زنگار؛ فصلنامه اى براى تحلیل و نقد موسیقى

فصلنامه موسیقی زنگار که نخستین شماره اش در ۳۱ خردادماه ۱۳۹۵ شمسی منتشر شد، نخستین و تنها نشریه رسمی منتشر شده در استان فارس در حوزه موسیقی است. این نشریه برای تحلیل و نقد موسیقی هر سه ماه یک بار منتشر میشود و پخش سراسرى دارد. اولین شماره آن با ۱۲۰ صفحه در قطع خشتی و تیراژ ۱۰۰۰ جلدی، با قیمت ۱۵ هزارتومان از طریق کتابفروشی های معتبر موسیقی در دسترس علاقمندان قرار گرفته است.

زنگار در حوزه های مختلفی چون موسیقی کلاسیک ایرانی، موسیقی کلاسیک غربی، موسیقی شناسی، موسیقی معاصر، موسیقی کودکان و نوجوانان و موسیقی شیراز فعال است.

مدیر مسئول و صاحب امتیاز این فصلنامه کاوه پیمان است و سردبیر آن آرش اسماعیلى. و آرش اسماعیلی، بابک بوبان، کاوه پیمان و راضیه جیران زاده هیات تحریریه آن را تشکیل مى دهند. زنگار همچنین از حضور مشاورین ارزشمندی چون نگار بوبان، بابک خضرائی و آروین صداقت کیش بهره می برد.

اولین شماره زنگار شامل مقاله هایی به شرح زیر می باشد:
۱- بررسی پیش درآمد در ردیف های موسیقی/راضیه جیران زاده
۲- تونالیته (از فرهنگ موسیقی و موسیقیدانان گرو)/ برایان هایر/ آرش اسماعیلی
۳- الزامات اجرای هنرمندانه/سرگی راخمانینوف/ آرش اسماعیلی
۴- از جولیارد تا چهارراه کالج/ آزاد حکیم رابط
۵- نقدی بر کتاب هارمونی گیتار/ کاوه رحمانی
۶ – اول، نوجوانان!/ بابک بوبان
۷- درباره تعلیم و تربیت/لئونارد برنستاین/بابک بوبان
۸- نظری به دسته بندی وزن ها در موسیقی متریک/هادی سپهری
۹- شفاهیت و موسیقی/روزبه تابنده
۱۰- زیباشناخت جان کیج/ آروین صداقت کیش
۱۱- مهارت و موسیقی/ نگار بوبان
۱۲- یورش از نوع کنسرت/ علیرضا گلشن
۱۳- سخنی درباره ی “شوشتری”/ کاوه کشاورز

زنگار برای آنکه با کیفیت بصری بالا و در خور توجه مخاطب ارائه شود از علی بنان در بخش گرافیک و سمانه سرافراز در صفحه آرایی بهره برده و ویراستار آن نیز ولی الله کاووسی است.

آیین رونمایی فصلنامه موسیقی زنگار در شیراز، ۲۴ تیرماه ۱۳۹۵ شمسی در گالری تارو پود باحضور اساتید، پژوهشگران و دانشجویان برگزار گردید. در این مراسم سخنرانی کوتاهی توسط کاوه پیمان صورت گرفت که در آن وی ضمن خوشامدگویی به مدعوین، از همکاران شماره اول فصلنامه قدردانی کرد. در ادامه، اجراهایی در دو بخش تقدیم حضار گردید: ابتدا اجرای تکنوازی پیانو توسط علیرضا قربانی نژاد، سپس اجرای موسیقی خلق ترکیه توسط هادی سپهری و مهران قهرمان زاده با نواختن باغلاما و بندیر.

برنامه رونمایی فصلنامه موسیقی زنگار در تهران، ۲ مردادماه ۱۳۹۵ شمسی ساعت ۲۰ در کتابفروشی نشر هنوز واقع در خیابان کریمخان زند، بین ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۳۴، طبقه دوم با دو اجرا و سخنرانی به حضار و مدعوین تقدیم خواهد شد: دوئت هارپ توسط طناز بیگی و شمیم مینو و قطعاتی در چهارگاه ساخته کاوه پیمان و اجرای اعضای گروه همنوازان ایران، خشایار طیار، کاوه پیمان و محمدرضا عطار.

یک دیدگاه

 • ابوالفضل زتده بودی
  ارسال شده در مرداد ۱, ۱۳۹۵ در ۸:۱۵ ب.ظ

  همونطور که میدونیم اخلاق حرفه ای به هیچ ناشری اجازه نمیده بنا به میل خودش و بدون اطلاع و کسب موافقت نویسنده در مطلب ویرایش به وجود بیاره حتی اگر اون مطلب از لحاظ علمی اشتباه باشه
  اما در کمال تعجب در صفحه ی نخست این نشریه نوشته:

  ما در حذف و ویرایش مطالب ارسالی و چاپ یا عدم چاپ صاحب اختیاریم!!!!

  بله شما در چاپ و عدم چاپ صاحب اختیارید وگرنه ویرایش بدون اجازه مولف و نویسنده در هر ژورنالی نشون از آماتور بودن اون ژورنال داره

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

پهلوگرفته بر ساحل اقیانوس موسیقی ایران (IV)

دلیل اینکه این کارها را کرده‌ام این است که من اساساً از سال ۲۰۰۰ از سیستم موسیقی اروپا بریده‌ام. از سال ۲۰۰۰ به‌غیراز چند تک قطعه پراکنده که در سیستم موسیقی اروپایی است دیگر از سیستم موسیقی اروپا استفاده نمی‌کنم. و تماماً از سیستم موسیقی ایران در نوشتن قطعات استفاده می‌کنم. اولین کارهایی که در نوشتن آنها از موسیقی ایرانی استفاده کردم همین مجموعه کارهای خوشنویسی بود که اولین سری این مجموعه را برای سازهای زهی نوشتم. چراکه ربع پرده‌ها را به‌خوبی می‌توانند بزنند. بعدها برای سازهای بادی هم شروع به نوشتن کردم. به‌طور مثال «خوشنویسی شماره ۷» برای سه فلوت هست. بعدتر یک نسخه آن را برای فلوت و الکترونیک نوشتم که فلوت ۲ و ۳ را در استودیو ضبط کردیم و فلوت شماره یک زنده اجرا می‌شود و از طریق بلندگوها صدای فلوت ۲ و ۳ پخش می‌گردد. این قطعه در تهران از طریق خانم «فیروزه نوایی» سال گذشته در فستیوال «موسیقی معاصر ایران» اجرا شد. اسم این قطعه هست «کیسمت» یا همان «قسمت».

منبعی قابل اتکا و بنیادین در شناخت موسیقی (II)

همین ویژگی‌هاست که موجب شده است این کتاب بارها تجدید چاپ و روزآمد شود و هنوز نیز پس از گذشت چهار دهه کماکان به‌عنوان یکی از پُرطرفدارترین منابع اصلی برای درس‌های آشنایی با موسیقی ــ البته با تمرکز بر موسیقی کلاسیک یا هنری غربی ــ کاربرد و رواج داشته باشد.

از روزهای گذشته…

حضور بانوان در جامعه ی موسیقی ایران (I)

حضور بانوان در جامعه ی موسیقی ایران (I)

بیش از صد سال است که جامعه شناسان، حضور بانوان در زمینه های مختلف اجتماعی را در جوامع، معیاری برای رشد اجتماعی آن جامعه می دانند و با داشتن آمارهای مختلف، حضور بانوان را در عرصه های مختلف اجتماعی تحلیل می کنند. متاسفانه در کشور ما این آمار و ارقام کمتر در دسترس محققان بوده است و گاهی اصلا آمار گیری خاصی در این زمینه انجام نشده است.
نگاهی کوتاه به مقایسه آکوستیکی تمبک و کلام (IV)

نگاهی کوتاه به مقایسه آکوستیکی تمبک و کلام (IV)

از طرف دیگر می توان به خشه ای مانند “ش” با تغییر شکل لبها فرمانت بخشید. این کار با تغییر شکل لب جهت ادای “او” یا “ای” و ادای همزمان “ش” امکان پذیر است. تمام آواهای گفتاری از پارامترهایی مانند “شدت”، “کشش” نیز بهره می برند. مثلا با توجه به شدت بیشتر صدای سایش در “س” نسبت به “ز” و از آنجاییکه “س” صامت و “ز” مصوت است، می توان نتیجه گرفت که صامت ها “سخت”و مصوت ها “نرم” اند. کشش صامتها از مصوتها بیشتر است به همین دلیل صامت سایشی سخت مانند “س” از مصوت سایشی نرم مانند “ز” کشیده تر است یا صامت انفجاری مانند “ت” زمان خیلی کوتاهی دارد.
ذاکر حسین مشهور مروج طبلا در جهان

ذاکر حسین مشهور مروج طبلا در جهان

ذکیر حسین یا ذاکر حسین (Zakir Hussain) یکی از مشهورترین نوازندگان طبلا (ساز کوبه ای هندی) در دنیا میباشد که با مهارت و استادی هرچه تمام ریتمهایش قلب تپنده هر نوع موسیقی میباشد. وی اجراهای متعددی را با نوازندگان غربی و سازهای مختلف انجام داده است که برخی از ضبط های وی نیز توانسته جوایزی را در زمینه موسیقی تلفیقی و جهانی از آن خود نماید.
کاری ماری آندروود، بت کانتری

کاری ماری آندروود، بت کانتری

خانم کاری ماری آندروود (Carrie Marie Underwood) متولد ۱۰ مارس ۱۹۸۳، خواننده و سراینده اشعار موسیقی کانتری و هنرپیشه، کسی است که چهار مرتبه برنده “بت آمریکایی”-آیدل آمریکایی، شده است. آندروود برنده جایزه گرمی، سه بار برنده آکادمی موسیقی کانتری و برنده برترین خواننده زن موسیقی کانتری می باشد.
شماره‌ی ششم مهرگانی منتشر شد

شماره‌ی ششم مهرگانی منتشر شد

ششمین شماره دوفصلنامه پژوهشی مهرگانی ویژه بهار و تابستان ۱۳۹۲ منتشر شد و در وبسایت این نشریه قابل دسترسی است.
سلطانی: مینی مالیسم کورتاژ را می توان مینی مالیسم جسورانه نامید

سلطانی: مینی مالیسم کورتاژ را می توان مینی مالیسم جسورانه نامید

مراحل اولیه ی مینی مالیسم همراه بود با روح مکاشفه و کشف مدل هایی از موسیقی خارجِ اروپا. هم زمان با یانگ که مشغول آموختن دروس هنری بود، ریچ طبالی غرب آفریقا را مطالعه کرده و در پی آن بود که بداند ساختارهای موسیقی ایجاد شده از ایده های پایه تا چه حد می توانند بسیط و گسترده شوند.
واثقی: برادرم نت موسیقی نمی دانست

واثقی: برادرم نت موسیقی نمی دانست

خود آقای دهلوی از من خواستند که این قطعه را در فیلم استفاده کنیم. اتفاقا همان اجرا هم بهترین اجرای این اثر بوده است که خود آقای دهلوی رهبری کرده اند و سنتور ها را من و آقای اسماعیل تهرانی زده ایم. این اجرا به صورت کاملا ارکسترال در استودیوی وزارت فرهنگ و هنر ضبط شده است و از کیفیت بسیار خوبی دارد.
پیپا

پیپا

پیپا که معروف به گیتار چینی میباشد دارای سابقه ای به بیش از دو هزار سال می باشد. برخی اوقات آنرا لوت چینی نیز نام میبرند که بسیاری از سازهای آسیا بالاخص سازهای جنوب آسیا از این ساز بوجود آمده است و شاید بتوان آنرا مادر سازهای زهی جنوب آسیا دانست. از جمله biwa یک ساز چینی و ساز محلی کشور ویتنام đàn tỳ bà و همچنین پیپای کره ای، اما برخلاف پیپای چینی همتای کره ای این ساز مدتهاست که دیگر نواخته نمیشود و باید آنرا درون موزه ها دید؛ سعی و تلاش در جهت احیای دوباره آن بی ثمره مانده است.
تور کنسرت‌های اروپائی علی رهبری با ارکستر فیلارمونیک اسلواکی

تور کنسرت‌های اروپائی علی رهبری با ارکستر فیلارمونیک اسلواکی

علی (الکساندر) رهبری، رهبر ارکستر مشهور ایرانی بار دیگر با دعوت کشورهای آلمان، بلژیک چک، اسلوواکی، اتریش و سوئیس برای اجرای کنسرت‌هایی در این کشورها از ۱۹ اسفندماه تا ۹ فروردین ۹۳ با ارکستر فیلارمونیک اسلواکی همراه می‌شود.
تار و پودِ نشانه (IV)

تار و پودِ نشانه (IV)

به‌این‌ترتیب هزار جنگ به هزار شکل و صحنه‌آرایی مختلف از آن حیث که جنگ‌اند بارهای عاطفی نسبتا مشابهی را بازمی‌تابانند و موسیقی همراهشان اگر بخواهد آنها را توصیف کند لابد از لحاظ مقام مشابه می‌شود. درنتیجه امر نمایشی اولین قربانی موسیقی خواهد بود و پس‌ازآن خرده داستان‌های شکل‌گرفته در مسیر روایت اصلی. بدین ترتیب شعر/داستان که هنگام خواندن، اگر آماده‌ی درک لذت زیباشناختی‌اش باشیم با همین جزئیات نمایشی ما را جذب می‌کند و ابعاد ناگفته‌ای از جهان داستان را می‌گشاید، به هنگام خوانده شدن با آواز یا دکلمه همراه موسیقی، ابعادش را از دست می‌دهد. به‌جای آن که موسیقی در توافق با شعر باشد و آن را تقویت کند یا حتا تضاد طراحی‌شده به‌قصد اثربخشی زیباشناختی داشته باشد، با آن بی‌ربط می‌نماید و همان لذت نهفته در معنای کلام را هم زایل می‌کند (۵).