افتتاح آکادمی موسیقی فوژان

آکادمی موسیقی فوژان با مدیریت هنری حمیدرضا دیبازر (بنیانگذار ارکستر فوژان، عضو هیئت علمی و رئیس دانشکده موسیقی دانشگاه هنر) به تازگی فعالیت خود را آغاز کرده است. جمعی از استادان دانشگاه و مدرسان برجسته موسیقی کشور، هنرآموزان این آکادمی هستند.

حمیدرضا دیبازر درباره این آموزشگاه می گوید: آموزش در این مرکز در فضای متفاوت بصری و متناسب با شأن استادان والا و هنرجویان انجام می گیرد. مدیریت اجرایى این آموزشگاه با فرزانه رجایى (کارشناس ارشد گیتار کلاسیک و مدیر اجرایى یکى از بانکهاى خصوصى) است و هنرآموزان این آموزشگاه از مدرسان برجسته و استادان دانشگاه های معتبر ایران هستند.

این آکادمی رسالت و جایگاه اصلی خود را بر پایه آموزش و پروراندن اندیشه و توانایی‌های دو گروه اصلی تعریف می‌کند:
۱- گروهی که به موسیقی، نه به‌عنوان حرفه، بلکه به مثابه یک مهارت عملی یا ذهنی می‌پردازند.
۲- گروهی که در پی آن‌اند که متخصص موسیقی باشند و اشتغال به موسیقی مهم‌ترین کار آنهاست.

مدیریت آکادمی برآن است که موسیقی را برای گروه اول از یک «سرگرمی و تفنن صرف» خارج سازد و بستری فراهم آورد که این پدیده شگفت‌انگیز به ابزاری برای رشد فکری و ارتقای توانایی‌های افراد بدل گردد و لایه‌ها و زوایای کمتر شناخته شده موسیقی به هنرجویان و علاقه‌مندان به خوب یادگرفتن موسیقی ارائه شود. گروه دوم معمولاً تحصیلات خود را در دانشکده‌ها و مراکز دانشگاهی موسیقی پی می‌گیرند. این مراکز، با همه اهمیتی که در تربیت هنرجویان دارند، به سبب برخی محدودیت‌ها، از جمله محدودیت زمانی، قادر به برآورده‌کردن همه نیازهای آموزشی هنرجویان نیستند. مدیریت آکادمی فوژان نه‌تنها می‌کوشد هنرجویان جوان را برای ورود به مراکز دانشگاهی آماده کند، بلکه برنامه‌هایی برای تکمیل آموزش دانشجویان شاغل به تحصیل و نیز دانش‌آموختگان تدارک دیده است.

یکی از مواردی که در ارتباط با دنیای زیبای یادگیری موسیقی در ایران کمتر به آن توجه شده موضوع «پرورش» است. تاکید بیش از اندازه بر موارد آموزشی معمول، ممکن است توانایی هنرجو را تا حد یک تکنسین و ماشین نوازندگی تقلیل دهد اما دقت به موارد مهم و متعدد در زمینه آموزش در کنار پرورش و توجه به استانداردهای جهانی در این‌باره، در تکمیل این فرآیند و توجه به موضوع «حکمت موسیقی» در قالب پرورش موسیقایی از مهم‌ترین اهداف آکادمی موسیقی فوژان است.

رویکرد فنی آکادمی در مسیر آموزشی ارائه مطالب درسی به شکل مشخص و تابع یک برنامه آموزشی مدون است. همچنین تاکید بر این است تا هنرجویان جزوه‌ای را برای سنجش توانایی روخوانی موسیقی (پارلاتی و کانتاتی) تحت نظر مدرس خود در اختیار داشته باشند و جدا از مطالب مشخص مربوط به کلاس خود بتوانند این موضوع را مطالعه کنند و خود را بیازمایند. یکی از مهم‌ترین اهداف آکادمی موسیقی فوژان فراهم آوردن محیطی تازه و متفاوت برای کشف استعدادها و نیز مجالی برای ایده‌های تازه است. امکان دسترسی به منابع دیداری و شنیداری و مکتوب موسیقی و نیز ایجاد ارتباط سازنده میان هنرجویان، مدرسان و دیگر فعالان جامعه موسیقی از دیگر مواردی است که مدیریت آکادمی بر اهمیت آن تاکید دارد.

ارائه گواهی‌نامه پایان دوره با نظارت اساتید دانشگاه و امکان به‌کارگیری هنرجویان مستعدی که دوره‌های این آکادمی را با موفقیت گذرانده‌اند، به عنوان مدرس، از موضوعاتی است که در دستور کار این مرکز است.

ارتباط با دانشگاه هاى خارج از کشور به اعتبار ارتباطات علمى و هنرى اساتید آکادمى فوژان جز مواردى است که در آینده در مورد آن اطلاع رسانى خواهد شد.

آدرس آکادمی موسیقی فوژان: خیابان ولی‌عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان شهید خدامی، پلاک ۴۰ واحد ۴، (تلفن: ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۴۲)

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

مروری بر موسیقیِ متنِ فیلم «آندرانیک»

آنچه در موسیقیِ اغلب فیلم‌های گروه «هنر و تجربه» می‌توان شناسایی کرد این است که به نظر می‌رسد چنین باوری شکل گرفته‌ که فیلم‌های غیربازاری، کم‌کنش و درون‌گرایانه باید موسیقی‌ای کم‌کنش و دور از تلاطم داشته باشند. موسیقیِ «آندرانیک» گویی از چنین باوری حاصل شده‌است. درحالیکه لزوماً اینگونه نیست. به اقتضای هر فیلم این موضوع جنبه‌های متفاوتی می‌یابد و موسیقی گاه می‌تواند به جای تصویر، یک آشوب درونی را بازنمایاند.

گزارشی است از مراسم رونمایی از آلبوم به‌یاد بهاری (I)

مطلبی که پیش رو دارید، گزارشی است از مراسم رونمایی از آلبوم به‌یاد بهاری: تک‌نوازی کمانچه در فرهنگسرای سرو به تاریخ سوم بهمن ۱۳۹۸ که توسط شهاب مِنا تهیه شده است:

از روزهای گذشته…

کتاب «نُه پیش درآمد و رِنگ از درویش خان و موسی معروفی برای سنتور» منتشر شد

کتاب «نُه پیش درآمد و رِنگ از درویش خان و موسی معروفی برای سنتور» منتشر شد

کتاب «نُه پیش درآمد و رِنگ از درویش خان و موسی معروفی برای سنتور»، حاوی نُه اثر از درویش خان و موسی معروفی است که در اوایل دهه ی سی توسط طلیعه کامران برای سنتور بازنویسی و اکنون با ویرایش مجدد و اجرای آنها توسط شهاب مِنا ارائه شده است.
سر توماس بیچام، رهبر بزرگ انگلیس (II)

سر توماس بیچام، رهبر بزرگ انگلیس (II)

بیچام در سال ۱۹۰۸ به خاطر عدم توافق بر سر مدیریت هنری و به خصوص در مورد سیستم جایگزین از ارکستر سمفونیک جدید جدا شد. بر اساس این سیستم، اگر به نوازندگان ارکستر پیشنهاد پرسودتری می شد آنها می توانستند در تمرین ها یا کنسرت های ارکستر شخص جایگزینی را معرفی کنند. خزانه دار انجمن فیلارمونیک سلطنتی این برنامه را اینگونه توصیف کرد: «نوازنده ۱ که شما خواهانش هستید، متعهد می شود که در کنسرت شما بنوازد. اما او نوازنده ۲ (که برای شما اهمیتی ندارد) را برای تمرین اول می فرستد. نوازنده ۲ بدون آگاهی و رضایت شما نوازنده ۳ را به تمرین دوم می فرستد. نوازنده ۳ که قادر به شرکت در کنسرت نیست نوازنده ۴ را به عنوان جایگزین می فرستد، کسی که شما ترجیح می دادید به او پنج شیلینگ بدهید تا از ارکستر دور بماند».
مرروی کوتاه بر  تاریخ نگاری موسیقی ایرانی از ۱۳۰۰ تاکنون (III)

مرروی کوتاه بر تاریخ نگاری موسیقی ایرانی از ۱۳۰۰ تاکنون (III)

از کتاب‏های خوب دیگر در زمینه‏ ی تاریخ موسیقی ایران «چشم انداز موسیقی ایران» (۱۳۶۹) و «تاریخ تحول ضبط موسیقی در ایران» (۱۳۶۶) هر دو تألیف دکتر ساسان سپنتا است که هر دو اثر با ویرایش توسط خود نویسنده در ده ه‏ ی هفتاد و هشتاد شمسی مجدداً چاپ شدند و کتاب «پژوهشی در موسیقی و سازهای موسیقی در تشکیلات نظامی دوره‏ ی قاجاریه» (۱۳۸۱) نوشته‏ ی علی بلوکباشی و یحیی شهیدی است.
جرج بنسون

جرج بنسون

یکی از نوازندگان صاحب سبک دنیای گیتار جز جورج بنسون موزیسن امریکایی میباشد وی در سن ۲۲ سالگی با ضبط اولین آلبومش، خود را به دنیای موسیقی معرفی نمود. بنسون متولد ۲۲ مارس سال ۱۹۴۳ در پنسیلوانیای آمریکا میباشد. عمده شهرت وی به خاطر آثار محبوبش در میان مردم میباشد و بیشتر از اینکه او را به عنوان یک گیتاریست جز بشناسند از وی با عنوان خواننده پاپ نام میبرند!
تکنیک های نی و محدودیت های آن (III)

تکنیک های نی و محدودیت های آن (III)

اصل کلی در مورد تاثیر گرما در اجسام چوبی این است که باعث انبساط می شود. در مورد نی هنگامی که نوازنده مدت زمانی که به طور مداوم در نی می دمد، گرما و رطوبت هوای خارج شده از دهان، نی را گرم و مرطوب می کند. حال اگر بخواهیم اصل کلی را که بیان شد در مورد نی در نظر بگیریم، باید نتیجه بگیریم، گرما باعث انبساط نی شده و کوک آن را بم می کند. در حالیکه چنین نیست و هر چه نی از این نظر گرم تر و مرطوب تر شود کوک آن زیرتر میشود. به نظر می رسد این حالت در نتیجه امکان حرکت راحت تر و سریع تر مولکولهای هوا در سطح داخلی نی، بواسطه گرما و رطوبت ایجاد شده، میباشد.
عندلیبی «کورده واری» را به زلزله زدگان تقدیم می کند

عندلیبی «کورده واری» را به زلزله زدگان تقدیم می کند

گروه «مولانا» بخشی از عواید کنسرت «کورده واری» را به بازماندگان زلزله کرمانشاه اختصاص داد. این گروه موسیقی ایرانی که وارد چهلمین سال فعالیتش شده بر اساس اعلام قبلی بنا بود ساعت ۲۱:۳۰ هفتم آذرماه کنسرت کورده واری را در تالار وحدت به روی صحنه ببرد. پس از زلزله کرمانشاه محمدجلیل عندلیبی سرپرست گروه مولانا قصد داشت این اجرا را لغو کند اما به فاصله یک روز اعلام کرد قصد دارد به منظور همیاری مادی و معنوی با هم وطنان کرمانشاهی «کورده واری» را در موعد مقرر به روی صحنه ببرد. به این ترتیب گروه موسیقی مولانا اولین گروهی بود که به حادثه تلخ کرمانشاه واکنش نشان داد.
تعریف تمرین و تعیین عادت های تمرین

تعریف تمرین و تعیین عادت های تمرین

مقاله ای که پیش رو دارید، ترجمه ای است از نوشته جرالد کیکشتاین (Gerald Klickstein) با عنوان «تعریف تمرین و تعیین عادت های تمرین» (Practice definition, assessing your practice habits) که توسط امین عبدلی ترجمه شده است. این مقاله گزیده ای از نوشته ای با عنوان «راه موسیقیدان» از دانشگاه آکسفورد (excerpted from The musician Way, oxford university press, 2009) است.
مصطفی کسروی درگذشت

مصطفی کسروی درگذشت

«حیف شد…» عبارتی که در چند ماه گذشته بارها برای از دست دادن هنرمندان موسیقی ایران به زبان ما آمد؛ و اما اینبار، «حیف شد» برای مصطفی کسروی، فاگوت نواز و آهنگساز خوش ذوق ایرانی است. سازنده «اورتور شوشتری»، «سرود درختکاری»، «گفتگو کن، جستجو کن» و …
سیاره ای بنام ونجلیس

سیاره ای بنام ونجلیس

او در سال ۱۹۸۰ موسیقی دو تئاتر را ساخت. “الکترا” به کارگردانی Michael Cacoyannis در یونان و “مده آ” ساخته Nuria Esper در اسپانیا. ایرنه پاپاس بانوی بازیگر یونانی در هردو اجرا نقش اول را داشت و به دنبال آشنایی با ونجلیس ساخت موسیقی دو نمایشنامه از مدرسه هنری خود را به او سپرد، هکیوبا و زنان تروا که سال ۲۰۰۱ در والنسیا و ۲۰۰۳ در رم اجرا شد.
گوران: از تک تک اعضای ارکستر تشکر می کنم

گوران: از تک تک اعضای ارکستر تشکر می کنم

ممکن است همه نوازندگان ما در این سطح نباشند ولی پتانسیل رسیدن به این توانایی را دارند. بعضی از نوازندگان ایرانی مثل آقای فریوسفی این امکان برایش فراهم شده که در ارکسترهای درجه یک جهانی نوازندگی کند و ثابت کند که این توانایی را داشته ولی خیلی های دیگر این امکان برایشان فراهم نشده ولی شاید این توانایی را هم امروز داشته باشند.