کوارتت متزو به روی صحنه می رود

کنسرت کوارتت متزو در تاریخ ۱۱ شهریور ماه در آمفی تئاتر آموزشگاه موسیقی نوای شهر آشوب برگزار می شود. این کنسرت سومین کنسرت این گروه می باشد که با حمایت آموزشگاه موسیقی نوای شهرآشوب در دو بخش به اجرا در می آید.

اعضای گروه متزو عبارت اند از:
امیر محمد کاظمی (نوازنده ویلن)، بهار فلسفی (نوازنده ویلن)، ساغر مقدم فر (نوازنده آلتو)، سهراب ملک زاده (نوازنده ویلنسل) با مدیریت و سرپرستی سعید محمدعلی.

سعید محمدعلی درباره این کوارتت می گوید: «فکر ایجاد آنسامبل متزو از سال ۱۳۹۳ آغاز و بعد از آزمون و خطاهایی بالاخره در آبان ۹۴ عملی گردید و تمرینات آغاز شد. مسیر پیموده شده با وجود تمام مشکلات، بسیار محکم و استوار و با روشن بینی و خوشبینی کامل هموار گردید و اکنون کوارتت ما مفتخر است که برنامه های رسمی خویش را در زمینه موسیقی کلاسیک به علاقمندان این نوع آنسامبل ها ارائه نماید.»

بخش نخست با اجرای کوارتت زهی موتسارت شماره ۱۵ در ر مینور که این کوارتت به جوزف هایدن آهنگساز بزرگ و پدر کوارتت زهی در چهار موومان تقدیم شده است آغاز خواهد شد، بخش دوم اجرا منتخبی از ملودیهای محلی ارمنی ساخته کومیتاس خواهد بود، او در مورد موسیقی سرزمین خود چنین می گوید: «در تصنیف آوازهای ارمنی نخست باید شرایط تاریخی، طبیعی و ملی را شناخت، به ساختار آوازها، معنی کلمات، به سبک و روح آن پی برد، باید با مسایلی از قبیل ریتم شعر، نوع آواز و تلفظ لغات آشنا بود، واِلا همیشه بخشی از کار ناقص خواهد ماند.» این مجموعه بعدها توسط سرگیی آسلامازیان آهنگساز ارمنی، در قالب سوییت برای کوارتت زهی مجددا تنظیم شد.

کنسرت کوارتت زهی متزو با حمایت مادی و معنوی آموزشگاه موسیقی نوای شهرآشوب با مدیریت علی قزانی، روز پنج شنبه ۱۱ شهریور ماه، ساعت ۲۱ در سالن آمفی تئاتر مجموعه اجرا می شود.

سعید محمدعلی متولد ۱۳۶۵ است. وی لیسانس آهنگسازی و فوق دیپلم نوازندگی پیانو است. محمدعلی نوازندگی پیانو را از استاد کلارا بوکوچاوا آموخته است و رهبری ارکستر را نزد اساتیدی چون: شریف لطفی، هوشیار خیام و مبانی موسیقی را نزد اساتیدی چون: دکتر هماسادات افسری، محمدرضا تفضلی، احسان صبوحی، کارن کیهانی، سلمان سالک آموخته است. نوازندگی پیانو و دستیار رهبری در اجراهای متعدد و همچنین سرپرستی و مدیریت هنری تریو بتهوون و آنسامبل متزو بخشی از رزومه کاری او را تشکیل می دهد. وی اکنون به تدریس پیانو در آموشگاهای موسیقی و نوازندگی با گروههای مختلف مشغول است.

امیر محمد کاظمى شهریور ١٣٧٠ در تهران متولد شد. وى موسیقى را با ساز سنتور از سن ٨ سالگى نزد مهشید خیرالدین آغاز نمود. ١٢ سالگى ویولن کلاسیک را نزد سرکار خانم سارا بیرمزادگان آغاز کرد. مدتى بعد نزد پدرام فریوسفى و لیدیا کاشیرسکایا به یادگیرى پرداخت. در نهایت نزد على صالحى پور که از نوازندگان برجسته ویولون و فارغ التحصیل آکادمى اسلو-نروژ، به تکمیل آموزش خود پرداخت. از فعالیت هاى او مى توان به عضویت در ارکستر سمفونیک تهران از سال ٩٠ تا کنون در مقاطع مختلف، ارکستر سمفونیک صدا و سیما، ارکستر موسیقى ملى ایران، ارکستر فرهنگسرا نیاوران و همکارى با دیگر ارکسترها در زمینه موسیقى ایرانى و کلاسیک اشاره کرد. فعالیت عمده کاظمی در حوزه ضبط می باشد و همچنین همکارى با مرکز موسیقى و سرود (سازمان صدا و سیما) همچنین برگزارى رسیتال شخصى و همنوازى با على صالحى پور در سال ٩٣، سرپرست و نوازنده تریو بتهوون در سی امین فستیوال بین المللى فجر.

ساغر مقدم فر متولد ١٣۶٩ می باشد. مقدم فر موسیقی را از ده سالگی با ناصر نظر (متد شول ورک، ارف) آغاز کرد. در سن یازده سالگی فراگیری ویولون را نزد استاد جواد هاشمی آغاز نمود و تا هفده سالگی تحت نظر وی ادامه داد. وی از سال ٨۶ تا کنون در کلاس های اساتیدی چون بهروز وحیدی آذر، سیاوش ظهیرالدینی، ابراهیم لطفی حضور داشته است. او در سال ١٣٨٨ در رشته نوازندگی ویولون دانشگاه تهران پذیرش شد و دارای مدرک لیسانس نوازندگی ویولون کلاسیک می باشد. وی فراگیری ویلن و ویلن آلتو (ویولا) را نزد دکتر ستاره بهشتی، در دانشگاه تهران آغاز کرد. او همچنین مبانی و تئوری موسیقی را نزد اساتیدی چون: دکتر آذین موحد، علیرضا مشایخی، شاهین فرهت، لوریس هویان، محمد رضا تفضلی، کیاوش صاحب نسق و امیر اسلامی فرا گرفت. از همکاری های او می توان به ارکستر دانشگاه هنر (رهبری حسین حمیدی)، ارکستر دانشگاه تهران، ارکستر فیلارمونیک تهران و همچنین اجرای رسیتال و آنسامبل های مختلف اشاره کرد.

بهار فلسفی، متولد ۱۳۷۱ است و فارغ التحصیل مهندسی برنامه ریزی شهری از دانشگاه شهید بهشتی. او مبانی موسیقی را در سن ۶ سالگی نزد آقایان: سعید علیجانی و کمال طراوتی آموخت. ویلون را نزد اساتید سیاوش ظهیرالدینی، ابراهیم لطفی و ایمان فخر و پیانو را نزد پرفسور تنگیز شاولوخاشویلی فرا گرفت. وی هارمونی و کنترپوان را نزد آقایان: کامبیز روشن روان و سعید علیجانی، و مبانی آواز کلاسیک را نزد خانم شاکه آقامال، آقایان واهاگن هونتس و ماریو تقدسی آموخت. او سابقه فعالیت در ارکستر موسیقی نو، ارکستر و گروه کر فیلارمونیک ایران، ارکستر پاسارگاد، ارکستر سمفونیک آیسو، ارکستر فرهنگ و هنر، ارکستر مجلسی باروک، ارکستر مجلسی شرق، ارکستر ملی ایران و ارکستر سمفونیک تهران را دارد.

سهراب ملک زاده
متولد ۱۳۷۱ می باشد. موسیقی را از ۱۱ سالگی با ساز گیتار آغاز نمود و در سال ۱۳۹۰ ساز ویلنسل را به عنوان ساز تخصصی برگزید. وی دانشجوی موسیقی دانشگاه تهران می باشد و از اساتیدی چون: دکتر ژابیز زربخش، دکتر آذین موحد، دکتر مهرداد پاکباز و دکتر ستاره بهشتی بهره می برد. وی همچنین در مستر کلاس ولفگانگ پانهوفر، عضو ارکستر فیلارمونیک وین، آنیا لیخنر آلمانی و الکساندر رودین شرکت داشته است. وی سابقه ی همکاری با ارکستر فیلارمونیک تهران، ارکستر فرهنگی شهرداری تهران، ارکستر دانشگاه تهران، ارکستر سمفونی پاسارگاد و همچنین اجرای رسیتال و آنسامبل های مختلف را دارد.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

موسیقی شناسی فمنیستی (I)

در دوران معاصر بحث حقوق زنان در جوامع و پرداختن به ارزشهای زنان از جایگاه ویژه ای در می ان صاحب نظران و انسان شناسان برخوردار است. در طول تاریخ در راستای برابر سازی حقوق زنان و مردان تلاشهای بسیاری شده است. این تلاشها صرفا در زمینه حقوق اجتماعی و شغل و پوشش و… نبوده بلکه یکی از این شاخه ها برابری در زمینه هنر است. چیزی که امروزه در غرب همچنان با آن مواجه هستیم و آن استفاده ابزاری از زن برای جذب مخاطب در آثار هنریست، از نقاشی و مجسمه سازی تا سینما و موسیقی. بر خلاف تبلیغ سیستم های غربی در زمینه برابری جنسیتی زن و مرد در عمل مشاهده می کنیم که هیچ برابری حتی در صحبت های برخی فیلسوفان تاریخ غرب برای زن و مرد در نظر گرفته نشده و گاها حتی زن را عاری از نبوغ و شعور آفرینش اثر هنری می دانستند. بحث بسیار گسترده و طولانیست اما در این مقاله با استفاده از چند نوشتار مشهور در زمینه موسیقی شناسی سعی کردیم تا حدودی به این موضوع مهم در زمینه هنر و مخصوصا موسیقی بپردازیم.

کنسرت تریوی فلوت و پیانو اجرا می شود

فیروزه نوائی، نولوون بارگین و لیلا رمضان، در روز ششم شهریور در تالار رودکی ساعت ۲۰:۰۰ به روی صحنه می روند. در این کنسرت آثاری از یوهان سباستین باخ (Johann Sebastian Bach)، فردریش کولاو (Friedrich Kuhlau)، ثیوبالد بوم (Theobald Boehm)، ژاک ایبرت (Jacques Ibert)، فرانتس داپلر (Franz Doppler)، نادر مشایخی و جوزف دیشلر (Josef Dichler) اجرا می شود.

از روزهای گذشته…

نقدی بر اجرای کنسرت ارکستر ملل (I)

نقدی بر اجرای کنسرت ارکستر ملل (I)

مطمئنا تشکیل چنین ارکستری با این حجم کمی از لحاظ تعداد نوازنده و تعدد سازها، کاریست دشوار و طاقت فرسا و شاید در تفکر عمومی جامعه ما امری نا ممکن؛ چراکه عدم حمایت های مادی و معنوی مسئولین دولتی از چنین تشکلاتی همچنین عدم همکاری و هماهنگی های سایر ارگانهای دولتی بر مشکلات اینگونه فعالیت های فرهنگی، هنری می افزاید.
خوزه فلیسانو

خوزه فلیسانو

خوزه فلیسانو (José Montserrate Feliciano García) را باید یکی از نامدارترین خوانندگان پاپ آمریکای لاتین نامید؛ خواننده و نوازنده گیتاریست که اجراهای مهیچ و پرشور وی توانسته است هواداران فراوانی را برای خود بدست آورد و سالنهای چندین هزار نفری همواره مملو از عاشقان وی میباشد. موزیسنی نابینا که توانست با استفاده از نبوغ و خلاقیت های خود جایگاه مناسبی را در دنیای موسیقی پاپ بدست آورد.
فواصل خنثی یا میانه (I)

فواصل خنثی یا میانه (I)

دنیای اطراف ما مملو ازصداهایی با فرکانسهای مختلف هستند که به شرط قرار گرفتن درمحدوده شنیداری ۲۰-۲۰۰۰۰ HZ قابل درک می باشند. انسان در این دنیای پرازصدا ودرطول تاریخ فرکانسهایی را ازمحدوده شنیداری انتخاب کرد تا فاصله موسیقایی ایجاد و به بیانی ملودیک دست یابد. فلوتهای استخوانی باقی مانده ازهزاران سال پیش مؤید این مطلب اند. با گذشت قرنها بشر متوجه مفهومی به نام سیستم کوک شد. سیستم کوک روشی است که تئوریسین یا نوازنده به وسیله آن مشخص می کند چه فواصلی را برای اشل صوتی خود انتخاب کند. (Alves 2013:10)
دو نمود از یک تفکر (VI)

دو نمود از یک تفکر (VI)

این مقوله را می توان از دیدگاهی کلی تر نیز بررسی نمود. برای مثال در گوشه «چهارپاره» ی ماهور که گوشه ای ضربی است، جمله ی اول در دانگ اول ماهور آغاز می گردد و بلافاصله در جمله ی دوم، گوشه در دانگ دوم ادامه می یابد. هر جمله ای از گستره ای به اندازه یک دانگ (۴ نت) تشکیل شده است که ابتدا از دانگ اول (سل، نت ِ سیم ِ زرد تار و سه تار در حالت “دست باز”) آغاز شده و در جمله ی پنجم گوشه بیشترین حد پیشروی خود را دارد (از می ِ پایین دسته تا لا ی میان دسته) و سپس به تدریج با فواصل دوم و پلکانی رو به دانگ دوم ماهور پایین می آید؛ جمله ی آخر نیز برای زمینه سازی فرود حدفاصل دو ی دست باز ِ سیم سفید تا فا را در بر می گیرد.
مجید کیانی و «طبیعت در هنر موسیقی» (VI)

مجید کیانی و «طبیعت در هنر موسیقی» (VI)

همچنانکه ذکر شد تفکر افلاکی موسیقی دارای قدمتی طولانی در تاریخ است و امروزه کاربردی متافیزیکی دارد . شاید در آینده این قضیه اثبات علمی گردد. از طرفی تاثیرات طبیعی و فوق طبیعی موسیقی در ایجاد حالات روحی و روانی خاص غیر قابل انکار است . ناحیه موسیقی در مغز در لب گیجگاهی ٬ مرکز فعالیت های گفتاری – دیدگانی و حافظه انسانی قرار دارد و در سمت راست این لب شیار سیلوین مشاهده می شود که با تحریک الکتریکی آن احساس مرگ موقت رخ می دهد. جراح مغز معروف, Wilder Penfield در این مورد تحقیقات ارزشمندی انجام داده است. بنابراین نزدیکی مرکز موسیقی به شیار سیلوین می تواند تاثیرات متافیزیکی موسیقی را توجیه نماید.
کنسرت گروه موسیقی مُقام ویژه بانوان

کنسرت گروه موسیقی مُقام ویژه بانوان

کنسرت گروه موسیقی مُقام ویژه بانوان (موسیقی آذری) به سرپرستی مریم سروش نسب و خوانندگی نیر فروغی به همراه گروه حرکت به کارگردانی و سرپرستی استاد فرزانه کابلی در تاریخهای پنجشنبه ۲۲ و جمعه ۲۳ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۶ در تالار وحدت برگزار می گردد.
درباره‌ی حالِ نزارِ موزه‌ی صبا

درباره‌ی حالِ نزارِ موزه‌ی صبا

ابوالحسن صبا ورایِ نبوغ‌اش در موسیقی، به خوشرویی و مطایبه و لبخندِ همیشگی‌اش نیز شهره بود. سال‌های سال، آنها که درِ خانه‌اش در خیابان ظهیرالاسلام تهران را زده بودند، خاطرات شیرینی را از مصاحبت‌شان با صبا نقل کرده‌اند؛ چه شاگردان و چه دوستان و همکاران و آشنایان. تصاویری که از او باقیمانده و خاطرات پرشمار اهالی موسیقی، خود گویای این واقعیت است.
مینی مالیسم، فیلیپ گلاس و کامه راتا (IV)

مینی مالیسم، فیلیپ گلاس و کامه راتا (IV)

زمانی که گلاس به شهرت رسیده بود، به خاطر نیاز مالی و امرار معاش، بر می گردد به سر کار اولش – تاکسی رانی – او خاطره ای از آن دوران را بیان می کند: «کمی از حادثه ی متروپولیتن گذشته بود که روزی خانمی خوش پوش سوار تاکسی من شد. پس از دیدن اسم راننده … به جلو خم شد وگفت: مرد جوان، آیا می دانی که هم اسم یکی از آهنگسازان بسیار مشهور هستی؟» گلاس به توضیح این مکالمه می پردازد: «خوب فیلیپ، کارت خیلی جالب بود. نظرت راجع به نوشتن یک اپرای واقعی چیست؟» منظور او از یک اپرای واقعی چه بود؟ «شاید بتوانی چیزی برای ارکستر، گروه کر و سولیست های من بنویسی. آن ها تحت آموزش خواندن به روش اپرای سنتی بوده اند و به همان شیوه تمرین کرده اند». در ابتدا گلاس دچار تردید شد.
فراخوان دوازدهمین جشنوارۀ ملی موسیقی جوان

فراخوان دوازدهمین جشنوارۀ ملی موسیقی جوان

«دوازدهمین جشنوارۀ ملی موسیقی جوان» با مشارکت گستردۀ استادان برجستۀ موسیقی کشور توسط انجمن موسیقی ایران، با حمایت معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، و با همکاری دفتر موسیقی و بنیاد رودکی، در سه بخش اصلی (موسیقی دستگاهی ایران، موسیقی نواحی ایران و موسیقی کلاسیک) برگزار خواهد شد.
قیطاسی: در حال پیشرفت هستیم!

قیطاسی: در حال پیشرفت هستیم!

آرمین قیطاسی متولد ۱۳۶۱ تهران و هنرآموخته هنرستان موسیقی و لیسانس فلوت است. قیطاسی از سال ۱۳۹۱ مدیریت ارکستر بادی آرس نوا را به عده دارد. گفتگو با این هنرمند را می خوانید: