دو مضراب چپ (قسمت نهم)

بررسی ویژگی ها و امکانات دومضراب چپ در حین اجرا
یکی از ویژگی های خیلی مهم در اجرای دو مضراب چپ آزاد بودن هر دودست پس از اجرای این تکنیک است، به طوری که در صورت اجرای درست می توانیم هم از دست راست استفاده کنیم و هم از دست چپ و نکتۀ جالب تر اینجاست که حتی قادر خواهیم بود، پس از دومضراب چپ سریعاً جفت مضراب و دوبل نُت هم استفاده کنیم.

در صورتی که در حین اجرای سرمضراب چنین قابلیتی را برای اجرا نداشته و معمولاً پس از اجرای دو نت زینت سرمضراب، دست راست آمادگی بیشتری برای ضربه بعدی خواهد داشت.

به چند مثال در این مورد توجه کنید:

۱- نمونه ای از audio file اجرای دوبیتی در دشتی از پرویز مشکاتیان
۲- نمونه ای از آواز شور در نوار audio file ماهی برای سال نو از اردوان کامکار
۳- بداهه نوازی بر اساس audio file گوشۀ گرایلی نو علیرضا جواهری
۴- بداهه نوازی بر اساس ملودی های audio file محلی خراسانی از علیرضا جواهری
۵- اجرای قسمتی از audio file رقص باد اثر اردوان کامکار

در این راستا مثال دیگری از ردیف سنتورنوازی ابوالحسن صبا می آوریم که در آنجا هم قادر خواهیم بود، از امکانات دومضراب چپ استفاده کنیم.

برای همین به قسمتی از نت و اجرای قطعۀ پیش زنگوله در ردیف شمارۀ ۱ در دستگاه سه گاه توجه کنید. برای مقایسۀ بیشتر، این قطعه به هردو صورت یعنی به طور ساده و با دو مضراب چپ اجرا شده است.

audio file اجرای سادۀ پیش زنگوله (سه گاه)
audio file اجرای پیش زنگوله با دومضراب چپ (سه گاه)

در ادامۀ همین مثال ها به قطعه ای از ساخته های «محمد رضا لطفی» توجه کنید و ببینید که دومضراب چپ چقدر می تواند در تکامل این اجرا مفید و موثر باشد.
audio file چهارمضراب سه گاه ساختۀ محمد رضا لطفی (تنظیم برای سنتور علی رضا جواهری)

بررسی دومضراب چپ در آثار اردوان کامکار
همان طور که در مثال های قبلی دیدیم این نوع مضراب در آثار اردوان کامکار هم استفاده فراوانی دارد.

یکی از این قطعات چهارمضراب شور می در آلبوم «ماهی برای سال نو» است که در قسمت های قبلی به آن اشاره شد. برای مرور بیشتر یک بار دیگر به دو اجرای ساده و همراه با دو مضراب چپ این قطعه توجه کنید. اجرای ساده audio file چهارمضراب شور می اردوان کامکار اجرای audio file چهارمضراب شور می اردوان کامکار با دومضراب چپ حالا به قسمتی از نت و اجرای قطعه اضطراب اثر اردوان کامکار توجه کنید:

در مقاله بعدی به دومضراب چپ در آثار پرویز مشکاتیان میپردازیم.

6 دیدگاه

 • کامران
  ارسال شده در دی ۱۹, ۱۳۸۷ در ۴:۳۴ ب.ظ

  اردوان کامکار

  با عرضه سلام و خسته نباشید می‌خواستم بدونم که نوت اثر‌های آقای اردوان کامکار که برای سنتور سولو اجرا شده در حال حاضر از طرف ایشان منتشر شده یا نه؟

  بعد این که اگر منتشر شده از کجا می‌شه اونهارو تهیه کرد و از کدام انتشارت منتشر شده؟

  قبلا از شما تشکر می‌کنم.

 • کامران
  ارسال شده در دی ۱۹, ۱۳۸۷ در ۴:۳۸ ب.ظ

  از اطلاعات خوبی‌ که اینجا گذاشتید خیلی‌ متشکرم

 • ارسال شده در فروردین ۲۲, ۱۳۸۸ در ۳:۵۴ ب.ظ

  با سلام به دوست گرامی آقای کامران
  بسیاری از آثار آقای اردوان کامکار توسط دوستان مختلف گردآوری و آوانگاری شده ولی آقای کامکار به دلایل شخصی خودشان تمایلی به چاپ و انتشار آثارشان ندارند و آنها را به صورت پراکنده در کلاسشان تدریس می کنند شما می توانید به برخی از آثار ایشان که توسط دوستانی مانند آقایان محسن غلامی ، کمال الدین فاطمی و … تنظیم شده از طریق اینترنت دسترسی پیدا کنید

 • یاسمن
  ارسال شده در خرداد ۲۰, ۱۳۸۸ در ۴:۳۶ ب.ظ

  بسیار متشکر لطفا نت ماهی برای سال نو رو به طور کامل قرار دهید

 • محمد صدرا پیشدادی
  ارسال شده در مهر ۱۲, ۱۳۸۹ در ۷:۲۲ ق.ظ

  از اطلاعات خوبتان متشکریم

 • علي
  ارسال شده در اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۲ در ۲:۵۱ ب.ظ

  اقای اردوان کامکارقبل اززدن سازگرم کردن بدن ضروری است باتشکر

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

نگاهی به کتاب «موسیقی ایرانی»شناسی (II)

پیش از انتشار این کتاب، استادانی بودند که موسیقی ایرانی را اول با گوشه‌های مدال ردیف درس می‌دادند؛ کسی که مجدانه در این زمینه تا امروز فعال بوده، حسین عمومی نوازنده و مدرس موسیقی دستگاهی است. عمومی در کلاس‌هایش قبل از آموزش کل ردیف، درسی به نام «پیش‌ردیف» را تدریس می‌کند که در زمانی حدود ۲۰ دقیقه، کل گوشه‌های مدال ردیف را پشت هم می‌خواند. (۵)

فراخوان سیزدهمین جشنوارۀ ملی موسیقی جوان منتشر شد

در بخش «موسیقی دستگاهی ایرانی تار، تنبک، دف، سنتور، سه‌تار، عود، قانون، کمانچه، نی؛ در بخش «موسیقی کلاسیک» نوازندگان سازهای ابوا، پیانو، ترومبون، ترومپت، فلوت، کلارینت، کنترباس، گیتار، ویلن، ویلنسل، ویولا، هورن؛ و در بخش «موسیقی نواحی ایران» خوانندگان و نوازندگان سازهای زهی، بادی و کوبه‌ای از مناطق مختلف کشور به رقابت خواهند پرداخت.

از روزهای گذشته…

تغییر گام در موسیقی بی باپ

تغییر گام در موسیقی بی باپ

چارلی پارکر و جیمز مودی نوازندگان سکسیفون، دیزی گیلسپی و مایلز دیویس نوازندگان ترمپت، باود پاول و تلونیوس مانک نوازندگان پیانو، چارلی مینگوس و ری بران نوازندگان باس از جمله موسیقیدانان جز هستند که در دوران بی باپ (Bebop) حضور موفقی از خود در عرصه موسیقی Jazz به نمایش گذاشتند.
بالیده بر بالین هنر

بالیده بر بالین هنر

چه غریب است دلدادگی آدمی بر نشان های تعالی؛ چه دشوار است روایت عشق انسان، بر دستاورد های انسانی… نوشته ای که پیش رو دارید روایتی است از اراده بشر، بر رهایی از بندها و پرواز بر خواسته های بشری، در پهن دشت هنر موسیقی. درک باطنی این مقال، تجربه ای از عشق و محرومیت را می طلبد که تنها برای سوختگان، فهمش میسر است. این نوشته نه تنها ستایشی ست از یک فرزند هنر، بلکه پاسداشتی ست از مردان و زنانی که با سلوک شان، پایمردی در راه هنر را، نه تنها به بی هنران که به خالقین هنر آموختند؛ کسانی که بدون نام نشانی، پیامبران هنر هستند به نسل های دگر…
سریر: آثار نوری چند ژانر را در بر دارد

سریر: آثار نوری چند ژانر را در بر دارد

جایگاهی که نوری داشته، ثمره شصت سال زندگی هنری او بوده و حتی بهترین شاگردانش هم ادعا نمیکنند که میتوانند امروز پا جای او بگذارند. اگر فرض کنیم این افراد حتی اجرایی کاریکاتور مانند هم از اثر من اجرا کنند، باز نفس کار و ذات آن موسیقی بالاخره جای خود را باز میکند و تاثیرش را میگذارد.
تعزیه خوانی (V)

تعزیه خوانی (V)

نوحه مهم ترین شکل آواز جمعی است، در این فرم، تعزیه خوان و گروه هم خوان و گاه مخاطبان، به صورت سوال و جواب، یک آواز مذهبی را که دارای ریتم مشخص است را اجرا می کنند. تعزیه ها اغلب با پیش خوانی، شروع می شد.پیش خوانی نیز شامل اجرای نوحه ها و مقدمه ای برای شروع نمایش بود.
سیری در تاریخ موسیقی و خنیاگری ساسانیان (VII)

سیری در تاریخ موسیقی و خنیاگری ساسانیان (VII)

دستان‌ها مسائل گوناگونی را بیان می‌کنند، برخی از آن‌ها سرود مذهبی‌اند مانند ”یزدان آفرید”، برخی به حوادث تاریخی اشاره می‌کنند، مانند سرودهای حماسی “کین ایرج” و “کین سیاوش” و غیره که بعد از قرن پنجم، ساسانیان به یادآوری آن‌ها تمایل زیادی نشان می‌دهند.
گزارش جلسه پانزدهم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (I)

گزارش جلسه پانزدهم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (I)

عصر روز چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۲، پانزدهمین جلسه از کارگاه آشنایی با نقد موسیقی در خانه‌ی موسیقی برگزار شد. عنوان این جلسه «نقد فمینیستیِ موسیقی» بود و به بررسی جریان‌هایی در موسیقی‌شناسی و نقد موسیقی می‌پرداخت که متاثر از مطالعات زنان و نظریه‌های فمینیستی هستند.
نکته های پزشکی و روانشانسی، برای همه نوازندگان (I)

نکته های پزشکی و روانشانسی، برای همه نوازندگان (I)

بسیاری از نکات هستند که رعایت آنها در هنگام تمرینات تاثیر بسزایی در پیشرفت شما دارند. همانند یک نوازنده حرفه ای فکر کنید حتی اگر امروز شروع به یادگیری ساز نموده اید! نوازندگان حرفه ای بسیاری بوده اند که بدلیل عدم توجه به بدن و اعضای خود و تمرینات مداوم بعد از سالها دیگر نمیتوانند به نوازندگی ادامه دهند و دچار مشکلات حاد جسمی شده اند.
موسیقی بلوز (I)

موسیقی بلوز (I)

بلوز چیست؟ برخی از موسیقی شناسان برای این سبک موسیقی تعریف ساده ای ارائه میکنند : “توالی آکوردهای I، IV و V در یک قالب ۱۲ تایی که معمولا ریتم ۴/۴ دارد و از گام خاصی به نام Blues Scale استفاده میکند.” باید اضافه کرد که گونه های متفاوتی از این گام وجود دارد و نوع متداول آن معمولآ یک گام پنتاتونیک است که در آن نتهای معروف به Blue notes وجود دارد.
دو مضراب چپ (قسمت ششم)

دو مضراب چپ (قسمت ششم)

در قسمت های گذشته به بحث درباره این تکنیک در آثار آهنگسازان سنتور از جمله ابوالحسن صبا، فرامرز پایور، پرویز مشکاتیان، اردوان کامکار و … پرداختیم؛ در این قسمت به قطعه دیگری از ساخته های حبیب سماعی توجه کنید که در آن باز هم از دومضراب چپ استفاده شده است. این قطعه چهارمضراب ابوعطا است که در کتاب دوم ردیف های سنتور ابوالحسن صبا منتشر شده است. (توجه کنید که نت این قطعه برای دوره مقدماتی سنتور نوشته شده است)
دختر بچه ای با آوای یک ستاره کهنه کار

دختر بچه ای با آوای یک ستاره کهنه کار

در مطلب قبل به تاریخچه آموزش موسیقی به کودک در دنیا پرداختیم که در این قسمت توجه شما را به ادامه این مطلب جلب می کنیم.