کوارتت متزو به روی صحنه می رود

کنسرت کوارتت متزو در تاریخ ۱۱ شهریور ماه در آمفی تئاتر آموزشگاه موسیقی نوای شهر آشوب برگزار می شود. این کنسرت سومین کنسرت این گروه می باشد که با حمایت آموزشگاه موسیقی نوای شهرآشوب در دو بخش به اجرا در می آید.

اعضای گروه متزو عبارت اند از:
امیر محمد کاظمی (نوازنده ویلن)، بهار فلسفی (نوازنده ویلن)، ساغر مقدم فر (نوازنده آلتو)، سهراب ملک زاده (نوازنده ویلنسل) با مدیریت و سرپرستی سعید محمدعلی.

سعید محمدعلی درباره این کوارتت می گوید: «فکر ایجاد آنسامبل متزو از سال ۱۳۹۳ آغاز و بعد از آزمون و خطاهایی بالاخره در آبان ۹۴ عملی گردید و تمرینات آغاز شد. مسیر پیموده شده با وجود تمام مشکلات، بسیار محکم و استوار و با روشن بینی و خوشبینی کامل هموار گردید و اکنون کوارتت ما مفتخر است که برنامه های رسمی خویش را در زمینه موسیقی کلاسیک به علاقمندان این نوع آنسامبل ها ارائه نماید.»

بخش نخست با اجرای کوارتت زهی موتسارت شماره ۱۵ در ر مینور که این کوارتت به جوزف هایدن آهنگساز بزرگ و پدر کوارتت زهی در چهار موومان تقدیم شده است آغاز خواهد شد، بخش دوم اجرا منتخبی از ملودیهای محلی ارمنی ساخته کومیتاس خواهد بود، او در مورد موسیقی سرزمین خود چنین می گوید: «در تصنیف آوازهای ارمنی نخست باید شرایط تاریخی، طبیعی و ملی را شناخت، به ساختار آوازها، معنی کلمات، به سبک و روح آن پی برد، باید با مسایلی از قبیل ریتم شعر، نوع آواز و تلفظ لغات آشنا بود، واِلا همیشه بخشی از کار ناقص خواهد ماند.» این مجموعه بعدها توسط سرگیی آسلامازیان آهنگساز ارمنی، در قالب سوییت برای کوارتت زهی مجددا تنظیم شد.

کنسرت کوارتت زهی متزو با حمایت مادی و معنوی آموزشگاه موسیقی نوای شهرآشوب با مدیریت علی قزانی، روز پنج شنبه ۱۱ شهریور ماه، ساعت ۲۱ در سالن آمفی تئاتر مجموعه اجرا می شود.

سعید محمدعلی متولد ۱۳۶۵ است. وی لیسانس آهنگسازی و فوق دیپلم نوازندگی پیانو است. محمدعلی نوازندگی پیانو را از استاد کلارا بوکوچاوا آموخته است و رهبری ارکستر را نزد اساتیدی چون: شریف لطفی، هوشیار خیام و مبانی موسیقی را نزد اساتیدی چون: دکتر هماسادات افسری، محمدرضا تفضلی، احسان صبوحی، کارن کیهانی، سلمان سالک آموخته است. نوازندگی پیانو و دستیار رهبری در اجراهای متعدد و همچنین سرپرستی و مدیریت هنری تریو بتهوون و آنسامبل متزو بخشی از رزومه کاری او را تشکیل می دهد. وی اکنون به تدریس پیانو در آموشگاهای موسیقی و نوازندگی با گروههای مختلف مشغول است.

امیر محمد کاظمى شهریور ١٣٧٠ در تهران متولد شد. وى موسیقى را با ساز سنتور از سن ٨ سالگى نزد مهشید خیرالدین آغاز نمود. ١٢ سالگى ویولن کلاسیک را نزد سرکار خانم سارا بیرمزادگان آغاز کرد. مدتى بعد نزد پدرام فریوسفى و لیدیا کاشیرسکایا به یادگیرى پرداخت. در نهایت نزد على صالحى پور که از نوازندگان برجسته ویولون و فارغ التحصیل آکادمى اسلو-نروژ، به تکمیل آموزش خود پرداخت. از فعالیت هاى او مى توان به عضویت در ارکستر سمفونیک تهران از سال ٩٠ تا کنون در مقاطع مختلف، ارکستر سمفونیک صدا و سیما، ارکستر موسیقى ملى ایران، ارکستر فرهنگسرا نیاوران و همکارى با دیگر ارکسترها در زمینه موسیقى ایرانى و کلاسیک اشاره کرد. فعالیت عمده کاظمی در حوزه ضبط می باشد و همچنین همکارى با مرکز موسیقى و سرود (سازمان صدا و سیما) همچنین برگزارى رسیتال شخصى و همنوازى با على صالحى پور در سال ٩٣، سرپرست و نوازنده تریو بتهوون در سی امین فستیوال بین المللى فجر.

ساغر مقدم فر متولد ١٣۶٩ می باشد. مقدم فر موسیقی را از ده سالگی با ناصر نظر (متد شول ورک، ارف) آغاز کرد. در سن یازده سالگی فراگیری ویولون را نزد استاد جواد هاشمی آغاز نمود و تا هفده سالگی تحت نظر وی ادامه داد. وی از سال ٨۶ تا کنون در کلاس های اساتیدی چون بهروز وحیدی آذر، سیاوش ظهیرالدینی، ابراهیم لطفی حضور داشته است. او در سال ١٣٨٨ در رشته نوازندگی ویولون دانشگاه تهران پذیرش شد و دارای مدرک لیسانس نوازندگی ویولون کلاسیک می باشد. وی فراگیری ویلن و ویلن آلتو (ویولا) را نزد دکتر ستاره بهشتی، در دانشگاه تهران آغاز کرد. او همچنین مبانی و تئوری موسیقی را نزد اساتیدی چون: دکتر آذین موحد، علیرضا مشایخی، شاهین فرهت، لوریس هویان، محمد رضا تفضلی، کیاوش صاحب نسق و امیر اسلامی فرا گرفت. از همکاری های او می توان به ارکستر دانشگاه هنر (رهبری حسین حمیدی)، ارکستر دانشگاه تهران، ارکستر فیلارمونیک تهران و همچنین اجرای رسیتال و آنسامبل های مختلف اشاره کرد.

بهار فلسفی، متولد ۱۳۷۱ است و فارغ التحصیل مهندسی برنامه ریزی شهری از دانشگاه شهید بهشتی. او مبانی موسیقی را در سن ۶ سالگی نزد آقایان: سعید علیجانی و کمال طراوتی آموخت. ویلون را نزد اساتید سیاوش ظهیرالدینی، ابراهیم لطفی و ایمان فخر و پیانو را نزد پرفسور تنگیز شاولوخاشویلی فرا گرفت. وی هارمونی و کنترپوان را نزد آقایان: کامبیز روشن روان و سعید علیجانی، و مبانی آواز کلاسیک را نزد خانم شاکه آقامال، آقایان واهاگن هونتس و ماریو تقدسی آموخت. او سابقه فعالیت در ارکستر موسیقی نو، ارکستر و گروه کر فیلارمونیک ایران، ارکستر پاسارگاد، ارکستر سمفونیک آیسو، ارکستر فرهنگ و هنر، ارکستر مجلسی باروک، ارکستر مجلسی شرق، ارکستر ملی ایران و ارکستر سمفونیک تهران را دارد.

سهراب ملک زاده
متولد ۱۳۷۱ می باشد. موسیقی را از ۱۱ سالگی با ساز گیتار آغاز نمود و در سال ۱۳۹۰ ساز ویلنسل را به عنوان ساز تخصصی برگزید. وی دانشجوی موسیقی دانشگاه تهران می باشد و از اساتیدی چون: دکتر ژابیز زربخش، دکتر آذین موحد، دکتر مهرداد پاکباز و دکتر ستاره بهشتی بهره می برد. وی همچنین در مستر کلاس ولفگانگ پانهوفر، عضو ارکستر فیلارمونیک وین، آنیا لیخنر آلمانی و الکساندر رودین شرکت داشته است. وی سابقه ی همکاری با ارکستر فیلارمونیک تهران، ارکستر فرهنگی شهرداری تهران، ارکستر دانشگاه تهران، ارکستر سمفونی پاسارگاد و همچنین اجرای رسیتال و آنسامبل های مختلف را دارد.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

پنج دوره ضبط قاجاریه و نقش هنرمندان استان مرکزی (I)

قرن نوزدهم ظهـور فنـاوری جدیـد تمـدن بشـری اسـت تلگـراف، تلفـن، عکاسـی، سـینما، لامـپ الکتریـک و بسـیاری از اختراعـات دیگـر حاصـل ایـن قـرن اسـت که مهمتـرین ایـن اختراعات ضبط و پخش صوت بود که تحول بزرگی را در ماندگار بودن صدا ایجاد کرد. نخسـتین اختـراع تومـاس آلـوا ادیسـون دسـتگاه ضـبط و پخـش صـدا بـر روی ورق قلـع بـود که در سـال ۱۸۷۸ مـیلادی انجـام داد؛ چنـد سـال بعـد دسـتگاه فنـوگراف را اختـراع و تولیـد کرد. در فنـوگراف ضـبط و پخـش بـه روی اسـتوانه هـای مـومی انجـام مـی شـد که پیشـرفت خـوبی در کیفیـت صـدا بـود.

مروری بر آلبوم «عشیران»

عشیران سومین محصول ایده‌های موسیقایی زوج کردمافی-کاظمی (پس از آلبوم‌های «بداهه‌سازی» و «بزمِ دُور») در طول حدود ده سال گذشته است؛ سه اثری که در دور کردنِ «گفتمان احیا» از چندرگگی کامیاب‌تر از تجربه‌های دیگر بوده‌اند چرا که هم از اجرا و نواختن، و از عمل موسیقایی برآمده‌اند و هم وصل‌های جاندارتری به موسیقیِ دستگاهی داشته‌اند.

از روزهای گذشته…

راوی شانکار، اسطوره زنده موسیقی هند  (II)

راوی شانکار، اسطوره زنده موسیقی هند (II)

برای یافتن چگونگی وجود نت نگاری موسیقی هندی در نت نگاری غرب، شانکار، دیوید مورفی (رهبر ارکستری از کشور ولش) را متقاعد کرد تا به او برای تبدیل آثارش به قطعه ای برای ارکستر کمک کند. کنسرتوی شانکار همراه با مقدمه ای شورانگیز آغاز می شود، معرفی این موسیقی بیگانه (موسیقی هند برای غربیان) شامل چرخش ملودیها، تغییر وزنها و صدای پائین نتها، بر خلاف موسیقی غرب که حرکت و پیشرفتش بیشتر از طریق هارمونی است، موسیقی هندی شدیدا تحت تاثیر ملودی و ریتم است.
ری چارلز

ری چارلز

ری چارلز Ray Charles در ۲۳ سپتامبر ۱۹۳۰ در آلبانی ایالت جورجیا متولد شد. می توان گفت که وی موسیقی را از هیچ آغاز کرد، در دهه ۱۹۶۰ به اوج رسید ولی هیچگاه بی فروغ نشد و سرانجام در ۱۰ ژوئن ۲۰۰۴ درگذشت.
تنها میزگرد تخصصی موسیقی ایران (II)

تنها میزگرد تخصصی موسیقی ایران (II)

به هر حال بخش موسیقی ایرانی در ترکیب برنامه های فستیوال ضعیف عمل کرد. نمونه های خوب و بدی که باهم ارائه شدند، نتوانست موقعیت ممتازی را برای خودش بوجود آورد. این میزگرد پیرامون موسیقی ایران بالاخره برگزار گردید و آقایان “هوشنگ استوار”، “هرمز فرهت”، “مرتضی حنانه” و از طرفی آقای “فرهاد مشکوه” نیز که رهبر ارکستر سمفونیک وقت تهران بود، در این بحث حضور داشتند.
مغالطات ایرانی – آکوردهای ایرانی

مغالطات ایرانی – آکوردهای ایرانی

ایجاد روشی برای هارمونیزه کردن موسیقی ایرانی، از دیرباز مورد منازعه اهالی موسیقی ایرانی بوده است؛ بعضی به ایجاد هارمونی برای موسیقی ایرانی بر اساس شیوه ای نزدیک به هارمونی تیرس اعتقاد دارند، بعضی شیوه های دیگری را برگزیده یا ابداع کرده اند و عده ای دیگر به کلی با هارمونیزه کردن موسیقی ایرانی موافق نیستند.
ارکستر فیلارمونیک لندن (I)

ارکستر فیلارمونیک لندن (I)

ارکستر فیلارمونیک لندن (LPO) یکی از شاخص ترین ارکسترهای انگلستان می باشد که در تالار جشنواره سلطنتی قرار دارد، به علاوه LPO اصلیترین ارکستر جشنواره اپرای Glyndebourne می باشد. همچنین ارکستر LPO در Congress Theatre، East Bourne و Brighton Dome کنسرت داده است. این ارکستر در سال ۱۹۳۲ توسط سر توماس بیکام (Sir Thomas Beecham) شکل گرفت و اولین کنسرت آن در ۷ اکتبر ۱۹۳۲ در تالار ملکه لندن بود. رهبر بنیانگذار آن مالکوم سرجنت (Malcolm Sargent) بوده، در سالهای ابتدایی، ارکستر توسط پال بیرد (Paul Beard) و دیوید مک کالوم (David McCallum) رهبری می شد، همچنین از جمله نوازندگانی که ارکستر را مدیریت می کردند، آنتونی پینی (Anthony Pini)، رینالد کل (Reginald Kell)، لئون گُسنس (Léon Goossens)، گیون بروک (Gwydion Brooke)، جفری گیلبرت (Geoffrey Gilbert)، برند والتون (Bernard Walton) و جیمز برادشو (James Bradshaw) بودند.
دامارو یک ساز ضربی

دامارو یک ساز ضربی

باورکردنی نیست اما در فلات تبت (Tibet) نوعی ساز ضربی بنام Damaru وجود دارد که در ساخت آن از جمجمه انسان استفاده می شود. این ساز از دو کاسه سر انسان تشکیل می شود و جالبتر از همه آنکه بنابر متون مذهبی مردم این منطقه، ترجیح بر آن است تا در ساخت این ساز از جمجمه سر یک پسر ۱۶ ساله و یک دختر ۱۲ ساله استفاده شود.
نگهداری پیانو (II)

نگهداری پیانو (II)

Steinway & Suns و بسیاری دیگر از سازندگان پیانوهای مرغوب معتقد هستند که یک پیانو بگونه ای ساخته می شود که تا سالهای سال نیازی به پولیش نخواهد داشت. چرا که تمهیدات لازم برای مراقبت از بدنه چوبی پیانو در کارخانه اندیشیده می شود. در واقع کیفیت مواد و ضخامت بکاربرده شده از آنها روی چوب – چه پیانو پلی استر باشد چه روکش با لاک الکل – به حدی است که عملآ شما را سالها از پولیش کردن بی نیاز می کند.
‌‌‌مـوسیقی‌ به چه درد ما می‌خورد؟

‌‌‌مـوسیقی‌ به چه درد ما می‌خورد؟

در یکی از جلسات بحث در یکی از دانشکده‌ها‌ ضمن‌ پرسشهای‌ گوناگون، دانشجوئی پرسـید: «مـوسیقی بـه چه درد ما می‌خورد؟» این سؤال می‌تواند در هر مورد دیگر‌ هم پیش‌آید مثل «میز به چه درد مـا می‌خورد؟» نکته این تست که معمولا این‌ سؤال بقصد آگاهی از‌ ماهیت‌ مسئله نیست بلکه پرسـش کننده اغلب خود را آمـاده رد هـمه جوابها کرده است، مثلا اگر بگویند میز هنگام غذا خوردن یا نوشتن به کار می‌آید خواهیم گفت: «روی زمین هم‌ می‌توان خورد و روی زانو هم می‌توان نوشت» و از این قبیل جوابها بسیار می‌توان جـست.
رونمایی از آلبوم «ماندالای درون» (VI)

رونمایی از آلبوم «ماندالای درون» (VI)

آن چیزی که در تاریخ ایران است، کشور ما یک پل و یک محل عبور است، به همین دلیل افرادی که در کشور می خواهند متفاوت عمل کنند و خلاقیت شان را اعمال کنند به آن ها تهمت التقاط می زنند. به نظر من موسیقی آقای اصفهانی رگه مدال دارد و در عین حال معلوم است وی تجربه نوازندگی موسیقی دوره رومانتیک را دارد. سام اصفهانی ما را با بعضی حرکاتش نگران می کند و در جایی دیگر، با حرکاتی سعی می کند که بگوید، جور دیگر هم می شود این نوع جدی موسیقی را اجرا کرد.
عمر فاروق، موسیقیدان ترک (I)

عمر فاروق، موسیقیدان ترک (I)

نامش عمر فاروق است اما می توانید فاروق صدایش کنید؛ «همه او را فاروق صدا می کنند»، این حرف را برایان کین (Brian Keane) تهیه کننده و همکار عمر فاروق به زبان می آورد. داستان فاروق داستانی غیر عادی است؛ داستانی که در آن استودیوی کین در کانکتیکات نقش مهمی را بر عهده داشته است. اولین حضور فاروق در عرصه بین المللی به آلبوم سال ۱۹۸۸ کین یعنی Suleyman the Magnificent بر می گردد.