افتتاح آکادمی موسیقی فوژان

آکادمی موسیقی فوژان با مدیریت هنری حمیدرضا دیبازر (بنیانگذار ارکستر فوژان، عضو هیئت علمی و رئیس دانشکده موسیقی دانشگاه هنر) به تازگی فعالیت خود را آغاز کرده است. جمعی از استادان دانشگاه و مدرسان برجسته موسیقی کشور، هنرآموزان این آکادمی هستند.

حمیدرضا دیبازر درباره این آموزشگاه می گوید: آموزش در این مرکز در فضای متفاوت بصری و متناسب با شأن استادان والا و هنرجویان انجام می گیرد. مدیریت اجرایى این آموزشگاه با فرزانه رجایى (کارشناس ارشد گیتار کلاسیک و مدیر اجرایى یکى از بانکهاى خصوصى) است و هنرآموزان این آموزشگاه از مدرسان برجسته و استادان دانشگاه های معتبر ایران هستند.

این آکادمی رسالت و جایگاه اصلی خود را بر پایه آموزش و پروراندن اندیشه و توانایی‌های دو گروه اصلی تعریف می‌کند:
۱- گروهی که به موسیقی، نه به‌عنوان حرفه، بلکه به مثابه یک مهارت عملی یا ذهنی می‌پردازند.
۲- گروهی که در پی آن‌اند که متخصص موسیقی باشند و اشتغال به موسیقی مهم‌ترین کار آنهاست.

مدیریت آکادمی برآن است که موسیقی را برای گروه اول از یک «سرگرمی و تفنن صرف» خارج سازد و بستری فراهم آورد که این پدیده شگفت‌انگیز به ابزاری برای رشد فکری و ارتقای توانایی‌های افراد بدل گردد و لایه‌ها و زوایای کمتر شناخته شده موسیقی به هنرجویان و علاقه‌مندان به خوب یادگرفتن موسیقی ارائه شود. گروه دوم معمولاً تحصیلات خود را در دانشکده‌ها و مراکز دانشگاهی موسیقی پی می‌گیرند. این مراکز، با همه اهمیتی که در تربیت هنرجویان دارند، به سبب برخی محدودیت‌ها، از جمله محدودیت زمانی، قادر به برآورده‌کردن همه نیازهای آموزشی هنرجویان نیستند. مدیریت آکادمی فوژان نه‌تنها می‌کوشد هنرجویان جوان را برای ورود به مراکز دانشگاهی آماده کند، بلکه برنامه‌هایی برای تکمیل آموزش دانشجویان شاغل به تحصیل و نیز دانش‌آموختگان تدارک دیده است.

یکی از مواردی که در ارتباط با دنیای زیبای یادگیری موسیقی در ایران کمتر به آن توجه شده موضوع «پرورش» است. تاکید بیش از اندازه بر موارد آموزشی معمول، ممکن است توانایی هنرجو را تا حد یک تکنسین و ماشین نوازندگی تقلیل دهد اما دقت به موارد مهم و متعدد در زمینه آموزش در کنار پرورش و توجه به استانداردهای جهانی در این‌باره، در تکمیل این فرآیند و توجه به موضوع «حکمت موسیقی» در قالب پرورش موسیقایی از مهم‌ترین اهداف آکادمی موسیقی فوژان است.

رویکرد فنی آکادمی در مسیر آموزشی ارائه مطالب درسی به شکل مشخص و تابع یک برنامه آموزشی مدون است. همچنین تاکید بر این است تا هنرجویان جزوه‌ای را برای سنجش توانایی روخوانی موسیقی (پارلاتی و کانتاتی) تحت نظر مدرس خود در اختیار داشته باشند و جدا از مطالب مشخص مربوط به کلاس خود بتوانند این موضوع را مطالعه کنند و خود را بیازمایند. یکی از مهم‌ترین اهداف آکادمی موسیقی فوژان فراهم آوردن محیطی تازه و متفاوت برای کشف استعدادها و نیز مجالی برای ایده‌های تازه است. امکان دسترسی به منابع دیداری و شنیداری و مکتوب موسیقی و نیز ایجاد ارتباط سازنده میان هنرجویان، مدرسان و دیگر فعالان جامعه موسیقی از دیگر مواردی است که مدیریت آکادمی بر اهمیت آن تاکید دارد.

ارائه گواهی‌نامه پایان دوره با نظارت اساتید دانشگاه و امکان به‌کارگیری هنرجویان مستعدی که دوره‌های این آکادمی را با موفقیت گذرانده‌اند، به عنوان مدرس، از موضوعاتی است که در دستور کار این مرکز است.

ارتباط با دانشگاه هاى خارج از کشور به اعتبار ارتباطات علمى و هنرى اساتید آکادمى فوژان جز مواردى است که در آینده در مورد آن اطلاع رسانى خواهد شد.

آدرس آکادمی موسیقی فوژان: خیابان ولی‌عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان شهید خدامی، پلاک ۴۰ واحد ۴، (تلفن: ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۴۲)

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

قلب مشکاتیان برای مردم می‌طپید (I)

در بحبوحۀ جریان سنت‌گرایی در موسیقی ایرانی، پرویز مشکاتیان از نیشابور به تهران آمد. در مهم‌ترین پایگاه ترویج بازگشت به سنت‌های موسیقی به آموختن سنتور و ردیف موسیقی ایرانی پرداخت ولی از پایگاهی که برای اولین‌بار اصطلاح «موسیقی سنتی» را در ایران باب کرد، هنرمند خلاقی به ظهور رسید که سال‌ها هنر بدیع و ایده‌های ناب او، تحسین اهل هنر و اقشار مختلف اجتماع ایران را برانگیخت. اینکه چرا مشکاتیان با وجود تحصیل در مراکز یادشده، وارد مسیر مغلوط کهنه‌پرستی و سنت‌طلبی نشد و امروز (جدا از مبحث تئوری موسیقی ایرانی) می‌توان او را ادامه‌دهندۀ روش علینقی وزیری دانست، موضوع این نوشتار است.

یادداشتی بر آلبوم «مجنون زمانه»

هم باید اهل ریاضت و مراقبه باشی و هم بخواهی خود را به تنگنای صبوری بیازمایی. چنین اگر بود، یک بار چهل دقیقه آنچه را در «مجنونِ زمانه» موسیقی نامیده شده چله می‌نشینی، با سِیلی از پرسش‌ها در سر، آمرزیده برمی‌خیزی.

از روزهای گذشته…

حنانه: هارمونی زوج بر اساس موسیقی ۱۲ نیم پرده طراحی شده است

حنانه: هارمونی زوج بر اساس موسیقی ۱۲ نیم پرده طراحی شده است

اگر کسانی مدعی هستند توانایی آنالیز قطعات پدرم را دارند، می توانم میزگردی برگزار کنیم و در این مورد بحث کنیم شاید بر اساس نوشته های من روی سایت شما به نتایجی رسیده باشند و یا از زوایای دیگری مسایل را مورد بحث قرار می دهند. برای رسیدن به چیزی شبیه به هارمونی زوج حتی اگر موزیسینی دارای هوش و استعداد کافی و گوش قوی باشد و چیزی بی آفریند که شبیه آن صدا بدهد، گواه بر دانستن منطق این زبان ویژه که با زبانهای دیگر بسیار متفاوت است نیست و اینکه ادعا کند، هارمونی زوج را آنالیز کرده است. ادعاییست که باید دید و شنید.
چکیدۀ درس‌گفتارهای مبانی اتنوموزیکولوژی، جلسه اول

چکیدۀ درس‌گفتارهای مبانی اتنوموزیکولوژی، جلسه اول

مطلبی که پیش رو دارید اولین شماره چکیدۀ درس‌گفتارهای مبانی اتنوموزیکولوژی است که اخیرا دوره اول آن با تدریس دکتر محمدرضا آزاده فر به پایان رسید و اکنون وارد دوره دوم خود شده است. این مجموعه از نوشته ها با همکاری یکی از دانشجویان این کلاس، نسیم احمدیان (دانشجوی کارشناسی ارشد اتنوموزیکولوژی و نوازنده سنتور) ویراستاری شده و در این سایت به انتشار می رسد.
گزارشی از یک ضبط میدانی (IV)

گزارشی از یک ضبط میدانی (IV)

دستگاه مورد استفاده ‏ی من «زوم اچ یک» ورژن شماره‏ ی دو است که در تصویر شماره‏ ی دو دیده می‏ شود. مشخصات دستگاه به شرح زیر است:
روش‌های آوانگاری فُنمیک و فُنتیک (I)

روش‌های آوانگاری فُنمیک و فُنتیک (I)

یک قوم‌موسیقی‌شناس احتمال دارد به منظور مطالعه‌ی موسیقی تصمیم به ضبط نمونه‌های صوتی و سپس آوانگاری آن‌ها بگیرد. او با خصوصیات ِآن موسیقی آشنا نیست و در مشاهده و تجربه‌اندوزی از فرهنگِ موسیقاییِ مورد مطالعه‌اش ممکن است با پدیده‌های موسیقای‌ای مواجه شود که نسبت به عادات قبلی و پیشینه‌ی فکری و تجربه‌ی موسیقایی او غریب و مهجور باشند. به باورِ نتل (۱۳۹۲: ۱۵۳) اصلی‌ترین مسأله در تاریخ آوانگاری «تعادل میان دقت و سادگی» است.
ادوارد الگار، آهنگساز انگلیسی (V)

ادوارد الگار، آهنگساز انگلیسی (V)

این انتخاب، انتخابی عجیب به نظر می آمد. خانه ای در مرکز شهر بود و دیگر مناظری از دهکده و طبیعت زیبا نداشت. همچنین، برای یک شخصیت ملی بزرگ و معروف مانند الگار که نیاز زیادی برای سفرهای متعدد به لندن داشت، هیرفورد حتی دورتر از مالوِرن بود. شاید به علت جدا افتادگی هیرفورد بوده که الگار آن را برای نواختن موسیقی احتیاج داشته و برای خرید انتخاب نموده است.
خلق موسیقی موفق برای انیمیشن – قسمت اول

خلق موسیقی موفق برای انیمیشن – قسمت اول

مطلب زیر گفته های چهار آهنگساز پرکار درباره درگیریهای خلاقانه ای است که یک آهنگساز در رابطه با خلق موسیقی انیمیشن با آن روبرو است. این چهار هنرمند دنیس م. هنیگان Denis M. Hannigan، دان گریدی Don Grady، جودی گری Jody Gray و جیمز ل. ونابل James L. Venable توصیه ها و تجربیات خود را در اختیار آهنگسازان، طراحان، کارگردانان و تهیه کنندگان قرار داده اند.
هربرت فون کارایان

هربرت فون کارایان

زمان گذرا است و انسانهای زیادی پا به عرصه ی وجود میگذارند. بعضی از آنها با بقیه تفاوت دارند. تفاوت آنها در این نیست که فوق العاده باهوش و یا خیلی با استعداد تر از دیگران هستند بلکه در این است که استعداد و علاقه ی خود را یافته و سالها در جهت پرورش این استعداد زمان میگذارند. در واقع گاهی اهمیت این نوابغ آن قدر زیاد است که زمان را به قبل و بعد از خود تقسیم میکنند.
سخنرانی پورقناد در نقد نغمه (II)

سخنرانی پورقناد در نقد نغمه (II)

مشکلی بزرگ در همنوازی سازهای مضرابی وجود دارد که باعث شده حتی عده ای از منتقدان، موافق گروه نوازی سازهای مضرابی نباشند و آن ایجاد نویزی است که هنگام همنوازی ایجاد می شود. وقتی ما گرافی که مربوط به ثبت سازهای کششی است را می بینیم متوجه می شویم یک فرکانس همراه با هارمونیک هایش به شکل موازی و نامیرا از ابتدا تا انتهای نت اجرا شده دیده می شود، در حالی که در سازهای مضرابی یک پیک قوی همراه با نویز و نوفه و فرکانسهای بالا بوجود می آید و پس از آن طنینی از فرکانس اصلی را به صورت میرا داریم.
آموزش گیتار به کودکان (VIII)

آموزش گیتار به کودکان (VIII)

آیا تا به حال فکر کرده‌اید که عنوان قطعه عروسک و یا توپ می‌تواند تاثیر مهمی در یادگیری هنرجوی دختر یا پسر شما داشته باشد؟ حتی نوع استفاده از رنگ و ترکیب‌بندی در نقاشی کتاب آموزشی تاثیر گذار است.
ترس از صحنه (اضطراب اجرا)

ترس از صحنه (اضطراب اجرا)

اگر فکرِ حضور مقابل گروهی از مردم و اجرا شما را می ترساند، خودتان را در این ترس تنها ندانید. میلیون ها نفر هستند که درگیر اضطراب اجرا یا “ترسِ صحنه” هستند. به راستی که بسیاری از مردم بیماری آنفولانزا را به اجرا ترجیح می دهند! ورزشکاران، موسیقیدانان، هنرپیشگان و سخنرانان اغلب درگیر این نوع اضطراب هستند.