رموز ویولن (VI)

تا اینجا با توجه به مطالب گذشته به بخشهای اصلی ویلن نظری اجمالی داشته و در رابطه با شرایط چوب موردنیاز و قابل استفاده توضیحاتی را دادیم از این پس وارد مقوله بعدی شده و روال طبیعی کار را ادامه می دهیم.

در این موقعیت معمولاً اگر هدف ساختن ساز باشد و چوبهای ذکر شده برحسب کیفیت انتخاب شده باشند، برشهای اولیه آغاز می شود.

اگر صفحه زیر را بخواهیم بصورت دوتکه بکار ببندیم باید بلوک چوب افرای موجود را که برای صفحه زیر انتخاب کرده ایم به شکلی دقیق از وسط در راستای محور طولی چوب به دو نیم کرده و ترجیحاً سعی کنیم این دو قطعه را هم اندازه و بدون اشکال در نحوه برش آماده سازیم.

برای برش چوب معمولا می توان از شیوه های متعددی استفاده کرد، به طور مشخص یکی برش چوب بوسیله ابزاری برقی که اصطلاحا آن را اره نواری می نامند و یا اره های مخصوص برقی که سازندگان به صورت ابتکاری آنرا می سازند و برای بریدن قطعات چوبی از آن استفاده می کنند و راه دوم استفاده از اره دستی می باشد.

البته باید به این موضوع اشاره کرد که این نوع اره ها دارای تنوع ساختاری متفاوتی هستند که طول، عرض، ضخامت، میزان ایستایی و فنریت آن ،کیفیت و جهت تیغه های برنده آن و… از جمله آن است.

نمونه یک بلوک چوب افرای موجدار که حالت و شکل مقطعی آن به شکل ذوزنقه می باشد. این وضعیت به طور معمول در نوع برش باید حفظ شود. به خطوط قرمز رنگ که در راستای امتداد طولی و مقطعی چوب رسم شده است توجه کنید این مسیری است که ابزار برنده آن را طی می نماید.

ذکر این عناوین به دلیل آن است که هر کدام از این موارد به همراه سایر کیفیتهای مطلوب برای برش و درگیر شدن با نوع خاصی از کیفیت وکمیت چوب کارایی و اجرایی است در غیر این صورت می تواند باعث بروز مشکلاتی بشود.

ما برای قدم اول باید نوع و شیوه برش چوب را انتخاب کنیم. با توجه به اینکه بریدن چوبها با ابزار برقی در کیفیت چوبها اثر نا مناسبی داشته و همچنین می تواند باعث بروز خطراتی برای انگشتان دست شود، توصیه جدی داریم که از این روش استفاده نشود و راه دوم را به عنوان مسیری که خطرات کمتری را دارد انتخاب کرده و کار را ادامه دهیم.
نمونه بلوک چوبی که به میز متصل شده است. حالت قرار گیری اره در امتداد مسیر طولی را مشاهده می کنیم، در مقابل اره روی سطح چوب شکافی به چشم می خورد که همین موضوع موجب هدایت اره در راستای طولی خواهد شد. (به لایه های پلاستیکی زیر گیره ها توجه کنید)

بریدن چوبها با اره دستی از هر لحاظ بهتر است البته زمان بیشتر و انر‍ژی زیادتری را برای این روش باید صرف نمائیم اما با استفاده از یک اره مناسب و مرغوب در زمان و انرژی نیز میتوان صرفه جویی داشت.

یک اره مناسب دارای ضخامتی معادل ۷/. الی ۱ میلی متر بوده و همچنین دارای تیغه های متوسط و تیز می باشد در ضمن ایستایی و عدم انعطاف آن در راستای طولی چوب که اره در آن مسیر حرکت می کند از عوامل بسیار مهمی است که راستای برش ما را حفظ می نماید.در بعضی از موارد استفاده از یک و یا دو اره دستی دیگر به عنوان ابزار کمکی خالی از لطف نبوده و می تواند کار را کامل تر کند.
نمای برش از بالا و عمق نفوذ اره در چوب و خط مستقیم ناشی از برش اره

بعد از انتخاب چوب مناسب جهت استفاده برای صفحه زیر وخط کشی آن برای تشخیص مسیر برش و محیا کردن ابزارهای لازم کار را شروع می کنیم. بلوک چوب افرا را باید برای بریدن در جایی ثابت نگه داریم، به این منظور می توانیم بوسیله گیره های دستی متوسط به شیوه ای خاص آنرا به میز کار متصل نموده و یا اینکه در بین فکهای گیره های ثابت رو میزی آنرا مهار نمود، باید به این مسئله توجه داشت که در ناحیه ای که اهرمهای گیره به چوب فشار می آورند از چند تکه چوب به عنوان حائل نیروی مستقیم گیره ها که باعث تخریب آن نواحی از چوب می گردد و یا از لایه های ضخیم از جنس نمد استفاده شود.

7 دیدگاه

 • ناشناس
  ارسال شده در مهر ۱, ۱۳۸۷ در ۲:۵۲ ب.ظ

  اینهایی را که شما می فرمایید مراحل ساخت ویلن می باشد – رموز آن کجاست ؟
  آیا رموز بخشی از اجرای مراحل است ؟ پس شما با توجه به عنوان نوشته باید به این رموز بطور مشخص اشاره نمایید .
  اگر رموز چیزی ورای مراحل است که ذکر مراحل ساخت با عنوان نوشته ناهمخوان می باشد .

 • ضيائي
  ارسال شده در مهر ۳, ۱۳۸۷ در ۱:۲۳ ق.ظ

  با سلام
  نگاه ما به بعضی از مسائل، ساده و گاهی همراه با پیچیدگیست.
  استدلال شما به عنوان یک مخاطب قابل احترام است ولی به نظر من مواردی که شما از آن به عنوان مراحل ساخت ویلن یاد کردید توام با مفاهیم علمی و تکنیکی است که الزاما توجه وتفکر بیشتر مخاطب را به بخشهای مختلف ذکر شده ،طلب می کند.
  هدف از ارائه مطالب در منابع مختلف علمی، ذکر معین و کلیشه ای رموز و اسرار نیست زیرا در آن صورت ،دیگر واژه رمز و از این قبیل، معنای حقیقی خود را از دست خواهد داد.

  همیشه چیزهایی هستند که برای عدهای بسیار ساده ودستیافتنی و برای عده ای دیگر، دشوار وسخت باشد – بنابراین فکر می کنم باید همه موارد را در نظر گرفت.

  با سپاس

 • ناشناس
  ارسال شده در مهر ۳, ۱۳۸۷ در ۲:۵۲ ب.ظ

  من هم همین را می گویم ولی شما چرا رموز را در عنوان مطالبی آورده اید که ربطی به آنها پیدا نمی کند . پس سوال اول من همچنان پا برجاست .
  متشکرم – رویا فرح ناک

 • ضيائي
  ارسال شده در مهر ۴, ۱۳۸۷ در ۱۲:۵۵ ق.ظ

  با سلام

  فکر می کنم توضیحات من برای پاسخ به سوالات شما بود.
  قرار نیست که احیانا رموز بصورت مشخص و کاملا واضح در مقابل دیدگان مخاطب قرار بگیرد.

  قرار است که بوسیله تصاویر و مطالب، بخشی از زوایای پنهان مطرح گردد، باید متذکرشد که آشکار سازی ادامه مفاهیم ، بخش دیگریست که بر عهده مخاطب است و در تعامل و تحقیق بیشتر پیرامون موضوع، کشف می شود.

  در این حالت است که جایگاه تفکر و شعور از اهمیت بیشتری بر خوردار میگردد.

  با سپاس

 • ناشناس
  ارسال شده در مهر ۵, ۱۳۸۷ در ۴:۴۵ ب.ظ

  “” قرار است که بوسیله تصاویر و مطالب، بخشی از زوایای پنهان مطرح گردد “”– تا مقاله ششم که هیچ اما آرزو دارم در ادامه
  بخش از این زوایای پنهان ، آشکار شود .

 • ناشناس
  ارسال شده در آبان ۲, ۱۳۸۷ در ۵:۵۵ ب.ظ

  آقای ضیایی من همچنان منتظر هستم تا بخشی از این زوایای پنهان را آشکار کنید.
  رویا فرح ناک

 • محجوب
  ارسال شده در اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۰ در ۸:۰۵ ب.ظ

  سلام،ارائه این سری مقاله متاسفانه مدتی است رها شده(نزدیک به ۳ سال هست)، در صورتی که این مجموعه برای من بسیار مفید بوده و من کتابی یا متنی در این زمینه به این خوبی خصوصا به فارسی ندیده ام. لطف کنین این مطلب نیمه کاره را ادامه دهید.به نظر من این مطلب عالی میتونه رفرنسی بسیار مفید برای ویولن سازان وکاری در این سطح به این کاملی را از هیچیک از ویولن سازان پیشین ایران نداشته ایم. حال آنکه این مطلب تنها تا برش صحفه تنها به پیش رفته و … .با تشکر فراوان

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

موسیقی‌ فیلم در خدمت سینما یا نظام ستاره‌سازی؟ (II)

از موسیقی فیلم‌های ماندگار علیقلی در این دسته باید به نمونه عالی مدرسه موشها به کارگردانی محمدعلی طالبی و مرضیه برومند در سال ۱۳۶۴ اشاره کرد. با اینکه این فیلم بطور کامل موزیکال نبود. اما، ترانه‌ها جلوه و جذابیت خاصی به آن می‌داد. البته این خود به عنوان آغاز یک راه برای جذب مخاطب بود. مردم علاقه‌مند به شنیدن ترانه‌های شاد و موسیقی ریتمیک و ساده بودند و علیقلی به خوبی از پس این کار برآمده بود. شایان توجه است که ترانه‌های فیلم هیچ کدام نتوانستند شهرت و محبوبیت ترانه تیتراژ سریال تلویزیونی را تکرار کنند، اما در یک ساختار کلی مناسب کلیت فیلم بود.

مروری بر «کنسرت کوارتت کلنکه» سی و سومین جشنواره‌ی موسیقی فجر

از همان هنگام که لا-ر، دو نت کشیده‌ی سوژه‌ی اصلی مجموعه‌ی «هنر فوگ» باخ را ویلن نواخت مشخص بود که قرار است «کوارتت کلنکه» چه ردای متفاوتی (نسبت به اجرای مشهورتر کوارتت‌های اِمِرسون، جولیارد و کِلِر) بر تن این فوگ‌های به‌غایت هنرمندانه‌ی در معما رهاشده بپوشاند، و از آن بیشتر تا چه اندازه قرار است موسیقی با همان سوژه‌ی گشاینده همچون نوشدارو به یک کرشمه دیگر اجراهای جشنواره را (چهار اجرا که پیش از آن دیده بودم) از خاطر بزداید و به رویدادی در دل فرهنگسرای نیاوران تبدیل شود.

از روزهای گذشته…

دیبازر: می خواهم تجربه ام را انتقال دهم

دیبازر: می خواهم تجربه ام را انتقال دهم

می خواهم تجربه ام را انتقال دهم که احساس می کنم در بعضی موسیقیدان ها به خاطر عادت به نوع موسیقی آموزش دیده شان، آزاد‌اندیشی برایشان کار سختی می شود و تا آن آزاد‌اندیشی نباشد، شما نمی توانید ارزشهای انواع دیگر را ببینید. نمی دانم چرا فکر‌ می‌کنند که اگر نوع دیگری از موسیقی را بکوبید به ارزش خودتان اضافه می کنید. باورم این است که هیچ موسیقیدانی ادعای توانمندی در حوزه خودش را ندارد و با این باور می توان برای انواع موسیقی رسمیت و احترام قائل شد و هر کدام از ما مشغول به کار خودمان‌ باشیم.
«ایرانیان گوش موسیقی ندارند»

«ایرانیان گوش موسیقی ندارند»

حمید طباطبایی، آهنگساز و نوازنده‌ی پیانو، از هنرمندان ایرانی مقیم هلند است. طباطبایی موسیقی را از نُه‌ سالگی با آکاردئون آغاز کرد و درتهران و مشهد با آقایان روح‌افزا و صحاف کار کرد. بعدها به نواختن پیانو روی آورد و حدود بیست‌سال است که در هلند ساکن است. وی یک دوره‌ی آهنگسازی نیز در دانشگاه آمستردام گذرانده است.
موسیقی متن در یک نگاه (III)

موسیقی متن در یک نگاه (III)

حضور موسیقی متن و یافتن نقشی فرمی، جنبه‌های گوناگونی به خود می‌گیرد که قدمتشان به هنرهای نمایشی قرن نوزدهم می‌رسد. موسیقی متن گهگاه کاملا شریک تدوین می‌شود و در فرم هندسی فیلم دخالت می‌کند؛ به عنوان عنصری تدوینی از روی بریدگی‌ها و ناپیوستگی‌ها پل می‌زند و عامل به هم پیوستن‌شان می‌شود و پاره‌ای اوقات نیز با ساختار درونی فیلم ارتباط می‌یابد. برای مثال در فیلم “وقتی همه خوابیم” آهنگساز تصمیم گرفته حالا که فیلمی در فیلم قرار گرفته و اینها درباره‌ی سینماست موسیقی فیلم‌های دیگر را در موسیقی متن خودش جا بدهد.<
منبری: همکاری با ارکستر مضرابی از افتخاراتم است

منبری: همکاری با ارکستر مضرابی از افتخاراتم است

دوست داشتم و کاملاً علمی و جدی کار می کردم. خیلی اساسی و بنیادی با هنرجوها کار می کردم. فقط اهل کار می ماندند و خیل شاگردها بعد چند ماه می رفتند. از طرفی هم گذران زندگی هم بود و ازدواج هم کرده بودم.
موسیقی و کلام

موسیقی و کلام

در طول تاریخ، آواز خواندن از معمولترین روشهای اجرای موسیقی توسط انسان بوده است. در یونان باستان بخصوص در مراسم مذهبی آواز بصورت جمعی اجرا می شد و جالب است که بدانید حتی در آن ایام نیز مردم شیفته خواننده های محبوب می شدند و از آنها الگوهای رفتاری و ظاهری می گرفتند.
گاهی لازم می‌شود نه های دردناکی بگوییم (II)

گاهی لازم می‌شود نه های دردناکی بگوییم (II)

یکسری کارها پله‌ای برای کارهای بعدی می‌شوند. شاید خود آن کار آنقدر اهمیت نداشته باشد. نمونه‌ی خیلی دورتر آن آلبوم «آئین‌ها»ست. آلبومی که هیچ چیز خارق‌العاده‌ای در این اثر نمی‌شنوید اما آن کار برای بهانه‌ی دیگری بود که در آلبوم نمی‌توانم بنویسم. می‌خواستم از یک مسیری به آقای گاسپاریان وصل شوم. آن کار مرا به ایده‌ای «به تماشا…» رساند. درواقع جرقه‌ی ارتباط من با آقای گاسپاریان آن آلبوم بود. اینها درواقع یکسری استراتژی است که در مقطعی تصمیم می‌گیرید حتی اگر آن کار قربانی شود انجام دهید ولی از نظر من آن کار به من کمک کرد که بتوانم آلبومی را که کاندید گرمی هم شد تهیه کنم. یا در پروژه‌ی «گاه و بیگاه» ایده‌های بکری وجود داشت ولی خودِ اثر لزوماً اثر قابل دفاعی نیست اما از درون آن چیز دیگری درآمد. آدم‌ها این طرف و آن طرف چیزی می‌کارند و امیدوارند که اتفاقی بیافتد. گاه نتیجه می‌دهد و گاه نه.
کتابی در اقتصاد موسیقی (VI)

کتابی در اقتصاد موسیقی (VI)

توجه کتاب به از قلم نیفتادن هیچ نکته‌ای در فرایند تولید و بازاریابی و فروش محصولات موسیقی در بخش‌هایی چنان پررنگ شده است که برخی فصول (مثلاً فصل پنجم) تا حدودی از بحث اصلی کتاب منحرف شده‌اند. شاید تنها جمله ای که در تمام فصل پنجم به اقتصاد موسیقی ارتباط مستقیم دارد این باشد:
بوطیقای ریتم (VII)

بوطیقای ریتم (VII)

اکنون به نظر می‌رسد زمانی است که بیش از متر باید بر ریتم و مسائل آن متمرکز شویم؛ یعنی جمله‌هایی حاوی کشش‌ها و معمولا بلندتر از یک واحد متریک. ریتم را درک دیرندها و الگوسازی دیرندی گرفتیم و گروه‌سازی را نیز عامل پیوند زننده‌ی آن با متر فرض کردیم. در همین تعریف نوعی اشاره‌ی محو به پیش‌بینی کردن وجود دارد. به این مفهوم، درک ساختار یعنی تشکیل الگویی زمانی در ذهن که قابل بازشناسی (البته مرتبط با موسیقی قابل تکرار) نیز باشد.
خرید گیتار (II)

خرید گیتار (II)

از سوی دیگر بسیاری از گیتارهای مارک دار که با نام سازنده ای اسپانیایی عرضه میشود و دارای لیبل از کارخانه مشهوری نیز میباشند نیز، استاندارد لازم را ندارند چرا که در حال حاضر بازار گیتار ایران اشباع شده است از سازهای تقلبی که با نام اصلی بفروش میرسد. بسیاری از سازهای چینی با تغییر لیبل داخلی (برچسب داخل گیتار) و تعویض آن با یک لیبل از یک مارک مشهور گیتار در بازار به فروش میرسد و مسلما به هیچ عنوان تشخصیص این مورد از سوی کسی که آشنایی با این ساز ندارد ممکن نیست و حتی بسیاری از اساتید نیز از تشخیص آن عاجز میمانند.
گفتگو با حسین علیشاپور (I)

گفتگو با حسین علیشاپور (I)

حسین علیشاپور را یکی از آوازخوانان توانای نسل جدید موسیقی ایران می دانند که در چند سال اخیر حرکتی رو به جلو داشته است. از آنجایی که او یکی از معدود صداهای مستقل و متفاوت نسل جدید آواز است – نسلی که بیش از هر چیز از معضل تک صدایی بودن و تقلید رنج می برد – یکی از بهترین گزینه های بحث پیرامون مسائل و مشکلات آواز این روز ها به شمار می رود. با حسین علیشاپور در گفت و گویی مفصل پیرامون این مسائل و همچنین فعالیت های خود او بحث کردیم.