افتتاح تالار MUMUTH با درخشش دو خواننده ایرانی!

MUMUTH
MUMUTH
سالن جدید اپرایی در شهر گراتس با معماری درخشان با حضور دو هنرمند ایرانی آغاز به کار کرد. این برنامه که شب یکم مارس در گراتس اتریش به اجرا در آمد، با سخنرانی شهردار و استاندار همراه بود که مورد توجه بسیاری از مطبوعات اتریش قرار گرفت. دو هنرمند ایرانی، هادی قضات لو و شیرین عسگری در این برنامه (که اختصاص داشت به اپرای مشهور “فلوت سحر آمیز” اثر موتسارت) به ایفای نقش پرداختند.

شیرین عسگری از خوانندگان مشهور اپرای ایرانی است که چندیست به اتفاق خواهر خود نسرین عسگری و کاملیا دارا گروه سه سوپرانوی ایرانی را تاسیس کرده اند. همچنین هادی قضات لو (میرهادی قضات) را ایرانیان با اجرای موفق سمفونی نهم بتهون به رهبری علی رهبری در تهران به یاد می آورند.

سالن MUMUTH به پیشنهاد دانشگاه موسیقی گراتس، MUMUTH نام گرفته که مخفف Music و Musictheater است.

طراحی این سالن پس از انجام یک مسابقه بین معماران مختلف، به معمار هلندی به نام بن وان (Ben Van) رسید. این تالار قسمتهای زیادی همچون، سالن تمرین نوازندگان و خوانندگان، سالن اصلی کنسرت، سالن کر، چندین اتاق تمرین و اتاقهای مختلف پشت صحنه است.

همچنین در این سالن استودیویی مجهز نیز وجود دارد.

H.Dehlavi
شیرین عسگری
این تالار با ۲۲ میلیون یورو ساخته شده است و دارای جدید ترین امکانات صحنه ای برای اجرای اپرا است که سالنی منحصر به فرد در اروپا میباشد.

“میخواستیم بنایی بسازیم که تا آنجا که امکان دارد بنایی با کارکردئ کاملا موسیقایی باشد” این را بن ون برکل و کارولین بوس در دفتر پروژه MUMUTH می گویند.

MUMUTH که در مارس ۲۰۰۹ بازگشایی شده، بخشی از دانشگاه موسیقی و هنرهای کاربردی شهر گراتس است. البته لازم به ذکر است که ساختمان جدید چیزی بسیار بیش از یک فضای تئاتری محض یا یک تالار ساده موسیقی است.

ده سال پیش این بنا به منظور میزبانی نمایش ها و کنسرت های موسیقی ساخته شد ولی در عین حال یک لابراتوار آکوستیک فرا تکنولوژیک را نیز شامل می شود.

هانس فائو، مهندس فنی پروژه چنین می گوید: نوع آکوستیک بنا هم قابل تنظیم است و بدین ترتیب همیشه صداها میتوانند برای تمام انواع اجرا در ایده آل ترین شکل ممکن تنظیم شوند.

ساختمان بر محور یک المان حلقوی که همانا پلکان بتونی مرکزی باشد طراحی و سازماندهی شده است، اما این فرم حلقوی کشیده شده و در فضا چند بار تا خورده است تا هم معماری فضاهای داخلی بنا را شکل دهد و هم سه طبقه را به همدیگر وصل کند!

این مجموعه به دو حوزه اصلی خصوصی و نیمه خصوصی تقسیم شده است، اما کل ساختمان کاراکتر عمومی خود را حفظ کرده است. بعنوان مثال در استودیوهای تمرین هنرمندان به روی بازدید کنندگان باز است و میتوانند آزادانه ایشان را هنگام تمرین مشاهده کنند!

از فضاهای چند منظوره و قابل انعطاف سالن اجرای اصلی گرفته تا مواد و مصالح مدرن و امروزی نظیر بتون روکار که زینت بخشی حجم های حلقوی بنا را به عهده دارند، همه و همه MUMUTH را به یکی از پیشرفته ترین و پویا ترین سالن های اجرایی اروپا بدل ساخته اند.

2 دیدگاه

  • حسن پیوندی
    ارسال شده در اسفند ۲۲, ۱۳۸۷ در ۱۰:۵۵ ق.ظ

    با سلام
    متشکر ولی چه ارتباطی به موسیقی کلاسیک ایرانی داشت ؟

  • ارسال شده در اسفند ۲۲, ۱۳۸۷ در ۲:۱۴ ب.ظ

    دوست گرامی! موسیقی کلاسیک ایران هم بخش مربوط به موسیقی کلاسیک ایرانی و هم کلاسیک غربی ایران را در بر میگیرد. دو هنرمند یاد شده در مقاله هم جزو هنرمندان ایرانی موسیقی کلاسیک هستند.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

گزارشی از سخنرانی آروین صداقت کیش در سمینار «موسیقی و امر دراماتیک» (IV)

صداقت‌کیش ادامه داد: در امر دراماتیک اما این گونه نیست و درون و بیرون با هم یکی می‌شوند. اگر اجازه دهید مثالی در مورد امر هنری بزنم. کسانی که تئاتر بازی می‌کنند رابطه‌شان با متن نمایشی درونی است. یعنی نمی‌توانیم این رابطه را به درونی و بیرونی تقسیم کنیم و بگوییم این شخصیت واقعا وجود دارد و آن شخصیت فقط روی صحنه وجود دارد، همه‌شان وجود دارند. بنابراین این نظام باید با یکدیگر یکی و ادغام شده باشد. اگر به موضوع دادن پول به فروشنده به عنوان یک کنش برگردم، نمی‌توانیم بگوییم الان بیرون این نظام ارتباطی هستیم و نظام داخلی آن با نظام بیرونی‌اش متفاوت است. اگر کسی هم از بیرون به این رویداد نگاه کند فقط در حال نگاه کردن به یک کنش است و مانند موضوع داستان نیست که نتواند داخل آن شود، او هم می‌تواند وارد این کنش شود و مرزی ندارد.

شهرام صارمی از مدیریت اجرایی جشنواره موسیقی فجر استعفا کرد

در پی استعفای اعتراض آمیز علی ترابی، شهرام صارمی مدیر اجرایی سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر، یک روز پس انتصاب مدیر جدید دفتر موسیقی وزارت ارشاد با انتشار نامه‌ای سرگشاده از سمت خود استعفا کرد.

از روزهای گذشته…

دیمیتری شوستاگویچ (II)

دیمیتری شوستاگویچ (II)

در سال ۱۹۲۷ “دومین سمفونی” خود را ساخت همچنین در همان دوران آغاز به نوشتن اپرای “بینی” (The Nose) کرد بر اساس داستانی از گُگُل (Gogol) بود. در سال ۱۹۲۹ این اپرا توسط سازمان موسیقی استالین (RAPM)، فورمالیست و ممنوع خوانده شد! در سال ۱۹۲۷ با آهنگساز ایوان سولرتینسکی (Ivan Sollertinsky) آشنا شد که به دوستی بلند مدت آنان تا مرگ ایوان منجر شد.
پل

پل

بریدج (پل) معمولا” به قسمتی از موسیقی گفته می شود که برای ایجاد کنتراست در قطعه قرار داده می شود. بسیاری از موسیقیدانان بجای اصطلاح بریدج از عباراتی مانند کانال، قسمت B و یا حتی قسمت میانی استفاده میکنند. یک بریدج کلاسیک معمولا” – و نه لزوما” – از ۸ میزان تشکیل می شود و در فرمهایی مانند AABA یا ABAC و … استفاده می شود، همچنین در برخی موارد ریدج ممکن است دوبار بکار برده شود مانند فرم ABAB. (در اینجا منظور از B قسمت بریدج از موسیقی است)
دلاور سهند (II)

دلاور سهند (II)

پیشاپیش باید گفت که موضوعی قهرمانی را به این شکل گزاف، «سانتی مانتالیزه» کردن و در پیچ‌ و خم کلیشه‌های تآتری گردانیدن نوعی‌ نقض غرض است. پرداختن بخش اعظم لیبرتو به عشق پنهان بابک به رخسانه، به حسد زنانه‌ی آذر به رخسانه، به هوس شهوی ماهیار به رخسانه و بالاخره‌ به انتقام خصوصی ماهیار از بابک، دیگر مجالی برای برجسته ساختن نقش‌ انقلابی و مبارزاتی بابک -که در چنین ایرانی باید هدف اصلی باشد- بجای‌ نمیگذارد و از همین جا است که روابط غیرمنطقی میان پرسوناژها جان‌ میگیرد.
گفتگویی با جولیان بریم (IV)

گفتگویی با جولیان بریم (IV)

متأسفانه من معلم خوبی نیستم. فقط گاهی اوقات دوره های آموزشی کوتاه مدت، برای کسانی که علاقه و اشتیاق خیلی زیادی دارند می گذارم که آن هم در مقاطعی برایم خسته کننده می شود و انرژی لازم برای خوب تدریس کردن را از دست می دهم. خب برای یک معلم، خیلی بد است که اینطور باشد. فکر می کنم وقتی که پیرتر شوم بیشتر به تدریس بپردازم.
به قلم یک بانوی رهبر (VI)

به قلم یک بانوی رهبر (VI)

همانطور که اشاره شد تعارضی درونی بین شرطی سازی و آموزش مردان و زنان وجود دارد. در عرصه حرفه ای امروز آیا زنان می توانند خودشان باشند یا باید به ظاهر مردانه عمل کنند؟ آیا قاطعیت بهترین راه دستیابی به موفقیت است یا اینکه روش سنتی مردان است؟ آیا ارزش هایی هستند که زنان عمیقا به آن ها پایبندند و باید ارزش بیشتری برایشان قائل شد؟ زنان شرطی شده اند تا دوست داشتنی تر باشند، رابطه ها را حفظ کنند و انعطاف پذیری بیشتری از خود نشان دهند. زنان به دنبال حفظ جامعه، یکدستی، دوستی و حسن نیت هستند.
بررسی تطبیقی سه نغمه‌نگاری مختلف ردیف میرزا عبدالله برای سنتور (I)

بررسی تطبیقی سه نغمه‌نگاری مختلف ردیف میرزا عبدالله برای سنتور (I)

از لحاظ تبارشناسی آموزشی احد بهجت را همان‌طور که در مقدمه‌ی کتاب ردیف میرزا عبدالله می‌خوانیم؛ «موسیقی را به صورت جدی از سال ۱۳۴۰ نزد دکتر داریوش ثقفی – از شاگردان ارزنده‌ی ابولحسن صبا– آغاز کرد» (بهجت ۱۳۷۹: ۵)، باید غیر مستقیم مرتبط با مکتب آموزشی صبا دانست. در پیشگفتار همان اثر منبع او برای نغمه‌نگاری ردیف میرزا عبدالله چنین ذکر شده است: «منبع اصلی در نت نویسی و تنظیم ردیف حاضر، اجرای برومند بوده است.
ارکستر سمفونیک تهران، چطور محو شد (II)

ارکستر سمفونیک تهران، چطور محو شد (II)

مشایخی بعد از چند اجرای ضعیف با ارکستر سمفونیک تهران، کنار گذاشته شد و پس از آن رهبری ارکستر به منوچهر صهبایی رسید. منوچهر صهبایی با برگزاری تمرین های هدفمند و منظم، وضعیت ارکستر سمفونیک را بهبودی بیشتری بخشید ولی اجراهای پی در پی برنامه های سفارشی و کم ارزش ارکستر سمفونیک تهران، مخل تمرینات منظم بود.
به قلم یک بانوی رهبر (II)

به قلم یک بانوی رهبر (II)

زنان تا قرن بیستم، در واقع یعنی تا سال ۱۹۳۰، وارد عرصه رهبری نشدند. در آن سال، آنتونیا بریکو (Antonia Brico) برای نخستین بار با ارکستر فیلارمونیک برلین به اجرا پرداخت و البته خشم منتقدین را برانگیخت. سپس به کشورش یعنی ایالات متحده آمریکا بازگشت و هیچ پیشنهاد رهبری به او نشد.
وزن خوانی یادیاری وکاربرد آن در موسیقی (I)

وزن خوانی یادیاری وکاربرد آن در موسیقی (I)

با توجه به سوابق و مستندات تاریخی ضرب آهنگ موسیقی ایرانی در گذشته با متریک کنونی متفاوت بوده و بر اساس سیستم ایفاعی تنظیم می گردید. بر اساس بعضی نوشته ها مانند تحقیق ماللهند از ابوریحان بیرونی ، به دلیل حضور تفکر ایقاعی در موسیقی قدیم ایران و هند ، اصول عروض و ایقاع احتمالا ریشه در فرهنگ آریایی داشته است.
آواز بنان (I)

آواز بنان (I)

مقاله ای که پیش رو دارید به قلم زنده یاد استاد غلامحسین یوسفی در اسفند ۱۳۶۴ نوشته شده و در مجله کلک شماره ۱۱-۱۲ (بهمن ـ اسفند ۱۳۶۹) به انتشار رسیده است. این نوشته را به مناسبت گرامی داشت یاد استاد غلامحسین بنان باز نشر می کنیم: