آخرین خبر موسیقی سال!

سجاد پورقناد، حمیدرضا عاطفی و محمد سریر (تصویر از مهر)
سجاد پورقناد، حمیدرضا عاطفی و محمد سریر (تصویر از مهر)
اولین جرقه های نشست صاحبان پایگاهای مجازی در حوزه ی موسیقی ایرانی از دیدارهای دوستانه زده شد و در سال ۱۳۸۶ اولین نشست در شیراز به همت یکی از وبلاگ نویسان “رضا زارعی” برگزار شد. این نشست سه روزه زمینه ی آشنایی وبلاگ نویسان را فراهم کرد. بدیهی است هر نشست اولین، باید دومین و سومین و… را در پی داشته باشد! برای تداوم این نشست ها تلاشهای زیادی برای برگزاری نشست در استان گیلان برای سال ۸۷ توسط نگارنده انجام شد اما متاسفانه به دلیل عدم حمایت نهادهای مربوطه برنامه به کلی لغو شد. به لطف خدا اینک شاهدیم در واپسین روزهای سال ۸۷ دومین نشست، به همت خبرگزاری مهر و همکاری خانه ی موسیقی برگزار شد که در واقع مقدمه ای برای برگزاری اولین جشنواره ی وبلاگ و سایتهای فعال در حوزه ی موسیقی ایرانی بود.

خبر نشست حدود ۵ روز پیش از برگزاری در خبرگزاری مهر گذاشته شد و همچنین سجاد پور قناد که خود عهده دار دعوت مهمانان بود از طریق ایمیل و حتی تلفن و اس ام اس از تعدادی زیاد ی به طور اختصاصی و به طور دستجمعی از حدود ۲۷۰۰ نفر (که در گروه های یاهو و سایتهای مختلف) دعوت به عمل آورد ولی متاسفانه در جلسه تنها صاحبان ۷ یا ۸ پایگاه حضور داشتند و جای تعجب بود تنها شرکت کننده غیر از ساکنین تهران من از لاهیجان بودم (کل جمعیت حاضر در جلسه حدود ۲۵ نفر بودند!).

بسیار جای تاسف دارد وقتی در گروهی مجازی یاهو بیش از ۲۷۰۰ نفر عضو هستند و دائم خود را فعال نشان می دهند، به پیام مدیران گروه توجهی نکنند و اینگونه غایب باشند. باز هم جای تاسف بیشتر اینجاست که طبق آماری نسبی حدود ۵۰ وبلاگ فعال در حوزه ی موسیقی وجود دارد که نویسندگان آن همواره در نقد و نظر دیگران پیشتاز هستند و خود را یک وبلاگ نویس حرفه ای می دانند، اما حتی کسانی که ساکن تهران بودند هم حاضر به شرکت در این جلسه ی رسمی نشدند.

به راستی مشکل کجا بود؟ آیا خبر رسانی ضعیف بود یا اینکه وبلاگ نویسان ما هم مانند توده ی مردم از همان رخوت و سستی برخوردارند که تا کاری به جاهای جدی می رسد، رهایش می کنند و می گویند ما وقت و حوصله نداریم؟

اما آستانه ی خوش بینی برگزار کنندگان و مهمانان جلسه بسیار بالاتر از انتظار بود و بارها همه عنوان کردند که روزهای پایانی سال و گرفتاری همیشگی مردم در این روزها عامل بی خبری و طبعا عدم حضور در این نشست مهم بود. (البته من نیز امیدوارم چنین باشد!)

نشست مذکور از چند جنبه بسیار مهم و قابل تامل بود؛ حضور دکتر محمد سریر به عنوان مدیر عامل و نماینده ی خانه ی موسیقی به وبلاگ نویسان و صاحبان سایتها برای ادامه ی کار امید و انرژی مضاعف داد. پس از گذشت بیش از ۵ سال وبلاگ نویسی حرفه ای موسیقی در ایران، بالاخره کار به جایی رسید که مدیر عامل خانه ی موسیقی رسما از آنها حمایت کرد و تولید اندیشه و نقد و نظر وبلاگ نویسان را عاملی موثر در ارتقای موسیقی ایرانی دانست. سخنان دکتر سریر این نوید را به وبلاگ نویسان داد که در آینده از حمایتهای بیشتر مادی و معنوی از جانب خانه ی موسیقی برخوردار شوند. اهمیت دیگر این نشست، برگزاری آن از جانب خبر گزاری مهر بود، خبر گزاری مهر مدتهاست که به واسطه همت حمیدرضا عاطفی نشستهای مفیدی درباره مسائل گوناگون موسیقی برگزار می کند.


شرکت کنندگان در نشست پایگاه های
مجازی موسیقی کلاسیک ایران
انعکاس این نشست از جانب “مهر” با این حجم عظیم مخاطب کار را برای وبلاگ نویسان سخت تر کرده و آنها را متعهد می کنذد که از این پس کاملا حرفه ای عمل کنند و از حاشیه به متن بیایند.

تصمیمات اصلی جلسه در خصوص انتخاب هیات داوران و همچنین نحوه ی برگزاری جشنواره و فراخوان مطالب وبلاگها و سایتها بود. اگر قرار به برگزاری این جشنواره در اوایل سال ۸۷ باشد باید نکات زیادی از جنبه های مختلف در نظر گرفته شود.

این جشنواره باید برگزیدگانی داشته باشد که توسط هیات داوران معرفی شوند. این مسابقه مقاله نویسی نه تنها شور و اشتیاق فراوانی را در نویسندگان ایجاد می کند، بلکه باعث بالا بردن سطح علمی و تخصصی (هم در زمینه ی موسیقی و هم در زمینه ی نوشتاری) می شود.

در این جلسه ۵ یا ۶ رشته برای رقابت در نظر گرفته شد که به نظر من کافی نیست! چون وبلاگ و سایت در محیط مجازی است و طبعا نخستین عاملی که بیننده را برای خواندن ترغیب می کند کارهای گرافیکی و قالبهای سایت و وبلاگ است به طور کلی صفحه بندی و طراحی قالب وبلاگ و سایت سهم بسزایی در جذب مخاطب دارد. من پیشنهاد می کنم یک داور برای بررسی و انتخاب برترین طراحی قالب و صفحه بندی نیز معرفی شود.

از سوی دیگر برگزاری کارگاههای یک روزه ی مقاله نویسی و استفاده از فضای اینترنت را نیز برای برنامه های جنبی جشنواره ضروری می دانم. بسیاری از کاربران اینترنت و حتی صاحبان وبلاگها و سایتها اطلاع ندارند از چه امکانات وسیعی در این فضای مجازی می توانند استفاده کنند و صرفا با همان امکانات محدودی که می دانند کار میکنند.

از نکات دیگر جشنواره، حضور بانوان در این عرصه است. برگزار کنندگان جشنواره باید تدابیر ویژه ای را برای حضور بانوان وبلاگ نویس فراهم کنند تا مشکلات اقامت در تهران در طول جشنواره و دیگر مسائل مرتبط را حل و فصل کنند. در همین راستا می توان با توجه به کم تعداد بودن وبلاگ نویسان زن، جایزه ای اختصاصی برای برترین زن وبلاگ نویس را در نظر بگیرند تا انگیزه ای مناسب فراهم شود.

جا دارد در پایان از اینکه پرونده ی موسیقی سال ۱۳۸۷ با این نشست بسته شد، این اتفاق را به فال نیک گرفت که در ماههای اولیه ۸۸ شاهد خبر های خوش از برگزاری جشنواره و نشست سوم باشیم.

یک دیدگاه

  • ناشناس
    ارسال شده در فروردین ۲, ۱۳۸۸ در ۶:۵۳ ب.ظ

    البته بعضی‌ها هم دعوت‌نشده‌بودند اما به جلسه آمدند…

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

«شیوه‌ی نوازندگی» در موسیقی ما چه معنایی دارد؟ (I)

اگر در موسیقی کلاسیک غربی کار می‌کنیم دادن جواب همه‌فهم به این سوال نسبتا ساده است. یعنی روشی که هر نوازنده آثار را می‌نوازد. بخشی به رابطه‌ی فیزیکی‌ای که یک نوازنده با سازش دارد مربوط است، یعنی مسائلی مثل روش دست گرفتن ساز یا پشت ساز نشستن، نحوه‌ی انگشت گذاشتن، انتقال نیرو به ساز (تقریبا اِکول) و … بخشی هم به مسایل صوتی، مثل صدایی که از ساز درمی‌آورد، دامنه‌ی شدت و ضعف‌هایی که می‌تواند به هر نت یا پاساژ بدهد، شیوش‌های مختلفی که می‌تواند هنگام نواختن هر نغمه یا تکنیک ایجاد کند و بخشی هم به مسایل تکنیکی مثل دامنه‌ی ویبراتوها و از این قبیل.

جمال الدین منبری پس از سالها سکوت به روی صحنه می رود

ارکستر ملی ایران به رهبری فریدون شهبازیان و خوانندگی جمال الدین منبری و پوریا اخواص، ۱۶ اسفند ماه ۹۷ ساعت ۲۱:۳۰ دقیقه در تالار وحدت به روی صحنه می رود. این برنامه آخرین کنسرت سال ۹۷ ارکستر ملی با رهبری شهبازیان خواهد بود.

از روزهای گذشته…

موسیقی‌شناسی‌ای که نمی‌شناسیم (X)

موسیقی‌شناسی‌ای که نمی‌شناسیم (X)

تا اینجا با روشی تدریجا گسترش یابنده، گام به گام نشان داده شد که حتا اگر آن دید باریک و سخت‌گیرانه را نسبت به کتاب نداشته باشیم و تنها از منظر تنگ یک کتاب دیگر -که احتمالا مدل اولیه‌ی این فرهنگ یا نخستین محرک ذهنی مولف بوده است- بدان ننگریم و از رهگذر آن مستبدانه حق اندیشیدن یک مولف را هر چند از دیگران تاثیر پذیرفته باشد، سلب نکنیم، اشکالات کتاب برسرجای خود باقی می‌ماند و گاه حتا شدیدتر هم می‌شود.
تاریخچه آموزش موسیقی به کودک در دنیا (I)

تاریخچه آموزش موسیقی به کودک در دنیا (I)

بطور کلی چندین روش بعنوان روشهای آموزش موسیقی کودک در دنیا وجود دارد که در حقیقت تدوین این روشها از ابتدای قرن بیستم بنا به ضرورت و نیاز به روشهای موثر و مفید آموزشی و وجود آشفتگی و سردرگمی فراوان در امر آموزش موسیقی کودک بوجود آمده است.
توماس فتس والر، اسطوره جز (II)

توماس فتس والر، اسطوره جز (II)

در همین دوران (۱۹۲۰) والر اولین صفحه خود را ضبط کرد که در آن با یکی از خوانندگان طراز اول بلوز، سارا مارتین (Sara Martin) همراهی میکرد. او همچنین با بسی اسمیت (Bessie Smith)، خواننده افسانه ای هم صفحه ای ضبط کرد و بعد در سال ۱۹۲۶ در تور بین ایالتی این خواننده هم شرکت کرد. اولین صفحه پیانو سولو والر Muscle Shoals Blues بود.
دبرا فوگت، هنرمندی با صدای نافذ

دبرا فوگت، هنرمندی با صدای نافذ

دبرا فوگت (Deborah Voigt) خواننده آمریکایی سوپرانو، متولد ۴ آگوست ۱۹۶۰ امروز ه برای اجراهایش از آثار ریچارد واگنر و ریچارد استرائوس شهرت جهانی دارد. همچنین با خواندن نقشهای مشهور اپرایی از جمله، توسکا، آیدا و … شناخته شده است. فوگت دیسکوگرافی وسیعی دارد و مستر کلاسهای خوانندگی فروانی را برگزار کرده است. در بین اجراها و حضور تلویزیونی اش، وی نمادی از قدرت و زیبایی خارق العاده صدا است. فصل ۲۰۰۹-۲۰۱۰ فوگت آغاز و پایانی با آثار پوچینی (Puccini) داشت.
امیر آهنگ: فَهمِ هارمونی مهم است!

امیر آهنگ: فَهمِ هارمونی مهم است!

اُستاد حنانه می گفتند مدرسِ هارمونی باید اطلاعاتِ جامعی از متُدهای گوناگون هارمونی و دیگر فنون کُمپوزیسیون داشته باشد ولی در شروعِ آموزش با هنرجو باید با یک متدِ آموزشیِ مشخص و معینی آغاز نموده و آن متد را از ابتدا تا به انتها بصورت تمام و کمال به پایان بُرد. نباید هنرجو را در هنگام شروعِ آموزش یا در حین آموزش با متد های مختلف درگیر نمود. زیرا در اینصورت شاگرد سر در گم شده و به نتیجه مطلوب نخواهد رسید و چه بسا در میانه راه از یادگیری منصرف می گردد! ولی پس از به پایان بردن یک متدِ مشخص و تسلط کامل بر آن لازم می دانستند که هنرجوی کُمپوزیسیون متُدِ مکاتبِ دیگر را در کلیه فنون کمپوزیسیون مطالعه کند. در آن زمان یعنی در سال ۱۳۶۵ (سی و یک سال پیش) جهت شروع یادگیریِ هارمونی، متد مکتب روسیه با کتابِ هارمونی نوشته: ریمسکی کرساکف را توصیه کرده و خودشان از روی آن درس می دادند.
اپرای متروپلیتن (VI)

اپرای متروپلیتن (VI)

تالار اپرا متروپلیتن (Metropolitan Opera House): ساختمان اپرای تاریخی که در فیلادلفیا، پنسیلوانیا واقع است. این عمارت در مدت زمان کوتاهی، نزدیک به چندین ماه در سال ۱۹۰۸ ساخته شد. نهمین تالار اپرایی بود که توسط مدیر انجن موسیقی و تئاتر: اسکار همراشتین اول (Oscar Hammerstein I) ساخته شد. در ابتدا این تالار خانه شرکت اپرای همراشتین بود، بنابراین در آن زمان به تالار اپرا فیلادلفیا شهرت داشت.
شماره‌ی دوم مهرگانی منتشر شد

شماره‌ی دوم مهرگانی منتشر شد

به تازگی دومین شماره‌ی دوفصلنامه پژوهشی مهرگانی منتشر شده است. در این شماره پس از سخن نخست، که یاران مهرگانی در آن به بیان دقیق‌تر علل انتشار رایگان و الکترونیکی این نشریه و معرفی«پژوهش‌نامه‌های آزاد(۱)» (Open Access Journal) پرداخته‌اند، می‌توانید این مقاله‌ها را بخوانید: «در جستجوی ریشه‌های آریستوگزنوسی اندیشه‌ی موسیقایی فارابی» از آورین صداقت‌کیش، «بررسی عود از جنبه‌ی ریخت‌شناسی در رسالات موسیقی قدیم ایران»از نرگس ذاکرجعفری، «ضربی؛ اصطلاحی نه چندان دقیق و روشن» از بابک خضرایی، «تکیه‌ها در شعر فارسی و جایگاه آنها در تلفیق شعر و موسیقی»از روح‌الله شیرمحمد و «موسیقی‌دانان یهودی و موسیقی فارس» نوشته‌ی لارنس د. لُب و ترجمه‌ی ناتالی چوبینه. برای دریافت این دوفصلنامه‌ی پژوهشی رایگان می‌توانید به آدرس www.mehregani.ir مراجعه نمایید.
گزارش جلسه سوم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (IV)

گزارش جلسه سوم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (IV)

منتقد در اینجا با آوردن جمله «او می‌خواهد به نقطۀ تلفیق موسیقی‌ها و فرهنگ‌ها برسد و همزمان تضادهای روزانه نسلی سردرگم را مستقیماً از کوچه پس کوچه‌های درهم و آشفتگی خفقان‌آورش به تصویر بکشد.» وارد لایه‌ی اولیه‌ی تاویل (صحبت از قطعه در پرتو آنچه می‌پندارد مقصود صاحب اثر بوده است، که البته به قایل شدن نقشی فرهنگی-اجتماعی محدود است) می‌شود در ضمن سراسر این فراز پر است از ارزیابی جایگاه قطعات مورد بحث و خود «هیچکس» -که خالی از واکنش علاقه‌مندانه و جهت‌گیری آشکار کلامی نیز نیست- بدون آن که به صراحت به داوری خوب و بد (و نه ارزش‌گذاری) بپردازد.
نگاهی به سیر تکاملی تکنیک نواختن پیانو

نگاهی به سیر تکاملی تکنیک نواختن پیانو

اگر نگاهی به کتابها و روشهای آموزش نوازندگی پیانو در مدارس، دانشگاهها و آموزشگاههای موسیقی در دنیا بیندازیم، مشاهده خواهیم کرد که در دنیای مدرن امروزی تکنیک ها و روشهای متعددی در عرصه آموزش و نحوه نوازندگی پیانو وجود دارد که دانستن سیر تکاملی این روشها برای هر نوازنده ای می تواند مفید و آموزنده باشد.
بررسی ساختار و نقش دانگ‌های مورد استفاده در گوشه‌های راک ردیف میرزاعبدالله (III)

بررسی ساختار و نقش دانگ‌های مورد استفاده در گوشه‌های راک ردیف میرزاعبدالله (III)

حسین مهرانی، در دیاگرام‌هایی که به تلخیص برای توضیح ساختار دانگی دو گوشه‌ی راک و سفیر (صفیر) راک ترسیم کرده، به اکثر دانگ‌های مورد اشاره در این سلسله گوشه‌ها اشاره کرده است (مهرانی ۱۳۸۹: ۳۷۹). نکات زیر در مورد تحلیل وی حائز توجه است: