ارول اردینج، هنرمند نامدار ترکیه

ارول اردینج
ارول اردینج
ارول اردینج (Erol Erdinç)، متولد ۱۹۴۵، پس از فارغ التحصیلی در رشته های نوازندگی پیانو و آهنگسازی از کنسرواتور آنکارا به تدریس در همان کنسرواتور پرداخت. او در سال ۱۹۷۵ به پاریس رفت و رهبری را نزد موزیسین های مشهوری مانند ژان مارتینون ( Jean Martinon ) در کنسرواتوار پاریس و پی یر دروو (Pierre Dervaux) در مدرسه ملی موسیقی پاریس (Ecole Normal de Musique de Paris) فراگرفت. اردینج در سال ۱۹۸۰ به ترکیه بازگشت و رهبر اپرا و باله آنکارا شد. او در سال ۱۹۸۳ به استانبول رفت و رهبر اصلی (chief conductor) و مدیر موسیقی ارکستر سمفونیک استانبول شد.

اردینج عضو هیأت داوران چندین جشنواره معتبر بین المللی مانند مسابقه بین المللی موسیقی کانادا (Canada International Music Competition) و مسابقه آهنگسازی انسکو (Enescu Conductors Competition) در رومانی بوده است. او در سال ۱۹۹۱ برنامه ای تلوزیونی در شبکه تی آر تی دو که شبکه دولتی درباره فرهنگ است را آغاز نمود که از جنبه های مختلف به موسیقی می پردازد.

اردینج در مقام یک مدرس موسیقی در دانشگاه موسیقی استانبول (Istambul University Conservatory) شخصیتی شناخته شده است؛ دانشگاهی که توسط پائول هیندمیت (Paul Hindemith) پایه گذاری شده است. اردینج همچنین بارها به عنوان استاد مدعو در دانشگاه هایی همچون کنسرواتوار سلطنتی بروکسل (Royal Conservatory of Brussels) و دانشگاه فردریک شوپن ورشو (Fryderyk Chopin University of Music of Varsovia) و… به تدریس پرداخته است.

ارول اردینج چندین بار به عنوان عضو هیئت داوران در بسیاری از مسابقات معتبر بین المللی، از جمله مسابقه بین المللی موسیقی کانادا (Canada International Music Competition) و مسابقه رهبری انسکو (Enescu Conductors Competition) در رومانی حضور داشته است.

اردینج در مقام آهنگساز بسیاری از سبکها را تجربه کرده است که شامل آثار سمفونیک، آثاری بر اساس موسیقی فولک ترکیه، آثاری برای موسیقی جز و همچنین آثاری برای کودکان است.

audio fileبشنوید واریاسیونی از اردینج روی تم «آی ریلیق» با اجرای پیانوی او

اردینج از دوره جوانی با موسیقی جز از طریق پیانو نوازی به این سبک آشنا بود و گاهی در مجامع مختلف به اجرای موسیقی جز می پرداخت؛ این علاقه او را بر آن داشت که در آینده یکی از مهمترین معرفین موسیقی سمفونیک جز در «فستیوال بهار» (Spring Concerts) در ترکیه شود.

وی سه سال مشاور هنری وزیر فرهنگ ترکیه بوده است و از طرف دولت ترکیه موفق به دریافت درجه «هنرمند دولتی» (State Artist) شده است؛ همچنین او از طرف دولت فرانسه موفق به دریافت درجه شوالیه (Chevalier de l’Ordre des Arts et des Lettres) شده است.

او در سال ۲۰۱۱ به مقام مدیر کل هنرهای زیبا در وزارت فرهنگ (General Director of Fine Arts at the Ministry of Culture) رسید و همچنین به مقام مدیریت موسیقی ارکستر سمفونیک ریاست جمهوری در آنکارا (Ankara Presidential Symphony Orchestra) قدیمی ترین ارکستر سمفونیک ترکیه رسید.

اردینج سال گذشته در ۱۳ و ۱۴ آبان ۱۳۹۴ ارکستر سمفونیک تهران را رهبری کرد، هرچند تنها این اجرا به صورت تصویری ضبط شد و اجازه اجرای عمومی این کنسرت داده نشد. قبل از برگزاری این کنسرت اردینچ به برگزاری مستر کلاس رهبری برای هنرآموزان ایرانی پرداخته بود.

erolerdinc.com
turkishculture.org

یک دیدگاه

  • امیر مهدی
    ارسال شده در آذر ۱۱, ۱۳۹۶ در ۱۲:۰۲ ق.ظ

    با همه تعریف و تمجید و فعالیت هایی که برای ایشون ردیف کرده اید ولی من در مستر کلاس ایشون شرکت بصورت فعال کردم که بسیار بد و بی قاعده بود. هیچ کدوم از شاگردها راضی نبودیم و حتی کنسرتهایی که ایشون رهبری کردند به گواه نوازندگان ارکستر و خوانندگان گروه کر بی کیفیت و بسیار سطح پایین بود و همه موزیسین ها رو شوکه کرده بود که این شخص چگونه و با چه ضابطه ای توسط علی رهبری دعوت شده!؟
    البته خود ایشون از سادگی و روراستی در مصاحبه گفت سالها پیش من اولین بار علی رهبری رو به ترکیه دعوت کردم و حالا هم ، ایشون!
    این تعریف و تمجید و تیتر ها تا وقتی که به عینه نمیرسه و در عمل هیچ دیده نمیشه، اصلا جالب نیست. ممکنه حافظه تاریخی ما ضعیف باشه ولی از حضور اردینچ خیلی وقت نیست که میگذره! همه یادشون هست! بخصوص رکوییم موتزارت رو…

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

اولین دکتر موسیقی (I)

حســین ناصحی در سال ۱۳۰۴ در خانواده ای هنردوست به دنیا آمد. مادرش از شاگردان استاد درویش خان بود و تار می نواخت. به همین جهت ذوق موسیقی او از اوان کودکی پرورش یافت. وی از ســن ۱۴ سالگی با ورود به هنرستان عالی موسیقی و انتخاب ساز ترومبون زیر نظر اســتاد چک «ژوزف اسالدک» مشغول تحصیل گردیــد و پس از مــدت کوتاهی به همکاری با ارکســتر رادیو به سرپرستی پرویز محمود پرداخت. او جزو شاگردان ممتازی بود که به دعوت دولت ترکیه و با بورســیه هنرستان برای ادامه تحصیل روانــه آنکارا گردید و در آنجا زیر نظر اســتاد «کاظم آکســس» از شاگردان برجســته «بلا بارتوک» آهنگساز شهیر مجارستان به همراه دوست دیرینه اش ثمین باغچه بان به فراگیری آهنگسازی پرداخــت.

دوازدهمین دوره مسابقات گیتار تهران (مگتان ۱۲- بهمن ماه ۹۶) برگزار می شود

دوازدهمین دوره مسابقات گیتار تهران در روز ششم بهمن ماه ۱۳۹۶ به صورت اینترنتی برگزار خواهد شد. ای دومین دوره مسابقات مگتان است که به صورت اینترنتی به صورت ترکیب اجرای زنده و اینترنتی برگزار می شود و طبق معمول به برنده این مسابقه یک گیتار با ارزش اهدا خواهد شد.

از روزهای گذشته…

گفتگو با تیبو (VII)

گفتگو با تیبو (VII)

کرایسلر که استعداد زیادی در پیاده کردن نت ها داشت تنظیم های شگفت انگیزی را انجام داده است. همچنین تیوادار ناچز (Tivadar Nachèz) و آرتور هارتمن آثار خوبی را تنظیم کرده اند. این آثار همراه با کارهای کوتاه تر ویوتام و وینیاوسکی، مثل Ballade et Polonaise از ویوتام، آثار خوبی برای اجرا هستند؛ هرچند پیوریست های موسیقی (musical purists) ممکن است این اثر را تأیید نکنند. به نظر من Polonaise در سطح آثار شوپن است یا مثلا از نظر ویرتوز بودن Gypsy Airs از سارازات را در در نظر بگیرید که با هر کدام از راپسودی های لیست برابرند.
کنسرتوی رموز

کنسرتوی رموز

کلارینت، تمی ساده و زیبا را، تنها با اجرای شش نت، می نوازد. بزودی، اولین تجربه به اوج رسیدن تم اول، با پیوستن بادی ها و زهی ها آغاز می گردد و در کوتاه زمانی، شنونده همراه با ارکستر، سرگردان درموج این موسیقی جابجا می گردد.
بیان جنسیَّت در موسیقی (I)

بیان جنسیَّت در موسیقی (I)

هر چند تفکیک جنسیتی در بررسی ارزش هنری یک اثر، نگرشی خطاکارانه تلقی میشود، لیکن نحوه ی تاثیرگذاری تکنیک های هنری ارائه شده در یک اثر، خواه و نا خواه از ویژگی های درونی هنرمند سرچشمه می گیرد که جنسیت یکی از آنهاست. تفاوت های طبیعی مابین جنس های نر و ماده در گیاهان و جانوران نیز به اصالت و نهادینگیِ این اختلافات اشاره دارد.
با هم به راه افتادیم، بی او برگشتیم (II)

با هم به راه افتادیم، بی او برگشتیم (II)

وقتی از گورستان ظهیرالدوله بیرون می‌آمدیم، ساعت نزدیک به دو ساعت از ظهر گذشته بود. بازگشت ما دو تفاوت عمده با رهسپاری‌مان به‌سوی گورستان داشت. اول اینکه، بازگشت‌مان برخلاف رفتن که جماعت در جمع بودند، بسیار پراکنده بود. دوم اینکه، در رهسپاری‌مان از خانه‌اش با او بودیم و اینک در بازگشت، بدون او. همه‌ی ما به او فکر می‌کردیم و به هنر و دانشش که در لابلای خاک، پیچیده ماند.
درباره کتاب «گلهای جاویدان» (II)

درباره کتاب «گلهای جاویدان» (II)

هدف نهایی انتقال فکر متعالی اندیشمندان ایرانی از یک سو و تلطیف روان شنونده از سوی دیگر بود. برنامۀ گلها پدیده‌ای در تاریخ فرهنگ، هنر و ادبیات ایران به‌شمار می‌رود که به موسیقی‌دانان، شاعران و هنرمندان اعتبار و ارزشی والا بخشید. تا قبل از تأسیس برنامۀ وزین گلها، استادان برجستۀ موسیقی را هم‌شأن مطربان می‌دانستند و کسی‌ به ارزش و جایگاه هنری آنان واقف نبود.
پروژه‌ی مسترکلاسهای ماهانه‌ی گیتار کلاسیک

پروژه‌ی مسترکلاسهای ماهانه‌ی گیتار کلاسیک

با گذشت پنج دهه از آغاز آموزش گیتار کلاسیک در ایران و تلاش نسل‌های مختلف در معرفی و رشد این ساز به مرحله‌ای رسیده‌ایم که نیازمند وسعت بخشیدن به دانش نوازندگی و توانایی‌های تکنیکی نوازندگان هستیم. هرچند این نیاز در طول تاریخ گیتار کشورمان همواره پاسخ‌هایی را به واسطه‌ کلاس‌های متعدد از سوی دست‌اندرکاران دریافت کرده است اما برآنیم تا با تمرکز بر جنبه‌های مهم از کار نوازندگی و مباحث موسیقایی در این مسیر همراه نوازندگان باشیم و آنطور که بایسته است در ارائه‌ی دقیق و هدفمند مباحث مربوط بکوشیم. به این منظور با دعوت از مدرسان محترم و برنامه‌ریزی دقیق بر اساس نیازها و اولویتهای گیتار ایران مسترکلاسهایی را به صورت ماهانه برگزار خواهیم کرد. هر ماه میزبان یکی از مدرسان گیتار خواهیم بود به طوری که علاقه‌مندان بتوانند با حضور در این پروژه از رویکردها و ایده‌های مختلف بهره ببرند.
اپرای متروپلیتن (III)

اپرای متروپلیتن (III)

اجرای ۴ اپرا برای اولین بار در دنیا و ۲۲ اپرای جدید از برنامه خاص متروپلیتن بود. اجرای آثار جدید در دوره ولپ بیش از دیگر دوران بود. ولپ، والری گرگیف (Valery Gergiev) را در سال ۱۹۹۷ به عنوان رهبر اصلی میهمان منصوب نمود و اجرای قطعات روسی را در اپرا وسعت بخشید.
ویژگیهای ارتعاشی چوب و کوک کردن صفحات ویولن (XII)

ویژگیهای ارتعاشی چوب و کوک کردن صفحات ویولن (XII)

در آخرین مرحله آزمایشات Niewczyk (تصویر۱۶-۱) ضخامت صفحات را طوری مشخص می کنیم که بتوانیم آنها را با نتایج حاصل از تجربیات هاتچینز(Hutchins) مقایسه کنیم. بر اساس این قیاس باید بگویم که اگر کل سطح صفحه نازک شود، فرکانس های رزونانس اول و دوم به اندازه ۷۰% از مقدار ضخامت کم شده، کاهش می یابند، در حالیکه در رزونانس پنجم این عدد به ۵۰% می رسد و زمانیکه ضخامتها در یک صفحه تخت کم می شود به اندازه ۱۰۰% از کاهش ضخامت در صفحه، فرکانس های رزونانس نیز کاهش می یابند، بنابراین می توان نتیجه گرفت که قوسهای صفحات بیشترین تأثیر را در کاهش رزونانس می گذارند و این حالت بیشتر در رزونانس پنجم دیده می شود.
در نقد کتاب «مقدمه‌ای بر آنالیز موسیقی آتنال» (IV)

در نقد کتاب «مقدمه‌ای بر آنالیز موسیقی آتنال» (IV)

طرح کلی کتاب دو دسته از دسته‌های موسیقی پساتنال را پوشش می‌دهد؛ آتنال آزاد و دوازده تنی (دودکافونیک). سه فصل نخستین و به ویژه دومی و سومی ضمن آن که مفاهیم تکنیک‌های پایه را -که در فصل چهار هم مورد استفاده‌اند- به خوانندگان آموزش می‌دهد به موسیقی آتنال آزاد می‌پردازد. این گرایش در فصل‌های اولیه در انتخاب مثال‌ها مشهود است؛ آنجا که تمرکز توجه بر آثار پیش از جنگ جهانی اول شوئنبرگ، وبرن و برگ است. انتخاب مثال‌ها که جز در مورد اپوس ۱۱ شوئنبرگ تقریبا به طور کامل با کتاب استراوس تفاوت دارد، همچنان مناسب و درست انجام شده.
«به آهستگی» (II)

«به آهستگی» (II)

دومین قطعه ای که در قسمت نخست برنامه به اجرا درآمد، کنسرتو برای کمانچه و ارکستر اثر ارسلان کامکار بود که بر اساس تم هایی از اردشیر کامکار نوشته شده بود. تولد این قطعه به سال های ابتدایی دهه هفتاد باز می گردد و پیش از این نیز تاکنون اجراهای متعددی از آن با تکنوازی اردشیر کامکار و به رهبری رهبران مختلف به اجرا در آمده بود.