کوارتت متزو به روی صحنه می رود

کنسرت کوارتت متزو در تاریخ ۱۱ شهریور ماه در آمفی تئاتر آموزشگاه موسیقی نوای شهر آشوب برگزار می شود. این کنسرت سومین کنسرت این گروه می باشد که با حمایت آموزشگاه موسیقی نوای شهرآشوب در دو بخش به اجرا در می آید.

اعضای گروه متزو عبارت اند از:
امیر محمد کاظمی (نوازنده ویلن)، بهار فلسفی (نوازنده ویلن)، ساغر مقدم فر (نوازنده آلتو)، سهراب ملک زاده (نوازنده ویلنسل) با مدیریت و سرپرستی سعید محمدعلی.

سعید محمدعلی درباره این کوارتت می گوید: «فکر ایجاد آنسامبل متزو از سال ۱۳۹۳ آغاز و بعد از آزمون و خطاهایی بالاخره در آبان ۹۴ عملی گردید و تمرینات آغاز شد. مسیر پیموده شده با وجود تمام مشکلات، بسیار محکم و استوار و با روشن بینی و خوشبینی کامل هموار گردید و اکنون کوارتت ما مفتخر است که برنامه های رسمی خویش را در زمینه موسیقی کلاسیک به علاقمندان این نوع آنسامبل ها ارائه نماید.»

بخش نخست با اجرای کوارتت زهی موتسارت شماره ۱۵ در ر مینور که این کوارتت به جوزف هایدن آهنگساز بزرگ و پدر کوارتت زهی در چهار موومان تقدیم شده است آغاز خواهد شد، بخش دوم اجرا منتخبی از ملودیهای محلی ارمنی ساخته کومیتاس خواهد بود، او در مورد موسیقی سرزمین خود چنین می گوید: «در تصنیف آوازهای ارمنی نخست باید شرایط تاریخی، طبیعی و ملی را شناخت، به ساختار آوازها، معنی کلمات، به سبک و روح آن پی برد، باید با مسایلی از قبیل ریتم شعر، نوع آواز و تلفظ لغات آشنا بود، واِلا همیشه بخشی از کار ناقص خواهد ماند.» این مجموعه بعدها توسط سرگیی آسلامازیان آهنگساز ارمنی، در قالب سوییت برای کوارتت زهی مجددا تنظیم شد.

کنسرت کوارتت زهی متزو با حمایت مادی و معنوی آموزشگاه موسیقی نوای شهرآشوب با مدیریت علی قزانی، روز پنج شنبه ۱۱ شهریور ماه، ساعت ۲۱ در سالن آمفی تئاتر مجموعه اجرا می شود.

سعید محمدعلی متولد ۱۳۶۵ است. وی لیسانس آهنگسازی و فوق دیپلم نوازندگی پیانو است. محمدعلی نوازندگی پیانو را از استاد کلارا بوکوچاوا آموخته است و رهبری ارکستر را نزد اساتیدی چون: شریف لطفی، هوشیار خیام و مبانی موسیقی را نزد اساتیدی چون: دکتر هماسادات افسری، محمدرضا تفضلی، احسان صبوحی، کارن کیهانی، سلمان سالک آموخته است. نوازندگی پیانو و دستیار رهبری در اجراهای متعدد و همچنین سرپرستی و مدیریت هنری تریو بتهوون و آنسامبل متزو بخشی از رزومه کاری او را تشکیل می دهد. وی اکنون به تدریس پیانو در آموشگاهای موسیقی و نوازندگی با گروههای مختلف مشغول است.

امیر محمد کاظمى شهریور ١٣٧٠ در تهران متولد شد. وى موسیقى را با ساز سنتور از سن ٨ سالگى نزد مهشید خیرالدین آغاز نمود. ١٢ سالگى ویولن کلاسیک را نزد سرکار خانم سارا بیرمزادگان آغاز کرد. مدتى بعد نزد پدرام فریوسفى و لیدیا کاشیرسکایا به یادگیرى پرداخت. در نهایت نزد على صالحى پور که از نوازندگان برجسته ویولون و فارغ التحصیل آکادمى اسلو-نروژ، به تکمیل آموزش خود پرداخت. از فعالیت هاى او مى توان به عضویت در ارکستر سمفونیک تهران از سال ٩٠ تا کنون در مقاطع مختلف، ارکستر سمفونیک صدا و سیما، ارکستر موسیقى ملى ایران، ارکستر فرهنگسرا نیاوران و همکارى با دیگر ارکسترها در زمینه موسیقى ایرانى و کلاسیک اشاره کرد. فعالیت عمده کاظمی در حوزه ضبط می باشد و همچنین همکارى با مرکز موسیقى و سرود (سازمان صدا و سیما) همچنین برگزارى رسیتال شخصى و همنوازى با على صالحى پور در سال ٩٣، سرپرست و نوازنده تریو بتهوون در سی امین فستیوال بین المللى فجر.

ساغر مقدم فر متولد ١٣۶٩ می باشد. مقدم فر موسیقی را از ده سالگی با ناصر نظر (متد شول ورک، ارف) آغاز کرد. در سن یازده سالگی فراگیری ویولون را نزد استاد جواد هاشمی آغاز نمود و تا هفده سالگی تحت نظر وی ادامه داد. وی از سال ٨۶ تا کنون در کلاس های اساتیدی چون بهروز وحیدی آذر، سیاوش ظهیرالدینی، ابراهیم لطفی حضور داشته است. او در سال ١٣٨٨ در رشته نوازندگی ویولون دانشگاه تهران پذیرش شد و دارای مدرک لیسانس نوازندگی ویولون کلاسیک می باشد. وی فراگیری ویلن و ویلن آلتو (ویولا) را نزد دکتر ستاره بهشتی، در دانشگاه تهران آغاز کرد. او همچنین مبانی و تئوری موسیقی را نزد اساتیدی چون: دکتر آذین موحد، علیرضا مشایخی، شاهین فرهت، لوریس هویان، محمد رضا تفضلی، کیاوش صاحب نسق و امیر اسلامی فرا گرفت. از همکاری های او می توان به ارکستر دانشگاه هنر (رهبری حسین حمیدی)، ارکستر دانشگاه تهران، ارکستر فیلارمونیک تهران و همچنین اجرای رسیتال و آنسامبل های مختلف اشاره کرد.

بهار فلسفی، متولد ۱۳۷۱ است و فارغ التحصیل مهندسی برنامه ریزی شهری از دانشگاه شهید بهشتی. او مبانی موسیقی را در سن ۶ سالگی نزد آقایان: سعید علیجانی و کمال طراوتی آموخت. ویلون را نزد اساتید سیاوش ظهیرالدینی، ابراهیم لطفی و ایمان فخر و پیانو را نزد پرفسور تنگیز شاولوخاشویلی فرا گرفت. وی هارمونی و کنترپوان را نزد آقایان: کامبیز روشن روان و سعید علیجانی، و مبانی آواز کلاسیک را نزد خانم شاکه آقامال، آقایان واهاگن هونتس و ماریو تقدسی آموخت. او سابقه فعالیت در ارکستر موسیقی نو، ارکستر و گروه کر فیلارمونیک ایران، ارکستر پاسارگاد، ارکستر سمفونیک آیسو، ارکستر فرهنگ و هنر، ارکستر مجلسی باروک، ارکستر مجلسی شرق، ارکستر ملی ایران و ارکستر سمفونیک تهران را دارد.

سهراب ملک زاده
متولد ۱۳۷۱ می باشد. موسیقی را از ۱۱ سالگی با ساز گیتار آغاز نمود و در سال ۱۳۹۰ ساز ویلنسل را به عنوان ساز تخصصی برگزید. وی دانشجوی موسیقی دانشگاه تهران می باشد و از اساتیدی چون: دکتر ژابیز زربخش، دکتر آذین موحد، دکتر مهرداد پاکباز و دکتر ستاره بهشتی بهره می برد. وی همچنین در مستر کلاس ولفگانگ پانهوفر، عضو ارکستر فیلارمونیک وین، آنیا لیخنر آلمانی و الکساندر رودین شرکت داشته است. وی سابقه ی همکاری با ارکستر فیلارمونیک تهران، ارکستر فرهنگی شهرداری تهران، ارکستر دانشگاه تهران، ارکستر سمفونی پاسارگاد و همچنین اجرای رسیتال و آنسامبل های مختلف را دارد.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

اختتامیه دومین جشنواره صبا برگزار شد

دومین جشنواره موسیقی صبا در بخش غیررقابتی پنجشنبه ۱۴ آذرماه با اجرای کنسرت دلبر حکیم‌ آوا پیانیست برجسته‌ تاجیکی-روسی بعد از گذشت دو هفته به کار خود پایان داد. بخش دوم این جشنواره از روز دوشنبه ۱۱ آذرماه با برگزاری مسترکلاس‌ و اجرای کنسرت همراه بود و آخرین برنامه اجرای این فستیوال با رسیتال پیانو حکیم‌آوا در تالار رودکی همراه بود.

یادداشتی بر موسیقی‌های انتخابیِ فیلمِ «رضا»

فیلم در شکل مرسوم و مألوف‌اش موسیقی متنِ ساخته شده ندارد اما پر از موسیقی‌ست. موسیقی‌های انتخابیِ کارگردان در فیلمی که نوشته و بازی‌اش نیز کرده، اولین توفیق را از بهره‌گیریِ متناسب از محوریتِ شهر اصفهان در فیلمنامه به دست می‌آورد. اصفهان را نه مکرر و در صورت‌هایی کلیشه‌ای، بلکه در ساکسفونِ تنها در شبهای اصفهانِ امروز و در یک آوازخوانیِ سنتیِ دورهمی زیر پل خواجو می‌بینیم.

از روزهای گذشته…

بوگی ووگی (III)

بوگی ووگی (III)

از اولین نمونه های ضبط شده بوگی ووگی ناب، که به محبوبیت فراوانی دست یافتند، می توان به Honky Tonk Train Blues اثر مید لاکس لوییس اشاره کرد که در سال ۱۹۳۰ منتشر شد و دیگری Pinetop’s Boogie Woogie اثر پاین تاپ اسمیت (Pinetop Smith) که در سال ۱۹۲۹ به بازار عرضه شد.
فریبا جواهری: جواد معروفی گفت به من استاد نگو

فریبا جواهری: جواد معروفی گفت به من استاد نگو

با وقت قبلی خدمت فریبا جواهری مدرس و نوازنده پیانو (متولد ۱۳۳۹) رسیدم، در کمال مهربانی و سادگی و مهماندوستی سخن گفت و بسیار راحت صحبت می کرد.
موسیقی تجربی؛ آن گیاه ناشناخته (I)

موسیقی تجربی؛ آن گیاه ناشناخته (I)

موسیقی تجربی، یک واژه‌ی فنی است، یک اصطلاح. واژه‌ای که امروز فکر می‌کنیم یک نوع موسیقی را از بقیه جدا می‌کند یا حتا نام سبکی است از سبک‌های موسیقی با تعریف دقیق و آهنگسازانی که به آن وفادارند. این قبول که واژه واژه‌ای فنی است، اما آیا آنقدر که ما می‌پنداریم معنی‌اش واضح و روشن است؟ آیا همه‌ی آهنگسازانی که در زیر چتر آن جمع شده‌اند یک تصور مشابه از آن دارند؟ منتقدان و نظریه‌پردازان چطور؟ تجربه‌ی زندگی روزمره می‌گوید این طور نیست.
هنر و انقباض ایدوئولوژیک (V)

هنر و انقباض ایدوئولوژیک (V)

در مقابل این وضع، آن بخش از سیاست که به پلورالیسم متکّی ست، در وضع پیچیده یی قرار می گیرد. سیاست که در جریان جدال های درونی خود برای رادیکالیزه شدن قدرت در مقابل نیروهای مدرَسی موضع گرفت و نظامات مدرسی ـ آموزشی را به دلایل گرایش به غرب یا ضدّ دینی بودن از هم پاشاند، ناگهان می بیند که ظرفیّت های بازمانده ناتوان از تدارک قدرت برای اویند.
Double Time & Double Time Feel

Double Time & Double Time Feel

اگر با گروه های موسیقی بخصوص Jazz کار کرده باشید حتما” برای شما رخ داده که بنا به دلایلی تصمیم می گیرد که قطعه را Double Time Feel اجرا کنید. رهبر گروه به نوازنده ها می گوید که خب لطفا” قطعه را Double Time Feel یعنی با حس اینکه میزان ها به هم فشرده شده اند اجرا کنید.
رپ، موسیقی یا پدیده اجتماعی

رپ، موسیقی یا پدیده اجتماعی

«رپ (Rap) سبکی از موسیقی با کلام امروزی است که در آن خواننده عبارات و کلمات – موزون – را بصورت ریتمیک به همراه موسیقی ساده ای بیان می کند. یک خواننده رپ ممکن است آنچنان مهارتی در خواندن ریتمیک داشته باشد که حتی بدون نیاز به موسیقی زمینه بتوان احساس اجرای موسیقی را به شنونده منتقل کند.»
کنسرت هنرجویان موسیقی هنرستان سوره

کنسرت هنرجویان موسیقی هنرستان سوره

کنسرت هنرجویان موسیقی هنرستان سوره در روز چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ماه ساعت ۱۷:۳۰در فرهنگسرای هنر برگزار می گردد.
فریبا جواهری: ردپای تعلیمات آقای معروفی را در سازم دارم

فریبا جواهری: ردپای تعلیمات آقای معروفی را در سازم دارم

دبستان که می رفتم پدرم مرا برد به هنرستان ملی موسیقی. آقای گلزاری مسئول ثبت نام بود و آقای پورتراب استاد تئوری موسیقی. به کلاس ایشان رفتم، نت ها را که درس می داد یک بار از من پرسید که دو بعلاوه یک چه می شود؟ من گفتم سه. منظور ایشان نت دو بود که بعلاوه نت یک می شود نت “ر” چندبار گفتند من هم گفتم سه. دبستان میرفتم و رابطه ریاضی و نت ها را نمی دانستم به هر حال یادم می آید کلاس آقای پورتراب که تمام می شد می رفتم در کلاس استاد حسین تهرانی و دست پنجه ایشان را می دیدم که چطور تنبک می نوازد. گاهی هم اجازه می گرفتم سرکلاس ایشان می نشستم و تماشا می کردم که او چگونه اینطور استادانه با صدای تنبک خود همه را مجذوب می کرد. بله کلاس تئوری را نزد آقای پورتراب گذراندم….
روش سوزوکی (قسمت شانزدهم)

روش سوزوکی (قسمت شانزدهم)

بعد از نیمی از سال امتحانات پایان تحصیلی در کنسرواتوار پاریس برگزار شد. کوجی در نهایت تعجب در عرض شش ماه فارغ التحصیل شد! هر کسی که بتواند در این مدت کوتاه از چنین کنسرواتوار معروف و مطرحی درسش را به بایان برساند، دچار شعف و شادی عظیمی میشود ولی برای کوجی این موفقیت اهمیتی نداشت. این برایش اهمیت بسیار داشت که هرچه زودتر بتواند شاگرد انسکو بشود که همینطور هم شد، او تا زمان مرگ انسکو (که دو سال شد) کوجی شاگردش بود.
مروری بر آلبوم «چهل رباعی تا خرقان»

مروری بر آلبوم «چهل رباعی تا خرقان»

شنیدن موسیقی همراه دکلمه‌ی شعر (خواه با صدای شاعر خواه با صدای غیر) امروزه عادتی شنیداری است که به مرتبت پیش‌فرضی رسیده است. حضورش چنان بدیهی و طبیعی است‌ که بی آن هر برخوانی شعر (حتا نمونه‌های زنده) تا حدودی لخت و ناتمام می‌نماید. خوانش «چهل رباعی تا خرقان» امیرحسین الهیاری هم از این قاعده مستثنا نیست، موسیقی دارد، موسیقی کیاوش صاحب‌نسق.