افتتاح آکادمی موسیقی فوژان

آکادمی موسیقی فوژان با مدیریت هنری حمیدرضا دیبازر (بنیانگذار ارکستر فوژان، عضو هیئت علمی و رئیس دانشکده موسیقی دانشگاه هنر) به تازگی فعالیت خود را آغاز کرده است. جمعی از استادان دانشگاه و مدرسان برجسته موسیقی کشور، هنرآموزان این آکادمی هستند.

حمیدرضا دیبازر درباره این آموزشگاه می گوید: آموزش در این مرکز در فضای متفاوت بصری و متناسب با شأن استادان والا و هنرجویان انجام می گیرد. مدیریت اجرایى این آموزشگاه با فرزانه رجایى (کارشناس ارشد گیتار کلاسیک و مدیر اجرایى یکى از بانکهاى خصوصى) است و هنرآموزان این آموزشگاه از مدرسان برجسته و استادان دانشگاه های معتبر ایران هستند.

این آکادمی رسالت و جایگاه اصلی خود را بر پایه آموزش و پروراندن اندیشه و توانایی‌های دو گروه اصلی تعریف می‌کند:
۱- گروهی که به موسیقی، نه به‌عنوان حرفه، بلکه به مثابه یک مهارت عملی یا ذهنی می‌پردازند.
۲- گروهی که در پی آن‌اند که متخصص موسیقی باشند و اشتغال به موسیقی مهم‌ترین کار آنهاست.

مدیریت آکادمی برآن است که موسیقی را برای گروه اول از یک «سرگرمی و تفنن صرف» خارج سازد و بستری فراهم آورد که این پدیده شگفت‌انگیز به ابزاری برای رشد فکری و ارتقای توانایی‌های افراد بدل گردد و لایه‌ها و زوایای کمتر شناخته شده موسیقی به هنرجویان و علاقه‌مندان به خوب یادگرفتن موسیقی ارائه شود. گروه دوم معمولاً تحصیلات خود را در دانشکده‌ها و مراکز دانشگاهی موسیقی پی می‌گیرند. این مراکز، با همه اهمیتی که در تربیت هنرجویان دارند، به سبب برخی محدودیت‌ها، از جمله محدودیت زمانی، قادر به برآورده‌کردن همه نیازهای آموزشی هنرجویان نیستند. مدیریت آکادمی فوژان نه‌تنها می‌کوشد هنرجویان جوان را برای ورود به مراکز دانشگاهی آماده کند، بلکه برنامه‌هایی برای تکمیل آموزش دانشجویان شاغل به تحصیل و نیز دانش‌آموختگان تدارک دیده است.

یکی از مواردی که در ارتباط با دنیای زیبای یادگیری موسیقی در ایران کمتر به آن توجه شده موضوع «پرورش» است. تاکید بیش از اندازه بر موارد آموزشی معمول، ممکن است توانایی هنرجو را تا حد یک تکنسین و ماشین نوازندگی تقلیل دهد اما دقت به موارد مهم و متعدد در زمینه آموزش در کنار پرورش و توجه به استانداردهای جهانی در این‌باره، در تکمیل این فرآیند و توجه به موضوع «حکمت موسیقی» در قالب پرورش موسیقایی از مهم‌ترین اهداف آکادمی موسیقی فوژان است.

رویکرد فنی آکادمی در مسیر آموزشی ارائه مطالب درسی به شکل مشخص و تابع یک برنامه آموزشی مدون است. همچنین تاکید بر این است تا هنرجویان جزوه‌ای را برای سنجش توانایی روخوانی موسیقی (پارلاتی و کانتاتی) تحت نظر مدرس خود در اختیار داشته باشند و جدا از مطالب مشخص مربوط به کلاس خود بتوانند این موضوع را مطالعه کنند و خود را بیازمایند. یکی از مهم‌ترین اهداف آکادمی موسیقی فوژان فراهم آوردن محیطی تازه و متفاوت برای کشف استعدادها و نیز مجالی برای ایده‌های تازه است. امکان دسترسی به منابع دیداری و شنیداری و مکتوب موسیقی و نیز ایجاد ارتباط سازنده میان هنرجویان، مدرسان و دیگر فعالان جامعه موسیقی از دیگر مواردی است که مدیریت آکادمی بر اهمیت آن تاکید دارد.

ارائه گواهی‌نامه پایان دوره با نظارت اساتید دانشگاه و امکان به‌کارگیری هنرجویان مستعدی که دوره‌های این آکادمی را با موفقیت گذرانده‌اند، به عنوان مدرس، از موضوعاتی است که در دستور کار این مرکز است.

ارتباط با دانشگاه هاى خارج از کشور به اعتبار ارتباطات علمى و هنرى اساتید آکادمى فوژان جز مواردى است که در آینده در مورد آن اطلاع رسانى خواهد شد.

آدرس آکادمی موسیقی فوژان: خیابان ولی‌عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان شهید خدامی، پلاک ۴۰ واحد ۴، (تلفن: ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۴۲)

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

جنبه‌هایی از فرم مقدمه‌ بیداد پرویز مشکاتیان (IX)

گردش الگوی مضرابی در این بخش نیز مانند بخش قبل عمل می‌کند و تا لا بمل اوج گرفته و به شاهد بیداد باز می‌گردد. در این بین اما، ظاهر شدن نقش‌مایه‌هایی مشابه با آنچه در بخش اول نقش اصلی را برعهده داشت خبر از آمادگی سیر موسیقی برای بازگشت می‌دهد. درست از همین بخش است (شاید با کمی چشم‌پوشی از مشابهت‌های کم‌رنگ‌تری که در قسمت اول بخش دوم دیدیم) که یادآوری از طریق اشاره‌ی ضمنی (برپایه‌ی مشابهت) یا تکرار عینی، نقش خود را علاوه بر افزایش طول قطعه، به مثابه حافظه‌ در ساختار بزرگ مقیاس هم به نمایش می‌گذارند.

نگاهی اجمالی به شیوه‌ی کار واروژان (III)

اما خدا نکند بخواهیم اطلاعاتی درباره‌ی مسائل و پدیده‌های مربوط به کشورمان و البته به زبان فارسی در اینترنت جست‌وجو کنیم. اول اینکه به تعداد قابل توجهی از سایت‌هایی برمی خوریم که همه‌چیزی در آن‌ها هست به‌جز آنچه جست‌وجو شده است. تبلیغ ساعت مچی، لوازم آرایشی، فیلم‌های کپی و غیرقانونی و جان مرغ تا شیر آدم در این سایت‌ها هست و فقط یک خط از تیتر مطلبی را که مورد نظر شما است زیر تمام این تبلیغات دفن کرده‌اند تا گوگل را گول بزنند و صفحه‌ی اینترنتی تبلیغی در جست‌وجوهای مختلف به‌جای نتیجه‌ی جست‌وجو برای مردم ظاهر شود.

از روزهای گذشته…

بیان جنسیَّت در موسیقی (II)

بیان جنسیَّت در موسیقی (II)

با توجه به اینکه موسیقی به عنوان یک هنر غیر مفهومی و مطلقاً انتزاعی، نمی تواند و نمی خواهد از نشانه های بصری و حتی شنیداری، به منظور بیان هیچ مفهومی بهره ببرد، لاجرم به لحاظ فلسفی تنها وسیله ی ارتباطی آن با مخاطب به ادراکات ذهنیِ هنرمند ختم می شود. وابستگی به همین تنها وسیله ی ارتباطی هنر موسیقی یعنی ادراکات ذهنی سبب می شود که تاثیر جنسیتِ هنرمند حوزه ی موسیقی نسبت به سایر هنرها بیشتر نمود پیدا کند.
نگاهی به آثار ضبط شده جناب میرزا حسینقلی (II)

نگاهی به آثار ضبط شده جناب میرزا حسینقلی (II)

هامبارسوم تاجر مسیحی روسی الاصل (پدر لورتا هنرپیشه سینما) با مشارکت و سرمایه گذاری جهت بدست آوردن امتیاز نمایندگی فروش صفحات گرامافون، پنج تن از هنرمندان را برای ضبط صفحه راهی پاریس می کند:
تأثیر موسیقی ایران در موسیقی عهد اسلامی (III)

تأثیر موسیقی ایران در موسیقی عهد اسلامی (III)

صفوان جمحی از پدر خود نقل می‌کند: که چون معاویه ابن ابی سفیان کاخ خود را برپا کرد، بناها و هنرمندان ایرانی را به کار وادار کرد. آنها نیز قصر او را با گچ و آجر ساختند و هنگام کار نغمه پارسی و ایرانی ترنم می‌کردند. سعید ابن مسجح همه روزه برای آموختن نغمات ایرانی نزد ابن بنایان و کارگران رفته و لحن تازه‌ای‌می‌آموخت و هر آوازی را که می‌پسندید به عربی نقل کرده موافق آن شعر می‌سرود.
موسیقی در فلسفه شوپنهاوئر (II)

موسیقی در فلسفه شوپنهاوئر (II)

در ژرف اندیشی هنری انسان به مشاهده گری بی تعلق بدل می شود. اما مقصود این نیست که ژرف اندیشی هنری چیزی دل انگیز نیست. برای مثال، اگر من به یک شیء همچون شیئی هوس خیز یا هوس انگیز بنگرم، دیدگاه من، دیدگاه ژرف اندیشی هنری نیست؛ در این صورت من نگرنده ای دلبسته ام و در واقع بنده یا ابزار خواستم. اما من می توانم به شیء زیبا ، نه همچون چیزی هوس خیز یا هوس انگیز، که تنها و تنها به ارزش هنریش بنگرم.
عصر حماسی کوبیسم و فردیت در حنجره بزرگان (I)

عصر حماسی کوبیسم و فردیت در حنجره بزرگان (I)

احساسی آمیخته به ترس در من شنونده برانگیخته می شود زمانی که تصور نبودن بزرگانی چون پاواراتی و شجریان به ذهن من راه می یابد. بی تردید این حالت پاسخ لذتی ست که پیوسته از اجراهای موفق این دو استاد برده ام.اما بر آن نیستم که خود را به این دلیل که از اجراهایشان لذت می برم محبوس کنم.آنچه مرا وا می دارد تا بر آثار ایشان تعمق کنم تقابلی ست میان دو فرهنگ موسیقایی (آوازی) شرق و غرب (که از ممتازترین نمونه های آواز کلاسیک غربی نیز هست) و شجریان را به عنوان برجسته ترین نماینده ی موسیقی آوازی ایران ( که می توان گفت از معدود آوازخوانانی ست که با آواز ایران گره خورده است.) انتخاب کرده ام.
کدینگ مدها و گامها

کدینگ مدها و گامها

مدهای نیم پرده ای و میکروتونال (ناشی از گامهای ۱۲ درجه ای نیم پرده ای یا میکروتونال اکتاوی) در یک مورد مشابهت دارند: ساختار درجات مد. گامهای ۱۲ درجه ای مختلف میکروتونال را میتوان به شیوه های مختلف طراحی نمود. این شیوه ها کاربرد الگوریتمهای مختلف ریاضی تا استفاده از هارمونیک ها در سطوح مختلف را در بر میگیرند.
ضیائی: در اروپا سازگران با اصول آکوستیک آشنا هستند

ضیائی: در اروپا سازگران با اصول آکوستیک آشنا هستند

رضا ضیایی احتمالا تنها ایرانی مستر لوتیر دنیاست. او سازسازی را از سال ۱۳۷۰در ایران آغاز کرده و پس از گذراندن دوره هایی در پایتخت سازسازی دنیا یعنی شهر کرمونای ایتالیا و سایر کشورهای اروپایی؛ از سال ۲۰۰۷ دارای عنوان مستر لوتیر شده است. ضیایی در سفرهایی که به تهران دارد، به آموزش، تحقیق و ساخت سازهای گروه خانواده ویولون و همینطور تحقیق در زمینه تکامل سازهای ایرانی می پردازد. رضا ضیایی دارای مطالب فراوانی در زمینه سازسازی، فیزیک آکوستیک مربوط به سازها، مطالبی مربوط به استیل نوازندگی، چوب شناسی، تاریخ سازسازی ایتالیا و … است که بیشتر آنها در مجله های الکترونیکی به انتشار رسیده است. ضیایی هم اکنون مشغول به آموزش تخصصی سازهای خانواده ویولون در تهران می باشد. با او به گفتگو مینشینیم در باره وضعیت سازسازی در ایران و اروپا
برنامه ارکستر ملل ایران (تخت جمشید)

برنامه ارکستر ملل ایران (تخت جمشید)

پس از دو سال انتظار، ششم تا هشتم مهر ماه نوای ارکستر ۸۵ نفری ملل در تخت جمشید طنین انداز می شود. تا دو روز دیگر پیش فروش بلیت های این ارکستر از طریق وب سایت رسمی ارکستر و نیز چندین مکان دیگر که نشانی آنها در وب سایت موجود می باشد، شروع خواهد شد.
موسیقی نزد ایرانیان در ۱۸۸۵ میلادی (X)

موسیقی نزد ایرانیان در ۱۸۸۵ میلادی (X)

جنس این ساز از برنز است (این همان کاستانیت اسپانیائی هاست) رقاصان به هنگام رقص یک جفت از این زنگ ها را بر سر انگشتان دست خود می بندند. زنگ در تمام ایالات ایران متداول است.
انتشار آثار پیانوی فوزیه مجد

انتشار آثار پیانوی فوزیه مجد

فوزیه مجد، آهنگساز و موسیقی شناس برجسته ایرانی نزدیک به سه دهه است که حضور چندانی در صحنه موسیقی ایران نداشته است. وی در انگلستان و فرانسه به تحصیل موسیقی اشتغال داشته و در تهران هم چندی نزد فرامرز پایور و مجید کیانی به آموختن سنتور پرداخته است.