پورساعی: با تغییر کوک با گیتار عادی ربع پرده می نوازم

فروغ کریمی
فروغ کریمی
پورقناد: کسانی هستند که با تغییر قدرت روی سیم با انگشت سعی میکنند ویبره تولید کنند… پورساعی: این حرکت ویبره خوبی به نوازنده نمیدهد. اگر شما کل سطح انگشت را روی آن مقطع سیم حرکت کند. بعضی از نوازندگان فکر میکنند ویبراسیون روی گیتار شکل خواصی نمیتواند داشته باشد و بی دلیل دستشان در حال حرکت است، در صورتی که میشود نت اول به صورت کشیده و بدون ویبره و بعد کم کم ویبره شدید و باز به شکل بی ویبره نتی را اجرا کرد که با این شکل ها میشود ویبراسیون را زیباتر کرد. پورقناد: در سازهای پرده دار چون صدای ویبره کمتر هست، نوازندگان مشکل بیشتری با آن دارند و اگر هم ساز ارزان قیمت و کم کیفیت باشد این مشکل تشدید خواهد شد. البته روی گیتار اگر تکنیک را درست انجام دهیم میشود ویبره را تولید کرد.

پورقناد:روی این قطعات چه مدتی است که کار میکنید؟
کریمی: کلا ۸ روز وقت داریم این قطعات را با آقای پورساعی در بیاوریم و ۳ روز هم تمرین کردیم.

فتحی: از تمرینها راضی بودید؟
کریمی: کاملا”! باعث خوشحالی من است که با این نوازنده کار میکنم و دوست دارم تمام جوانان ایرانی، کار ایشان را ببینند و با توانایی های بالای ایشان آشنا شوند. آقای پورساعی نه تنها گیتاریست هستند، آهنگساز هم هستند و من بارها در وین با نوازندگان گیتار کنسرت دادم و سال گذشته هم با لیلی افشار ساز زدم ولی امسال فهمیدم که یک گیتاریست که آهنگساز باشد چقدر فرق دارد با گیتاریستی که فقط نوازنده است! میخواهید بدانید از چه لحاظ؟!

پورقناد: از چه لحاظ؟!
کریمی: از این لحاظ که ایشان وسط قطعه آهنگسازی میکنند!

پورقناد: دیگه چیکار میکنند؟! (خنده)
کریمی: (خنده!) برای همین طعم جدیدی به موزیک میدهند.

پورقناد: یعنی ایمپروایز میکنید یا چیزی می نویسید وسط قطعه؟
کریمی: اینقدر دست و مغزشان باز هست که نتی نتی هم نیستند مثل نوازندگان دیگر و این باعث میشود که با ساززدن با ایشان لطف مضاعفی داشته باشد.

پورقناد: آقای پورساعی در یک کنسرت قطعه ای ایرانی مخصوص پیانو را برای گیتار تنظیم کرده بودند که خیلی گیتاریستیک (خوش دست برای گیتار) بود. آقای پورساعی تا حالا برای فلوت و گیتار هم چیزی نوشته اید؟
پورساعی: برای فلوت کلید دار خیر!

کریمی: سال گذشته من با خانم افشار لیبر تانگو اثر پیاتزولا را اجرا کردم که تنها قطعه تکراری از پارسال همین قطعه است؛ آقای پورساعی کاملا تغییر دادند این قطعه را! به نظر من خیلی جالب تر شده این تانگو.

پورقناد: پس در این کنسرت این قطعه را با تنظیم آقای پورساعی خواهیم شنید؟
کریمی: بله!

پورقناد: البته در کنسرت پارسال هم نت ارجینال پیاتزولا نبود. این تانگو به چنین صورت تنظیم و اجرا شده. از تکنوازیها بگویید، امسال چه قطعه ای میزنید؟
کریمی: یک قطعه جدید است به نام “رقص بز”! جالب است که من به تاریخ تولد و درگذشت آهنگسازان زیاد توجه میکنم و اتفاقا آرتور هونگر که یک آهنگساز فرانسوی معاصر است در سال ۱۹۵۵ از دنبا رفت که مطابق است با تولد من! ایشان قطعات زیادی برای ساز فلوت نوشته و این یکی از معروفترین آثارش است برای فلوت سولو که باید هر فلوتیستی در رپرتوارش این قطعه را داشته باشد.

پورقناد: این قطعه تونال است یا آتونال؟
کریمی: تنال است و “رقص بز” داستان جالبی دارد که در روز کنسرت برای بینندگان خواهم گفت؛ دو پی اند (پایان خوش) دارد که تماشاچیان میتوانند به دو نوع قطعه را اختتام دهند چراکه داستان دار است.

فتحی: آقای پورساعی شما چه تکنوازی ای میکنید؟
پورساعی: کاپریس ۲۴ پاگانینی را میزنم.

پورقناد: فکر میکنم کاپریس ۲۴ همان اندازه که روی ویولون سخت است روی گیتار نیز سخت است!
پورساعی: روی گیتار سخت تر است!

پورقناد: کاپریس ۲۴ را با چه تنظیمی میزنید؟
پورساعی: در قسمتهایی تنظیم جان ویلیامز را میزنم و در قسمتهایی مثل نت ویولون آن زدم که رضایت بیشتری داشتم از این نوع تنظیم.

پورقناد: برای گیتار چند قطعه ساخته اید؟
پورساعی: دو قطعه، یکی به نام “نوا” که ایرانی است با فواصل سری کرن…

پورقناد: با چه گیتاری مینوازید؟
پورساعی: با گیتار معمولی خودم! کوک را طوری تغییر دادم که یک می کردن در آن بوجود می آید. یک قطعه هم به یاد مرتضی حنانه ساختم که همیشه هم آن را میزنم به نام “حنانه”

پورقناد: پس حتما پر است از دیسونانس و فواصل دوم و چهارم!؟
پورساعی: یک جایی از تم ساخته های خودشان در آن استفاده کردم که قسمتهای کوچکی دیسونانس میشود و باز تم رومانتیکی می آید… از هارمونی زوج هم در آن استفاده شده است. من فیلم و موسیقی هزاردستان را بسیار زیاد دوست دارم و فیلمی بود که در آن دوره تاثیر زیادی روی من گذاشت که دوست داشتم به یاد آن فیلم و حنانه یک موسیقی بنویسم. موسیقی هزاردستان واقعا یک موسیقی فیلم به معنای حقیقی است و موسیقی خیلی خوب روی فیلم نشسته است.

3 دیدگاه

 • flute
  ارسال شده در مهر ۱۲, ۱۳۸۷ در ۹:۲۹ ب.ظ

  vaghean hamed fathi ajab soalhaye klidi va mohemi porsidan. dasteshun dard nakone . naghshe mohemi dar in mosahebe dashtand. bravo hamed fathi.

 • ناشناس
  ارسال شده در اسفند ۲۵, ۱۳۸۸ در ۱۰:۱۲ ب.ظ

  آقای پورساعی با چه استدلالی و توجیه فنی متوجه شدین که روی گیتار اجرای کاپریس ۲۴سخت تر است؟!

 • شاهين مهاجري
  ارسال شده در اسفند ۲۶, ۱۳۸۸ در ۱۰:۳۷ ق.ظ

  البته مدلهای مختلف گیتار میکروتونال از جمله ربع پرده ای ساخته شده است.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

مروری بر آلبوم «ایوارگاه»

وحید طهرانی آزاد با ایوارگاهش نشان می‌دهد که امروز، برخلاف تصور درونی‌شده‌ی عمومی، می‌توان بدون عملیات محیرالعقول و شعبده ساز درخور زد و گوشی یافت. اگر از چهار دونوازی کوتاه سنتور و ویلن (پرنای ۱ تا ۴)، با همه‌ی کمیابیِ خودِ ترکیب و نگاه متفاوت به سبک و سیاق خط ویلن، موقتا چشم بپوشیم هیچ چیز عجیب و غریبی در ایوارگاه نمی‌یابیم. آنچه در ایوارگاه به گوش می‌رسد غریبه که نه، اما شخصی است.

فرایند خم کردن زه وارها و اتصال آن به ساختمان کلافها در ویولن (I)

محتوای این مقاله بخشی از دروس ارائه شده در شهریورماه ۱۳۹۷ در کارگاه رضا ضیائی (RZW) توسط رضا ضیائی است که فرشاد شالپوش آن را گردآوری و تدوین کرده و امیر خمسه ویراستاری آن را بر عهده گرفته است. متن کامل و دیگر مقالات مرتبط در آرشیو کارگاه موجود است.

از روزهای گذشته…

گفتگو با فیلیپ میرس (II)

گفتگو با فیلیپ میرس (II)

فیلیپ میِرس (Philip Myers) به مدت ۳۰ سال نوازنده فرنچ هورن (هورن فرانسوی) اصلی ۴ ارکستر بوده است. می توان گفت که خصوصیات مایرس و کم و بیش شبیه سازی است که می نوازد: گستاخ، پیچیده و ممتاز. صدای او آرام و خنده هایش طنین انداز است که کلمه طنین انداز برای توصیف خنده های او ناکافیست! او از ترس از دست دادن «توانایی نوازندگی» و قوه شنواییش، عشقش به گروه موسیقی و زندگی مرفه برایمان می گوید.
بررسی برخی ویژگی های ساختاری آثار پرویز مشکاتیان (XV)

بررسی برخی ویژگی های ساختاری آثار پرویز مشکاتیان (XV)

همانطور که اشاره شد در لابلای آثار متعدد پرویز مشکاتیان به قطعاتی بر می خوریم که یا بر اساس آثار هنرمندان صاحب سبک و صاحب شیوۀ قدیم ساخته شده و یا همان آثار با تنظیمی جدید و امروزی ارائه شده اند. هنرمندانی چون: ابوالحسن صبا، علی نقی وزیری، حبیب سماعی، علی اکبرخان شهنازی، درویش خان، سعید هرمزی، یوسف فروتن، نورعلی برومند، فرامرز پایور و…
دیبازر: مدیون احمد پژمانم

دیبازر: مدیون احمد پژمانم

من الان این طور هستم چون الان این هستم. امکان دارد فردا این نباشم ولی الان اینم چون همینجا هستم ولی اینکه در موسیقی چرا نشانی از آن است چون برای من بخشی از جادوی موسیقی با کودک درون رابطه دارد که نمی خواهم یا دوست ندارم چیزی آن را سرکوب کند و احساس می کنم وقتی اجازه بروز در زمینه اجتماعی به این کودک درون می دهیم، انسان متعادلتر و سالمتر و راحت تری می شویم، شاید آن شیطنت در آنجا نشانه هایی از این قضیه باشد.
د-دورز (II)

د-دورز (II)

“آتش مرا روشن کن” تک آهنگی از گروه که توسط الکترا ضبط شد و بر روی بیلبورد در جایگاه اول قرار گرفت و بیش از یک میلیون نسخه از آن به فروش رفت. گروه در برنامه های تلویزیونی بسیاری حضور یافت، با اینحال اجراهای آنان در تلویزیون آنطور که باید اثر گذار و موفقیت آمیز نبود تا آنکه آنها در “برنامه اد سالیوان” (The Ed Sullivan Show) حضور یافتند و بسیاری از توجه ها را جلب خود نمودند.
منبعی قابل اتکا و بنیادین در شناخت موسیقی (II)

منبعی قابل اتکا و بنیادین در شناخت موسیقی (II)

همین ویژگی‌هاست که موجب شده است این کتاب بارها تجدید چاپ و روزآمد شود و هنوز نیز پس از گذشت چهار دهه کماکان به‌عنوان یکی از پُرطرفدارترین منابع اصلی برای درس‌های آشنایی با موسیقی ــ البته با تمرکز بر موسیقی کلاسیک یا هنری غربی ــ کاربرد و رواج داشته باشد.
بندتی، رمانتیک می شود! (IV)

بندتی، رمانتیک می شود! (IV)

گمان می رود که این آشوب ریشه در واکنش خشمناک آهنگ ساز به فاجعه تلخ ازدواجش با آنتونینا میلیوکوا (Antonina Miliukova) دارد. این کنسرتو ویولون یکی از ساخته هایی بود که در آن درگیری چایکوفسکی با همجسنگرایی اش شدیدا به سطح کار او نفوذ کرده است شاید این طرز فکر، حتی به طور ناخودآگاه، پشت رسپسیون خوب این قطعه باشد. تشویش ساختاری، تکرارهای افراطی و شکست در یافتن نتیجه گیری نه تنها از لحاظ هنری بلکه از لحاظ اخلاقی نیز مشهود است.
توبا

توبا

این ساز یکی از کشفیات اخیر است که در ارکستر سمفونیک های دنیا موجود می باشد. توبا برای اولین بار در اواسط قرن ۱۹ میلادی بوجود آمد و جایگزین مناسبی برای Ophicleide (نوعی ساز بادی برنجی) بود.
اجرای نوازنده نوجوان ویلنسل با یک دست!

اجرای نوازنده نوجوان ویلنسل با یک دست!

تصور نوازنده ویولن با معلولیت از ناحیه پا شاید زیاد هم دور از ذهن نباشد؛ هر چه باشد قرن بیستم شاهد ظهور نوازنده چیره دستی مانند ایزاک پرلمن بود که علیرغم ابتلا به فلج اطفال از سن چهار سالگی فعالیت حرفه ای خود را در نوازندگی ویولن مغایر با این معلولیت ندانست.
زنان در موسیقی قاجار (II)

زنان در موسیقی قاجار (II)

زنان کوچه و بازار برای گذشتن از عرض خیابان می بایست حتما از پاسبان اجازه می گرفتند و سوار شدن در درشکه که وسیله آمد وشد آن وقتها بوده برای یک مرد وزن ممنوع بوده هر چند با هم نسبت خونی داشته باشند. و اگر مردی در خیابان دوش به دوش زنی قدم می زده کار بسیار ننگینی از او سر زده بوده و مورد تمسخر دوستان قرار می گرفته که چرا چند متر جلو تر از زنش راه نمی رود. با این تفاسیر می توان حدس زد که زنان اهل موسیقی در آن دوره تا چه اندازه نادر و دلیر بوده اند.
بررسی الگوی ثبت شده از سه تار هاشمی (II)

بررسی الگوی ثبت شده از سه تار هاشمی (II)

برای رسم یک الگو، ابتدا ساختار و محدوده آنرا که شامل خط طولی و خطوط عرضی در ابتدای دسته و قطر دایره مرکزی می باشد، با استفاده از اندازه های داده شده رسم می کنیم. با رسم این خطوط، مقدار خطا در هر یک از اندازه های داده شده نیز مشخص می شود.