیشتر مخاطب را به بخشهای مختلف ذکر شده ،طلب می کند.
  هدف از ارائه مطالب در منابع مختلف علمی، ذکر معین و کلیشه ای رموز و اسرار نیست زیرا در آن صورت ،دیگر واژه رمز و از این قبیل، معنای حقیقی خود را از دست خواهد داد.

  همیشه چیزهایی هستند که برای عدهای بسیار ساده ودستیافتنی و برای عده ای دیگر، دشوار وسخت باشد – بنابراین فکر می کنم باید همه موارد را در نظر گرفت.

  با سپاس

 • ناشناس
  ارسال شده در مهر ۳, ۱۳۸۷ در ۲:۵۲ ب.ظ

  من هم همین را می گویم ولی شما چرا رموز را در عنوان مطالبی آورده اید که ربطی به آنها پیدا نمی کند . پس سوال اول من همچنان پا برجاست .
  متشکرم – رویا فرح ناک

 • ضيائي
  ارسال شده در مهر ۴, ۱۳۸۷ در ۱۲:۵۵ ق.ظ

  با سلام

  فکر می کنم توضیحات من برای پاسخ به سوالات شما بود.
  قرار نیست که احیانا رموز بصورت مشخص و کاملا واضح در مقابل دیدگان مخاطب قرار بگیرد.

  قرار است که بوسیله تصاویر و مطالب، بخشی از زوایای پنهان مطرح گردد، باید متذکرشد که آشکار سازی ادامه مفاهیم ، بخش دیگریست که بر عهده مخاطب است و در تعامل و تحقیق بیشتر پیرامون موضوع، کشف می شود.

  در این حالت است که جایگاه تفکر و شعور از اهمیت بیشتری بر خوردار میگردد.

  با سپاس

 • ناشناس
  ارسال شده در مهر ۵, ۱۳۸۷ در ۴:۴۵ ب.ظ

  “” قرار است که بوسیله تصاویر و مطالب، بخشی از زوایای پنهان مطرح گردد “”– تا مقاله ششم که هیچ اما آرزو دارم در ادامه
  بخش از این زوایای پنهان ، آشکار شود .

 • ناشناس
  ارسال شده در آبان ۲, ۱۳۸۷ در ۵:۵۵ ب.ظ

  آقای ضیایی من همچنان منتظر هستم تا بخشی از این زوایای پنهان را آشکار کنید.
  رویا فرح ناک

 • محجوب
  ارسال شده در اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۰ در ۸:۰۵ ب.ظ

  سلام،ارائه این سری مقاله متاسفانه مدتی است رها شده(نزدیک به ۳ سال هست)، در صورتی که این مجموعه برای من بسیار مفید بوده و من کتابی یا متنی در این زمینه به این خوبی خصوصا به فارسی ندیده ام. لطف کنین این مطلب نیمه کاره را ادامه دهید.به نظر من این مطلب عالی میتونه رفرنسی بسیار مفید برای ویولن سازان وکاری در این سطح به این کاملی را از هیچیک از ویولن سازان پیشین ایران نداشته ایم. حال آنکه این مطلب تنها تا برش صحفه تنها به پیش رفته و … .با تشکر فراوان

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

نظر من، نظر شما، نظر او

خیلی پیش می‌آید که در واکنش به یک نقد بشنویم؛ «این نظر نویسنده است». آیا تا به‌حال دقیقاً فکر کرده‌ایم که چنین جمله‌ای یعنی چه؟ کسی که این جمله را می‌گوید درواقع دارد اعتبار حکم‌های درون نقد را زیر سؤال می‌برد. می‌گوید آنها از جنس «نظر شخصی» هستند. اولین مفهومی که از نظر شخصی به ذهنمان می‌آید چیزی است مثل این جمله «قورمه‌سبزی خیلی خوب است». این «نظر» گوینده است درباره‌ی یک غذا. آنجا «شخصی» بودنش معلوم می‌شود که یک نفر دیگر پیدا می‌شود و درست برعکسش را می‌گوید و ما هم راهی پیدا نمی‌کنیم که بگوییم کدام درست گفته. فقط می‌توانیم بگوییم با اولی موافقیم یا با دومی. یعنی وابسته به «شخص» گوینده یا شنونده است.

تحقیقی درباره باربد؛ موسیقیدان دوره ساسانی (III)

محمدالله مستوفی گوید: در زمان بهرام کار مطربان بالا گرفت چنانکه مطربی روزی بصد درم قانع نمیشد بهرام گوراز هندوستان دوازده هزار لولی آورد که نوادگان ایشان هنوز در ایران مطربی می کنند.

از روزهای گذشته…

نگاهى به زندگى و آثار یوهان سباستین باخ

نگاهى به زندگى و آثار یوهان سباستین باخ

جان بوت با بررسى زندگى باخ و ارائه دلایل متعدد، معتقد است باخ نه صرفاً آهنگسازى مذهبى بلکه بیشتر یک «مدرنیست» است. عکس روى جلد CDهاى جدید آثار باخ از همان نگاه اول، بسیار تعجب برانگیزند؛ به جاى طرح هاى همیشگى که معمولاً پیکره اى از آهنگساز باکلاه گیس را نشان مى داد و دست نوشته هایش و ارگ کلیسا و صلیب، به تازگى دوکانتات (فرم مرکب آوازى متعلق به دوره باروک) از باخ منتشر شد که طرح جلد یکى از آنها کودکانى با نگاهى پرشور و ظاهرى غیرغربى بود و دیگرى تصویرى از آبشارى با عظمت؛ اما در این میان از همه عجیب تر، عکس آهویى است که روى جلد کنسرتو براندنبورگ کار شده است.
آرشه و تاریخی بر پدیده های آن (I)

آرشه و تاریخی بر پدیده های آن (I)

هنگامی که تصمیم برای شروع و نوشتن مطالبی درباره آرشه گرفته شد راههای متفاوتی برای چگونگی بیان بهتر آن به ذهن رسید و تلاشی سخت برای شروع آن پدید آمد، زیرا در این زمان که در حال عبور از آن هستیم، تلمبار اطلاعات درست، مبهم و پیجیده، آنقدرسنگین هست که نیرو و توان تحلیل را از انسان سلب نمایدو شاید این سوال پیش آید که مگر در رابطه با چه موضوعی قرار است بحث و گفتگو شود ؟ تحلیل و تفکیک آن نباید دشوار باشد!
بررسی اجمالی آثار شادروان<br> روح الله خالقی (قسمت پانزدهم)

بررسی اجمالی آثار شادروان
روح الله خالقی (قسمت پانزدهم)

این هم نفسی با حافظ، مستلزم طی طریقی است که انسان را از عالم ناسوت، حدّاقل در لحظاتِ خلق اثر، جدا سازد. شاید همراهِ دیرین خالقی، مرحوم استاد حسینعلی ملاح، در نامه به خانم گلنوش خالقی در ۱۳۷۰ از حقیقتی پرده برداشته که قبل از آن، براساس مطالبِ بالا، تنها میشد آنرا حدس زد: پدر شما سخت معتقد به عشق لاهوتی بود.
نگرشی به تجدد طلبی در هنر و فرهنگ ایرانِ قرن بیستم (XVI)

نگرشی به تجدد طلبی در هنر و فرهنگ ایرانِ قرن بیستم (XVI)

در مورد نت «شاهد» به یکی از اشکالات اساسی تئوری وزیری بر می خوریم، به اشکالی که پس از او در کار خالقی هم به چشم می خورد و باعث سردرگمی های زیادی در شناخت موسیقی ایرانی گشته است. این اشکال ناشی از آمیختن دو سیستم مختلف با هم است، یکی سیستم گام های ماژور و مینور اروپائی و خواص هارمونیک فواصل این گام ها و نام هائی که این فواصل دارند و دیگری سیستم مقام های موسیقی ایرانی که براساس خواص ملودیک صداها شکل یافته اند. «نمایان» و «تنیک» مربوطند به خواص هارمونیک، در حالی که «شاهد» و «ایست» به خواص ملودیک صداها ربط دارند.
برخی از مشکلات پزشکیِ نوازندگانِ سازهای بادی‌برنجی (I)

برخی از مشکلات پزشکیِ نوازندگانِ سازهای بادی‌برنجی (I)

سازهای بادی‌برنجی ازنظر یادگیری و اجرا، جزو مشکل‌ترین سازهای موسیقی هستند و احتمال بروز برخی مشکلات پزشکی در میان نوازندگان این سازها، از هر سنی و با هر میزان مهارتی، نسبت به افراد دیگر بالاتر است. این اختلالات از نظر شدت، از یافته‌های تصادفیِ بدون علامت در میان نوازندگان غیرحرفهای، تا آسیب‌های جدی که نوازندگان حرفه‌ای را از تمرین یا اجرا ناتوان می‌کنند، متغیرند. این مقاله به برخی از این مشکلات رایج، راه‌های پیشگیری و درمان آن‌ها اشاره خواهد داشت. برخی از این بیماری‌ها در مورد نوازندگان تمامی سازهای بادی صدق می‌کنند اما ازآنجاکه نواختن سازهای بادی‌برنجی معمولاً با فشار و تنشِ فیزیکی و جسمیِ بیشتری همراه است عمدۀ این موارد بیش از همه در مورد سازهای بادی‌برنجی اهمیت پیدا می‌کنند. در میانِ مشکلاتی که در ادامه خواهد آمد، برخی مانند سرگیجه یا مشکلات لب‌ها یا عارضه‌های نخاعی بسیار رایج‌اند اما برخی دیگر مانند پنومونی یا لارینگوسِل به‌ندرت دیده می‌شوند و بیشتر ناشی از نوازندگی با شیوه‌های نادرست و غیرعلمی، عوامل خارج از موسیقی یا مواردی استثنایی هستند.
شماره ۴ و ۵ فصلنامه موسیقى زنگار در یک مجلد منتشر شد

شماره ۴ و ۵ فصلنامه موسیقى زنگار در یک مجلد منتشر شد

تازه‌ترین شماره فصلنامه تحلیلی و نقد موسیقى زنگار، ویژه فصل زمستان ۹۵ و بهار ۹۶ در یک مجلد منتشر شد و از امروز در مراکز فروش سرتاسر کشور در دسترس است. شماره ۴و ۵ فصلنامه تخصصی موسیقی زنگار در این مجلد خود در بخش موسیقى کلاسیک ایرانى به دو مقاله به همراه گزارش جلسه نقد و بررسى یک آلبوم موسیقى پرداخته است: «بررسى و تحلیل تکنیک‌های آوازى مقام‌‌ای لو و هرایى» نوشته «مژگان چاهیان» و مقاله «پیشنهادى براى ترتیب درج علائم سرکلید در موسیقى ایرانى» نوشته «امیرحسین نجفى».
حسین دهلوی، هفت دهه تلاش برای موسیقی

حسین دهلوی، هفت دهه تلاش برای موسیقی

امروز ۷ مهرماه تولد مرد خستگی ناپذیر موسیقی ایران حسین دهلوی است. با اینکه دهلوی به ۷۸ سالگی می رسد و نشانه های پیری و افسردگی بخاطر مشقاتی که بر موسیقی (که همانا بزرگترین هم و غم اوست) گذشته در چهره اش پیداست، همچنان در حال تدریس موسیقی و تصحیح آثارش برای چاپ است.
خود آموختگی و خلاقیت (I)

خود آموختگی و خلاقیت (I)

خود آموختگی اصولا مقوله ای معرفتی است که طی آن، موضوعی که باید آموخته شود چون نقطه ای روشن از انتهای خیال برجسته و برجسته تر میشود. یکی از ضعف های نظام مدرسی آن است که فاقد تحریک هدف و خواسته یا آندو به مثابه نقطه روشن برای وصال و تجلی آن میباشند و موضوع علم یا هنری را که میخواهند پرورش دهند از قلمرو خیال خارج میسازند.
رامپال، اسطوره فرانسوی فلوت (I)

رامپال، اسطوره فرانسوی فلوت (I)

ژان پیر رامپال در Marseille متولد شد، او فرزند آندره (Andree née Roggero) و فلوتیست موفق فرانسوی جوزف رامپال بود. ژان-پیر رامپال اولین نماینده عصر مدرن بود که فلوت سلو را در اتحادیه کنسرت بین الملل تثبیت کرد و موجب تحسین و تشویق بسیار زیاد مخاطبان شد، بطوریکه کنسرت های او با برنامه های خواننده های مشهور، پیانیستها و ویولونیستها برابری می کرد.
کوارتت های فلوت موتسارت

کوارتت های فلوت موتسارت

موتزارت در زمستان سال ۱۷۷۷- ۱۷۷۸ ، یعنی هنگامی که در مانهایم (Mannheim) بسر می برد با یکی از ثروتمندان آلمانی بنام De Jean آشنا شد. او نوازنده مبتدی فلوت بود و به موتزارت پیشنهاد ساخت سه کنسرتو کوتاه و ساده و دو کوارتت برای فلوت داد. موتزارت این پیشنهاد را پذیرفت و آنها بر سر قیمت کار به توافق رسیدند، اما به هنگام تسویه حساب آقای De Jean تنها حدود نیمی از بهای توافق اولیه را به موتزارت پرداخت.