پورساعی: با تغییر کوک با گیتار عادی ربع پرده می نوازم

فروغ کریمی
فروغ کریمی
پورقناد: کسانی هستند که با تغییر قدرت روی سیم با انگشت سعی میکنند ویبره تولید کنند… پورساعی: این حرکت ویبره خوبی به نوازنده نمیدهد. اگر شما کل سطح انگشت را روی آن مقطع سیم حرکت کند. بعضی از نوازندگان فکر میکنند ویبراسیون روی گیتار شکل خواصی نمیتواند داشته باشد و بی دلیل دستشان در حال حرکت است، در صورتی که میشود نت اول به صورت کشیده و بدون ویبره و بعد کم کم ویبره شدید و باز به شکل بی ویبره نتی را اجرا کرد که با این شکل ها میشود ویبراسیون را زیباتر کرد. پورقناد: در سازهای پرده دار چون صدای ویبره کمتر هست، نوازندگان مشکل بیشتری با آن دارند و اگر هم ساز ارزان قیمت و کم کیفیت باشد این مشکل تشدید خواهد شد. البته روی گیتار اگر تکنیک را درست انجام دهیم میشود ویبره را تولید کرد.

پورقناد:روی این قطعات چه مدتی است که کار میکنید؟
کریمی: کلا ۸ روز وقت داریم این قطعات را با آقای پورساعی در بیاوریم و ۳ روز هم تمرین کردیم.

فتحی: از تمرینها راضی بودید؟
کریمی: کاملا”! باعث خوشحالی من است که با این نوازنده کار میکنم و دوست دارم تمام جوانان ایرانی، کار ایشان را ببینند و با توانایی های بالای ایشان آشنا شوند. آقای پورساعی نه تنها گیتاریست هستند، آهنگساز هم هستند و من بارها در وین با نوازندگان گیتار کنسرت دادم و سال گذشته هم با لیلی افشار ساز زدم ولی امسال فهمیدم که یک گیتاریست که آهنگساز باشد چقدر فرق دارد با گیتاریستی که فقط نوازنده است! میخواهید بدانید از چه لحاظ؟!

پورقناد: از چه لحاظ؟!
کریمی: از این لحاظ که ایشان وسط قطعه آهنگسازی میکنند!

پورقناد: دیگه چیکار میکنند؟! (خنده)
کریمی: (خنده!) برای همین طعم جدیدی به موزیک میدهند.

پورقناد: یعنی ایمپروایز میکنید یا چیزی می نویسید وسط قطعه؟
کریمی: اینقدر دست و مغزشان باز هست که نتی نتی هم نیستند مثل نوازندگان دیگر و این باعث میشود که با ساززدن با ایشان لطف مضاعفی داشته باشد.

پورقناد: آقای پورساعی در یک کنسرت قطعه ای ایرانی مخصوص پیانو را برای گیتار تنظیم کرده بودند که خیلی گیتاریستیک (خوش دست برای گیتار) بود. آقای پورساعی تا حالا برای فلوت و گیتار هم چیزی نوشته اید؟
پورساعی: برای فلوت کلید دار خیر!

کریمی: سال گذشته من با خانم افشار لیبر تانگو اثر پیاتزولا را اجرا کردم که تنها قطعه تکراری از پارسال همین قطعه است؛ آقای پورساعی کاملا تغییر دادند این قطعه را! به نظر من خیلی جالب تر شده این تانگو.

پورقناد: پس در این کنسرت این قطعه را با تنظیم آقای پورساعی خواهیم شنید؟
کریمی: بله!

پورقناد: البته در کنسرت پارسال هم نت ارجینال پیاتزولا نبود. این تانگو به چنین صورت تنظیم و اجرا شده. از تکنوازیها بگویید، امسال چه قطعه ای میزنید؟
کریمی: یک قطعه جدید است به نام “رقص بز”! جالب است که من به تاریخ تولد و درگذشت آهنگسازان زیاد توجه میکنم و اتفاقا آرتور هونگر که یک آهنگساز فرانسوی معاصر است در سال ۱۹۵۵ از دنبا رفت که مطابق است با تولد من! ایشان قطعات زیادی برای ساز فلوت نوشته و این یکی از معروفترین آثارش است برای فلوت سولو که باید هر فلوتیستی در رپرتوارش این قطعه را داشته باشد.

پورقناد: این قطعه تونال است یا آتونال؟
کریمی: تنال است و “رقص بز” داستان جالبی دارد که در روز کنسرت برای بینندگان خواهم گفت؛ دو پی اند (پایان خوش) دارد که تماشاچیان میتوانند به دو نوع قطعه را اختتام دهند چراکه داستان دار است.

فتحی: آقای پورساعی شما چه تکنوازی ای میکنید؟
پورساعی: کاپریس ۲۴ پاگانینی را میزنم.

پورقناد: فکر میکنم کاپریس ۲۴ همان اندازه که روی ویولون سخت است روی گیتار نیز سخت است!
پورساعی: روی گیتار سخت تر است!

پورقناد: کاپریس ۲۴ را با چه تنظیمی میزنید؟
پورساعی: در قسمتهایی تنظیم جان ویلیامز را میزنم و در قسمتهایی مثل نت ویولون آن زدم که رضایت بیشتری داشتم از این نوع تنظیم.

پورقناد: برای گیتار چند قطعه ساخته اید؟
پورساعی: دو قطعه، یکی به نام “نوا” که ایرانی است با فواصل سری کرن…

پورقناد: با چه گیتاری مینوازید؟
پورساعی: با گیتار معمولی خودم! کوک را طوری تغییر دادم که یک می کردن در آن بوجود می آید. یک قطعه هم به یاد مرتضی حنانه ساختم که همیشه هم آن را میزنم به نام “حنانه”

پورقناد: پس حتما پر است از دیسونانس و فواصل دوم و چهارم!؟
پورساعی: یک جایی از تم ساخته های خودشان در آن استفاده کردم که قسمتهای کوچکی دیسونانس میشود و باز تم رومانتیکی می آید… از هارمونی زوج هم در آن استفاده شده است. من فیلم و موسیقی هزاردستان را بسیار زیاد دوست دارم و فیلمی بود که در آن دوره تاثیر زیادی روی من گذاشت که دوست داشتم به یاد آن فیلم و حنانه یک موسیقی بنویسم. موسیقی هزاردستان واقعا یک موسیقی فیلم به معنای حقیقی است و موسیقی خیلی خوب روی فیلم نشسته است.

3 دیدگاه

 • flute
  ارسال شده در مهر ۱۲, ۱۳۸۷ در ۹:۲۹ ب.ظ

  vaghean hamed fathi ajab soalhaye klidi va mohemi porsidan. dasteshun dard nakone . naghshe mohemi dar in mosahebe dashtand. bravo hamed fathi.

 • ناشناس
  ارسال شده در اسفند ۲۵, ۱۳۸۸ در ۱۰:۱۲ ب.ظ

  آقای پورساعی با چه استدلالی و توجیه فنی متوجه شدین که روی گیتار اجرای کاپریس ۲۴سخت تر است؟!

 • شاهين مهاجري
  ارسال شده در اسفند ۲۶, ۱۳۸۸ در ۱۰:۳۷ ق.ظ

  البته مدلهای مختلف گیتار میکروتونال از جمله ربع پرده ای ساخته شده است.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

مروری بر «کنسرت کوارتت کلنکه» سی و سومین جشنواره‌ی موسیقی فجر

از همان هنگام که لا-ر، دو نت کشیده‌ی سوژه‌ی اصلی مجموعه‌ی «هنر فوگ» باخ را ویلن نواخت مشخص بود که قرار است «کوارتت کلنکه» چه ردای متفاوتی (نسبت به اجرای مشهورتر کوارتت‌های اِمِرسون، جولیارد و کِلِر) بر تن این فوگ‌های به‌غایت هنرمندانه‌ی در معما رهاشده بپوشاند، و از آن بیشتر تا چه اندازه قرار است موسیقی با همان سوژه‌ی گشاینده همچون نوشدارو به یک کرشمه دیگر اجراهای جشنواره را (چهار اجرا که پیش از آن دیده بودم) از خاطر بزداید و به رویدادی در دل فرهنگسرای نیاوران تبدیل شود.

پهلوگرفته بر ساحل اقیانوس موسیقی ایران (X)

فرض کنید از این ۴۰۹۶ مجموعه در طی تقریبا چهارصد سال گذشته هر سال تنها از ۲۰ مجموعه مختلف استفاده شده است. این می‌شود ۸۰۰۰ مجموعه (۴۰۰*۲۰)؛ یعنی ۴۰۰۰ تا بالاتر از گنجایش سیستم. حال به‌طور فرضی سقف مصرف سیستم را پایین بیاوریم و فرض کنیم در هر سال ۱۵ مجموعه مختلف استفاده شده. این می‌شود ۶۰۰۰ مجموعه یعنی ۲۰۰۰ مجموعه بالا تر از گنجایش سیستم. باز سقف مصرف سیستم را پایین بیاوریم و فرض کنیم در هرسال از ۱۴ مجموعه مختلف استفاده شده. این می شود ۵۶۰۰ مجموعه.

از روزهای گذشته…

بد فهمی از گفتار وزیری (II)

بد فهمی از گفتار وزیری (II)

وزیری در مدرسه موسیقی اش به تشکیل ارکستری پرداخت که از هنرجویان و مدرسان مدرسه تشکیل شده بود. او در این ارکستر به اجرای پیشنهادهایش برای موسیقی ایرانی می پرداخت. وزیری همچنین در کلوپی که برای دوستداران موسیقی تاسیس کرده بود به ایراد سخنرانی هایی پرداخت که موسیقی عامیانه روز را به باد انتقاد گرفت.

دو خبر

کنسرتهای بزرگ Live 8 که قرار است در دوم جولای در ۵ شهر برگزار شود از گروه Radiohead هم برای شرکت دعوت کرده است که ظاهرا” با جواب منفی سخنگوی این گروه پر طرفدار انگلیسی مواجه شده است.
مصاحبه ای با رنه فلمینگ (III)

مصاحبه ای با رنه فلمینگ (III)

تا چندی پیش من تنها اجرای زنده داشتم. شما روی صحنه می روید و باید تمام تلاش خود را بکنید و امیدوارید که نتیجه شرمگینانه نباشد! دو سال پیش در یک استودیو، لولو (Lulu) و ووزچ (Wozzeck) را به همراه لوین (Levine) اجرا و ضبط کردم که اخیرا تکثیر شده است و این اولین کار ضبط من از آثار موتسارت با ماکراس (Mackerras) بوده. بیشتر آثار اپرایی برای ضبط من تا حدی غیر معمول بودند و با صدای خیلی زیر…
نگاهی به آثار و توانایی های حسین خواجه امیری (III)

نگاهی به آثار و توانایی های حسین خواجه امیری (III)

یکی از خصیصه های مهم آواز ایرج، یکدست بودن صدای او در بخش بم، میانی و اوج است، به تعبیر دیگر چنین تصور میشود که صدای بم و زیر او متعلق به دو خواننده میباشد، چراکه کمتر خواننده ای کل وسعت صدایش اینقدر در مهار و کنترلش است.
عرضه آثار استاد حسین دهلوی

عرضه آثار استاد حسین دهلوی

علاقمندان رشته موسیقی می توانند پارتیتور ۱۸ اثر از ساخته های استاد حسین دهلوی را به صورت یک مجموعه، از طریق این سایت خریداری کنند.
اهمیت آموزش موسیقی در مدارس ابتدایی انگلستان

اهمیت آموزش موسیقی در مدارس ابتدایی انگلستان

بودجه ای معادل ده میلیون یورو به منظور افزودن واحدهای درسی موسیقی و آواز به مدارس ابتدایی در انگلستان، تخصیص داده خواهد شد.
مرزهای زنانگی در هنر (I)

مرزهای زنانگی در هنر (I)

پرداختن به مسائل حوزه ی زنان که طی یکی دو دهه ی اخیر با تبی فراگیر توجه روشنفکران و گاهی روشنفکرنماها را در سطح جهان به خود مشغول کرده است، در قرن هجدهم و با انتشار بیانیه ای سیصد صفحه ای از سوی “مری ولستون کرافت” (۱) نویسنده و ادیب انگلیسی آغاز شد و سرآغازی شد بر جریانی اجتماعی که به موج اول فمینیسم (۲) مشهور است و هدف آن بیشتر روی رفع تبعیض های جنسیتی در قوانین اجتماعی تمرکز داشت. اما امروزه پرداختنِ ناآگاهانه به چنین موضوعاتی از سوی خیلی ها نه تنها به پیشبرد اهداف این جریان کمکی نمی کند بلکه با اهداف متناقضین عدالت جنسیتی بیشتر سازگار شده است. نوشته ی پیش رو به دور از بحث های دستمالی شده ی مذکور، تنها سعی دارد جایگاه مفهوم زنانگی را از منظر فلسفه ی هنر، در روند تکوین یک اثر هنری و متعاقباً در کیفیت فهم مخاطبان آثار هنری مورد پژوهش قرار دهد.
برنده جایزه پیانوی باربد در شهر لندن نواخت

برنده جایزه پیانوی باربد در شهر لندن نواخت

پنجشنبه ششم آپریل، ۱۶ فروردین در شهر لندن کشور سویس اشکان لایق، پیانیست جوان و برگزیده جشنواره پیانوی باربد قطعاتی را برای پیانوی سولو و دونوازی به همراه ویولونسلیست انگلیسی، توماس ایساک اجرا کرد.
آکاردئون

آکاردئون

آکاردئون (accordion) یکی از سازهای بادی کلید دار است که مکانیزمی شبیه به سازدهنی دارد ولی با این تفاوت که نیازی به استفاده از دهان برای دمیدن در آن نیست و با وجود بهره گیری از امکاناتی که در پائین خواهید خواند، این ساز توانایی اجرای چندین صدا بصورت همزمان را دارا می باشد و از این جهت توانایی های بیشتری نسبت به ساز دهنی دارد؛ البته ساز دهنی بخاطر ارتباط مستقیم با دم و بازدم انسان، انعطاف خاصی در اجرای ملودی ها دارد و این عامل باعث شده که هنوز به حیات خود ادامه دهد. آکاردئون شباهت زیادی نیز به ارگ های بادی کلیسا دارد ولی بخاطر داشتن کانال های صوتی ای که عینا در ساز دهنی وجود دارد صدای آن مانند سازدهنی است.
تأملی در آرای موسیقی خیام (IV)

تأملی در آرای موسیقی خیام (IV)

در بین سایر فواصل ذو الاربع‏های بیست و یک گانه‏ خیام، علاوه بر فاصله‏ دوم بزرگ که در قدیم آن را «طنینی» می‏نامیدند (۲۰۴ سنت) و فاصله نیم پرده (دوم کوچک) که در گذشته «بقیه» نامیده می‏شد (و حدود ۹۰ سنت بود) فواصل دیگری مانند یک پرده گام طبیعی (زارلن:۱۸۲ سنت) نیز در سومین، پنجمین، ششمین، هفتمین و گونه هفتم از سومین نوع ملون خیام آمده و فاصله‏ نت‏های کرن‏ (d-e) در سومین ذو الاربع وی به کار رفته است. با اینکه خیام می‏نویسد، فارابی کاربرد دو پرده از گام طبیعی و فاصله‏ اخیر را بیان داشته است، مع الوصف آن را مطبوع نمی‏شمارد و طبیعی است که امروز نیز این ذو الاربع به گوش خوش‏آهنگ نباشد.