ارکستر سمفونیک لندن (II)

ارکستر سمفونیک لندن
ارکستر سمفونیک لندن
در اجراهای LSO، فضایی آکنده از روح جوانی در صدای موسیقی وجود دارد که این نیرو در اجراهای ارکستر در آهنگهای ساخته برلیوز (Berlioz) و پروکوفیف (Prokofiev) به خوبی مشاهده می شود. LSO معمولا نوازندگان معروف جهانی داشته، از جمله تک نوازان سازهای بادی، مثل جیمز گالوی (James Galway) فلوت، ژروس- د- پییر (Gervase de Peyer) کلارینت، روژر لرد (Roger Lord) نوازنده ابوا نیز اسیان الیس (Osian Ellis) نوازنده چنگ، جان جئورجیادیس (John Georgiadis) نوازنده ویولن و باری تاکول (Barry Tuckwell) نوازنده هورن.

همانند گروههای دیگر، ارکستر سمفونیک لندن توانایی بالایی در تولید فضای صوتی گوناگون و متنوع دارد، LSO با تولید تونهای بسیار متفاوت تحت نظر رهبرانی همچون استوکووسکی ، آدریان بولت (Adrian Boult)، جاشوآ هورنستین (Jascha Horenstein)، جرج سولتی (Georg Solti)، آندره پروین (André Previn)، جرج سل (George Szell)، کلودیا آبادو (Claudio Abbado)، لئونارد برنستین (Leonard Bernstein)، جان باربیرولی (John Barbirolli) و کارل بوهم (Karl Böhm) که رابطه بسیار نزدیکی را در اواخر عمرش با ارکسترا برقرار کرد، ضبطهای درخشانی داشته است.

بوهم و برنشتاین، مقام ریاست LSO را در اواخر عمر خود بر عهده داشتند. کلایو ژیلینسون (Clive Gillinson) نوازنده ویولونسل سابق ارکستر از سال ۱۹۸۴ تا ۲۰۰۵ مدیریت LSO را بر عهده داشت و بعد از مشکلات مادی اساسی که دامنگیرارکستر بود، او سازماندهی مقتدری را به LSO برگرداند.

از ۲۰۰۵ کاترین مک دونالد (Kathryn McDowell) مدیریت LSO را بر عهده دارد.

LSO در همان اوایل رایج شدن ضبط آثار (recording) شروع به آن کرد، از جمله چند اجرای آکوستیک به همراه آرتور نیکیش (Arthur Nikisch). این ارکستر برای HMV و EMI به مقدار بسیار زیادی تا سالهای متمادی ضبط می کرد. در اویل ۱۹۶۰ رهبر مجرب فرانسوی پیر مونتو (Pierre Monteux) مجموعه آثار ضبط شده استریوفونیک ارکستر برای Philips Records تولید کرد که بسیاری از آنها هنوز روی CD تکثیر می شوند.

LSO همچنین به خاطر حضورش در فیلمهای مختلف نیز مشهور است که بسیاری از آنها بوسیله رهبرانی مانند جان ویلیامز، آلن سیلوستری (Alan Silvestri) و جیمز هورنر اجرا شده است؛ یکی از این موسیقی فیلمها برای مجموعه فیلمهای “جنگ ستاره ای” بود که در تمام فیلمهای “جنگ ستاره ای” موریس مورفی (Maurice Murphy) ترمپت اصلی را در تمام آن نواخته است. LSO

همچنین در فیلمهایی چون Who Framed Roger Rabbit، ملکه، مهاجمین کشتی گمشده نوح (Raiders of the Lost Ark)، سرزمین قبل از زمان (The Land Before Time)، شجاع دل (Brave heart)، هری پاتر و تالار اسرار (Harry Potter and the Chamber of Secrets)، هری پاتر و جام آتش (Harry Potter and the Goblet of Fire Eragon and Superman) و همچنین کار مبتکرانه تابش (IllumiNations) – تابشها از زمین (Reflections of Earth) در پارک بزرگ آمریکایی به نام Epcot ایفای نقش کرده است.

نیز در بسیاری از ضبطهای موسیقی پاپ مثل بیتل ها، گروه کلوپ Pepper’s Lonely Hearts، برداشت محصول نیل یانگ Harvest-‘s Neil Young، Manhole’s Grace Slick و در آلبومهایی از مایکل جکسون شرکت داشته است.

LSO در تلویزیون نیز حضور فعال داشته؛ یکی از این برنامه ها شبهای موسیقی آندره پروین بوده است، همچنین برای انیمیشن محبوب ژاپنی اثری ضبط کردند با آهنگسازی و رهبری توشیکو ساهاشی(Toshihiko Sahashi).

اخیرا ارکستر سمفونیک لندن در بازی ویدیویی Lara Croft-Tomb Raider فرشته تاریکی نواخته است. از سال ۲۰۰۰، LSO مجموعه CD های تبلیغاتی را با برچسب خود عرضه کرده است که تحت لیسانس ژیلینسون (Gillinson’s) بوده است. LSO همچنین اجرای بسیار مشهوری از آثار باربر (Samuel Barber) مانند آداجیو برای سازهای زهی (Adagio for Strings) را اجرا کرده که یکی از مشهورترین قطعات در iTunes سیستم Apple (مکنتاش) بوده است.

en.wikipedia.org

یک دیدگاه

  • ارسال شده در اسفند ۱۲, ۱۳۸۷ در ۶:۰۲ ب.ظ

    ممنونم.امیدوارم ادامه بدین..

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

نگرشی به تجدد طلبی در هنر و فرهنگ ایرانِ قرن بیستم (XIX)

تنها درویش خان تا حدودی با وزیری تفاهم داشت و برای شنیدن کنسرت ها و خطابه های او به مدرسه خصوصی اش می رفت. اما قبل از این که این رابطه و تفاهم ثمری به بار آورد – و قبل از ریاست اول وزیری در مدرسه موزیک (۱۳۰۷)، درویش خان فوت شد (۱۳۰۵). بعد از فوت او تجدد طلبی به کشمکش بین وزیری و مین باشیان ها یا «موسیقی نوین و علمی ایرانی» با «موسیقی بین المللی و علمی» محدود ماند.

«شیوه‌ی نوازندگی» در موسیقی ما چه معنایی دارد؟ (I)

اگر در موسیقی کلاسیک غربی کار می‌کنیم دادن جواب همه‌فهم به این سوال نسبتا ساده است. یعنی روشی که هر نوازنده آثار را می‌نوازد. بخشی به رابطه‌ی فیزیکی‌ای که یک نوازنده با سازش دارد مربوط است، یعنی مسائلی مثل روش دست گرفتن ساز یا پشت ساز نشستن، نحوه‌ی انگشت گذاشتن، انتقال نیرو به ساز (تقریبا اِکول) و … بخشی هم به مسایل صوتی، مثل صدایی که از ساز درمی‌آورد، دامنه‌ی شدت و ضعف‌هایی که می‌تواند به هر نت یا پاساژ بدهد، شیوش‌های مختلفی که می‌تواند هنگام نواختن هر نغمه یا تکنیک ایجاد کند و بخشی هم به مسایل تکنیکی مثل دامنه‌ی ویبراتوها و از این قبیل.

از روزهای گذشته…

سرگذشت کتاب من و کپی رایت در ایران (I)

سرگذشت کتاب من و کپی رایت در ایران (I)

نوشته ای که که پیش رو دارد، نامه ای است از هنرمند گرامی مصطفی آخوندی، نوازنده و مدرس گیتار کلاسیک که درباره انتشار اولین کتابش در ایران تهیه و به سایت گفتگوی هارمونیک رسیده است. با هم می خوانیم:
«رو به آن وسعت بی‌واژه» به روایت موسیقی

«رو به آن وسعت بی‌واژه» به روایت موسیقی

«رو به آن وسعت بی‌واژه» عنوان آلبوم تازه‌ای است از رضا والی؛ آهنگساز ایرانی مقیم آمریکا. نام آلبوم از اثری به همین نام (برای نی و ارکستر سمفونیک) گرفته شده است؛ اثری در سه بخش که با الهام یکی از سروده‌های سهراب سپهری آفریده شده است. اجرا کننده اثر، ارکستر مدرن بوستون در قالب یک سی.دی بوده است.
«احوالات شخصی» رونمایی می‌شود

«احوالات شخصی» رونمایی می‌شود

«احوالات شخصی» عنوان پروژه‌ای شنیداریست که ایده‌ی مقدماتی آن در سال ۱۳۹۰ شکل گرفت. طی این پروژه در مرحله‌ی نخست مقرر شده‌است تا با حمایت مالی خانه‌ی هنر منظومه‌ی خرد، پانزده آهنگساز جوان که تا حال آلبوم مستقلی نداشته‌اند انتخاب و سفارشی برای تولید یک آلبوم موسیقی به آنها داده شود. شاید مهمترین ویژگی این پروژه در نوع و محتوای همین سفارش باشد.
نکته های پزشکی، برای همه نوازندگان (III)

نکته های پزشکی، برای همه نوازندگان (III)

تمرینات کششی برای هر نوازنده ای الزامیست که قبل از تمرین و در انتهای تمرینات سعی نمایید تا به عضلات خود با کمک این کشش ها کمک نمایید و موجب شوید تا گرفتگی های احتمالی را از میان ببرید. عکسهایی که در ادامه مشاهده خواهید کرد برگرفته از کتاب دکتر Jameson با عنوان بازتوانی اندام های آسیب دیده میباشد که در آن تمریناتی کششی برای بازسازی عضلات آسیب دیده و همچنین از سوی دیگر پیشگری از آسیب های احتمالی داده شده است.
مطالعه تطبیقی عود و گیتار (V)

مطالعه تطبیقی عود و گیتار (V)

تاریخ نخستین ساز زهی شناخته شده در اروپا که می تواند ریشه در این منطقه داشته باشد به قرن سوم پس از میلاد بر می گردد. بررسی ها نشان می دهد که این ساز دارای جعبه صوتی مدوری بوده که به تدریج باریک شده و به یک دسته پهن منتهی می شده است. این نوع ساز سال ها همچنان مورد استفاده بوده است. شرحی از سازهایی که تاریخ شان به زمان سلسله شارل کبیر می رسد و احتمالا در فرانسه یا آلمان ساخته شده بودند نیز وجود دارد. این سازی مستطیل شکل بوده و طول جعبه آن با طول دسته اش تقریبا برابر بود و درانتهای دسته آن سطح مدور و پهن تری قرار داشته که برای وصل کردن سیم ها میخ های کوچک چوبی روی آن نصب شده است.
کاربرد دسیبل در فیزیک صوت

کاربرد دسیبل در فیزیک صوت

اصطلاح دسیبل (Decibel) در بسیاری از مباحث فیزیکی موسیقی و نیز بهنگام استفاده از دستگاههای ضبط و اعمال افکت در استودیوهای موسیقی کاربرد دارد. با وجود اینکه بسیاری از دست اندرکاران موسیقی از این اصطلاح استفاده می کنند دید صحیحی نسبت به این اصطلاح ندارند، در این نوشته سعی می کنیم مفهوم این اصطلاح را برای علاقمندان به موسیقی تشریح کنیم.
مهرداد دلنوازی: آثار استاد پایور را برای تار ترجمه کردم

مهرداد دلنوازی: آثار استاد پایور را برای تار ترجمه کردم

بنده از سن ۱۰ سالگی وارد هنرستان موسیقی ملی شده ام و به توصیه استاد حسین دهلوی که آن زمان رییس هنرستان بودند و ساز کلارینت برای بنده انتخاب شد ولی من زیاد علاقه ای به ساز کلارینت نشان ندادم؛ البته یک حادثه ای هم برای بنده در حین شیطنت های که در بازی ها برایم رخ داد و موجب شد لبم چند تا بخیه بخورد و یک الی دو ماهی نمی توانستم ساز بزنم و همین موضوع باعث شد سازم را تغییر بدهم و آموزش تار را خدمت استاد هوشنگ ظریف شروع کردم.
یک اتفاق خوب

یک اتفاق خوب

در وانفسای کنونی ِ رکود ظهور و بروز موسیقی های خوب، گاه اتفاق هایی هرچند کوچک، می تواند دلگرم کننده و فرخنده باشند. یکی از این اتفاق ها، سلسله برنامه هایی کوچک و به نسبت خودمانی بود که در اولین روزهای سال نو در شهر کرمانشاه برگزار شد؛ برنامه ای با عنوان «چهار روز با موسیقی»، در «کافه گالری آذرستان». نوشته ی حاضر، گزارش و توصیفی است مختصر از آنچه در این چهار روز به اجرا درآمد. این برنامه ها به ترتیب در روزهای سوم، چهارم، پنجم و ششم فروردین ارائه شد.
نگاهی به آلبوم بوم، ساخته حمیدرضا دیبازر (III)

نگاهی به آلبوم بوم، ساخته حمیدرضا دیبازر (III)

باری دیگر پاساژ انتقالی، زمینه را برای ورود نی آماده میسازد، نی پس از نغمه سرایی در گستره صوتی بم، به گستره صوتی زیر پرش کرده و پس از نغمه سرایی کوتاهی در آن گستره صوتی، باری دیگر به گستره صوتی بم باز میگردد.
دسته بندی و زمان بندی: ادراک متر (XIII)

دسته بندی و زمان بندی: ادراک متر (XIII)

گودوی بیشتر به «اشیا» موسیقیایی و چگونگی درک آنها تاکید دارد و به صورت واضحی توضیحات خود را به بعد متریک یا ریتمیک مرتبط نمی کند. توضیح مشخص تری از سوی تاد مطرح گشته است که «تئوری “sensory-motor” ریتم، ادراک زمان و القای بیت» را به صورت زیر شرح داده است: