باکت هد

باکت هد
باکت هد
موسیقی این گیتاریست همانقدر شگفت و تازه است که کاراکتر وی… در این نوشته بیشتر سعی بر این است که به جای بیوگرافی و شرح احوال به خصوصیات مهم و جالب توجه موسیقی این گیتاریست معروف پرداخته شود لذا فقط مختصری جهت آشنایی نوشته می شود. باکت هد (Buckethead) در سال ۱۹۶۹ در امریکا متولد شد و در ۱۷ سالگی شروع به نواختن گیتار نمود و در ابتدا به صورت خود آموز و بعدا با استفاده از نوازندگانی چون شاون لین و پل گیلبرت به یادگیری ادامه داد و تقریبا همزمان با شروع کار هنری از یک ماسک بر روی صورت و پاکت های زباله ی معروف کنتاکی به جای کلاه بر سر استفاده میکند و این ظاهر به علاوه ی حرکات روبوتیک، رقص های ترنس و بریک و بعضا اجرای نمایش های رزمی بر روی استیج از وی شخصیتی کاریزماتیک ساخته است.

موسیقی وی نیز به همین اندازه بدیع و تازه است و توجه به نکات شاخص آن که در این مقاله قصد بررسی آنها شده است می تواند راهگشای سبک ها و شیوه های جدیدی در موسیقی راک باشد.

Audio File قسمتی از اجرای باکت هد را ببینید

وی تحت تاثیر موزیسین ها و نوازنده هایی مثل مایکل جکسون، رندی رودز، اینگوی مالمستین، پل گیلبرت، شاون لین، بیل لاسول و… می باشد. تجهیزاتی که بیشتر مورد استفاده او قرار میگیرند به شرح زیر است:
Guitars:
Gibson les paul ’69
Jackson flaying v – Randy Rhoads
ESP MII
Takamine Acoustic

Amps:
Marshall & Mesa Boogie heads
Harry Kolbe Cabinets

Effects:
Roland SE 50
Rocktron Intellifex
Digitech Whammy Pedal
Electro Harmonix Micro Synthesizer

نکات شاخص موسیقی باکت هد:
۱- استفاده از گام های مخلوط (Combined):
تقریبا در تمام کارهای وی این نوع گام که مخلوطی از یکی از مدها و یا گام های طبیعی با گام های بلوز یا پنتاتونیک است استفاده می شود و همین اختلاط باعث می شود که در عین لهجه ی بلوز و غربی از تیرگی و غم مدهای شرقی و گام های طبیعی مخصوصا مینور نیز بهره برداری شود. این در حالی است که هارمونی تنها برای یکی از این دو گام نوشته می شود(مد یا گام طبیعی) و این اختلاط بیشتر در سولو ها و بداهه نوازی ها مشخص می گردد. در این نوع اختلاط به وسیله ی این نوازنده موتیف ها معمولا از گام اصلی (مد و یا گام طبیعی) انتخاب می شوند.

۲-هارمونی های ایستا (Static):
کار های شاخص این موزیسین همه با هارمونی ایستا تنظیم شده اند و در آنها از آکورد ها یا آرپژ های محدودی به صورت دور استفاده شده است البته این نوع تنظیم در موسیقی راک سابقه ای طولانی دارد و به وسیله ی گروه ها و موزیسین های زیادی مورد استفاده قرار گرفته است اما باکت هد با استفاده از ریف های ملودیک معمولا مانع از تشخیص ساده و زود هنگام این امر در موسیقی خود می شود.

به عنوان مثال در آهنگ audio file Machete فقط از دو آکورد Am و F5 به صورت Am/b-F5-Am و یا در آهنگ audio file The Way To Heaven فقط از دو آکورد Am و G در قالب آرپژ استفاده شده است البته شایان ذکر است که در تعداد معدودی از کارهای باکت هد هارمونی به شدت پیچیده و بی قانون میگردد و این هنگامی است که سولو های وی عمدا از گام خارج می شود و آکورد ها بی قاعده و با نت های اضافه استفاده میگردد که این امر در تشکیل یک فضای Ambient و اکسپرسیونیستی نقش به سزایی ایفا میکند.

۳-تکنیک برای زیبایی:
گرچه تکنیک گیتار نوازی وی قابل توجه و گسترده می باشد اما در نیمی از کار های این نوازنده اثری از نوازندگی تکنیکی و در اصطلاح Shreding وجود ندارد و این خود وجه تمایزی بین باکت هد و سایر Guitar Shreder ها ایجاد نموده است. وی گرچه توانایی نواختن Fret tapping های ۴ انگشته (که مختص خود وی می باشد) و کراس های طولانی و خیلی سریع و Sweep Picking و Sweep Tapping های اعجاب انگیز را دارد اما در اکثر کار های خود تکنیک را فدای زیبایی کرده و در نهایت آرامش و با فاصله ی قابل قبول نت ها را اجرا میکند و همین امر کمک زیادی به لذت بردن از موسیقی وی نموده است. وی اکثرا برای بیان خشونت یا اعتراض و یا در آهنگ های خیلی سریع اقدام به نواختن تکنیکی می نماید.

۴-لحن لید (Lead Playing):
با توجه به Solo Artist بودن این نوازنده اکثر تکنیک ها و لحن نوازندگی وی برگرفته از Leader های دهه ی هشتاد مخصوصا رندی رودز و جرج لینچ می باشد که این امر با توجه به سولوهای طولانی وی در آهنگ ها بیشتر نمود پیدا می کند و برای علاقمندان به این لحن فضای جالبی را در مقابل فضای سولو آرتیسی نوازندگان بزرگی چون جو ساتریانی و یا استیو وای ایجاد میکند. از این مشخصات می توان به Lick های تکرار شونده ، جمله بندی و سولو نوازی بدون Chorus و verse، استفاده از ریتم های دیستورشنی در بستر سولو و… اشاره نمود.

۵-بداهه نوازی(Improvisation):
وی در اجراهای زنده هیچگاه سولو های خود را تکرار نمی کند و بر بستر آهنگ مورد نظر اقدام به بداهه نوازی می نماید. به نظر می رسد که حتی خیلی از کارهای استودیویی وی نیز بداهه نوازی باشد که بر پایه چند موتیف مشخص شکل می گیرد.

۶-استفاده از افکت های آکوستیک:
استفاده خاص و تازه ی او از افکت های معروف آکوستیک مانند Delay و Reverb نیز می تواند مورد توجه و استفاده ی گیتاریست های علاقمند قرار گیرد. معمولا Delay در کار هایش زیاد تر و طولانی تر از حد معمول استفاده می شود که این تاخیر و بعضا تکرار نت ها باعث ایجاد ملودی های دو خطی و هارمونی های پیشرفته می گردد.

از موارد دیگر می توان به امضای شخصی وی در تمام سولو ها، استفاده از Drums Machine در بیشتر کارها و به وجود آوردن موزیک های تک نفره، لحن تیره و غم انگیز و … اشاره نمود.

بعضی ازآلبوم های بدیع و شاخص وی که بیشتر باعث محبوبیت و شهرتش شده به قرار زیر است:
Electric Tears
Population Override
Colma
Monsters And Robots
Enter The Chiken


در مجموع وی با رعایت این موارد در کنار حس و سلیقه ی جالب توجه و تکنیک گسترده ی نوازندگی سبک جدیدی از گیتار نوازی را پایه گذاشته و خود را به عنوان یک هنرمند آوانگارد معرفی نموده است.

16 دیدگاه

 • ارسال شده در آذر ۲۱, ۱۳۸۷ در ۷:۳۷ ق.ظ

  عالی بود. نمشناختمش.

 • ارسال شده در آذر ۲۱, ۱۳۸۷ در ۱۱:۰۵ ب.ظ

  ممنون از توجهتون …

 • amir
  ارسال شده در آذر ۲۲, ۱۳۸۷ در ۱:۳۳ ق.ظ

  من و همه طرفدارانش می دونیم که دیوونه است … !!!!!

  و رو دست نداره … علاوه بر چیرگی بر ساز گیتار و نوازندگی حرفه ایش ، این آدم آهنگ ساز فوق العاده ایه …

  Too many humans …. از بهترین کار هاشه …

 • amin
  ارسال شده در شهریور ۲۰, ۱۳۸۸ در ۳:۳۴ ب.ظ

  فقط میتونم بگم یک هنرمند خلاق و پر احساس و یک انسان واقعیه بخاطر تفکراتش. ممنون از مطلبتون

 • restless
  ارسال شده در بهمن ۷, ۱۳۸۸ در ۲:۳۶ ق.ظ

  ببین با kfcمشکل داره. بچمون فقط نگران جوجه هایی هست که اونجا پخته میشن واسه همین اون جعبه رو چپه کرده رو سرش ,آخییییی دلنازکه

 • p.h.a
  ارسال شده در اسفند ۷, ۱۳۸۸ در ۴:۵۵ ب.ظ

  امیدوارم روزی برسه که آدم ها با دیدن ظاهر انسانها در موردشون نظر ندن.
  آقای باکت هد هنرمند بسیار بزرگی است

 • p.h.a
  ارسال شده در اسفند ۲۲, ۱۳۸۸ در ۱:۵۰ ب.ظ

  برای بزرگیه این آدم(علاوه بر قدرت نوازندگی وآهنگسازی)همین بس که با استاد فقیدوبزرگی به نام Shawn Lane کار کرده.

 • هومن
  ارسال شده در بهمن ۱۷, ۱۳۸۹ در ۱۰:۴۸ ق.ظ

  حیف که عقلش کمه وگرنه عالیه

 • Mgh
  ارسال شده در فروردین ۳۱, ۱۳۹۰ در ۱:۵۷ ب.ظ

  یه جمله میگم هیچوقت فراموش نکنید؛ تا زمانی که کارای شخصی رو گوش ندادین راجبش نظر ندین؛ استاد توی سبک خودش

 • Mokey
  ارسال شده در تیر ۱۵, ۱۳۹۰ در ۶:۴۵ ب.ظ

  رقص با نانچاک و رقص آدم آهنیش خیلی باحاله واقعا آدم جالبیه
  اگه میخوایین واقعا بشناسینش آهنگ White Wash رو از ایشان گوش کنید.

 • پری
  ارسال شده در مهر ۲۲, ۱۳۹۰ در ۱۲:۴۶ ق.ظ

  خیلی جالب بود.آهنگ هاش را دوست دارم .مخصوصا آهنگ :اشکهای الکتریکی”اش را.باهاش کلی خاطره دارم.ممنونم

 • بهروز
  ارسال شده در فروردین ۲۴, ۱۳۹۱ در ۱:۴۸ ب.ظ

  اصلا نمی شه گفت چه سبکی داره.چون خارج از تمام چارچوب هایی که میشه برای یک آرتیست در نظر گرفت حرکت می کنه.به یک معنایی کاراش آوانگارد محسوب می شه . جاهایی موسیقی اش به شدت شخصی و غیر قابل فهم می شه.اما وقتی از خودش فاصله می گیره می شه باهاش رابطه برقرار کرد.این آدم بیش از ۵۰۰ آهنگ و ۶۰ آلبوم ریلیز کرده که نشان از خلاقیت بی امان و تمام ناشدنیش داره.من به عنوان بهترین اجرا آهنگ Animal behavior را به دوستان پیشنهاد می دم.

 • سامان
  ارسال شده در بهمن ۸, ۱۳۹۱ در ۱۲:۳۲ ق.ظ

  من یادمه البوم باکت هد رو از یکسال پیش داشتم ولی همون اول که اتفاقی یکی از اهنگهاش رو گوش کردم موزیکش الکترونیکی بود و یک مقدار حس ترنس دیسکو رو داشت که ازاون موزیک های عجیب غریبی بود که فقط احتمالا خودش سر درمیاره بعد خوشم نیومد گذاشتمش کنار تا اینکه اتفاقی یک ماه پیش گفتم بزار بقیه کارهاش گوش کنم که اهنگ’wondering گوش دادم که تحت تاثیر قرار گرفتمو بعد دیگر کارش که اون موقع بود که تازه فهمیدم چه عجوبه ای هستش تو اهنگسازی و هارمونی و از همه مهتر خلاقیت کاریش حرف نداره وبیخودی نیست که جز ۲۰ ابر گیتاریست تاریخ معرفی شده و همینطور ۵۰ گیتاریست سرعتی جهان. ا

 • سامان
  ارسال شده در بهمن ۸, ۱۳۹۱ در ۱۲:۳۶ ق.ظ

  فقط میتونم بگم یک هیولای اهنگسازی و هارمونی که خلاقیتش رو تو هیچ بند و نوازنده ای تا این اندازه ندیدم و بیخودی نیست که جز ۲۰ ابر گیتاریست تاریخ معرفی شده و ۵۰ گیتاریست سرعتی جهان

 • ای بابا...
  ارسال شده در بهمن ۲۸, ۱۳۹۲ در ۷:۵۸ ب.ظ

  این و اسلش و اکسل رز بهترین هنرمندان در دنیا هستند . بهجز اینا به کسای دیگه نمی تونم هنرمند بگم

 • میثم
  ارسال شده در مرداد ۹, ۱۳۹۳ در ۳:۲۰ ب.ظ

  جو ساتریانی رو خیلی دوست دارم اما باکت هد خدای گیتار الکتریک هست. درسته گیتاریست های سریع دیگه هم داریم اما فقط باکت تونسته با سرعت بالاش کلی ملودی های بسیار بسیار زیبا و فضایی بسازه. کسی که کارای باکتو گوش نکرده باشه و ندیده باشه اصلا معنی موزیک با گیتار الکتریکو نمیدونه. هرچی ازش بگم کمه واقعا خفنه. فقط کافیه کاراشو با گیتاریستای دیگه مقایسه کنید بعد متوجه حرفای من میشید.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

مغالطات ایرانی – مکتب وزیری (II)

با مطالعه آثار مکتوب نویسندگان و منتقدان موسیقی ایران در مجلات فارسی زبان، به روشنی می توان نوشته هایی از پیروان وزیری یافت که به بعضی از موارد مطرح شده معتقد نباشند ولی همگی در موردِ اولین و به واقع، مهمترین اصل مکتب وزیری اعتقاد دارند و عدم اعتقاد آنها به مورد اول، می تواند…
ادامهٔ مطلب »

سری هارمونیک، معدن فواصل موسیقایی (IV)

همچنانکه در بخش پایین شکل بالا مشاهده می کنیم اولین درجه گام دارای طول بخش فعالی معادل طول سیم (با ضریب ۱) بوده و در واقع همان سیم دست باز است و طول بخش فعال درجه مربوط به فاصله اکتاو معادل نصف طول سیم (با ضریب ۰٫۵) است. نمودار حاصل از طول بخش فعال سیم و فاصله طولی بین پرده ها نشان دهنده رابطه ای غیر خطی بوده و و فاصله طولی بین پرده ها همگی به یک اندازه نمی باشد.

از روزهای گذشته…

نزهت امیری رهبری ارکستر ملی را به عهده می گیرد

نزهت امیری رهبری ارکستر ملی را به عهده می گیرد

نزهت امیری موسیقی‌دان و رهبر ارکستر، به‌عنوان رهبر مهمان ارکستر ملی ایران را ۸ شهریورماه ساعت ۲۱:۳۰ در تالار وحدت رهبری می‌کند. این اولین بار است که یک رهبر زن رهبری ارکستر ملی را به عهده می گیرد.
کاوه رهنما

کاوه رهنما

متولد ۱۳۴۶ تهران لیسانس الکترونیک نوازنده پیانو، پژوهشگر موسیقی
فریدون شهبازیان و رهبری ارکستر ملی

فریدون شهبازیان و رهبری ارکستر ملی

پس از گذشت چند روز از شایعه کناره گیری فرهاد فخرالدینی از رهبری ارکستر ملی و انتخاب فریدون شهبازیان به عنوان رهبر دائم، بالاخره به صورت رسمی حکم رهبری فریدون شهبازیان رسانه ای شد:
والی: موسیقی ایرانی یک موسیقی افقی است

والی: موسیقی ایرانی یک موسیقی افقی است

مسئله هارمونی اصولا در موسیقی ایران جواب نمیدهد و موسیقی ایرانی یک موسیقی افقی است. کسانی هم که سعی کرده اند موسیقی ایران را هارمونی عمودی بدهند، تحت تاثیر هارمونی اروپایی بوده اند و تفکر مرکز اروپایی تسلط عجیبی بر موسیقی ما داشته از اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم که ناصرالدین شاه لومر را به ایران آورد.
آسیب شناسیِ کاربرد نت در موسیقی کلاسیک ایرانی (XIII)

آسیب شناسیِ کاربرد نت در موسیقی کلاسیک ایرانی (XIII)

مثلاً اگر سرعت و زمان بندی یک مقام یا گوشه کمتر یا بیشتر شود، امکان تجلی محتوای واقعی آن موسیقی مشکل می شود. یا مثلاً اگر زمان بندی طرح ها و نقش های داخلی یا بیرونی یک گنبد تغییر کند و ابعاد آن چند برابر بزرگتر یا کوچکتر شود، تأثیر بصری و حسی متفاوتی را نسبت به اصل خود در بیننده ایجاد می کند. بنابراین: موسیقی های سنتی ما زمان-بندی و سرعت ویژه خود را داشته اند. این زمان بندی و سرعت با آنچه امروزه از سرعت استنباط می شود متفاوت است.
نگاهی گذرا به کتاب‌های آموزش هارمونی <br>متنشر شده در سال‌های اخیر (۸۹-۸۳) قسمت هشتم

نگاهی گذرا به کتاب‌های آموزش هارمونی
متنشر شده در سال‌های اخیر (۸۹-۸۳) قسمت هشتم

رسم‌الخط مخصوصی را برای مکتوب ساختن برخی از اصطلاحات جا افتاده‌ی موسیقی به کار برده که در ابتدا باعث می‌شود خواننده کمی سردرگم شود. برای مثال: «سُپرآنُ» به جای سوپرانو و «آلتُ» به جای آلتو یا «مینُر» به جای مینور و ماژُر به جای ماژور (۱۲). در [۴] با وجود این‌که اشکالات زبانی کمتر است، اما گاه اظهار نظرهایی وجود دارد که خواننده را در مورد صحت متن ترجمه شده به شک می‌اندازد.
ظهور بیتلز بهانه ای برای کار بیشتر

ظهور بیتلز بهانه ای برای کار بیشتر

پاول آنکا در اواسط دهه ۶۰ متوجه شد که با ظهور گروههایی چون بیتلز ، سلیقه عمومی دچار تحول شده است و محبوبیت او رو به کاهش است. درواقع او در فاصله سالهای ۶۹-۶۲ تنها سه ترانه بسیار موفق داشت A Steel Guitar and a Glass of Wine، ‘Eso Beso و Ogni Volta که این آخری از فروشی میلیونی در ایتالیا برخوردار شد.
گزارش جلسه شانزدهم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (II)

گزارش جلسه شانزدهم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (II)

این جنبه‌های مختلف یا دلالت‌های چندگانه مربوط به یک فرهنگ امروزی و صنعتی یا نیمه‌صنعتی هستند اما آیا در یک فرهنگ پیشا‌صنعتی هم می‌توان قایل به آن شد؟ این بستگی دارد به این که تمایز میان فرهنگ توده و نوعی فرهنگ عالی وجود داشته باشد یا نه. اما هر چه باشد معمولاً در این دوره تولید صنعتی (یا تجاری انبوه) موسیقی وجود ندارد.
کارگاه آشنایی و نوازندگی «هنگ درام» توسط علی رحیمی

کارگاه آشنایی و نوازندگی «هنگ درام» توسط علی رحیمی

موسسه فرهنگی هنری فرزانه کارگاه آشنایی و نوازندگی «هنگ درام» علی رحیمی را برگزار می‌کند. این کلاس ها در شش جلسه سه ساعته برگزار خواهد شد و متقاضیان به دو صورت فعال و غیر فعال می‌توانند در این کلاس‌ها شرکت کنند. تعداد اعضای فعال محدود می‌باشد و پس از جلسه مشاوره رایگان توسط استاد رحیمی انتخاب خواهند شد.
جلسه واکاوی آموزش موسیقی در ایران برگزار شد

جلسه واکاوی آموزش موسیقی در ایران برگزار شد

روز سه شنبه ۹ آبان ۱۳۹۶ در آکادمی موسیقی پوپیتر، جلسه ای با عنوان «واکاوی آموزش موسیقی در ایران» برگزار شد. جلسات پژوهشی آکادمی موسیقی پوپیتر هر دو هفته یکبار در محل این مرکز آموزشی واقع در خیابان دکتر فاطمی، روبروی خیابان های کاج و هشت بهشت، پلاک ۱۱۸، طبقه دوم برگزار می شود.